Huur voortaan baseren op kwaliteit van de woning t BINNENLAND" NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUURDERS: Bezuinigen op onderwijs in oude stadswijken Nederland biedt vier - Chileense studenten asielaan Blinde beroofd m 10r DE GANG EckbcSou/tcwi MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 «en minimum bedrag voor etalingen met bankcheques """ILVERSUM De banken stellen en minimam bedrag in voor het uit- hrijven van cheques. De suggestie in de middenstand het betalen met eques onmogelijk te maken voor eine bedragen (bijvoorbeeld onder de gulden) is daardoor voorlopig van de an. Sommige middenstanders klagen ge t kleine betalingen met cheques op- iflthoud aan de kassa en veel admini- p veroorzaken. KUdelsheim van de r het Betalingsver- enfeer van de gezamenlijke banken zei n gelopen zaterdag voor de Vara-radio t slechts één op de tien rekeninghou- jrs één keer in de drie maanden een eque uit onder de tien gulden I n drijft. Ziekenfondsgrens iets omhoog UTRECHT De loongrens voor de ziekenfondsverzeke ring moet, op grond van het prijsindexcijfer, op 1 januari omhoog van 48.500 naar 49.150 gulden per jaar. Dat blijkt uit een concept-advies aan de re- lering, waarover de Zieken- ondsraad aanstaande donder dag een beslissing neemt. De Ziekenfondsraad raadt staats secretaris Dees van volksge zondheid aan het advies zo snel mogelijk aan te nemen, omdat het aan- en afmelden van de betrokken werknemers bij het ziekenfonds enkele maanden tijd vraagt. Vliegshow Met deze show van 27 straaljagers (NF-5's) werd zaterdag de open dag van de Koninklijke Luchtmacht in Eindho ven afgesloten. De dag werd door ongeveer 200.000 belangstellen- den bezocht, 's Mor gens om kwart voor acht stond er voor de basis al een file van enkele kilometers, zo dat de organisatoren besloten de poorten eerder te openen. Vol gens een woordvoer der van de luchtmacht Is de dag verder vlek keloos verlopen. UTRECHT De hoogte van de huur moet niet langer gebaseerd worden op de stichtingskosten, maar op de kwaliteit van de woningen. Gemeen ten dienen de prijs/kwa liteit te toetsen met be hulp van het bestaande puntenstelsel. Huurders moeten de gelegenheid krijgen de plannen voor een woningproject aan hun wensen te toetsen. Enkele suggesties, die af gelopen zaterdag naar voren kwamen op de vergadering van veront ruste ABP-huurders in Utrecht. De bijeenkomst, georgani seerd door de Nederlandse Vereniging van Huurders (NVH), stond uiteraard ge heel in het teken van het ge rommel met stichtingskosten bij ABP-complexen, waar door niet alleen teveel huur is berekend maar ook teveel subsidie is uitgekeerd. Op deze leerzame ochtend moes ten de toehoorders een ABP- vertegenwoordiger node mis sen: niemand bleek bereid gevonden in het forum zit ting te nemen. Tweede-ka merleden van CDA, PvdA, VVD, D'66 en PPR gaven za terdag wel acte de présence. Zij vroegen de huurders om geduld, want de Kamer zal pas over verdere actie kun nen beslissen, als de resulta ten van het justitieel ABP- onderzoek bekend zullen zijn. Verder maakten zij dui delijk dat de mogelijkheid van een parlementaire en quête de „stok achter de deur" blijft, indien de Kamer niet de beschikking krijgt over bouw-nota's en andere bescheiden. Alleen uit die stukken zal kunnen blijken of er op grote schaal is ge fraudeerd door beleggers. PvdA'er Hummel liet weten, dat in de Kamer algemene overeenstemming bestaat over het feit, dat ABP-huur ders die teveel hebben be taald, „bij voorkeur" moeten worden terugbetaald. „Bij het ABP is dat mogelijk, maar het is de vraag of dat ook bii andere beleggers het geval zal zijn", aldus Hummel. Mr. B. Tomlow, jurist van de NVH, kon weinig begrip op brengen voor de „zorgvuldi ge" maar naar zijn mening trage wijze, waarop de Ka mer te werk wil gaan: „Ik begrijp het probleem niet. Als beleggers weigeren de noodzakelijke bescheiden over te dragen, dan kan staatssecretaris Brokx sim pelweg de subsidiekraan nu dichtdraaien. Die wettelijke mogelijkheid st4.at hem ter beschikking". Tomlow waar schuwde parlement en kabi net: „Als nóch de Kamer, nóch Brokx iets ondernemen, zullen we zelf tot actie over gaan". Gerommel „Wat valt er nu te rommelen in deze tabellen.Met die veelzeggende introductie gaf prof. A. Thomsen, hoogleraar Volkshuisvesting in Delft, ten overstaan van de huur dersvereniging zijn mening over de veronderstelde beer put van de bouwwereld. „Knoeimogelijkheden" zijn er volgens hem legio: door onjuiste kostenopgaven, door gefingeerde bedragen, door gebrek aan controle, etcetera. Een fraudebestendige rege ling is volgens Thomsen een illusie: een strenge controle zal dus altiid nodig zijn, evenals dat bij woningwet woningen gebeurt. Wat het ABP-project De Heydnahof betreft rekende hij voor wat de huurders en riik teveel hebben betaald: huurders: 1.500 per jaqr en de overheid: 1000 gulden subsidie per wo ning. Al dat kwaad kan volgens Thomsen in de toekomst worden voorkomen, door de stichtingskosten als maatstaf voor de huurbepaling los te laten. In plaats daarvan moet de kwaliteit van de woning de huurprijs gaan bepalen. Dat kan door eenvoudigweg het bestaande puntensysteem te hanteren, waarmee nu ook al huren worden bepaald. Op de vraag, welke mogelijk heden huurders zelf hebben om de werkelijke stichtings kosten van hun woningen te achterhalen, antwoordt Thomsen: „Ik ben bang dat huurdersorganisaties daar niet achter kunnen komen. Maar dat is ook niet meer van belang voor de huurders, zo gauw als de stichtingskos ten als huurmaatstaf worden losgelaten: „Het maakt mij als huurder ook niet uit of er gerommeld en gerotzooid is, als dat maar geen gevolgen heeft voor de huur". In die uitspraak van prof. Thomsen konden de in Utrecht aanwezige Kamerle den zich in het geheel niet vinden: want dat „gerommel en gerotzooi" gaat niet alleen ten koste van huurders, maar betekent ook een oneigenlijk gebruik van gemeenschaps gelden in de vorm van subsi dies. FRANS WEERTS VD-KAMERLID FRANSSEN: (Vervolg van de voorpagina) >EN HAAG Naast een be-1 terking van de schooltijd voor peuters stelde het VVD-ka- nerlid Franssen voor, ook te Jezuinigen op het zogeheten .onderwijsvoorrangsbeleid", lat is bedoeld om de kwaliteit ran het onderwijs in oude ;adswijken te verbeteren. Iranssen betoogde dat hij niet Jp die kwaliteit zelf wil bezui- ïigen, maar op het geld dat gempeid is met vergaderen en het produceren van papieren over het onderwijsvoorrangs beleid. De door hem aangege ven alternatieve bezuinigingen leveren ruim 250 miljoen op, hetgeen nog meer is dan het bedrag dat door de kleuter- maatregel zou worden be spaard. CDA-fractieleider De Vries had eveneens kritiek geuit op het feit dat de VVD zich had verzet tegen de afschaffing van de 65-plus-kaart zonder daar andere besparingen te genover te stellen. VVD-frac- tieleider Voorhoeve merkte echter tijdens de partijraads vergadering op dat minister Brinkman (WVC) wel wat minder subsidies voor bepaal de theaterproducties kan uit geven. Als voorbeeld noemde hij het omstreden stuk „Going tot the dogs" van Wim T. Schippers, waarin zeven her dershonden de hoofdrollen spelen. 'OLITIE ROTTERDAM: Ouderen steeds vaker slachtoffer misdrijf ROTTERDAM De 81- btoge Rotterdammer Ger uit Spiering, die afgelopen "vrijdagnacht als gevolg ^an zware mishandeling is is al het twin tigste slachtoffer van een dit jaar in Rotterdam. De Rotter damse politie constateert e£en duidelijke tendens dat ooudere mensen steeds va- ^er het slachtoffer van nf en misdrijf worden. s ipiering werd vrijdagavond in aat door mede-flatbewoners in waar gewond aangetroffen ievoor de huisdeur van zijn gale- rijflat. Later in de nacht over leed hij aan zijn verwondin gen. Volgens de Rotterdamse politie is inmiddels uit sectie gebleken dat Spiering met een stomp voorwerp op het hoofd is geslagen. Vervolgens is hij van ziin portefeuille en sleu telbos beroofd. Volgens de po litie is Spiering in de hal op de eerste verdieping is overvallen daar zijn de eerste bloedspo ren gevonden en heeft hij zich toen naar zijn huisdeur weten te slepen. Mede-flatbe woners hebben verklaard dat er in de loop van de avond „vreemde figuren" in het ge bouw zijn gezien. De recher che werkt met zestien man aan de zaak. 'olitieman gewond door kermisgangers slHOORN Bij rellen in Hoorn alSs vannacht een politieman een steen getroffen. De e%an liep een hersenschudding een gebroken jukbeen op. aSDe rellen werden veroorzaakt rdoor een groep van circa 150 °5eugdige, onder invloed van al- n cohol verkerende kermisgan gers. Zij hadden in de nacht afivan zaterdag op zondag een r ivoor afbraak bestemd café in van raakte de politieman ge wond. De jongeren trachtten vervolgens met fakkels een winkelcentrum in brand te steken, maar dat wist de poli tie te voorkomen. Vier jonge ren werden aangehouden. De kermis duurt tot en met van daag. Book of Kells verschijnt in facsimile DUBLIN Het Book of Kells, een middeleeuws mees terwerk dat tot een van de schoonste incunabelen ter we reld gerekend wordt, wordt voor het eerst in bijna twaalf eeuwen in facsimile uitgege ven. Het Trirtity College in Dublin, de conservator van het pronk stuk van Ierlands nationale erfgoed, maakte bekend dat het een Zwitserse uitgever had toegestaan de eerste geheel ge kleurde facsimile-uitgaaf van het broze 680 bladzijden tel lende werk te verzorgen. De uitgever, Urs Duggelin in Luzern, zegt dat de opdracht - uit te voeren met een speciaal ontworpen mobiele boekstand- aard met zuignappen voor het fotograferen van het origineel - in 1990 klaar zal zijn. Het Book of Kells, de weelde rig verluchte vier evangeliën in het kerklatijn, in 800 van onze jaartelling gemaakt door Ierse monniken, is volgens Duggelin „een waar museum tussen twee omslagen van een boek". Een beperkte oplaag van onge veer 1.500 exemplaren zal worden verkocht in Europa, de Verenigde Staten en Cana da en Duggelin zei te hopen dat de prijs te kunnen houden tot „onder de 10.000 dollar per exemplaar". /2eS CCUOeN KfUWEU WIL Die OQfiip- (jAS MÉ AANSMeReN. MOOI NIET"! IK N6EM V^evccN ope8ig .umieFi)nzi)U! Duikclub vindt toren onderzeeër TEXEL De Texelse duikclub Philius Fog heeft dit weekeinde de toren opgevist van een in de Eerste Wereldoorlog vergane Engelse onderzeeboot (E17). Dat gebeurde op de Noordzee op ze ven kilometer uit de kust, ter hoogte van zandplaat De Razende Bol. De duikclub was met een kotter uitgevaren om een visser te helpen, die zijn tuig verloren had. Groot was de verrassing toen behalve het vistuig de toren van de onderzeeboot boven water getrokken werd. De club kwam vorig jaar in het nieuws toen zij in de Waddenzee een koperen kanon uit de 17e eeuw wist te bergen. Kind dood door tractor BORCULO Een 10-jarig jongetje uit Borculo is dit weekeinde om het leven geko men toen hij mee reed op de tractor van zijn vader. De jon gen stond achter op de tractor en hield zich vast aan de kan- telbeugel. Toen de tractor de garage werd binnengereden, kwam het kind klem te zitten. De jongen brak zijn nek. Koninklijk agenda 22 september Prins Bernhard opent in de Ex- pohal te Hilversum de internatio nale vakbeurs voor de vishandel Vis '86. 23 september Koningin Beatrix en prins Claus wonen de eerste voorstelling bij In het Muziektheater in Amster dam. De Nederlandse Opera stichting voert dan de korte ope ra Ithaka van Otto'Ketting op. Daarnaast is er een uitvoering van ..Zoals Orpheus" met chore ografie van Toer van Schayk door het Nationale Ballet. Prins Claus opent in het infor matiecentrum Nieuw Land in Le lystad de tentoonstelling .,50 Jaar actief achter de Afsluitdijk". HILVERSUM Neder land zal de vier Chileense studenten die 9 september door de Chileense gehei me politie uit auto's van de Nederlandse ambassa de werden gesleurd en sindsdien gevangen zitten, zonder meer politiek asiel verlenen als zij daarom vragen. De Nederlandse tijdelijk zaak gelastigde in de Chileense hoofdstad Santiago, R. Aqua- rone is van dit standpunt van de Nederlandse overheid op de hoogte gesteld, aldus staatsse cretaris Korte van Hemel af gelopen zaterdagavond voor de Veronica-televiesie. Volgens de staatssecretaris heeft Chili Nederland beloofd de studenten te zullen vrij la ten. Dit is nog niet gebeurd en minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken heeft de Chileense ambassadeur in ons land tot tweemaal toe bij zich ontboden om hem te laten we ten dat Nederland deze schen ding van de belofte hoog op neemt. Nederland heeft de verantwoordelijkheid om er voor te zorgen dat de vier worden vrijgelaten, aldus Kor te van Hemel. De studenten werden indertijd opgepakt toen ze in twee Ne derlandse ambassadeauto's op weg waren naar een katholiek mensenrechtenbureau nadat ze op de ambassade een petitie hadden aangeboden. PvdA: regering moet ook naar Washington HILVERSUM De PvdA zal er de komende tijd op aan dringen dat premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) dit najaar behalve naar Moskou ook naar Washington gaan om de kwes tie van de kruisraketten te be spreken. PvdA-buitenlandspe- cialist Ter Beek kondigde dit zaterdag aan voor de Vara-mi- crofoon. Lubbers en Van den Broek brengen half november op uitnodiging van de Russen een bezoek aan Moskou. „Als zij echt actief willen zijn om de onderhandelingen in Genè- ve te beïnvloeden, moeten ze ook naar Washington gaan. EINDHOVEN Een onbe kende man heeft gisteren in Eindhoven een 36-jarige blin de man uit die plaats bedreigd met een mes en beroofd van 300 gulden. Toen het slachtof fer zijn flat wilde verlaten werd nij vastgepakt door een man, die hem duidelijk liet voelen in het bezit te zijn van een mes. Volgens een politie woordvoerder blijkt daaruit dat de dader wist dat de man blind was. De overvaller eiste geld. Omdat het slachtoffer dat niet bij zich had, dwong de man hem terug te gaan naar zijn woning. (ADVERTENTIE) Kant Triangel BH In de kleuren wit of ivoor. M aten: A 70 t/m 80 en B 70 t/m 80. Geldig t/m zaterdag 27 september. VROOMS DREESMANN „DUOLISME" 1 De ster van VVD-fractielei- der Joris Voorhoeve, enkele maanden geleden nog een vrijwel anoniem VVD-ka- merlid, blijft rijzen. Degenen die de afgelopen weken de politieke ontwikkelingen hebben gevolgd, weten dat zich binnen de VVD een competentiestrijd afspeelde, met als inzet het politieke leiderschap van de partij. Door de partij zelf is overi gens steeds ontkend dat vice-premier Rudolf de Kor te en Joris Voorhoeve met elkaar over het leiderschap in de slag zouden zijn. Net als de meeste basisscholen zou ook de VVD de komen de vier jaar een „tweehoof dige leiding" krijgen, zo werd gezegd. Maar in Den Haag weet men wel beter: in de politiek is veel mogelijk, maar twee kapiteins op één schip, dat gaat niet. De VVD-partijraad van af gelopen zaterdag vormde niet alleen de vuurproef voor Voorhoeve (zijn eerste optreden als fractieleider te genover de achterban), maar bovendien de plek waar hij èn De Korte zouden optre den. De liberale partijgan gers zouden nu voor het eerst beide heren op hun ware merites kunnen beoor delen. En zo gebeurde het. Al moet worden vermeld dat beide „tegenstanders" zich niet als zodanig blootgaven. Gelijk schaakspelers druk ten zij eerst glimlachend el- kaars hand, waarna zij el kaar met complexe spel vari anten te lijf gingen. „DUOLISME" 2 Met zijn openingstoespraak kreeg Voorhoeve het voor deel van de eerste zet. En hij opende zaterdag sterk. Zéér sterk, getuige het applaus dat hij oogstte en de compli menten We staan achter je, Joris") die hem deel vielen. Voorhoeve, bepaald niet het Joris Voorhoeve type van de „toffe jongen", besloot heel verstandig zich zelf te blijven. Met een nuchter maar geïnspireerd verhaal en nu en dan een intellectualistisch getinte grap van het droge soort wist hij de zaal tot het eind te boeien. Bijna komisch was het kwartiertje college" dat Voorhoeve (compleet met overheadprojector) verzorg de over de financieel-econo- mische problematiek. Maar het meeste succes oogstte de fractieleider met het feit dat hij de partijraad duidelijk wist te maken, dat de strijd om het leiderschap van de VVD reeds is gestreden: Rudolf en ik vormen een onafscheidelijk duo. Als we niet zo ver van elkaar af woonden, zouden we met een tandem naar ons werk gaan Met een knipoog naar de door Nijpels uitgevonden term „strategisch monisme" (waarin de coalitie zich bindt aan het kabinetsbe leid) tegenover het gangbare „dualisme" (regering en par lement met gescheiden ver antwoordelijkheden), kwam Voorhoeve zelfs met een woordspeling op de proppen: „Men zou kunnen zeggen dat met Rudolf en mij de pe riode van het strategisch du- ólisme is aangebroken Rudolf de Korte mocht met zijn speech aan het slot van de VVD-vergadering probe ren het succes van Voorhoe ve te overtreffen. Zijn dub belzinnige opening „Hier staat een modaal lid van de afdeling Wassenaar" viel echter in minder goede aar de. En de lange uiteenzetting over de kabinetsvoorne mens, waaruit men wel de conclusie móest trekken dat slechts VVD-bewindslieden daarbij iets in te brengen hebben, miste de ware „libe rale vonk". Ietwat verveeld zelfs wachtte de zaal het slot van zijn betoog af, om direct daarna met de hand vooruit op Joris Voorhoeve af te stormen. DE KAMER DEZE WEEK Nu de behandeling van de rijksbegroting voor 1987 aanstaande is (7 oktober be ginnen de Algemene be schouwingen) wil de Kamer nog snel even een aantal oude vuiltjes wegwerken. De agenda van deze week bevat dan ook een lange serie on- derwerpjes, zoals de opslag van chemisch afval, de jeugdspaarwet en een aantal probleempjes rond de invoe ring van het nieuwe sociale zekerheidsstelsel. Woensdag avond debatteert de Kamer Redactie: Frans Weerts en Dick van Rietschoten nog een keer over de uit spraken van minister Van Dijk betreffende de werklust van de rijksambtenaren. PROCES 1 Tweede- Kamervoorzitter Dolman en zijn vijf vice- voorzitters, die tezamen het presidiumvan de Kamer vormen, moeten binnenkort een verre van alledaagse be slissing nemen. De vraag waarvoor zij zich gesteld zien komt in het kort hierop neer: zullen wij premier Lubbers en minister Ruding strafrechtelijk' laten vervol gen of niet? Ja, dat hebt u goed gelezen. Zowel de minister-president als onze nationale schatkist- bewaarder hangt een rechts zaak boven het hoofd. Om u als lezer niet langer in ver warring te laten verkeren, haasten wij ons het een en ander uit de doeken te doen. De hele zaak is in gang gezet door een Amsterdamse ju rist, dr. W. B. Evers. Deze ergert zich al geruime tijd aan de financiële handel en wandel van de gebroeders Lubbers (Ruud, Rob, Ri chard en Leo) die zoals be kend een aardig familiekapi taal hebben opgebouwd met de metaalconstructiefabriek Hollandia Kloos, enkele kleinere bedrijfjes en een aantal onroerende goederen. Volgens dr. Evers hebben de gebroeders Lubbers zich in het verleden schuldig ge maakt aan fraude en andere financiële malversaties. Dat alles moet maar eens boven tafel komen, vindt hij. In mei 1985 vroeg dr. Evers de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een onderzoek in te stellen naar mogelijke fraude, ge pleegd bij drie inmiddels failliete bedrijven die toebe hoorden aan Leopold Lub bers. Dit onderzoek werd ter hand genomen, maar is vol gens Evers na enige tijd om onverklaarbare redenen stopgezet. Toen hij minister Ruding, die de verantwoor delijkheid voor de FIOD draagt, hierover om ophel dering vroeg, kreeg Evers een nul op het rekest. Dit was voor de Amsterdamse jurist de aanleiding om Ru ding voor het gerecht te da gen. PROCES 2 Tegelijkertijd besloot hij dat ook premier Ruud Lubbers strafrechtelijk vervolgd zou moeten worden. Want hoe wel de minister-president in 1982 (toen hij tot zijn hoge ambt werd geroepen) be kend heeft gemaakt dat hij geen enkele bemoeienis meer met zijn familiebedrij ven zou hebben, is dat vol gens dr. Evers nog wel dege lijk het geval. En dus is Lub bers mede schuldig aan de vermeende fraude van zijn broers. Een probleem voor Evers was echter, dat hij er zelf niet in slaagde, Lubbers en Ruding voor de rechter te dagen. De grondwet schrijft namelijk voor, dat bewinds lieden voor delicten die ver band houden met hun amb tsuitoefening alléén straf rechtelijk vervolgd kunnen worden op last van de Twee de Kamer of van de konin gin. Vandaar het verzoek van Evers aan de Tweede Kamer om de beide bewind spersonen voor het gerecht te slepen. Wat gaat dr. Evers nu doen als het kamerpresidium geen gehoor geeft aan zijn wens tot vervolging van Lubbers en Ruding? „Dan wend ik mij rechtstreeks tot de ko ningin", luidt zijn resolute antwoord. „Ik ben van plan de zaak-Lubbers niet los te laten. En als ik toch hierin vastloop, dan probeer ik een aanklacht in te dienen tegen minister Korthals Altes. Want die heeft indertijd als advocaat van Slavenburgs Bank weet gehad van aller lei foute zaken, bijvoorbeeld dat Slavenburg heroïne- transacties financierde. Kortom, u hoort echt nog wel van mij".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3