£cid6C Sotna/rit Leiden loopt massaal uit voor Taptoe 3 Sjaal met kranten STAD OMGEVING Jbehalve trekvaartplein mogelijk in roomburg en stevenshof Twee nieuwe woonwagenkampen in Leiden \,Fijn van Leiden dat Katwijk en Noordwijkdichtbij liggen VRIJDAG 3 OKTOBER 1986PAGINA 13 iEIDEN Wethouder H. de la lar (woonwagenzaken) is het net de provincie eens geworden >ver de handhaving van het yoonwagencentrum Trekvaart- jlein en de stichting van twee lieuwe woonwagenkampjes. Vol lens dit compromis zou het Trek- 'aartplein van 78 naar 40 plaat- ien worden teruggebracht. De wee nieuwe kampjes zouden elk 5 standplaatsen bevatten. De la War zal dit binnenkort aan staats secretaris G. Brokx (VROM) voorstellen. De la Mar kreeg voor dit plan al eerder het groene licht van het college van B en W van Leiden. Het nu bereikte compromis moet echter nog officieel in het college vastgesteld worden. Ook moet De la Mar er nog met de woonwa genbewoners en de besturen van de re giogemeenten over praten. Waar de twee nieuwe kampjes zullen komen, is nog niet bekend. In de bestemmings plannen Roomburg en Stevenshof is re kening gehouden met de aanleg van een klein woonwagenkampje. Het is de bedoeling dat het plan, wanneer Brokx er mee instemt, binnen enkele jaren ten uitvoer wordt gebracht. In het oorspronkelijke woonwagenplan werd er van uitgegaan dat het kamp aan het Trekvaartplein zou worden op geheven en drie kleine kampjes van elk 15 plaatsen in Leiden zouden worden aangelegd. Het totale aantal plaatsen in Leiden zou hierdoor met 30 verminderd worden. Dat stuitte echter op fel verzet van de woonwagenbewo ners die in Leiden en zo mogelijk op het Trekvaartplein wilden blijven staan. Aan deze wens wordt in het De la Mar heeft, door in Leiden zoveel mogelijk standplaatsen te scheppen, bo vendien willen bereiken dat enige rou latie met de regionale kampjes mogelijk is. De woonwagenbewoners krijgen nu meer keus in de plaats waar zij willen staan en maken op termijn de kans naar Leiden terug te kunnen keren. Op deze wijze hoopt De la Mar de bezwa ren tegen verhuizing naar een regio naal kamp weg te nemen. Heffing Rijnland 2 procent hoger LEIDEN Het Hoogheem raadschap van Rijnland is van plan de verontreinigingshef fing voor 1987 met ruim twee procent te verhogen. De hef fing per eenheid stijgt zodoen de van ƒ59,80 naar ƒ61,20. De meeste mensen betalen jaar lijks drie eenheden en zien hun uitgaven hierdoor stijgen met 4,20. De stijging is be perkt kunnen blijven door meevallers elders in de begro ting van Rijnland. De Vere nigde Vergadering van het Hoogheemraadschap neemt op 8 oktober een beslissing over de verontreinigingsheffing. 3 October op televisie LEIDEN De afdeling televisie van Omroep Rijnland zendt op zondagavond een verslag van de festiviteiten op 3 oktober uit. Aan dacht wordt ondermeer besteed aan de Taptoe, de intocht van de geuzen, de uitreiking van haring en wittebrood en de kermis. Bo vendien worden delen van eerdere programma's over het 100-jarig be staan van de 3 October Vereeni- ging herhaald. De uitzending be gint om 20.30 uur era is.te ontvan gen via het kanaal van de BRT II. Medewerkers van de radiodienst van Rijnland doen vanavond tus sen zes erl acht uur live verslag van de feestelijkheden in Leiden. Postkoets total loss LEIDEN/ZAANDAM De postkoets, waarmee de de Leidse 3 October Ver- eeniging in de grote post koetsenrace de tocht vol bracht, heeft gisteravond nabij Zaandam een onge luk gehad waarbij de koets totaal werd vernield. De koets viel tijdens het ver voer van een trailer. Door dit ongeluk kon de koets vandaag niet meerijden in de optocht. Koetsier Reits- ma heeft gisteravond ech ter nog de hand weten te leggen op een andere koets en die reed vandaag wel mee in de optocht. Eerste erepenning in 1927 uitgereikt ,EIDEN Sinds 1927 zijn 40 erepenningen uitgereikt. De vol lende personen en instellingen hebben de afgelopen jaren de G. Koster (Refrendaris ter Secretarie) levrouw Coert-De Jong (Heropening De Lakenhal) October Vereeniging (50-jarig bestaan) .eidsch Studenten Corps (100-jarig bestaan) )r. W. Stuurman (Directeur Slachthuis) der Laan (Voorzitter Drie October Vereeniging) hereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) Mejuffrouw J.L. van Hoorn (Directrice Meisjes HBS) Ihr. mr. F.H. van Kinschot (Burgemeester van Leiden) lej. Dr C. Hovens Greve (Arts te Leiden) de Wilde (Drie October Vereeniging) pidsche Vereen, van Industriëlen (50-jarig bestaan) ichling Leidsche Spaarbank (150-jarig bestaan) )r'EH. Reerink (President-Curator Rijksuniver.) ilej, Dr. A M M. Smit (Adviseur open. voort, onderw.) ■lol. Th.H. Wessels (Commandant Koksschool) Menken (25 jaar wethouder) Mr. G C. van der Willigen (Burgemeester van Leiden) Nr. J C. van Eek (Notaris te Leiden) iDr. M A. van Dongen (Chirurg te Leiden) der Zwart (Secretaris Bond van Amateurtuinders) Jr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (Voorz. Drie Oct. Ver.) 'ijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) iter M G. de Ponti O F M. (R.K. Priester te Leiden) Coster (Voorzitter N.V.V. afdeling Leiden) Mevrouw J.M. van der Blom-Vijlbrief (Raadslid) r, C.J. Woudstra (Voorz. Commissie Beroepschriften) J.J. Riethoven (Sportorganisator) Kleibrink (Auteur) Verboom (Wethouder) -. A.J. Vis (Burgemeester Leiden) 'F.S. Biegstraaten (Voorzitter Sportstichting Leiden) Herfst (Zakenman, beschermer cultuurbezit) D E. Krantz (Reclassering. Stichting Diogenes) loekhandel en Drukkerij Brill (300-jarig bestaan) C.J.D. Waal (Wethouder) M.J.E. Kerckhoffs (Jongeren- en bejaardenzorg) A B.J. van der Vliet-de Vries (Huisarts) Biesheuvel (Schrijver) LEIDEN Wie er in de meerderheid waren, de deelnemers aan de Taptoe of de Leidenaren die langs de route stonden op gesteld, is niet eenvoudig te zeggen. Maar het kan haast niet anders of de duizenden toeschouwers wonnen het glansrijk van al die verenigingen die een uur lang aan de massa voorbijtrokken. Maar bei de kampen hadden over duidelijk hun best gedaan in zo groot mogelijke aan tallen te verschijnen. Mas saal beleefde Leiden gis teravond het startschot van het 3 Octoberfeest waarop zelfs de politie, bij dit soort gelegenheden even massaal aanwezig, met plezier kon terugkij ken. 2 October is voor Leiden als de avond voor het verjaarsfeestje, het uur voor de jaarwisseling of de» voorbereiding van een lange vakantie. De stad warmt zich op om de volgende dag uit haar voegen te barsten. Lang zaamaan verkrijgt de kermis haar vorm en sieren de winke liers de etalages met de rood witte stadsvlaggen die je an ders maar nauwelijks in het straatbeeld tegen komt. De ho reca bouwt een baldakijn voor de deur om vooral zo veel mo gelijk klanten te kunnen ge rieven. Uiteindelijk kan Lei- dens Ontzet de slechte omzet van het voorgaande jaar in één klap goedmaken. De Taptoe is het startsein voor dit grote gebeuren. Een bonte reclamestoet van het Leidse verenigingsleven trok gister avond even na het avondmaal door het centrum. Wie wist te voren dat Leiden zoveel vere nigingen telde Plechtig voor afgegaan door het bestuur van de jubilerende 3 October Ver eeniging presenteerden jong en oud zich aan het publiek, daarbij ruimschoots voorzien van allerhande fakkels die de stoet een sfeervol aanzicht ga ven. Een tocht die vja het standbeeld van burgemeester Van der Werf voor de toe schouwers eindigde op het Stadhuisplein waar Leidens trots K&G traditioneel een ei gen taptade ten beste gaf. Be geleid door voorzichtig mee zingend publiek werd afgeslo ten met het Wilhelmus waarna het publiek zich verspreidde over de stad danwel vroeg naar bed toog om zich bijtijds bij de uitreiking van haring en wittebrood te kunnen melden. 3 October is een feest van tra dities en zo kent ook de taptoe haar jaarlijks terugkerende ge woonten. Het gooien van drui ven is daarvan een vrij on schuldige. Vorig jaar werden de eieren geintroduceerd en dit jaar waren het de erwten die het de deelnemers lastig moesten maken. Flauw ver maak met een onschuldig ka rakter, slechts het vuurwerk dat ter hoogte van sociëteit Minerva werd afgeworpen, zorgde in een enkel geval voor enig paniek. Onlusten waren er nauwelijks, dat in tegenstelling tot enkele jaren terug toen het knokken bij Minerva nog tot de tradities behoorde. De police verrichtte gisteravond enkele aanhoudin gen, maar liet de betrokkenen in de loop van de avond weer in het feestgewoel los. „Zo rus tig is het bij de taptoe nog nooit geweest", kon vastge steld worden en misschien kan dit ook traditie worden. EREPENNING GEMEENTE VOOR MAARTEN BIESHEUVEL .EIDEN De Leidse schrijver aarten Biesheuvel heeft dit aar de erepenning van de ge- ïtieente Leiden gekregen. Gister- vond, na afloop van de taptoe vas er in de burgerzaal van het ;tadhuis een feestelijke bijeen- :omst waar burgemeester C. Joekoop de zilveren penning an ;Biesheuvel uitreikte. Over wegingen van het college om de lenning dit jaar aan de Leidse chrijver uit te reiken, waren: ,Dat in zijn boeken vaak een le- -endige beschrijving van de tad, de gevestigde instituten en le inwoners van Leiden wordt ;ege"ven en dat daarmee is bijge- Iragen aan de bekendheid van .eiden en het Leidse culturele even". •n echte verrassing was het 'isteravond niet voor Maarten liesheuvel, want al enkele da len geleden was hij van het 'oornemen van het college op de loogte gesteld. „Ja, Eva had be er maar niets kunnen zeggen. >Iu moet ik me weer druk ma len", zegt de nasale stem van de chrijver door de telefoon, als hij wel rustig", zegt Biesheuvel, jullie anders maar even In de ruime, wat donkere ka- Nog voordat zijn vrouw terug is, mer, met een wand vol boeken, wil Biesheuvel het gesprek wel een gezellige ouderwetse eettafel weer hervatten. „Leiden is een en drie oude makkelijk zittende leuke stad. Ik ben er komen stu- bankstellen waarop zeker vier deren en woon er nu al zo'n 27 poezen behaaglijk liggen de spin- °f 28 jaar. Maar ik ben in Schie- nen, leest Maarten Biesheuvel dé dam geboren en mis de Rotter- overwegingen van de gemeente damse haven. Al die grote sche- om aan hem de erepenning toe pen- Ik heb havens altijd al boei- te kennen. er>d gevonden. Vooral omdat ik „Ik lees die gronden, maar ik be- zelf ook gevaren heb grijp er niet veel van. Jij Eva? Water heeft nog steeds een ster- Ik ben helemaal geen typische ke aantrekkingskracht op de Leidse schrijver Ja, het is niet schrijver, het is een plaats waar zo dat ik het niet leuk vind, dat hij rust kan vinden. In een jacht- ik die penning krijg, maar het haventje bij het Waardeiland ligt maakt mij niet uit waar ik woon. zijn roeibootje en daarmee vaart Of dat nou Leiden is of Long Is- hij over de Rijn en de Zijl en land, Rio of Tanger. Het is ge- maakt hij rondjes om het Waar- woon toevallig dat ik in Leiden deiland. „Vroeger had ik een woon. Maar ik ben Nederlander motorbootje, maar daar werd ik dus ik blijf zowiezo in Nederland zo zenuwachtig van. Bij een roei- wonen. Ik vind het toch verve- bootje heb je tenminste niet lend dat veel schrijvers in bal- steeds dat vervelende lawaai van lingschap gaan in het buitenland, zo'n motortje. En roeien is gelijk zoals Gerard Reve, Hermans en een sport. Hoewel, ik ga niet als Komrij". een gek aan die riemen zitten p i trekken hoor". rameK gen van aardjgSte plekjes in Lei- Dan springt er plotseling een den om te vertoeven is voor ril vertellen over zijn relatie ™nJde,aw0°"1h net de stad. Eva, de vrouw van ,,a" "ron laarten Biesheuvel, moet de af- praak maar regelen, 's Middags )m vijf uur kan het gesprek ilaatsvinden. iem gevraagd wordt of hij' iets grote zwarte hond tegen de ruit Biesheuvel, jachtwerf Thijssen. - rw ic de ^ls ik roei dan ga ik daar heel graag langs. Dat kun je gerust in je verhaal zetten. Het is namelijk vlakbij en ik vind het een enorm rustpunt. Dat komt ook omdat het nog helemaal de 19e eeuw is. Het is een ouderwets bedrijf en het zijn hele vriendelijke men- hond van de buren", zegt Eva. Als zij voorstelt de hond even weg te brengen, breekt er lichte paniek bij de schrijver uit. „Ga Gijs nu niet wegbrengen, want dan ga ik de idiootste dingen herscholen tussen bomen ligt het zeggen en loopt dat hele inter- ,'roene houten huis met de rode tozijnen, waar Maarten en Eva view in de war. Ik voel me hele maal niet zo bie". Maar Eva Andere plekjes in de stad waar liesheuvel, de veertien katten, brengt de hond weg, „wachten Biesheuvel graag komt, zijn de le hond Mikkie en twee konij- len wonen. „Ik wil in een eigen vereldje leven, dat ik zelf heb 'ecreëerd. Een rustige omgeving, liet te veel piekeren, geen krant ezen, geen televisie kijken. Ei- lenlijk zou ik tegen onrecht noeten schrijven en tegen oorlog m wat er allemaal niet is, maar is ik me daar te lang mee bezig H>ud, dan kom ik gegarandeerd er i;i een gekkenhuis, dus ik het niet", kanbellen hoeft niet. De schrij- 'er staat al bij de deuropening. 2e hond blaft heftig en wil de jast eerst besnuffelen. „Als je Drank oorzaak vechtpartijtjes LEIDEN Drank was er gisteren in veel gevallen de oor zaak van dat er in de stad vechtpartijtjes losbroken. In één geval moest de Leidse politie een laveloze man, die niet meer konden lopen, met een taxi naar huis sturen. Een an der met een wat agressievere dronk, werd ter ontnuchtering ingesloten. Bij een vechtpartijtje op de Steenstraat gister avond omstreeks kwart voor twaalf, zijn twee Leidenaren van 21 en 23 jaar aangehouden. Om één uur vannacht raakte een 21-jarige jongen uit Sassenheim bij een vechtpartijtje gewond. Hij werd met een barkruk op het hoofd geslagen en moest door de Eerste Hulp Dienst naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. mm Burcht, het Plantsoen en de Leidse boekhandels. „De Burcht vind ik ontzettend mooi. Omdat het daar zo rustig is kom ik er graag. Ook de schouwburg is leuk en de concerten in de Stadsgehoorzaal. Restaurant De Doelen, daar ben ik ook heel graag. En wat ik ook heel fijn van Leiden vind, is dat het zo dicht bij Noordwijk en Katwijk ligt. Ik zit daar graag op een ter rasje en kijk wat in het rond. Verder vind ik het gewoon leuk om door de stad te lopen. Ik loop altijd door de stad heen en weer naar mijn werk. Ja, en dan de hondjes op de Haarlemmerstraat en de orgelmannen, die zou ik ook niet willen missen. Zo'n middelgrote stad heeft toch iets van de sfeer van Gogol, de Rus- siche schrijver uit 19e eeuw. In zijn verhalen vind je eigenlijk alle elementen terug van zo'n stadje als Leiden". Toeristisch Na een lange pauze, waarbij hij zichzelf regelmatig op het ach terhoofd krabbelt, vervolgt hij zijn betoog. „Ja, Leiden is ge woon een mooie stad. Maar ik had het wel leuk gevonden als ze de stad gelaten hadden zoals het er zestig jaar geleden uitzag. Met alle watertjes er nog in. Niet al les dichtgooien. En dan buiten de stad alle verkeer en in de stad geen verkeer. Maar ja, dat kan nu eenmaal niet, dat snap ik ook wel. Maar reken maar dat je dan een toeristisch evenement van de eerste orde zou hebben gehad, als overal nog van die grachtjes waren. Maar ja, er is wel ontzet tend veel mooi gerestaureerd. Ik geloof dat Leiden toch wel een van de mooiste plaatsen van Zuid-Holland of Nederland is". Maar Biesheuvel zou Biesheuvel niet zijn als de zonzijde niet ook een schaduwzijde had. Zo ergert hij zich wild aan de rommel in de stad. „Als je ziet dat mensen bij de snackbar vandaan komen en dan hele dozen met yvorstjes en plastic tassen maar zo uit het raam gooien. Mijn vrouw ruimt het dan vaak op. Rotzooi maken Politie pakt zes mensen op LEIDEN Tijdens de taptoe heeft de politie gisteravond zes personen opgepakt. De politie was ruimschoots (in burger) aan wezig en wist daardoor mogelijke onlusten in de kiem te smo ren. Een 21-jarige Leidenaar werd naar het bureau overgebracht wegens het mishandelen van een orgelman. Deze liep met zijn orgel op de Breestraat voor de taptoe uit toen ter hoogte van de Stadsgehoorzaal het instrument met bier en druiven werd beko geld. De orgelman deelde enige rake klappen uit aan de schuldi gen waarna één van het wraak trachtte te nemen. Er ontstond een kleine vechtpartij die door twee agenten in burger kon wor den beëindigd. Voor de Stadsgehoorzaal werd er overigens met tientallen kilo's druiven naar de deelnemers gegooid. Met name ook het bestuur van de 3-October Vereeniging moest het ontgelden. Twee 17-jarige jongens werden opgepakt wegens het gooien van vuurwerk en blikjes bier. Drie jongens werden meegenomen we gens wapenbezit en agressief gedrag. De één liep met een mes in de hand rond terwijl de twee anderen met respectievelijk een wapenstok en een stoelpoot liepen te zwaaien. getuigt van een vervelende men taliteit. Karei van het Reve ziet dat precies eender. Die ergert zich ook aan slonzige kleding, opschriften en rotzooi op straat. Vandalisme en krassen op auto's en verslaving is ook vervelend, maar zo zou je nog uren door kunnen gaan. Het kan echter ook een kwestie van overgevoe ligheid zijn hoor. Want als ik soms langs een groepje jongens loop en er wordt hard lachen, dan word ik al helemaal zenuw achtig omdat ik wëet dat ze om iets doms lachen". Romanticus De moderne maatschappij is niet iets waar Biesheuvel zich in thuis voelt. In vele boeken be schrijft hij een hang naar de 19e eeuw en naar de schrijvers uit die tijd. Maar leven in die tijd lijkt hem toch niet echt meer iets. „Je kan het verleden na tuurlijk enorm gaan idealiseren, jammeren over de televisie en de auto's en vliegtuigen, maar dat is dom. Je moet nooit zeggen dat het vroeger zoveel beter was dan nu. Dat is niet zo. Maar ik ben een romanticus en een romanti cus is een dwingeland, die de wereld naar zijn hand wil zetten. ik dat de hele stad zo mooi zou moeten zijn, maar dat is een dwaas ideaal. Dat strookt niet met de werkelijkheid, de econo mie en met wat nog meer. Wat dat betreft vind ik die uitspraak van Heine wel mooi: „Sie pre- digten offentlich Wasser, und tranken heimlich Wein". Je pre dikt dus rust en vrede, of je zegt dat - Leiden eigenlijk een stadje zou moeten zijn, waar honderd mensen wonen die over hun tuinhekje hangen met een pijpje in de mond en die zelf sla ver bouwen, die hallo zeggen en zelf kleren spinnen en weven. Maar je leeft toch met aardgas, platen en een platenspeler, of je kijkt een enkele keer naar de tv, of je rijdt eens met mensen mee in hun auto, dus dan lijkt het weer zo huichelachtig. Daarom vind ik die uitspraak van Heine zo prachtig; ze prediken openlijk water maai ze drinken heimelijk wijn. Nou en zo is met mij eigen lijk ook een beetje. Maar ja, als je zo doordenkt is er op den duur geen touw meer aan vast te kno pen en dan kom je er echt nooit meer uit. Nee, dan vind ik die uitspraak van die Zeelandse diéliter wel mooi: Ik ga maar en Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant dé eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). \^ir& ier I JNZ| Ccidóc Soiwcwït

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13