Curium neemt nieuwe polikliniek in gebruik MiMIll Afscheid na 25 jaar koffie schenken Katwi jkse steun voor Joegoslavische werkgroep eiderdorp wil doorbouwen .EIDEN OMGEVING CeidaeSomrwi VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Koffieconcert De Stichting „Vrienden van het Adema orgel Lisse" houdt zondag weer een kof fieconcert in de Kapelzaal van het voormalige klooster tegenover de St. Agathakerk aan de Heereweg in Lisse. De aanvang van het concert is twaalf uur. Aan het con cert wordt meegewerkt door Annemarie van Dijk (harp), Yvonne Stevens van Abbe (dwarsfluit) Martin Lichters (gitaar), Rob Wagner (blok fluit) en Cees Moolenaar (spi net). De Stichting Vrienden van het Adema-orgel Lisse" introduceert voor de comple te serie van acht koffiecon certen in het seizoen '86/'87 de mogelijkheid van een abonnement. Deze abonne menten zijn zondag vanaf half twaalf aan de zaal ver krijgbaar. Ten toonstelling In de Galerie De Sluis aan de Sluiskant in Leidschendam exposeren van 5 tot 31 okto ber drie jonge Duitse kunste naars. Wolf Glossner, gebo ren in Beieren, toont beeld houwwerk staalconstructies Giso Westing uit Hannover en Victor Kraus uit Ansbach schilderijen. De tentoonstel ling is een uitwissefing met een galerie in Hannover die tegelijkertijd werk tentoon stelt van de Nederlanders Rob Leenders, Ad Arma, Kees Salentijn, Theodora Plas en Piet Warffemius. De tentoonstelling in Leidschen- dam wordt zondagmiddag in het bijzijn van de drie kuns tenaars geopend. De Sluis is open van woensdag tot en met zaterdag van half een tot vijf uur, zondag van een tot vijf uur en verder volgens af spraak. Zangdienst In de Hulp en Heilkerk van het psychiatrisch centrum Schaken bosch aan de Veur- sestraatweg in Leidschen- dam wordt zondag een zang- dienst gehouden. Voorganger is ds. A.F. Verheule. Mede werkenden zijn de Chr. Ora toriumvereniging De Lofs- tem uit De Lier, Willem Lek- kerkerker, trompet, Martin Korver, koorbegeleiding en Richard Heidema, orgel. Aanvang tien uur. Na afloop is er koffie in Het Veurhuis. Volksdansen De Vrije Akademie gaat in de zaal aan het Fluitpolder- plein in Leidschendam een cursus internationale volks dansen beginnen. De eerste bijeenkomst is op maandag 6 oktober en daarna telkens op maandagochtend van tien uur tot half twaalf. Aanmel den via telefoonnummer 070- 276590. Mensen met danser varing kunnen elke maandag eveneens op het Fluitpolder- plein terecht, maar dan van half twee tot kwart over drie. Film (1) Het muziek- en creativiteits centrum Artopa aan de Gre- velingenstraat in Lisse draait maandagavond vanal half negen de film „Kiss of the spiderwoman". Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij S. Heer inga, 02522-13458. Film (2) Filmhuis Lisse draait maan dagavond vanaf half negen de film „Carmen". Deze Spaanse film is gemaakt door de reigsseur Carlos Saura. Een en ander wordt gehou den in het cultureel centrum Artopa Grevelingenstraat in Lisse. Café De Hoek In café de Hoek in Koude kerk is komende zondag een programma met muziek en vertelling met als onderwerp „Mens en natuur in de mu ziek". Voor de pauze zingt Caroline van Oyen met bege leiding van Ben Hurrelbrink op de piano liederen van o.a. Grieg en Martin. Na de pauze brengt zij het verhaal van het olifantje Babar op muziek van Francis Poulenc. Aan vang: 15.00 uur. Politieke positie grote steden moet nodig verbeterd ROTTERDAM De politieke positie van de grote ste den in Europa moet hoognodig versterkt worden. Mo menteel hebben de steden een onvoldoende stem in het politieke krachtenveld, waardoor de essentiële plaats van de grote steden in het proces van economische en cultu rele ontwikkeling onvoldoende onderkend wordt. Dit is een van de conclusies die deze week in Rotterdam is ge trokken op een driedaags congres van elf grote Europese steden. De Duitse president van de Raad van Europese gemeenten en regio's, dr. J. Hofmann, tevens deelnemer aan het congres, zei woensdag dat het belangrijk is dat de grote steden in grote gemeenschappelijkheid hun belan gen gaan bepleiten bij de Europese Commissie en het Eu ropese parlement. De steden moeten volgens hem betrok ken worden bij regelingen die op Europees niveau ge troffen worden. Tankauto aan de rol: benzine doordrenkt Wassenaarse wijk VASSEN AAR Rond het middaguur is gisteren het ebied rond de Landscheidingsweg, Zijdeweg en ,aan van Koot door snel ingrijpen van de Wasse- laarse brandweer en politie voor een ramp gespaard ebleven. Tijdens het vullen van de ondergrondse anks van een aan de Zijdeweg gelegen benzinesta- ion van Texaco, raakte door onopgehelderde oor aak de tankauto vol benzine aan de rol en knalde wintig meter verder tegen een boom. )e slang tussen tankauto en ondergrondse tank werd an de wagen gerukt en de benzine vloeide hierdoor rijelijk over de straat. Enkele honderden liters ben- ine stroomden over een terras en in de tuin van een aast het benzinestation gelegen huis. De brandweer n politie verzochten direct alle omwonenden de lammetjes in hun geisers of verwarming te doven en voorlopig geen vuur aan te steken in verband met het brand- en ontploffingsgevaar door de vrijgeko men dampen. De brandweer, uitgerukt met drie au to's dekte de plas benzine af met zogenaamd „light water" en een witte schuimdeken. Tevens werd de riolering doorgespoeld, omdat al enkele honderden liters in de afvoer waren gelopen. Een vrachtwagen zand op de plas benzine maakte voorlopig een einde aan de alarmsituatie. De rijkspolitie Den Haag on derzocht het remsysteem van de tankauto. Het korps controleurs gevaarlijke stoffen verbood de chauffeur met zijn wagen verder te rijden, voordat de nog aan wezige benzine in een andere auto was overgepompt. Aan het einde van de middag kon de buurt bij de Zij deweg weer opgelucht en benzinedamploos adem ha len. De gemeente Wassenaar zit nu met een lading met benzine vervuild zand in de maag. Hotel steekt politie in 't pak NOORDWIJK De directie van het in aanbouw zijnde Hotel Oranje aan de Koningin Wilhelmina Boulevard heeft het volleybalteam van de Noordwijkse Politie- en Ontspanningsvereniging in een nieuw sporttenue gestoken. Het be staat uit een sportshirt, sportbroek en trianingspak. De kleding is voorzien van het beeldmerk van Hotel Oranje, bestaande uit twee kleuren: uiteraard oranje en het blauw van het politie- uniform. Het nieuwe sporttenue werd door de heer M. Kuijpers (die indertijd in de deur van zijn woning werd neer geschoten), algemeen directeur van Ho tel Oranje, aan de vooravond van de bedrijfscompetitie overhandigd. Inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST Uit een wo ning aan de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest zijn in de nacht van woensdag op donderdag tal van snuisterijen gestolen. De dader gooide een ruit aan de achterkant van het huis in en nam allerlei schilde rijtjes, zilveren en gouden voorwerpen, porselein en ser vies mee. De waarde van de gestolen goederen is nog niet bekend. Ook een kelderbox van een flatwoning aan de Gladiolenlaan werd diezelfde nacht door een inbreker be zocht. Hier misten de bewo ners gereedschap ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. {ibliotheek Wassenaar laakt zich nnodig zorgen Felicitaties voor de scheidende koffiejuffrouw Boverhof (midden). WASSENAAR „De biblio- leek maakt zich onnodig zor- in", zo reageert wethouder J.W. Wensveen (cultuur) op de igst bij de Wassenaarse biblio- eek dat er volgend jaar bezui- gd zou gaan worden. „Voorlo- g kan het bedrag dat de biblio- eek krijgt niet groeien. Maar e willen de bibliotheek even- ?el geld geven als dit jaar wordt tgegeven." Daarmee maakt hij n eind aan de geruchten die ït bestuur van de bibliotheek r ore waren gekomen als zou gemeente dit jaar willen be- linigen op de bibliotheek. De bliotheek Wassenaar maakt ch daar met name zorgen over, ndat men graag nieuwe activi- iten zou willen ontplooien. aarbij wordt gedaht aan het tbreiden van de compact disc- J llectie en het starten van een deobestand. Barend Eikelen- c Kim. directeur, wil daarmee nsluiten op maatschappelijk itwikkelingen. Afgezien van vraag of het uitlenen van mpact discs en videobanden taak van de bibliotheek is, - |ndt wethouder Wensveen dat - f bibliotheek zeker binnen het -üdget zal moeten blijven. erigens zal de bibliotheek aan Luifelbaan eind oktober, be- november een tot twee we- gesloten zijn in verband met in verbouwing. De goederenlift Jbrdt omgebouwd tot invaliden- [t. Als gevolg daarvan wordt de Jdeling aangepast. Zo wisselt de notheek van plaats met de stu- "lezaal. Daar zal ook de uitleen- rilie komen. Voorschoten fleurt )p met crocussen Jiethouder J. Visser (openbare &rken) heeft gistermiddag *n de Van Beethovenlaan in "porschoten de eerste bloem- llPilen geplant van de 120.000 lie in het voorjaar moeten zijn fitsproten tot fraaie crocus- 'i)n. De bloemen maken deel van het plan van Voorscho- de gemeente te verfraaien, Barbij vooral de aandacht uit- naar middenbermen, ir zijn al vele grijze tegels angen door fleuriger de 120.000 crocussen zijn 90.000 van het soort Crocus jrysanthus Prinses Beatrix in kleur lobeliablauw met een idgeel hart. De andere f.000 zijn Crocus Tomassinia- Ruby Giant in de kleur ro- Jnpurper. Naast de crocus- [llen wordt er dit jaar 150 narcissenbollen gepoot, te aanschaf van de crocussen %t de gemeente 9600 gul- De narcissen kosten 375 rilden. Dit wordt bekostigd uit alt onderhoudsbudget van werken. OEGSTGEEST Curi um, het academisch cen trum voor kinder- en jeugdpsychiatrie aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest beschikt over een nieuwe polikliniek. Gistermiddag werd door jhr. mr. R.E.P. de Ranitz, voorzitter van het bestuur de nieuwe vleugel, waarin de poliklinische activitei ten zijn ondergebracht, symbolisch in gebruik ge nomen. De heer De Ranitz onthulde daartoe een ge beeldhouwd reliëf dat is gemaakt door in Curium opgenomen kinderen. Volgens de heer De Ranitz is met de opening van de nieuwe vleugel van het stafgebouw de kinder- en jeugdpsychiatrie in de regio Leiden definitief te rug van weggeweest. „Eigen lijk gaat het om niet veel meer dan een grote schoenendoos die op de bestaande polikli niek-vleugel is gezet. Toch is het een uitbreiding om bij stil te staan. De kinder- en jeugd psychiatrie in de regio Leiden was een paar jaar geleden op sterven na dood", aldus de voorzitter in zijn toespraak. „Tussen het maken van de plannen voor de nu gereali seerde nieuwbouw en het in gebruik nemen van de nieuwe vleugel ligt een periode van drie jaar. .Dat'is uitzonderlijk kort. Ondanks alle bezuinigin gen wordt op het ministerie van WVC een hoge prioriteit gegeven aan de ontwikkeling van de kinder- en jeugdpsy chiatrie". Bij Curium bestaat er niette min ook kritiek op de over heid. „We hebben nog steeds geen plaatsen voor dagbehan deling, terwijl het een voor schrift is bij een centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie. We zijn nu vaak gewongen om te verwijzen naar andere in stellingen, zodat de kinderen per taxi van Leiden naar Rot terdam of Amsterdam heen en weer moeten reizen. Dat is een omslachtige en dure aangele genheid", aldus prof. dr. Ph. Treffers, medisch directeur van Curium. Volgens alge meen directeur ir. J.W. Waltz Medisch directeur Prof. dr. Ph.D.A. Treffers (links) en algemeen directeur ir. J.W. Waltz voor de nieuwe vleugel van Curium. komt die voorziening er wel, maar het is de vraag wanneer. „De dagbehandeling is een es sentiële voorziening, maar de ambtelijke molen draaien he laas langzaam. De aanvraag is een jaar geleden ingediend", vertelt hij. Bij de klinische afdeling van Curium is tegenwoordig een wachtlijst noodzakelijk. Een groot verschil met de situatie in het begin van de tachtiger jaren, toen er grote financiële problemen waren en een reor ganisatie moest worden uitge voerd. Het vertrouwen in Cu rium was toen weg en er wer den weinig kinderen meer doorverwezen. Doof Curium is van plan een afde ling te openen voor dove kin deren met psychische proble men. Voor deze kinderen moe ten er tien plaatsen komen. „Maar ook in dit geval is het afwachten", stelt de heer Waltz. „Het kan anderhalf jaar duren, maar ook vijf jaar". De dove kinderen met psychische problemen (dat komt relatief vrij vaak voor) vormen mo menteel nog een groep die tus sen wal en schip valt. „De do- ven-instituten zijn niet inge steld op psychiatrische proble men en de instellingen voor kinderpsychiatrie kunnen geen dove kinderen tussen de horenden plaatsen. Dat is vaak ook voor de ouders een ware lijdensweg", vertelt de heer Treffers. „Er wordt wel eens gezegd dat het verkeerd is om zoveel aandacht te besteden aan een groep die zo klein is, maar ik vind dat de problema tiek in zo'n geval doorslagge vend moet zijn". Voor de nieu we afdeling moeten psycholo gen speciaal worden opgeleid, zij moeten bijvoorbeeld de ge barentaal van de doven be heersen. De afdelingen ortho pedagogiek en ontwikkelings psychologie van de Leidse Universiteit zijn ingeschakeld bij het project. Er bestaan ste vige banden tussen de univer siteit en Curium. Een aantal medewerkers van Curium is aangesteld bij de universiteit, ten behoeve van het onderwijs en onderzoek op het gebied van de kinder- en jeugdpsy chiatrie. De klinische afdeling van Cu rium, waar de jeugdige patiën ten dag en nacht verblijven, beschikt over 54 bedden. Poli klinisch worden jaarlijks onge veer 200 kinderen onderzocht waarvan er ruim 25 moeten worden opgenomen. De leef tijd van de patiënten varieert van 4 tot 17 jaar. Volgens de heer Treffers zou de kinderp sychiater al in een vroeg stadi um betroken moeten worden bij de diagnose van problemen met kinderen. „De geestelijke gezondheidszorg zou zo geor ganiseerd moeten worden dat de psychiater niet op het laat ste moment wordt ingescha keld. De behandeling heeft dan meer kans van slagen. Je werkt op die manier ook pre ventief", vindt de medisch di recteur van Curium. „Het grootste gedeelte van de jonge ren die hier worden behan deld, keert terug in de maat schappij". FRANK BUURMAN Wm. ONDANKS BEDENKINGEN RAADSLEDEN KATWIJK De Werk groep Katwijk Joegoslavië ontvangt voor dit jaar een subsidie van 2200 gulden. Dit bedrag is noodzakelijk om het bestaan van de werk groep zeker te stellen. De werkgroep is financieel in de problemen geraakt, doordat de provincie haar jaarlijkse subsidie in heeft getrokken. De gemeentelijke steun is voorlopig voor een jaar. Bin nen de Katwijkse gemeente politiek was er gisteravond flink wat tegenstand om de subsidie toe te kennen. Zo wel SGP, RPF en VVD von den dat de Joegoslaven beter terecht kunnen bij bestaande verenigingen of sociëteiten. De activiteiten van de Werk groep Katwijk Joegoslavië zijn grofweg in drie soorten in te delen, aldus de heer Alek- sijovski, woordvoerder en be stuurslid. Ten eerste is dat al gemene ontspanning, voor ge middeld zo'n dertig Joegosla ven per bijeenkomst. Daar naast worden er cursussen ge geven, namelijk een naaicur sus voor de vrouwen en een taalcursus Joegoslavisch voor de kinderen van zes tot twaalf jaar. De taalcursus is opgezet om het contact tussen de in Katwijk geboren kinderen en hun Joegoslavische familiele den mogelijk te houden. Ver- diêr is er een dansgroep en worden er avonden georgani seerd voor de hele Joegoslavi sche gemeenschap (en hun Ne derlandse familieleden). Deze avonden trekken gemiddeld genomen zo'n driehonderd be zoekers. Het voortbestaan van de werkgroep Katwijk Joe goslavië kwam dit jaar onver wacht in gevaarlijk vaarwater toen de provinciale steun werd opgezegd en pogingen om de activiteiten zelf te financieren mislukten. Zelfs het verkopen van traditionele Joegoslavi sche kostuums, die de volks dansgroep o.a. gebruikte, bracht niet voldoende in het laatje. Vandaar dat de werkgroep in het voorjaar een plaatselijke subsidie aanvroeg. Een groot gedeelte van de Katwijkse po litieke wenste geen subsidie te verstrekken, omdat al gesubsi dieerde Katwijkse instellingen nagenoeg hetzelfde program ma (exclusief de taallessen) aanboden. Door een onder steuning te geven aan de werkgroep zou je hen onbe wust in een „achterstandssitu atie" manoeuvreren, wat niet gewenst was, aldus het SGP, VVD, RPF en in eerste instan tie ook het CDA, gezamenlijk twintig van de vijfentwintig Katwijkse raadsleden. De heer S. Aleksijovski noem de deze bewering pure non- sesn. Naar zijn mening heeft de werkgroep het gelijke recht om subsidie te ontvangen als alle andere Katwijke sociëtei ten of verenigingen. Het ge voel een achterstandsgroep te zijn vindt hij niet terecht. In een gesprek met het CDA- raadslid H. van Duijn heeft hij dat namens de Werkgroep proberen duidelijk te maken, aldus de heer S. Aleksijovski. Het gevolg daarvan is, dat het CDA voorlopig accoord wenste te gaan met een subsidie voor dit jaar, zij het dat wethouder R. Hietkamp (PvdA) de werk groep Joegoslavië aan diende te duiden als „zwakkeren in de samenleving" en dat de le den van de werkgroep accoord moeten gaan met een eigen bijdrage in de orde van vijftig gulden per jaar. Zonder deze punten over te nemen wist mevrouw Hiet kamp de Katwijkse raad ach ter het collegevoorstel om sub sidie toe te kennen, te krijgen. Tegenstemmers bleven echter SGP, RPF en VVD. Volgens mevrouw Van der Plas-van der Plas (VVD) heeft de subsi die zelfs een averechts effect. Als die Joegoslavische vrou wen maar bij elkaar blijven zitten, leren ze nooit Neder lands", aldus het liberale raadslid, die vindt dat een goe de integratie zo nooit gereali seerd wordt. Voor het komende jaar ligt er een nieuwe subsidie aanvrage klaar van 3000,-. De raad van november moet daarover be slissen. WASSENAAR Mevrouw W.T.F. Boverhof-Giese (61) nam gisteren op een drukbezochte receptie afscheid van de gemeentedienst. Voor het eerst hoefde zij niet zelf de koffiekan te hanteren, na dat bijna 25 jaar voor talloze gemeente-ambtenaren te hebben gedaan. Lenie Boverhof-Giese werd in 1925 op Oost-Java geboren. In de vijftiger jaren ging zij naar Nederland en kwam zij uitein delijk met haar echtgenoot in Wassenaar terecht. Aanvanke lijk bereidde zij maaltijden voor arrestanten bij het politiebu reau. Ook werd zij wel ingeschakeld om vrouwelijke arres tanten te visiteren. Vervolgens zette zij op verzoek koffie voor het personeel van de politiegarage. Spoedig kwam ge meentewerken erbij voor thee en koffie. In de strenge win ter van 1963 werd het assortiment uitgebreid met soep. In het begin werd het gemeentepersoneel vanuit de eigen keu ken voorzien van koffie, thee en soep. Na verloop van tijd werden koffie en thee in het schaftlokaal op een zeer simpel gastoestel met een butagasfles toebereid. Weer enkele jaren later werd er een echte kantine op het terrein van gemeente werken geplaatst. De gemeentelijke klandizie bleef groeien en in 1965 merkte mevrouw Boverhof dat ze ineens gemeente-ambtenaar ge worden was. In 1983 werd de accommodatie optimaal: in de nieuwe bedrijfskantine kreeg mevrouw Boverhof de taak de lunch te serveren, recepties voor te bereiden en zo meer. Mevrouw Boverhof had veel hart voor haar .jongens". Bij de jaarwisseling bakte zij steevast rond de 300 tot 500 oliebollen en appelflappen. Volgens het personeel van gemeentewerken was haar specialiteit echter de zelf vervaardigde loempia's. l^BÊHSÉ Leiderdorp pIDERDORP „Leider- heeft nog wat tegoed de rijksoverheid ten nzien van de sociale wo- (hgbouw. Ik hoop dat de Intigentering veel soepeler at verlopen", aldus burge- eester A.J.A.L. Bruggeman jsteren bij de start van een iuwproject voor 46 premie- [woningen in Buitenhof- idden in Leiderdorp. De Irgemeester benadrukte it zijn uitspraak de wens i door te kunnen bouwen i behoeve van de vele ur- jhte woningzoekenden in „Leiderdorp heeft niet alleen behoefte aan woningwetwo ningen, maar ook aan betaal baar eigen woningbezit. Ge lukkig was de Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp bereid dit koopproject ter hand te nemen". De AWL was blij met het project, aangezien na de bouw van de flat aan de Gaarmeesterstraat er geduren de een periode van anderhalf jaar niets meer kon worden gebouwd. De 46 woningen die nu wor den gebouwd kosten ongeveer 140.000 gulden per stuk. Zij worden straks betrokken door Leiderdorpers die een huur woning van de AWL achterla ten, waardoor er doorstroming kan plaatsvinden. Het gaat over het algemeen om éénge zinswoningen met vier slaap kamers. Omstreeks juli 1987 moeten de woningen gereed zijn. Het eerstvolgende project van de AWL zal weer huurwonin gen omvatten. Eveneens in Buitenhof-Midden staat 52 wo ningwetwoningen gepland. Daar moet echter nog wel en contingent voor afkomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17