Franse geheime dienst ondekt wapenvoorraad Israël weigert ontruiming veiligheidszone Libanon Cocaïnehandel richt zich straks op Europa LE PEN EIST HERINVOERING DOODSTRAF Ikkoord Stockholm kan andere onderhandelingen beïnvloeden Baby van twee en halve maand krijgt ruilhart en -longen Amerika wil met SDI pas op plaats maken JITENLAND QzidócOowiant DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 l^VO-oefening van jrdkaap l Zuid-Europa [jN Do grote herfstmanoeuvre jumn Forge van de NAVO is gis- fn op gang gekomen. Aan de 20 "tningen van de Noordkaap tot W-Europa nemen in de komende ien in totaal 280.000 militairen Zij worden gadegeslagen door rnemers van het Warschau-pact. r het eerst zullen Franse troepen jr Westduits bevel staan. Zeven de twintig oefeningen spelen j af in de Bondsrepubliek Het trale front in Europa, waarvan Nederland deel uitmaakt, is het jarst gemilitariseerde gebied ter STAMMENTWISTEN EISEN 15 LEVENS JOHANNESBURG Bij stam- mentwisten zijn het weekeinde in Kranskop, dat op 80 kilometer ten noorden van de havenstad Durban in de provincie Natal ligt, vijftien doden gevallen. De gevechten bra ken uit tussen leden van de Vuma- en de Mnyswayo-stam toen een bij de Mnyeswayo's ondergedoken Vuma door stammenleden van hem werd opgehaald en doodge schoten. Volgens de politie zijn niet alle lijken gevonden, omdat het bergachtige gebied ontoegankelijk is. Het is niet de eerste keer dat in Natal stammentwisten uitbreken. Die hebben dit jaar al eerder geleid tot doden. Chinees wonderkind PEKING Een Chinees jongetje van twee jaar en tien maanden kent al 1000 Chine se karakters en 50 Engelse woorden en is vaardig op de typemachine. Volgens het avondblad Beijing Wanbao kent He Nan uit Chang Ping in de regio Peking ook de ge dichten van Mao Zedong al uit zijn hoofd. He Nan blijft liever thuis met een boek dan dat hij buiten speelt met zijn leeftijdsgenootjes, aldus Beijing Wanbao, dat een foto van het jongetjes plaatste. Poolse soldaten cel in wegens eedweigering WARSCHAU In Polen zitten honderden dienstplichtigen ge vangen omdat zij weigeren een eed af te leggen, die hen ver plicht aan de zijde van het leger van de Sovjet-Unie mee te vechten. Dit is bekendgemaakt door de verboden beweging „Vrijheid en Vrede". De eed verplichtte Poolse soldaten er in 1968 toe om samen met het Sov jet-leger agressie te plegen te- fen Tsjecho-Slowakije, dat werd innengevallen door een half miljoen man troepen uit vijf landen van het Warschau-pact. „De eed verplichtte hen ook om in 1981 op te treden tegen de ar beiders", aldus de beweging. DODEN NA KAPING IN SOVJET-UNIE MOSKOU Een vliegtuigkaping heeft zaterdag in de Sovjet-Unie aan zes men sen het leven gekost, onder wie de twee daders, zo meldt het persbureau Tass. Twee gewapende mannen hadden in Ufa, 1000 kilometer ten oosten van Moskou, een taxi gekaapt en twee agenten doodge schoten die de achtervolging hadden inge zet. Op het vliegveld van Ufa wisten de twee mannen zich meester te maken van een Tupolev-134. Daarbij openden ze het vuur en schoten twee passagiers dood, al dus Tass. Later werden de kapers zelf doodgeschoten. Bamanning en passagiers bleven bij die operatie ongedeerd. Volgens Tass bleek later dat de twee verslaafd wa ren aan drugs. fcres spreekt igdurig met jvardnadze YORK De Israë- Mhe premier Peres heeft gieren ruim een uur ge- ken met de Russische ster van buitenlandse Edoeard Sjevard- onderhoud vond plaats in hoofdkwartier van de Ver- Naties in New York, [nadat beiden hadden ge- ferd naar de rede van pre- ht Reagan tot de Algeme- fergadering. Voor zijn ont- ling met Sjevardnadze had s een onderhoud met de Afrikaanse zakenman Ar- 1 Hammer, die al jaren- goede contacten heeft 77.00? het Kremlin. Gesproken meer over het herstel de diplomatieke betrek en tussen Israël en de et-Unie en het vredespro- het Midden-Oosten. Een tussen Israëlische en et-functionarissen vorige Helsinki om de di- 33.60jiaticke betrekkingen te «STfltellen, werd afgebroken over de ge- 4&50 ksonderwerpen. 30 00 51.50 fanners slimmer j Amerikanen "in Premier Nakasone 185tfJapan vindt dat de gemid- 2LOOfc kennis van een Japan - -groter is dan die van een ■In?ftn'kaan „vanwege de Portoricanen en I075(fcanen die in de Verenig- 58.OCta ten wonen Volgens het Ö2Ufokio verschijnende dag- iQ2M Tokyo Shim bun zei Na- 605^ne op een vergadering 60.00 de Liberaal-Democrati- 180.00 Partij: Aangezien er rten, Portoricanen en icanen in Amerika wonen it niveau van kennis er in algemeen lager dan in Ja- Nakasone zei ook nog vrouwen die naar de tv pn zich wel de kleur van Uropdas van de spreker nneren, maar niet wat hij —4 gezegd. Jean-Marie Ie Pen (midden) voerde gisteren het woord voor een menigte van ongeveer 1.200 aan hangers, die de herinvoering van de doodstraf eisten. PARIJS De Franse ge heime dienst DST heeft afgelopen weekeinde een hoeveelheid explosieven ontdekt die waren verbor gen in een bos bij Cha- lons-sur-Marne, ongeveer honderd kilometer ten oosten van Parijs. De DST vond vijftien kilo explo sieven, dertig ontstekings mechanismen en een vuurwapen. Het is niet bekend hoe de veilig heidsdienst op het spoor is gekomen van de geheime bergplaats. Het is de tweede wapenvondst door de DST binnen vijf da gen. Afgelopen woensdag ont dekte de Franse geheime dienst veertig kilo explosie ven, tien handgranaten en tachtig ontstekingsmechanis men in Fontainebleau, dichtbij Parijs. Uit de Zweedse op schriften op deze wapens wordt afgeleid dat zij mogelijk zijn gestolen uit wapendepots van de Zweedse strijdkrach ten. De Franse politie blijft intus sen geloven in de betrokken heid van de broers van terro ristenleider Georges Ibrahim Abdallah bij de bomaanslagen in Parijs. Alle sporen van de recente terreurgolf leidde vooralsnog naar het Noordli- banese dorp Kobayat waar de „Abdalklah-clan" woont. De politie zegt twee „verplette rende" getuigenissen te heb ben tegen Robert en Emile Ibrahim Abdallah. De broers verklaarden eind vorige week vanuit hun geboortedorp in Libanon dat zij niet bij de aan slagen zijn betrokken. Die ver klaringen willen volgens de Franse politie echter niet veel zeggen. Volgens een woord voerder is het „een gebruike lijke tactiek van terroristen om direct na een aanslag naar een thuisbasis te verdwijnen. Sinds vorige week is het Parij- se politiekorps versterkt met 2.300 man gendarmes en ME. Bijna 5.000 agenten zijn inge zet voor de dagelijkse contro les op straat en in de metro en voor de bewaking van strate gische punten. Met uitzondering van het ex treem-rechtse Nationale Front van Jean-Marie Le Pen steu nen alle politieke partijen het anti-terrorisme-beleid van premier Chirac. Ongeveer duizend aanhangers van Le Pen hebben gister avond voor de Parijse Opera geprotesteerd „tegen het terro risme en voor de veiligheid". De manifestatie, waartoe was opgeroepen door Le Pen. werd gehouden ondanks een verbod van de politieprefect van Pa rijs en een afraden van pre mier Chirac. De aanhangers van Le Pen riepen luidkeels om herinvoering van de dood straf en eisten meer veiligheid. De leider zelf hield een korte toespraak waarin hij uithaalde naar premier Chirac die slechts „halve en kortzichtige maatregelen" zou hebben ge nomen om het terrorisme te bestrijden. De demonstranten gingen na een uur uiteen zon der dat het tot incidenten kwam. Pag. 7: „Van Europa een ware vesting maken". DEN Het akkoord op de Veiligheidscon- ntie in Stockholm tot id is gekomen, kan op izelf al als een door- ik worden beschouwd. ;ens vele diplomaten het bereikte akkoord r nog veel meer aan „ing winnen door de Mjgelijke invloed dié er- a i uit kan gaan op ander 89ipenoverleg tussen Oost if West. wordt in Wenen al der- 251 jaar onderhandeld over y vermindering van de MEpen in Oost- en West-Eu- a. In Genève wordt al ttien jaar gepraat over wereldwijd verbod op chemische wapens. In dezelf de stad vindt het Russisch- Amerikaanse overleg plaats over de vermindering van de kernwapenarsenalen en het gebruik van ruimtewapens. In twee van de drie gevallen is controle op het naleven van de afspraken het voor naamste obstakel. Westerse onderhandelaars hebben vaak gezegd dat wa pen-akkoorden betrekkelijk zinloos zijn, als niet ter plaat se kan worden gecontroleerd of ze ook worden nageleefd. Weliswaar kan met spiona- ge-satellieten de nodige in formatie worden verkregen, maar volgens het Westen is dit niet afdoende. Het is juist op dit punt van verificatie ter plaatse, dat het Akkoord van Stockholm als een door braak wordt beschouwd. Het belangrijkste element uit het akkoord waar ook het langst over is gepraat is de bepaling dat als een land een ander land verdenkt van ontduiken van deze regels, het kan eisen dat het ter plaatse mag komen controle ren. Dit kan gebeuren vanuit vliegtuigen of met landvoer- tuigen. Wapendeskundigen en diplomaten zijn van me ning dat er vanuit dit per spectief militare deskun digen die over de wederzijd se grondgebieden vliegen om een kijkje te nemen bij mili taire manoevres een ver frissende werking zal uit gaan op het andere ontwape- ningsoverleg. Er wordt voor zichtig gesproken van een nieuw tijdperk in de vertrou wensrelatie tussen Oost en West. VERHOLENKAI LTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Toen i Willem Kneusje verteld had wat hem J het hart lag, trok er een vreugdeloos lachje J de mond van de droefgeestige Govert Bit- rjbal. „Dat ziet er niet best voor je uit, Kee- zei hij triest. „Ik geloof, dat Willem gelijk Ik geloof dat jij op de nomenaasje staat uit ,ilftal te vliegen. Je komt dan op de transfer- zjjt hè? Jammer, joh. Héél jammer. Je ken d'r gelijk niet genoeg van dat een andere club je vjmaar terugkoopt. Maar weet je wat je nou Js doen? Een dreigbrief schrijven. Een fikse $igbrief met een verdraaide poot. Misschien prikt die kleine nieuweling daar dan wel zó h, dat-ie helemaal niet durft mee te spelen." 'ank je wel voor je tip, Goof," zeiden Keesie Willem en eendrachtig verlieten ze de con- Hlnptietent. Govert Bitterbal kon dus weer Èrgaan tot het uitoefenen van zijn functie als patatbakker en warme-worstjes-koker, hetwelk een eerlijk en eerzaam beroep is, dat in geen enkel opzicht gedachten doet wekken aan dreigbrieven en zo Willem Kneusje, die zijn fiets achter Goverts keetje had gestald, stapte op en reed weg. Keesie, die zijn uithoudingsver mogen wilde oefenen, liep met hem mee en Go vert staarde het tweetal na. „Ik mot uitkijken wat ik doe," mompelde Govert. „Als Janus wer kelijk een goede midvoor heeft ontdekt, dan gaat B.E.R.O.L. misschien eindelijk weer 'es winnen en dan komt er weer meer publiek. In dat geval maak ik een grotere omzet aan kroke- tjes, kauwgom en chocola. Wat zal het mij dan een zorg zijn of Keesie d'r uitvliegt of niet..." En onkundig van de koude gedachten in Goverts zakelijke brein, begaven Keesie en Willem zich mopperend huiswaarts. Israel heeft zijn troepen samenge trokken rond de grens met zuid-Libanon, om het leger daar te hel pen tegen de aanvallen van sji'ieten. NEW YORK Israël heeft gisteren aan de Vei ligheidsraad laten weten dat het geen gevolg zal geven aan de oproep van de Verenigde Naties om de veiligheidszone in Zuid-Libanon te ontrui men. De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Benjamin Netanyahu, zei dat ontruiming ertoe zou leiden dat het hele gebied ten noorden van de Is raëlische grens zou vollopen met islamitische en Palestijnse extremisten. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, had de Veiligheidsraad ge vraagd stappen te ondernemen opdat Israël en haar bondge noten de veiligheidszone zou den verlaten en zouden over dragen aan de Unifil-troepen. De ambassadeur ging niet in op de samentrekking van Is raëlische troepen langs de grens met Libanon die de af gelopen dagen op gang is ge komen. Israël heeft naar ver luidt alle toegangen naar de veiligheidszone afgesloten; journalisten mogen het gebied niet meer betreden. Israël heeft duidelijk gemaakt dat ze de christelijke militie van het Zuidlibanese Leger (SLA) die de veiligheidszone moet bewaken, met troepen en materieel te hulp zal schieten als het SLA opnieuw doelwit wordt van aanslagen door sji'i eten. Perez de Cuellar stelde dat de Israëlische aanwezigheid in het gebied de aanslagen op de Franse Unifil-troepen van de afgelopen weken indirect heeft uitgelokt. De tien weken oude Britse baby vóór de operatie, waarbij hi nieuwe longen en een nieuw hart kreeg ingeplant. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een jongetje van twee en een halve maand uit Noordwest- -Londen is sinds zaterdag morgen 's werelds jongste hart- en longtransplanta tiepatiënt. De donor van het Londense kindje was een Belgische baby van vijf dagen. De hersens van deze zuigeling bleken bij zijn geboorte ongeneeslijk beschadigd. De organen werden per vlieg tuig uit België opgehaald en naar het kleine ziekenhuis van Harefield in Noordwest-Lon- den gebracht. De ingreep nam zes en een half uur in beslag en werd uitgevoerd door de Egyptische hartchirurg Dr. Magdi Yacoub (48), die wordt beschouwd als een van de bes te hartspecialisten ter wereld. De Londense baby was gebo ren met verschillende hart kwalen, waaronder een ont brekende hartklep. Zijn lon gen werkten niet normaal. Een dubbele transplantatie was dan ook zijn enige kans op redding. De ouders van het kindje houden voorlopig hun identiteit nog geheim. Zij heb ben hun geopereerde zoontje al gezien door een raam van de reanimatiekamer, maar omdat zij zelf verkouden zijn, mochten zij hem nog niet in de armen houden. Volgens de even beroemde als omstreden dr. Yacoub zijn de komende vier tot zes weken van vitaal belang voor zijn pa tientje. Hij hoopt dat het nieu we hart en de longen van de baby nu normaal zullen groei en met het kind. REAGAN IN VERENIGDE NATIES: (Van onze correspondent Jo Wijnen) (Vervolg van voorpagina) NEW YORK Als de Sovjet- -Unie bereid is met de Vere nigde Staten een verregaande vermindering van de offensie ve kernwapens overeen te ko men dan zijn de VS op hun beurt bereid een akkoord over de nog te ontwikkelen defen sieve wapens te tekenen. Dat betekent dat Amerika een pas op de plaats wil maken met het Strategisch Defensie Initi atief. Reagan heeft dit gisteren ge zegd in zijn toespraak tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Het SDI-voorstel van de Amerikaanse president houdt in dat zowel Amerika als Rus land zich tot 1991 beperken tot onderzoek op het gebied van de defensieve wapens. Als beide partijen in 1991 zou den besluiten tot praktische toepassing van de Star Wars- -systemen over te gaan, dan moeten ze de resultaten van hun onderzoeken en experi menten met elkaar delen. Komen partijen in 1991 niet tot een akkoord dan hebben ze de vrijheid tot het definitief ontwikkelen van een nucleair ruimteschild over te gaan. Reagan zei dat zijn land zich in de toekomst steeds meer zal gaan verlaten op defensieve in plaats van offensieve wapens. De VS willen met de Sovjets blijven praten over een geza- melijk programma dat tot ver mindering en tenslotte het stopzetten van alle kernproe ven moet leiden. Volgens Reagan worden de voorstellen die in de brief van de Russi sche partijleider Gorbatsjov van de vorige week zijn neer gelegd „ernstig en diepgaand" overwogen. De Amerikaanse president richtte harde woorden aan het adres van de Sovjets. Hij zei dat de Daniloff-affaire een schaduw heeft geworpen over de Amerikaans-Russische be trekkingen. De president voegde daar aan toe dat hij Daniloff niet als spion, maar als gijzelaar beschouwt. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek noemde de toespraak van de president „openhartig en hier en daar hard Hij zei wel dat Reagan's toespraak „veelvuldige openingen laat naar de Sovjet-Unie". Reagan heeft zich overigens optimistisch getoond over de oost-west-onderhandelingen in Genève. De Russische minister van buitenlandse zaken Edu- ard Sjevardnadze, die de ver gadering vandaag toespreekt, zal zich waarschijnlijk kritisch uitlaten over Reagans betoog. Oproer bij Thaise miss-verkiezingen BANGKOK De verkiezing van „Miss Thailand World '86" is in oproer geëindigd. Teleurgestelde aanhangers van het meisje dat nummer 2 werd gristen de kroon weg van de winnares en plaatsten het ding op het hoofd van hün favoriet. Toen het or kest de winnaressenfanfare inzette, stormden teleurgestelde fans naar het podium en rukten aan de zegesjerp van Saeng-ravi Asavarak, voor 't oog van 2.000 verbijsterde gasten. Zij maakten zich meester van haar diadeem en plaatsten hem op het hoofd van de huilende en tegenstribbelende nummer twee, Duangdu- an Jithaisong. De rechtstreekse tv-uitzending van het evene ment werd abrupt afgebroken. De 22-jarige Miss Thailand 1986 hield haar waardigheid en lachte het publiek stralend toe. LONDEN De Britse minister van binnenland se zaken, David Mellor, heeft gisteren gewaar schuwd, dat de Zuidame- rikaanse cocaïnehandela ren bij het wegvallen van de Amerikaanse markt hun aandacht wel eens zouden gaan vestigen op Europa. Mellor deed dit bij zijn te rugkeer van een bezoek aan vier Zuidamerikaanse landen, waar op grote schaal cocaïne wordt ge produceerd. Mellor, die de anti-drug cam pagne van de Britse regering leidt, zei na zijn bezoek aan Peru, Colombia, Bolivia en Equador niet te geloven dat de toevoer van drugs vanuit deze landen naar Europa gestopt kan worden. Daarom moet er campagne gevoerd worden om heel Europa zover te krijgen de drugs de rug toe te keren. Volgens Mellor is Europa zich nauwelijks bewust van dit pro bleem. Hij vertelde dat met name in Spanje en de Bonds republiek op dit moment meer cocaïne dan heroïne wordt on derschept. Volgens hem zijn de Zuidamerikaanse cocaïnepro- ducenten al op zoek naar nieu we markten. Tijdens zijn verblijf in Zuid- Amerika begeleidde Mellor de politie bij twee vruchteloze ac ties tegen drughandelaren in de jungle van Colombia. Hij zei gedeprimeerd te zijn van wege de omvang van het pro bleem. De plaatsvervangend commis saris van Scotland Yard, John Dellow, heeft verklaard dat de winsten, die door de misdaad in Groot-Brittannië worden gemaakt met de handel in drugs, zo groot zijn dat zij een bedreiging zouden kunnen gaan vormen voor de'econo mie van het land. Dellow verklaarde dat een deel van deze winst wordt ge bruikt om wapens te leveren aan internationale terreur-or- ganisaties. Volgens Dellow komt er in Groot-Brittannië relatief evenveel illegaal geld binnen, als in de VS.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5