Middenstand berekent hogere btw nog niet door Nieuwe beursbarometer peilt de stemming zeven maal daags ceicbesomanl Beurs van Amsterdam Mexico bereikt akkoord met banken jhoofdfondsen dsco binnenland i buitenlands geld zilver ieurs new york ECONOMIE WOENSDAG 1 OKTOBER 19o6 PAGINA 4 BEUC: LUCHTVAART VERDIENT TEN ONRECHTE AAN BAGAGE BRUSSEL Luchtvaartmaatschappijen verdienen ten onrechte een klein fortuin aan toeslagen die ze drie miljoen reizigers in Europa laten beta len voor „overwicht" van hun bagage. Dat is de stelling van de „Beuc", de overkoepelende organisatie van de Europese consumentenbonden. De Beuc hield gisteren in Brussel een persconferentie over deze zaak. Volgens de Europese consumentenorganisatie is het, gezien de mogelijkheden van de moderne passagiersvliegtuigen, volstrekt ongerechtvaardigd dat reizi gers slechts maximaal 20 kilo bagage mogen meenemen en voor elke kilo meer in regel een „boete" van 1 procent van het eerste-klastarief moeten be talen. Volgens de Beuc heeft zo'n tien procent van de luchtvaartpassagiers meer dan de toegestane 20 kilo bagage bij zich. In Europa betekent dit dat ongeveer drie miljoen passagiers per jaar samen een klein fortuin aan toeslagen aan de luchtvaartmaatschappijen betalen. De Beuc vindt dat de maatschappijen op die manier „op een buitensporige manier" geld verdienen. De consumenten organisatie wil dat de EG-Commissie in Brussel een eind maakt aan deze praktijken. Banken bepalen lot Brink/Molyn GROOT-AMMERS Brink/Molyn Beheer (verf, drukinkt) is met handen en voeten gebonden aan haar bankiers. Deze hebben op basis van een sane ringsplan voorlopige kredieten ver strekt aan de onderneming, die met een negatief eigen vermogen van 9,5 mil joen gulden volkomen aan de grond zit. Dit blijkt uit een gistermiddag door de raad van commissarissen verstrekte mededeling. Voor voortzetting van de levensvatbare activiteiten is Brink/Mo lyn aangewezen op wat van het garan tievermogen overblijft in de vorm van achtergestelde leningen ten bedrage van 22,3 miljoen. De ondernemingen die niet meèr winstgevend waren, zijn inmiddels verkocht of opgeheven. Philips gaat in China glasvezelnet aanleggen PEKING Philips en het Japanse be drijf Nippon Electric (NEC) zullen langs de Yangtze rivier in China een 2.400 ki lometer lang glasvezelnet gaan leggen, ten behoeve van de communicatie. Dat heeft het Chinese persbureau Xinhua gisteren gemeld. Xinhua meldde dat het glasvezelnet zes tien steden en provincies met elkaar zal verbinden, van Nanjing, de hoofdstad van Jiangsu, via Wuhan (Hubei) naar Chungking in de zuidwestelijke provin cie Sichuan. Het net moet in 1990 klaar zijn en zal het gebied dan de beschikking geven over 5.000 tot 10.000 interlokale telefoonlijnen. De afgelopen jaren zijn al meer dan vijftig glasvezelnetten aange legd in Peking, Shanghai en andere ste den, aldus Xinhua. Horeca zet minder om DEN HAAG De horeca heeft in de eerste zes maan den van dit jaar een omzet stijging behaald van 1,1 pro cent vergeleken met de eer ste helft van 1985. De prijzen stegen echter met 1,9 pro cent, zodat dit een netto om zetdaling betekent van 0,6 procent. Dit blijkt uit giste ren verstrekte CBS-gege- vens. De restaurants zagen hun omzet in die periode met een half procent dalen; in de hotelsector steeg de omzet met 5,4 procent; de cafés boekten een omzetdaling van 4,6 procent. WINSCHOTEN De middenstand berekent de 1 procent btw-verho- ging, die vandaag is in gegaan, voorlopig nog niet door. Veel onderne mers wachten af wat hun concurrent doet, of blij ven de oude prijzen han teren. Het Koninklijk Ondernemers Verbond (KNOV) bespeurt een „totale onvrede" bij de ondernemers om mee te werken aan die btw-ver- hoging. Hier en daar wordt zelfs opgeroepen tot burgerlijke ongehoor zaamheid in de vorm van het niet afdragen van die ene procent. Zo ver zal het volgens het KNOV niet komen. „Maar de verbittering is erg groot", al dus voorlichter W. van der Maas. „U moet niet denken dat vannacht half Nederland met de prijstang de schuren is doorgerend om de prijzen aan te passen. Absoluut niet". Het kan volgens Van der Maas nog wel drie maanden duren voordat de midden stand de nieuwe prijzen heeft ingevoerd. De Eerste Kamer is gisteren op de valreep akkoord ge gaan met een wijziging van de omzetbelasting, waardoor de btw-tarieven worden ver hoogd naar respectievelijk 6 en 20 procent. De btw-verho- ging is een tijdelijke maatre gel om de tegenvallende aardgasbaten op te vangen. Zodra de prijs van een vat olie weer boven de zestig gul den uitkomt zal het algemene tarief (van 20 procent) weer naar beneden gaan. De maat regel moet twee miljard gul den opbrengen. Het KNOV beticht regering en volksvertegenwoordiging al met al van „onbehoorlijk bestuur". Van der Maas: „Die btw-verhoging is absurd snel gegaan. Gistermiddag debat teerde de Eerste Kamer er over en vandaag is de wet van kracht. Op zijn minst on zorgvuldig". Volgens het KNOV krijgt niet alleen de middenstand de rekening ge presenteerd. Ook de consu ment betaalt straks méér. „Wat nog erger is dat het zwart geld-circuit zijn vrije gang weer mag gaan. Het klussen wordt nu één procent goedkoper en daar zijn we heel verbitterd over", aldus Van der Maas. Her en der in de regio denkt de middenstand er net zo over. „Enorme rompslomp". zo is de algemene reactie op de btw-verhoging van 19 naar 20 procent, 's Lands grootste kruidenier Albert Heyn verhoogt de prijzen vandaag in elk geval niet. „We gaan niet met een rot gang de winkel door. Terzij- nertijd passen we onze prij zen aan", aldus een AH-fili- aalhouder. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft uitgerekend dat de uit gaven per maand tussen de twaalf en de dertig gulden zullen stijgen. Voor een gezin dat moet rondkomen van een minimumuitkering gaan de boodschappen twaalf gulden (vijf voor de eerste levensbe hoeften en zeven gulden voor de rest) meer kosten, een gezin met een modaal in komen gaat ongeveer 22 gul den meer uitgeven en twee keer modaal ongeveer dertig. President-directeur Wegstapel (r) van Schiphol nam gistermid dag de trofee in ontvangst uit handen van R. Smit, gevolmach tigd minister bij de Nederlandse ambassade in Engeland. Schiphol wederom de beste SCHIPHOL De lezers van het Engelse blad „Business Travel- Ier" hebben de vluchthaven Schiphol voor de vijfde maal uitge roepen tot beste luchthaven van de wereld. President-directeur J. Wegstapel van Schiphol heeft de daaraan verbonden trofee gisteren in Londen in ontvangst genomen. De prijs van „Business Traveller" (40.000 exemplaren) is gebaseerd op een onafhanke lijk lezersonderzoek. Schiphol scoorde vooral hoog vanwege zijn overstapfaciliteiten, het belastingvrije winkelcentrum en het feit dat het minder druk is dan elders. Singapore en Zürich eindigden op de tweede en derde plaats. Vorige week riepen de lezers van het andere Engelse blad voor zakenreizigers „Executive Travel" Schiphol ook al voor de vijfde maal uit tot beste luchthaven, maar dan in Europa. EZ geeft gehoor aan noodkreet aluminium- industrie DELFT Op het honderdja- rig jubileum symposium van de stichting Aluminiumcen- trum in Delft heeft directeur- generaal drs. H. Leliveld voor £et industriebeleid van het ministerie van economische zaken (EZ) gisteren steun toe- gezegd bij de verbetering van i de opleiding van aluminium- J technici. De groeiende indus- I trie in deze sector, die de j grootste moeite heeft deskun- dig personeel aan te trekken, I liet op de bijeenkomst een dui delijke noodkreet horen. De directeur-generaal onder- I streepte het belang dat de alu- miniumindustrie in toenemen de mate heeft voor de Neder- landse economie. De jaarlijkse omzet in de aluminiumver- werkende en -producerende industrie beloopt op dit mo ment ongeveer twee miljard gulden. De bedrijven dragen met hun export bij tot een overschot op de handelsbalans voor aluminium' van ruim 600 miljoen gulden Zo'n elfdui zend mensen vinden werk in I deze tak van industrie. Het bedrijfsleven verwacht dat het personeelsbestand in deze sec- I tor de komende vijf jaar met 5 tot 25 procent zal stijgen. De twee aluminiumsmelters in I Nederland met een capaciteit van 260.000 ton maakt ons land volgens Leliveld tot een vooraanstaand producent in West-Europa. Het verbruik van aluminium, dat sinds de vijftiger jaren van minder dan 10.000 ton geste- gen is tot 120.000 ton, neemt een hoge vlucht vanwege de steeds bredere toepassing in voertuigen, bouwconstructies, sportartikelen, verpakkingen en elektrotechnische produk- j ten. De opleiding van technisch personeel is sterk achtergeble ven bij deze ontwikkeling. Uit een onderzoek van de Erasmu- suniversiteit in Rotterdam on der 152 bedrijven blijkt dat meer dan de helft van de on dernemingen de huidige oplei dingen slecht vindt. Dertig procent oordeelt matig over het onderwijs op dit terrein. De voornaamste klacht van het bedrijfsleven is het gebrek aan kennis en toepassingsmo gelijkheden van aluminium. J Er is onvoldoende aansluiting van het onderwijs op de tech- jiische hogescholen en de lage- re en middelbare beroepsoplei dingen. Dit komt onder meer omdat het onderricht in alu minium nog niet is opgenomen in de bestaande leerplannen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EX POS.TIES EN EEN COMPLETE AGENDA WASHINGTON Mexico en een aantal commerciële ban ken hebben dinsdagavond een principe-akkoord bereikt over een hulpprogramma. Het ak koord omhelst nieuwe lenin gen voor in totaal 12 miljard dollar en nieuwe afspraken over een bedrag van 50 mil jard aan reeds bestaande schulden. Het akkoord is voorafgegaan door langdurige onderhande lingen. Van de 12 miljard dol lar zal de helft worden inge bracht door commerciële ban ken. Het is de eerste keer dat commerciële banken aan een dergelijke overeenkomst mee werken sinds de Amerikaanse minister van financiën James Baker daartoe een jaar geleden een plan indiende. Mexico is maandenlang bezig geweest om nieuwe afspraken IMF-directeur De Larosière zei gisteren dat het gezien de proble men waarvoor het IMF zich gesteld ziet, het noodzakelijk is dat zijn opvolger vijf volle jaren op zijn post kan zitten. Persoonlijke motieven om vroegtijdig op te stappen noemde hij vanzelfspre kend niet, maar naar verluidt zou mevrouw De Larosière graag naar Frankrijk willen terugkeren. te maken over het terugbeta len van zijn schulden, die bijna 100 miljard dollar bedragen. De medewerking van particu liere bankiers zou de weg vrij maken voor het resterende deel van de 12 miljard dollar, dat zal komen van instanties als het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) en de We reldbank. De Larosière heeft gisteren in een toespraak tot de jaarlijkse gezamenlijke vergadering van het IMF en de Wereldbank ge suggereerd dat bezuinigingen op defensie-uitgaven te ver kiezen zijn boven bezuinigin gen op de volksgezondheid. Het komt zelden voor dat functionarissen van het IMF in het openbaar uitlatingen doen over de defensie-uitga ven van nationale regeringen. MARKTEN 's-GRAVENZANDE Westland-Zuid. dinsdag 30 september: Alicanten 530, aubergines 185-290, bleekselderij 60- 75. bloemkool 50-120, broccoli 310- 460, cherrylomaten 165-195, Chinese kool 65-85, courgettes 40-75, cour gettes geel 80-170, daikon 55-70, ei kenbladsla 130, frankenthaler 530- 580, knolvenkel 60-255, komkom mers 25-58, kouseband 640-660, muscaat 580-600, meloenen oog 60- 280, paksoi 45-65, paprika groen 170-260, paprika rood 460-520, pa prika wit 210-260, pepers groen 200- 260, pepers rood 220-370, postelein 45. prei 50-70, radijs 7-25, radijs zak jes 14-20, rettich 35-139, sla 19-55, snijbonen 440-520, tomaten 340-980, tomaten geel 57-170, vleestomaten 64-116. ijsbergsla 40-135. POELDIJK Westland-Noord. dins dag 30 september. Aubergines 210- 320. Bleekselderij 49. Bloemkool 40- 93. Boerenkool 31-42. Cherry toma ten 140-270. Chinese kool 47. Cour gettes groen 22-89. Courgettes geel 20-140. Druiven Alicante 630-690. Druiven Frankenthaler 460-610. Drui ven Golden Champion 710-760. Drui ven muscaat 680-960. Eikebladsla 91. Frise-andijvie 16-41. Komkommers 26-63, krom 89-98, grof stek 37-43. Meloenen oog 60-240. Paksoi 30-50. Paprika groen 225-255. rood 395- 555, puntig lila 340, geel 330-400, wit 185-305, paars 245-350. Pepers groen 180-260, rood 100-300. Peter selie 8-22. Prei 32-81. Raapstelen 6- 12. Radijs 19-27. Selderij 8-21. Sla 14-43. Snijbonen ^570-650. Suiker- mais 52. Tomaten 590-970. Venkel 50-220. Vleestomaten 87-137. DE LIER - Delft-Westerlee, dinsdag 30 september. Aardappelen 24-67. Alicante 670-680. Aubergines 210-325. Bloemkool 96- 151. Bloemkool groen 95-110. Bos- peen 120-130. Broccoli 560. Cherry- tomaten 170-290. Courgettes groen 20-88. Daikon 11-70. Eikebladsla 20- 100. Komkommers 25-67. Komkom mers mini 13-38. Koolrabi wit 55-70. Meloenen oog 70-280. Oesterzwam men 200. Paksoi 30-80. Paprika groen 190-280. Paprika rood 450- 630. Paprika geel 310-390. Paprika wit 240-340. Paprika paars 100-270. Paprika bruin 210-370. Pepers rood 280-360. Pepers groen 270-400. Pe pers bont 120-180. Peterselie 9-29. Postelein 80-95. Radijs 18-31. Rettich 20-90. Roodlof 50-120. Selderij 8-26. Sla 13-45. Snijbonen 420-580. Spina zie 60-94. Spitskool 30-39. Spruiten 38-166. Tomaten 430-920. Venkel 150-240. Vleestomaten 65-115. Witlof 230-350. iJsbergbollen 30-175. Ijspe gels 60-105. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (1-10)- Aanvoer 1.640.340 stuks, stemming aarzelend. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 55- 56 gram 9,82. van 60-61 gram 10,55- 10,73 en van 65-66 gram 11,05-11,37. KAASMARKT BODEGRAVEN (30-9) - Aanvoer 33 partijen. Bij een flauwe handel werd een prijs genoteerd van 8,05 - 8,60 voor 1e soort. 9,55 voor extra zware kwaliteit en Boerenlefdse kaas deed 10,35 per kg. Marinewerven willen gezamenlijk Indonesische order binnenhalen DEN HAAG De marine werven Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) en Wilton Fijenoord (WF) gaan gezamenlijk proberen een or der voor de bouw van vier fre gatten ten behoeve van de In donesische marine binnen te halen. Met de opdracht is on geveer een miljard gulden ge moeid. Tot nu toe probeerden de wer ven afzonderlijk de order bin nen te halen, maar Indonesië heeft te kennen gegeven één leverancier te wensen! De voorkeur zou uitgaan naar KMS maar tegelijk hecht men aan de kennis die bij Wilton Fijenoord aanwezig is. Overigens is de samenwerking met namen tot stand gekomen onder druk van minister De Korte (Economische Zaken). Volgens De Korte betekent de samenwerking tussen de wer ven een versterking van de scheepsbouwsector. Tot dus verre werd Wilton Fijenoord nooit bij de samenwerking be trokken en in het buitenland door de Nederlandse ambassa des zelfs tegengewerkt. Het kabinet heeft nu besloten dat WF voortaan moet kunnen re kenen op de steun van ambas sades ter plaatse. EG-ministers studeren op lagere graanproduktie WINDERMERE Er wordt binnenkort een studie inge steld naar methodes om de graanproduktie van de Euro pese Gemeenschap fors te ver minderen. Zo zouden de Euro pese boeren gedwongen kun nen worden tien procent van hun graanland voor minstens vijf jaar uit produktie te ne men. Dit zijn de EG-land- bouwministers gisteren na af loop van hun overleg in het Engelse Windmere overeenge komen. Michael Jopling, de Britse voorzitter bij het overleg, zei dat men het er over eens was dat het probleem met spoed moet worden aangepakt, maar over de manier waarop be staan nog meningsverschillen. Nederland, Groot-Brittannië, België en Denemarken zijn voorstander van het verplicht uit produktie nemen van graanland, maar een aantal andere lidstaten, waaronder Frankrijk, willen dat dit op vrijwillige basis gebeurt. Vol gens Jopling kan de EG de ko mende vijf jaar 10,5 miljard dollar besparen als boeren be taald worden om land braak te laten liggen of hierop andere produkten verbouwen. AMSTERDAM Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft in samenwerking met de Effectenbeurs Amster dam een nieuwe index voor aandelen ontwikkeld. Deze „stemmings-index" zal met in gang van vandaag worden ge publiceerd en per 1 januari de bestaande ANP-CBS-index die al gedurende dertig jaar elke beursdag is berekend, defini tief gaan vervangen. Tot het instellen van een nieu we index heeft de Vereniging voor de Effectenhandel (het bestuur van de effectenbeurs) besloten omdat de huidige ANP-CBS-aandelenindex in bepaalde opzichten niet meer voldoet aan de eisen die beleg gers aan beursindices stellen. Prof. dr. W. Begeer, directeur- generaal van de Statistiek en drs. B.F. Baron Van Ittersum, voorzitter van het beursbe- stuur, hebben gisteren op de beurs de verschillen tussen de oude,en nieuwe indici toege licht. Begeer: „Omdat iedereen graag wil weten hoe het de beurs vergaat, wordt de stem ming al vele jaren aangeduid met termen als lusteloos, flauw, prijshoudend, vriende lijk, vast en uitgelaten enzo voort. Maar zoals je luchtdruk kunt aangeven in eenheden atmosfeer, is het eigenlijk niet mogelijk een meta-fysisch iqts als „stemming" te metén. Daarom is het heel moeilijk om uit te maken in welke een heid een begrip als stemming uitgedrukt moet worden. Het zou ideaal zijn als dat aan de hand van koersverloop en om zetten zou kunnen gebeuren". Dat ideaal werd met de oude index niet bereikt en met de nieuwe evenmin. Toch is de stemmings-index veel beter, zegt Begeer. Invloed De huidige ANP-CBS-aande- lenindex wordt aan de hand van de omzetten en slechts eenmaal per dag (om half twee) berekend. In die bereke ning zijn echter ook de fond sen betrokken waarin alleen na half twaalf gehandeld kan worden hetgeen er toe kan lei den, dat deze index een weinig subtiel en soms vertekend beeld geeft. De werkgroep van CBS, beursbestuur en beleg gers, heeft daarom gekozen voor een stemmings-index die berust op het koersverloop van 34 doorlopend genoteerde fondsen (waarin dus van tien tot half vijf wordt gehandeld) met uitzondering van beleg gingsfondsen en houdster maatschappijen (die beleggen in hoofdfondsen). De stemmings-index wordt bo vendien zeven maal per dag verstrekt, dus gedurende elk uur van de handel. Behalve een algemeen cijfer wordfn verschillende deel-indices vér strekt: voor internationale fondsen, verzekeringen, ban ken, industriële fondsen en transport- en opslagbedrijven. Omdat tussentijds geen omzet cijfers bekend zijn, wordt de nieuwe index uitsluitend aan de hand van het koersverloop berekend. Beursvoorzitter B. Baron van Ittersum: „Het ontbreken van de kleinere fondsen in de be rekening en dat het koersver loop niet gerelateerd wordt aan de omzetcijfers, zien we niet als een bezwaar omdat de 34 fondsen in de stemmings index zeventig tot tachtig pro cent van de aandelenomzet voor hun rekening nemen". Begeer: „Zeven maal per dag indexcijfers berekenen heeft als voordeel dat beter de in vloed van bepaalde gebeurte nissen op de beursstemming tot uitdrukking worden ge bracht, dat is aangetoond". De stemmings-index geeft voorts in tegenstelling tot de huidige index, een „ongewo- gen gemiddelde". Dat wil zeg gen dat elk fonds, hoe groot of klein ook, even zwaar meetelt. Met de huidige AN-CBS-index is het omgekeerde het geval. In die index heeft een groot fonds als Unilever een veel grotere invloed op het uitein delijke index-cijfer dan een fonds als Philips dat een veel minder grote omzet kent. Omdat de stemmingsindex is bedoeld voor de korte termijn analyses op de beurs wordt de basis elk jaar verlegd. Voor '86 zijn de indexcijfers berekend op basis ultimo 1984 100, op 2 januari '87 wordt de basis verlegd naar ultimo '85. Obligaties Beursvoorzitter Van Ittersum toonde zich geen voorstander van het berekenen van weer een gemiddelde aan de hand van de zeven gemiddelde in dexcijfers. „Dat tijdens de ope ning van de handel het leeu- wedeel van de omzet tot stand komt, geeft al aan dat de ze ven cijfers niet op één lijn kunnen staan". De speciale werkgroep van CBS, beursbestuur en beleg gers is een jaar geleden met haar werk begonnen. De werkgroep zal in de eerste helft van '87 de Beleggingsin dex introduceren, bedoeld voor lange termijn-analyses. Aan de hand van dit cijfer zul len beleggers zich een repre sentatief beeld kunnen vor men van het rendement van de aandelen. Deze index zou dan de huidige beurswaarde- indices kunnen vervangen Nog wat verder in de toekomst gaat de werkgroep zich buigen over een obligatie-index. „En dan hoop ik nog op een index voor de parallelmarkt", aldus besloot Van Ittersum. HENK ENGELENBURG Noteringen van woensdag 1 oktober 1986 (tot 10:45 uur) lokker Igh glsl-broc c pakhoede 85 1.30 851.35 85/6.60 85 27.—» d 83/64 5% st 85 2 55 85 /4 20 85/5.90 85/4.—5% SU 85/520 d 86 12.88 85/3.60 85 2.75 n d. 81 3.50 85 6.50 0l2WV.sU 85/3.50 85/7.40 85/2.50 85 1.40 b 85 2 40 85/86 1.60 85 6 25y 85/5 85 12.80 85/2.40 85/8.50 85 14.- 85 ƒ3,40 85 10.- 85 1.75 85/3.20 85/2.- 85/2.92 85 220 4% st 84/85 1.64 78 4.40+5% sta 85/8— 85 14 82 85 /850 85/7.80 ho dd 125.50 6/1 100.0012/8 183.7017/4 638.0013/8 154 009/4 94.70 8/1 119.00 6/1 145 00 6/1 171.50 21/8 229.00 21/8 204.408/9 254.50 19/8 99 50 21/4 54.20 10/1 61.20 2/1 244.80 8/1 163.0012/3 127.00 22/5 76.20 6/1 85.80 14/8 64.50 4/2 285.00 27/8 172.00 21/8 217.108/9 96.0022/5 267.50 6/1 221.506/1 177.00 14/8 554.50 8/9 40.1021/8 93.50 6/1 66.20 17/2 96.4010/9 142.103/4 88.00 2/6 51103/4 32 623/7 522.50 21/8 360 00 21/8 85205/9 la dd 91.50 29/9 68.50 27/2 141 50 29/9 533.00 29/9 143.70 27/1 72.70 13/5 92.4029/9 115 50 14/5 114.0030/1 134 00 7/1 156.00 30/1 153.00 26/2 582030/9 36.2025/2 45.80 29/9 148.00 16/5 134.50 19/9 57.00 29/9 52.00 13/5 66.00 25/2 42.40 25/8 195.00 2/1 118.70 3/3 163.80 30/1 71.0025/2 184.00 14/5 158.00 15/8 105 00 3/3 400.502/1 30.1026/3 47.6016/5 46.601/8 82.80 23/1 132.10 1/8 72.20 3/3 46.60 2/1 27.00 26/8 34400 4/3 268.00 26/2 59.6226/2 145.00 547.00 152.00 250.00 150.00 202. W 8120 21300 171.20 140.50 529.00 146.00 547.00 15210 124.00 157.50 20520 192.50 221.00 250 50 150.00 202.80 81.00 214.00 17120 140.50 530.00 136.20 13620 145.00 548.00 152.10 124.00 15800 205.80 192 50 22150 55.10 76.50 46 30 250 50 V 152.00 202.70 8ijo- 214.00 - 17120 140.10 530,00 37.00 138.30 82.80 T 49.90+ Slotkoers dinsdag 30 september 1986 164.00 162.00K 74.00+ 74.50 125.00 126.00 ahrend gr c 134.00 132.30 a rubb. 10.40 10.70 arm 84000 855.00 art. verf 280.00$ audel c 191.50 193.00 air 105.00 107.50 air conv.pr. 50.00 49.60 bam 96.50 100.20 batenb.beh. 2020.00 2000.00 van beek 153.00 154.00 beers 239.00 236.00 begemann 59.00 59.50 borsumt) 11400 119.50 bos kalis c 12.80 13.30 braai bow 225 006 245.008 bredere 132.00 126.00 bredere c 132.00 126.00 breevast 95.50 95.50 breevasl c 95.50 95.50 brink mol 16.001 15.00K burg heybr 2650.00 2700.00 catvé 660.00 662.50 calvéc 660.00 662.50 catvé pr 3730 00 3750.00 calvé pr e 3730 00 3750.00 59.00 62.50 60.00+ 63.80 314 00 315.00 314.00 315.00 claimindo c 410.00 409.00 cred lyonn 85.00 86.00 desseaui 170.00 166.00 dordtse pr 186.50 189.20 dorp groep 308.00 312.00 econoslo 128.00 129.50 emba 770.00 780.00+ enr al-non c 56.00 56.50 enks c 278.00 273.50 lumess 39 00 39.70 gamma hold 315.00 318.00 gamma h pr 26.30 26.10 gel delft c 218.00 203.00 gero c 100.00S 100.00 geveke elee 105.00 106.50 geveke(gth) 45.001 45.50 giessen 117.00 114.00 goudsmil 121.00 121.00 hokJob-boul 366.00 368.00 hal trust holland sea hoü.kloos hunter d pr ica holde Zealand kas-ass 63.40 63.50 kempen b 18500 184.00 kiene 1015.00 1015.00 kbb 120 00 120.20 kbbc 118.50 120 00 kbb c.pr c 118.50 122.00 kbb pr 33.80 31.00 kbb pre 33.80 32.00 koppelpoort 405.00 380.00L krasnapote. 150.00 147.00 landreglin 61500L 605.001 112.70 90.50 83 00 83 00 mend gans 3500 00 3500.00 mereba c 97 00 98.00 mhv a'dam 8.50 8.50 moeara 900.00 902.00 moeara opr 113000. 115000. moeara cop 11300.0 11400.0 moeara wt> 12400.0 12400.0 moeara c wb 2450.00 2400.00 mulder bosk mullihouse 28.00 28.80 212.00 210.00 332 00 33400 15500.0 15700 0 310.00 319.00 258.00 260.00 268.00 269.00 port fles 131.00 131.50 prenam 97.00 102 00 proost br. 5100 S2 70 rademakers 1720 ONG rommenbol 1900.00 1895.00 schev.-ems schulema thomidrc tutip comp tw kabelh c 919.00 919.00 93.00S 92.00 118.00K 117.00k 122.00 12150 330.00 325.00 146.00 146.00 880.00 880.00 uni.7 pr irt.7 pre uni.6 pr urA4 pr 492.00$ 1040.00S -X 120.00 120.00 107.00 10700 252.00 252.00 470.008 ONG 102.50 105.50 1275.00 1200.00 verb Amerikaanse dollars Engelse pond Belgische Ir (100) Duitse mark (100) llal. lire (10.000) Port. escudo (100) U5 Canadese dollar 1.59 Fr. frank (100) 33,00 Zwils frank (100) 137.00 2.35 Zweedse kroon (100) 3,15 3,45 Noorse kroon (100) 5.26 5.56 Deense kroon (100) 110.75 114.75 Ooslenr. sch. (100) 15.30 17.30 Spaanse peseta (100) 1,35 1,85 Gr. drachme (100) 1,59 1,71 Finse mark (100) 33.00 36.00 J.Slav. Dinar (100) 141.50 Ierse pond GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 30580 - 31280 31200 - 31900; bewerkt 32880 33500 Opgave: Onjthout, A dam 370 - 440:380 - 450; am brands can co Chrysler uld brands ussteet uld leehnol westmgh et 36 7/8 371/2 77 5/8 78 42 3/4 411/2 87 5^ 881/2 28 7/8 287/8 39 1/2 397/8 46 1/2 477/8 33 3/4 343/8 2071/4 32 1/2 321/8 23 1/2 233/4 42 1/2 421/4 51 5/8 521/2 391/8 205 Blik weer voorwaarts AMSTERDAM Na geruime tijd bergafwaarts te zijn ge gaan met maandag nog forse verliezen heeft het Damrak gisteren de steven weer voor waarts gekeerd. In de loop van de dag ging het steeds beter en toen in de middag bleek dat Wall Street met het goede been uit bed was gestapt sprongen de lichten echt op groen. Unilever ging ƒ6,50 vooruit, Kon. Olie ƒ3,60, Akzo ƒ3, KLM ƒ1,70. Handelaren waren van mening dat de tijd rijp was voor een technisch herstel omdat de dalingen wel erg hard waren gegaan. Bo vendien ziet men in de verga dering van het IMF enige te kenen die op kansen voor een lagere rente zouden kunnen duiden. De andere hoofdfondsen wa ren eveneens beter, maar echt grote uitschieters waren er j niet. Lokale en parallelmarkt gaven een zelfde ontwikkeling te zien. Opvallend was het re latief sterke herstel van de elektronicafondsen Tulip, Da- tex en Textlite. Maar ook Bor- sumij, Braat, BAM en Nedap waren vast. Daarentegen lie ten Bredero, Leidsche Wol, Hollandia-Kloos, Van der Giessen, Koppelpoort en Pal- the het afweten. Ook de optie- beurs gaf op de laatste dag van het derde kwartaal een geani meerde stemming te zien. De vraag ging voornamelijk uit naar caU-opties met als afloop- maand oktober. De totalé om zet bedroeg 36.158 contracten, j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4