fizidócQowumtï Er staat hier natuurlijk een verschrikkelijk mooie kermis" Fraaie reiswekker STAD OMGEVING r>r> ALLER LEI(DS) Leeuwenhoek krijgt tweede Academisch Bedrijvencentrum LEIDEN BETER VERKOPEN' „Meeste ongevallen ontstaan door baldadigheid" Hulpverlening verslechterd na twee-verdienersmaatregel DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA 13 Stormloop op rijbewijzen blijft uit JlEIDEN De in sommige gemeenten verwachte storm- ■4>op op nieuwe rijbewijzen is in Leiden gisterochtend uit gebleven. Weliswaar was het voor de loketten van de afde- ^Jng Bevolking drukker dan normaal, maar dat leidde niet ■j)t de chaotische toestanden die waren voorspeld voor- jrbeld. De drukte zal de komende dagen nog verder toene men, zo wordt verwacht, omdat veel mensen het verlengen ■^an hun rijbewijs hebben uitgesteld om in het bezit te ko- ■Uien van het nieuwe rijbewijs dat levenslang geldig is. ^Jet nieuwe rijbewijs wordt sinds gisteren in plaats van Hoor de provincie, door de gemeente afgegeven. Het was He bedoeling dat de uitgifte hierdoor sneller zou verlopen. HKlaar terwijl u wacht" was de slogan waarmee het nieu we rijbewijs werd geintroduceerd. Maar zover is het voor lopig nog niet. De apparatuur en de verbinding met de jsücntrale computer in Veendam werken nog niet optimaal, t a>dat voorlopig rekening gehouden moet worden met een wachttijd van twee weken. Dat is altijd nog twee weken __Tieller dan bij de afgifte van het oude rijbewijs gebruike- jk was. LEIDEN Leiden moet als toeristische trekpleister beter „verkocht" gaan wor den. Zowel gemeente, VVV als Kamer van Koophandel achten dit van belang. Om dit goed te doen moet er eerst onder zoek naar de aantrekkelijke kanten van de stad en zijn omgeving worden gedaan, zo vinden deze drie instellingen. Tevens zouden er aanbevelingen voor verbete ringen en promotie-activiteiten moeten worden gedaan. In de gisteravond gehou den commissievergadering Economische Zaken werd over dit onderwerp gespro ken. De raadsleden voelden niet echt voor een kostbaar inventariserend onderzoek naar slechts de toeristische mogelijkheden. „Ik vraag me af wat zo'n onderzoek zou kun nen opleveren, dat we nog niet allang weten", aldus het PvdA-raadslid Geradts. Hem leek een Leidse zondag wel iets om de aantrekkelijkheid van de stad te ver groten. Op die zondag zouden er allerlei leuke dingen in de stad te doen moeten zijn. Ook het oppoetsen van het watertoe risme leek hem en andere commissiele den wel wat. De doorvaarbaarheid van de stad zou verbeterd moeten worden en de haven zou moeten worden opgeknapt. Wethouder J. Fase stelde dat er reeds aan een herleving van het watertoerisme wordt gewerkt en achtte een onderzoek, waarbij tevens wordt aangegeven op wel ke wijze de stad het best als toeristische trekpleister „verkocht" zou kunnen wor den, wel nuttig. Zij komt binnenkort na overleg met Kamer van Koophandel en VVV, met een nieuw voorstel. Samenbundeling sterrenkundig onderzoek nodig DEN HAAG/LEIDEN Om het internationaal hoge peil van het sterrenkundig onderzoek in Nederland te kunnen handha ven, is enige sanering van de huidige inspanningen op dit ter rein nodig, zo vind de Raad van Advies voor het Wetenschaps beleid (RAWB). Daarom zullen de drie kleine onderzoeksgroe pen aan de universiteit in Nijmegen en de twee universitaire in stellingen in Amsterdam samengevoegd moeten worden met de sterrenwachten in Leiden, Utrecht en Groningen. De raad, die zes astronomische instituten in ons kleine land rijkelijk veel vindt, wil door het beëindigen van de meer klassiek getinte on derzoekingen ruimte scheppen voor moderne ontwikkelingen. In de toekomst zullen nieuwe grote investeringen nodig zijn. Binnen het thans beschikbare budget van 46 miljoen gulden kunnen de middelen daarvoor slechts worden gevonden als de sanering wordt doorgevoerd. In zijn rapport over het astronomisch onderzoek uit de RAWB zijn kritiek over de geringe contacten tussen sterrenkundigen en wetenschappers van andere disciplines. Bovendien is er een groot gat tussen de technische mogelijkheden tot waarnemen en die tot het uitwerken van de resultaten. PROMOTIE OP NIERTRANSPLANTATIES LEIDEN De heer F.C. Henny is vandaag gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde. In zijn proefschrift beschrijft de heer Henny de werking van twee soorten medicijnen bij het onderdrukken van afweerreacties bij niertransplantaties. In de periode van 1 januari 1983 tot 1 juli 1986 was hij werkzaam als wetenschappelijk medewerker en later als universitair docent binnen de vakgroep nierziekten. In die periode werd het onder zoek verricht dat tot dit proefschrift leidde. Uit het on derzoek bleek onder meer dat bij een behandeling met het middel Cyclosporine A de overlevingskans van de getransplanteerde nier 87 procent is, terwijl dit bij het middel Azathioprine slechts 67 procent is. De heer Henny is momenteel als internist werkzaam bij het Streekziekenhuis Gooi-Noord. Man valt van trap LEIDEN Een 50-jarige man uit Valkenburg is gis terochtend om kwart voor acht met rug- en buikklach ten overgebracht naar het Diaconnessenhuis. De man was aan het Utrechtse Veer van een ladder gevallen. EXPLOITANTEN VINDEN PACHT IN LEIDEN HOOG, MAAR: LEIDEN Op het Schuttersveld en rond molen De Valk wordt met man en macht ge werkt aan de opbouw van de jaarlijkse 3 okto- ber-kermis. Iedere centi meter beschikbaar ter rein wordt volgezet, want hoe meer attracties hoe leuker de kermis. Daarbij vormt de kermis de belangrijkste bron van inkomsten voor de 3 October-Vereeniging. En die inkomsten zullen niet gering zijn: de prijzen die de kermisexploitanten moeten betalen om in Leiden te mogen staan, zijn enorm. „Nergens in Nederland moe ten we zulke prijzen hoge prijzen betalen als in Lei den", zegt Hans van Tol. Met zijn 21 jaar is de Alphenaar verreweg de jongste kermi sexploitant. Hij is afkomstig uit een kermisfamilie. Zijn grootvader heeft ooit nog een poppenkast gehad op de Am sterdamse Dam. Ook zijn oom heeft een kermisattrac tie, hij staat op de Leidse ker mis met de zogenaamde Oc topus. Van Tol is dit jaar voor de eerste maal in Leiden. Hij heeft nog geen idee welke prijs hij voor een ritje in zijn „swing-bob" zal vragen. „De prijzen bepalen wij op de dag zelf. Afhankelijk van het aantal bezoekers van de ker mis en de prijzen die de con currentie vraagt". Al vier jaar heeft hij zich voor een plaats op de 3 oktober-kermis ingeschreven, maar tot nu toe was zijn bod niet hoog ge noeg. Vaste staanprijzen zijn er namelijk niet, de hoogste bieder in een bepaalde at tractie krijgt een plekje. De Alphenaar heeft voor 18.000 gulden een plaatsje"bij molen De Valk weten te bemachti gen. Zijn oom heeft voor een plekje, enkele tientallen me ters verderop, 33.000 gulden moeten betalen. Hans van Tol is in Leiden aanwezig met een zogeheten Swingbob, een bobsleebaan waarmee duizelingwekkende snelhe den worden bereikt. Een at tractie die een investering vergde van meer dan een half miljoen. Het gevolg van de hoge staanprijzen is uiteraard wel dat de kermisganger veel moet betalen. „De kermis is er toch voor de Leidenaars, die zijn nu de dupe", meent Van Tol. Zijn mening wordt ook vertolkt door Ron Bus- sink. Bussink is zelf geen ex ploitant maar handelt in ker misattracties. Elk jaar pro beert hij iets nieuws op de kermissen te introduceren. Dit jaar zal dit de zogeheten Break Dancer zijn. „Je kunt wel jaren met dezelfde at tracties staan, de meeste in stallaties kunnen tientallen jaren mee, maar de mensen willen steeds iets nieuws", zegt Bussink. Voor oude at tracties vindt hij echter ook een bestemming, ze worden verkocht over de hele we reld. Niet alleen de staanplaatsen zijn in Leiden een stuk duur der, ook de elektriciteit kost de exploitanten in Leiden aanmerkelijk meer dan el ders. „Gemiddeld betaal ik ongeveer 700 gulden voor drie dagen stroom, hier moet ik 3000 gulden betalen. En afname is verplicht; zou ik De 21-jarige Hans van Tol staat voor de eerste keer op de Leidse kermis. Hij betaalde voor een plaatsje 18.000 gulden. met een dieselmotor willen gaan staan dan mag dat niet". De kermisexploitanten heb ben dit jaar het geluk dat dé kermis een dag langer staat. Normaal is er slechts kermis op de avond van 2 oktober en 3 oktober de hele dag door. Dit jaar zal ook op zaterdag 4 oktober alles nog op volle toeren draaien. Wat de ex ploitanten betreft, blijft de kermis nog nog een dagje langer open: „De zondag is een prima kermisdag, maar helaas laat de gemeente Lei den ons niet toe dan te draai- Ondanks die hoge prijzen gaan Van Tol en zijn colle ga's graag op de Leidse ker mis staan. „Het is wel duur. maar als ik zou verwachten verlies te lijden, zou ik na tuurlijk nooit inschrijven. Ik loop wel een groot risico, vooral als het weer slecht is". Volgens Bussink hoeft nie mand medelijden te hebben met de kermisklanten. „Nie mand is verplicht hier in te schrijven. En er staat hier natuurlijk een verschrikke lijk mooie kermis". Regeling veiligheid op kermissen op komst LEIDEN De Leidse 3-oktoberkermis wordt jaarlijks door de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente ge controleerd. Ambtenaren kijken of de constructies sterk ge noeg zijn, of de fundamenten van de stellages voldoende draagkracht hebben, maar ook er geen veroeste bouten ge bruikt worden bij de opbouw van de achtbaan. Ir. F.B. van Hamme, hoofd van bouw-en woningtoezicht van de ge meente Leiden: „Het komt voor dat wij kermisklanten advi seren bepaalde constructies te verstevigen. We hebben nog nooit een exploitant verboden om te draaien, hoewel we die bevoegdhied op grond van de Algemene Politie Verorde ning wel hebben". In lang niet alle gemeentes in Nederland zijn echter regelin gen getroffen voor veiligheidskeuringen op de kermis. Een stuurgroep beraadt zich over de vraag of er landelijke regels moeten komen over de veiligheid op kermissen. De stuur groep, waarin ook vertegenwoordigers van de twee kermis- bonden zitting hebben, heeft een rapport uigebracht, waarin de huidige veiligheidssituatie op kermissen in Nederland in kaart is gebracht. Eén van de conclusies: er zijn tussen 1982 en 1984 39 ongelukken gebeurd op kermissen in Nederland. De stuurgroep hoopt nog dit jaar adviezen over gewenste veiligheid te kunnen uitbrengen aan het ministerie van WVC. Bertus Donks, grote baas van de Bond van Kermisbe- drijfhouders, oftewel Bovak, wil niet horen dat er veel onge lukken zouden gebeuren op de Nederlandse kermis. „Dat rapport is tendentieus", stelt Donks keihard. „Er wordt met cijfers gegoocheld en de kermisbranche zelf is helemaal niet gehoord". Volgens Ir. J. van Keulen uit Zwolle, 'voorzitter van de stuurgroep die in het opdracht van het ministerie van WVC het rapport over veiligheid van kermissen heeft opgesteld, is uit controle-ervaringen gebleken dat de kermis „een stuk veiliger" kan. „Het blijkt nogal eens voor te ko men dat er bij attracties bijvoorbeeld verkeerde ondersteu nen worden gebruikt, dat de verankeringen discutabel zijn of dat de ondersteuning van hellingen slecht is. Ik heb wei eens gezien dat voor die ondersteuning plastic kratjes zijn gebruikt". Van Keulen voegt er aan toe: „Waar het ons om gaat is een wettelijk kader te scheppen.waarbinnen de vei ligheid van kermissen gewaarborgd kan worden. Nu is er helemaal geen regeling. Als je in Nederland een schuurtje wil bouwen heb je een bouwvergunning nodig, maar als een kermisapparaat op de markt brengt waarin per rondje veer tig mensen kunnen draaien, wordt je niks gevraagd". Het rapport over kermisveiligheid meldt dat de meeste on gelukken gebeuren in botsauto's en in draaimolens. Het overgrote deel van de gewonden moest daar afgevoerd wor den. Bertus Donks zucht als hij dat leest. „Dan moeten ze er wel bij vertellen dat de meeste ongevallen zijn veroorzaakt door baldadigheid, doordat jonge mensen op al draaiende at tracties springen. Je moet nou eenmaal niet proberen op een al rijdende scooter te komen of nog een rondje te maken met een volop in beweging zijnde draaimolen. Als kermisbe zoekers zich aan de voorschriften houden kan er volgens mij weinig gebeuren". T 3 oktober 4 '.In verband met de festivitei ten rond 2, 3 en 4 oktober is het molenmuseum De Valk 1 jgeslotenHet stedelijk mu seum De Lakenhal is op 3 oktober van tien tot twaalf j uurt open. Op zondag 5 okto- ■j ber is er om drie uur 's mid dags een rondleiding langs de 'vaste collectie van de Laken- VOS-cursus In de oude school aan de IKaasmarkt ingang Koppen- ]h inks teeg) worden weer VOS Vrouwen Oriënteren zich op j de Samenleving)-cursussen gegeven. Er is een cursus r I voor beginnelingen, waarbij I de vrouwen wordt geleerd - Jom te gaan met hun eigen si tuatie. Er is een tussentrai- ~\ning voor gevorderden waar in geleerd wordt te discussië ren. verslagen maken, kri tisch lezen enz. Er is een cur- begeleiders- training, waarin wordt geleerd zelf r met groepen om te gaan en er is een cursus maatschappe lijke oriëntatie. Verdere in formatie bij Jannie Sieraty tel. 071-210770. Verval discussieprogramma dat zondagochtend 5 oktober wordt gehouden. Tijdens de bijeenkomst, die om half elf begint en in het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33) plaats heeft, zal een voor lichtingsfilm van de gemeen te Leiden worden vertoond over de geschiedenis en de ontwikkeling van de stad. in het bijzonder de stadsver nieuwing. Na afloop van de film zal het publiek in de ge legenheid gesteld worden te discussiëren met een ambte naar van de gemeepte. Drempelvrees Het Leidse Volkshuis (Apo thekersdijk 33a) organiseert vanaf half oktober een cur sus 'Meer leren durvenvoor mensen die enige vorm van vrees willen overwinnen. De cursus wordt gehouden op dinsdagavond (20-22 uur) en bestaat uit 12 bijeenkomsten die tesamen 42 gulden kos ten. Inlichtingen tel. 149180. Verval „Leiden in verzet tegen ver val" is de titel van een film- discussieprogramma dat zondagochtend wordt gehou den. Tijdens de bijeenkomst, die om half elf begint en in het Leidse Volkshuis (Apo thekersdijk 33) plaats heeft, zal een voorlichtingsfilm van de gemeente Leiden worden vertoond over de geschiede nis en de ontwikkeling van de stad, in het bijzonder de stadsvernieuwing. Na afloop van de film zal het publiek in de gelegenheid gesteld wor den te discussiëren met een ambtenaar van de gemeente. 'ietser ziet verkeerslicht en bus niet .EIDEN Een 18-jarige Leidse fietsster heeft gistermiddag 3nd vier uur een aanrijding veroorzaakt. Het meisje reed door et rode licht op de kruising van de Dr. Lelylaan met de bus- versteekplaats. Op dat moment stak juist een bus, bestuurd oor een 40-jarige man uit Lisse, de Dr. Lelylaan over. Bij de anrijding werd de fiets totaal vernield. Het meisje kwam er met Jen gekneusde hand vanaf. Ze verklaarde noch het rode ver- eerslicht, noch de bus te hebben gezien. LEIDEN Er zal waar schijnlijk een tweede Aca demisch Bedrijvencen trum (ABC) in de Leeu wenhoek komen. Het hui dige ABC zit bomvol en uitbreiding wordt noodza kelijk om aan de toene mende vraag te kunnen blijven voldoen. Doordat het ABC nu zo vol zit, zijn potentiële bedrijfjes die belangstelling hadden voor het centrum, inmid dels naar elders uitgewe ken. Dit stelde gisteravond het ad junct hoofd van de afdeling Economische Zaken van de gemeente Leiden, mevrouw S. Groenewegen. Zij zei dit in de vergadering van de raadscom- missie's voor Economische Za ken, Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu. In deze commissie werd over de ont wikkelingen van het Bio Sciëncepark gesproken. Dit high tech industrieterrein in de Leeuwenhoek begint steeds meer gestalte te krijgen met de vestiging van technisch zeer hoogwaardige bedrijven, die in een duidelijke relatie met de Leidse universiteit staan. De directie Economische Zaken kreeg gisteravond veel waar dering voor het feit dat door een intensieve samenwerking tussen universiteit, bedrijfs leven en gemeente het Sciën cepark en het ABC zich in vrij korte tijd heeft kunnen ont wikkelen. In de vergadering van gister avond werd gesproken over de mogelijkheden van werkgele genheid in het ABC, de be reikbaarheid van de bedrijven, scholing, architectuur en de werving van nieuwe bedrijven voor Bio-Sciënce en ABC. Over de werkgelegenheid werd gesteld, dat het park vooralsnog geen grote werkge vers herbergt, maar dat de in dustrie, die zich daar ontwik kelt, wellicht in de toekomst een grote vlucht kan gaan ne men, waardoor de werkgele genheid kan toenemen. Een belangrijk ander pro bleem, dat volgens wethouder J. Peters „in de toekomst wel eens heel erg belangrijk zou kunnen worden", is het selec tiebeleid. „Je moet een goed idee hebben van wat je wilt met het park en selectief be drijven erop toelaten. Het ge bied moet een duidelijk etiket krijgen, waardoor het een meerwaarde krijgt. Maar het zal moeilijk worden om een bedrijf dat er eigenlijk niet bij past te weigeren, terwijl het toch veel werkgelegenheid zou kunnen bieden. Ik ben dan toch van mening dat zo'n be drijf dan maar elders gevestigd moet worden. Als je op de lan ge termijn kijkt, dan lijkt me dat voor de ontwikkeling van zo'n park beter. In het buiten land zie je ook, dat zodra het imago van zo'n terrein veran dert, de gespecialiseerde be drijven wegtrekken", aldus Peters. Verder vond de commissie dat de gebouwen in het Bio Sciën cepark een aantrekkelijke ar chitectuur zouden moeten heb ben. Dit om het aanzien van de bedrijven beter naar buiten uit te dragen en het park aan trekkelijker te maken. De vindbaarheid van de bedrijven zou bevorderd kunnen worden door betere wegwijzers. Een onderzoek naar hoe dit het beste gedaan zou kunnen wor den is bijna gereed. JAARVERSLAG STICHTING GEZINS VERZORGING: LEIDEN Een groot aantal cliënten van de Stichting Ge zinsverzorging Leiden heeft in 1985 geen of minder hulp ont vangen dan gebruikelijk was. Ook moest de hulp vaak vroegtijdig worden afgebro ken. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1985 van de Stichting Gezinsverzorging Leiden. Oor zaak van het verminderde hulpaanbod was de invoering van de zogenaamde Twee-ver dienersmaatregel. Deze belastingmaatregel had bvj de stichting een ware uit- tocht van personeel tot gevolg. Maar liefst 151 medewerksters hebben de stichting in 1985 verlaten. Voor het merendeel was de twee-verdienersmaat regel de aanleiding. In zeker 71 gevallen stapten verder ook nog de Alpha-nelpers op van wege deze maatregel. De maatregel bemoeilijkte ook het aantrekken van nieuw perso neel. Ondanks vele wervings campagnes is de stichting er in 1985 niet in geslaagd om het gewenste niveau terug te krij gen. Eind 1985 waren er ten slotte 49 mensen minder in dienst dan in 1984. Bij'de al- pha-hulpverlening lag het aantal bemiddelingen 22 lager dan het jaar ervoor. Doordat personeelszaken en leiding extra tijd moesten be steden aan werving, kwamen andere werkzaamheden in het gedrang of moesten uitgesteld worden. Doordat op de vacatu res vooral jonge werklozen solliciteerden heeft de stich ting hierop ingespeeld door een speciaal jongerenprogram ma op te zetten. Na een intro- duktie- en scholingsprogram ma wordt nu door deze jonge ren, hulp geboden aan bejaar den en chronische zieken. Het aanbod van goed opgeleide en ervaren krachten blijft echter sterk achter en is voor de stichting een zaak van veel zorg een aandacht geworden. Behalve het teruglopen van het aantal werknemers wordt de continuïteit van de dienst verlening ook bedreigd door de arbeidstijdverkorting, die ook voor part-timers in de stichting van toepassing is. Het telkens uitvallen van helpsters wegens vakantie, bijzonder verlof, ATV en ziekte, veroor zaakt tenslotte een onregelma tig hulpverleningspatroon voor de cliënt, ook al wordt veelal voor vervanging ge zorgd. Ambulances in miniatuur LEIDEN Driehonderd modellen van ambulances uit de ja ren 1940-1986 staan de hele maand oktober tentoongesteld op het Leidse Plein in de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden. De miniatuur ambulances komen uit de ver zameling van de heer C.J. Voorbij. De heer Voorbij is werk zaam bij een ambulancedienst in Öegstgeest en heeft als hob by het nabouwen van verschillende ambulancetypes. Hij hoopt door deze tentoonstelling in kontakt de komen met an dere modelbouwers en wellicht hem nog onbekende ambu lances op het spoor te komen. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar. Naam:Voor Adres:—. Postcode/plaats: Stuur deze 998, 2500 plaats e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I CcidócSouoatit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13