Sowumt Onderzoek naar kijkwensen van Leidse kabelabonnees Fraaie reiswekker ALLER LEHDS) STAD OMGEVING Schools klapstuk met 10.500ballonnen ïwoners Stevensbloem rijgen een electrische )okplaat cadeau Afgifte rijbewijs niet veel sneller Belangstelling Turkse Schatten tegengevallen CcicLc Souocunf DINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 JENS NIET AANSLUITEN OP GASNET iEN Projectontwikkelaar Noorlander, bouwer van 97 ie-huurwoningen boven het nieuwe winkelcentrum 8837|ensbloem in de Stevenshofjespolder, zal de toekomstige bners van deze drie-kamerflats een electrische kookplaat [au moeten doen. Daartoe zal het college van B en W de ter hoogstwaarschijnlijk veroordelen. In de betrokken ingen is geen aansluiting op het gasnet opgenomen. Wie jnanciële strop van tienduizenden guldens, zal moeten n. Noorlander of de belegger Philips Pensioen Fonds in hs opdracht Noorlander |t gehandeld, is nog niet Ifclijk. kollege zal hiertoe waar- EENjnlijk besluiten, omdat heeft verzuimd - Tuntheffing aan te vragen gemeente voor het niet brengen van een gasaan- üng. Die ontheffing was 4g omdat de gemeente- r heeft bepaald dat alle (vpngen in de Stevenshof l INesloten moeten worden iet gasnet. De raad kwam jit besluit toen werd vast- bd. dat er in de Stevens- [stadsverwarming moest en. Stadsverwarming jkt verwarming met gas hefbodig. De eis om in de Bm^enshofjespolder de hui- lenjtoch op gas aan te sluiten reJdt door de gemeente ge- ge|, omdat electrisch koken van speciale Oplcplaten en pannen nood- ïlijk maakt. Leiden wil bewoners niet op onnodi- josten jagen. Gehandicapten telefoon weer bereikbaar LEIDEN De Ge handicaptentelefoon is weer bereikbaar. Na enige maanden buiten gebruik te zijn ge weest, wordt de tele foon op woensdag 24 september opnieuw in gebruik genomen. De Gehandicaptente lefoon verstrekt infor matie over allerhande zaken die voor gehan dicapten interessant zijn. Het telefoonnum mer is 071-212211. Twee auto's in brand LEIDEN De politie heeft vannacht in de Hansenstraat een 21-jarige Leidenaar aange houden, die ervan wordt ver dacht twee auto's in brand te hebben gestoken. Bovendien vermoedt de politie dat de ver dachte met een andere man onder meer geluidsapparatuur heeft ontvreemd. De auto's stonden op een parkeerterr- rein voor een supermarkt aan de Haarlemmerweg. Rond half twee zag een getuige tw#»e mannen bij de auto's. Een van hen sprenkelde iets over de auto's, die even daarna in brand stonden. De brandweer heeft de voertuigen, die flinke schade opliepen, geblust. Buschauffeur mishandeld LEIDEN Een 59-jarige buschauffeur is gistermid dag in een bus mishandeld door een passagier. De vechtjas, een 17-jarige Lei denaar, stak in de bus een sigaret op. De chauffeur zei daar wat van. Dat viel niet in goede aarde; de jonge man sloeg er flink op los. De chauffeur liep licht let sel op. De dader kon ont snappen, toen een collega van het slachtoffer, die ook in de bus zat, de deur open deed. De politie weet wie de jongen is. Hij wordt na der aan de tand gevoeld. Uitbreiding politiekorps voorlopig uitgesloten LEIDEN Het Leidse politiekorps hoeft voorlopig niet te rekenen op uitbreiding. Burgemeester C. Goe- koop was gisteravond tijdens een vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden pessimis tisch over de mogelijkheden daartoe. Uitbreiding zou onder meer betekenen, dat het wijkgericht werken aanzienlijk eenvoudiger tot stand zou kunnen komen. Goekoop somde gisteravond een flink aantal redenen op waaruit bleek dat de al jaren bestaande wens van Leiden op korte termijn niet in vervulling zal gaan. De rijksoverheid wenst er geen geld voor beschikbaar te stellen en verder eisen de grote steden alle aan dacht op. Dan ligt er de eis van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) om niet steden als Lei den tegemoet te komen, maar juist de steden met jon ge nieuwe korpsen. „Ook daardoor maakt Leiden weinig kans", aldus Goekoop. Op landelijk niveau wordt momenteel onderzocht of de sterkte van poli tiekorpsen niet gebaseerd zou moeten zijn op de cri- minaliteitscijlers in een stad en niet zoals nu het. geval is op het aantal inwoners. Die cijfers zijn. voor Leiden relatief hoog, maar Goekoop verwachtte niet, dat dat idee op korte termijn tot resulaten zal leiden. Daarvoor acht hij het voorstel te bureaucra tisch. De politie onderzoekt momenteel wel of de Leidse afdeling jeugd- en zedenpolitie uitgebreid kan worden door interne verschuivingen. Burgemeester Goekoop heeft daar om gevraagd na een sterke stij ging van het aantal sexuele misdrijven in de eerste helft van 1986 (onder meer de gebeurtenissen in de Leidse Hout). Commissaris H. Mostert was niet erg optimistisch over de haalbaarheid van de wens van - Goekoop, omdat de politie nogal extra werk heeft aan de administratieve afhandeling van het grote aantal parkeerbonnen, dat de laatste maanden is uitgedeeld. Noorlander geen onthef- heeft aangevraagd, kan college besluiten dat de ver deze gasaansluitin- alsnog in de woningen t aanleggen. Omdat de kv echter al flink is ge- Herd. zal het college [rschijnlijk eisen, dat de toer de toekomstige be iers tegemoet komt in de fa kosten door een eleetri- kookplaat bij de wonin- jte leveren. het bestek van het oor- frnkelijke bouwplan stond (gegeven dat per woning j gasaansluiting zou wor- gerealiseerd. Een inspec- r van bouw- en woning' ticht ontdekte later, toen 3njbouw al aardig ver was 4 'orderd, dat in de wonin- i geen gasaansluitingen en. Na deze ontdekking ■ft de bouwer de onthef- alsnog aangevraagd. Het lege zal deze week een be ding nemen. LEIDEN Onder de abonnees van de Leidse stadskabei zal binnen kort een onderzoek ge houden worden naar de vraag welke televisiezen ders zij wel en niet wil len ontvangen. Met de resultaten van het onder zoek hoopt de gemeente een beeld te krijgen van de kijkwensen die in Leiden leven. Het is ech ter niet mogelijk aan al deze wensen te voldoen, er bestaat momenteel al leen een plan om naast het volledige pakket van achttien zenders een pakket van zes Neder landstalige zenders aan te bieden. Of dit plan verwezenlijkt wordt, kan nog afhangen van de resultaten van dit onder zoek. Hoewel het collegepro gramma zich duidelijk uit spreekt over de wenselijk heid van een beperkt pakket, sprak VVD-raadslid G. Bak ker zich er gisteravond in de commissie Stadskabei niet over uit of deze differentiatie ook doorgang zal vinden, wanneer zal blijken dat er maar weinig interesse voor bestaat. Het CDA sloot zich daarbij aan. De PvdA houdt onvoorkort vast aan invoe ring van het beperkte zen derpakket. Met name uit de kring van ouderen is hierom verzocht. Vooralsnog is het de vraag wanneer de technische moge lijkheden voorhanden zijn om twee pakketten aan te kunnen bieden. De benodig de filters zijn momenteel on betaalbaar, het wachten is op een goedkopere filter. Of het zes-zenderpakket er bij de- herschikking van de zenders op 1 juli volgend jaar zal zijn, wordt betwijfeld. De bedoe ling is dat het zes-zenderpak ket tien gulden per maand gaat kosten, circa zes gulden goedkoper dan het volledige pakket. De prijs hiervan is mede afhankelijk van hoe veel mensen het kleine pak ket willen hebben. Uit onderzoek in Den Haag is gebleken dat een groot aantal mensen dat koos voor een klein pakket, later besloot toch maar weer het volledige pakket te nemen. Het om schakelen van achttien naar zes zenders wordt niet in re kening gebracht, maar wie spijt krijgt en de filters wil laten weghalen, zal hiervoor bijna 90 gulden moeten neer tellen. Als de invoering van het beperkte pakket doorge voerd wordt, gebeurt dat al leen in Leiden. Met de regio gemeenten zal nog wel over legd worden of zij ook be hoefte aan deze differentiatie in het aanbod hebben. Momenteel zijn er in Leiden zes Nederlandstalige zenders te ontvangen. Met de invoe ring van Nederland 3 zal echter één zender uit het aanbod geschrapt moeten worden, omdat de capaciteit van de filters zeven zenders niet toestaat. De verwachting is dat Europa-televisie hier van de dupe zal worden. anri jding op oge Rijndijk [DEN Een 26-jarige Uw uit Leiden is gister- tend licht gewond ge kt bij een aanrijding op de }e Rijndijk. Ze moest met hoofdwond worden rgebracht naar het AZL. het ongeval waren een en vier auto's betrokken, ongeluk gebeurde rond art over acht. De vrouw ld met haar auto gepar- rd langs de rijbaan. Een ümobilist gaf haar de ge inheid de weg op te rij- I De Leidse stak meteen r naar de rijstrook voor verkeer dat linksaf gaat, ir een bus reed. Dat voer- jg reed tegen de linker- ik van de auto van de else vrouw. Haar auto fm vervolgens terecht te- Jtwee andere personenau- De buschauffeur week paar de rijbaan voor het [moet komend verkeer en lte tegen een andere auto, iuurd door een 36-jarige |i uit Nuenen. auto van de Leidse is to- vernield. De bus is be- adigd aan de rechter- en terkant. De andere voer- En liepen lakschade op hade door rondvliegend I krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- 48 en uw krant wordt nog dezelf- yond nabezorgd. Burgemeester C. Goekoop gaf gistermiddag op het Stadhuisplein het officiële startsein voor het „Klapstuk". Hij liet namens het gemeentebestuur een metersgrote ballon op. LEIDEN Alle 10.500 scho lieren van het basisonderwijs in Leiden lieten gistermiddag om klokslag twee uur een bal lon op. Het was het startsein voor het project „Leiden, het klapstuk van Nederland", een schoolse activiteit van de jubi lerende 3 October Vereeni- ging- Doel van het scholenproject is de leerlingen van alle 70 scho len in de gemeente kennis te laten maken met allerhande zaken die in de gemeente ge beuren. Zo worden tal van be drijven bezocht, maar ook het nieuwe politiebureau, de ge meentereiniging en vele mu sea. Ook wordt in de scholen aandacht aan Leiden besteed, van lessen in het koken van hutspot tot aan het nabouwen van Leidse grachtenpandjes. „Het gaat om zeker 20.000 scholieren, van de kleuterklas sen tot en met het voortgezet onderwijs. Veel meer dan de helft doet mee aan het project dat duurt tot en met 2 okto ber.", aldus Wim Laman van de jubilerende vereniging. Burgemeester mr. C. Goekoop gaf gistermiddag op het Stad huisplein het officiële startsein voor het „Klapstuk". Hij liet namens het gemeentebestuur een metersgrote ballon op. De gene die deze ballon vindt, wordt uitgenodigd om op 3 ok tober het feest in Leiden mee te vieren. Op het Stadhuis plein waren de leerlingen van drie basisscholen in de binnen stad verzameld om de burge meester te assisteren. Feeste lijk uitgedost lieten zij om klokslag twee uur net als hun mede-scholieren op de speel plaatsen van scholen elders in de stad, hun ballon met daar aan een wedstrijdkaartje de lucht in. Degene wiens ballon het verst wordt aangetroffen, wint een vliegreisje boven Leiden. 25 september is er vanaf ne gen uur een benefietavond voor de Leidse Wereldwin kel met optredens van de Zuidamerikaanse groep Iclaamor. het Turkse Ozzlu en de meer westerse Yello Yello. ,1Ie the Hea t Psychia trie )e Duitse formatie Me In samenwerking met de he Heat treedt zaterdag 27 Stichting Kleinschalige Psy- veptember op in het Leids chiatrie wordt bij Stichting Centrum aan de Burcht een openbare avond reestraat 66. Deze groep gehouden over kleinschalige yas vorig jaar tijdens Werf- psychiatrie. Aan deze avond [op te bewonderen en oog- werken mee Tineke van te toen veel succes. Vooral Klinkenberg, ex-wethouder jfe dynamische zanger Tom van volksgezondheid in yega was daar debet aan. Amsterdam en Egbert van ?e toegangsprijs bedraagt der Poel. ex-directeur van [50 gulden. Op vrijdag 26 de Stichting Pandora. De 'eptember treedt op zolder bijeenkomst is donderdag 25 fe Leidse groep Tropical september in de Burgsteeg tiles op. En donderdag [14. aanvang 20.00 uur. De toegang is vrij. Muziek De renaissance muziekgroep' La Barca geeft vrijdag 26 september op de binnen plaats van het Arsenaal aan de Arsenaalstraat 1 een con cert met als thema „Musiek rond Leidens ontzet 1574". Op het programma staat muziek uit de periode 1568 tot 1648 met onder andere liederen uit het Geuzenlied boek, muziek van de Leidse componist Cornelis Schuyt, dans- en volksliedbewerkin gen uit het Susanne van Soldt manuscript en een be werking van het Wilhelmus uit het Leningradmanus cript. Aanvang 20.15 uur. Informatiewagen «Pp het Stadhuispein staat vrijdag 26 september de Ma riale Informatiewagen, 's morgens van 11.30 uur tot 12.00 uur en 's middags van 15.00 tot 15.30 uur. De komst van de wagen naar Leiden wordt georganiseerd door de Stichting Koningin van de Vrede. Folk In Le Bambou aan de He renstraat treedt vrijdaga vond 26 september om 21.00 uur het trio 'Tijdverdrijf' op. Het concert wordt georgani seerd door de Leidse Folk- club Ho rus. de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kortrijk Leerlingen van het Kort- rijkse Conservatorium ver zorgen zaterdag 27 septem- om 20.15 uur een pro gramma in De Waag. Zij brengen onder andere het forellenkwintet van Franz Schubert ten gehore. Na de pauze wordt voorgedragen uit werken van Nederlandse en Belgische schrijvers. Het optreden heeft plaats in het kader van de uitwisseling tussen het conservatorium in Kortrijk en de Streekmu- ziekschool in Leiden. Loop Vijf, tien of vijftien kilome ter kan zaterdag 27 septem ber worden gelopen tijdens de prestatieloop van club huis Matilo. De start is om elf uur bij Matilo aan de Zaanstraat 126, inschrijven kan daar vanaf tien uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor kinderen tot en met 14 jaar 2^0 en voor ouderen 4. Hoogleraren benoemd aan universiteit LEIDEN Mr. J.M.S. Cho rus (44) is benoemd tot ge woon hoogleraar in de histo rische ontwikkeling van het recht aan de Leidse Univer siteit. Vanaf september 1982 was hij raadsheer in het Ge rechtshof te Amsterdam. De Stichting Leids Universi teitsfonds heeft mr. J.R. Schaafsma (47) benoemd tot bijzonder hoogleraar in het bankrecht. Schaafsma volgt prof. mr. J. J. Pabbruwe op. De advocaat Schaafsma is lid van de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten bii de Hoge Raad der Neder landen. Hij studeerde aan de Leidse Universiteit. LEIDEN Het afgeven van een nieuw rijbewijs zal met ingang van 1 ok tober als de gemeenten die taak van de de provin cies overnemen niet veel sneller gaan dan tot dusver het geval is. De voorlichting die de rijks overheid daarover op tele visie verstrekt via de post bus 51-spotjes is niet cor rect. In sommige gevallen kan de wachttijd tot zeker twee weken oplopen. Dat bleek gisteravond uit de woorden van een medewerker van de directie bevolking van de gemeente Leiden tijdens een vergadering van de raads commissie bestuurlijke aange legenheden. Volgens de televi siespotjes is het verkrijgen van een nieuw rijwbewijs nu een kwestie van „klaar terwijl u wacht", maar in de praktijk blijken er nog zoveel proble men dat dat voorlopig niet haalbaar is, kreeg de commis sie gisteravond te horen. Zo heeft de provincie Zuid- Holland van de gemeenten ge ëist dat de aanvragen voor een nieuw rijbewijs gecontroleerd moeten worden door de pro vincie. Dat betekent dat een aantal gegevens per post uitge wisseld dient te worden. Bij rijbewijzen, die de afgelopen jaren niet in Zuid-Holland, maar in een andere provincie zijn afgegeven, zal nog een aantal dagen extra vertraging optreden. De provincie Zuid- Holland wil met deze controle negen maanden doorgaan om te kijken of de gemeenten hun werk goed doen. Na die perio de van negen maanden blijft de provincie het verlengen van rijbewijzen controleren. Gemeenten mogen zelf wel rij bewijzen afgeven aan degenen, die er voor het eerst één krij gen. Maar ook hier kan ver traging optreden. Voor de con trole van de gegevens op de rijbewijzen heeft de gemeente een verbinding met een com puter in Veendam, maar met die verbinding zijn nog veel problemen. Ook de apparatuur die de nieuwe rijbewijzen moet plastificeren werkt nog niet optimaal: de fabrikant heeft de apparatuur na overleg met hét ministerie van bin nenlandse zaken bij alle be trokken gemeenten terugge haald om ze beter af te stellen. Leiden hoopt het apparaat eind deze week terug te krij gen. Het nieuwe rijbewijs waar voor ook een geheel nieuw model is ontworpen hoeft niet meer elke vijf jaar ver lengd te worden. Wel moet de houder ervan elke tien jaar naar het Stadhuis om een nieuwe pasfoto te laten aan brengen. LEIDEN De belangstelling voor de expositie „Schatten uit Turkije" is lager uitgevallen dan was verwacht. De expositie die vanaf juni was te zien in het het Rijksmuseum van Oudheden en dit weekeinde werd afgesloten, heeft ruim 131.000 bezoekers ge trokken. Van te voren werd het getal 150.000 genoemd. „Maar dat was natte-vingerwerk. Ik denk dat we heel tevreden mogen zijn. Als je kijkt hoe mooi de zomer is geweest, dan kun je niet anders zeggen dan dat het bezoekersaantal alleszins mee valt", aldus P. van Kerpervan het museum. De meeste bezoe kers werden in de koude septembermaand verwelkomd. „De laatste zondagen kwamen er 3500 mensen op één middag".. Vol gens Van Kerpel is het positieve van de tentoonstelling dat „de groep vaste klanten van het museum stevig is uitgebreid". De bezoekers kwamen uit het hele land. Ook veel Belgen vonden de weg naar Leiden. „De tentoonstelling was goed voor de be kendheid van het museum. Overal in Nederland weet men nu dat er in Leiden een museum van oudheden is", aldus Van Ker pel. In april wordt de nieuwe afdeling over het oude Nabije Oosten geopend. Een gedeelte daarvan geeft een beeld van de Turkse prehistorie. Volgens Van Kerpel is een Turkse collectie op ar cheologisch gebied „uniek voor Nederland". De afdeling krijgt een bijzondere opzet. Verschillende thema's worden belicht. Zo is er bijvoorbeeld een schatkamer ingericht, maar er is ook veel aandacht voor informatieve aspecten. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi J Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: A dres: Postcode/plaats: Telefoon./voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats.^ Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 3 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). "1 I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11