Bezorgdheid rond pausbezoek aan Frankrijk I Nederlandse kerken oriënteren zich op koers Irianese kerk aan tafel £eidóc0otuctnt I kerk wereld beroepingen brieven lezers ACHTERGROND CfiAdóeSouiaot WOENSDAG 1 OKTOBER 1986PAGINA7 Eerste Amerikaanse aartsbisschop met kritiek op Rome Als eerste hooggeplaatste bisschop heeft mgr. Rembert Weak- land. aartsbisschop van Milwaukee in Wisconsin, openlijk kri tiek geleverd op het recente optreden van het Vaticaan tegen kerkelijke functionarissen in Amerika. Hij keerde zich tegen „fanaticisme en kortzichtigheid" in de kerk alsmede tegen „de onderdrukking van theologische creativiteit". Begin september kreeg aartsbisschop Hunthausen van Seattle opdracht een be langrijk deel van zijn bevoegdheden over te dragen aan een pas benoemde hulpbisschop. De maand ervoor werd de moraal theoloog Charles Curran van de Katholieke Universiteit van Amerika te Wahinglon zijn kerkelijke leerbevoegdheid ontno- Overvalpoging in Vaticaan Zelfs de gewijde ruimtes van het Vaticaan zijn niet veilig voor roofovervallen. Dat bleek toen drie gemaskerde en met pisto len gewapende mannen gistermorgen probeerden salarisgelden te roven uit het bestuursgebouw van het Vaticaan. Zij sloegen echter op de vlucht toen een personeelslid de alarminstallatie in werking stelde. De drie overvallers, die met vervalse accre ditaties waren binnengekomen, eisten van een cassiere dat ze de safe opende. De vrouw antwoordde echter dat gewacht moest worden op haar chef die de sleutel had. Intussen stelde een andere employee die he overvallers niet konden zien de alarminstallatie in werking. Het drietal ging er toen vandoor met een gereedstaande auto. Een van de voordelen van slordig zijn is dat men voortdurend opwindende ontdekkingen doet. In verband met de recen te terroristische aansla gen in Parijs, zijn de Franse autoriteiten aller minst gerust op het ko mende bezoek van paus Johannes Paulus II. Deze zal van zaterdag 4 tot disndag 7 oktober Lyon en omgeving bezoeken. Het pausbezoek gaat gepaard met zeer scherpe veiligheids maatregelen. waarvan de meeste overigens geheim wor den gehouden. De regionale politiekorpsen zullen in ieder geval met 4.000 man worden versterkt en .vliegvelden langs de route van de paus zijn tij delijk afgesloten. De paus ver plaatst zich per helikopter en in een speciaal voor hem ge maakte Renault Espace. De coördinatie van de bescher ming van de paus is in han den van de bekende politie chef Robert Broussard, in Frankrijk bijgenaamd 'Super- -f lic'. Franse politiemannen mogen tot 15 oktober geen vrij ne men en moeten hun vakanties annuleren, hetgeen ook ver band houdt met een aantal andere manifestaties de ko- meden tijd. Het is voor het eerst sinds mei 1968, in de tijd van de studentenprotesten in Frankrijk, dat een dergelijke maatregel wordt genomen. Het besluit valt op het mo ment dat in Parijs wordt ge vreesd voor nieuwe aansla gen. twee weken na de ter- reurgolf die de lichtstad tus sen 8 en 17 september teister de Minister van binnenlandse zaken Charles Pasqua riep de Fransen gisteren op tot waak zaamheid. „Wij denken niet dat het is afgelopen. Ik denk helaas dat het ergste nog niet achter de rug is", zo zei hij voor de Franse televisie. Nostradamus De Franse politie neemt de mogelijkheid van een terro ristische aanslag serieuzer dan de in sommige kranten flink opgeklopte Nostradamus-pro- fetie. De zestiende-eeuwse Middeleeuwse astroloog voor spelde de dood van een paus in Frankrijk aan de samen vloeiing van twee rivieren. Bij Lyon stroomt de Saone in de Rhone. Kardinaal De Courtray van Lyon zei on langs op de Franse televisie het „vernederend" te vinden dat er zoveel aandacht aan dit soort kletspraat wordt ge schonken. De paus begint zijn bijeen komst met een massabijeen komst in Lyon. waar een half miljoen mensen worden ver wacht. Omgeven door 150 bis schoppen en kardinalen zal de paus de zaligverklaring be kend maken van Antoine Chevrier, in de vorige eeuw hulppastoor in een armenwijk van Lyon en later oprichter van de orde van het Prado. Deze priesterorde is heden- tendage nog actief in Franse arbeiderswijken en in de slop pen van o.m. Calcutta, Seoul en Mexico. Zij richt zich voor al op hel geven van onderwijs aan de allerarmsten. Zondagochtend brengt de paus een bezoek aan de oecu menische gemeenschap in het dorpje Taizé. Een tachtigtal broeders van verschillende nationaliteiten ontvangt daar jaarlijks tienduizenden jonge ren voor gebed, bijbellezing en discussie. De paus zou zelf op het bezoek aan Taizé heb ben aangedrongen, 's Middags ontmoet hij in het voetbalsta dion van Lyon naar verwach ting 30.000 jongeren tussen 15 en 24 jaar. Pastoor van Ars Maandag bezoekt Johannes Paulus II in Dardilly het ge boortehuis van Jean-Baptiste Marie Vianney, de legendari sche pastoor van Ars. „U kunt niet weten hoeveel het voor beeld van Jean-Marie Vian ney voor me betekent", zou de paus onlangs aan kardinaal De Courtray hebben toever trouwd. De zeer sobere le vensstijl van deze pastoor en diens immense arbeid wordt als voorbeeld gesteld voor het priesterleven. De pastoor van Ars werd in 1925 heiligverkl- aard. Uit veiligheidsoverwe gingen zal het 719 inwoners tellende dorpje maandag de gehele dag van de buitenwe reld zijn afgesloten. De pausreis wordt dinsdag be sloten met een openluchtmis aan de oevers van het meer van Annecy. Hier worden 100.000 mensen verwacht. BOB VAN HUET Onder dit fraaie onderdak van de Eurexpo in Lyon dat voor deze gelegenheid is voorzien van een levensgroot kruis, zal de paus aanstaande zaterdag een mis celebreren voor naar schatting zeshonderdduizend mensen. Nieuwe leider Ku Klux Klan is rooms - katholiek De nieuwe leider van een Ku Klux Klan-organisatie („In visible Wizard, Knights of the KKK") is een rooms-ka- tholiek uit de Amerikaanse staat Connecticut. De 52-jari- ge James Farrand is de eerste Amerikaan die niet uit het Zuiden komt, die de leiding van de ongeveer 2500 leden tellende organisatie krijgt. Hij is voor verplicht school- gebed, overheidssteun aan rooms-katholieke scholen en een voorstander van rassen scheiding. Hoewel de Ameri kaanse bisschoppen het lid maatschap van de Klan nooit officieel hebben verboden, waarschuwde in 1977 de toenmalige aartsbisschop van Washington, kardinaal Willi am W. Baum. de gelovigen dat het onverenigbaar met het rooms-katholieke geloof was lid van de Ku Klux Klan te zijn. Nederland** Hervormd* Kerk Beroepen: te Scheveningen J.E.W. Nicolaï te Nieuwendijk. Aangeno men: naar Almelo O. Mulder, predi kant voor buitengewone werkzaam heden te Emmen; naar Veenendaal (toezegging) drs. A. Juffer, voorheen zendingspredikant in Kenia, in dienst van de Gereformeerde Zen- dmgsbond. wonende te Stolwijk. Bedankt: voor Alphen a.d. Rijn W.L. Pera te Zoetermeer; voor de benoe ming te Driedorp tot herder en le raar van de commissie Nederlandse Hervormde Evangelisatie A. Beider, kandidaat te Ridderkerk. Gereformeerd* Kerken vrijge maakt Bedankt: voor Mariënberg E. Woudt te Ermeld; voor Spakenburg-zuid B. van Zuijlekom te Hattem. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Ede N.L.M. Vlaming te Den Helder, die dit beroep heeft aangenomen. „BEGRIP VOOR GEVOELENS PAPOEA-BALLINGEN" De kwestie van de rechten in Irian Jaya maakt deel uit van de betrokken heid van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken op de situatie in voormalig Neder lands Nieuw Guinea. Daarbij laten deze kerken zich mee leiden door haar partner, de Evangelisch Christelijke Kerk (ECK) van Irian Jaya. Aldus ds. Jasper Slob, Indo- nesië-secretaris van de her vormde Raad voor de Zen ding. In Nederland wonende Pa poea's hadden ter gelegen heid van de viering van het dertigjarig bestaan van de zelfstandige ECK op Irian Jaya, afgelopen weekeinde in Oegstgeest, hun bezwaren ge uit jegens de houding van de kerken in Nederland. De bal lingen verwijten de kerken in ons land door het uitnodi gen van een Indonesische de legatie medeplichtigheid aan het bewind van de Indonesi sche regering in de voormali ge Nederlandse kolonie Onder meer Kobe Oser, een beweging van Papoea's in Nederland, streeft naar zelf standigheid van het gebied, dat sinds 1969 ingelijfd is bij Indonesië. Volgens deze or ganisatie zouden de kerken in Nederland de uitnodiging aan de Indonesische delegatie hebben moeten intrekken, als blijk van grote bezorgd heid over de toestand waarin het Papoea-volk zich be vindt. Ze herinnert aan het grote aantal vluchtelingen dat de grens over gaat naar het zelfstandige Papoea Nieuw-Guinea (sinds februa ri 1986 al 1250). Ook wijst Kobe Oser op de moord op een rooms-katholieke cate cheet, Tuberies Uropdana en vijf dorpelingen door een eli te-korps van het Indonesi sche leger, in maart van dit jaar. Ds. Slob zegt begrip te heb ben voor de gevoelens van de Papoea's in Nederland. „Het zijn tenslotte mensen die in ballingschap zijn geraakt mee ten gevolge van het Neder lands beleid". Maar hij wijst er op dat de partner van de kerken in Nederland, de Evangelische Christelijke Kerk van Irian Jaya afstand neemt van de „illusies" die bijvoorbeeld de bevrijdings beweging OPM heeft, name lijk afscheiding van Indone sië. Ook verwerpt de ECK de gewelddadige activiteiten die dat streven ondersteunen. De kerkleiding van de ECK, aldus ds. Slob, zegt tegen ons: „wij zelf, als Irianezen mogen en moeten mee leiding geven aan het volksbestaan en aan de ontwikkelingen van de Erovincie Irian Jaya binnen et geheel van het Indone sisch staatsbestel. Daarbij wil zij nadrukkelijk ook de posi tieve ontwikkelingen onder onze aandacht brengen". De Indonesië-secretaris wijst er op dat het beleid van de kerkleiding ginds mee bepa lend is voor het beleid van de Nederlandse kerken. „Wij hoeven niet meer uit te ma ken wat die kerken ginds moeten doen. Die tijd is voor bij. Wat overigens niet bete kent dat wij niet onze grote zorgen hebben over wat er in Irian Jaya gebeurt. Maar ook de kerken daar maken zich druk om schendingen van mensenrechten. Als er iets bekend wordt, spreken de kerken daar de autoriteiten op aan". Naar zijn oordeel bevindt de ECK zich in een moeilijke positie: Ieder bijbels-kritisch spreken over de samenleving en haar ontwikkeling wordt gemakkelijk uitgelegd als een keuze voor Papoes nationa- lisme' lütsen koöistra Zweden: getrouwde geestelijken worden rk priester In Zweden worden binnen kort drie Lutherse predikan ten tot het rooms-katholieke priesterambt toegelaten. Op aandringen van de bisschop van Stockholm, Hubertus Brandenburg, heeft paus Jo hannes Paulus II het drietal dispensatie verleend. De drie geestelijken waren van de evangelisch-lutherse „Svenska Kyrkan" overge stapt naar de Rooms-Katho- lieke Kerk en wilden graag priester worden.» Landloze boeren in elkaar geslagen Om een eind te maken aan de „illegale grondbezettin- gen" heeft de Braziliaanse oproerpolitie maandag op hardhandige wijze een mars van landloze boeren en pries ters uiteengeslagen. Zestien honderd families van „land lozen", vergezeld van een tiental geestelijken, probeer den in het zuiden van het land enige grootgrondbezit tingen te bezetten. Twintig demonstranten, onder wie de Belgische pater Guido Leroy, raakten tijdens de veldslag met 700 agenten van de mili taire politie min of meer ern stig gewond. Zes „landlozen" moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De voor zitter van de Braziliaanse bis schoppenconferentie mgr. Ivo Lorscheiter, had de afge lopen dagen de regering ge waarschuwd spoed te be trachten bij de uitvoering van de agrarische hervor mingsplannen. Veel van die regeringsplannen komen in de praktijk niet tot uitvoe ring. omdat de grootgrondbe zitters via de rechter de on teigeningen op de lange baan weten te schuiven. Bisschoppen roepen op tot gebed voor Assisi De rooms-katholieke bis schoppen van Nederland hebben de gelovigen opge roepen met mensen uit ande re godsdiensten te bidden en te vasten voor de dag van vasten en gebed voor de vre de op 27 oktober te Assisi, waarvoor paus Johannes Paulus II vertegenwoordigers van de wereldgodsdiensten heeft uitgenodigd. Op die dag komen in de stad, waar Franciscus preekte, joden, christenen, moslims, boed dhisten, hindoes, shintoïsten en vele anderen samen met de paus om elk op eigen wij ze God om vrede te smeken en Hem te vragen de mens heid te verlossen van de ge sel van de oorlog. Merendeel Franse katholieken hecht niet aan leer Meer dan de helft van de rooms-katholieke gelovigen in Frankrijk heeft geen boodschap meer aan de offi ciële kerkleer. „Je kunt heel goed rooms-katholiek zijn, zonder rekening te houden met de uitspraken van de paus", meent 55 procent van de Franse rooms-katholieken vier dagen voor het begin van het pausbezoek aan hun land blijkens een uitgebreid opinie-onderzoek van het So- frès-instituut in Parijs. Bij 82 procent van de onder vraagden en 53 procent van de rooms-katholieken weegt het eigen geweten zwaarder dan de officiële kerkleer; 71 procent van de rooms-katho lieken neemt bovendien dui delijk afstand van kerkelijke instellingen. Naar hun me ning is het absoluut niet noodzakelijk je bij een paro chie of rooms-katholieke or ganisatie aan te sluiten. De invloed van de kerk op ethische vragen wordt steeds geringer. De helft van de rooms-katholieken meent dat abortus toelaatbaar is en 72 procent ziet geen tegenstel ling tussen gelovig zijn en voorechtelijk geslachtsver keer. Bijna 70 procent heeft verder geen bezwaar tegen gehuwde priesters. Met vrou welijke priesters heeft 61 procent van de rooms-katho lieken geen moeite Bijna 16 procent van de Fransen zegt geen enkele re ligie aan te hangen. In 1968 beweerde 4,5 procent dit. Actie tegen bouw kapel in Woensdrecht Een groep mensen die in Woensdrecht van tijd tot tijd protest laat horen tegen plaatsing van kruisraketten en verdergaande bewape ning, bekend onder de naam „Maarbidders", heeft een brief geschreven aan alle Kerken en christelijke vre desorganisaties. Daarin wordt gevraagd een duidelijk stand punt in te nemen wat betreft de voorgenomen bouw van een kerk of kapel, pal naast de bunkers waarin aldaar te zijner tijd kruisvluchtwapens kunnen worden opgeslagen. Namens hen verklaart Barna Soullié, franciscanes van Oir- schot, wonend te Rotterdam, dat zij aldaar reeds vijftien jaar werkt voor woon- en wijkverbetering, samen met een actiegroep, waarbij alle mogelijke vormen van ge weldloos actievoeren zijn toe gepast. Naar haar oordeel, af gedrukt in het tijdschrift „Nederlandse Religieuzen", zouden religieuzen bij het meedoen aan protestacties veel meer risico's, zoals opge pakt worden, moeten nemen. „We zijn als religieuzen in Nederland toch te veel geset teld", is haar oordeel. „Maarbidders" heeft belang stelling gevraagd voor de voorgenomen kerkbouw op de basis onder het motto :„Geen huis van God in zo'n gesloten burcht des doods". De naamgeving is ontstaan nadat de groep op Goede Vrijdag 1985 de luchtmacht basis was opgegaan om daar een viering te houden. Eén van de soldaten die de deel nemers aanhield rapporteer de toen via zijn portofoon :„Geen gevaar, het zijn maar bidders". De groep heeft een brochure uitgegeven over de opgedane ervaringen onder de titel „Maarbidders. Gepast Ongepast Onaangepast Hemelse lever met andijviesalade en aardappelen - chocoladevla met schuimpjes Nodig voor twee: 1 grote ui, 10 g margarine, 1 appel, pa prikapoeder, 2 dunne lapjes lever a 100 g, 15 g margarine, zout, peper, bloem; 250 g andijvie, uitje, 3 worteltjes, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 hardgekookt ei; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter chocoladevla of 0,5 liter melk met 20 g cacao, 45 g suiker en 25 g maizena, wat kinderschuimpjes (toren tjes of banaantjes Snijd de schoongemaakte ui in dunne ringen. Fruit de ui-rin gen in de margarine langzaam lichtbruin, zodat ze gaar kun nen worden. Schil de appel, snijd hem in vieren en verwijder het klokhuis. Snijd de partjes appel vervolgens in dunne schijfjes en bak die al omscheppende mee met de gebakken ui tot ze gaar zijn. Kleur het mengseltje met paprikapoeder. Strooi zout en peper over de lapjes lever en haal ze door bloem. Klop alle losse bloem van het vlees. Bak de lever in de heetgemaakte tweede portie margarine in zes minuten bruin en net gaar. Leg de plakken lever op een warm bord en garneer ze met het ui-appelmengsel. Roer een mespunt bloem door het bakvet van de lever, voeg weinig water toe en laat de jus nog een paar minuten koken (ook nog even in de 'uienpan'). Spoel de andijvie zo schoon mogelijk en snijd haar in fijne reepjes. Was de groente tot het spoelwater geen zand meer bevat en laat haar uitlekken. Snijd het uitje klein en rasp de worteltjes grof. Voeg azijn, zout, peper, suiker en mosterd toe en klop er de olie druppelsgewijs door. Meng de andijvie kort voor het presenteren door de saus. Garneer de salade met Versier de chocoladevla, kort voor het op tafel zetten, met een paar kinderschuimpjes. JEANNE 3 Bedroevende zaak OVERHEIDSBELEID dat zijn doel voorbij schiet zodat de r, burger de dupe wordt, is een slechte zaak. Nog erger is het jL als daar blunders aan ten grondslag liggen. Zo'n situatie doet id zich voor sinds vandaag, de dag waarop de gemeenten een'^ begin moesten maken met een hun toegeschoven nieuwe taak; afgifte en verlenging van rijbewijzen. Een taak waaropv<j zij lang niet allemaal voldoende zijn voorbereid, al is men in,* de Zuidhollandse gemeenten vol goede moed dat het wel zal ti lukken. In andere delen van ons land ligt dat echter totaal ri anders. EeN weinig slagvaardig, laks beleid van de centrale over:~ heid is er de oorzaak van. Zij is in deze kwestie zo traag in haar besluitvorming geweest, dat de gemeenten pas op het allerlaatste moment voor een voldongen feit werden ge- I plaatst. De gevolgen zullen niet uitblijven: niet of nauwelijks op hun nieuwe taak berekende ambtenaren, morrend publiek, ernstige vertragingen bij de afwikkeling van de administra tieve procedures, zodat lal van automobilisten zonder geldig rijbewijs zullen gaan rondrijden. Zij begaan dan een overtre ding waarop een maximumboete staat van 5000 gulden, al dan niet in combinatie met gedeeltelijk vervangende hechte nis die tot zes maanden kan oplopen. DAAR komt nog bij dat tal van verzekeringsmaatschappijen niet tot vergoeding van veroorzaakte schade overgaan als een chauffeur niet over een geldig rijbewijs beschikt. Scha des worden in een dergelijke situatie vergoed uit het Waar borgfonds, waaraan elke verzekerde automobilist meebetaalt als onderdeel van zijn premie. Te veel schade-uitkeringen uit dit fonds leiden echter tot premieverhoging: het collectief moet dan bloeden omdat de overheid slordig werk heeft af geleverd. Een bedroevende gang van zaken. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied. waarvan het centrum vanoch tend boven de Balkan lag. ver liest geleidelijk de greep op ons weer. Een nieuw hoge drukgebied vormt zich bij Ier land. Dit trekt het komende etmaal, in betekenis toene mend. in onze richting. Voor ons land betekent dit voor de komende 24 uur het wegvallen van de zuidoostelijke wind. Morgen draait de wind naar zuidwest tot west. Vochtigere zeelucht kan dan gaan binnen stromen. Bovendien vormt zich in de nacht mist. Het weer wordt op donderdag daarom aanzienlijk -minder zonnig, regen wordt evenwel niet verwacht. De middagtem- peraturen blijven bij 17 graden steken. Het nieuwe hogedruk gebied bepaalt lot en met het weekeinde ons weer. Het gaat dan zonnig weer brengen met lagere temperaturen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavie: donderdag wolkenvelden en plaatselijk wat regen, vrijdag opklarin gen. Middagtemperatuur op donderdag 14 tot 17 graden, op vrijdag daling van tempera tuur. Britse eilandenzonnige perio den, ook wolkenvelden. In Schotland en noord-Ierland enkele buien. Middagtempera tuur van 14 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden, in vrijdag iets lager. Denemarken: wolkenvelden, mogelijk een bui. Middagtem peratuur donderdag rond 15 graden, op vrijdag wat lager. Benelux en noord-Duitsland: op de meeste plaatsen droog. Wolkenvelden maar vooral op vrijdag ook zon. Middagtempe ratuur op donderdag rond 17 graden, op vrijdag ongeveer 14 graden. Noord-Frankrijk en zuid- Du itsland: op donderdag vrij zonnig bij middagtemperatu- ren van 18 tot 22 graden, op vrijdag tijdelijk bewolking en lagere temperaturen. Zuid-Frankrijk: vrij zonnig, meer naar het zuiden mogelijk een regen- of onweersbui, vooral op vrijdag. Middagtem peratuur 21 tot 25 graden. Alpengebied: donderdag zon nig. op vrijdag voornamelijk in het westen meer bewolking maar droog. Middagtempera tuur in de dalen 18 tot 23 gra den. Nulgradengrens in de middag op 3500 meter hoogte, op vrijdag wat lager. Spanje en Portugal: verander lijk bewolkt. Hier en daar een bui. Middagtemperatuur 21 tot 26 graden. Italië en Joegoslavische kust.n" zonnig. In de middag 22 tot 2?T graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Refep I Amsterdam m.sl 14 5 Tl.l'f De Bilt mist 15 6 0 1 Eclde mist 15 6 0 1 Twente mist 17 6 O Vlissingen misl 16 10 0 Zd Limburg mist- 19 8 0 I Aberdeen twbtw 23 II 0 Athene twbtw. 26 18 0 i Barcelona twbtw. 25 17 51 Berlijn mist 17 7 0 "J Bordeaux onbew. 23 12 0 Brussel onbew 18 9 0 J Dublin iw bew. 18 9.0 Frankfort onbew 21 8 0 Geneve m.st 18 6 0 Helsinki zw bew 9 5 0 2 n Innsbruck onhew. 20 6 0 L Klagenfurt mist 20 5 0 Kopenhagen twbtw. 16 13 0 5 Lissabon onbew. 27 19 0 Locarno onbew. 21 7' 0 16 12 or, 3t 19 10 0 24 17 0 -JÉ 27 20 0 -fc- 22 18 18 v 24 23 0 8 1 -,r 19 5 0 JÉ 25 17 0 ,t 12 5 0 1 'l 21 9 0 .ft 26 15 0 27 14 0 J 10 9 0 JI 16 7 0 ,.i 20 4 0 24 14 0 30 21 0 20 13 10 >4 30 20 17 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Gebed en terreur (3) Het rozenkransgebed is niets anders dan mediteren over het Evangelie bij de woorden van -God-zelf door middel van de 'engel tot Maria gericht, uit Lu cas 1,28, afgewisseld met het Onze Vader, dat door de Heer is voorgebeden. Willen wij het christelijk geloof bewaren, dan moeten wij over het leven van Jezus uit het Evangelie medi teren. En dat gebeurt bij het rozenkransgebed in vereniging met miljoenen zielen over de hele wereld. A.M. van Dijk, DEN HAAG. Gebed en terreur (4) Bij de stellingname van vorige briefschrijvers dat het gebed een machtig wapen is in de strijd tegen terrorisme, sluit ik me volledig aan. Ik kan het^ echter niet eens zijn met de^ bewering in de tweede brief, dat de H. Maagd Maria geenjf invloed zou hebben bij eep. verhoring van ons gebed. Mar* ria bekleedt een uitzonderlijke plaats in het verlossingswerk.10 Zij is boven alle mensen hoojjjfj verheven, want door Goc! ui&r verkoren en Middelares van? alle genaden. Een betere voor-* spraak is niet denkbaar om*! middels haar tot de Here Jezu£r te komen. Overigens: iedëreert^ mag uiteraard hier het zijnë/;^ hare van denken. B. v.d. Gulik, WATERINGEN. ■42 (Naschrift: Omdat menigeen het wel met de laatste opmer- king eens zal zijn kan de dis cussie over dit onderwerp bë~j ter worden gesloten. RedactiéJ*" lereeri^ zijné/? GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2