Criminaliteit schrikt Duitse toeristen af Ouders op Herhaling voorziet in behoefte Wethouder Warmerdam maant tot voorzichtig financieel beleid EIDEN OMGEVING QeidöeQowuvnt WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Veerpont komt terug in 1987 'OORSCHOTEN De veerpont die e verbinding onderhoudt tussen oorschoten en de Vlietlanden zal ook l 1987 nog varen. Deze pontdienst 'ordt onderhouden tijdens het voor- lar en de zomer en wordt zondag óorlopig weer beëindigd. Provincie, emeente Voorschoten en de Stichting leerwerk, die de pont met werklozen de vaart houdt willen dat de verbin- ing blijft totdat er een brug tussen 'oorschoten en de Vlietlanden is ge- ouwd. lie vaste oververbinding zal dan be- laan uit een fiets-voetbrug die in het erlengde van de Raadhuislaan wordt angelegd. De doorvaarthoogte be- raagt 5,40 meter. Voordat de brug er an komen moet de gemeente nog wel tegemoet komen aan de bezwaren van de omwonenden, die extra drukte in de wijk vrezen. De veerpont wordt geëxploiteerd door de Stichting WeerWerk in het kader van onbetaald werk voor langdurig werklozen. Dit seizoen kon de stich ting beschikken over twee complete bemanningen, waardoor de druk, die er vorig jaar gelegd werd op de enige bemanning, iets verlicht werd. Over het algemeen staan de Voorschotense langdurig werkzoekenden niet te drin gen om onbetaald vrijwilligerswerk, zoals het bemannen van de veerpont, te verrichten. Andere projecten, zoals een bewaakte fietsenstalling tijdens de weekmarkt, zijn inmiddels opgeheven bij gebrek aan vrijwilligers. Auto tegen verkeerslicht HAZERSWOUDE Een 41- jarige Leidenaar is vannacht rond kwart voor één licht ge wond geraakt, toen hij met zijn auto op de Rijndijk in Ha- zerswoude, ter hoogte van de Gemeneweg, tegen een ver keerslicht botste. De man ver loor vermoedelijk door een te hoge snelheid de macht over het stuur. Na behandeling in het Rijnoord ziekenhuis in Al phen is hij voor een bloed proef weer meegenomen door de Hazerswoudse politie, om dat de man onder invloed van alcohol bleek te verkeren. Brommer geschept VOORSCHOTEN Een 18-jarige jongen uit Voorschoten is gistermiddag met een gebroken been en diverse kneuzingen naar Antoniushove in Leidschendam gebracht nadat hij op de Leid- seweg was geschept door een auto. De jongen reed op zijn brommer in de richting van Voor schoten. Een 61-jarige Voorschotense reed in de richting Leiden en sloeg bij de Bachlaan linksaf. Daarbij zag zij de brommer over het hoofd. Markt op 7 oktober LEIMUIDEN De eerste weekmarkt van Lei- muiden wordt gehouden op dinsdag 7 oktober op het Dorpsplein. Op de markt zijn 18 branches vertegenwoordigd; ruim 300 gegadigden hebben zich inmiddels bij de gemeente gemeld voor een standplaats. De gemeenteraad van Leimuiden nam op 12 juni van dit jaar het besluit een weekmarkt in te voeren. reversstraat noet opgeknapt EGSTGEEST De Gevers raat tussen de Terweeweg en ie Kempenaerstraat moet orden opgeknapt. Er moet ?n toegang vanaf de Gever raat naar het parkeerterrein an de Terweeweg komen, at zeiden enkele aanwezigen steravond tijdens een in- >raakavond over het centrum an Oegstgeest. ngeveer een drietal jaren ge iden ontstond er enige leeg- and in Oegstgeestse De Kem- enaerstraat, mede door het ertrek van een buurtsuper, en rapport van het Centraal istituut Midden en Kleinbe- rijf (CIMK) wees uit dat ge- oemde winkelstraat een [rekker" nodig had. De win- eliersvereniging Oegstgeest ctief trok aan de bel bij de emeente: Kan er iets gaan ge- euren. Zoals een vestiging an een supermarkt in de larkthof. „Ja", zei de ge- leente, „dat kan als er een plossing is voor het parkeer- robleem". Tegelijkertijd be- Dn de dienst gemeentewer- en met het uitwerken van lannen om een aanzet te ge en tot een winkelcentrum dat ok op lange- en middellange ?rmijn goed zou blijven func- oneren. En aangezien de rio- >ring gesaneerd moet worden de De Kempenaerstraat en mgeving zouden bepaalde erbeteringen direkt meege- 1 omen kunnen worden. Gis- 1 ?ravond werd in het Oegst- eester raadhuis daarover een veede hoorzitting gehouden. ran gemeenteweg kwam men iet drie alternatieven voor et centrum en omgeving als- iee een voorstel om niets te •eranderen. )e varianten werden door de anwezigen echter wegge wuifd als te fantasierijk. De pnwezigen achtten de varian- ?n zoals ingrijpende verbete- ingen in het winkelcentrum p middellange en lange ter- lijn niet haalbaar. Men is te reden met oplossing van de arkeerproblematiek (55 plaat- en zijn er nodig om een super -1 de Markthof toe te laten) en ?erder vindt men dat er iets edaan moet worden aan de "rotte plekken" in het cen- rum. ")e derde inspraakronde over Be verkeers- c.q. parkeerpro- slematiek die op 14 oktober jls. zou worden gehouden is 3erplaatst naar de vierde en e (sluitende inspraakronde op 8 oktober. Nieuwe coördinator van SJJO -IEGSTGEEST Joost Wieg- lans is per 1 november de r ieuwe coördinator van de - tichting Jeugd- en Jongeren merk Oegstgeest. Hij volgt Jan -lerkestein op. Joost Wieg- eians is nu nog coördinator in ien Monnickendams buurthuis t|i daarvóór heeft hij in Baarn en jongerencentrum opge- "icht. Wiegmans studeerde aan e sociale academie te Leeu warden en is geboren Gronin- e/iegmans wordt in Oegstgeest 1987 nog niet voor het volle npnd geconfronteerd met de eezuinigingen op sociaal-cultu- "eel gebied. De gemeente ^legstgeest heeft reeds het "lan opgevat om de korting "et komende jaar zelf op te gangen. Hoe het daarna ver- "er moet is echter onduidelijk. fyiegmans: „Het is een uiter mate vreemde gang van za- en. Den Haag decentraliseert. rfeeft de gemeente bevoegd heid door geld over te hevelen eiaar de gemeentefondsen en "jakt dit vervolgens weer af. ^ieugdwerk is enorm belang- ijk. Nu kun je wel stellen dat "fiinder jongerenwerk vanda- Isme in de hand werkt en zeg- jen dat het een goedkoop ar- ;ument is, maar het jeugd- en [ingerenwerk heeft een be- ingrijke functie in het hand- laven van de kwaliteit va», jet leefklimaat". tet bestuur van de SJJO heeft fep van den Broek als nieuwe oorzitter gekozen. Bep van en Broek maakte jarenlang jeel uit van de werkgroep lampen. Bij de SJJO is ook lans Bakker onlangs vertrok- fen. Die vacature kan door emeentelijke subsidie voorlo- ig één jaar worden ingevuld; os van Trier en Moniek fteenland werken nu met kin eren en tieners. I DEN HAAG/LISSE De Westduitse toeristen die ons land bezoeken begin nen blijkens mededelin gen van voorzitter G. van der Veen van de organisa tie van horecabedrijven, Horecaf, behoorlijk ge noeg van berovingen en open gebroken auto's te krijgen. Massaal mijden zij ons land. Deze vorig jaar ingezette trend, waardoor de Nederlandse hoteliers 150.000 minder Duitse overnachtingen boekten, zal ook dit jaar doorzetten zo zei Van der Veen giste ren. Ook de Bollenstreek zal hier een klap van krij gen, is de verwachting. Als er op overheidsniveau niet snel stappen worden onderno men verliezen wij een van onze grote toeristische mark ten, zo voorspelde Van der Veen. Het toeristisch bedrijfsleven in ons land heeft toch al erg te lijden gehad van het massaal wegblijven van de Ameri kaanse toerist maar dat is ge zien de angst voor terroristi sche acties van tijdelijke aard gebleken. Deze markt zal wel weer aantrekken, zo verwacht Van der Veen. Het afkalven van de West-Duitse toeristsi- che markt lijkt veel meer van structurele aard. Ook in de Westduitse pers worden toeris ten gewaarschuwd voor de „gevaren" in de grote steden in het westen. De Westduitse toerist, veelal dagjestoerist, besteedt in Ne derland per dag gemiddeld 125 gulden. Vorig jaar bezochten 1,4 miljoen Duitsers Neder land; 150.000 minder dan het jaar daarvoor, een kostender- ving voor de hoteliers derhal ve van bijna negentien miljoen gulden. Als Nederland deze toeristische markt wil behou den zal het toch met spoed de grote steden in het westen van ons land met name Amster dam veiliger moeten ma ken. Meer politie op straat der halve en de kleine criminëlen niet zo snel op vrije voeten stellen maar straffen dien overeenkomstig hun daden, al dus Van der Veen. Van der Veen verwacht ver der dat de prijzen in de horeca omhoog gaan. Directe aanlei ding van deze stijging is de verhoging van de BTW met 1 procent. Hoewel de economie langszaam aantrekt verwacht de Horecaf voor volgend jaar geen spectaculaire omzetstij ging in de horecabranche. Vol gens Van Veen geeft de consu ment zijn geld nu liever uit aan de zogeheten „inhaalarti- kelen", duurzame gebruiks goederen als koelkasten, auto's en wasmachines waarvoor destijds geen geld was. Jeugdnatuurwachten geïnstalleerd In het Jeugdhuis In Sassen- heim vond gisteren door bur gemeester Kret de jaarlijkse installatie plaats van de Jeugd natuurwachten. In een wel komstwoord zei voorzitter Turnhout, dat het 10e seizoen is aangebroken. Het totaal aantal natuurwachters is nu 1018. De burgemeester sprak van een mijlpaal die werd be reikt, en dat hij blij was dat de groei er nog steeds inzit. Hij hoopte dat de nieuwe jeugdna tuurwachters een goede tijd tegemoet zullen gaan en hun hele leven natuurwachter zul len blijven. Hierna werd van ie dere 7 basisscholen een twee tal leerlingen naar voren ge roepen, als representaten van de in totaal 58 nieuwe jeugd natuurwachters, die door de burgemeester hun insigne kre gen opgespeld. CURSUS FRIST VERGETEN KENNIS OP SASSENHEIM Het op frissen van de op de lage re school vergaarde ken nis. Dat is het doel van de cursus „Ouders op herha ling", die dinsdag van start is gegaan in „De Overkant" aan de Char- bonlaan. De eerste aanzet voor deze herhalings- en opstapcursus werd eind '81 gegeven door de toenmalige directeur van de Annaschool Henk van Koert. Die ontdekte naar aanleiding van een enquête die werd ge houden onder ouders van schoolgaande kinderen dat er behoefte bestond aan een „bij spijkercursus". De Stichting Katholiek Onderwijs Sassen- heim stelde zich aanvankelijk sceptisch op tegenover de plannen om een dergelijke leergang in het leven te roe pen. Organisator Van Koert wist zich echter weldra verze kerd van medewerking van de benodigde instanties. Ook de gemeente ondersteunde zijn initiatief met een subsidie. In januari '82 kon met twee enthousiaste medewerkers Paula Stelman-Vermeulen en Frans van der Meij begonnen worden met de uitvoering van een voor de bollenstreek uniek lesprogramma voor volwasse nen. Ging het in eerste instan tie uitsluitend om ouders die hun kennis niet toereikend achtten om hun schoolgaande kinderen bij het huiswerk te begeleiden, bij nader inzien bleek een grotere doelgroep gebaat te zijn bij dit herha- lingsonderwijs. Henk van Koert hierover: „Er zijn in ie ders omgeving ontstellend veel mensen die zich beperkt voelen in hun mogelijkheden omdat ze niet meer kunnen beschikken over basisvaardig heden op reken- en taalkundig gebied. Er zijn voorbeelden te noemen waarbij vrouwen zich er van laten weerhouden een bestuursfunctie in het vereni gingsleven te accepteren, lou ter en alleen omdat ze zich on zeker voelen door hun gebrek kig taalgebruik, slecht formu leren en foutief spellen. Ook zijn er mannen met een be trekkelijk hoge positie in het bedrijfsleven, die zich geremd voelen om ze geen beroep kunnen doen op hun groten deels vergeten basiskennis. Juist voor deze categorie vol wassenen, die we een her nieuwde zekerheid willen ver schaffen, is deze ontwikke- „Maar", voegt Henk van Koert hieraan toe: „in de praktijk blijkt de drempel naar dit on derwijs voor velen onvoorstel baar hoog te zijn. Er zijn dan ook twee aspecten zeer belang rijk bij het geven van herha- lingsonderwijs aan volwasse nen. Allereerst het onderwijs kundige element: er moet iets geleerd worden. Minstens even belangrijk is dat de ge moedelijke en ontspannen sfeer waarin het onderwijs plaats vindt de hekel aan de huidige onderwijssystemen weg neemt. Een al te schoolse werkwijze en benadering trachten w» dan ook te ver mijden. Het herhalingsonder- wijs moet allereerst toeganke lijk gemaakt worden", bena drukt van Koert. Schroom In de afgelopen vijf jaar waren er ongeveer 150 volwassenen in de leeftijdsgroep van 30-60 jaar, die hun schroom over wonnen en in de avonduren de twee jaar durende cursus met succes hebben gevolgd. Een beperkt vakkenpakket dat met name gericht is op re ken- en taalkundige vaardig heden wordt de cursisten in 20 lesavonden aangeboden. Ook aan wereldoriëntatie wordt zij het in geringe mate wegens tijdgebrek aandacht be steed. Drie maal in het seizoen worden deskundige sprekers uitgenodigd, die een uiteenzet ting geven over een actueel onderwerp of over hun werk zaamheden. Zo kwamen onder andere notaris M.A. Dirven, wethouder/loco burgemeester W. Maris-Dikker, een logope diste, computerdeskundige hun activiteiten nader toelich ten. De laatstë schoolavond bij het afsluiten van de cursus wordt tevens informatie ver strekt over de mogelijkheden om voortgezet onderwijs te volgen aan de Dag- en Avond Mavo voor Volwassenen in Lisse. Het echtpaar Hennie en Chris de Zwart ouders van twee schoolgaande kinderen dat afgelopen seizoen als cursist was ingeschreven bij „Ouders op herhaling": „We hebben een dochter: Annet in de vijf de groep van de basisschool. Omdat we haar graag wilden helpen bij haar huiswerk maakten we gebruik van deze mogelijkheid de leerstof weer op te halen. Hoewel we 't niet echt kwijt waren staken we er toch een hoop van op". Hennie licht nog toe: „Reke nen kon ik altijd al aardig, aan taal heb ik 't meeste gehad. Vroeger interesseerde ontle den me niet zo erg en het was me een zorg hoe een werk woord vervoegd werd. Dat al les wordt weer behandeld. Ook brieven schrijven. Als m'n dochter nu een briefje schrijft aan een vriendinnetje of een familielid, dan zeg ik: joh, dat klopt niet, dat moet je anders opschrijven". Hennie en Chris de Zwart zijn niet van plan de cursus „Ouders op herhaling" te benutten als op stapcursus voor voortgezet on derwijs. Engels Hennie de Zwart zegt er voor stander van te zijn, dat het vak Engels in het leerstofpa- ket van de herhalingscursus wordt opgenomen. „Onze dochter krijgt volgend jaar in de zesde groep Engels. Hoewel ik twee jaar Engels heb gehad, zou ik best weer eens van voor af aan willen beginnen. Al was het alleen al om de stof nog eens met Annet te kunnen doornemen". Over de mogelij ke uitbreiding van het lespro gramma met het vak Engels zijn de organisatoren van „Ou ders op herhaling" nog in on derhandeling met de gemeente Sassenheim die daar als subsi dieverlener fiat aan moet ge ven. Hennie de Zwart betoogt met een laatste opmerking: „Ik heb die twee jaar bijzonder plezie rig gevonden. Toen mijn kin deren klein waren had ik het idee in een kinderwereldje vast te blijven zitten. Nu ze groter worden heb ik wat meer tijd voor mezelf. Dat was ook een van de beweegrede nen om iets met volwassenen onderwijs te gaan doen. Ik zou het iedereen die daar behoete aan heeft aan willen raden". „Ouders op herhaling" ver zorgt ook dit jaar weer een in formatieavond die op 23 sep tember om 20.00 uur wordt ge houden in „De Overkant", de pendance van de basisschool „De Overplaats" aan de Char- bonlaan 34 in Sassenheim. MARGRIT TIBBOEL NOORDWIJK „Ik zie voorhands geen reden om over te gaan tot de aanstel ling van een „subsidioloog", zei wethouder Warmerdam gisteravond in de financiële commissie. Hij reageerde daarmee op een bedenking van P. A. C. Teunissen (PvdA), die bij de wethouder informeerde of de gemeente wel voldoende gebruik maakte van de subsidiemo gelijkheden bij rijk en pro- In een globaal overzicht atten deerde wethouder Warmer dam op een aantal negatieve elementen, waarmede men bij de opstelling van de begroting was geconfronteerd, zoals een korting op de rijksuitkering, die Noordwijk over een perio de van tien jaar circa 1,5 mil joen gulden gaat kosten. Ande re tegenvallers zijn het tekort op de vuilnisophaaldienst, het toeleggen van een fors bedrag op de raadhuisbouw, het vrij wel opgebruiken van de gel den uit het sociaal-cultureel fonds en het tekort op de be groting van de politie. Daartegenover staan echter ook positieve posten. Deze meevallers vond de wethouder in de woningbouw, een ver mindering van de personeels kosten, en de positieve ont wikkeling van de rentevoet, die ook nog eens een ton ople verde. „Zonder grote excerci- ties kunnen we toch een goed voorzieningenpakket blijven bieden", was de conclusie van wethouder Warmerdam. Uit zijn betoog bleek verder, dat de gemeente positief had kunnen blijven draaien, door dat men geen geld elders had behoeven te lenen, maar ge bruik had kunnen maken van de eigen financiële reserves. Overigens maande de Noord- wijkse kasbeheerder wel tot voorzichtigheid, onder meer ook wat de besteding van de toeristenbelasting betreft. Hij hield dit Teunissen (PvdA) voor, die naar beleidsvoorstel len had geïnformeerd. Het gaat er om de reserves op te bouwen teneinde tegenvallers in de toekomst op te vangen. In dit verband wees de wet houder op de steeds toenemen de aantasting van de reserves als gevolg van de kortingen op de algemene uitkering van het rijk. Dit maakt de financiële toekomst onzeker. de Britse zanger. De toegang is gratis. Kaandorp Kledinginzamelactie Ook dit jaar staat het plaatse lijk actiecomité Zevenhoven paraat om gedragen kleding in te zamelen voor de stich ting Mensen in Nood uit Den Bosch. Kleding, gordijnstof fen en schoeisel kunnen op de woensdagavonden 1 en 8 oktober tussen zeven en acht uur in plastic zakken verpakt worden ingeleverd bij de voetbalkantine aan de Sta tionsweg en bij het Ontmoe tingscentrum naast de r.k. kerk aan het Noordeinde. Mini-expositie In café-koffiehuis De Twee Wezen aan de Hoofdstraat in Sassenheim is een nieuwe mini-expositie van start ge gaan. Er hangen werken met een expressionistisch en ab stract karakter, die enigszins verwant zijn aan die van de groep Cobra, waarvan Karei Appel en Constant deel uit maken. De exposant is Arie van Duyvenvoorden uit Kat wijk, die hiermee circa 15 jaar bezig is in z'n vrije tijd, en z'n inspiraties opdoet bij onder meer de Cobra-groep en Willem Koning. Voor zijn werken maakt hij gebruik van inkt, water en plakkaat verf. Zijn boeiende, kleurrij ke werken zijn tot november te bezichtigen in De Twee Wezen. Handwerk De handwerkclubs van het welfarewerk van het Neder landse Rode Kruis in Sassen heim gaan weer van start. De clubs komen bij elkaar op dinsdagsmiddag van twee uur tot half vijf in 't Onder dak in de Hoofdstraat. Voor nadere informatie kan men bellen: M.G. Verhoog en E. Kersbergen, 02522-10120 of 02522-11898. Ten toonstelling De kunstenares Gertrude Olsthoorn toont haar schilde rijen in de maand oktober op een expositie in Galerie De Nachtegaal aan de Heereweg 10 in Lisse. De tentoonstel ling is dagelijks geopend van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. Gertrude Olst hoorn maakt vooral aquarel len, maar schildert ook met olieverf en acryl. Haar wer ken getuigen vaak van ver schijnselen uit de kosmos en de natuur. Bowie In het open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishorn- laan in Lisse wordt vrijdag een thema-avond over pop ster David Bowie gehouden. Muziek en videorecorder zijn die avond geheel gewijd aan Cabaretière Brigitte Kaan dorp treedt zaterdag op in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Zij brengt haar programma „Laat mij maar eveneen soloprogramma zonder show, met simpele middelen zoals een ukelele, een accordeon en een piano, twee koffers en een ladder. Haar teksten zijn vaak hu moristisch. soms ontroerend. De voorstelling wordt geor ganiseerd door het Nut in Voorschoten. Aanvang half negen. Kaarten zijn verkrijg baar bij mevrouw Raap. Fri- solaan 31, telefoon 01717- 6842, en bij mevrouw M. van de Hoonaard, de Hooghka- mer 49, telefoon 071-763544. De toegangsprijs bedraagt vijftien gulden, Nut-leden moeten een tientje betalen. Reünie Het rooms-katholiek college Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout viert volgende week het 25-jarig bestaan. Zaterdag is er een reünie voor perso neel en oud-leerlingen. Be langstellenden worden ver zocht contact op te nemen met H. Leenderts, Vin ken - straat 61, Noordwijkerhout, telefoon 02523-73131. Deelna me kost vijftien gulden. Omloop De hardloopwedstrijd „De tweede omloop van Noord wijkerhout" wordt zaterdag gehouden. Om 14.00 uur start de KNA U wegwedstrijd over 15 kilometer en om 15.00 uur de prestatielopen over 4, 8 en 12 kilometer. Inschrijven vanaf 11.30 uur bij evene mentenhal De Schel ft aan de Maandagsewetering, infor matie bij Ed Vink (tel. 01718- 71627) en bij Kees de Jong (tel. 02522-15883). Nierstichting De koliek te ten bate van de nierstichting heeft in Zoeter- woude-dorp 2.527,65 opge bracht. Overleden tijdens bladeren harken LANGERAAR De 81-jarige J.G. Helling uit Langeraar is gis terochtend tijdens het harken van bladeren in het water van de Leidsevaart terecht gekomen. De bejaarde man, die door een overbuurman uit het water werd gehaald, is vermoedelijk onwel geworden en daardoor in het water gevallen. Politie sluit niet uit dat hij verdronken is. De heer Helling was aan het werk in zijn tuin van zijn woning aan de Langeraarseweg. Drie éénacters LEIDSCHENDAM De Toneelgroep „De Gezellen" speelt vrijdag en zaterdag in De Witte Kaketoe aan de Damlaan drie éénacters. Onder regie van Jan Klein wordt opgevoerd „April Dawn" van Phi lip Johnson, de dramatische schets „Nocturne" door Herman Heijer- mans in 1910 geschreven en „Help.ik leef", een farce van John Tolly. Drie stukken met veel lachen maar ook met een traan. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Aanvang 20.00 uur. De ruim veertig jaar bestaande vereniging kan nog (mannelijke) acteurs gebruiken en mensen die achter het toneel willen helpen bij decor bouw, licht, geluid en anderszins. CURSUS SOLLICITEREN LEIDEN De Kolpingvereniging Leiden en omstreken houdt van af 10 oktober de cursus „Leren Goed Solliciteren" in Leiden. De cur sus is gratis en omvat zes bijeenkomsten op de vrijdagavond. De cur sus omvat het schrijven van een sollicitatiebrief, het verloop van het sollicitatiegesprek (rollenspel), sociale rechten en plichten. Plaats van handeling is de Leidse Analistenschool aan de Rijnsburgerweg 148 in Leiden. De cursus wordt van half acht tot half elf gehouden. Aan melden bij Kolping, Ericalaan 22 in Leiderdorp, tel. 071-411644 (na 18 uur).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17