„Ik ga geen boeman spelen Computermodel voorspelt de waterhoogten exact Minder werk voor tandarts teken van betere gezondheid Afzetten burgemeester Happart kan tot een politieke crisis leiden BINNENLAND/BUITENLAND fieidaeQoumuit WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 7 99 99 ABCOUDE Gaan de tandartsen ten gronde aan de gaatjes die ze zelf gevuld hebben? Maken zij zichzelf overbodig doordat ze tandbederf steeds meer kunnen voorkomen? De burger zou het waarschijnlijk wel op prijs stellen, maar dr. P. Crie- laers, vice-voorzitter van de Neder landse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. Weliswaar zal er rond het jaar 2020 een generatie in de tandartsstoel stappen zonder al te veel gaatjes, maar „het behandelen van aangebo ren afwijkingen en ongelukken en het corrigeren van de stand van tanden en kiezen zal nog heel wat werk vergen", aldus Crielaers. Op de tarieflijst (alle tarieven zijn vanaf vandaag landelijk gelijkgetrokken) die de tandartsen aan hun particuliere patiënten verstrekken, staan ze nog prominent ver meld: de vullingen, „amalgaam of compo siet". Een zogenaamde „éénvlaksrestaura- tie" kost 34 gulden, een „drievlaksrestau- ratie" 72 gulden. Crielaers verwacht dat de patiënt, die volgens de NMT door deze tarieflijst de kans krijgt nog wat mondiger te worden, over zo'n 35 jaar niet meer wakker zal liggen van dergelijke prijzen. „Als de huidige trend zich doorzet zullen de mensen van nul tot negentien jaar vrij wel zonder gaatjes door het leven gaan. Dat betekent dat er in het jaar 2020 niet veel mensen nog last van zullen hebben". Crielaers baseert zijn voorspelling op een rapport van de Wereldgezondheidsorgani satie, die na onderzoek in twintig landen (rijk en arm) tot de conclusie kwam dat het tandbederf enorm is teruggedrongen. Zou dat komen doordat men vijftien jaar geleden tot de conclusie kwam dat gaatjes veroorzaakt worden door het gebruik van suiker? „Nee, men heeft sindsdien wel ge probeerd het suikergebruik terug te drin gen, maar dat is in die periode zelfs geste gen", zegt Crielaers. „De belangrijkste oorzaak van het dalende aantal gaatjes is het gebruik van fluoride. In korte tijd was 95 procent van alle tandpasta's voorzien van fluoride en bovendien werden allerlei fluor-behandelingen toegepast". Apert Het is volgens Crielaers niet onmogelijk dat de „fïuor-revolutie" wordt gevolgd door andere omwentelingen in de tand heelkunde. „Op dit moment loopt een on derzoek naar het immuun maken tegen gaatjes. Dat is al succesvol gebleken bij apen, maar nog niet vrijgegeven voor tes ten op mensen. Op korte termijn is dat ook nog niet te verwachten, maar als het ooit toepasbaar wordt, heeft dat grote con sequenties". Crielaers verwacht niet dat het aantal tandartsen daardoor zal krimpen van 5500 tot 1500, zoals zijn collega Reijnen voor spelt. De Adviescommissie Opleiding Tan dartsen, die in 1982 door de ministeries van onderwijs en wetenschappen en volksgezondheid werd ingesteld, ver wacht dat er ook na het jaar 2000 nog al tijd zo'n 4300 tandartsen aan de slag zullen zijn. Crielaers is het daarmee eens. „De commissie gaat ervan uit dat er tegen die tijd op elke tienduizend inwoners een team van drie tandartsen zal zijn. Omdat de bevolking ongeveer stabiel blijft op veertien miljoen, gaan we uit van 1400 teams, dus van 4300 tandartsen". Weinig gaatjes Dat betekent dat er voor de huidige dui zend werkloze tandartsen maar weinig gaatjes te vullen zijn. En omdat voorspel len nog altijd een onzekere bezigheid is, kan ook Crielaers „niet uitsluiten' dat het aantal tandartsen onder de 4300 zal uitko men. Hoewel hij niet pleit voor een volle dige omscholing, stelt hij wel voor de op leiding voor tandheelkundigen te verbre den. „De huidige opleiding levert mensen af die alleen geschikt zijn voor de uitoefe ning van dat ene vak: tandarts. Misschien moeten we dat aanpassen, zodat afgestu deerden kunnen uitwijken naar andere beroepen in de gezondheidszorg". Hoewel hij vice-voorzitter is van een belangenor ganisatie, houdt Crielaers geen treurzang over het teruglopende aantal banen voor tandartsen. „Al met al is het toch een ui terst positief beeld, want de gezondheid van de mensen verbetert". STEVO AKKERMAN Hondenwachter Ton Helders (36) met zijn eigen bouvier. EERSTE HONDENWACHTER IN NIJMEGEN: VV NIJMEGEN „Ik ga hier geen boeman spe len. Ik zal de mensen eerst een periode op een redelijke manier voor lichten over de beste wij ze waarop ze een hond of een. ander huisdier kun nen uitlaten. Pas over een paar maanden ga ik harder optreden tegen mensen die niet luiste ren". Ton Helders (36) uit Nijmegen, de eerste man in Nederland die de zeden van honden en hun eigenaren mag gaan bewaken, praat beslist over zijn aanpak. „Ik treed naar buiten in uni form, maar ik wil echt niet als een politieman worden gezien. Ik ga er vanuit dat de mensen zelf willen meewerken. Uit de vele positieve re acties die ik heb gekre gen mag ik dat ook con cluderen. De mensen zijn de hondepoep beu". In Nijmegen is het probleem van de hondepoep zodanig uit de hand gelopen dat de gemeente afgelopen jaar heeft besloten ferme maatre gelen te nemen. Honden mo gen niet meer loslopen in winkelcentra, op sportvelden en op kinderspeelplaatsen, en uitwerpselen moeten worden afgeleverd op afgesproken plaatsen: in de goot, in strui ken tussen openbaar groen of op speciale poepveldjes, waarvan er inmiddels enkele in Nijmegen zijn aangelegd. Om deze geboden niet vrij blijvend te laten zijn is in de persoon van Ton Helders een zogenaamde dierenwachter aangesteld. Houden dierenbe- zitters zich niet aan de afge sproken „poepplaatsen" dan kan Helders proces-verbaal opmaken. En dat kan voor de rechtbank resulteren in een boete van maximaal vijfdui zend gulden. Helders: „Het is de bedoeling dat ik voorlopig vooral veel aandacht schenk aan winkel straten en aan speelweiden voor kinderen. Op sommige speelweiden kun je tegen woordig gewoon slidingen maken door de hondepoep". Hobby De Nijmeegse dierenwachter zal het overigens niet laten bij processen-verbaal tegen de bezitters van viervoeters. Hij kan ook optreden tegen loslopende honden. „Die gaan naar het asiel,," zegt hij „Daarvoor heb ik een specia le auto bij me". Helders laat weten dat hij zijn nieuwe baantje beschouwt als een hele leuke uitdaging. „Ik gaf in mijn privétijd al cursussen aan hondegeleiders. Ik heb nu. vind ik. van mijn hobby mijn werk kunnen maken". Een woordvoerder van de gemeente Nijmegen vertelt: „Voor veel mensen is de overlast ondraaglijk gewor den. En dan praat ik niet al leen over poep, maar ook over agressiviteit. Veel men sen durven hier niet meer door een park te lopen uit angst aangevallen te worden door een hond. Ik hoop dat de hondebezitters zich lang zaam wat meer bewust gaan worden van de overlast die ze kunnen veroorzaken en dat ze door onze maatregelen wat verstandiger met hun dieren gaan omspringen". De gemeentewoordvoerder meldt dat de hondepoepveld- jes van een speciale onder laag van houtsnippers wor den voorzien. „We willen kij ken hoe het functioneert". Nijmegen denkt voorlopig niet aan maatregelen om mensen te verplichten zelf het vuil van hun honden op te ruimen, zoals dat in Zwe den gebeurt. „Daar zijn de mensen, lijkt ons, niet rijp voor". De kosten van het project bedragen op jaarbasis zestig mille. ARVID VAN DER WOLF SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weeep. RIJSWIJK De storm vloedkering in de Ooster- schelde die zaterdag door de koningin in gebruik wordt gesteld, zou vrij nutteloos en zelfs schade lijk zijn, wanneer die keer op keer te vroeg of juist te laat zou worden gesloten. Niet op tijd sluiten kan rampzalige gevolgen heb ben voor het achterland en te laat of onnodig slui ten kan een fatale uitwer king hebben op flora en fauna. Gedurende zeven jaar werkte ir. Arnold Heemink aan een compu tersysteem dat ervoor zorgt dat zowel het milieu als de bevolking van Zee land zo veel mogelijk baat hebben bij de voltooiing van het Delta-Plan. Mor gen promoveert hij op het onderzoek naar het nieu we computermodel aan de Universiteit Twente in Enschede. Heeminks vinding is er één waar ook de scheepvaart en de dijkbewaking veel belang bij hebben en waarvoor ook niet geringe exportmogelijkheden zijn. „Alle landen rond de Noordzee hebben te maken met dat water. Ze kunnen dus allemaal een systeem gebrui ken waarmee eb en vloed exact zijn te voorspellen", al dus ir. Heemink, die momen teel werkt bij de dienst Infor matieverwerking van Rijks waterstaat in Rijswijk. Met het programma kan de top van een vloedbeweging zes uur van tevoren worden berekend. Ir. Arnold Heemink promoveert morgen op een onderzoek naar een nieuw computermodel dat van onschatbare waarde is voor onder meer het op de juiste tijd sluiten van de stormvloedkering in de Oosterschelde die zaterdag door de koningin in gebruik wordt gesteld. Foto. CEES VERKERK Dat is belangrijk, want de schuiven in de gloednieuwe stormvloedkering kunnen niet zomaar op elk moment wor den geopend en gesloten. Dat moet met de nodige zorgvul digheid gebeuren. Voor een optimale werking van het mil jardenbouwwerk is het nood zakelijk dat men lang van te voren weet dat de schuiven dicht moeten. Die handeling, die nog altijd één uur in beslag neemt, kan dan worden uitge voerd op een moment dat voor het milieu in de Oosterschelde zo gunstig mogelijk is. De stormvloedkering moet dicht wanneer het water door een naderende storm een niveau heeft bereikt van één meter plus NAP in de Oosterschelde. Als er nog even mee zou wor den gewacht, staat er veel meer water in de Oosterschel de, een situatie die veel schade kan aanrichten aan het milieu. „Daarom moeten de schuiven al vier tot vijf uur dicht zijn vóór het tijdstip waarop de vloed een gevaarlijk hoog punt bereikt". Te vroeg sluiten be tekent echter dat een groot aantal zandbanken in de Oos terschelde voor langere tijd droog zou komen te staan. „Flora en fauna zouden dan sterven. Het hoeft maar één keèr tè gebeuren dat iemand de fout maakt en we hebben een kleine natuurramp aan onze handen", zegt Heemink. En dat is nu juist wat men met de bouw van de stormvloedke ring heeft willen voorkomen. Maanstand Heemink combineerde de twee bestaande methoden voor de voorspelling van water hoogten in één nieuw compu termodel. Enerzijds gaat het daarbij om de verwachting op grond van de weersvoorspel ling en de stand van de maan. Anderzijds maakt het nieuwe programma gebruik van de in formatie over de waterhoogten die binnenkomt van de diver se meetpunten langs de Noord zeekust en bij boorplatforms. Heemink maakte voor zijn werkstuk gebruik van metho den uit de ruimtevaart, bij voorbeeld die voor het bepalen van de exacte baan van een space-shuttle bij de terugkeer in de dampkring (Kalman fil tering). Het bijzondere in het model van Heemink is, dat het zich zelf voortdurend verbetert en bijstuurt. De in werkelijkheid bereikte waterhoogte wordt teruggevoerd in de computer, die daarna zonodig zijn eigen programma bijstelt. „Zo is het gevaar kleiner dat een ver keerde beslissing wordt geno men", aldus de ingenieur. Het grote scheepvaartverkeer, dat via de Eurogeul en de Maasgeul in de Noordzee naar Rotterdam vaart, heeft groot belang bij exacte informatie over de waterstanden en zal de introductie van het nieuwe computerprogramma zeker toejuichen. Met de uiterst pre cieze gegevens kunnen de stuurlieden en loodsen bepalen hoeveel tijd ze hebben om tij dens de vloed op de plaats van bestemming te komen. Nu het computerprogramma van dé ingenieur zé dat op de minuut kan vertellen, wordt minder tijd verspild en dus geld ver diend. Ook wordt het scheep vaartverkeer in zekere zin veiliger. Het computerprogramma van Heemink kan na enige studie in principe gebruikt worden voor het voorspellen van aller lei verschijnselen, onder meer voor wat men wel „golfenér- gie" noemt. „De scheepvaart wil steeds weten hoe de dei ning bij het te verwachten stormachtige weer is, met an dere woorden hoe het staat met de windgolven. Het ken merk van storm mag dan zijn dat er een flinke wind staat, maar geloof me, de ene storm achtige zee is de andere niet". ARJEN VAN DER SAR IN BELGIË LAAIT WEER OP (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche Raad van State heeft gisteren de benoeming van Jose Happart tot bur gemeester van Voeren vernietigd. Het arrest van het hoogste rechtscollege in België is bindend en dus moet Happart afgezet worden. De Raad van State achtte be wezen dat Happart onvoldoen de Nederlands kent om een bestuursfunctie te kunnen uit oefenen in een Nederlandstali ge gemeente, zoals Grondwet en Taalwet vereisen. Happart mag wel gemeente raadslid blijven, omdat de wet niet eist dat een rechtstreeks gekozene de bestuurlijke taal kent. Hij was op 19 januari 1984 door Gedeputeerde Sta ten van Limburg geschorst vanwege zijn gebrek aan ken nis van het Nederlands, een schorsing, die Happart bij de Raad van State met succes aanvocht. In een reactie zei Happart dat het arrest ten aanzien van het vernietigen van zijn benoe ming onuitvoerbaar en on grondwettelijk is. „Ik ben ge kozen door de meerderheid van de gemeente. Ik ben door de minister van binnenlandse zaken voorgedragen als burge meester en door de koning be noemd. De wet wordt nu met voeten getreden. Nergens staat in de wet dat ik moet bewijzen het Nederlands te kennen en ik zal dat ook niet doen". De uitspraak van de Raad van State kan ernstige politieke gevolgen hebben, omdat de Franstalige en Nederlandstali ge coalitiepartners binnen de regering-Martens al jarenlang lijnrecht tegenover elkaar staan als het gaat om de om streden burgemeester van Voeren. Happart won in 1982 bij de ge meenteraadsverkiezingen 10 van de 15 zetels met zijn partij „Retour a Liege" terug naar. Luik waarmee bedoeld wordt dat de Voerstreek tot de provincie Luik zou moeten be horen in plaats van bij Lim burg, zoals in 1963 bepaald werd. Als eerste man van de grootste partij kwam Happart automa tisch in aanmerking burge meester te worden. Er was echter een „maar": Happart weigerde Nederlands te spre ken. terwijl hij dat in de offi cieel Nederlandstalige ge meente Voeren moet doen. Vandaar dat hij in januari 1983 voorwaardelijk benoemd werd met dien verstande dat hij voor het einde van het jaar zou moeten bewijzen Neder lands te kennen. Minister van binnenlandse zaken Nothomb (Franstalig) zag echter eind 1983 zijn kans schoon achter de ruggen van zijn Vlaamse collega's om Happart officieel te benoemen zonder die ken nis te testen. Hij werd hier voor gisteren door de Raad van State danig terechtgewe zen. Volgens de Raad heeft No thomb wel over het taalpro bleem een onderhoud met Happart gehad in het Frans overigens. Nothomb vroeg: „Kent u Nederlands?", waarop volgens de Raad de criteria, die nodig zijn voor een goed bestuur niet onderzocht. Hap- Eart heeft pooit blijk gegeven et Nederlands te kennen, al dus de Raad. Nothomb wilde gisteren geen commentaar geven op het ver wijt van de Raad van State: „Ik moet eerst het arrest eens goed bestuderen", zei hij. Wel gaf hij te kennen het arrest te zullen uitvoeren, hoewel hij een rechtstreeks antwoord op een vraag daarover uit de weg probeerde te gaan. Probleem voor Nothomb is dat zijn partij, de Franstalige christen-democraten, de PSC, gesteld heeft onvoorwaardelijk achter Happart te blijven staan. De andere Franstalige coalitiegenoot, de liberale PRL, liet bij monde van haar voorzitter Louis Michel giste ren weten „verwonderd te zijn over het arrest". Hij vond dat aan het arrest niet direct uitvo.ering gegeven moet worden, maar dat ae re gering zich daarover moet uit spreken. Voorzitter Frank Swaelen van de Vlaamse christen-democraten, de CVP, vond echter dat het arrest di rect uitgevoerd moet worden „zoals het hoort in een rechts staat". Als hier weer aan ge knabbeld wordt dan is me aat een kabinetscrisis waard", al dus Swaelen, „bij de uitspra ken van een hoog rechtscol lege horen geen kronkelin gen". Premier Martens wilde nog niets weten van een mogelijke kabinetscrisis door een breuk, die ontstaat tussen Franstalige en Nederlandstalige ministers. Burgemeester Happart part de regering bedreigt. Ik geloof echter niet dat het een zaak voor de regering is op dit moment, maar voor de Raad van State". De man, die in Voeren het felst oppositie voert tegen Happart en de zaak uiteinde lijk voor de Raad van State uitgevochten wilde zien, de christen-democraat Huib Broers, zei gisteravond: „We zijn nog niet van Happart als gemeenteraadslid af. Hij zal zonder meer weer door men sen uit Luik als pion naar vo ren geschoven worden. Als hij de martelaar wordt voor de Walen dan is dat hun zaak. Hier zijn we in Vlaanderen". Broers was bang dat de ge meenteraad in meerderheid opnieuw Happart als burge meester zal voorstellen, „maar de nationale Vlaamse partijen moeten dat voorkomen Over een mogelijk scenario dat Hap part door de gemeenteraad als eerste schepen (wethouder) be noemd zal worden en bij ont steltenis van een burgemeester waarnemend burgemeester wordt tot de volgende verkie zingen zei Broers: „Dan ga ik onmiddellijk in beroep. Want ook in die bestuurlijke functie moet hij Nederlands spreken". De partij van Happart besloot gisteravond tijdens een bijeen komst in Voeren, waar de (ex- -)burgemeester als een held werd toegejuicht, inderdaad Happart direct opnieuw voor tc dragen als burgemeester. De rijkswacht in Voeren hield gis teravond rekening met moge lijke rellen en vroeg bij voor baat versterking aan vanuit het nabijgelegen Tongeren. Het bleef echter rustig. 7500 Extra banen mogelijk in gezins- en bejaardenzorg NIJKERK Minister Brinkman (WVC) staat voorzichtig positief tegen over een plan om 7500 werklozen met benutting van hun sociale uitkering aan een baan te helpen in de gezins- en bejaarden zorg. De goede resultaten die zijn opgedaan met de „terugploegregeling" in de bouw verplicht de re gering „voorstellen voor experimenten met dezelf de formule elders zeer se rieus te nemen," zo zei Brinkman gisteren in het Gelderse Nijkerk. Hij heropende daar het stoom gemaal „Hertog Reijnout", dat dank zij de terugploegregeling een volgens kenners zeer ge slaagde restauratie heeft kun nen ondergaan. De bewinds man toonde zich onder de in druk van dit succes en zei be grip te hebben voor de vraag of zoiets ook mogelijk is in de door de overheid gesubsidieer de dienstverlening. Een giste ren gepubliceerde studie, in opdracht van het ministerie van WVC uitgevoerd door het sociaal-economisch adviesbu reau Rients de Boer BV, lijkt deze vraag met „ja" te beant woorden. Voor een bedrag van 67 mil joen kunnen op korte termijn 7500 werklozen, vooral jonge vrouwen op mavo- en lhno-ni- veau, aan de slag in de wel zijnssector: 4500 in de gezins zorg en 3000 in de bejaarden zorg. Dat is nog aanzienlijk gunstiger dan in de bouw, waar honderd miljoen nodig was voor het creëren van iets meer dan zevenduizend ar beidsplaatsen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7