erterengaatzo.. <0>\ HUISL ■RAADL Bonte paprika's £cidóc6ouxcmt EeidóöSommit Tuinierende Het geheim van Lekturama WATERDICHT SPUITEN Elf soorten appelen Groente en fruittip iiilll ad sanctos ikleintiesi Partij exclusieve 675.' Dansles Danscentrum Evert Castelein kerstdennen ■CONSUMENTENINFORMATIE MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA Jj k „Ga naar de mieren", zeggen ze tegen mensen die liever lui zijn dan moe. Wel, dat kan nu letterlijk. Het Noor der Dierenpark in Emmen heeft een echte „mierenstad" opgenomen in haar museum over de geschiedenis van het leven op aarde. Achter een glazen wand kunnen de be zoekers daar alle activiteiten gadeslaan van een opvallen de mieresoort, de Bladsnij- dersmier. Deze mieren zijn bijzonder omdat ze een soort tuinbouw bedrijven die te vergelijken is met onze champignonkwekerijen. En geëmancipeerd zijn ze ook, want de kwekerij wordt door alleen vrouwen gerund. Over de Bladsnijdersmieren is bo vendien een boekje uitgege ven. Het is te bestellen door f 5,10 over te maken op giro nummer 927586 met vermel ding van „Tuinierende mie- Meer bewegen voor ouderen Het deelnemersaantal van de Landelijke Stichting Meer Bewegen voor Oude ren is gestegen met 20,5 procent tot 150.000 mensen. De vereniging bestaat nu vijf jaar. Het doel van de MBvO is te zorgen dat deel nemers door het doen van bewegingsactiviteiten en zo lang mogelijk lichamelijk geestelijk en sociaal opti maal blijven functioneren. Daartoe 'worden cursussen gegeven in onder andere zwemmen, gymnastiek en dansen. Volgens de stich ting is in de praktijk geble ken dat de cursussen in een grote behoefte voorzien. In lichtingen tel. 030 - 33.44.24. En daar is ie weer, de regel matig terugkerende kleurrij ke prijzenfestival-envelop van Lekturama. Deze keer bevatten parels „het ge heim". Maak ze open en zie: krijgt u een naaigarnituurtje, een agenda of een spelletje bij het bestellen van een ken nismakingspakket van Lek turama? In de „mysterieuze zwarte parel" zit uw geluks- lootje. Met kans op een, twee, drie, ja misschien wel vier prijzen, al naar gelang uw lo tje en ster, een hartje, een klavertje, dan wel een hoefij- zertje vertoont. Op foto's lon ken de prijzen: een luxe auto, een wintersportvakantie, een mixer, parfum of een vulpen. Wilt u meedoen aan het Pa- rel-Prijs-Cadeau-Festival van Lekturama, stuur dan wel in voor 30 september en u wint zeker 1 prijs, maar misschien wel meer. De ontluistering komt deze keer niet na de sluitingsda tum, als uw cadeau een waar deloos prul blijkt te zijn, maar meteen al. Want op een klein fotootje, verscholen achter de te winnen auto, staat nog een prijs. Wat het moet voorstellen, blijft een raadsel, maar zelfs dat ge heim valt te onthullen. U moet daarvoor wel de enve lop kapotscheuren, en bin nenin ae „spelregels" van dit nieuwste prijzenfestival le zen. Regel 5 omschrijft het „geheim van Lekturama: over heel Nederland worden verloot: 1 auto, 1 vulpen, 1 parfumset, 2 vakanties, 3 mixersets en, jawel, „vele malen een boekenlegger". Sk Gezonde kleur uit een tube Bruin voor heren De zomer is bijna voorbij en wij Hollanders dreigen weer bleekneusjes te worden. Voor de dames was dat nooit een probleem: iedere make-up winkel heeft wel middeltjes voor het verkrijgen van een zonnig uiterlijk. Biotherm brengt nu echter ook voor heren een bruinend middel uit: Actif Auto- Bronzant. Het produkt dankt zijn werking aan twee bestand delen. Het ene vermengt zich met het in de bovenste lagen van de opperhuid gelegen aminozuur en kleurt zo de huid. Daarnaast zit er een stof in die het vocht in de bovenste la gen van de opperhuid vasthoudt. Na gebruik moeten wel de handen gewassen worden. Een tube van 30 ml. kost 25 gul den. Brochure voor (ver)bouwen Voor mensen die grond ko pen om er een huis te (laten) bouwen en voor mensen die een bestaand huis willen ver bouwen heeft de Vereniging Eigen Huis een brochure sa mengesteld, die dezer dagen van de persen is gekomen. Aan de orde komen onder meer het contract, de keuze van architect en aannemer en budgetvoorbeelden. Ook wordt aangegeven welke werkzaamheden u zelf kunt doen en welke u beter kunt uitbesteden. De brochure is voor 10,50 (leden 8,-) te bestellen via giro 2665588 van Eigen Huis onder ver melding van „Verstandig (ver)bouwen". Tentenshow ANWB „Op Pad", het kampeertijd- schrift van de ANWB, orga niseert aanstaande zaterdag en zondag de openlucht-ten tenshow „Sportief Kampe ren" op het ANWB-kampeer- terrein Larserbos in Flevo land De tentoonstelling is ge opend van 10.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Vo rig jaar waren er 20.000 be zoekers. Wormenbest rijding Zo'n 60 procent van alle kin deren heeft eens of meerma len in zijn leven last van aarsmaden, 1 centimeter lan ge wormpjes die in het darm kanaal leven. Besmetting kan op talloze manieren: via speelgoed, deurklinken, wc- trekkers, zandbakken en der gelijke. Omdat kinderen vaak met hun vingers in hun mond zitten, kan de besmet- ting zich razendsnel versprei den en ook volwassenen be reiken. Sinds kort is er een middel tegen aarsmaden ver krijgbaar onder de naam Ma- dicure. Om de ouders van schoolgaande kinderen op de noodzaak van bestrijding te wijzen, wordt via basisscho len een folder verspreid. Goud voor wie van soep houdt Gouden soepterrine van ruim 60.000,- Het is niet voor iedereen weggelegd om uit een gouden soepterrine te eten, maar wie last van z'n geld hebt, kan er wel een bestellen. In Spanje is met de hand een 18 karaat gouden terrine vervaardigd, speciaal op bestelling. Hij is geïnspireerd op Lodewijk XVI- stijl en kostte 117 uur ambachtelijke inspanning. Het exemplaar is 800 gram zwaar en maakte de opdrachtgever ruim 60.000,lichter. De Spaanse goudsmit Pascorcy is inmiddels aan een nieuwe terrine begonnen. Iets voor u? Het weer heeft ons de afgelopen weken aardig in de steek gelaten. Mensen die tomaten, paprika's of druiven in hun tuin kweken zijn daar wel achter gekomen. In de zomerse weken zijn die planten allemaal voorspoedig gegroeid en de opbrengst beloofde dan ook voortreffelijk te worden. Maar op het moment dat de vruchten moesten gaan kleuren en dat kan alleen met behulp van het nodige zonlicht, liet de warmte het afweten. De tomaten hangen er nu nogal groenig bij, de vleestomaten hebben al wel een kleurtje maar dat houdt ook niet over en het is nog maar de vraag of de nu nog groene paprika's zo ver willen rijpen dat ze rood worden. De druiven zijn in hun ontwikkeling gestopt en komen niet verder dan een licht blauwe gloed over het groen. Voor de tomaten hoeft deze gang van zaken geen ramp te zijn: die rijpen keurig en kleurig na als ze in groene staat van de planten geplukt wordend Paprika's zijn groen ook heel lekker hoewel de rode, aan de struik gerijpte vrucht, zoeter en smakelijker is. Druiven die te weinig zon krijgen en daardoor niet rijp worden kunnen aan de wijnstok ver rotten of verdrogen. Daar is dan niet veel meer mee te doen. Wie belangstelling heeft voor paprika's kan veel plezier be leven aan een artikel in het voortreffelijke blad 19NU van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. Daarin wordt uitvoerig aandacht geschonken aan een paprikateler met een kleurentik die deze vruchten in verschillende kleu ren teelt. De paprika is de zoete variant van de hete Spaanse peper. De teler met de kleurentik, Jack Alblas uit Kwints- heul, doet proefnemingen met deze vrucht die gewoonlijk groen of rood van kleur is. Behalve in deze kleuren teelt hij ze ook in geel, oranje, paars en wit. In een vroeg ontwikke lingsstadium is een lila variant waarvan nu per dag maar enkele kilo's naar de veiling gaan. De belangstelling ervoor is groot, dus Alblas wil de hoeveelheid lila paprika's opvoe ren. Om in ons klamme kikkerlandje droog over straat te lopen, moet je heel wat maatregelen nemen, zeker in de herfst. Om textiel (dus ook een regenjas), leer en kunstleer waterafsto tend te maken, is er een spuitbus in de handel. Deze legt een vliesdun laagje over de stof, waarop het water als het ware blijft liggen. De spuitbus is ook geschikt voor tenten, zonwe ringen, tassen en dergelijke. Wel is het nodig om het spul even te testen op een onzichtbaar plekje van het te behande len voorwerp. Er kan namelijk enige verkleuring optreden. De spuitbus is bij de drogist verkrijgbaar en kost tien gul den. Het Hollands appelsortiment is de komende weken zeer ruim vertegenwoordigd, namelijk zo'n elf verschillende soorten. De prijzen zijn zeer redelijk, voor de meeste soorten ligt de prijs tussen f1,50 enf2,- per kilo. Wat de smaal be treft zijn er enkele, bij het grote publiek, minder bekende soorten die het proberen zeker waard zijn. Dit zijn de Elstar en de Alkmene. Het perensortiment is minder omvangrijk. Voor de peren liggen de prijzen eveneens tussen1,50 en f2,- per kilo. Het seizoen van de importdruiven viert nog steeds hoogtii. De Rosaki uit Griekenland kost f 1,50 per pond. De Italia is een gele druif, die prima van smaak is, ze kosten f 1,45 per pond. Voor de blauwe Franse druiven komt de prijs op f 2,- per pond. Bij de importdruiven is het wel belangrijk om goed op de kwaliteit te letten, want met zogenaamde voordelige aanbiedingen kan men wel eens duur uit zijn. Sinaasappelen komen hoofdzakelijk uit Zuid- Amerika, ze kosten3,- per kilo. Voor de kiwi's uit Nieuw- Zeeland schommelt de prijs rond f 1,- per stuk. De spruite- naanvoer groeit nu snel en de prijzen dalen, op het ogenblik kosten ze f 1,80 per kilo. Bloemkool is nog steeds voordelig geprijsd, namelijk gemiddeld zo'n2,- per stuk. Met Chinese kool valt er in combinatie met taugé en tomaten een zeer smakelijke groenteschotel te bereiden. De chinese kool kost 1,70 per kilo. Bleekselderij is eveneens een groentesoort, die zich leent voor allerlei combineergerechten. De prijs komt op f 1,40 per struik. Het sperziebonenseizoen loopt af, per pond kosten ze f 1,40. Voor natuursla en kassla zijn de prijzen niet veel veran derd. De natuursla kost 90 cent per krop en de kassla 70 cent. Voor ijsbergsla schom melt de prijs rond 2,- per stuk. De komkommers zijn niet duur, al naar gelang de grootte betaalt men 60 cent tot f 1,60 per stuk. De ronde exporttomaten zijn vrij sterk in I prijs gestegen. Een pond grote ronde tomaten kost f 1,90. De vleestomaten zijn goedkoper, namelijk f 1,30 per pond. Voor 5' de bladgroenten andijvie en spinazie komen de prijzen op 3,20 en 2,30 per kilo. Bij de peen of worteltjes kan men kiezen uit bospeen van f 2,70 per bos en waspeen of breek- peen voor 75 cent per kilo. Het bij de worteltjes behorende j! plukje peterselie kost 35 cent. Voor rode en witte kool (onge- D sneden) schommelt de prijs rond 5 a 6 dubbeltjes per kilo. De suikermais kost 80 cent per stuk. De liefhebbers van f pronk bonen kunnen nog steeds terecht, een pond kost f 1,65. F De aubergines kosten 1,90 per pond. F amilieberichten Na een ernstige ziekte is toch nog onverwacht overleden, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, mijn dierbare man en onze zorgzame vader en opa MATTHEUS KORTEKAAS echtgenoot van Helena Maria Annard op de leeftijd van 61 jaar. H. M. Kortekaas-Annard Nelleke en Cok Kay, Rosemarie Marijke en Koos Familie Kortekaas Familie Annard 20 september 1986. Beatrixstraat 19, 2215 HN Voorhout. Theo is overgebracht naar het mortuarium van huize Agnes, Herenstraat 45, Voorhout, alwaar ge legenheid is om afscheid van hem te nemen. Voor zijn intentie is er op maandag 22 september om 19.00 uur een Eucharistieviering in de parochie kerk van de H. Bartholomeus te Voorhout, waarna er gelegenheid is tot condoleren. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op dinsdag 23 september om 10.30 uur in voor noemde kerk. waarna de begrafenis zal plaatsvin den op het R.-K. kerkhof aldaar. „Haar handen hebben voor ons gewerkt, haar hart heeft voor ons geklopt, haar ogen hebben ons tot het laatst gezocht. God heeft zich over haar ontfermd". Dankbaar voor al het goede dat zij ons gegeven heeft en voor alles wat zij voor ons betekende, ver vullen wij de droeve plicht u kennis te geven van het toch nog onverwacht overlijden van mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma CORNELIA QUIRINA MEEUWENOORD-ROMIJN echtgenote van Johannes Gerardus Meeuwenoord J. G. Meeuwenoord Nellie en Albert Gertrud, John, Albert, Carolien Jan 21 september 1986. Schulpweg 15, 2211 XL Noordwijkerhout. Wij zullen haar gedenken in de avondwake welke wordt gehouden op dinsdag 23 september om 19.00 uur in de St. Victorkefk, Victorlaan 13 te Noordwijkerhout, waarna gelegenheid tot condole ren en afscheid nemen. De H. Uitvaartmis zal voor haar worden opgedra gen op woensdag 24 september om 10.30 uur in voornoemde kerk, waarna wij haar begeleiden naar het familiegraf op het parochiekerkhof aldaar. Moeder ligt opgebaard in het mortuarium „St. Vic tor". Victorlaan 17 te Noordwijkerhout, alwaar geen bezoek. Bedroefd delen wij u mede dat, na een korte ernsti ge ziekte en voorzien te zijn van het H. Sacrament der Zieken, is overleden mijn lieve dochter, onze zuster en schoonzuster WILLY LUIJTEN in de leeftijd van 29 jaar. Leiden: A. M. A.- Luijten-van Eeden Leiden: Corrie en Jan Rijnsaterwoude: Jan en Truus Zwammerdam: Anneke Leiden: Ria Correspondentieadres: Cruquiuslaan 18, 2332 EA Leiden. Willy is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos", Lammermarkt 43 te Leiden. Wij houden aldaar een korte Gebedsdienst op dins dag 23 september om 19.00 uur met aansluitend hieraan gelegenheid tot condoleren en afscheid- nemen tot 19.30 uur. De gezongen Uitvaartmis zal voor haar worden op gedragen op woensdag 24 september om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Leonardus, Haagweg 13 te Leiden. Hierna zullen wij haar begeleiden naar haar laatste rustplaats op de begraafplaats „Rhijnhof" (R.K.- gedeelte). begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 1071-1222441 I LESSEN EN CLUBS Ook elektrisch en bas bij Just Music. Inlichtingen: Muziek school Wolthuis. Tel. 01717- 5827. PEDICURECURSUS, duur 8 maanden. Volgend jaar eigen praktijk. Geen vooroplei dingseisen. 125.- p.m. Start oktober. Eén middag ot avond p. week. College de Paris. Den Haag. Ln. v. Meer- dervoort 368,070-632188. Verkeersschool Tempo 31,90 per les, dlv. auto's, ook automaat. Tel. 01717-4823, b.g.g. 070-457626. Ie les 3,95 CURSUSSEN: Drukpuntmassa- ge/Shiatsu, Voetzone- en II- chaamsmassage en Touch for health. Tevens Aikido. Sport centrum Ockenburgh, Den Haag - brochure op aanvraag. SBK, Pb. 64629. 2506 CA Den In voorbereiding MEAB's mondelinge talencur sussen: Engels, Duits. Frans en Spaans voor beginners, gevor derden. meer- er vergevorderden. 2e cursus 50% korting: wie inschrijft op een conversa tiecursus kan een tweede gaan volgen voor de helft van de prijst Inlichtingen: dagelijks bij de MEAB - Herengracht 4 - Lei den - Tel. 071-130660. GROTE VERKOOP UIT FAILLISSEMENT van een onzer cliënten SOLINGEN BESTEKKEN Nu 70-dellg bestek 18-10 edelstaal, 23-24 karaat goudoplage, hard gevuld. Adviesprijs 3.485,- NU VOOR SLECHTS. Met volledige garantie en certificaat van de fabriek Solingen. Verkoop morgen dinsdag 23 sept, van 11.00 tot 18.00 uur In DE NACHTEGAAL VAN USSE Heereweg 10, Llsse, 02521-14447. Hartelijk welkom. Entree vrij. GROTE PARKEERGELEGENHEID. In alle soorten en maten tot een lengte van 10 meter. Ook lever baar met kluit of In pot. Scherpe prijzen! Inlichtingen tel. 04976- 2282. Heden inschrijven voor de nieuwe danslessen voor beginners. Clubs: Beginners van 10 t/m 13 Jr. op: maandag van 18.15 tot 19.30 uur. Beginners van 14 t/m 16 jr. op: vrijdag van 19.00 tot 20.15 uur. Zaterdag van 17.45 tot 19.00 uur. zondag van 17.00 tot 18.15 uur. Zondag van 19.00 tot 20.15 uur. Beginners van 19 t/m 26 Jr. op: woensdag van 19.00 tot 20.15 uur.maandag van 19.30 tot 20.45 uur. Beginners gehuwden en paren op: donderdag van 20.00 tot 21.15 uur. Vrijdag van 20.45 tot 22.00 uur. Dinsdag van 21.30 tot 22.45 uur. Woensdag 21.30 tot 22.45 uur. (Aanvang der lessen vanaf 4 september). Inlichtingen en Inschrijvingen dagelijks van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, en In het weekeinde op zondag van 19.00 tot 22.00 uur bij Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden Tel. 071-123583. DIEREN EN PLANTEN Veel lieve dieren zoals: een zwart-witte wat oudere gesteriliseerde poes. een zwart gecastreerd katertje, driejarig rood gecastreerd katertje, twee Cyperse gecastreerde katertjes met witte voetjes, 10 mnd., enige zeer jonge poesjes en katertjes, eenjarige gecastreerde reu, kort- harig zwart (geen plaatsing op flat). zoeken een Dierenbescherming Leiden e.o. zoekt een vrijwilliger de verzorging van haar twee pony's Weekendhuis gevonden in de krant Zoekt u wat bijzonders, of wilt u wat kwijt? Plaats dein een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost weinig, maar de kans op succes is groot. Want U bereikt niet minder dan 29.460 lezers*), waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt, of wilt hebben wat u kwijt wilt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in één oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten. De prijzen zijn inclusief 5% B.T.W. Een extra meevallertje: Als u de advertentie op drie achtereenvolgende dagen laat plaatsen, hoeft maar voor 2x plaatsen betaald te worden. Bij plaat-LC sing op zes achtereenvolgende dagen worden frn slechts drie plaatsingen - f?r' in rekening gebracht. - A# N.B. U kunt ons ook bellen: 071-122244. Bron: Media Scantier 3e t/m 2e kwartaal '84/85 Deze advertentiex plaatsen op_ De rekening sturen naar: Naam Adres Postcode/woonplaats Telefoon Brieven onder nummer (f 3,97 extra) worden afgehaald. |_J Brieven moeten worden doorgezonden. O Bewijsnummer toezenden (f 3,15). Aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in open envelop - een postzegel is niet nodig - naar: Leidse Courant, antwoordnummer 10070,2300 VB, Leiden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4