Belastingverhoging niet zeker in Lisse REGIO JOUR NAAL .Leeuwenhorst- college viert •25-jarig bestaan cda vindt lokatie huis ter beek aanvaardbaar :roerige ontwikkeling van seminarie naar scholengemeenschap Twintig bejaarden in november aangesloten op alarmsysteem - LEIDEN OMGEVING EeidócSou/umt DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA 15 Autokraken opgelost WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft met de aanhou ding van een 22-jari- ge man uit Rijswijk weer een aantal auto inbraken opgelost. De man bekende 20 inbraken in Wasse naar en 75 in de regio te hebben gepleegd. Vorige maand wer- ^5 den met de aanhou ding van drie ver- dachten al 125 dief stallen door de Was senaarse politie opge lost. KLEDINGDIEF INGEREKEND WASSENAAR De Wassenaarse poli tie heeft na een wilde achtervolging een 21-jarige Hagenaar aangehouden. De man had voor 15.000 gulden aan kleding gestolen in Katwijk aan de Ta- tendam en het Hoornesplein. De Was senaarse politie zag de man met hoge snelheid in de richting van de Rijks straatweg rijden, de agenten zetten de achtervolging in en achterhaalden hem op de Benoordenhoutseweg. Toen de agenten uitstapten, reed de dief weer weg. Na bij de Alkemadeweg nog een verkeerszuiltje geramd te hebben, be landde de vluchtauto uiteindelijk bij het Theoman Bouwmeesterpad (tussen Den Haag en Wassenaar) in het struik gewas. De Hagenaar kon toen worden aangehouden. Fietsster onder aanhangwagentje VOORHOUT Een 24-jarige fietsster uit Sassenheim is gis termiddag gewond geraakt op de Engelselaan in Sassenheim. Ze werd ingehaald door een tractor, bestuurd door een 21- jarige man uit Voorhout, en verloor haar evenwicht, ver moedelijk omdat ze in de berm terecht kwam. Ze kwam onder het aanhangwagentje van de tractor terecht en liep een wondje aan haar hoofd op. De Sassenheimse is voor nader onderzoek overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Inbraak in flat LISSE Op klaar lichte dag is er giste ren ingebroken in een flatwoning in de Poél- polder in Lisse. De da der is op het balkon van de woning ge klommen en heeft de achterdeur geforceerd. Na het doorzoeken van de woning nam hij een televisie en een videorecorder mee. De bewoners waren op het moment van de in braak niet thuis. Van de dader ontbreekt elk spoor. Auto's opengebroken NOORDWIJKER- HOUT Vijf auto's in de wijken Zee burg, De Boekhorst en Guldemond in Noordwijkerhout zijn in de nacht van dins dag op woensdag opengebroken. Op de Dr. Schaepmanlaan, de Zeestraat, De Sa- vornin Lohmanstraat en de Van 't Haaff- straat werd openge broken. De geluids apparatuur van alle vijf de auto's werd meegenomen. Protest tuinders tegen ontsluiting Vlietlanden LEIDEN/VOORSCHOTEN Een achttal tuin- ders uit de Oostvlietpolder heeft vanochtend bij de provincie geprotesteerd tegen het voornemen van de gemeente Leiden om over hun land een weg naar het recreatiegebied Vlietlanden aan te leggen. De gémeenteraad van Leiden heeft dit onlangs in een bestemmingsplan vastgelegd. De weg zou langs de A4 komen te liggen. De tuin ders gaven te kennen het land waarop de weg gepland is, broodnodig te hebben en deden de suggestie het recreatiegebied Vlietlanden te ont sluiten via een brug over de Vliet bij Voorscho ten. In Provinciale kringen wordt een dergelij ke brug ongewenst geacht omdat het centrum van Voorschoten hierdoor extra belast zou wor den. De Provinciaal Planologische Commissie adviseerde dan ook het bezwaartschrift van de tuinders ongegrond te verklaren. -i Voorschoten koopt kunstwerk Schroder VOORSCHOTEN De ge- meente Voorschoten is in principe bereid een kunst werk van de Wassenaarse kunstenaar Sierk Schroder aan te kopen. Schroder is lid van de Kunstkring Voor- ichoten. De aankoop ge schiedt op advies van de commissie cultuur. Een werk van Schroder ontbreekt nog onder de ongeveer driehon derd kunstwerken die door Voorschoten in de loop der jaren zijn aangekocht. Op verzoek van burgemeester en wethouders zal de commis sie cultuur een aankoopbeleid formuleren. Gedacht wordt kunstwerken aan te kopen van erkende Voorschotense kunstenaars, leden van de Voorschotense kunstkring en kunstenaars, die op de een of andere wijze een bepaalde band met Voorschoten hebben. De cyclus van de orgel- en bei aardconcerten is dit jaar min der goed bezocht dan voor gaande jaren. Waarschijnlijk heeft het zomerse weer meer mensen in de eigen tuin ge houden. Getracht zal worden olgend jaar het bezoekersaan tal op te voeren. Dit jaar wss er een gemiddeld aantal bezoe kers van 62, het vorig jaar was dat gemiddelde 93 bezoekers. De commissie cultuur zal alle culturele evenementen verza melen en door middel van die activiteiten proberen meer be zoekers te trekken. jubileumtentoonstelling van de Voorschotense kunst kring heeft ruim 1500 bezoe kers getrokken. Er werden werken geëxposeerd van Paul [.Citroen, Harm Kamerlingh 'Onnes en Sierk Schröder. De tentoonstelling en de demon stratie van de Voorschotense kunsfkring het afgelopen weekeinde trok ruim vijf hon derd bezoekers. LISSE Het is nog maar de vraag of de door het college van B en W van Lisse voorgestelde extra belastingverhogingen 1 procent voor zowel de on roerend goedbelasting als de reinigingsrechten) er door zal komen. Op dit voorstel is verschillend door de raadsfracties gere ageerd in de algemene be schouwingen op de begro ting van 1987 die gister avond werden gehouden. Het CDA vroeg bij monde van de heer Kortekaas om van de extra verhoging met 1 procent van de onroerend goedbelasting af te zien. De fractie met de grootste meer derheid in de raad somde daarbij wat financiële mee vallers op die aan de ene kant kunnen worden ge bruikt voor een versnelde fondsvorming, maar aan de andere kant rechtstreeks ten voordele van de burgerij kunnen worden gebracht, zo als de meevaller in de ener giekosten door de daling van de aardgasprijs. Volgens de VVD heeft ge meente in de begroting 1987 onvoldoende ingespeeld op de in financieel opzicht niet rooskleurige vooruitzichten voor de komende jaren. De fractie PvdA/PPR onder schreef de collegevoorstellen betreffende de trendmatige en extra verhogingen. Te korten, die oplopen van 119.000 gulden in 1988 tot bij na een miljoen in 1991 kun nen door de VVD-fractie niet worden geaccepteerd. De SGP stelt dat niet ont kend kan worden dat het voorzieningenniveau in Lisse in de afgelopen jaren een groei heeft getoond die de laatste twee jaren mede mo gelijk is geweest dankzij een tweetal bijzondere meeval lers (de extra uitkering van de nutsbedrijven en het feit dat GS de kosten van de Westelijke Randweg gaat te rugbetalen). Het CDAe stelt dat de financiële positie van Lisse, zeker gezien ten op zichte van die van vele ande re gemeenten, toch niet zo erg slecht is. Men is dan ook van mening dat de toonzet ting van het college iets te pessimistisch is uitgevallen. ..Het open jongerencentrum Magnifiosi draait erg goed", wordt door de fractie PvdA- PPR vastgesteld. „Grote aan tallen bezoekers en vrijwilli ge medewerkers maken het centrum tot het op één na grootste van Zuid Holland en je vraagt je wel eens af hoe een gemeente jongerenbeleid moet voeren als dat centrum niet zou bestaan". De fractie legde er daarom ook de na druk op dat het belangrijk is dat het goed functioneren van het centrum mogelijk gemaakt wordt en dat geldt in de optiek van de fraktie niet alleen voor de behui zing, maar ook voor de bege leiding van bezoekers en vrijwilligers. Verheugd is de fractie dat het college voorstelt om 90 procent te subsidiëren in de kosten van een jongerenwer ker. Ook de VVD is voor stander van een door de ge meente betaalde jongeren werker. Het CDA staat niet onwelwillend tegenover het jongerencentrum, maar men vindt wel dat de beleidsnota dié Magnifiosi heeft gepro duceerd wat gemeente-on vriendelijk is opgesteld. „Wij pleiten voor nieuwbouw van het Poelhuys op de huidige lokatie", aldus PvdA-PPR. Het CDA vindt ontwikkelin gen rond het centrum maar een warrige zaak. De SGP- fractie zei tenslotte over dit onderwerp zich af te vragen of er nog wel een sluitende exploitatie mogelijk zal zijn, ook al in het licht van te ver wachten kortingen in de welzijnssector. „Wij tekenen uitgebreid be zwaar aan tegen het onzalige bouwplan op de lokatie Huis ter Beek dat niets dan nade len en geen enkel duidelijk voordeel biedt", aldus PvdA/ PPR. De fractie is van me ning dat bij die nadelen ook ingeschat moet worden dat woningbouw ter plekke het contingent van een heel jaar zou kunnen opslokken. De bouw in het gebied Poelpol der zuid zou dan wellicht vertraagd gaan worden. Vreemd vindt de fractie het dat het CDA geen rekening houdt met de toekomstige bewoners, dit in tegenstelling bij de standpuntbepaling over het doortrekken van de Ruishornlaan. „Wij krijgen sterk de indruk dat het CDA in een onbewaakt moment beloftes heeft gedaan die ze nu tot elke prijs in willen lossen", menen de linkse partijen. Het CDA blijft aan dringen op automatisering van de woningzoekenden-re gistratie om sneller en beter een inzicht te krijgen in het verloop van het bestand van woningzoekenden. In tegen stelling tot de progressieven vindt het CDA de bouwloka- tie bij Huis ter Beek aan vaardbaar, ook al om het draagvlak van De Engel recht te doen. Onderwijs Onderwijs in vele facetten blijft de aandacht van een gemeentebestuur vergen. En dan niet alleen de zaken die zich afspelen op de openbare en bijzondere scholen, maar ook bijvoorbeeld volwasse nen-educatie, muziekonder wijs en vakonderwijs. De fractie PvdA/PPR uitte bij voorbeeld de ernstige beden kingen die men heeft tegen het van de grond gekomen initiatief Stichting Muziek school Lisse en omstreken. „Op z'n minst dienen enige randvoorwaarden te worden vervuld", aldus de fractie die daarbij denkt aan het vermij den van een te hoog bedrag per leerling en het geven van algemen muzikale vor ming op de basisscholen, maar bovenal dient er te worden gewaakt dat het bin nen de kortste keren weer dezelfde (verkeerde) kant opgaat als bij de vorige mu ziekschool het geval was. Het CDA daarentegen spreekt haar vertrouwen uit in de nieuwe stichting en zegt steun toe. Een steun die veelal zal bestaan uit subsidi ëring waaromtrent de fraktie de wens uitspreekt om die subsidie per leerling van de^ stichting toe te kunnen. De SGP-fractie merkte even eens op verheugd te zijn over de ontwikkelingen die men graag ondersteunt, maar dan wel met de vinger aan de fi nanciële pols. Tenslotte sprak ook de VVD uit zeer positief te staan tegenover het genomen particulier ini tiatief. De fractie raadt het college wel aan om geen fi nanciële verplichtingen, die in de toekomst lastenverzwa ringen inhouden, aan te gaan. gjNOORDWIJKERHOUT Quid fortius leone: wat lis sterker dan een leeuw De creatieve geest die 25 jaar geleden de wapen- espreuk van het klein-se- minarie Leeuwenhorst be dacht, heeft vermoedelijk nooit bevroed hoe toepas selijk de Latijnse leus was gekozen. Vele stormen «reeg het katholieke bol werk aan de rand van Noordwijkerhout te ver duren, maar nu, een «wart eeuw na de oprich- ing, staat de naam Leeu wenhorst voor een sprin glevend, modern en voor- litstrevend lyceum. „We lebben nu 840 leerlingen, We zitten op de top", aldus trotse rector M.J.M. iHeus aan de vooravond Ivan de viering van het 25- Ijarig jubileum. [De oorsprong van Leeuwen horst ligt in het midden van Ide jaren vijftig. De Nederland se kerkprovincie kreeg een ïieuwe indeling: van vijf naar :even bisdommen. De provin- tijlcie Zuid-Holland, tot dan toe behorend tot het bisdom Haar lem, viel onder het nieuwe rtjbisdom Rotterdam. Bisschop igr. Jansen deed direct ver- oede pogingen om in het ieuwe bisdom een priestero- hlpleiding te vestigen. Locatie: eehet gebied Leeuwenhorst bij Na enkele 'aren van voorbereiding kre- ;en de plannen voor het klein- eminarie gestalte. Er werd ruk gecollecteerd door de pa- die vele miljoenen bij elkaar brachten. "*ip 1 september 1961 ging het iminarie-gymnasium Leeu- 'enhorst van start. Zo'n 360 leerlingen, 14 priesters en 7 le- ';en-docenten bevolkten in die beginjaren het internaat en het gymnasium. „Een dood ge boren kindje eigenlijk, dat se minarie", zo kenschetst me vrouw E. van Eerden, conrec tor van het Leeuwenhorst-col lege, die beginperiode. „Het aantal jongens dat zich aan meldde voor de priesteroplei ding liep snel terug. Als semi narie heeft het maar een paar jaar gefunctioneerd. Al vrij snel werd het gewoon een in ternaat". Verandering Die overgang van seminarie naar jongensinternaat was niet de enige verandering die speelde in dié jaren. Het was ook de tijd waarin naar nieu we schooltypen werd gezocht; de Mammoetwet was in aan tocht. Na meerdere verzoeken aan het rijk, kreeg Leeuwen horst toestemming om met in gang van het schooljaar '67/'68 de opzet te wijzigen in een zo genaamde programmaschool met een driejarige brugperio- de: de eerste drie jaar het zelf de programma en dan de split sing in HAVO, Atheneum of Gymnasium. Met twee andere scholen in het land maakte Leeuwenhorst deel uit van het experiment. Niet iedereen was in die tijd even blij met de ontwikkeling van Leeuwenhorst, dat inmid dels geen klein-seminarie, maar Diocesaan college heette. Het Fioretti-college in Lisse zag met lede ogen toe hoe steeds meer leerlingen zich bij Leeuwenhorst aanmeldden. Na vele briefwisselingen met het ministerie van onderwijs en overleg tussen de beide scholen kwam men tot een op lossing: de gymnasiumafdeling van Leeuwenhorst ging naar het Fioretti-college en Leeu wenhorst kreeg het predikaat „RK Scholengemeenschap voor VWO en HAVO", waar inmiddels ook meisjes toegela ten werden en het internaat Rector Heus en conrector mevrouw Van Eerden voor het schoolgebouw aan de Langelaan: „We zijn nu weer een rustige scholengemeenschap". plaats maakte voor het con grescentrum met dezelfde naam. In 1973 brak een rumoerige tijd aan op het Leeuwenhorst college. Rector J. van Boeckel deed zijn intrede en probeerde een democratiseringsgolf op gang te brengen. Die poging viel niet bij iedereen in goede aarde; ruzies en zelfs bezettin gen waren het gevolg. „Leeu wenhorst was een vrij gesloten gemeenschap met priester-do centen. De priesters verdwe nen en er kwam iemand die een nieuwe traditie probeerde op te zetten. Dat zorgde voor veel onrust. De school was niet alleen belangrijk voor de leer lingen, maar had ook een functie voor andere jongeren uit de omgeving. Die kwamen hier naar toe voor de soos, films en andere vormen van ontspanning. Door die ruzies en bezettingen was de naam van de school in die tijd slecht", aldus rector Heus over die periode. Van Boeckel ruimde uiteinde lijk het veld en een „commis sie van wijze leraren" moest de orde en rust op school weer herstellen. Langzaam maar ze ker lukt dat. Heus nam de lei ding op zich en de scheiding tussen de voor- en tegenstan ders van democratisering ver dween gaandeweg. Het leer lingenaantal breidde zich ge staag uit en er werd druk ge werkt aan het weer verkrijgen van een goede naam. „We zijn nu weer een rustige scholenge meenschap. We hebben nieu we tradities opgezet, zoals to neelstukken en een open podi um", aldus Van Eerden. Ervaring De uit het de jaren zestig stam mende drie-jarige brugklas be staat nog steeds. „Veel scholen die de brugperiode willen ver lengen, komen hier informe ren omdat we daar natuurlijk veel ervaring mee hebben. Er zitten natuurlijk haken en ogen aan het systeem. We heb ben bijvoorbeeld wel eens een scheiding voor de betere en mindere leerlingen in de exac te vakken doorgevoerd, maar dat was geen succes", aldus Van Eerden. „Kijk, goede leer lingen hebben hier na drie jaar misschien minder ver stouwd dan op andere scholen, maar dat halen ze daarna wel weer in. De uiteindelijke cij fers hier wijken niet af van het landelijke beeld. En het voordeel is natuurlijk dat leer lingen pas na drie jaar een pakket hoeven te kiezen en niet al op jonge leeftijd voor die keuze staan". De toekomst is net als voor an dere scholen een zorgelijke aangelegenheid. Behalve de bezuinigingen van de overheid zal door de afnemende bevol kingsgroei ook het leerlinge-1 naantal terug lopen. Boven-' dien is er voor het Leeuwen horst-college nóg een dreiging: het plan om in Noordwijk een openbare scholengemeenschap op te zetten. Heus en Van Eer den houden de ontwikkelin gen met argusogen in de gaten, maar laten de festiviteiten rond het- 25-jarig bestaan er niet door beïnvloeden: „Die leerlingenterugloop werd al eerder voorspéld, maar we hebben er nu meer dan ooit", klinkt het licht triomfantelijk. De festiviteiten rond het jubi leum beginnen morgen met een bijeenkomst rond het the ma Onderwijs in de Toekomst en een receptie in de aula van de school. Zaterdagmiddag is er een eucharistieviering in de parochiekerk Sint Victor, een reünie voor oud-personeelsle den en oud-leerlingen en een receptie voor gymnastiekdo- cent F. Jansen die al sinds de oprichting aan Leeuwenhorst verbonden is. Volgende week zal met workshops, cabaret voorstellingen, een open huis, een sponsorloop en een slot feest in De Schelft het jubi leumfeest vooral door de leer lingen gevierd worden. De op brengst van verschillende acti viteiten komt ten goede aan een onderkomen en een oplei dingsschool voor dakloze jon geren in Thailand. PAUL VAN DER BIJL Sint Bavo In het kader van de feeste lijkheden rond het 100-jarig bestaan van de Sint Bonifati- uskerk in Alphen aan den Rijn is vanavond een con cert gepland van het koor van de Kathedrale Basiliek St. Bavo uit Haarlem. Als or ganist zal daarbij optreden de vaste bespeler van de drie or gels van de St. Bavo, Êernard Bartelink. Het concert begint om acht uur, toegangskaarten kosten drie gulden per stuk. Kaarten Ten bate van de jaarlijkse be jaardenuitgaansdag houdt het Oud Adese bejaardencomité morgen een kaartavond in café 't Lage Land aan de Leidseweg ih Oud Ade. Aan vang acht uur. Slauerhoff De popgroep Slauerhoff is za terdag te gast in Het Kasteel aan de Concertweg in Al phen aan den Rijn. Slauer hoff maakt moderne dans muziek met new-wave in vloeden. Het optreden begint om negen uur. De toegang is gratis. Tripodia Het concert van de streek- muziekschool Nieuwe Water weg Noord, gepland op zater dag 4 oktober, wordt niet ge geven in het Pieter Groen- college, maar in Tripodia in Katwijk. Ook het aanvang- stijdstip is veranderd: van kwart over acht in negen uur. Het concert van deze big band duurt tot middernacht. Toegangskaarten kosten tien gulden, CJP'ers, 65-plussers en K&O-inschrijvers moeten vijf gulden betalen en de jeugd tot en met 16 jaar een rijksdaalder. Big Band De Art-Bird Big Band geeft zaterdagmiddag een concert in Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse. De band bestaat uit 25 musici. Zij zijn voorname lijk oud-leerlingen van de Streekmuziekschool Leiden en de Muziekschool Rijnak koord uit Leiderdorp. Het eerste optreden is van twee uur tot kwart voor drie en het tweede van kwart over drie tot vier uur. Classic Swing. Onder andere Teddy Wilson en Lionel Hampton hebben dezê stijl groot gemaakt. De formatie bestaat uit Joep Peeters, alt sax en vibrafoon. Joop Hen- drix, tenorsax, Harry Kan- ters, piano, Peter Kanters, gi taar, John Rijnen, contrabas en Jan Willem van Zwol, drums. Aanvang negen uur, de toegangsprijs bedraagt zes gulden. Kindertheater De groep Sanders Ko treedt zaterdagmiddag vanaf twee uur op in het Hooft- straattheater in Alphen aan den Rijn met de kindervoor stelling „Ben je helemaal be- kofferd". Kaarten zijn voor vijf gulden per persoon ver krijgbaar bij de Kulturele Raad aan de Wilhelminalaan 2a in Alphen, 01720-94583. Verenigingenmarht De verenigingen van Ha- zerswoude-Rijndijk en om geving kunnen zaterdagmid dag laten zien wat er in het komende seizoen te doen valt. Hiertoe wordt een vere- nigingenmarkt gehouden in gebouw Het Anker aan de Chopinlaan 2 met demonstra ties en stands. De markt is geopend van één tot vier uur. Omloop Atletiekvereniging De Noordwijkerhoutse Strandlo- pers houden zaterdagmiddag de tweede omloop van Noordwijkerhout vanuit evenementenhal De Schelft. De totale afstand bedraagt vijftien kilometer. De start is om twee uur. Vanaf één uur is er gelegenheid voor presta tielopers te starten voor de afstanden 4, 8 of 12 kilome- Joji 'O De Jojo Swingband uit Breda treedt zaterdag op bij jazzclub De Wagenschuur in De Hol- landsche Tuyn aan de Hoofd straat 24 in Leiderdorp. Deze Brabantse formatie speelt in de stijl van de klei nere swingórkesten uit de ja ren dertig, de zogenaamde De Barg Galerie De Barg in Rijnsa- terwoude exposeert van 5 tot en met 26 oktober bronsplas tieken en tekeningen van Nelleke Allersma. De Gro ningse kunstenares exposeer de reeds in Nederland, Duits land en Texas. Het meest op vallende van haar bronsplas tieken is de beweeglijke in druk van de massieve figu ren. Galerie De Barg aan de Woudsedijk 12, is geopend op vrijdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf uur en na telefonische afspraak, 01721- 7162. Big Band De Big Band Bollenstreek onder leiding van de heer A. Laros geeft zondagmiddag vanaf drie uur een concert in Artopa in de Grevelingstraat 50 in Lisse. Op het program ma staan wérken van onder anderen Glenn Miller, Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman en Sammy Nestico. De entree is gratis. Tafeltennis Open jongerencentrum Mag nifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse houdt zondagavond een tafeltennistoernooi voor iedereen. Inschrijven kan vanaf acht uur, een half uur later barst de strijd los. SASSENHEIM Twintig al leenstaande bejaarden in Sassen heim wórden in november van dit jaar aangesloten op het alarmeringssysteem. Voor de drie overige gemeenten (Voor hout, Noordwijkerhout en Lisse) zullen dat er in totaal 65 zijn. De eerste investeringskosten, die ten laste komen van de gemeen ten en de organisaties die de be langen van de ouderen beharti gen, bedragen 160.000 gulden. Volgend jaar hoopt men de ca paciteit van het waarschuwings systeem aanzienlijk te kunnen uitbreiden. De Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim hield gisteren in Kasanova een informatie-och tend over een alarmeringssys teem voor oudere alleenwonen de inwoners van Sassenheim. In samenwerking met gelijksoorti ge organisaties in Voorhout, Noordwijkerhout en Lisse is een systeem ontwikkeld, dat oudere inwoners van deze gemeente in staat stelt zo lang mogelijk zelf standig in hun eigen omgeving te kunnen laten wonen. De heer A. Cremers - hoofd ver loskundige, gynaecologie, kin derkliniek aan het V.U. Zieken huis te Amsterdam, die door de aard van zijn werkzaamheden zeer goed bekend is met het functioneren van het waarschu wingssysteem, gaf voor een groot aantal Sassenheimse oude ren een aanschouwelijke en technische toelichting. „Voorop gesteld moet worden dat com merciële belangen geen rol spe len bij dit project," benadrukte Cremers. „De kosten voor de verbruiker zijn dan ook zeer laag: 15 gulden in de maand". Het alarmeringssysteem wordt in werking gesteld door een 3-7 centimeter groot zendertje, dat met een knopje bediend wordt en door de deelnemer perma nent bij zich gedragen moet worden, met name in huis of de onmiddellijke woonomgeving in een straal van 30 meter. Onder de telefoon van de bejaarde wordt een telefoonnummerkie zer geplaatst, een soort kleine computer waarin drie telefoon nummers van drie hulpverle ners - familiebeden of vrienden - zijn 'opgeslagen' en het tele foonnummer van de centrale post, een grote computer die op gesteld is in de St. Bavo te Noordwijkerhout. Een bejaarde die in ernstige moeilijkheden verkeert en geen telefoon kan bereiken kan met behulp van het zendertje de te lefoonnummerkiezer activeren, die automatisch het nummer van de eerste hulpverlener belt. Deze krijgt dan de volgende me dedeling door: „Alarm op code 231, dringend hulp gewenst", (iedere deelnemer heeft zijn ei gen code). De hulpverlener belt direct de bejaarde die hulp nodig heeft, laat de telefoon driemaal overgaan om te bevestigen dat de boodschap ontvangen is en op bijstand gerekend kan worden. Bij afwezigheid van de eerste hulpverlener of wanneer deze in gesprek blijkt te zijn kiest het geprogrammeerde apparaat het nummer van een tweede hulp verlener en indien nodig van een derde. Mocht onverhoopt niemand van de drie hulpverle ners bereikbaar zijn, dan wordt dit onmiddellijk door de centrale post in de St. Bavo, die alles re gistreert, gesignaleerd. Deze kiest het semafoonnummer van de plaatselijke vrijwilligerspost en geeft dat het nummer door van degene die alarm geslagen heeft, zodat alsnog hulp geboden kan worden. Wanneer zelfs de vrijwilliger niet reageert, resteert er een vijfde en laatste mogelijkheid: de portier van de St. Bavo, die alles gevolgd heeft op een beeld scherm schakelt de politie in en verzoekt deze naar het alarm adres te gaan. „Een waterdicht systeem dus", stelt Cremers vast „De ervaring leert, dat het een enorme geruststelling is, wan neer men weet dat door een eenvoudige druk op de knop al tijd contact met de omgeving mogelijk is."

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15