Obstakels voor top nog niet opgeruimd INFORMATICA STUDEREN? &PBNA Herrenberg: acties Brunswi jk breiden uit ALS U ER TOCH RECHT OP HEEFT... &tidóaQowumt Ingrijpend voorstel VS EUROPESE TOPBANKIERS GAAN WAARDEDALING DOLLAR TE LIJF I Fergie krijgt in taart jes- winkel nul op het rekest Verkoop woning concern van Duitse vakbonden slaat in als een bom Shultz gaat praten met ANC-leider SCDK RiUfïïl a JITENLAND MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA S efeningen rer en weer specteren rvolg van de voorpagina) CKHOLM Volgens het daag in Stockholm door 35 en ondertekende akkoord ien Oost en West militaire oeuvres waar meer dan ien duizend man of drie- derd tanks aan deelnemen 1 agen van te voren aanmel- Verder zijn zij verplicht s enlandse waarnemers uit odigen wanneer bij de oe ngen meer dan zeventien end man betrokken zijn. is het eerste wapenbeheer- sakkoord dat voorziet in role ter plaatse op de nale- van de overeenkomst. Zo t elk land voortaan per ten minste drie inspecties zijn grondgebied toelaten, gekeerd heeft ieder land het recht drie inspecties - jaar uit te voeren in een er land om na te gaan of lalde manoeuvres geen be- gend karakter heboen. geïnspecteerde land levert r Vliegtuigen, helikopters en icmanningen voor deze in- 1 tietochten. Aanvankelijk - ;n de NAVO-landen dat de ecterus zouden worden f zoerd in vliegtuigen van de trale landen, maar deze eis 1 :n zij op het laatste mo- it vallen. Om misleiding te r rkomen hebben de inspec- s het recht vluchtroute, ishoogte en snelheid te be- nen hebben zij ook inzage t e vluchtgegevens en kaar- 5 zodat zij tijdens de 48 uur - inde inspectietochten - ids kunnen vaststellen - r zij zich bevinden. Verder en oefeningen die onder meldingsplicht vallen, niet e den gehouden in streken r gesloten zijn voor buiten- t ders. De Sovjet-Unie heeft lang verzet tegen inspec- s ter plaatse, fder zijn de landen ver- bt jaarlijkse overzichten te wisselen over hun voor- omen militaire activiteiten, jtaire oefeningen van meer I vijfenzeventig duizend li moeten twee jaar van te en worden aangemeld, ter- I voor een oefening van mi- laal veertigduizend man i aanmeldingstermijn van n jaar geldt. Volgens militai- Experts zullen de afspraken r &e leiden dat de NAVO en Warschau Pact elk onge Ir twintig oefeningen per moeten aanmelden en bij 'e jeveer tien per jaar buiten- dse waarnemers moeten t lodigen. jdagavond moesten de deel- j ners aan de conferentie de (c stil zetten om de delega de tiid te geven de laatste ïikelblokken uit de weg te Trien. De Amerikaanse dele- ieleider, Robert Barry, ak gisteren van een „goed toord dat Europa stabieler veiliger zal maken. Dit is t het einde van de weg, ar een belangrijk begin. Wij en nu nauwkerig toezien de toepsassing van het ak- rd". De leider van de Sov- delegatie, Oleg Grinevski, mde het akkoord een „zeer overeenkomst, mis- ien zelfs uniek in de Oost- st-betrekkingen. Voor het ;t zijn we het eens gewor- i inspectie, een zeer uitge- ide uitwisseling van infor- tie. Het vormt een basis r een werkelijk veiligheid- teem in Europa". (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het nieuwste Amerikaanse raketten- voorstel houdt in. dat beide supermogendheden op de hele wereld maar tweehonderd kernkoppen voor de middellange afstand mogen stationeren. Daarvan mogen maar honderd kernkoppen worden gebruikt in Amerikaanse en Russische raketten voor de middellange afstand die in staat zijn Euro pa te bereiken. De honderd resterende Russische kernkop pen voor middellange afstandsraketten zouden kunnen wor den gebruikt in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie. De Verenigde Staten zouden hun overige kernkoppen in eigen land kunnen opslaan als tegenwicht tegen de Russische ra ketten in Azië, aldus de New York Times. De beperking van honderd kernkoppen in Europa zou betekenen dat de Sov jet-Unie zijn aantal SS-20 raketten moet terugbrengen van 270 maar 33. De SS-20 heeft per raket drie kernkoppen. De met een enkelvoudige kernkop uitgeruste Amerikaanse Pershing-II en Kruisraketten zouden moeten worden terug gebracht van de voorgestelde 572 naar honderd. op de valutamarkten interveniëren om de voortdurende waardedaling van de Ameri kaanse dollar ten opzichte van de Westduitse mark een halt toe te roepen. Tot dit besluit zijn de Europese topbankiers zondag in het Schotse Gleneagles gekomen, waar zij met de ministers van financiën van de EG-landen overleg heb ben gevoerd. Volgens een anonieme topfunctio naris baren de spanningen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS), vooral onder invloed van de sterke waardestijging van de mark, de bankpresidenten grote zorgen. De bankiers zijn overeengekomen om samen de verantwoorde lijkheid te aanvaarden om deze spanningen op de wisselmarkten te verminderen, aldus de top functionaris. De ministers van financiën van de EG-landen hebben ook een oproep gedaan aan de VS om actie te ondernemen om ae voortdu rende waardedaling van de dollar te stoppen. De dollarkoers is deze week zelfs tot onder de grens van twee Duitse mark gedaald, voor het eerst sinds januari 1981. Op de valutamarkten roept deze sterke koersval grote spanningen op. Volgens minister Ruding van financiën is de dollarkoers al zo gekelderd dat een verdere da ling weinig effect zal hebben op het handelste kort van de VS, wat de bedoeling is van de Amerikaanse autoriteiten. Moordaanslagen in maffia-stijl PORTO EMPEDOCLE Een groep gewapende mannen heeft gisteren op een terras in de Sici- liaanse plaats Porto Empedocle vijf mensen doodgeschoten. De politie schrijft de moorden aan de maffia toe. Twee slachtoffers hadden een strafblad en werden ervan verdacht contacten met de Siciliaanse misdaadorganisatie te onderhouden. De zeven mannen en een vrouw zaten op een ter ras een ijsje te eten toen vier vijf gewapende mannen het vuur openden. Op Sicilië waren eerder op de dag ook al twee mannen doodgeschoten. Die aan slag is volgens de politie even eens het werk van de maffia. Schieten zeearend kost ƒ20.000 VA ASA Finse jagers die een witstaart-zeearend had den doodgeschoten hebben van de rechtbank in Vaasa een boete gekregen van meer dan 20.000 gulden. Het geld gaat naar milieu beschermers die het zullen gebruiken om deze vogel soort op stand te brengen. Er zijn in Europa nog maar een paar witstaart-zeearen- den over. De drie jagers hadden gezegd dat zij de vogel per ongeluk hadden doodgeschoten. Een van hen had hem aangezien voor een kiekendief. SHULTZ EN SJEVARDNADZE NOG EEN KEER OM DE TAFEL (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Russische ambtgenoot Eduard Sjevardnadze zijn er tijdens hun gesprekken van afgelopen vrijdag en zaterdag niet in zijn ge slaagd een datum vast te stellen voor een ontmoe ting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. Toch is hun overleg niet op een totale mislukking uitgelopen. Belangrijkste obstakel blijft evenwel de kwestie Dani- loff, de in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Ameri kaanse journalist. „Het feit dat Nicholas Daniloff de Sovjet-Unie niet in vrijheid kan verlaten, hangt als een donkere wolk boven dit al les", zo zei Shultz na afloop van de besprekingen. Positieve uitlatingen van beide ministers na afloop over toenaderingen op ver scheidene andere gebieden en een mogelijk nieuwe ont moeting tussen Shultz en Sj'evardnadze, volgende week in de marge van de VN-Algemene Vergadering in New York, worden ech ter uitgelegd als een teken dat een top voor het einde van dit jaar nog niet geheel uitgesloten moet worden ge acht. De beide ministers hebben in totaal veertien uur met elkaar gepraat, waarvan een aantal uren onder vier ogen. Hun gesprekken waren za kelijk en openhartig. Zo Een van de vele keren dat Shultz en Sjevardnadze elkaar het afgelopen weekeinde de hand drukten. Maar bij het einde van de besprekingen bleef het handen schudden en poseren ach terwege: er was geen datum afgesproken voor een top tussen Reagan en Gorbatsjov. spraken zij over het mogelij ke akkoord over de raketten voor de middellange afstand (zie elders op deze pagina), over regionale conflicten, mensenrechten en culturele, onderwijskundige en weten schappelijke uitwisselingen. Als andere punten die ook na het overleg omstreden zijn gebleven, noemde de Shultz in eerste instantie het Amerikaanse onderzoek naar een raketafweersys teem in de ruimte (SDI) en het vraagstuk van een ver bod op kernproeven. Hoe wel over SDI uitvoerig is gesproken, zijn de menings verschillen „niet werkelijk" verminderd, aldus de Ame rikaanse minister. Zijn Rus sische collega kenschetste de meningsverschillen als „on gelukkigerwijs overander- lijk ingrijpend". Opmerkelijk was dat Sje vardnadze zich in Washing ton niet heeft laten verlei den tot demonstraties van woede of frustratie over de Daniloff-affaire, de daarmee samenhangende zaak van de Russische wetenschapper Zacharov en de door Ameri ka bevolen vermindering van de Russische VN-dele- gatie met 25 man. Sjevardnadze zei zowel voor als na zijn ontmoeting met Shultz de Daniloff-affaire „oplosbaar" te achten. Hij hield overigens ook staande dat de inkrimping van de Russische VN-delegatie in New York „onwettig, onver antwoord en provocatief" is. Na afloop van de besprekin gen bleek overigens dat de Russische delegatie aanzien lijk optimistischer gestemd was over de mogelijkheid van een topconferentie, dan de Amerikaanse. Als de obstakels uit de weg zijn geruimd verwacht wordt overigens dat dat ze ker niet binnen enkele da gen zal gebeuren dan is het aan Reagan en Gorbats jov om te beslissen of en wanneer ze bij elkaar ko men. Maar het mag geen „lege topontmoeting" wor den, zo liet minister Sje vardnadze andermaal we ten, waarin hij werd bijge vallen door zijn ambtgenoot Shultz. >fi LONDEN Sarah Ferguson, jinds kort de vrouw van de Britse prins Andrew, werd tiet bediend toen zij vorige veek in een Tea-Shop bij tonden room taartjes wilde >itopen. Eigenaar Roy Halls- vorth herkende haar niet en vees erop dat de taartjes al- een in de zaak konden wor- L len genuttigd. Pas toen hij :ag dat Andrew zijn vrouw in Ie auto hielp stappen, besefte <*tiaUsworth dat hij wel erg formeel was geweest. Hij schreef een excuusbrief aan Buckingham Palace en kreeg het antwoord dat het was ver geten en vergeven. „Was het een paar 100 jaar eerder ge beurd, dan was ik in de boei en geslagen", zei Hallsworth. Het Britse televisiepubliek heeft gisteren een eerste blik kunnen werpen achter de schermen van het leven van alledag van de troonopvolger Charles en prinses Diana van Wales. Een cameraploeg van ITN (Independent Television News) heeft het paar twaalf maanden lang gevolgd, tot in Australië en de Verenigde Staten en de Engelse tuin waar de toekomstige koning zijn liefde voor planten uit leeft. Gisteravond was het eerste deel van de 120 minu ten durende documentaire te zien. Vanavond volgt dank zij de kabel ook in ons land te zien het tweede deel (An- glia 20.30 Nederlandse tijd). 4 ®MID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL I) Intussen stond de veelbesproken midvoor 9,<êesie Schavelings tezamen met keeper Willem ggpeusje de auto van voorzitter Kornernemer na kijken. Dat ze dit met de bekende gemengde Jvoelens deden, spreekt wel van zelf. „Daar tat-ie....", knarsetandde blonde Keesie, die nds enige minuten een serieus kandidaat was sworden voor de transferlijst. En Willem, de nadelijk gepasseerde keeper, toonde een roe mde eensgezindheid met de aanvalsleider uit ]n eigen elftal. „Je hebt gelijk Keesie", gromde J. „Je kon het duidelijk aan Janus zijn gezicht Bn. Hij heeft weer een van zijn beruchte ont dekkingen gedaan. En let nou 'es op mijn woor- Bn, Keesie: jij vliegt het elftal uit en jij komt op b transferlijst! Dat jochie speelt volgende week 3 jouw plaats!" „O ja?", brulde Keesie in irtwijfelde woede. „Gaan ik me elftal uit? Mag at dan allemaal zo maar? Ben ik dan soms Ben contractspeler? Heb ik dan soms geen Icht op me premie? Ik span d'r de vakbond van semiprofs voor en als het niet anders kan, weldan gooi ik de hele voetballerij plat! Maar dat jonk in mijn plaats? Nóóit!" „Laa'n we nou eerst maar 'es even een kom anijsmelk gaan drinken bij Govert Bitterbal", zei Willem Kneusje kalmerend. „Dan kenne we daar even rustig overleggen wat je te doen staat." En zo zien we Willem Kneusje en Keesie Schave lings even later al in de houten wagen staan van de vooruitstrevende zakenman Govert Bitterbal. Iedere zondag stond Govert met consumpties op het voetbalveld en hij werd dus beschouwd als een bij uitstek deskundige In voetbalzaken. Met diepe ernst luisterde hij naar de woorden van Willem Kneusje, die het verhaal voor zijn kameraad Keesie vertelde. „As goed zakenman niemand voor het hoofd stoten, Goof...", mom pelde meneer Bitterbal en het was duidelijk, dat deze waarschuwing voor zijn eigen persoontje bedoeld was (ADVERTENTIE) I Koninklijke Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het tot over de oren in de schulden (16 mil jard mark) zittende woningbouwconcern Neue Heimat, eigendom van de Deutsche Gewerkschafts Bund (DGB), het Duitse verbond van vakverenigingen, is verkocht. Koper is de Berlijnse bakkerijmagnaat Horst Schiesser. Zijn brood-imperium onderhoudt banden met het Nederlands-Franse Meneba-concern. De transactie omvat de verkoop van zo'n 200.000 woningen in de sociale sector. Schiesser heeft laten we ten de sociale status van de woningen voorlopig niet te zullen aantasten. De Neue Heimat is gesticht door de vakbonden in de Bondsrepubliek, om te voorkomen dat commerciële onderne mingen winst zouden maken ten koste van de sociale woningbe hoefte. Honderdduizenden minder kapitaalkrachtigen werden aan een huis geholpen, maar het financiële beleid werd een de bacle. Daarbij speelden nog schandalen, omdat NH-bestuurders zich op kosten van de onderneming hebben verrijkt. De transactie is met de grootste geheimzinnigheid omgeven Schiesser is voor de pers onbereikbaar en DGB-voorzitter Breit hult zich in stilzwijgen waar het gaat om bedragen en overna mebepalingen. In politiek Bonn is de melding van de gigantische transactie als een bom ingeslagen. Namens de liberale FDP zei het Bondsdaglid en vroegere minister graaf Lambsdorff, dat er sprake is van een door paniek ingegeven verkoop. SPD-fractievoorzitter Vogel heeft laten weten, met de nodige reserves tegenover de transactie te staan. Het gerucht gaat dat er vrij veel ontslagen zullen vallen in de onderneming. Massale betoging voor Solidariteit Zo'n 50.000 tot 80.000 Polen hebben gisteren in het Maria- bedevaartoord Czestochowa betoogd voor hun verboden vrije vakcentrale Solidariteit, ondanks de waarschuwingen vanuit Warschau dat gods dienst en politiek niet mogen samengaan. De leider van Soli dariteit, Lech Walesa, kreeg een ware heldenontvangst. Walesa deed aan de bedevaart mee in het gezelschap van vooraanstaande Solidariteits- leiders die onlangs uit de ge vangenis zijn ontslagen krach tens een amnestie. De Solidari- teitsleiders hebben een gehei me bijeenkomst gehouden orr een nieuwe strategie te bepa len. MINISTER WIL BEVOLKING BEWAPENEN PARAMARIBO De Suri naamse regering houdt ernstig Brunswijk, die zich tot nu toe hebben geconcentreerd in het oosten van het land, overslaan naar andere delen van Surina me. De acties hebben zich tot nu toe beperkt tot militaire doelen en roofovervallen op mensen. De regering houdt er echter rekening mee dat ze zouden kunnen worden uitge breid naar sabotage-daden op het energie- en waterleiding bedrijf, op produktiebedrijven, het vernietigen van oogsten, de veestapel en benzinesta tions. Dit heeft de Surinaamse mi nister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg zaterdag in Paramaribo gezegd voor ka ders van het land. Herrenberg vertolkte de mening van de regering. Hij zei dat het leger niet in staat is het hoofd te bieden aan „de gewapende agressie van buiten af". De minister ver weet buitenlandse machten het klimaat in Suriname rijp te maken voor een volksop stand. „Het land verkeert nu in de positie dat „ons territorium en ons zelfbeschikkingsrecht in gevaar zijn. Het is nu zo dat wij ons moeten afvragen of wij als regering nog het beheer hebben over bepaalde delen van het land. We moeten ons afvragen waar onze grenzen zijn", zo zei Herrenberg. „De meest adequate manier om de aanvallen af te slaan is een massale actie van de be volking. De burgers moeten door het leger getraind en be wapend worden om gewapend ten strijde te trekken, zei Her renberg. In Nederland is de uitspraak van Herrenberg over het trai nen en bewapenen van de be volking slecht gevallen. Het Tweede-Kamerlid Knol (PvdA) noemde Herrenbergs woorden „levensgevaarlijk". „Het is aanzetten tot burger oorlog". Ook de Surinaamse organisaties in Nederland heb ben de uitspraak veroordeeld. LONDEN Een voor aanstaand lid van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), Aziz Pahad, heeft gisteren in een in terview met de BBC ge zegd dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz vol gende maand bij zijn be zoek aan Zambia een on derhoud zal hebben met ANC-leider Oliver Tam- bo. Pahad heeft dit weekend de gesprekken bijgewoond die Tambo in Groot-Brittannie heeft gevoerd met de Ameri kaanse onderminister voor Afrikaanse aangelegenheden Chester Crocker, en de Britse minister van buitenlandse za ken Sir Geoffrey Howe. Op de vraag of Shultz ook de gevan gen ANC-leider Nelson Man dela zal ontmoeten zei Pahad: „Ze lieten bliiken dat ze een groot aantal leiders in Zuid* Afrika zullen ontmoeten". (ADVERTENTIE) Eenmalige Uitkering Zelfstandigen EUZ '85 Nu aanvragen Dat is het geval als u als zelfstandige in 1985 niet méér verdiende dan een minimuminkomen en ook over 1984 een eenmalige uitkering ontving als zelfstandige of als loontrekkende uitkerings gerechtigde. Heeft u nog geen aanvraagformulier of wilt u nadere inlichtingen? Neem dan kontakt op met uw boekhouder/ accountant. Of bel met de SCDK of de STULM.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5