Albeda: „Beleid van overheid als werkgever is onduidelijk Dover elkaar Geen eenzijdige kolenboycot Zuid-Afrika Doven hebben elkaar nodig Opnieuw overleg over uitlevering van Harm Dost 8-URIGE WERKDAG BEGON 75 JAAR GELEDEN Geen BKR-opdracht voor plan galgen in Zuiderpark ieuwO Nijpels kritiseert formatiebeleid VVD BINNENLAND EaidóaQowuvnt WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 3 Kamervragen over voetbalvandalisme DEN HAAG Het kamerlid Lankhorst (PPR) heeft de regering «schriftelijk gevraagd naar haar op vatting over diverse nieuwe sugge sties om voetbalvandalisme te be straffen buiten de sfeer van de di rect betrokken vandalen Zo wil Lankhorst weten wat wordt gevon den van de suggestie van de KNVB t»m voetbalverenigingen na vanda lisme te straffen met gele en rode kaarten en met uitsluiting van deelneming aan competitie- of be kerwedstrijden. Verder wil Lank- tiorst een reactie op uitspraken van jde politiebond dat er een verbod jmoet komen op wedstrijden die ...gevoelig" zijn voor vandalisme. Boos Bewoners van twintig verschil lende verzorgingstehuizen in Amsterdam protesteerden gis teren in de Nieuwe Kerk tegen de bezuinigingsplannen van minister Brinkman. Deze vrouw had daarvoor op twee panne deksels het gezicht van de be windsman getekend, die ze als bekkens gebruikte in een mini- orkestje. Wethouder Wilde- kamp (PvdA) zei tijdens de ma nifestatie dat de bezuinigingen ingrijpende gevolgen zullen hebben voor de directe woon- en leefsituatie van veel oude ren. Hij riep de aanwezigen op tot een eensgezinde en ook strijdbare houding tegenover de regering. Rolstoelen in auto s vaak niet veilig vastgezet UTRECHT Rolstoelen en hun inzit tenden worden vaak niet goed vastge zet als zij in auto's of busjes rijden. Er zijn slechte systemen in de handel maar ook de goede systemen worden nogal eens niet of verkeerd gebruikt. Dat heeft de Stichting Warenonderzoek Gehandicapten (SWOG) ontdekt na een onderzoek door TNO en het Insti tuut voor Revalidatievraagstukken in Delft. Nederland kent net zo min als de meeste andere landen wettelijke eisen voor beveiligingssystemen voor rolstoe len. Met een voorlichtingscampagne bij taxibedrijven, in tehuizen en op bijeen komsten hoopt de SWOG te bereiken dat vergrendelingssystemen voortaan met meer zorg gebruikt worden. Vriendin vermoordde bloemenkoopman MIDDELBURG De 47-jarige bloe menkoopman J. Bestebreur uit Rot terdam, wiens lijk op 21 september in een sloot te Oostenand (Schouwen- Duiveland) werd gevonden, is door zijn vriendin Elly P. (28) om het le ven gebracht. De vrouw schoot haar vriend, bij wie ze twee kinderen had, in de nacht van 26 op 27 augustus tij dens een ruzie door het hoofd. Het wapen had ze eerder gekregen van een vriend. Ze had erom gevraagd, omdat ze zich door de vele ruzies met Bestebreur bedreigd voelde. Elly P. heeft samen met de vriend het lijk naar Oosterland vervoerd om het in de sloot te droppen. De drie verdach ten zijn vandaag aan de rechter-com- missaris in Rotterdam voorgeleid. „Dat zou best een aardige af spraak kunnen zijn tussen overheid, werkgevers en vakbeweging, mits men maar voldoende ruimte laat voor ondernemingen en bedrijfs takken om er een nadere in vulling aan te geven. Afspra ken zijn dus prima, zolang ze maar globaal zijn". Toen de ambtenarenbonden aankondigden dat zij het con flict met de minister van bin nenlandse zaken zouden voorleggen aan uw commis sie, zei Van Dijk: „Ga met God en doe Albeda de groe ten". Bij deze dus de groeten. „Haha. iedereen heeft me al de groeten gedaan. Goed. Ei genlijk zou je kunnen zeggen: als de overheid bij monde van met name minister De Koning van sociale zaken een krachtig pleidooi houdt voor voortzetting van ar beidstijdverkorting, dan zou je met enige verwachting mogen kijken naar het beleid van de overheid als werkge ver. Dat valt mij tegen. Wat wil de overheid nou zelf? Wil ze het voortouw nemen of wil ze de ontwikkelingen in het particuliere bedrijfsleven afwachten? Ik vind het kabi net niet duidelijk, noch op het gebied van de loonont- Dr. Wil Albeda, minister van sociale zaken in het eerste kabinet-Van Agt en momen teel voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, op werkbe zoek. wikkeling noch op het gebied van de arbeidstijdverkorting. De regering moet nu maar eens zeggen wat ze wil". Zit het kabinet niet met een dilemma? Enerzijds wil het bezuinigen, onder meer door de afvloeiing van 20.000 ambtenaren, maar anderzijds moet het, ook van u, een ver dere herverdeling van arbeid propageren. „Het ligt er aan hoe je dat doet. Het maakt nogal ver schil of je zegt: ik gooi er zo veel mensen uit, of dat je zegt: er moeten er zoveel uit maar tegelijkertijd gaat ie dereen korter werken. In het laatste geval wordt het aantal banen in beginsel groter, zo dat er geen gedwongen ont slagen behoeven te vallen. Op die manier is er sprake van échte herverdeling van arbeid en behoeft de regering geen cent extra uit te geven. Sterker nog: ook de beoogde bezuiniging wordt verwezen lijkt". MARGA RIJERSE UTRECHT De dove men sterk maken voor de horenden moeten h< cieel als door hun houd rijkste conclusie van h in Nederland", dat ver en mevrouw drs. B.C. S Stichting Nederlandse len zij hun proefschrift van Amsterdam. „Het doel van het onderzo* tuatie van de volwassen d tweede jaar doof werden", nu toe weinig bekend. Er v groeperingen die hierover dat ze zich beter op dovei onderzoek kwam sterk naï dig hebben. Vroeger werd dacht dat doven zich niet a 'als ze te veel met elkaar o sen echter heel vermoeien* gaan, is hun behoefte aan is voor doven een even j voor horenden. Iemand di timmerman, zoals vroeger mogelijke beroepen uitoefe Al zijn daar wel voorzienii De onderzoekers vinden h« als hun ouders en leraren dat er meer onderwijsfacil kunnen blijven wonen. Tol vaak naar één van de vijf internaat hebben en waar „Doven die vroeger in een in veel gevallen niet pretti situatie wat anders, doorda: maar het is niet ideaal. Da; binnen scholen met een vo: vormen voor dove kindere reizen, zouden dan de lera: der meer Engeland, Zwede met verschillende vormen „Andere suggesties voor h MINISTER WIJST IDEE VAN PVDA AF UTRECHT De doven in Nederland moeten zich sa men sterk maken voor verbetering van hun situatie en de horenden moeten hen daarbij steunen, zowel finan cieel als door hun houding en gedrag. Dat is de belang rijkste conclusie van het promotie-onderzoek „Doven in Nederland", dat verricht is door drs. P.C.M. Breed en mevrouw drs. B.C. Swaans-Joha, in opdracht van de Stichting Nederlandse Gehandicaptenraad. Vrijdag zul len zij hun proefschrift verdedigen aan de Universiteit van Amsterdam. „Het doel van het onderzoek was het beschrijven van de leefsi tuatie van de volwassen doven in Nederland die al vóór hun tweede jaar doof werden", zegt Beers. „Over die mensen was tot nu toe weinig bekend. Er waren verschillende maatschappelijke groeperingen die hierover meer informatie wilden hebben, zo dat ze zich beter op doven in zouden kunnen stellen. Uit ons onderzoek kwam sterk naar voren dat dove mensen elkaar no dig hebben. Vroeger werd dat nog wel eens ontkend, omdat men dacht dat doven zich niet aan de maatschappij zouden aanpassen als ze te veel met elkaar omgingen. Omdat het voor deze men sen echter heel vermoeiend is om constant met horenden om te gaan, is hun behoefte aan contact met lotgenoten groot. Verder is voor doven een even gevarieerde leefsituatie mogelijk als voor horenden. Iemand die doof is wordt nu niet meer geheid timmerman, zoals vroeger aangenomen werd. Hij of zij kan alle mogelijke beroepen uitoefenen, kan zelfs muziekleraar worden. Al zijn daar wel voorzieningen voor nodig". De onderzoekers vinden het belangrijk dat zowel dove kinderen als hun ouders en leraren gebarentaal leren. Verder vinden zij dat er meer onderwijsfaciliteiten moeten komen, zodat ze thuis kunnen blijven wonen. Tot nu toe gaan dove kinderen namelijk vaak naar één van de vijf dovenscholen, waarvan er drie een internaat hebben en waar de kinderen dag en nacht verblijven. „Doven die vroeger in een internaat hebben gezeten, hebben dat in veel gevallen niet prettig gevonden", zegt Beers. „Nu ligt de situatie wat anders, doordat de kinderen vaker naar huis mogen, maar het is niet ideaal. Daarom stellen wij voor om bijvoorbeeld binnen scholen met een vorm van bijzonder onderwijs klassen te vormen voor dove kinderen. In plaats van de leerlingen te laten reizen, zouden dan de leraren scholen kunnen bezoeken. In on-> der meer Engeland, Zweden en Amerika is al geëxperimenteerd met verschillende vormen van onderwijs aan doven". „Andere suggesties voor het verbeteren van de situatie van de doven zijn het vergroten van het aantal tolken, hulp bij psychi sche problemen en uitbreiding van het vormingswerk. We ho pen wat dat betreft dat ons onderzoek vragen oproept bij de be leidsmakers en dat alle betrokkenen de krachten gaan bundelen om een verbeteringsproces in gang te zetten". PETRA DE VRIES RIJKSCONSULENT SPREEKT VETO UIT N VANDAAG IN HET VJ DEN HAAG Vandaag is het precies 75 jaar ge leden dat de Algemeene Nederlandsche Diamant- bewerkersbond de 8-uri- ge werkdag wist af te dwingen. Anno 1986 kennen de meeste men sen nog steeds een achtu rige werkdag, zij het dat zij nu nog maar vijf da gen per week behoeven te werken en over een rijk scala aan vakantie- en roostervrije dagen be schikken. En bovendien hebben de meesten de mogelijkheid om rond de 61-jarige leeftijd met vut te gaan. Arbeidstijdver korting is dan ook niet iets van de laatste jaren. Al in de vorige eeuw werd er strijd geleverd 'NIBUD. Uitgaven gaan maandelijks met tientjes omhoog door btw-verhoging 2DEN HAAG Het Natio- .naai Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) /heeft uitgerekend dat de /uitgaven per maand tus sen de twaalf en de dertig ^gulden zullen stijgen door 3de tijdelijke btw-verho- ^ging, die wordt ingevoerd om de tegenvallende aardgasbaten op te van- jgen. De maatregel moet itwee miljard gulden op- Jbrengen. De consumentenorganisaties ■iKonsumenten Kontakt en de Xonsumentenbond maken zich ^zorgen over deze prijsverho gingen. omdat daarbij volgens Ihen altijd naar boven afgerond Wordt, zodat de consument imeer moet betalen dan het ei- -jgenlijke btw-tarief. tfjeide organisaties verwachten ;>yérder dat de door het Cen- Itraal Plan Bureau voorspelde prijsdaling voor volgend jaar Tpinder zal zijn dan verwacht Jo'f zelfs geheel achterwege zal Afijven. Dit ondanks het feit 1dSt het kabinet zegt rekening- Jgehouden te hebben met de '"tofw-verhoging. Konsumenten -(Kontakt heeft hierover een jbrïef géschreven aan de Twee- ide Kamer. lOver de koopkrachteffecten Vcfn een aantal afzonderlijke imaatregelen en voor een aan- jtal afzonderlijke gröepen is minister De Koning volgens IKK onnodig vaag geweest. Zo 'zou bij voorbeeld de invoering Nan de grijze tabel in de loon- dbèiastrng voor bejaarden een •^bezuiniging van 2,25 miljoen -Jgulden op moeten leveren. voor een kortere werk week. Werkdagen van 12 uur en langer waren geen uitzondering. Dr. Wil Albeda. minister van sociale zaken in het eerste kabinet-Van Agt en momen teel voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, herinnert zich nog wat zijn vader hem daarover vertelde. „Hij kwam op zijn elfde van school en werd landarbeider. Maandagochtend om vijf uur begon zijn werkweek en na een uur riep een collega van dezelfde leeftijd hem steevast toe: „Frederik, het zevenen zeventigste deel van de week is weer om". Dat betekent dus dat hij 77 uur per week werkte. Dat was nog aanzien lijk meer dan elf uur per dag. want op zondag was men vrij". Volgens Albeda is de trend naar kortere werktijden reeds omstreeks 1850 ingezet. „Het bijzondere van de dia mantbewerkers was echter dat zij, op 1 oktober 1911. als eersten de 8-urige werkdag formeel in een cao geregeld kregen. De achturendag was begin deze eeuw dé grote slo gan van de arbeidersbewe ging. Een mijlpaal in de strijd tegen die idioot lange uren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet niet in zijn eentje economische strafmaatre gelen nemen tegen Zuid- Afrika. Dit schrijft CDA- minister Van den Broek van het midden van de ne gentiende eeuw; een strijd die de fatsoenlijke werkweek van tegenwoordig heeft op geleverd". „De afgelopen vijftig jaar is de werkweek stelselmatig korter geworden, gemiddeld met een half procent per jaar. Dat is een trend. Naarmate de welvaart van de mensen en de produktie per hoofd van de bevolking toenemen, wordt een deel daarvan door gegeven in de vorm van kor ter werken. Anders gezegd: naarmate het inkomen per uur toeneemt, wordt het aan tal gewerkte uren minder". Pas op de plaats Steeds meer mensen vinden nu echter dat er pas op de plaats moet worden gemaakt met verdere arbeidstijdver korting. Zet de door u gesig naleerde trend desondanks door? „Ik denk het wel De pro duktie neemt nog steeds toe en er is een duidelijk ver band tussen arbeidsduur en arbeidsinkomen. Dat is een hard gegeven, zowel econo misch als sociologisch. Daar om denk ik dat de arbeidstijd over vijftig jaar nog geringer zal zijn dan vandaag. De ech te vraag zal zijn: hoe korten (Buitenlandse Zaken) in een notitie aan de Tweede Kamer. Hij neemt daar mee afstand van de PvdA, die morgen in de Kamer een eenzijdige stop op de import van Zuidafrikaan- se steenkool zal bepleiten. Ook de CDA-fractie heef al laten doorschemeren dat zij zo'n maatregel nu niet gewenst acht. we de arbeidstijd in en in welk tempo? De 'laatste jaren is het met de atv zeer snel gegaan, tenminste als je het tempo vergelijkt met eerder genoemde gemiddelde van een half procent pier jaar. Bo vendien zullen we voor de vraag komen te staan: willen we, zoals door de vakbonden wordt bepleit, doorgaan met atv te gebruiken als hét in strument voor de bestrijding van de werkloosheid?" „Persoonlijk denk ik dat we niet snel naar een werkweek van 35 of 32 uur zullen gaan. Zaken als vervroegde pensio nering, meer vakantiedagen en andere flexibele vormen van atv zijn logischer en eco nomisch gezien gemakkelij ker. Ik denk dat we in de richting gaan van variabele arbeidstijden. De één zal veertig uur blijven werken of nog langer, wat nu met name gebeurt op de hogere ni veaus, en de ander zal zeg gen: part-time is voor mij ge noeg. En wat is er tegen op een wereld waarin mensen dit soort keuzen kunnen ma ken?" Wat vindt u van afspraken over een zogenaamd tijdpad van arbeidstijdverkorting, op te nemen in een zogeheten sociaal convenant? Van den Broek is het eens met de principiële noodzaak van strafmaatregelen. Deze dienen de Zuidafrikaanse regering er van te doordringen dat, nog afgezien van de morele ver- werpeljkheid, voortzetting van de apartheid steeds grotere of fers zal eisen en op termijn on houdbaar is, aldus de minister. „Maar", zo voegt hij eraan toe. „om dit signaal te kunnen overbrengen moeten sancties doeltreffend en voelbaar zijn". Doeltreffend zouden maatre gelen alleen zijn als zij in een zo ruim mogelijk verband worden genomen. Het beste kan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bepaalde maatregelen verplicht stellen, meent Van den Broek. Zolang dat niet gebeurt „zijn de Ne derlandse inspanningen ge richt op gemeenschappelijk optreden van de Twaalf (lid staten van de Europese Ge meenschap)". De minister meent dat hiermee al goede voortgang is gemaakt sinds de Europese Gemeenschap vorig jaar september besloot geza menlijk tegen Zuid-Afrika op te gaan treden. Zo is er inmid dels een exportverbod op ruwe olie, een invoerverbod van ij zer en staal, mogen er geen nieuwe investeringen in Zuid- Afrika worden gedaan en worden er geen nieuwe con tracten op nucleair gebied goedgekeurd. BA VEL De afgelopen we ken zijn in de omgeving van het Brabantse Bavel tussen de drie en de drie en een half miljoen b'jen om het leven ge komen. De veroorzaker is een landbouwgif, maar er is nog niet vastgesteld om welk gif het gaat. Het onderzoek richt zich met name op bestrijdings middelen die op grasland wor den gebruikt. DEN HAAG Rijkscon sulent P. M. Martens van het ministerie van sociale zaken heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een aanvraag voor een BKR-opdracht aan de Haagse beeldende kunste rjaar Johan Blaeke. Hij maakte van zijn recht ge bruik omdat kunst die het beleid van de overheid kritiseert, niet gesubsi dieerd zou mogen worden. Blaeke wil, zoals Het Binnen hof vorige week al meldde, sa- Westduitse uitgever Franz Burda overleden MÜNCHEN Franz Burda, de Westduitse uitgever van onder meer het belijknamige modeblad, is gisteren op 83-ja- rige leeftijd overleden. Burda nam in 1928 het kleine druk- kerijtje van de familie over en liet het uitgroeien tot een van de grootste conservatieve uit geverijen van de Bondsrepu bliek. Het bedrijf publiceert nu 30 tijdschriften, uiteenlopend van het weekblad Bunte tot de programmagidsen Bild en Funk. Het concern beweegt zich vooral op het gebied van vrijetijdsbesteding, met bladen over mode, tuinieren en der gelijke. Jacht met 1500 kilo hasj aangehouden ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas in Rotterdam is een Nederlands jacht aan gehouden, met aan boord 1500 kilo hasj. Het spul, dat inmiddels is vernietigd, ver tegenwoordigde een waarde van rond de zes miljoen gul den. Gewond na strijd tegen houtwormen UTRECHT Zes medewer kers van het bestrijdingsmid- delenbedrijf Rentokil in De Meern liggen, naar gisteren pas bekend werd, al een week in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Zij raakten gewond nadat zij met methylbromide hadden gewerkt aan de hout- wormbestrijding in het Mui- derslot. Als gevolg van de ver menging van het gasvormige bestrijdingsmiddel met trans- piratievocht ontstonden bij de Rentokil-medewerkers grote beblaarde plekken op de huid. Inwendig mankeren de man nen niets. Zij zijn aan de bete rende hand. men met collega's bij het open luchttheater in het Zuiderpark 150 galgen oprichten even veel als het aantal leden van de Tweede Kamer als pro test tegen de bezuinigingen van de regering „waarvan ook kunstenaars de dupe worden". Blaeke wil tevens mallen ma ken van het hoofd van minis ter Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) zonder schedeldak. Daarin wordt kat- tevoer gestopt om kraaien te lokken. Blaeke noemt zijn pro ject het „Galgenmaal". Rijksconsulent Martens sprak zijn veto uit in de gemeentelij ke BKR-commissie, nadat alle overige leden van de commis sie het verzoek om de BKR- opdracht voor het Galgenmaal wilden inwilligen. Zij voerden aan dat voor toekenning ai- leen artistieke criteria mogen worden gehanteerd, aldus commissie woord voerder Jack van Beek. De commissieleden hebben aangekondigd zich te gen het „veto op oneigenlijke gronden" te verzetten. Dit houdt in dat het Haagse ge meentebestuur de aanvraag voor advies voorlegt aan de minister. Deze bewindsman is in feite staatssecretaris L. de Graaf, de baas van de rijks consulent. De rijksconsulent heeft het verzoek om een BKR-op dracht van tafel geveegd. Hij liet de BKR-commissie in Den Haag weten, dat het niet aan gaat met rijksgeld een be windsman tegen de schenen te schoppen en het regeringsbe leid aan de kaak te stellen, al dus Van Beek. Johan Blaeke lichtte desgevraagd toe, dat met het project „Galgenmaal" een bedrag van 244.000 gulden is gemoeid. Hij is een van de drie kunstenaars, die samen met een videoproducent en een ondernemer het Galgen maal willen aanrichten. Voor zijn idee, draaiboek en derge lijke vroeg Blaeke een op dracht in het kader van de toepassing van de BKR: een honorarium van 12.000 gulden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) zal binnenkort op nieuw bij de Duitse autoriteiten aandringen op uitlevering van de Nederlander Harm Dost, die in de Bondsrepubliek tot 10 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens verkoop van soft drugs. Hij zei dit gisteren in de Eerste Kamer, waar op initiatief van PSP-sena- tor Vogt een debat werd gehou den over de zaak-Dost. Binnenkort zal Korthals Altes gesprek ken voeren met zijn Westduitse ambt genoten, te weten de bondsminister En- gelhardt en de minister van Justitie van de deelstaat Nordrhein-Westfalen onder wiens directe verantwoordelijk heid Dost is veroordeeld. Het kabinet onthoudt zich voorlopig van andere stappen, zoals het voorleggen van de zaak-Dost aan het Internationale Hof van Justite. Korthals Altes en diens staatssecretaris Korte-van Hemel ontkenden de be schuldiging van Vogt, dat de Neder landse regering in de zaak-Dost een „zwalkend beleid" zou hebben gevoerd. Wel gaven de bewindslieden toe, dat er van Nederlandse zijde fouten zijn ge maakt. Nederland heeft bijvoorbeeld, nadat Dost in Spanje was gearresteerd, niet onmiddellijk om uitlevering ge vraagd omdat ervan werd uitgegaan Terwijl binnen een interpellatie plaatsvond over de zaak-Dost, was er buiten een demonstratie waarbij de spot werd gedreven met minister Korthal Altes van justi tie. dat ér in ons land geen strafrechtelijk door Spanje aan West-Duitsland uitge- onderzoek meer gaande was naar de leverd. Volgens Korthals Altes is het activiteiten van Dost. Later bleek ech- ook fout geweest dat de Nederlandse ter dat er nog wel degelijk een justitieel justitie wat al te gemakkelijk aan West- onderzoek inzake Dost gaande was. Duitsland enkele dossiers over Dost Toen was de Nederlander echter al heeft verstrekt. FRIEMELS DEN HAAG De VVD had er tijdens de onderhandelingen over de vorming van het tweede kabinet-Lubbers „wellicht" verstandig aan gedaan meer naar de adviezen van oud-minister Winsemius (VROM) te luisteren. Dat zei minister Ed Nijpels (VROM) gisteren bij de presentatie van het door Winsemius ge schreven boek over het milieubeleid, „Gast in eigen huis". Win semius wilde destijds dat de liberalen twee ministersposten zou den krijgen in de vijfhoek Algemene Zaken, Financiën, Econo mische Zaken, Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken. Binnen de VVD-top werd echter genoegen genomen met één van die vijf ministeries: Economische Zaken {De Korte). Miljoenen bijen door gif gedood

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3