A MITSUBISHI DE GESTAALDE PERFEKTIE Elektronische post in opmars Residentie Orkest steunt Alain Lombard Van de rente gaat nog wel twee punten af Geen mijlpaal Wagenaar "Een auto moet voor mij, voor ons zeg maar. een enorme gebruikswaarde hebben "tegelijkertijd ben ikzelf natuurlijk genoeg kwajongen gebleven om lekker te willen sturen en ze op de zaak te kunnen verbazen Maar goed. Wat we ook doen onze Lancer lijkt ervoor gemaakt Alles gaat er al tijd in, alle vriendjes en vriendinnetjes kun nen altijd mee. Hij trekt de boot dat 't een lust is en we lijken altijd eerder aan te komen dan 'n an der. Anneke kan ermee lezen en schrijven (en doet dat ook) en ongemerkt draait-ie er per maand "n tweeduizend zakelijke kilome ters bij. Natuurlijk is t ook zeer interessant om nu al "n motor van de nieuwste generatie te hebben." De Lancer wordt aangedreven door de nieuwste generatie motor. Met kompaktere verbrandingskamers §n totaal gewijzigde in- en uitlaatspruitstukken. Gevolg: hetzelfde en vaak zelfs meer vermogen bij een lager verbruik en schonere uitlaatgassea Nieuw is ook de Lancer 1500 GLX met katalysator voor schoner dan schoonrijden. Ook uiterst interessant om te zien èn te proef rijden is de Lancer Wagon: een extta-dyna- mische auto voor extra bezige mensen. Nieuwtje voor dieselfans: de lfl liter Lancer diesels zijn motorisch zó verbeterd Sïte^SLnv^^eka" "INTERESSANT OM NU AL raktensüeken vertonen in het Q£ N|EUWSTE val ook op de versnellingsbak, want door nieuwe vondsten werken zowel de handgeschakelde als automatische syste men mooier cjan ooit Nieuw is ook de Mitsubishi 1-2-3 jaar garantie. Een uniek garantieschema dat u 13 jaar (of 100.000 km) extra zekerheid biedt U merkt het er is nu alle reden om een proefrit te maken in de Lancer van uw keuze. U houdt er bovendien een gra tis mimvakantie (max. 3 overnachtingen) voor personen aan over. De nieuwe Mitsubishi Lancer, al vanaf f 19.545* (inkl BTW, exkl anti-korrosiebehandeling en afleverkosten). Importeur Hart Nibbrig Greeve BV, Sassenheim. "feL 02522-66111. ♦Wijzigingen voorbehouden. VOORMALIG ROBECO-DIRECTEUR: AMSTERDAM Er ligt geen rentestijging in het verschiet. De rente is integendeel in wezen veel te hoog. Daar zou nog best twee punten af kunnen. Misschien zal dat dit jaar niet meer ge beuren, maar de toekomst houdt het nog wel in het vat. Die me ning uitte mr. A.B. Bunker, voormalig directeur van Robeco, gisteren in Amsterdam tijdens een congres over nieuwe ontwik kelingen op de markten voor risicodragend kapitaal. Eén van de factoren die de rente kan opdrijven is inflatie, of liever nog de verwachting daarvan. Maar Bunker ziet de komende jaren geen terugkeer van de inflatie. Niet in Europa, waar in Nederland en Duitsland zelfs sprake is van deflatie en ook niet in de Verenig de Staten. Dit betekent dat de rente verder omlaag kan, wat gunstig is voor obligaties, maar in het algemeen nog gunstiger voor aande len. Ten eerste gaat het rendement van aandelen bij een daling van de rente gunstiger afsteken tegen het rendement op obliga ties, ten tweede worden aandelen gekocht met het oog op toe komstige groei van de dividenden (en van het aandeel zelf), die in de prijs wordt verdisconteerd. Het maakt voor de koers van een aandeel heel wat uit of men zulk een groei verdisconteert bij een rentestand van 12 procent of bij een rentestand van 6 procent, aldus Bunker. Dividenden Ook mr. G. Panjer van het Amerikaanse effectenhuis Merrill Lynch meent dat de rente, gezien het vrijwel ontbreken van in flatie, op een historisch hoog niveau ligt en verder zal dalen. Langlopende obligaties zijn volgens hem een interessante beleg ging voor de komende jaren en ook aandelen zijn dat nog, maar niet alle aandelen. De belegger in aandelen zal erg selectief moeten zijn en hoge eisen moeten stellen aan de kwaliteit van de winst, van de ba lans en van het dividend, meent Panjer. Beleggers in aandelen zullen ondernemingen die zwaar gefinancierd zijn moeten mij den en een veel grotere waarde móeten toekennen aan dividen den dan in het verleden, toen koerswinsten voor het grijpen la gen. Een verstandige belegger stort zich niet meer in de illusie van de groei, aldus Panjer. Merrill Lynch houdt op het moment een ruime kaspositie aan, maar, aldus Panjer, wij verwachten over enkele maanden weer volledig belegd te zijn om van de volgende hausse, waarbij de Dow Jones-index tot 3000 zal kunnen stijgen, te profiteren. De Britse beleggingsdeskundige R. Hornett wees beleggers op een interessante markt in Europa: Frankrijk. Dat l:and loopt vier jaar achter op de rest van West-Europa omdat het nog maar aan het begin van economisch herstel staat. Nergens in West- Europa zullen de bedrijfswinsten volgend jaar harder groeien dan daar, meent Hornett AMSTERDAM Voor pakweg vijfenzeventig gulden per uur kan voortaan iedere bezitter van een microcomputer be richten versturen naar- en ontvangen vanuit meer dan hon derdduizend adressen in twintig landen. Enige randvoor waarden: een modem (telefoonverbinding) en een (gratis) aansluiting op het Cornet-netwerk. Dit eerste „wereldwijde" netwerk voor elektronische post al is dat met twintig aangesloten landen wel wat veel gezegd werd gisteren in Amsterdam geïntroduceerd. Tegelijk werden in Amsterdam, Brussel, Zürich, Parijs, Londen en Monaco kantoren geo pend. Elektronische post is niet geheel nieuw in Nederland. De PTT kwam alweer ruim een jaar geleden met het Memo- com-systeem: een nog hoofdzakelijk binnenlands netwerk voor communicatie tussen computergebruikers. Het grote voordeel van elektronische post boven het versturen van ge wone post of het plegen van telefoontjes, is vooral de tijdsbe sparing. Een verzonden bericht is enkele seconden later al ter plekke: in het geheugen van de computer van de ont vanger. De ontvanger treft het bericht automatisch aan zo dra hij zijn computergeheugen raadpleegt. Het verkeerd be zorgen of kwijtraken van brieven, berichten of memo's is er dus niet meer bij. Nóg een voordeel: de computer is altijd te bereiken, ook al ligt de ontvanger te slapen of al is hij op reis. Behalve de PTT-Memocom is er ook het Britse One-to- One systeem voor elektronische post en „Fidonet" van de Hobby Computer Club Nederland (HCC). Brievenbus Het Cornet-netwerk gebruikt een computer in de Verenigde Staten als centraal station, waar alle elektronische berichten van de inmiddels al meer dan 100.000 gebruikers ontvangen worden en in evenzovele elektronische brievenbussen opge slagen. Overal ter wereld kunnen de op het netwerk aange sloten managers, zakenlieden, vertegenwoordigers, advoca ten enzovoorts hun brievenbus via de telefoon en hun (draagbare) computer raadplegen. Schakelcentrales in totaal twintig landen zorgen voor directe aansluiting op het net werk. Slechts de tijd dat men op de centrale computer is aangesloten voor het versturen, lezen en opslaan van de be richten wordt in rekening gebracht. Het elektronisch door geven van één velletje A-4 formaat naar een ontvanger in bijvoorbeeld Tokio hoeft dan niet meer dan 3,75 te kosten (drie minuten zendtijd maal het uurtarief van vijfenzeventig fulden). n Amerika is de financiële instelling Citycorp met totaal 20.000 aansluitingen de grootste klant van het nog vrij jonge Cornet. Citycorp (o.m. Citybank) gebruikt het netwerk voor het grootste deel van de communicatie tussen zijn kantoren in vijftig landen. Behalve een flinke tijdsbesparing en aan zienlijke efficiencyverbetering heeft Citycorp blijkens een recent intern rapport via de elektronische post vorig jaar ze ventien miljoen gulden op telefoon- telex en portokosten be spaard. Het verzenden van telexberichten is overigens ook mogelijk via het Cornet-netwerk. Verder rekent Cornet or ganisaties als Greenpeace, PanAm en Neckerman tot zijn klanten. Aangezien momenteel vrijwel iedereen bezig lijkt een eigen netwerk op te zetten, zoeken computerspecialisten naarstig naar methodes om de verschillende netwerken aan elkaar te kunnen koppelen. Hoe meer gebruikers via een netwerk te bereiken zijn, des te aantrekkelijker wordt immers het com municatiesysteem. Een woordvoerder van Cornet zei dat het al in de naaste toekomst mogelijk zal worden aan bijvoor beeld PTT's Memocom te koppelen. Onlangs is het eigen vermogen van de Amerikaanse onderneming met vijftien miljoen gulden versterkt om het onderzoek naar deze net- koppelingen te kunnen financieren. PAUL KOOPMAN BINNENLAND foidócSou/UMtt ichorsing van schouwburg - lirecteur Almelo opgeheven LMELO De schorsing van mr. drs. N. den Hertog als iilirecteur van het cultureel centrum De Hagen in Almelo is Bisteren opgeheven. B en W van Almelo hebben dit be tend gemaakt in een mede door Den Hertog ondertekende rerklaring. Hierin wordt meegedeeld dat de directeur zijn •xcuses heeft aangeboden voor zijn kritiek op de handel wijze van B en W bij de overdracht van de schouwburg lan het horecaconcern Van der Valk. De verwijten van ?n Hertog kwamen èrop neer dat het college de financië- gevolgen van de transactie met Van der Valk veel te nstig had voorgesteld. Hij betichtte B en W zelfs van leu- jens. Voor het college waren die uitspraken aanleiding ,)en Hertog te schorsen en een onderzoek te laten instel- en. Het personeel van De Hagen viel de directeur bij in en verklaring. Volgens wethouder P. Grondel is het con- lict tussen het gemeentebestuur en de schouwburgdirec- eur uit de wereld nu Den Hertog het boetekleed heeft iangetrokken. Kinder-video-week wordt vrijwel gelijk met Kinderboekenweek gehouden DEN HAAG In de week van 11 tot 19 oktober houdt Video Entertainment Services b.v. een nationale onder meer met nder-video-week, n samenwerking ideospeciaalzaken. „Een week vol bruisende akti- viteiten en feestelijk nieuws", meldt deze b.v., die van mening is dat er wel veel wordt ge schreven en gepraat over video voor volwassenen, maar dat nu de beurt is aan de kleine video kijkertjes. De video-speciaalzaken worden geacht kinderhoekjes in te rich ten om aan te geven dat regen achtige middagen of een kin derfeestje op eenvoudige en toch leuke manier kunnen wor den ingevuld. In die hoekjes worden vrolijke kinderfilms vertoond; die hele week staat in het teken van de kinderfilm. De zaken die meedoen zijn herken baar aan een sticker. Een woordvoerder van de CPNB, motor achter de kinder boekenweek van 8 tot 17 okto ber, reageert uiterst lakoniek op het initiatief van de stichting Videokijkerclub gedurende on geveer dezelfde periode een Kinder-video-week te organise- Anneke Paagman, boekhandel- directeur in Den Haag, kan zich evenmin over dit video-initia tief bijzonder opwinden. „Dat zo'n video-week biina gelijktij dig met de Kinderboekenweek wordt gehouden vind ik flauw, maar ze zullen ook wel hebben gedacht aan de komende herfst vakantie. Maar ik heb er nog niets over gehoord en als je na gaat wat de CPNB niet allemaal heeft moeten doen om de Kin derboekenweek van de grond te krijgen, dan vraag ik me af of een dergelijke videoweek voor ons nu meteen zo'n grote be dreiging is. Net als met boeken zijn kinderen voor een groot deel afhankelijk van hun ou ders, als het gaat om de huur van videofilms. En ik ga er vanuit dat ouders wel zo ver standig zijn dat ze hun kinderen niet naar film laten kijken als dat ten koste gaat van boeken. Dit jaar wil ik eerst even aan kijken. Als er later redenen zijn in het geweer te komen, dan doen we het tegen die tijd wel". Alain Lombard. DEN HAAG/AMSTER DAM Het Residentie Drkest heeft gisteren in bet Amsterdams Muziek theater een pamflet ver spreid onder de bezoekers van de opera Falstaff waarin ze zich onvoor waardelijk opstelt achter de Franse dirigent Alain Lombard. Lombard, een van de vaste gastdirigen- ten van het Haagse orkest, is de laatste paar dagen bnderwerp van kritiek ge weest naar aanleiding van zijn optredens met orkes ten in Zuid-Afrika, het laatst in 1985. Het Amsterdamse PvdA- raadslid Van der Ven had het college van B en W gevraagd maatregelen te nemen om te voorkomen dat Lombard de Dpera Falstaff in het Muziek theater zou dirigeren. Burge meester en wethouders wei gerden dat omdat Lombard zich inmiddels vierkant tegen het apartheidsregime heeft uitgeproken en heeft gezegd nimmer meer in Zuid-Afrika te zullen optreden zolang dat systeem blift gehandhaafd. Bo vendien staat hij niet op de zo genaamde „zwarte lijst" van de Verenigde Naties. In het pamflet dat gisteren werd verspreid zeggen leden, bestuur en directie van het Residentie Orkest dat zij twaalf jaar in grote harmonie met Lombard hebben samen gewerkt en daarbij zijn artis tieke en ménselijke integriteit hebben leren kennen. „Hij heeft ons verklaard apart heid te verafschuwen en her haald Zuid-Afrika, zolang apartheid daar in welke vorm dan ook opgeld doet niet meer te zullen bezoeken. Zijn optre den in 1985 was een uitvloeisel van een lang bestaand con tract. Ook wij hebben, achter af daarvan horend, moeite ge had met zijn beslissing om dat contract uit te voeren en hem naar zijn toekomstige houding gevraagd. Toen al heeft hij ons verklaard Zuid-Afrika niet meer te zullen bezoeken", al dus het Residentie Orkest, waarmee Lombard onder meër vrijdag weer in Den Haag zal optreden. Het orkest zegt nog lang met Lombard te willen samenwer ken. „Wij, leden van het Resi dentie-orkest staan zonder voorbehoud achter onze diri gent", aldus het pamflet. Het Komitee Zuidelijk Afrika (KZA) heeft geen actie onder nomen tegen Lombard, omdat deze niet voorkomt op de zwarte lijst van de Verenigde Naties. Om dezelfde reden zag ook de Nederlandse Opera af van stappen tegen de dirigent. Navraag bij de Verenigde Na ties heeft uitgewezen dat er bepaalde procedures moeten worden gevolgd alvorens ie mand op de zwarte lijst kan worden gezet. Deze procedure heeft wat Lombard betreft niet plaats gevonden. Hij komt dus niet op die lijst voor en het is - in strijd met sommige be richten daarover - ook niet ze ker dat hij er alsnog wordt op gezet, aldus de Nederlandse Opera. WASSENAAR Lang heeft het er gisteren op Duin- digt naar uit gezien dat Jan Wagenaar, oud-Europees kampioen op de sulky, voor een mijlpaal in de draf- sport zou gaan zorgen. Wagenaar heeft nog één over winning nodig om de drieduizend vol te maken. Met Winston, eigendom van Stal Aalsmeer, nam hij in het zesde onderdeel over een afstand van 2600 meter de leiding. Maar met nog een volle ronde voor de boeg moest hij de kop overgeven aan de zesvoudig rijders- kampioen Tjitse Smeding met Weilino Terraise. In de laatste bocht was Winston al teruggevallen naar de laatste plaats. Wellino Terraise, een dochter van de le gendarische Bellino II, ging rustig door en greep de overwinning voor Woensdag en Ydeltuit B. Wagenaar kreeg nog een tweede kans deze middag. Een klein uur later kwam hij aan de start met Yukon Cede. Maar ook nu kon de man uit Otterlo in het veld van zes paarden geen vuist maken. Geheel volgens de verwachting won Zingaro Last met Peter Sikking voor Yvere Westfrisia. Wagenaar zit al een aardig tijdje tegen die drieduizendste zege aan te hikken. Rob Milders, de direkteur van Duindigt, met een lachend gezicht: „We hopen zo dat Wagenaar juist hier op Duindigt zijn drieduizendste over winning zal boeken. Op deze baan kwam hij toch tot hele grote daden. Afgelopen zondag hadden we een fraai boeket bloemen in huis, nu weer. Misschien hadden we beter een boeket kunst bloemen voor deze gelegenheid kunnen kopen. Maar nee, dat is gekheid. We blijven gewoon hopen dat Wagenaar juist op Duin digt tot deze mijlpaal zal komen". LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, Cel 071-149341 LEIDERDORP OUDSHOORN, ibuwbun s, teL 071-410141 DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Mammoettransport Een aantal zelfaangedreven platformwagens van een transport bedrijf staan hier opgestapeld aan de veilingkade in Breda. Deze wagens worden gebruikt voor het vervoer van zeer zware objec ten zoals bijvoorbeeld delen van olieplatforms. De wagens kun nen met gemak 5200 ton (5200000 kg) transporteren. Na een druk seizoen krijgen ze een onderhoudsbeurt waarna ze voor een volgend mammoetkarwei kunnen worden ingezet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17