Misdaad treft negen van de tien winkels Eenmalige uitkering 1986 Butler MUSKÜJM Ontmoeting op IJsland moet weg effenen voor echte top A Woensdag 1 oktober 1986 78e jaargang no. 23618 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UilgrtveWeslerpers. behorendelolSiilholl Pers. Apolhekersdijk 34,2312DDLeiden.Po6lbus 11,2300 AA, lel. 071 122244. Voor dbonnemenlen: 071 313677. Giro 103003. Bank: AmroBank N.V. Leiden. Dirp< »pur honldreddceurI.| Hdllewas. Chefredacteur Wim Bunleweg. Abonnementen(incl.6%BTW)per mddnd f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93. (aar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.63 per mm. kleintjes 1.0.44 per mm. Losse nummers 1.1.10. In de nacht en ochtend mist banken. Overigens wolkenvel den en vooral in het zuiden perioden met zon. Vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ca negen graden. Mid- dagtemperatuur 17 graden. Overdag zwakke tot matige zuidwesten wind. Zon op: 06.41; onder: 18.15. Schev. hoog water: 2.02 en 14.29; laag water: 10.20 en 22.25 uur. met speciale rubriek 'ZIE PAGINA van de UIT-bijlage GRONINGSE UNIVERSITEIT WEERSPREEKT RUSSISCH RAPPORT Gevolgen Tsjernobyl groter door vrijkomen plutonium GRONINGEN Medewerkers van de Rijksuniversiteit Groningen heb- ben ontdekt dat er bij de kernramp in het Russische Tsjernobyl veel meer plutonium is vrijgekomen dan i tot nu toe bekend is gemaakt. Plutonium is één van de gevaarlijkste ra dioactieve stoffen. Het is terecht gekomen in een veel groter gebied dan wordt ge noemd in het Russische rapport over de kernramp. Daar was sprake van een zone van dertig kilometer rond de kerncentra le; de Groningers hebben echter ontdekt dat het gebied zich uitstrekt van Kiev en Minsk tot Noordoost Polen, oftewel tien duizenden vierkante kilometers. Volgens de onderzoekers betekent dit dat er op lange termijn aanzienlijk meer men sen kanker zullen krijgen dan toe nu toe is aangenomen. Ook de schade aan het milieu zal veel groter zijn dan gedacht. De onderzoekers hebben de aanwezigheid van plutonium vast kunnen stellen door onderzoek van kledingstukken van Ne derlanders die in Oost-Europa zijn ge weest. Plutonium is door de lange halveringstijd van 24.000 jaar en de zogenoemde alfa straling een uiterst gevaarlijke stof. In het menselijk lichaam is de alfa-straling twin tig keer zo gevaarlijk als gammastraling. De ontdekking van de Groningers (dr. Rob de Meijer, drs. Albert van der Wijk en student Jan van der Veen) wordt deze week gepubliceerd in een Engelstalig we tenschappelijk tijdschrift. De onderzoe kers hebben het ministerie van VROM op de hoogte gesteld van hun bevindingen. Zonder diploma naar universiteit GRONINGEN Een 20 jarige student uit Groningen heeft zonder enig diploma met suc ces een aantal tentamens op de universiteit afgelegd. De stu dent bezat geen havo/vwo di ploma, maar liet zich wel in schrijven. Met valse papieren volgde hij de studie tandheel kunde. Tijdens zijn studie deed hij een aantal tentamens. Hij behaalde daarbij de maximale score. De universiteit van Gro ningen heeft een aanklacht te gen de student ingediend we gens valsheid in geschrifte. De Groninger was dit jaar met zijn studie begonnen. Honderdjaar tweeling Marion en Isa bella Weir uit het Schotse Lon- gridge zijn sa men tweehon derd jaar oud. Gisteren vierde deze oudste tweeling van Groot-Brittannië de honderdste verjaardag met een feest waar op, naar oud ge bruik, een twee lingtaart werd aangesneden. Gouden handdruk voor ouder personeel Philips EINDHOVEN Philips heefl op centraal niveau met de vakbonden afspraken gemaakt over nieuwe mo gelijkheden voor oudere werknemers om vervroegd uit te treden. De on derneming is bereid in een aantal ge vallen aan 55-plussers voor wie geen werk meer is een gouden handdruk te geven in de vorm van een uitke ring ineens. Een woordvoerder van Philips heeft dit gisteren meegedeeld. De regeling wordt voor het eerst toe gepast bij Philips-dochter de draad en lampenfabriek Pope in Venlo. De hoogte van de bedragen die Philips wil uitkeren is afhankelijk van het huidige inkomen. Zwarte ambassadeur VS naar Zuid-Afrika WASHINGTON De Amerikaanse zwarte be roepsdiplomaat Edward Joseph Perkins (58) wordt benoemd tot ambassadeur in Zuid-Afrika. Dit heeft president Reagan gisteren bekendgemaakt. De be slissing om voor het eerst een zwarte ambassadeur naar Pretoria te sturen, viel terwijl de Senaat zich voorbereidt op de stem ming over het veto van de president over harde sanc ties tegen het apartheids bewind. Het Huis van Afgevaardigden verwierp maandag met grote meerderheid het veto dat Reagan vrijdag had uigespro- President Reagan van de Vere nigde Staten heeft gisteren de benoeming van een zwarte ambassadeur in Zuid-Afrika aangekondigd. Het is de 58-ja- rige beroepsdiplomaat Edward Perkins. Het is de eerste zwar te VS-ambassadeur in Zuid- Afrika. nieuwe en minder vergaande maatregelen aangekondigd. Het hooggerechtshof van Zuid-Afrika heeft gisteren de afkondiging van de noodtoe stand en de daarmee samen hangende maatregelen verde digd. Volgens de uitspraak ken over een wetsontwerp van gaat president P.W. Botha niet het Congres, dat voorzag in harde sancties tegen het apart heidsbewind in Pretoria. buiten zijn wettelijke macht door de politie de bevoegdheid te geven om duizenden Senaat, waar in tegenstelling sen zonder proces gevangen te tot het Huis Reagans Republie keinse partij de meerderheid houden. Botha heeft gisteren afstand heeft, stemt vandaag over het genomen van zijn positie als veto. leider van de provinciale Na- De aankondiging van Perkins' sionale Partij in de Kaappro- benoeming wordt gezien als vincie. Botha is 20 jaar leider een poging van Reagan de Se- van de partij in de provincie naat ervan te weerhouden zijn van zijn woonplaats geweest, veto ongedaan te maken. De Hij wordt opgevolgd door mi- president heeft zelf een pakket nister Chris Heunis. DEN HAAG Van ie dere tien winkeliers worden er negen wel eens geconfronteerd met een vorm van cri minaliteit in hun zaak. Meestal gaat het om diefstal van spullen, maar er wordt ook veel vernield. Soms gaat de dief er met geld uit de kassa vandoor. Verre weg de meeste last van winkeldiefstal hebben parfumeriezaken en kruideniers. Dit zijn de meest in het oog springende conclusies van een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) naar de criminaliteit in winkels tussen 1981 en 1985. Het rapport over het onderzoek, waarbij grote su permarkten en warenhui zen buiten beschouwing zijn gelaten, is vanmiddag in Den Haag aangeboden aan staatssecretaris Evenhuis van economische zaken. Van de parfumeriezaken uit het onderzoek heeft hon derd procent last van dief stallen. Relatief weinig dief stallen worden gepleegd bij juweliers, kappers en sla gers. Gemiddeld is er in 1984 per winkel voor 4700 gulden gestolen. Uitschie ters zijn boekhandels, klei ne supermarkten en kle dingzaken, waar gemiddeld voor respectievelijk 14.800 gulden, 12.300 gulden en 8700 gulden aan artikelen werd ontvreemd. Over alle winkels gemeten, gaat een half procent van de jaarom zet verloren aan gestolen goederen, maar bij een be perkt aantal kost diefstal de winkelier negen procent van zijn omzet. Uit het onderzoek blijkt verder dat de winkeliers maar één van de vier die ven die zij betrappen aan de politie uitleveren. Veel win keliers staan op het stand punt dat het zinloos is een dief aan te geven. De mees te dieven worden gepakt in de supermarkt. Overigens blijkt tien procent van de dieven eigen winkelperso neel te zijn. Het aantal inbraken in win kels is tussen 1982 en 1985 met veertig procent geste gen. Die inbraken zijn ge pleegd bij dertig procent van de winkeliers. Iedere winkelier uit deze groep is gemiddeld twee keer per jaar „bezocht". In de grote steden is in 45 procent van de winkels ingebroken. Dissidente tandartsen tegen gelijke tarieven DEN HAAG »Een groep van 47 boze tandartsen verzet zich tot het uiterste tegen de gelijk schakeling van hun tarieven, die vandaag ingaat. De groep, die zich verenigd heeft in dé stichting „Onafhankelijke Hulpverlening", wil desnoods bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in be roep gaan tegen het Uniform Partikulier Tarief (UPT), dat bindend is voor alle tandart sen. Volgens de dissidente tan dartsen leidt de maatregel tot „middelmatigheid", omdat „niet de zorgvuldigheid, maar uitsluitend de produktie nog wordt beloond". De tandartsen vrezen dat zij gedwongen wor den zich te beperken tot louter de behandelingen die op de ta- rieflijst voorkomen. Zij vragen het publiek (financiële) steun om actie te kunnen voeren on der het motto: „Wilt u baas blijven in eigen mond. doet u hem dan open!". Pag.7: Minder werk voor tandarts teken betere ge zondheid VOETBAL OP TV VANAVOND Duitsland 3, 20.00 uur: Werder Bre- men-Atletico Madrid. Nederland 2, 21.45 uur: Studio Sport (met samenvatting Bayern München- PSV en Feyenoord-Pecs). Nederland 2. 23.15 uur: Studio Sport (met samenvatting Ajax-Bursaspor en overig Europa-Cupvoetbal). België 1, 22.10 uur: Europa-Cupvoet- VOLGENDE WEEK BUEENKOMST REAGAN EN GORBATSJOV (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De ontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov, volgende week in de IJs landse hoofdstad Reykja vik, moet volgens presi dent Reagan niet gezien worden als een topconfe rentie. Op IJsland zullen de twee leiders proberen de obstakels uit de weg te ruimen voor de echte top, die later dit jaar of begin volgend jaar in Washing ton gehouden moet wor den. De „interim-top" wordt ge houden op verzoek van partij leider Gorbatsjov, die een ont moeting onder vier ogen wen ste te hebben in een neutraal land, aldus Reagan. De Ameri kaanse president wilde niets zeggen over mogelijke resulta ten. Volgens minister van bui tenlandse zaken Shultz zal er behalve over ontwapening ook over allerlei andere zaken worden gesproken zoals regio nale conflicten en mensen rechten. Ofschoon Moskou dringend behoefte heeft aan afspraken met Washington op de terreinen van ontwapening en wapenbeheersing, lopen de opvattingen over de meeste onderwerpen nog zeer ver uit een. Een akkoord over de be perking van raketten voor de middellange afstand (INF) in Europa zou echter binnen handbereik zijn. De eerste reacties op de ko mende ontmoeting waren posi tief. Met name de Europese landen hopen dat Reagan en Gorbatsjov inderdaad tot een akkoord kunnen komen over de vermindering van de kern raketten voor de korte afstand in Europa. De bekendmaking van de bij eenkomst op IJsland was het slotstuk van de zorgvuldig ge- regiseerde oplossing in de Da- niloff-affaire. Ongeveer 24 uur na het vertrek uit Moskou van de Amerikaanse journalist, werd de in New York vastzit tende Russische VN-medewer- ker Zacharov de VS uitgewe zen. Bovendien werd bekend dat de Russische dissident Joe- ri Orlov de Sovjet-Unie mag verlaten, terwijl minister Shultz liet doorschermeren dat er wellicht nog meer dissiden ten zullen worden vrijgelaten. De VS zullen zich op hun beurt soepel opstellen bij de vermindering van de staf van de Russische missie bij de Ver enigde Naties. Pag.5: Reagan gokt op goede band met Gorbatsjov. (ADVERTENTIE) 1 MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, Meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat ilhier. stopt haar toonkameraktivi- teiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: schitterend|2-zits slaap- bankje van f 770,-- voor f 385,--; complete eiken eethoek (4 stoelen tafel) van 2.290,-- voor t 998,-; eiken video t.v.-meubel van t 538.- voor f 269,-; originele eiken secretaire van f 799,-- voor t 398,-enz. Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Hebt u de eenmalige uitkering 1985 ontvangen? Of bent u 'm in 1985 vergeten aan te vragen, maar hebt u die van 1984 wel ontvangen? En hebt u nog steeds een minimum inkomen? Dan hebt u waarschijnlijk dit jaar weer recht opzo'n uitkering! Ga naar de sociale dienst als u nog geen aanvraagformulier hebt ontvangen. Doe dit wel tijdig; op 15 november sluit de aanvraagtermijn. Bouwbond FNV wil volgend jaar al 36-urige werkweek UTRECHT Invoering van een werkweek van gemiddeld 36 uur in 1987 in de bouw is een van de belangrijkste doelstellingen van de Bouw- en Houtbond FNV en wordt een van de hoofdei sen waarmee de bond de cao-onderhandelingen voor volgend jaar ingaat. Momenteel kent de bouw (250.000 werknemers) nog steeds een 38-urige werkweek. De Bouwbond CNV acht de 36 uur pas in 1988 haalbaar maar de veel grotere FNV-bond wil zo lang niet wachten. De VKBV, een bij de vakcentrale van middelbaar en hoger per soneel (MHP) aangesloten bond van kaderpersoneel in het bank en verzekeringsbedrijf, houdt verdere arbeidstijdverkorting voor gezien. De bond laat in tegenstelling tot de Dienstenbond FNV bij de komende onderhandelingen over een nieuwe cao in het bankbedrijf (100.000 werknemers), de 36-urige werkweek vallen. De drukkerij van de Telegraaf, rotatiedrukkerij Voorburgwal (500 werknemers) in Amsterdam, moet per 1 november dit jaar overgaan tot invoering van een arbeidstijdverkorting van 10 procent ten opzichte van 1983 voor haar werknemers in ploe gendienst. Dit heeft de president van de rechtbank in Amster dam gisteren bepaald in een kort geding. (ADVERTENTIE) Het Diaconessenhuis Leiden In verband met de viering van Leidens Ontzet zijn de poliklinieken op 3 OKTOBER A.S. GESLOTEN. En wij ons maar druk maken over nevenfuncties en zwart geld. In de zin dan, dat het „niet mag" of „niet zou mogen". In Engeland trekken ze zich daar tot in de hoogste kringen niets van aan. Zelfs de butler van Buckingham Palace verdient er het nodige bij. Hij kan voor dertig pond per avond worden gehuurd. Om aan allerlei etentjes buiten het paleis het nodige cachet te verlenen. Harold Brown, zo heet 'ie, leegt daar ook de asbakken voor en wast de glazen af. Zo'n man mag dan wat bijverdienen, hij heeft nauwelijks de tijd om de krant te lezen. En dat heeft de trouwe lezer van de Leidse Courant dan altijd nog op hem voor. Afscheid Twee Iraanse vrouwen nemen afscheid van hun mannen, bij hun vertrek vanuit de Iraanse hoofd stad Teheran naar het front in de oorlog met Irak. De oorlog tussen beide landen duurt .inmiddels zes jaar en heeft aan honderdduizenden mensen het leven gekost. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. VRACHTAUTO VERLIEST CEMENT: TACHTIG AUTO'S BESCHADIGD GRONINGEN Tenminste tachtig auto's zijn gistermorgen be schadigd toen gen vrachtwagen plotseling een grote lading ce ment kwijtraakte op de rijksweg tussen het Groningse Aduard en Grijpskerk. De vrachtwagenchauffeur uit Oude Pekela had de borgpen van de laadklep van zijn vrachtwagen vervangen door een houten pen. Die is tijdens het transport losgeschoten. Enkele auto's die een deel van het cement over zich heen kre gen, raakten total loss. Er zijn geen gewonden, behalve een fiet ser uit Grijpskerk die een opspattende steen tegen zijn hoofd kreeg. Andere auto's liepen lichte beschadigingen op zoals ver nielde ruiten en beschadigde lampen. Tegen de vrachtwagen chauffeur is proces verbaal opgemaakt. VARA terug met Pierre Janssen HILVERSUM De oud-di recteur van het Gemeentemu seum Arnhem, Pierre Janssen, komt terug op televisie. De man, die op indringende, maar steeds innemende manier in de jaren eind vijftig, begin zes tig het kunstprogramma „Kunstgrepen" presenteerde, is door de VARA op het scherm teruggehaald. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Wv&J CcldócSouocuit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1