Hangbrug over Westerschelde Griep Moskou bereid Daniloff onder voorwaarden te laten gaan Tegenkandidaten voor Ruding Tweede Kamer >akt ontduiken -ennootschaps- lelasting aan AMERIKAANSE KRANTEN: Nederlanders licht gewond bij busongeluk in Eifel wil bedrijven meebetalen aan beleid r iS UITGAANSAGENDA België heeft voedselbank ITjg^urs Onfrisse vlucht INITIATIEF BEDRIJFSLEVEN: £eiclóe@ou/ia/ni HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 25 september 1986 77e jaargang no. 23613 Droog weer en flinke zonnige perioden. In de nacht en och tend enkele mistbanken. Mini mumtemperatuur rond 4 gra den. In het binnenland plaat selijk vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur ca 16 graden. Zwakke noordoostelijke wind. Zon op: 07.31; onder: 19.29. Schev. hoog water: 8.49 en 21.14; laag water: 3.48 en 15.03. uur. WASHINGTON De Sovjet-Unie is bereid de Ameri kaanse journalist Nicholas Daniloff vrij te laten blijkbaar zonder dat tegen hem een proces wegens spionage is gevoerd als de Verenigde Staten hun be sluit tot uitwijzing van 25 Sovjet VN-diplomaten „wijzi gen". Dit hebben de New York Times en de Washing ton Post vandaag gemeld. Op hun beurt zouden de Verenigde Staten de in New York van spionage beschuldigde Russische VN-medewerker Gennadi Za- charov eerst veroordelen en vervolgens uitwijzen. Moskou zou bovendien een aantal Sovjet-dissidenten laten gaan, terwijl Was hington verandering moet brengen in de uitwijzing van 25 Sov jet-diplomaten bij de VN. Amerikaanse functionarissen proberen de zaken van Zacharov en Daniloff in het openbaar strikt gescheiden te houden, omdat ze in hun ogen op geen enkele wijze vergelijkbaar zijn. Een uit wisseling van de twee zou dan ook uitgesloten zijn. Maar inmid dels hebben enkele functionarissen persoonlijk erkend dat de voorstellen toch op een soort ruil zullen uitdraaien. AMSTERDAM Bij een ongeluk met een Neder landse bus in de Duitse Eifel zijn gisteren 24 van de 50 passagiers gewond geraakt. Niemand is er ernstig aan toe, ook niet de vrouw die met ooglet sel per helicopter naar een ziekenhuis in Trier werd vervoerd. De inzittenden zijn vandaag, een dag eerder dan de bedoe ling was, met een andere bus naar Nederland teruggekeerd. Ze komen uit Amsterdam, Amstelveen en Zaandam en waren maandag voor een kor te vakantie aangekomen in een hotel nabij St. Goar. Volgens de politie stortte de bus op een weg tussen Strotz- biisch en Lutzerath zes meter omlaag. Vermoedelijk weiger den de remmen. Volgens di recteur Biesheuvel van de be trokken onderneming zou de bus nauwelijks zijn beschadigd zijn. Na inspectie door de poli tie en verzekering zal hij weer worden ingezet voor reizen. PARIJS Minister Onno Ruding van Financiën krijgt con currentie bij zijn sollicitatie naar de hoogste post bij het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Gisteren werd bekend dat niet alleen de president van de centrale bank van Frank rijk naar deze positie dingt; ook de vice-president van de Ita liaanse centrale bank is als tegenkandidaat voorgedragen. De Italiaan Lamberto Dini maakt volgens ingewijden meer kans dan de Fransman Michel Camdessus, omdat het ongebruike lijk is dat de IMF-directeur tweemaal achtereen uit het zelf de land komt. Zoals bekend heeft de huidige topman, Jac ques de Larosière, aangekondigd vervroegd af te treden per 1 januari. Minister Ruding gaf toe dat zijn benoeming nog niet zeker is. „We moeten zien of er voldoende steun voor mijn kandida tuur is", zei hij in New-York. Met een zorgvuldigheid - een betere zaak waardig - slaat hij genadeloos om zich heen, zoekende wie hij zal „verslinden". Je ziet ze stuk voor stuk val len en zelf denk je wel staande te blijven. Tot het tegenovergestelde blijkt. De griep waart weer door het land. Op de valreep van september wordt toch de volkswijsheid over die R in de maand helaas weer waar. Ook schrijver dezes is plotseling geveld. Hij heeft er dan ook geen idee van wat er vandaag allemaal in de Leidse Courant staat. Dat laat hij gaarne aan u ter beoordeling over. In de weten schap dat - mocht u onderstaande bon invullen - u dat riiet uit medelijden met hem doet, maar uit ei gen (geloofs-)overtuiging. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas. Chefredacteur Wtm Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, iaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 5% BTW) f. 0,63 per mm. kleinties f. 0.44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HAAG Het bedrijfsleven 3 door middel van sponsoring moeten betalen aan overheid- de terreinen cultuur, onderzoek, voorlichting overheid zou dan als njsidieverlener terug kunnen Minister Brinkman (WVC) dit de Kamer laten weten in oelichting op het interdepar- welzijnsbeleid. nen het kabinet is inmiddels afge sproken dat alle ministeries voor 1 mei 1987 bij het minister van financiën en opgave moeten indienen van de moge lijkheden die zij zien voor sponsoring door het bedrijfsleven. Ook donaties moeten daarbij aan de orde komen. Een ambtelijke werkgroep heeft inmid dels al 52 overheidsactiviteiten voor sponsoring door het bedrijfsleven aan gewezen. De ambtenaren wijzen erop dat het bedrijfsleven via de sponsoring niet alleen reclame kan maken maar dat het geld dat eraan besteed wordt ook aftrekbaar is voor de belasting. Nijpels met hoofdpijn op Tsjernobyl-conferentie WENEN Een auto-botsing op weg naar de IAEA-conferentie in Wenen heeft de kersverse minister Nijpels van Milieu giste ren de nodige hoofdpijn bezorgd. Na afloop van de langdurige vergadering over Tsjer nobyl had de bewindsman nog steeds last van een bonkend hoofd en een pijnlijke schouder. Bij een onderzoek in een zieken huis in Wenen werd echter niets onheil spellends geconstateerd. „Ik denk dat het een lichtè hersenschudding was", aldus een opgeluchte Nijpels na afloop. Die ochtend was hij met zijn dienstwagen in de buurt van Schiphol achterop een auto geknald die midden op de snelweg stilstond. De dienst auto werd zwaar beschadigd. Pag.5 Moskou wil veiligheidssysteem kerncentrales De Nederlandse delegatie bij de vergadering van het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA): ambassadeur Lodewijk van Gorkum en minister Nijpels. de groente- g in IJssel- Iden is giste rode imkool geïn- luceerd. Deze pittiger witte, ook Witte ikool bracht veiling een per stuk Ie rode deed gulden. De jwe groente is 4 weekt door proefstation Lelystad met en van een enteverede- sbedrijf dat ralsnog onbe- td wil blijven. (Van onze arlementaire redactie) :N HAAG De Twee- Kamer gaat het ontdui- n van vennootschapsbe- jiing door bedrijven ^pakken. Het PvdA- imerlid Vermeend heeft ft initiatief-wetsvoorstel de Kamer ingediend, (ïgezien het kabinet vol- tis hem op dit punt in |>reke blijft. Volgens irmeend, zelf belasting- Utundige, zal zijn wets- brstel de staat honder miljoenen guldens per opleveren. Geschat dt dat de ontduiking de vennootschapsbe- ing de overheid jaar- zo'n 1,5 miljard gul- scheelt, wetsvoorstel Vermeend met name een einde ma ken aan het schuiven met winsten en verliezen binnen internationale concerns. Steeds meer grote en middelgrote be drijven met buitenlandse dochters rekenen opbrengsten en kosten zo toe, dat de verlie zen in Nederland gemaakt worden en de winsten in lan den waar een gunstiger belas tingtarief geldt. De Kamercommissie voor Fi nanciën vroeg al in 1985 iets aan dit gat in de belastingwet geving te doen, maar tot op heden is de constructie nog steeds toegestaan. Ook belas tinginspecteurs hebben al eer der vergeefs aangedrongen op maatregelen. In het regeerak koord van het huidige kabinet is niettemin een bedrag van twee miljard gulden geboekt als opbrengst uit de aanpak van fraude, misbruik en onei genlijk gebruik bij ondermeer de belastingen. Volgens Ver meend kan zijn initiatief-wet daar een belangrijke bijdrage aan leveren. daag op pagina 16, In het rcgionala gedeelte van >ze krant, uitgebreide agenda-informatie over uit- ansmogelijkheden de komende week. In de weke- ks Urr-bijlage, die was gevoegd bij de krant van gie ren, stonden namelijk abusievelijk de verkeerde enda-pagina's. blkom or mduizen- Sh inwoners m de Fili- nse hoofd rad Manila Miden van- >rgen langs I straten president j^uino een hatelijk Jkom te •"reiden. De ïsident erde terug n een acht- ags be- Hk aan de renigde aten. BRUSSEL België heeft zijn eerste voedselbank, die in het leven is geroepen door een aantal humanitaire organisa ties. De voedselbank zamelt overtollig, niet bederfelijk voedsel in dat in pakketten uitgereikt wordt aan „behoef- tigen". „Een kleine groep die, hoewel het recht op sociale hulp in de Belgische wet is vastgelegd, toch bestaat", aldus een Belgische krant. Recent onderzoek heeft aangetoond dat een half procent van de bevolking in de grote steden honger heeft en ondervoe dingsverschijnselen vertoont. Het idee komt uit de VS waar twintig jaar geleden de éerste voedselbank werd gesticht. In Amerika en Canada samen zijn er nu 135 voedselbanken. Alleen al in New York wor den 400.000 maaltijden per maand uitgedeeld. (ADVERTENTIE) STAAT BOL VAN OE NIEUWTJES! GOED WONEN, een GEZELLIGE HOBBY gratis parkeren bij HOUTRUST DEN HAAG DENVER Een Amerikaans vliegtuig met 205 passagiers aan boord heeft gisteren een tussenlanding gemaakt op een vlucht van Las Vegas naar Chicago, omdat de passagiers klaagden over een misselijk makende stank in het vlieg tuig. Aan boord bevonden zich twee lijkkisten, die weliswaar waren voorzien van een spe ciaal poeder dat luchtjes zou moeten neutraliseren, maar dat werkte kennelijk niet. Pas sagiers kregen ademhalings moeilijkheden of werden mis selijk. Zeven passagiers bleven in Denver achter om zich in een ziekenhuis te laten onder zoeken. De overige inzittenden konden hun reis voortzetten, nadat de lijkkisten van boord waren gehaald en het toestel grondig gelucht was. DEN HAAG De bedrij ven Grootint en Hollandia Kloos en de Nationale In vesteringsbank (NIB) wil len voor eind 1987 begin nen met de bouw van een tolbrug over de Wester schelde. De brug, die in 1992 klaar moet zijn, moet de bestaande veerdiensten Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder gaan vervangen. Dit werd vanmiddag bekend ge maakt bij de oprichting van de Tolbrug-Exploita- tie Maatschappij (TBM), die zich in Middelburg zal vestigen. TBM gaat ervan uit dat bouw en exploita tie van de brug zonder overheidsgarantie haal baar zijn. De 6,5 kilometer lange brug tussen Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren Zuid-Beveland vergt een investering van 625 miljoen gulden. De twee on dernemingen en de NIB zullen samen het risicodragend kapi taal van 75 miljoen gulden op tafel leggen. Voor de financie ring van het resterende bedrag gaat TBM overleggen met in stitutionele beleggers, zoals pensioenfondsen en verzeke ringsbedrijven. TBM gaat bij de Westerschel- de-verbinding uit van een hangbrug van drie kilometer met een vrije doorvaarthoogte van ongeveer vijftig meter op de plaats van de vaargeul. Aansluitend op de hangbrug moeten aanbruggen komen met een gezamenlijke lengte van 3,5 kilometer. Men is er nog niet uit op welke plaats de brug precies zou moeten ko men. Ook werd vanmiddag nog niet bekend hoe hoog de tolgelden moeten worden om een winstgevende exploitatie mogelijk te maken. Minister Smit-Kroes wilde vanmiddag nog geen uitspraak doen over het Westerschelde- plan dat de initiatiefnemers gisteravond met haar hebben besproken. Eén op drie heeft kunstgebit DEN HAAG On- ge veer één op de drie Nederlanders van achttien jaar en ouder heeft een kunstgebit. Dat zijn zo'n 3,4 miljoen mensen. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO, dat vorige maand werd gehouden. Daaruit blijkt ook dat onge veer zeven miljoen Nederlanders nog een eigen gebit heeft. De meesten van hen (61%) vin den dat dit nog goed is, 28 vindt het niet zo goed en 9% vindt het rond uit slecht. Vrouwen zijn daarbij over het algemeen minder tevreden dan man nen. Zij verzorgen hun gebit ook iets beter dan mannen; ze gaan trouwer naar de tandarts en poetsen het vaker. In totaal gaan acht van de tien mensen die hun eigen gebit nog hebben elk half jaar naar de tand arts, 6% eens per jaar en 15% minder vaak. Vluchtelingen Op Schiphol is vanochtend een groep Vietnamese vluchtelingen aangekomen, die in Apeldoorn zal worden ondergebracht. Als eerste ging de familie Nguyen Tan Phuong door de douane. Evenals de achttien landgenoten die later op de dag nog arri veerden, hebben ze een tijd in opvangkampen in Singapore doorgebracht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1