Schraal onthaal Postkoetsenrace ALLER LEADS) 2eidóeSowct/iit STAD OMGEVING Tiende Taptade stimulans voorde toekomst Ruilbeurs De jeugd kan vanavond post zegels. munten en dergelijke ruilen in gebouw De Linde. Herenstraat 64. De ruilbeurs begint om 19.00 uur. Tafels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkestein, Acacia- straat 14. tel. 071-123692. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Dans Onder leiding van Keyssi Bousso kunnen nu ook kin deren van 7 tot 12 jaar "ken nismaken met de Afrikaanse dans. De lessen worden gege ven in Leiden. Voor de cur sussen Afrikaanse percussie en Afrikaanse vrouwendan- sen. die elke woensdagavond worden gegeven in Leiden, zijn nog plaatsen vrij. Inlich tingen en aanmelden bij Ka- dans. tel. 01718-23223 of 071- 133140. Aikido Aikido is een Oosterse ge- vechtssport met stokken. De overwinnaar is niet de beste aanvaller, maar degene die in de aanval „meegaat" en laat merken dat hij de situa tie onder controle heeft. Sinds kort kan deze sport ook in Leiden worden beoe fend en wel in het sfeervolle, historische pand aan de Pie terskerkgracht 7. Daar wordt elke woensdagavond ge traind tussen half negen en tien uur. Belangstellenden kunnen dan langskomen voor een (gratis) proefles. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 m 391 itmarkt en Ontzet et j Omroep Rijnland [DEN Een verslag van de dse Uitmarkt, een overzicht van ictiviteiten omtrent de viering Leidens Ontzet en informatie vormingscentrum Oud Poel- st in Oegstgeest. Dat biedt het te- isieprogramma van Omroep Rijn- ij, dat zaterdag 27 september Poiirdt uitgezonden. l programma begint om 18.00 uur k t actuele informatie uit Leiden en pi geving. Van 19.00 tot 20.00 is een (a rslag te zien van de verschillende r jviteiten die werden gehouden en 1! U programma sluit af met een *<eede ..informatiekrant". Omroep nland zend} uit via het kanaal n BRT 2. Vrachtwagen ramt slagboom Wilhelminabrug LEIDEN Een vrachtwagen heeft vanmorgen één van de slagbomen van de Wilhelmi nabrug kapot gereden. De be stuurder, een 41-jarige inwo ner van Heelsum, had niet tij dig in de gaten dat de bomen dicht gingen. De slagboom raakte als gevolg van de aan rijding ontwricht. Mede als ge volg van het in verband met werkzaamheden afsluiten van de oprit naar de A4 ontstond op de Hoge Rijndijk een ver keerschaos. Auto over de kop LEIDEN Op de Schipholweg ter hoogte van het postkantoor is gisterochtend een 35-ja- rige Leidse automobilist over de kop geslagen. De man raakte in de bocht met zijn voorwiel de stoep en verloor de macht over het stuur. Hij sloeg enkele malen over de kop en kwam in de berm bij het post kantoor tot stilstand. De auto werd totaal ver nield maar de bestuur der liep slechts een buil op het hoofd op. Mishandelingen LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdaga vond omstreeks elf uur drie Leidse mannen van 22-, 25- en 35 jaar aangehouden die eerder op de avond in de Kruisstraat verschillende mensen hadden mishandeld. Het drietal hield fietsers aan, van wie het licht defect was. De jongens sommeerde deze fietsers te stoppen. Degene die dat niet deden werden geslagen. Ie mand liep daarbij een tand door de lip op en een ander kreeg een bloeduitstorting op het hoofd. Op het Bevrijdingsplein werd vrijdagavond een 23-jarige Leidenaar door drie onbekende jon gens in de vermoedelijke leeftijd van 18 tot 22 jaar ernstig mishandeld. De man liep omstreeks half tien op het plein winkels te kijken toen hij plotseling door de drie werd vastgegrepen. Twee jongens hielden hem vast en een derde kerfde de man met een scherp voorwerp in de wang. Politie verwijdert reclameborden LEIDEN De Leidse politie heeft het afge lopen weekend een grote hoeveelheid re clameborden in de stad verwijderd, die de veiligheid van het verkeer in gevaar zou den brengen. De houten reclame borden stonden rond lantarenpalen of stop lichten en zouden het overzicht voor veel autobestuurders be lemmeren. Boeken en platen voor Amnesty-markt LEIDEN De werkgroep Leiden van Amnesty Inter national houdt woensdag 10 december een boeken- en platenmarkt. De opbrengst komt ten goede aan het werk van Amnesty. Iedereen die voor deze markt boeken en platen beschikbaar wil stel len, wordt verzocht contact op te nemen met J. de Boer, Julianastraat 41, tel. 071- 218333 of met R. Addink, Klikspaan weg 56, tel. 071- 767960. Alcohol controle LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagavond op verschillende plaat sen in de stad alco holcontrole^ gehou den. Bij die controle moesten elf mensen de blaasproef afleg gen. Een 17-iarige bromfietser kreeg een proces verbaal omdat hij te dron ken was. Dertien mensen hadden geen rij- en kente kenbewijs bij zich. Vier gewonden op Voorschoterweg LEIDEN Bij een aanrijding op de Voorschoterweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier gewonden gevallen. Een 62- jarige Leidenaar en zijn 57-jarige vrouw werden met inwendig let sel en been-, arm- en bekken breuken naar het AZL gebracht. Het tweetal zat in de auto bij een 32-jarige man uit Dronrijp, die linksaf de Brahmslaan in wilde rijden. De man gaf daarbij geen voorrang aan een auto die werd bestuurd door een 27-jarige Voor schotenaar. De Voorschotenaar en zijn vrouw werden licht ge wond (kneuzingen en snijwon- den) naar het AZL afgevoerd. LEIDEN De eerste Grote Postkoetsen race is in een overwinning geëindigd voor Aaldert van der Nagel uit Voorhout. De Leidse 3 Octo ber-Vereeniging zette haar eeuwfeest luister bij met deze geslaagde organisatorische stunt die zijn weerga in de geschiedenis van de 3-okto- berviering wel niet zal ken nen. De intocht in Leiden was zaterdag een teleurstel ling. Waar elders in Neder land telkens duizenden zich verdrongen (de organisatie schat het totaal aantal be langstellenden op zeker 200.000), liet het Leidse pu bliek verstek gaan. In de Breestraat hadden nog geen duizend belangstellenden zich verzameld. De organisatoren werd op grote schaal lof toegezwaaid. „Wat mij betreft mag dit eve nement over een maand weer gehouden worden", zei winnaar Van der Nagel. Zo ver zal het ongetwijfeld niet komen. Feit is wel dat de or ganisatoren serieus over een prolongatie van de race den ken. Het gebeuren zou dan om de drie, vier of vijf jaar gehouden worden. De echte enthousiastelingen bedachten zelfs al een nieuw traject: Brussel-Leiden. De voorzitter van het organi serend comité prof. dr. ir. A. Rörsch zei gisteravond dat het vrijwel zeker was dat er nog een race gehouden zal worden. Hij verwacht dat de sponsors ook dan geïnteres seerd zullen zijn in een vol gend avontuur. De belang stelling voor het in de pleis terplaatsen opgerichte evene mentenplein, waarop sommi ge sponsors zich presenteer den. was overweldigend. Douwe Egberts, bijvoorbeeld schonk op die pleinen thee in speciale glazen. De theefabri- Koetsier Aaldert van der Nagel uit Voorhout heeft de race gewonnen en toont de bokaal vol trots aan het publiek op de Breestraat. kant verwachtte in een week duizend liter thee aan de mens te brengen, het bleek uiteindelijk duizend liter per dag te zijn. Frico Domo deel de vele malen meer kaas blokjes uit dan tijdens de Elf stedentocht. De voorzitter van het organiserend comité Televisie onduidelijk LEIDEN De Toonder studio's hebben, in opdracht van de KRO, de Postkoetsenrace gevolgd en ongeveer tien uur filmmateriaal geschoten. De ploeg van Toon der was elke dag van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat aanwezig om elk detail vast te leggen. De afdeling voorlichting van de KRO kan overigens niet zeggen, of en wanneer de documentaire van Toonder uitgezonden zou worden. Volgens de KRO zal dat zeker niet voor half november zijn. meent overigens niet genoeg geleerd te hebben van deze eerste Postkoetsenrace. „Het weer had eigenlijk wat slech ter moeten zijn om ervaring op te doen. Wat we wel heb ben geleerd is dat er de vol gende keer een kantinewa gen moet zijn. Ook weten we nu dat er geen bereden poli tie of muziekkorpsen voor de stoet uit moeten gaan. Dat gaat te langzaam. Als paar den tien minuten hebben ge stapt moeten ze weer tien mi nuten in draf. We hebben van dit evenement ook veel geleerd voor de 3-oktoberop- tocht. Dat het met muziek korpsen onmogelijk is om ga ten in de stoet te dichten. En dat het zeer praktisch is dat de kop en het eind van de karavaan telefonisch met el kaar in verbinding staan". Het wedstrijdgedeelte van de Postkoetsenrace werd zater dag afgesloten met een „con cours d'elegance". Een jury beoordeelde de koets, de kle ding van de koetsier en pal frenier (koetsierbediende), de paarden en de tuigen. „Normaal gesproken moet Aaldert dit winnen, hij heeft de mooiste aanspanning", al dus één van de koetsiers. Van der Nagel won het con cours niet, de eerste prijs was voor Herman Haasnoot uit Rijnsburg. Toch was er kritiek op de keuze van de jury; het lak werk (verzorgd door sponsor Sikkens) was tot op de pun tjes verzorgd, maar was met de verfspuit» aangebracht. „Dat hoort niet, een koets moet met de hand geschil GROTE POSTKOETSENRACE derd zijn", meenden de ken ners. Ook de keuze van Hei- neken op een tweede plaats viel bij sommigen niet in goe de aarde. De combinatie zag er werkelijk schitterend uit, maar de Engelse werkpaar den, Shires, hoorden volgens deskundigen niet voor een postkoets ingespannen te worden. Door zijn derde plaats in het concours d'elegance legde Van der Nagel (gesponsord door Nationale Nederlanden) wel beslag op de eerste plaats in het wedstrijdklassement. Johan Kruitbosch, de lijst aanvoerder, kwam door zijn zesde plaats tijdens het con cours net tekort om zijn eer ste positie te handhaven en eindigde als tweede in het wedstrijdklassement. De ploeg van Heineken, met de Gigantische verkoop 3 October-Vereeniging LEIDEN De 3 October-Vereeniging heeft een enor me omzet gehaald met de verkoop van eerste-dag enve loppen, kwartetspelen en programmaboekjes. In totaal werden zevenduizen enveloppen verkocht. Penning meester notaris J. Karstens schat het aantal kwartet spelen op enige duizenden. De verkoop vanuit de Leidse Courant dubbeldeksbus werd gedaan door de secretaresse van prof. Rörsch, mevrouw Thea Fliestra. In het begin van de week was zij nog wat timide in de verkoop. „Ik kan echt absuluut niet verkopen", zei ze toen. Aan het eind van de week was dat heel anders en klonk het vanaf het verkooppunt: „Mevrouw, kijkt u eens naar mijn schitterende handel, en als u een kwartetspel neemt, krijgt u er gratis een poster bij". De 3 October-Vereeniging zal het batig saldo gebruiken om de koetsiers van de Postkoetsenrace op 3 oktober een reünie aan te bieden. enige vrouwelijke koetsier Gerrie de Vos, eindigde op de derde plaats. Het verloop van de wedstrij den was overigens een van de weinige minpunten in de organisatie. Veel aandacht was besteed aan de huisves ting van de paarden, de fou- ragering van paarden en be manningen, de gezondheid van de dieren en het vervoer van de equipes. Al die zaken liepen op rolletjes. Alleen was verzuimd een duidelijk wedstrijdreglement op te stellen. Op de eerste dag, vorige week zondag, liep het al met het eerste wedstrijdonderdeel mis. De meeste koetsiers dachten het traject van twin tig kilometer in twee uur te moeten afleggen, de werke lijk tijd bleek een uur en drie kwartier. Een dag later werd de deelnemers nog eens dui delijk gemaakt dat de aange geven tijd slechts een indica tie is, de etappe moest met een gemiddelde snelheid van elf kilometer per uur afge legd worden. Twijfels Een dag later ging het ook met het ringsteken in Frane- ker fout. Het plaatselijk orga nisatiecomité kwam met een uitslag op de proppen, waaro ver de wedstrijdleiding van de Postkoetsenrace twijfels hadden. Eén van de koetsiers deelde mee meer ringen te hebben gestoken dan het aantal dat de Franeker jury had geteld en de jury van de Postkoetsrace dacht te heb ben geconstateerd dat de koets van Golden Tulip drie ENTHOUSIASTE ORGANISATOREN: „DIT DOEN WE NOG EEN KEER" rondjes langs de ringen had mogen maken in plaats van twee. De wedstrijdleiding be sloot om het Franeker-rings- teken niet mee te laten tellen voor het algemeen klasse ment. Twee dagen later ontstond er commotie toen twee deelne mers stil gingen staan tijdens een tijdrit. Dit is net als galopperen volgens de re glementen van de hippische sportbond verboden, de wed strijdregels van de postkoet senrace waren echter te sum mier op dit punt. Aanvanke lijk werden de twee overtre ders gediskwalificeerd voor dat onderdeel, later werd die diskwalifikatie weer onge daan gemaakt. Sommige deelnemers hielden een bitte re nasmaak over aan het wedstrijddeel. Johan Kruit bosch uit Terwolde, die zijn leidende positie op de laatste dag verspeelde: „Door de in complete reglementen ont stonden er soms vervelende situaties. Er werden protes ten ingediend, ik geloof niet dat dat bij zo'n gebeuren als dit hoort". Televisie Het rommelige verloop van het wedstrijdgedeelte en het feit dat het rijden voor het klassement verre van cen traal stond in de organisatie, had ook tot gevolg dat de Postkoetsenrace niet die pu bliciteit opleverde waarop de organisatoren vooraf hadden gehoopt. Over belangstelling van de zijde van het publiek had de race weer niet te kla gen. In vergelijking met de opkomst van het publiek in andere steden en dorpen, viel de belangstelling in Leiden tegen. Op de Breestraat had den zich niet meer dan dui zend toeschouwers verza meld. Ook de organisatie was te leurgesteld over de animo in Leiden. Rörsch: „In Leiden stond er nog geen kwart van wat normaal de 3-oktoberop- tocht bezoekt, langs de route. Hier bestaat niet die natuur lijke belangstelling voor het paard als in het noorden van het land. Het verschil was duidelijk merkbaar. In Fries land hingen de mensen de vlaggen uit, stonden vrolijk te zwaaien. In het westen, voorbij Alkmaar, beschouw de men de race meer als een curiositeit". WILLEM SPIERDIJK Het Leidse K&G verzorgt de openingsceremonie. LEIDEN Enkele duizenden belangstellenden hebben za terdagavond voor de tiende keer kunnen genieten van de Taptade. Dit dankzij de onont beerlijke steun van het bedrijfsleven jaarlijks terugke rende evenement vond zoals gebruikelijk plaats in de Groe- noordhallen. De enige verge lijkbare uitvoering van dit ka liber in Nederland is de jaar lijkse Taptoe in Breda, zij het dat daaraan vrijwel uitsluitend militaire orkesten deelnemen. Voor het jubileum had de stichting Taptade Evenemen ten bands uitgenodigd, die de afgelopen tien jaar het best uit de bus kwamen. Ze mochten er dan ook zijn: de Rijnmond band, de Fantasy Girls, Wik, de Floraband, jong K en G en de Show- en marchingband K en G. Het resultaat was een show, waarbij het visuele ele ment minstens zo belangrijk was als het muzikale. De uit stekende lichtinstallatie en volgspots in vele kleuren speelden ook een belangrijke rol in het geheel. Bij sommige nummers werd gebruik ge maakt van een geluidsbandje. Jammer, omdat de geluidsin stallatie in de Groenoordhal- len maar matig is. Zo was van wege een hinderlijke nagalm de presentatie van H. Henzen nu en dan onverstaanbaar. The Fantasy Girls uit Den Haag brachten twee shows, waarvan de ;laatste, een waai ershow, ook" op televisie te zien is geweest. De show had ajs titel „droomreis". Het was een genoegen om naar te kij ken. Met prachtige rode, witte en blauwe waaiers van dons vormden de meisjes bloemen en andere wuivende creaties. Van de show-bands was Wik uit Oostende wel de klapper van de avond. De totaalshow die ze brachten was bruisend, dynamisch en swingend. De onmisbare discipline leidde bij hen geen moment tot kilheid of stijfheid. Met een zuidelijke zwier gaf men blijk regels soe pel te hanteren en een werve lende show weg te kunnen ge ven. Veel minder luchtig, wat stijf cn statig was de Rijn mondband uit Schiedam en in mindere mate de Flora Band uit Rijnsburg. Jong K en G oogst terecht bijzonder veel succes met haar Geuzenshow. In muziek, show en aankle ding wordt de roemruchte pe riode van de Tachtig-jarige oorlog tot leven gebracht. De senioren mogen blij zijn met zoveel talent aan de basis. De Show- en Marching Band zelf tracteerde het publiek op een "Glenn Miller Show". Even snel als de jongeren de He- eeuw hadden doen herleven, bleken de ouderen in staat om onze "veertiger jaren" op te roepen. Tenslotte kwamen alle bands nog eens samen op voor de Fi nale van deze geslaagde jubi- leumtaptade, die ondanks de historische terugblikken toch in de eerste plaats een enorme stimulans voor de toekomst bleek te zijn. MARCEL VAN BAARLE Kans op slagen reageerbuis bevruchting veertig procent LEIDEN De kans op succes bij een bevruchting in een rea geerbuis, de zogenaamde in vitro fertilisatie (IVF), wordt steeds groter. Volgens prof.dr. E.V. van Hall, die dit onderzoek in het AZL leidt, zal de kans van sla gen binnen afzienbare tijd veer tig procent bedragen. Nu nog heeft deze bevruchtingstechniek slechts bij vijf a tien procent suc ces. Van Hall zei dit zaterdag middag op een symposium dat was georganiseerd ter gelegen heid van het tien-jarig bestaan van het Medisch Centrum voor Geboorteregeling in Leiden. Volgens Van Hall doen zich bij deze techniek geen schadelijke gevolgen voor het kind voor. Al beperkte hij deze constatering tot de zichtbare nadelige gevol gen. Van Hall zei dat deze en andere voorplantingstechnieken niet gereserveerd zouden moe ten worden voor ouders die bio logisch danwel organisch on vruchtbaar zijn. IVF zou ook toegepast kunnen worden bij al leenstaande vrouwen of homo fiele ouderparen. „Het zou dis criminerend en onrechtvaardig zijn hen dit te ontzeggen", aldus Van Hall die belemmerende wetgeving van de overheid in dit licht „autoritair" em „pater nalistisch" noemde. Nu het sinds kort mogelijk is geworden om eicellen in te vriezen, voorspelde Van Hall naast de reeds bestaan de spermabanken, de oprichting van eicelbanken. „Ontwikkelin gen op het terrein van de voort planting en geboorttechmek zouden wel eens sneller kunnen gaan dan velen vrezen of ho pen", aldus Van Hall. iUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER A bin fehomen m te jijen en darmee buk.. Dar is er een J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7