ALLER LEI(DS) Nieuwe toekomst voor een bekend Warmonds restaurant met verleden Warmond wil recreatiegebied inrichten voor hele regio Schooljeugd BURGERLIJKE ..LEIDEN OMGEVING £cidóvQowiant VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 15 ,DE STAD ROME" WERD RIGOUREUS VERBOUWD Straks kunt u weer een avondje uit in „Rome". Dat wil zeggen: „De Stad Rome" is geheel verbouwd. Om u en het echtpaar Dijsselblöem te dienen. Gisteren was het er nog een puinhoop op die Warmondse plek aan de Baan bij de muziektent, maar vanmiddag zullen er vele glazen geheven worden op de gelukkige uitkomst van een grondige restauratie en op de nieuwe toekomst van een welbekend restaurant dat en tourage en goede smaak in ere blijft houden. Een ge sprekje met de „baas", Fred Dijsselblöem, hoewel het een gesprek met flarden werd, want er moest door hem en zijn vrouw en bijspringende personeels- en familieleden volop getimmerd en geschil derd worden binnen de wa norde die De Stad Rome tot vanmorgen nog was. Fred gaf me dan ook een blote arm, omdat z'n handen onder de verf zaten. Niemand, en zeker Fred Dijs selblöem (een bloemrijke telg van het Leidse bakkersge slacht aan de Hogewoerd) niet, kan precies vertellen waar „De Stad Rome" van daan komt. Ja, de buitenmu ren van het etablissement zijn voor een deel weer roomblank opgeschilderd, maar toch zou je er, als bui tenstaander, wel iets meer van willen weten. Er moet ooit een boerderij hebben ge staan die ze de hofstede Roomen noemde. „Weet ik veel", zei Fred, „men noem de herbergen en dergelijke wel meer naar heilige steden of plaatsen". Een plaatselijke geschiedschrijver zou uit komst kunnen brengen, maar die is moeilijk bereikbaar. Feit is, dat in 1756 een boe delveiling (onze vaderlandse geschiedenis hangt aan el kaar van boedelscheidingen en -veilingen) gehouden werd in de „Herbergh Room en". „Nou, toen moet er later „de Stad" bij zijn gekomen, denk ik maar", dacht Fred, hoewel hij wel wat anders aan z'n hoofd had. Herberg, hotel, café, feest tent, parkeerplaats voor dik- billen, restaurant: „De Stad Rome" is van alles geweest. „Maar nu is het alleen nog maar een goed restaurant dat ons voor ogen staat. Het café is er ook uitgegooid", en Fred D. betreurt dat helemaal niet. Vanaf z'n 17e heeft hij altijd in de keuken gestaan „en ik ben er nooit meer uitgeko men". Dijsselblöem deed culi naire ervaringen op in, onder andere, „Rembrandt", op Noordwijk („bestaat nu niet meer"), en in „Het Mast- bosch" bij Breda. Een jaar of 15 terug was hij enige tijd privé-kok bij biermagnaat Freddy Heineken. „Zo krijg je het in de vingers". Tot '80 had hij de leiding over de kantines van de T.H. in Delft: „125 man personeel en werk zat, maar het was niet erg „horeca" meer, en dat bleef mij toch trekken. In 1980 kochten Anneke en ik hier in Warmond „De Stad Rome". Het was er wat min netjes geworden. We ver wierven het spul op een openbare veiling en zijn toen meteen aan de wederopbouw begonnen". Veranderingen Dijsselblöem vervolgde: „Het was een kwestie van constant kwaliteit blijven voeren, en daar red je het dan mee. Er waren tussentijdse verbou wingen. Zo werd van de oude keuken een zaaltje gemaakt. Het was een troep daar. Een jaar geleden begonnen we pas goed met veranderen. Het café ging dicht, dat liep niet naar zin. De ingang werd verplaatst van het mid den naar de kop. De bar ging naar de oude biljartzaal van het voormalige café. Die bar In „De Stad Rome" was het gisteren binnen nog een puinhoop die niet fotografeerbaar leek. Daarom dit interieur (onder de berkestammetjes) van vóór de laatste verbouwing. hebben we helemaal opge metseld uit oude steentjes dat van dat stuk zijn afgekomen. Modern sanitair is er nu en de nieuwe keuken werd een open keuken: je ziet er de mensen werken aan de be stellingen; je ziet de bewe ging in de zaak. Dat geeft al tijd een bepaalde sfeer, zo'n open keuken. Nou, en de ventilatie werd verbeterd, met aan- en afzuigtoestan- den". Het was een werk van bijna een jaar, terwijl het bedrijf gewoon doorging. Een veld slag bijna, de laatste dagen, toen alles tegelijk moest ge beuren. Maar het wordt er gezellig, met die 70 etende gasten aan tafel en 30 lieden in het zaaltje. Leuk, dat ik er een half pagina'tje over wilde schrijven. Over de houtskool grill ook, en over de nieuwe „kaart" in de oude stijl van vertrouwde gerechten met wat „nieuwe ideeën erbij, zo als dat menu'tje dat nu een paar keer in de maand ver anderd wordt". Het originele plafond is nog steeds gedeel telijk van harige berkestam metjes die nu „opgepoetst" zijn. En Fred D. duikt van avond weer als chef met assistentie van een jonge leerling in z'n potten en pannen, of draait aan het spit de lendenbouten o*n. Ten aanschouwe van iedereen. Fred is een exhibitionist van de zuiverste saus, en Anneke is en blijft bij uitstek de gast- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze'rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. BIJEENKOMST ROND DE LATIJNSE LITURGIE Nu de belangstelling voor de aloude traditio nele Gregoriaanse kerkmuziek gelukkig weer aan het toenemen is er is een licht herstel merkbaar, nadat aan het begin der „omwenteling" op religieus gebied zowel de Latijnse liturgie als het Gregoriaans gevoeli ge klappen kregen toegediend door, onder an dere, het „eigentijds" in de arm nemen van Valerius' Gedenckklank kan het wellicht dienstig zijn te wijzen op reactiverende werk zaamheden op liturgisch gebied. Zo is er de bijna 20 jaar bestaande Vereniging voor La tijnse Liturgie (waarvan het landelijk secre tariaat werkwaardigerwijs gevestigd is aan de Maarten Lutherweg, Amstelveen), die er in is geslaagd een netwerk van steunpunten op te zetten, waardoor het Latijn als overge leverde rijkdom „naar redelijke verwachting in Nederland voor de toekomst behouden blijft, zij het op bescheiden schaal", zo meent althans drs.V.Ch.Ravensloot, voorzitter van de vereniging in de regio Leiden. „Ook in onze regio mogen wij", gaat de heer Ravensloot in een brief aan de leden verder, „over een steunpunt beschikken: de St.Lode- wijkskerk, die zich in de komende tijd hope lijk nog verder mag ontwikkelen als draag vlak van de Latijnse liturgie conform de richtlijnen van Vaticanum II. Niettemin blijft de toestand als geheel zorgwekkend. Het is zaak dat ieder van ons sterk gemoti veerd blijft om het ideaal van onze vereni ging levend te houden. Het verstrijken van vele jaren zonder noemenswaardige verande ring kan onwillekeurig leiden tot een zekere „berusting in het onvermijdelijke", maar alle kleine activiteiten bijeen kunnen het geheel wel degelijk beïnvloeden". Welnu, teneinde bij leden en ook bij andere belangstellenden in de doeleinden van de Vereniging voor Latijnse Liturgie het vuur brandend te houden en eventueel op te rake len, zal morgen, zaterdag 4 oktober, pater A.Lenglet, een jonge benedictijn van de abdij St.Benedictusberg te Vaals, een voordracht houden over de zin van het Latijn in de litur gie. De bijeenkomst begint uit de aard der zaak met een „integraal" Latijnse H.Mis die om 10.45 uur door pater Lenglet osb in de „Lodewijk" wordt opgedragen. Rond het middaguur begint de inleider zijn voordracht onder de titel: „Bidden in het Latijn?". Ver volgens is er gelegenheid tot gedachtenwisse- ling over de lezing. Einde bijeenkomst rond 14.15 uur. vrouwe die de bediening be geleidt en adviezen geeft aan gasten „die wel eens iets an ders willen". Intussen is er ook een wijnkelder ingericht, waarvan de voorraad „met zorg is geselecteerd". Dus dat belooft ook het een en ander. „Koe/fornuis" Fred D. heeft heel lang, bijna van jongsaf, gewerkt op een 70 jaar oud fornuis. „Daar kon ik geen afscheid van ne men; ik heb er altijd op ge kookt, moet je maar denken. Dat wordt nu een modern „gekoeld dessert-fornuis". De strekking van die medede ling ontging me enigszins, maar je kunt op een aange past fornuis de zaken koel houden, heb ik begrepen. Fred D. ging weer tomeloos aan de slag en wenste me goede dag. Uiteindelijk hero pen je je zaak maar ene keer. En voordien moet er nog me nige lik verf overheen. Den ken we ook nog eventjes aan het jachtseizoen dat voor de deur staat. Bij Fred en Anne ke B. zijn de ingrediënten al binnengevlogen. „De Stad Rome", hoe dan ook, lijkt me een omweg waard. .fie Leidse schooljeugd gierde al gisteren naar rViartelustLeidens Ontzet, «p vele scholen werd hut- 'Ispot gekookt en hadden feestelijke bijeenkomsten (Plaats. Andere scholen ngingen de straat op. zoals ideze leerlingen van de Pe- trusschool. In prachtige "kostuums gestoken gingen jde kinderen in groepen de ,(wijk door. De buurtbewo ners werden verrast op ha- dring en brood. Tot slot "werd gezamenlijk bij het "beeld van Cornells Jop- "pensz bij de Lammen- .schansweg een kindercan tate uit 1885 gezongen. Alleenstaanden In het klubhuis Inde Vrool- ijcke Arke bestaat sinds een viertal jaren een eetgroep van alleenstaanden die op maandagavond bij elkaar komt. Momenteel zijn er en kele plaatsen vrij in deze eet groep. Na een verbouwing is er bovendien gelegenheid nieuwe eetgroepen op andere dagen in de week te begin nen. Inlichtingen bij Gerard Broekmans tel. 123271. Amnesty De werkgroep Leiden van Amnesty International zoekt voor haar jaarlijkse boek- en platenmarkt op 10 december tweedehands boeken en pla ten. Inlichtingen bij J. de Boer tel. 218333. De op brengst van deze aktie komt tën goede aan het werk van Amnesty. Helse Hex aan vrouwen die weggelopen zijn uit psychiatrische inrich tingen en vrouwen die bang zijn 'gek' (gemaakt) te wor den. Een aantal vrouwen van dit project zal maandag Lei den aandoen. Om 3 uur 's middags zullen ze op het Stadhuisplein en in de Haar lemmerstraat zijn met voor lichting, straattoneel, een klachtenspreekuur en derge lijke. Het avondprogramma begint om 8 uur in het Vrou wencentrum, Doezastraat 34. LWH De Leidse Werkgroep Homo seksualiteit (LWH/COC) houdt dinsdag een introduc tie-avond. Belangstellenden kunnen kennismaken met de activiteiten van de LWH. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het gebouw van de LWH, Langegracht 65. Logica Het Studium Generale van de Leidse Universiteit houdt een serie van zes lezingen over logica, de wetenschap die redeneringen onderzoekt op hun deugdelijkheid. De le zingen worden elke dinsdag om 20.00 uur gehouden in het Centrale Voorzieningenge bouw aan de Cleveringa- plaats 1. De eerste lezing is dinsdag 7 oktober, de laatste op 11 november. Gastouderprojekt In de Stevenshof zal binnen kort dankzij gemeentelijke subsidie een gastouderprojekt van start gaan zoals dat al ja ren in de Meren wijk bestaat. Op dinsdagmorgen zal hier over in buurthuis Stevens- honk aan de Petronella Moensweg 50, tussen 9.30 en 11.30 uur een informatie bijeenkomst gehouden wor den. Mensen uit de Meren- wijk die ervaring hebben met het projekt zullen daar zijn om alle gewenste inlichtin gen te geven. Het Gastouder project bemiddelt bij opvang van kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar bij gast ouders thuis. Vredeskaravaan doet Leiden aan LEIDEN Een vredeskara vaan van enkele honderden jongeren uit diverse Oostblok landen trekt op 10 en 11 oktober door ons land. De karavaan maakt een vijftiendaagse rond tocht door tal van Europese lan den met als einddoel de Vredes conferentie van de Verenigde Naties die in Kopenhagen wordt gehouden. Een deel van de karavaan komt zaterdag 11 oktober op bezoek in Leiden waar zij ontvangen worden door burgemeester C. Goekoop, het Leids Vredesplat- form en de Turkse organisatie HTIB. Na een rondleiding heeft 's avonds vanaf zeven uur in so ciëteit De Burcht een bijeen komst plaats waar geïnteres seerden en geestverwanten wel kom zijn. .EIDEN Ondertrouw: A.Kramer iri S.Bajri; N.J.J.Kager en I.N.Kivits; .D A.Przewozny en J.C.W.Saab; Wansleeben en P.M.Murck; den Hoek en P.Krapels; ^J.Verhage en M.A.E.Ruis; E.C.van Tongeren en B.E.van Albada; A.H.W.Meijer en G.A.E.van der ïeboren: Wouter Willem Skip zv. iJ.W.Leeuwenburg en E.H.Grijseels, iMandy dv. L.van der Pluijm en l.J.de Booij, Dorothea dv. G.Klop- jpenburg en J.W.Wiegers, Sander zv. van Moorsel en C.G. van der t. Sandra dv. E.Melet, Aïcha dv. A.Berrah en F.Benabderrahmane, David Valentijn zv. A.P.G.Zuijdwijk en C.E.M.Schelvis, Marvin Immanuel zv. H.Honsbeek en B.Buurman, Mu riel dv. R.de Weger en W.J.Vergunst, Manon Henrieke Ruth dv. J.W.A.van Dijk en A.Peters, Frans Joost zv. H.C.W.Tuijthoff en M.H.Pera, Da nielle Cornelia dv. B.Star en M.P.van Egmond, Mounir zv. M.Ouribi en Safsaf, Carla dv. J.Schreuder en W.J.Schellingerhout, Laura Denise dv. J W.Tijdeman en J.H.van de Graaf, Karjien dv.A.'tHooft en Y.H.H.Strijbos, Daphne dv. J.A. F.Reibel en A.Vervoorn Clemens Raoul zv. J.F.G.van Renesse en A.A. Westra, Josephus Johannes zv. J.P.A.Paijmans en J.C.H.Frederikse, Hugo zv. W.H.Haasnoot en J. Schaap, Lindy dv. J.J.van der Blom en M.I. Janssen, Sara Bernadette dv. L.van der Steen en S.Swagers, Robert zv. A.Lijkendijk en H.Schrijver, Rianne Marjolein dv. FH.van der Linde en L.E.de Kloe, Rémon zv. B.Glas en G.J.Sórkany. Michelle Danielle dv. P.te Hennepe en P.M.Kamphues, Hugo Arie zv. W.Ouwehand en M.J.van Duijn, Josephus Johannes Willem zv. J.J.W.van Wen en W.Fakkel. Overleden: A.E.de Jong, geb 26-7- 1905, man; C.Q.Romijn, geb 2-8-1906, vrl., echtgen. van J.G.Meeuwenoord; M.M.C.Ohe.geb 24-6-1900,vrl.; J.A.C. Verhoog, geb 16-3-1907,man; G.Be- kooij.geb 1-4-1910,vrl., geh.gew.met J.van der Weijden; I.J.Monfils.geb 30-1-1914, vrl.,echtgen.van D.M.Voorneman; N.A.van Lange- raad, geb 6-2-1898,man; A.van Dam- ,geb 4-7-193é,man; A.F.Easterbrooks, geb 8-ll-1934.vrl., echtgen.van W.P.C.Nuyt; M.K.H.Wagtendonk, geb 4-11-1928,man; E.Soumeru, geb 13-12-1921, man, J M Waaijer, geb 18- 11-1924, vrl., echtgen. van J.A.War- merdam; M.E.M.Alkemade, geb 12-8- 1940, vrl.; C.G.Zorn, geb 26-2- 1910,man; T.Rijlaarsdam, geb 24-1- 1924,man. Gehuwd: M.G.M.Brocken en T.I. Breel, E.W.Paiman en J.F.FH van Beukering, A.A.Knigge en A.H.Kan- bier, A.P.M.Rodenburg en N.Hem- mes, P.W.J.Loos en A.M.M.van IJl den, J.de Vink en J.C.M.Buters, J.E.M.Neuteboom en C.M.Klootwijk, B.P-Kriek en M.Mieremet, F.P.M. Walter en M.l.van der Zeeuw, R.Nathlia en R.C.Denis, M.F.H.Diel- wart en M.J.F.Tousain, C.H.Lange- veld en P.V.van den Linden, E.van Wendel en B.Lens Museum start pijpenmakerij LEIDEN Het Leidse pijpenkabinet, museum voor de ta bakspijp van klei, heeft er een volwaardig bedrijf bij onder de naam „Atelier pijpenkabinet". In dit atelier worden door een hiervoor speciaal opgeleide ambachtsman pijpen geperst. Zijn specialiteit is de lange kleipijp van vijftig centimeter lengte, ook wel de maatpijp genoemd. Om het vrijwel uitgestorven ambacht van het pijpmaken niet geheel achter gesloten deuren te laten plaatsvinden, toont de pijpmaker zijn handvaardigheid in het museum. Met ingang van oktober organiseert het Pijpenkabinet op iedere eerste zondag van de maand een demonstratie pijpmaken. Bezoe kers van het museum kunnen van één tot vijf de pijpmaker aan het werk zien. Het pijpenkabinet is gevestigd aan de Oude Vest 159a te Lei den. Het is iedere zondag geopend van één tot vijf uur. WARMOND Het eiland Koudenhoorn, Broek- en Simontjespolder, Strengen en Tengnagel en de Boe zemkade langs de polder Zwanburg zouden tussen nu en 1989 tot een groot recreatiegebied gevormd moeten worden voor de 350.000 inwoners uit de regio. Voor het hele ge bied is een plan opgesteld in samenspraak met de gemeente Leiden en die plannen worden komende dinsdag besproken in de Warmondse commissie ruimtelijke ordening. Het eiland Koudenhoorn is al ingericht als recreatiegebied en dat gebied is duidelijk in eerste instantie bestemd voor de inwoners van Warmond. Er is een smalle brug vanaf de Gemeentehaven met een be perkte aangrenzende parkeer voorziening. De Strengen en Tengnagel daarentegen zullen bereikbaar zijn vanuit de Leidse Merenwijk. Dit twee lingeiland zal worden inge richt voor dagrecreatie en zal bereikbaar zijn door een brug over de Groote Sloot. Evenals op Koudenhoorn worden er geen auto's toegelaten op de Strengen en Tengnagel. Voor gesteld wordt om een voet- en fietspad aan te leggen tot aan het uiterste puntje van Teng nagel. Op de overgang van het twee lingeiland is een aanleghaven- tje gepland met een geringe waterdiepte bestemd voor de kleine recreatievaart. Daaraan gekoppeld kan een kampeer- terreintje aangelegd worden. Deze combinatie zal wellicht veel liefhebbers van de kano en roeisport aantrekken. Op het tweelingeiland zal geen hoogopgaand groen worden aangeplant. Dit om het open karakter van het gebied niet te verstoren en om de zeil vaart op de Zijl niet te belem meren. Aan de kant van 't Joppe zal een startplaats voor surfers mogelijk zijn, terwijl dat aan de zijde van de Bak juist zal worden voorkomen door rietaanplant. Aan de an dere kant van de zandwinplas 't Joppe zal de boezemkade langs de polder Zwanburg worden ingericht voor recrea tie. De plannen daarvoor zijn al in een vergevorderd stadi um en wellicht kan nog djt jaar met de werkzaamheden worden begonnen. Voor de Broek- en Simontjes polder is ook een plan in voor bereiding om deze polder een recreatieve bestemming te ge ven. Op basis van particulier initiatief wordt er gewerkt aan de realisering van een oefen- baan voor golf (driving range), een golfbaan, een complex zo merhuisjes en een jachthaven. In het rapport wat door Fro- ger en Meijsing is opgesteld, worden zomerhuisjes als niet passend genoemd in verband met de gewenste openheid in het landschap. Een kleine jachthaven als uitbreiding voor het bestaande botenbe- drijf wordt niet als storend omschreven. De driving range en de daarvoor noodzakelijke parkeervoorziening kan even eens tot de mogelijkheden be horen. De kosten daarvoor zullen uiteraard gedragen moeten worden door de initia tiefnemer. Aanvankelijk bestond het plan om daarnaast een volledige golfbaan aan te leggen die 2/3 van de Broek- en Simontjes polder in beslag zou nemen. Dat strookte niet met het standpunt om een groot deel van het gebied voor openbare dagrecreatie in te richten. Nu liggen er echter plannen ter tafel waarbij sprake is van eén middellange golfbaan met re latief brede fairways van 60 tot 80 mtr. die zeer geschikt is voor beginnende en sociale golfers en ook voor toernooien en competitie in N.G.F. ver band. Voorwaarde voor de aanleg van de golfbaan is dat de baan openbaar moet zijn. Rondom het golfterrein zullen vrije wandel- en fietspaden worden aangelegd en het plan biedt ook de mogelijkheid om vanaf de Merenwijk de golf baan over te steken naar de Groote Sloot zonder de fair ways te kruisen. Zo kan het gebied voor een grote groep mensen ruimte bieden voor verschillende vormen van openluchtrecreatie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15