Reagan gokt op goede band met Gorbatsjov Drie pols-primeurs bij Siebel. Handig 'miniburo' Suriname meldt mislukte aanval groep-Brunswijk 1 Solidariteit wil in openbaar optreden Kinnock: Labour trouw aan NAVO ondanks kernwapenbeleid Orlov bepleit al twintig jaar hervormingen in Sovjet-Unie CcidócSomcwvt BUITENLAND £cidóc Sommtt WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Kolonel kan schande van lange mars niet verdragen (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Een 48-jarige Italiaanse kolonel heeft zelfmoord gepleegd, nadat er een offi cieel onderzoek begonnen was naar een zwa re mars die zijn bataljon had moeten maken. Na de mars moesten drie dienstplichtigen met uitputtingsverschijnselen in een zieken huis worden opgenomen. In een briefje dat hij op zijn bureau achterliet zei kolonel Nesta, dat hij de schande niet kon verdragen dat zijn bataljon voorwerp was geworden van een in tern onderzoek en dat hij de volledige ver antwoordelijkheid daarvoor op zich nam. Kort na de zelfmoord van de kolonel werd de uitkomst van een voorlopig onderzoek be kend gemaakt. De mars was zo lang uitgeval len, omdat de sergeant de weg was kwijtge raakt. VS beproeven met succes anti-satellietwapen WASHINGTON Een F-15-gevechtsvlieg- tuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft een succesvolle proef genomen met een anti-satellietwapen (Asat). Het is de vijfde geslaagde proef dit jaar. De dertig centime ter lange Asat-raket werd afgevuurd om zijn infrarode richtaparatuur, die zich instelt op hitte, te testen. De regering-Reagan zegt dat de ontwikkeling van een Asat-systeem nodig is omdat de Sovjet-Unie reeds over een operationeel wapen beschikt dat Ameri kaanse spionage- en militaire satellieten kan uitschakelen. Bovendien hebben de VS gis teren een nieuwe ondergrondse kernproef uitgevoerd in de woestijn van Nevada. Het was de zestiende test sinds de Sovjet-Unie op 6 augustus 1985 een eenzijdige moratori um (stop) op kernproeven afkondigde. Senaat VS: 3 miljard voor drugsbestrijding WASHINGTON De Amerikaanse Se naat heeft gisteren besloten 1,4 miljard dollar (meer dan drie miljard gulden) be schikbaar te stellen voor de drugsbestrij ding. Het geld wordt gebruikt voor on derwijs over de gevaren van het drugsge bruik, voor de behandeling van verslaaf den en voor een betere uitrusting van de overheidsinstellingen die zijn belast met het opsporen van handelaren in verdo vende middelen. Het wetsontwerp, dat met 97 tegen 2 stemmen werd aangeno men, gaat minder ver dan de wet die het Huis van Afgevaardigden deze maand aanvaardde. Het Huis trekt 2 miljard dol lar uit voor een anti-drugsprogramma en wil de doodstraf instellen voor moorden die verband houden met drugs. Hoerencongres wil gelijke rechten (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In Brussel is vandaag het tweede internationale Hoe rencongres gestart, georganiseerd door het International Committee for Prostitutes' Rights (ICPR) met steun van een deel van de (linkse) Regenboogfractie in het Europarlement. Het congres, dat drie dagen in beslag zal nemen, houdt zich bezig met thema's als mensenrechten, gezondheid en feminisme. Bovendien zal het in 1985 in Amsterdam opgestelde Internationale Hoerenhandvest weer worden besproken. Het congres wil gelijke mensenrechten voor prostituees en vrouwen in de seksindustrie in het algemeen. Hoeren hebben, aldus de initia tiefneemsters, recht op respect in plaats van huichelachtige neerbui gendheid of goedbedoelde betutteling. Ze hebben recht op erkenning van hun integriteit, op zelfbeschikking, op bescherming tegen geweld, op bescherming van hun privacy, op moederschap, op huisvesting en op een vrije keuze van een arts. Het gaat, zeggen de initiatiefneem sters, om rechten en vrijheden, die voor velen vanzelf spreken, doch aan prostituees worden ontzegd. Prostituees hebben te maken met on vrijwillige registratie, met ambtsdragers, die hen als misdadigers be handelen, met een gemeentepolitiek, die de prostitutie concentreert in „slechte" buurten, wat de controle en uitbuiting door derden bevor dert. BUTLER TE HUUR LONDEN Wie plannen heeft voor een exclusief diner en daarbij vooral verzekerd wil zijn van ex clusieve bediening in huiselijke sfeer, kan terecht op Buckingham Palace. De Britse krant de Daily Mirror meldde gisteren dat de butler van prins Charles en Lady Diana door particulieren gehuurd kan worden voor dertig pond per avond. Het bericht werd. door een woordvoerster van Buc kingham Palace bevestigd. De koninklijke familie, zo zei zij, is ervan op de hoogte dat het personeel geregeld uit klussen gaat en butler Harold Brown is - geen uitzondering. Volgens de Mirror is Brown een grage klusser en geeft hij er de voorkeur aan con tant betaald te worden. Voor dertig pond zoekt Brown de cateringdienst uit, koelt de champagne, controleert het bloemschikwerk en leidt het server en. Na afloop gooit hij de asbakken leeg en wast hij de glazen af. Bij Charles en Diana verdient Brown tweehonderd pond per week. Daarvoor verzorgt hij niet alleen het diner, maar ook lunch en ontbijt. De voormalige ondergrondse leider van de verboden Poolse vak bond Solidariteit. Zbigniew Bujak (I) begroette activist Viktor Ku ierski gisteren in Warschau. Kuierski heeft zich vijf jaar verscho len in een woning in de hoofdstad. WARSCHAU De verboden Poolse vakbond Solida riteit heeft een Nationale Raad opgericht die in het openbaar gaat streven naar herstel van het recht op onafhankelijke vakbonden. Dat heeft leider Lech Walesa gisteren bekendgemaakt. De vroe gere ondergrondse leider van Solidariteit, Zbigniew Bujak, zei in Warschau dat de leiders van de organisatie in het vervolg open lijk zullen werken in een tijdelijke raad van Solidariteit. Walesa meldde in Gdansk dat de nieuwe raad maandag was op gericht. met de bedoeling vakbondspluralisme in Polen mogelijk le maken. Hij vroeg de autoriteiten met de raad te onderhande len om het land te redden voor een economische en ecologische ramp. De oprichting van de raad betekent een directe uitdaging aan het adres van de regering die kort geleden alle 225 politieke ge vangenen van het land vrijliet in het kader van een amnestie. Walesa zei dat de regering nu drie dingen kon doen: Iedereen weer arresteren, de oproep negeren, of onderhandelen. De Poolse autoriteiten willen echter niet praten met het Solida riteit. De autoriteiten hebben geweigerd en blijven weigeren te pralen met Solidariteit of Solidariteitsleider Lech Walesa, zo verklaarde de woordvoerder van de regering, Jerzy Urban. I Schoo kandidaat ambassadeurspost DEN HAAG Oud-minister Eegje Schoo van Ontwikke lingsamenwerking wordt ge noemd als de nieuwe Neder landse ambassadeur in Djakar ta of in New Delhi. Beide pos ten komen volgend jaar vrij. Op het ministerie' van buiten landse zaken lijkt niet ieder een even gelukkig met de mo gelijke kandidatuur van Schoo. Zij is nu lid van de Tweede Kamer-fractie van de VVD en in Nederland is het niet gebruikelijk om mensen van buitende buitenlandse dienst op hoge diplomatieke posten te benoemen. In Dja karta overigens zullen ze wel blij Zijn met de eventuele komst van Schoo als ambassa deur. Onlangs nog werd ze in Indonesië uitgeroepen tot de „beste minister van ontwikke lingssamenwerking". BLACKPOOL De leider van de Britse Labour-partij, Neil Kinnock. heeft gisteren in toespraak tijdens het jaarlijkse con gres van de partij in Blackpool herhaald dat een Labour-rege- ring de Amerikaanse kernwapens van Brits grondgebied zal verwijderen. Hij voegde daar echter aan toe dat dit voor het NAVO-bondgcnootschap geen verschil maakt. Kinnock verwees opnieuw naar de uitlating van de Amerikaan se minister van defensie Weinberger, die het kernwapenbeleid van de Labour-partij ondermijnend voor de NAVO had ge noemd. Volgens Kinnock waren die opmerkingen niet ingegeven door Amerikaanse bezorgdheid, maar had Weinberger ze gemaakt op verzoek van de Britse premier Margaret Thachter, die zo de La- lx>üT-partij in diskrediet probeert te brengen. De peilingen van de laatste maanden geven Labour een voorsprong van zes pro cent op Thatcher's Conservatieven. Volgens Kinnock zal de Amerikaanse regering nooit toestaan dat de NAVO uit elkaar valt, omdat ze de Britse inlichtingen diensten voor haar eigen veiligheid veel te hard nodig heeft. Kinnock sloeg een vaderlandslievende toon aan in verdediging tegen het verwijt dat het kernwapenbeleid van zijn partij Groot- Brittannië weerloos maakt. „Ik zou sterven voor mijn land, zei hij. maar ik zal nooit toestaan dat mijn land voor mij sterft. In Talles wat we doen kiezen we voor het leven". (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON/MOS KOU Het akkoord dat na lange gesprekken tus sen de Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze en zijn Ame rikaanse collega Shultz is bereikt, heeft in zijn uit voering alle kernmerken van een zorgvuldig ge schreven drama voor twee supermachten in meerde re bedrijven. Aan alle kanten is zorgvuldig reke ning gehouden met moge lijk gezichtsverlies. Zo zei president Reagan gisteren, toen hem werd gevraagd of hij nog steeds vond dat de Russen een knieval hadden gemaakt: „Dat was onjuist. Dat had ik niet mogen zeggen". Amerikaanse functionarissen blijven benadrukken dat de vrijlating van de Amerikaanse journalist Daniloff niets te ma ken heeft met de vrijlating van de Russische VN-mede- werker Zacharov in New York. Maar dat is een verkla ring die nodig is om het ge zicht van Reagan als harde on derhandelaar te redden. Deskundigen in Washington menen dat president Reagan een weloverwogen risico heeft genomen door in te stemmen met een „interim-gesprek" met Gorbatsjov. Na alle harde woorden van de voorbije we ken aan het adres van Mos kou, zal het voor Reagan moeilijk zijn de besprekingen te voeren vanuit een positie van kracht. „Wij zijn zeker in een onplezierige positie ver zeild geraakt", aldus Michael Freney. stafmedewerker op het centrum voor strategisch en internationaal onderzoek aan de George-Washington Universiteit. De affaire-Dani- loff zou „Gorbatsjov een zet in de rug" hebben gegeven, aldus Freney. Gorbatsjov had al eerder voor gesteld een voorbereidende bijeenkomst te houden. Was hington zag daar geen aanlei ding voor en heeft steeds ge steld, dat de twee leiders el kaar dit jaar in de Verenigde Staten dienden te treffen, zo als zij vorig jaar november bij hun eerste topgesprek in Ge- nève overeenkwamen. Een huilende dochter Miranda verwelkomde haar vader Nicholas Daniloff gisteren op het vliegveld van Washington. Daniloff vertrok gisteren vanuit Moskou, na weken door de Sovjets te zijn vastge houden op beschuldiging van spionage. Nu president Reagan toch heeft ingestemd met zo'n „in terim-top", houdt de Sovjet- Unie bovendien de mogelijk heid om bij een tegenvallend verloop de aangekondigde „echte top" in Washington als- oog af te blazen. Commentatoren wijzen er ver der op dat Moskou met het vaststellen van de minitop op dit moment politieke steun, geeft aan Ronald Reagan. Die wordt immers gehouden vóór de verkiezingen van 4 novem ber, waarop het Huis van Af gevaardigden in zijn geheel en de Senaat voor een derde op nieuw wordt samengesteld. Diplomaten zijn van mening dat Reagan's opvatting dat persoonlijk contact met zijn te genspeler van groot belang is en dat hij goed met de Sovjet- duurde, pleitte Zacharov een leider overweg kan, het ge- zogeheten ,.no contest". Met wonnen heeft van de zorg dat die mogelijkheid werd afgewe- Gorbatsjov hem in de zaak- ken van de gebruikelijke pro- Daniloff heeft afgetroefd en cedure waarbij de verdachte een psychologisch voordeel zjch aan het begin van het heeft behaald. De Amerikaan- proces schuldig of onschuldig se president heeft verklaard moet verklaren. No contest be- dat hij met Gorbatsjov een tekent dat de zaak verder vol- goed persoonlijk contact heeft ledig aan de rechter wordt opgebouwd tijdens de bespre- overgelaten. Zacharov werd kingen in Genève. Schijnproces schuldig bevonden aan „het verwerven van informatie over de nationale defensie van Verenigde Staten", rechter veroordeelde de ver- De in New York van spionage dachte tot een voorwaardelijke beschuldigde Sovjetdiplomaat gevangenisstraf van vijf jaar Zacharov werd gisteren losge- op voorwaarde dat hij het land laten na een van tevoren inge- binnen 24 uur zou verlaten en studeerd schijnproces met niet terugkeert voor de perio- vaststaande uitspraak. Tijdens de van vijf jaar voorbij is. de zitting, die vier minuten MOSKOU De natuur kundige Joeri Orlov, die op korte termijn de Sov jet-Unie mag verlaten in ruil voor de terugkeer naar huis van de Russi sche VN-medewerker Gennadi Zacharov, is één van de toonaangevendste dissidenten in de Sovjet- Unie. De 62-jarige Orlov komt vóór 7 oktober met zijn vrouw Arina naar de Verenigde Staten. Orlov kreeg internationale be kendheid toen hij in 1976 voorzitter werd van het comité voor toezicht op de naleving van de Slotakte van Helsinki uit 1975. In die overeenkomst hadden 35 Europese landen, de VS en Canada afspraken ge maakt over vertrouwenwek kende maatregelen op militair gebied, samenwerking op eco nomisch en ander gebied, en over humanitaire kwesties. Maar al veel eerder had Orlov van zijn hart geen moordkuil gemaakt: na het 20e congres van de communistische partij van de Sovjetunie in 1956, waar Kroetsjov de destalinise- ring inleidde, pleitte hij als lid van de partij voor „de mocratische hervormingen". Als reactie hierop werd Orlov geroyeerd als lid van de CP en raakte hij zijn baan kwijt. Hierop verhuisde Orlov, die zich in de loop van de komen de jaren als pleitbezorger op wierp voor andere dissidenten als Sacharov en Solzjenitzyn, naar Armenië. Nadat hij enige jaren later in Moskou was teruggekeerd werkte hij gedurende een jaar op een wetenschappelijk insti tuut. Maar hij kreeg opnieuw de bons nadat hij een brief aan partijleider Brezjnev had ge schreven waarin hij het op nam voor Nobelprijswinnaar Sacharov. In februari 1977 werd Orlov in Moskou aangehouden. Pas in mei 1978 begon een proces waarin hij terechtstond op de aanklacht „anti-Sovjet-agitatie en -propaganda". Opmerkelijk was dat de hem van staatswe ge toegevoegde advocaat tij dens het proces pleitte voor vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Maar de rechtbank veroordeelde hem tot zeven jaar werkkamp, gevolgd door vijf jaar binnenlandse verban ning. Sinds februari 1984 verblijft de rossige Orlov in het dorp Ko- biai in Jakoetsk (Oost-Siberië) waar het in de winter tot zes tig graden vriest. Zijn kamp tijd zat Orlov uit in Perm in de Oeral. Ondanks het harde bewind waaraan hij is onder worpen en zijn slechte gezond heidstoestand is de natuurkun dige doorgegaan met weten schappelijk werk. In de afgelo pen jaren kwamen in het Wes ten drie studies van zijn hand uit over de kwantum-logica. (ADVERTENTIE) De Jelly Fish. Tot 14 oktober ai exclusief bij Siebel: de allernieuwste Swatch. Volkomen doorzichtig om het Zwitserse precisiewerk van dichtbij te kunnen bewonderen, evenals de vele, altijd actuele Swatch modellen die Siebel voor u heeft. 89- Ook exclusief is dit Seiko quartz-hortoge. Edelstaal. Bi-color. Waterdicht natuuriijk, met 'n onverwoestbare band. En alleen van Siebel krijgt u drie jaar garantie. Van 460r voor 369,- Een nouveauté van Prisma, elegant uitgevoerd in een combinatie van twee kleuren Met als extra een veiligheids kettinkje, om uw primeur nooit meer te verliezen. Levenslang gratis batterijen bij uw Siebel horloge Siebel heefter meer van. Amsterdam, Kalverstraat 121-123. PC Hooftstraat 123 en Winkelcentrum Boven t IJ 61: Rotterdam, Stadhuisplein 24-26, Den Haag, Lange Poten 9-11. Rijswijk, in de bogaard c27 Utrecht, Bakkerstraat 27-29 en winkelcentrum Hoog Catharijne. Boven Clarenburg 75; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65; Alkmaar, langestraat 22. Hilversum, Kerkstraat 75. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 58) Kareltje Knetter staarde ontzet naar de min ne gelaatstrekken, die Bulle Peesje vertoonde. Doch toen werd de geest plotseling over hem vaardig en hij zei strijdlustig: „Je vergist je, vriendlief. Als je denkt, dat het voor de goede verstandhouding tussen de twee partijen bevor derlijk is mij nü al te dreigen, dan zal ik je het grootste drama van je leven bezorgen! Ik zal je verpletterend verpingelen en ik zal je zó afdoen de in de luren leggen, dat het publiek je als één man zal honen en uitfluiten!" „Holle klets praat", grinnikte Bulle Peesje. „Ik heb me hoe ven, zeg ik altijd maar. En als je die goed weet te gebruiken, dan is de tegenpartij nergens!" Doch nu bleek al gauw, dat Bulle's opvattingen in genen dele door de praktijk werden gedekt. De eerste de beste bal, die Kareltje namelijk door het midden kreeg toegespeeld, stelde hem al in staat tot het verrichten van een fijn voet- balkunstig kunststukje. In een flitsende bewe ging glipte hij onder het met kracht omhoog ge worpen been van Bulle door en voor deze ruwe kerel goed en wel begreep wat er gebeurde, lag de bal al in het net. Eén-nul voor B.E.R.O.L. Een golf van geestdriftig gejoel scheurde zich los van de tribunes en nauwelijks was het wat stiller geworden, of daar was het al twee-nul! Bulle Peesje was groot, maar met een machtige, beheerste sprong kwam Kareltje toch royaal boven hem uit. En over de handen van de kee per heen kópte de kleine kerel de bal in het doel. Het publiek begon te loeien, want stopper- spil Peesje was nergens meer. Hij kwam er ge woon niet meer aan te pas. Geen wonder dus dat het scoringsbord met de rust de cijfers van zes-nul voor B.E.R.O.L. aanwees. PARAMARIBO/DEN HAAG In het weekein de is het weer tot een ern stig gewapend treffen ge komen tussen de groep- Brunswijk en het Natio naal Leger van Suriname. Het leger heeft de aanval zaterdagnacht afgeslagen. Dat meldde gisteren het Surinaamse Nieuwsagent schap SNA. Bij het treffen vielen volgens SNA twee doden aan de zijde "van het „Jungle Commando" van Brunswijk, de ex-lijfwacht van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse die een guerrilla is begonnen in het oosten van Suriname. Er werden vier mensen aangehouden door de militaire autoriteiten. Een van hen is Alfred Santé, een hoofdonderwijzer die was aan gezocht als ziekenverzorger. Hem was, na een eventuele machtsovername door Bruns wijk, een functie beloofd als directeur of minister van on derwijs. Volgens SNA werd de aanval uitgevoerd bij Moengo onder leiding van een zekere Django. Het was de bedoeling dat de door hem aangevoerde groep het vliegveld van dit plaatsje zou overnemen. Omstreeks vijf uur zondagmorgen zouden met een vliegtuig wapens wor den aangevoerd. Daarvoor zou vermoedelijk het tweemotori- ge toestel zijn gebruikt dat vo rige week door de groep- Brunswijk werd gekaapt. Santé legde na zijn aanhou ding een volledige bekentenis af. Op grond van zijn verkla ring kon elders bij Paramaribo drie ionge mannen worden aangehouden. Santé verklaar de volgens het SNA dat de do den die bij de aanval vielen, door de groep-Brunswijk zijn achtergelaten in het dorp Mo- rakondre, niet ver van Moen go. Het leger van Brunswijk zou gisteren met het gekaapte vliegtuig de hoofdstad Para maribo met pamfletten be strooid hebben. In de pamflet ten wordt de bevolking ge vraagd om steun bij het om verwerpen van het regime. Bouterse heeft de bevolking opgeroepen geen steun aan „terreurdaden" te geven. Opschudding over archieven Gestapo PARIJS De tien ton archieven van de Gestapo, die in handen van de Franse militaire inlichtingendienst DGSE zijn en waarvan het bestaan vorige maand door het voorma lige hoofd van de geheime dienst (Alexandre de Marenches) werd onthuld, worden overgedragen aan de historische dienst van het leger. Dit heeft minister van defensie André Giraud bekendgemaakt. De Marenches meldde dat uit de ar chieven blijkt dat bekende oud-verzetsstrijders, die zich altijd hebben voorgedaan als goede patriotten en vaak prominente posities hebben bekleed in de na-oorlogse politiek, in werke lijkheid tipgevers voor de Duitsers waren. Zijn uitlatingen zorgden voor grote opschudding in Frankrijk. De adviesraad van het verzet zal zich uitspreken over het eventuele ge bruik van de documenten. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt 'ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ifSBSë Cr j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5