Oude boerderijen moeten wijken voor nieuwbouw REINIGINGSRECHTEN EERLIJKER VERDELEN IN LEIDERDORP Alphense ondernemers hebben nieuw maandblad Denken- en voor vijftigplussers LEIDEN OMGEVING Ceidóg (Sou/iant DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 PAGINA Systeembegeleiding vier uur per week ZOETERWOUDE Voor de periode tbt 1 januari 1987 zal aan de Zoeter woudse basisscholen gedurende 4 uur per week systeembegeleiding worden gegeven. Hiermee gaat een nadrukke lijke wens van de fractie van Progres sief Zoeterwoude in vervulling. De schoolbegeleidingsdienst Rijnland is er namelijk in geslaagd een systeembege leider te vinden in de persoon van Henk Eygenraam uit Den Haag. Hoe wel de benoeming niet met ingang van het nieuwe schooljaar kon ingaan zul len de uren, die verloren zijn gegaan vanaf 12 augustus tot aan de datum van benoeming, worden ingehaald, zodat toch het volledige rendement wordt be reikt. Inspraakprocedure over slib niet voldoende DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De inspraakproce dure over het opslaan van zuiveringsslib en baggerspecie is veel te kort. Daarbij zijn twee voorlichtingsbijeenkomsten over deze opslag niet voldoende. Dit vindt het Alphense statenlid- H.A.C. van Woerden (D66). Hij heeft hierover vragen gesteld aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Van Woerden zegt dat in alle plaatsen die in aanmerking komen over opslag voorlichtingsbijeenkomsten moeten worden gehou den en dat een procedure van vijf weken te kort is voor wezen lijke inspraak. Het statenlid vraagt tevens of Gedeputeerde Sta ten weten dat de gemeenten Alkemade en Alphen aan den Rijn zich sterk zullen verzetten tegen mogelijke opslag van slib en baggerspecie op hun grondgebied. Ook wil hij weten of opslag in Alphen aan den Rijn geen nadelige gevolgen heeft voor het grondwater. Het statenlid wijst er op dat de lokatie, die mogelijk gaat dienen voor de opslag van slib en bagger, al is verontrei nigd door de voormalige Nederlandse Asphaltfabriek. Europa TV in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Europa TV is vanaf 29 september ook in Zoeterwoude te ontvangen op het kabelnet. Het program ma wordt uitgezonden via UHF-kanaal 52. Europa-TV is een initiatief van vijf Europese omroeporganisaties, waaron der de NOS. Onder het motto „Europa voor Europa" brengt de zender speelfilms, kinder programma's, sport, series en documentaires. De uitzendin gen beginnen om 17.30 uur en eindigen meestal rond 22.30 uur. Bij bijzondere sportevene menten wordt incidenteel op zondagmiddag uitgezonden. TE VEEL BETAALDE OGB TERUGGEVEN DEN HAAG De provincie Zuid-Holland moet ervoor zorgen dat gemeenten niet te veel onroerend goedbelasting (OGB) heffen. Tevens moet de provincie de gemeenten op dragen dat te veel betaalde belasting wordt terugbetaald. Dit blijkt uit vragen van de D66-statenleden J. Pool uit Leiderdorp, E.H. Schuyer uit Wassenaar en H.A.C. van Woerden uit Alphen aan den Rijn. Het drie tal baseert zich op een artikel in de Consu mentengids van augustus 1986 waarin wordt geconstateerd dat de „onroerend goedbelas ting gierend uit de hand loopt". De drie vra gen welke maatregelen door de provincie zullen worden genomen om het toezicht op de gemeentefinanciën (waar het de OGB be treft) te verbeteren. Het toezicht is nu on voldoende, zo menen de D66'ers. Inbraak in kelderbox ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een kelderbox in een flat aan het Aidaplein in Al phen aan den Rijn is zondag nacht voor ruim 10.000 gulden aan goederen gesto len. Onbekenden forceerden de toegang en na men 3 fietsen, twee geluids boxen van 6.000 gulden en kleding ter waarde van 4.000 gulden mee. Actie voor Molen de Salamander van start LEIDSCHENDAM Burgemeester W. Vreeze geeft zaterdag 27 september in win centrum Leidsenhage het officiële start voor een actie, die moeten leiden tot de res ratie van molen de Salamander. De actie staat uit de verkoop van 500 aquarellen vat molen. De aquarellen moeten 500 gulden stuk opbrengen. De burgemeester zal zatei om 10.30 uur de eerste vijftien exempla overdragen aan de nieuwe eigenaren. Hij dat tijdens de viering van het 15-jarig best van het winkelcentrum. Molen de Salaman staat in het oude gedeelte van Leidschen< en verkeert in zeer slechte staat. BESTEMMINGSPLAN NIEUWE WETERING NIEUWE WETERING Het gemeentebestuur van Alkemade vindt dat de bestaande mogelijkheden yoor woningbouw in Nieuwe Wetering niet on benut mogen blijven. Dat blijkt uit het nieuwe ont- werp-bestemmingsplan voor het dorp. Een moge lijke bouwlokatie is de grond in het noorden van de Googerpolder tegen de Ringvaart van de Haar lemmermeer. Het gemeentebestuur geeft er de voorkeur aan om eventueel vrijkomende gebouwen (lees: boerderijen) en gronden aan de Voor- en Achterweg voor woningbouw te bestemmen. Men verwacht namelijk dat diverse boerderijen te zijner tijd verplaatst zullen worden naar de andere zijde van de Achterweg in de Droogge maakte Veender- en Lijker- polder en naar elders. In het gebied tussen de rijksweg A4 en de sloot langs de Voorweg kan de bestaande bebouwing Gehandhaafd blijven. Nieuw bouw wordt niet toegestaan. De gemeente Alkemade wil in de toekomst de open ruimte tussen het langgerekte dorp Nieuwe Wetering en de A4 handhaven. Nieuwe woonbe bouwing langs de Achterweg client naar de weg toegekeerd te zijn. In het nieuwe bestem mingsplan wordt onder meer de „Hollandse horizon" in het landschap van Nieuwe Wete ring als „karakteristiek" om schreven. Andere karakteris tieke eigenschappen zijn de kleinschalige bebouwing op en aan de dijken („typische ont ginningsnederzetting"), de grote bomen en oude boerde- rijen. De opstellers van het bestem mingsplan hebben de bestaan de bebouwing van Nieuwe Wetering grondig onder de loupe genomen, vooral de pan den die uit een oogpunt van cultuurhistorie waardevol zijn. Monumenten heeft het dorp niet. Als cultuurhistorisch meest waardevolle bebouwing worden onder meer genoemd de markant gelegen boerderij en met zadeldaken aan het be gin van de Achterweg (1 en 2) en het fraai gelegen woonhuis met schilddak aan de Voorweg 2. Voorts de boerderijen op Voorweg 18. 52, 54, 165 en 175 en de oorspronkelijke wonin gen aan de Voorweg nummers 71, 123/125, 153 en 167. Dan wordt verder genoemd „De Oude Bakkerij" (Voorweg 135), „Oudervrucht" (Noord- veenweg 4) en het pand Ach terweg 37, waarvan de voorge vel oorspronkelijk is en de lig ging aan het kruispunt van drie wegen dominant wordt genoemd.Tot slot komt ook de eenvoudige ijzeren ophaalbrug gelegen aan het noordelijk einde van de Voorweg, voor op de lijst van waardevolle be bouwing. Raadscommissie In de raadscommissie Ruimte lijke Ordening was het vooral CDA'er N. van Ruiten, die nogal wat op- en aanmerkin gen op het ontwerp-bestem- mingsplan had. Zo wilde hij meer weten over de noodzaak van een geluidsscherm langs Rijksweg A4. Directeur ing. A. Peters van openbare werken liet weten dat de gemeente zal proberen aan de bouw van een geluidsscherm te ontkomen. Van Ruiten had voorts moeite met de norm van 1,3 parkeer plaatsen per woning. Hierin zijn garage en parkeerplaatsen op eigen terrein met een apar te faktor meeberekend. „Stel de grens iets hoger", verzocht hij. Peters vond evenwel dat de norm voldoende was. Zo niet, dan zou in het kader van de rechtsgelijkheid ook de par- keernorm in de wijk G'ogh Noord III omhoog moeten, hetgeen de bouwkosten aan zienlijk zal verhogen. Wethou-^ der Nugteren was het hiermee eens. „Je moet geen precedent scheppen", zo zei hij. In het nieuwe bestemmings plan is tevens opgenomen dat op het terrein nabij het via duct onder de A4-snelweg een autoservicebedrijf (van Straa thof) mag worden opgericht. Een woning mag daar evenwel niet komen. Voor de dorpsbewoners zijn er binnenkort twee inspraaka vonden over het bestemmings plan in het Cultureel Cen trum. Na de inspraakprocedu re komt het plan opnieuw ter sprake in de commissie ruim telijke ordening en daarna in de gemeenteraad. Deze boerderij aan de Achterweg 37 wordt als waardevolle bebouwing gezien. ALPHEN AAN DEN RIJN Het eerste VOA-magazine is uit. Gisteren werd het eerste exemplaar van dit maandblad van de Vereniging van Onder nemingen in Alphen en Om streken (VOA), overhandigd aan mr. C.J.A. van Lede, voor zitter van het VNO. Het VOA-magazine is de op volger van de VOA-periodiek. Jarenlang werden de aangeslo ten bedrijven en andere geïn teresseerden door middel van dit blad op de hoogte gehouden van het wel en wee van de Al phense ondernemers. Nu is er een nieuwe redactie in de vorm van drs. H. A. Post. Hij meende dat het VOA-blad best vernieuwd mocht worden. Het magazine is groter is gewor den. Groter van formaat, in ie der geval 16 pagina's en groter in oplage, nu 2000 stuks. Ge bleven is de aandacht voor de VOA als vereniging, de aan dacht voor de belangen van de leden en de behandeling van regionale en gemeentelijke vraagstukken en beleid. De op lage werd vergroot, zodat de bladen ook gestuurd kunnen worden naar de omliggende gemeenten waardoor het VOA-magazine zich kan ont wikkelen tot een regionaal communicatiemedium. Het eerste nieuwe exemplaar telde maar liefst 24 pagina's. Pagina's waarop aandacht wordt besteed aan de ideeën van Alphens wethouder K. Mollema van economische za ken over „meer communicatie en samenwerking met het bedrijfsleven". Verder een uit gebreid artikel over de ontwik keling van de Oostelijke Rijn streek naar aanleiding van het onderzoek dat de provincie en de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland heb ben laten uitvoeren. Als ge bruikelijk zijn er de nodige VOA-nieuwtjes en mededelin gen en de prestatie van een aantal Alphense bedrijven. Be langrijk is het hoofdstuk „VOA stelt beleid bij" waarin de ver nieuwde portefeuilleverdeling van het VOA-bestuur aan de orde komt. Belangen en be hoeften van leden staan bij het bestuur voorop en daarom wil men extra aandacht voor on derwijs en bedrijfsleven, poli tiek en bedrijfsleven en kenni suitwisseling. In de toekomst zal elk nummer zo'n accent hebben. In oktober zal dat zijn de lokale en regionale arbeids markt- en opleidingen/onder wijssituatie. WASSENAAR De Den ken- en Doendagen in Was senaar in het Van Heecke- renhuis voor vijftigplussers staan gepland op vrijdag 26 (vanaf 14.00 uur) en zaterdag 27 september (vanaf 10.00 uur). Het doel van deze da gen is de ouderen te wijzen op informatieve en recreatie ve aktiviteiten en hen te to nen hoe tot op hoge leeftijd actief aan het maatschappe lijk leven kan worden deel genomen. De twee dagen worden geor ganiseerd door de Federatie, een samenwerkingsverband tussen de Katholieke Bond van Ouderen en de Vereni ging van Ouderen. Op de vrijdag ligt het accent op het informatieve gedeelte. Aan wezig zullen zijn een notaris (testament), een bankdirec teur (spaarregelingen voor ouderen) alsook vertegen woordigers van. het Rbtie Kruis, het Gezondheidscen trum, de bibliotheek, het kruiswerk, de dierenbescher ming, de brandweer, de NBA, de fotoclub en het vol- wassenonderwijs. Op zater dag zal het accent liggen op het recreatieve, met bewegen voor ouderen, volksdansen, aikido en petanque. Daar naast zijn er kookdemonstra ties. De „band van ouderen" zal deze dagen van een muzi kale noot voorzien. Onenigheid over opvolging gemeentesecretaris Zoon KOUDEKERK AAN DEN RIJN Gemeentesecretaris P.A. Zoon, die Koudekerk deze week gaat verlaten en verhuist naar Texel, wordt waarschijnlijk opgevolgd door de heer B. Marinussen uit Oostzaan. De meerderheid van het college van B en W van Koudekerk adviseert de gemeenteraad de heer Marinussen te benoemen tot de nieuwe gemeentesecre taris. De raad buigt zich op maandag 29 september echter niet over een unanieme aanbeveling. Eén lid van het college geeft namelijk de voorkeur aan kan didaat mr. W. van cfen Berg uit Katwijk. Op zijn lijstje neemt Marinussen de tweede plaats in. B en W van Koudekerk zeg gen het betreuren dat de aanbeveling niet door het voltallige college wordt onderschreven. Op rationele gronden is echter gekozen voor het doen van een meer- en een minderheids- voorstel. Vrede De werkgroep DDR-eontact van de Raad van Kerken in Oegstgeest houdt woensdaga vond in het kader van de vredesweek een bijeenkomst in het gemeentecentrum aan de Lijt weg in Oegstgeest Het thema is „Christen zijn in oost en west". Een aantal leden van de werkgroep is onlangs in Frankfurt am Oder in Oost-Duitsland ge weest en vertelt van de erva ringen. Het gaat om Chris de Jong, Karin van den Broeke, Connie Bruschke, Co Koom- an. Jan van Kuilenburg, Jo Postma en Huib Versnel. Aanvang acht uur. Vrouwengilde (1) Het Zoeterwouds katholiek Vrouwengilde opent het nieuwe seizoen vanavond met een een eucharistieve- ring in Don Bosco. In deze dienst, die om half acht be gint, zal pater Seb. van Beur den voorgaan. Daarna is er koffie en zullen twee dames van de werkgroep Vorming het thema „Vrouw en Werk" nader uitdiepen. Vrouwengilde (2) Het Vrouwengilde Leid- schendam houdt morgen avond in het Dienstgebouw aan de Regthuysstraat een bijeenkomst met verschillen de andere vrouwenvereni gingen in Leidschendam. Op het programma staat onder meer een modeshow. Ladys peaker is mevrouw R. Witte- veen. De toegangsprijs be draagt vier gulden waarbij een kopje koffie is inbegre pen. De bijeenkomst begint om acht uur. Klaverjassen De evenementencommissie van het Zoeterwoudse Mu ziekcentrum gaat nadrukke lijker aan de weg timmeren. Daarom is de commissie uit gebreid met mensen die doel gericht één taak voor hun re kening nemen. Zo zal me vrouw Van der Drift-Linde man zich intensief bezighou den met de klaverjasavon- den. Morgenavond wordt de eerste kaartbijeenkomst ge houden. Klokslag acht uur worden de kaarten geschud. Ruilbeurs IJsclub Zoeterwoude houdt morgenavond tussen zeven en acht uur een schaatsen- ruilbeurs in het clubhuis van SJZ. Sinds kort maakt de ijs- club gebruik van de diensten van de heer Ruud Vermeu len uit Leiderdorp die tevens de training verzorgt van schaatsenrijders uit zijn woonplaats en uit Warmond. De Zoeterwoudse ijscluble den trainen gezamenlijk met hun Leiderdorpse collega 's op sportpark de Bloemerd. Direct aansluitend op de ruil beurs wordt de jaarvergade ring van de trainingsgroep gehouden. Bony Cornelia Zanger Bony Cornelia treedt vrijdagavond op in bar-dan- cing Saint Tropez aan de Boekhorsterweg 18 in Oud Ade. Verder zal John Wes- ley. winnaar van de Leidse soundmixwedstrijd zingen en is er ook een limbo-show te zien en muziek van Turbo sound. Aanvang negen uur, de toegangsprijs bedraagt tien gulden. Sancta Maria Het gemengd koor Sancta Alaria zingt vrijdagavond in de Grote Kerk van Noord- wijk met het Leids Kamer orkest. Ook treden er enkele solisten op. Het concert be gint om half negen, de en treeprijs bedraagt zeven gul den vijftig. Het koor brengt werken van Bach, Mozart, Telemann en Franck ten ge hore. Inzameling De stichting Mensen in Nood houdt vrijdag en zaterdag in Noordwijk de halfjaarlijkse inzameling van kleding, de kens, gordijnen en schoenen. De inzamelpunten zijn 't Trefpunt aan de Schoolstraat 2 en de werkplaats van firma A.J. Reekers aan de Offem- weg 22. De tijdstippen waar op een en ander gebracht kan worden: vrijdagavond van zes tot acht uur en zater dagochtend van negen tot twaalf uur. Science Fiction Het open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishorn- laan in Lisse houdt vrijdag een Science Fiction-avond. Met film, video, muziek en een lichtshow wordt een „spacy" sfeer gecreëerd. Magnifiosi gaat om negen uur open en er wordt geen entree geheven. Romeinen De reizende expositie „Ro meinen langs de Rijn" is tot en met 19 oktober te zien in Leiderdorp in het gemeente lijk informatiecentrum in gemeentehuis aan de State daalder. Deze provinciale t positie geeft een beeld v het leven tijdens de Romei se aanwezigheid in de eer. eeuwen na Christus. De R vormde toen de noordgre van het Romeinse R( Overblijfselen uit die tijd z te zien in vitrines, verder z er panelen met foto 's en te sten. De tentoonstelling van maandag tot en met vi dag van acht tot vijf uur zien. Expositie In het muziek- en creatl teitscentrum Artopa aan Grevelingstraat 50 in Lii wordt van 25 september en met 12 oktober een exu si tie gehouden van werki gemaakt door schilders d onder leiding van Mat Mehlem aan ontplooiing vf hun talent werken. Ma\ Mehlem stelde haar a telt aan de Wetserdreef rui twee jaar geleden ter a schikking aan enkele regl nale kunstenaars, die i meer dan veertig gouaclji en acryls tentoonstellen. A topa is donderdag-, zaterdik en zondagmiddag ge op et van half twee tot half vijf donderdagavond van hi acht tot half tien. Leidsenhage I Het winkelcentrum Leidse hage in Leidschendam B staat 15 jaar. Het derde strum van dit winkelcentra met zijn 140 winkels woij gevierd op zaterdag 27 sd tember. Dan wordt ook vierde (en voor dit seiza laatste) Ontbijtshow gehè den. Onder leiding van Jj van Gelder wordt vanaf /i gen uur weer een maalt geserveerd met veel show f muziek. Echtparen die d( maand vieren dat ze 15 js getrouwd zijn, kunnen zatf dag aanschuiven. Verder zi er optredens van Nico Ha? de gospelzanger Adri Snell, de Merwely Brotht en de dichter Kortooms, I voordraagt uit eigen wet Modeshows zijn er zatercI ook te zien. waaronder ef kindermodeshow. En tensll te worden er touwtrek we strijden gehouden. J LEIDERDORP Het Leiderdorpse college van burgemeester en wethou ders wil de tarieven voor de reinigingsrechten eer lijker verdelen. Dat blijkt uit de begroting van de gemeente voor 1987. Men wil komen tot een eerlij ker verdeling door reke ning te houden met het aantal mensen dat in een woning woont. Daarbij zal overigens een vrij grove indeling worden gehan-" teerd, om te voorkomen dat grote gezinnen heel erg veel moeten gaan be talen. Overigens is het voorlopig nog niet moge lijk precies te achterhalen hoeveel mensen er op een bepaald adres wonen, maar daar wordt aan ge werkt. De tarieven voor rioolrech ten zullen worden verhoogd in 1987, met ongeveer vier en een halve gulden. Dat was onder meer noodzakelijk om de verminderde opbrengst van de onroerend goed-be- lasting te compenseren. Aan de hoogte van die belasting is namelijk een wettelijke be perking gesteld. Ook vindt er een verschuiving plaats binnen de onroerend- góed- belasting; de eigenaren gaan naar verhouding minder en de gebruikers naar verhou ding meer betalen. In 1987 wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden tot uitbreiding van be drijfsterreinen in samenhang met de voorbereiding van het bestemmingsplan Dwars- wateringkade. Dat plan om vat het driehoekige gebied tussen Zijldijk, Dwarswate- ring en secundaire weg 5. De grond is gedeeltelijk eigen dom van Leiderdorp, gedeel telijk van de Leidse universi teit en verder eigendom vafi particulieren. Buiten het Van Baarsen-complex, dat on langs door de gemeente is aangekocht is er geen be drijfsterrein meer beschik baar. Er zal onderzoek worden verricht naar de verbetering van de leefbaarheid in het Oude Dorp. Het gaat dan om het nieuw leven inblazen van de detailhandel en de aanleg van een Dorpspleintje bij het huidige Dorpshuis. Met de gebruikers van het Dorpshuis zal op korte ter mijn worden overlegd waar zij naar toe kunnen, nu de activiteiten van het Dorps huis naar het nieuwe sport complex aan de Hoogmade- weg worden verplaatst. Het Dorpshuis wordt overigens niet afgebroken. Er zal een nieuwe bestemming voor de oude gemeenteschool worden gezocht. De huidige beheer ders mogen in de oude on derwijzerswoning blijven wonen. De gemeente wil de ope ningsuren van de openbare bibliotheek uitbreiden. Voor lopig alleen nog bij wijze van proef in 1987. De kosten be dragen bijna 20.000 gulden. Met de inzet van vrijwilli gers zou dat bedrag kunnen worden beperkt tot 8000 gul den. Overigens is een eerde re poging om met vrijwilli gers te werken in de biblio theek op een mislukking uit gelopen. De bezuinigingen van het ministerie van WVC op het welzijnsterrein zullen voor Leiderdorp een halvering van subsidie, die nu nog 164.000 gulden bedraagt, be tekenen. Met name de Sjel- ter, de volksuniversiteit K&O en de Stichting Kin deropvang zullen hiervan de dupe worden, als de bezuini gingen doorgaan. Het Leiderdorpse college zal de raad binnenkort benade ren met een voorstel over een kunstwerk aan de in gang van Muzenhof. De pro vincie zal daarvoor 7500 gul den beschikbaar stellen gemeente doet daar nog 7500 gulden bij. De belangstelling voor d tiviteiten van Stichting Werkwijzer is niet optir Jeugdige werklozen schoolverlaters hebben belangstelling. De werk heid in Leiderdorp n< ook af, en jongeren ko weer sneller aan een 1 Hoewel de Stichting de schikking over een bed verzamelgebouw heeft 1 zich tot nu toe geen en startende ondernemer meld, en de tijdsduur men de beschikking 1 over het gebouw (twee is onderhand grotent verstreken. De vrijwillif vacaturemap, die wei met behoud van uitke mogelijk maakt, wordt veel gebruikt. Van de p tijkervaringsplaatsen vai Stichting wordt echter i nauwelijks gebruik gem«

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12