econte raakt i jnaam kwijt Teun van Vliet wint grote prijs Rensport kan niet buiten Duindigt lansell op weg aar wereldtitel Tafelmeier naar record met speer PORTTRIBUIME C&idóeSoivumt Avanti verlangt papieren overwinning Europa Cup voor Terrasvogels Westland Wil Vooruit slechts vierde plaats MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 »rer niet meer I formule 1 •RIL De Zwitserse coureur Mare v$r zal niet terugkeren in de formule 1. maakte hij gisteren op het circuit van itk il voor de start van de door Nigel sell gewonnen race om de Grote Prijs ra Portugal bekend. Surer revalideert van irnstige crash op 31 mei van dit jaar tij- de rally van Hessen, waarbij zijn co- 0 )ier Michel Wyder om het leven De 35-jarige Zwitser, die in 80 for- 1-races uitkwam en daarin als beste iaties twee vierde plaatsen noteerde, i'el actief blijven in de autosport. Hij zal ^gaan toeleggen op de wereldtitelstrijd toerwagens. Bovendien zal hij als tele- -commentator optreden bij formule 1 Longo kraakt wereldrecord COLORADO SPRINGS De Francaise Jeannie Longo, we reldkampioene op de weg en bij de achtervolging 1986, mag zich sinds zaterdag definitief de snelste wielrenster ter we reld noemen. Op de hooggele gen open wielerbaan van Co lorado Springs verbeterde zij het huidige wereld-uurrecord van Kathy van Oosten met bij na 1700 meter. Kathy van Oos ten legde op 16 september 1978 op de wielerbaan van Mun- chen in één uur 43,082 km af. Longo haalde in Colorado Springs een afstand van niet minder dan 44,770 km. DEN HAAG Het Europese bekertoernooi tafeltennis heeft een chaotische start achter de rug. Vrijwel alle Nederlandse ver enigingen kenden problemen met de organisatie. Avanti kwam zelfs helemaal niet in actie. Bij de heren noch de dames. Bij de heren zijn alle vijf ploegen nog in de race, bij de dames werd het aantal deelnemers gehalveerd tot twee. Avanti moest naar Vigo in Spanje, maar bleef thuis. De Hazers- woudse ploeg beriep zich op de reglementen. De Spanjaarden hadden de speeldag en aanvangsuur te laat medegedeeld, waar door Avanti geen visa meer kon verzorgen voor zijn Hongaren Kreisz en Podpinka. Avanti heeft de kwestie bij de organisatie aangekaart en verlangt een papieren overwinning door diskwa lificatie van Vigo. De Veluwe stelde de eigen aanhang in Apel doorn gisteren zeer tevreden door het Italiaanse ASC Latina met 5-3 uit te schakelen. Oogdruppels beletten start wereldkampioen DRONTEN - Alle leden van de gouden 100 kilometer tijdritploeg bij het WK in Colorado Springs waren present bij de Ne derlandse clubkampioenschappen in Dronten. Niet allen kwamen echter in ac tie. Rob Harmeling uit Nijverdal besloot kort voor de start niet te rijden. Hij had daar een goede reden voor. Vorige week had hij van zijn huisarts oogdruppels ge kregen om een ontsteking aan zijn ogen te bestrijden. In Dronten kwam een van de begeleiders van CC '75 tot de ontdekking dat het middeltje, zij het in geringe mate, een stof bevatte die voorkomt op de lijst van verboden middelen. Toen Harmeling dat vernam besloot hij terstond niet te starten. OOSTERHOUT Terrasvo gels heeft gisteren in Ooster hout voor de zevende maal de Europa Cup softbal gewon nen. De ploeg uit Santpoort versloeg in de finale HCAW uit Bussum. Het eerste finale duel eindigde in 5-0. De twee de wedstrijd won Terrasvogels met 2-0. 4BURG „Kam- n zonder titel" zo t de bijnaam van Hen- econte. De 23-jarige lisman is één van de jst getalenteerde ten ors ter wereld, zorgt I altijd voor spektakel, slaagt er zelden in toernooi van beteke- winnen. Sinds giste- I is Leconte een kam- met een echte titel. nukkige Franse idool het toernooi van hburg. In de finale ff hij Miloslav Mecir, naar van de open f'tduitse titelstrijd in in de het nauw. De Cat" uit Tsjecho-Slo- ije was niet in staat tot maken van rare {ingen: 6-2, 5-7, 6-4, 6-2. Het Hamburgse publiek bleef verstoken van Westduits suc ces. Sergio Casal en Emilio Sanchez versloegen in de dub belspelfinale Boris Becker en Eric Jelen. De Spaanse tan dem had geen moeite met het duo dat West-Duitsland verte genwoordigt in de strijd om de Davisbeker: 6-4, 6-1. Mich iel Schapers werd met zijn Zweedse partner Ronnie Bathman in de halve finale door Becker en Jelen uitge schakeld, 2-6, 4-6. Manege titel Manege heeft gisteren in Am sterdam voor de eerste maal in haar 22-jarig bestaan de natio nale clubtitel veroverd. In de finale tegen het hoofdstedelij ke Popeye namen de Apel- doornse tennissers verrassend een voorsprong van 4-1. Toen beide clubs in het heren-dub belspel ieder een set wonnen. 'was dat vanwege een veel gunstiger set-gemiddelde van de bezoekers al voldoende om feest te gaan vieren. In de strijd om de derde plaats klop te Son Jaagpad uit Amsterdam met 4-2. Ook in deze wedstrijd gaf een beter set-gemiddelde de doorslag. Eric Wilborts (22) was in het finale-weekeinde van de na tionale club-competitie één van de opvallendste spelers. Zaterdag won hij zeer gemak kelijk van René Moos (6-2, 6- 0). Gisteren verraste Wilborts iedereen door zijn vlotte zege op de door steenpuisten ge kwelde Tom Nijssen (6-1, 6-3), die de dag daarvoor overtui gend had gewonnen van Men- no Oosting (6-1, 6-1). De Bra bander leed daarmee zijn eer ste nederlaag in deze competi tie. Debutant Manege, bestaande uit Hellas ter Riet, Manon Bol- legraf, Chris Vermeeren en Henri Leconte veroverde de eerste echte titel in zijn carriere Eric Wilborts, bleek als team dag won ze voor de tweede een hechte eenheid. Vooral maal in deze competitie van de Ter Riet (18) was goud waard nationale kampioene Nicole voor Manege. Ook in dit lood- Jagerman (6-4, 6-1) en gisteren zware eekeinde bleef zij in het was ze in twee sets (6-3, 6-4) te enkelspel ongeslagen. Zater- sterk voor Simone Schilder ISBERGUES De Grote Prijs van Isbergues is ge wonnen door Teun van Vliet van de ploeg Post. Aan de finish had hij een voorsprong van acht se conden op zijn ploegge noot Theunisse en de Fransman Duclos-Lasalle. De ploeg van assistent-ploeg leider Walter Planckaert be heerste de wedstrijd. Onder aanvoering van Anderson werd de eerste vluchter, Le- crocq, die direct na de start was ontsnapt, ingelopen. Drie kilometer voor de finish vluchtte van Vliet, die duide lijk voordeel genoot van zijn trainingen in de Coors Classic, weg. Te laat reageerde Duclos- Lasalle, die samen met Theu nisse de achtervolging inzette. Ook de oud-wereldkampioen Zoetemelk reed een goede wedstrijd, getuige zijn achtste Prijs Merckx Ondanks een lekke band heeft Charly Mottet de individuele tijdrit over 64 kilometer, de grote prijs Eddy Merckx, ge wonnen. Hij ging de Belg Emonds, en de Westduitser Gölz voor. Beste Nederlander was Bert Oosterbosch, die zich vooraf nog goede winstkansen had toegedacht. Ook Nijdam (elfde) en Breukink (veertien de) stelden teleur, maar zeker ook de winnaar van vorig jaar, Vanderaerden, die als dertien de eindigde. Met zijn overwinning stelde Mottet, die toch al aan een ij- zersterk naseizoen bezig is - hij werd tweede in de strijd om het wereldkampioenschap in Colorado, achter Argentin - nadrukkelijk zijn kandidatuur voor de Grote Landenprijs in Cannes volgende week. Deze wedstrijd won hij vorig jaar ook al. In de open Ronde van de toe komst, gesponsord door de Eu ropese gemeenschap, heeft de Spanjaard Indurain de leiding in het algemeen klassement veroverd. Hoewel hij geen etappe won, deelde Indurain dit weekend de lakens uit. Na de elfde etappe, die de Frans man Roux mert vijf minuten voorsprong wist te winnen, kon Indurain het leiderstrico al aantrekken. Hij kwam na melijk in de achtervolgende groep binnen. Gisteren zat de Spanjaard in een kopgroep, waarin ook de latere ritwin naar Grewal zat. Diezelfde Grewal, olympisch kampioen in Los Angeles, is met een achterstand van 54 seconden de voornaamste concurrent van Indurain voor de eindze ge. Er zijn nog twee etappes te rijden. de start van de grand prix van Portugal werd er een aller- ligst plaatje gemaakt van Nigel Mansell en teamgenoot Nel- Piquet. Teammanager Frank Williams (rechts in rolstoel) kon blij zijn met de zege van Mansell. nTORIL De strijd om het wereldkampioenschap voor for- ole-1 coureurs spitst zich in de slotfase toe op drie kansheb- I. onder wie twee stalgenoten: de Brit Nigel Mansell, gisteren iet circuit van Estoril winnaar van de Grote Prijs van Portu- en de Braziliaan Nelson Piquet, die derde werd. Beide rij- i in de Williams-Honda hebben concurrentie van titelverde- ir Alain Prost (McLaren-Porsche), tweede in Portugal, isell, leider in het algemeen klassement, maakte in de veer de van de zestien races een sterke indruk. De Brit, achter de Ïiliaan Senna in tweede positie gestart, domineerde vanaf >egin. Door gedurfd te rijden en alles op alles te zetten won zoor de-vijfde keer dit seizoen een Grand-Prixwedstrijd. Na uim driehonderd kilometer bleef hij Prost bijna negentien 'iquet bijna vijftig seconden voor. Als Mansell 12 oktober de te Prijs van Mexico wint, verzekert hij. zich van het wereld- ipioenschap. De laatste race, in Australië, is in dat geval een aecht om de troostprijzen. Tien jaar geleden had Groot-Brit- ïië in James Hunt voor het laatst een wereldkampioen. ib Rothgengatter viel al na een paar ronden uit met een ge- Keri aandrijfas. erstel nationale coureurs "frIDVOORT Het autorensportseizoen 1986 was er een van bleekste soort. Nederland, liever gezegd Zandvoort, kende jaar geen Grand Prix voor formule-l-wagens. Het scheelde nog altijd bedreigde circuit sowieso vijftigduizend kijkers, irdoor het normale jaarcijfer van 300.000 niet werd gehaald, racefestival in Zandvoort, de traditionele finale van het na- ale rensportseizoen, trok liefst 35.000 kijkers en poetste via aantal redelijke verrichtingen van de Nederlanders de doffe is van de laatste maanden weer wat weg. Allard Kalff, de Jitieuze 24-jarige coureur uit Baambrugge, was de opvallend- Oranje-helm van de dag. Hij won de race in de formule Ford onderstreepte zijn Nederlandse titel in die categorie. Ge- van Uitert, nog jonger en mogelijk nog ambitieuzer dan ff, wilde het seizoen binnen eigen grenzen ook op opvallende luiten. Dat lukte de rijder uit Dongen niet. In de formu- 1600, een race tellend voor het Europees kampioen- nam Van Uitert vaardig de kop, maar in de vierde ronde ij te gretig. In de Tarzanbocht verloor hij de neus van zijn de, vervolgens bleef in de Gerlach-bocht het gas hangen, i irdoor zijn avontuur in een wolk van stof en zand eindigde, diezelfde race leek de Zandvoorter Frans Vörös, na een egtijdige crash van zijn concurrent Bokhoven, op weg naar tationale titel. De leerling van Jan Lammers werd in de laat- ronde echter het slachtoffer van twee spinnende wagens r zijn neus in het Scheivlak, waardoor Bokhoven toch nog 'bt kon vieren. hoofdnummer van de dag, de race uit de strijd om de Euro- ij Cup in de Alpine V6, voorheen gekoppeld aan de Grand i|x, haalde het qua attractie niet bij de aflevering van vorig f, toen Jan Lammers de Italiaan Sigala een lesje rijkunst gaf. WASSENAAR Voor het eerst sinds jaren was er gisteren weer eens een echte rendag op Duindigt. Omdat de drafbaan in Groningen het honderdja rig bestaan vierde had deze baan het alleenrecht van de Stichting Neder landse Draf-en Rensport gekregen voor de draf- sport het afgelopen week eind. En dat betekende voor de Nederlandse paar- desport een duur week eindje. Op Duindigt loopt men, zo bleek opnieuw, nog steeds niet warm voor alleen rennen en in het stadspark van Groningen komt wel veel publiek, maar maar blijft de totali- satoromzet meestal be scheiden. Over de twee dagen kwam men daar met uitstekende draverij en waaronder een Euro pees kampioenschap voor leerling-pikeurs dat door de 18-jarige Duitser Anke Fiegenbaum werd gewon nen, aan een omzet van net boven de vijf ton, het geen Duindigt op een nor male zondag alleen be haald. Duindigt kwam aan een omzet van nog geen 225 duizend gul den. Een omzet die voor een zaterdag dan aardig mag zijn voor de Wassenaarse baan, maar niet voor een zondag. Voor de Limburgse trainer Jan Pubben was het een goede dag op Duindigt. Hij won maar liefst drie rennen. Eerst het Criterium der tweejarigen met de nog ongeslagen Sallymen (Malcolm Riley) voor Boxber ger Telex en Boxberger Jewel en later op de middag won zijn eerste jockey, Jan Luyten, nog met Belmonda en Rose of Moon. Maar ook de paarden van trainer en jockey John Smith verkeren op het ogen blik in grote vorm. Hij won eerst over de sprintafstand met Halcyon en in de laatste koers bracht hij Woodfeets Je- saja winnend over de finish. De laatste won al voor de vier de keer o] Aan het liepen enkele jockey's op hun „tandvlees". Begrijpelijk, want normaal gesproken zijn er op een zondag twee, hooguit drie rennen. Woensdag kunnen de heren lichtgewichten rust hou den, want op die dag zijn er al leen maar (elf) draverijen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Tips Duindigt De eerste start van de meeting woensdag op Duindigt is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting lui- ENKHUIZENPRIJS: Andy la Plata, Anna Dakota en Zombie P. SCHAGENPRIJS: Another Express. Anjo Vredenburch en Zirtaki. ZANDVOORTPRIJS: Zamora van Barke, Yonkers Cede en Zorro Six. BEVERWIJKPRIJS: Zefo Hanover, Aronson Mac en Andrea. VENHUIZENPRIJS: Yonnie Flight, Zilco Buitenzorg en Wat Nu. CRITERIUM DER AMATEURRIJ DERS VII: Woensdag, Terence Hill en Volant Princess. LISSEPRIJS: Ydo Morgan, Ymir J en Wino Weber. HILLEGOMPRIJS: Vesuvius M, War ter Lune en Ygor Peterhof. WEST FRIESLANDPRIJS: Vanka Pride. Udet Westlandia en Wil van SASSENHEIMPRIJS: Yet Star Last, Ydeltuit B en Wenri Princess. Usurpator de kleinste schaakcomputer ter wereld LEIDEN In het Neder lands kampioenschap voor schaakcomputers barst het natuurlijk van de monitoren, toetsenborden en randappara tuur. Eén van de deelnemers valt daarom nogal op. „Usur pator" is zijn naam en hij zit... in een luciferdoosje. De klein ste schaakcomputer ter we reld herbergt echter een schaakprogramma, dat echt niet voor de poes is. Harm-Geert Muller (30), afge studeerd in de theoretische natuurkunde en gepromo veerd op „iets met lasers", is de man achter het lucifer doosje. Voor de zekerheid had hij ook zijn grotere computer meegenomen, maar het doosje bleek prima te functioneren. Door een minuscuul venster tje wordt een uit een reken machine gesloopte display zichtbaar. Daarop is te zien welke zet Usurpator gespeeld heeft. Door middel van een „tiptoets" (een op het doosje aangebrachte paperclip) wordt de zet van de tegen stander ingevoerd. Mullers computer is geen aan hanger van het principe dat meedoen belangrijker is dan winnen. Het is weliswaar geen „overweldiger", zoals de Van Dale Usurpator vertaalt, maar hij laat zich ook niet kisten. Uit zeven partijen heeft het dingetje toch maar 2'A punt gehaald, en dat kan niet iedere computer zeggen. Muller geeft ronduit toe, dat de (voorspelbare) verbaasde en bewonderende reacties van het publiek één van de rede nen is geweest voor het ma ken van een schaakcomputer in een luciferdoosje. De ande re reden was dat hij gewoon eens wilde zien hoe klein het kon. Nadat de laatste partij van Usurpator remise is geworden verlaat Muller tevreden brommend het strijdtoneel. Hij bekent op de valreep nog eigenlijk helemaal niet van schaken te houden, maar wel van de „randverschijnselen" zoals computerschaak en vluggeren Het „dragen" van de kleinste schaakcomputer ter wereld gaat natuurlijk in één moeite door. „Waar heb ik hem ook al weer", roept Muller lache rig. Dan grijpt hij, schijnbaar opgelucht, naar z'n borstzakje. Gelukkig, daar zit-ie, veilig en wel: de Usurpator. MARTIN VOORN „Noria", de schaakcomputer die FIDE-meester Fred van der Vliet dit jaar vernederde in het Aegon-toernooi mensen tegen computers, is gisteren Nederlands schaakcomputerkampioen 1986 geworden. De computer van Frans Morsch stond slechts één remise af (aan Chess 0.5X van Wim Elsenaar uit Delft) en zegevierde in zes partijen. De belangrijkste overwinning boekte het apparaat op „Rebel", de computer die onlangs erg hoog eindigde in het wereldkampioenschap. COMO Bij internatio nale atletiekwedstrijden in het Italiaanse Como heeft de Westduitser Klaus Tafelmeier het we reldrecord speerwerpen op zijn naam gebracht. Hij wierp de (nieuwe) speer 85,74 meter ver. Het we reldrecord stond sinds 7 juli vorig jaar in Helsinki op naam van de Ameri kaan Tom Petranoff met 85,38 meter. Tonnie Dirks en Han Kulker zijn gisteren respectievelijk derde en vijfde geworden in sterk bezette lopen in Praag en Bochum. Dirks, van de Keien uit Uden, kwam in Praag in de 32e editie van de Rude Pravo- loop over 11,4 kilometer slechts vijf seconden te kort op de Russische winnaar Viktor Tsjoemakov. Deze had een tijd van 33 minuten en 44 secon den nodig. De Tsjechoslowaak Lobumir Tesacek werd op drie seconden tweede. Bij de da mes, die 5,7 kilometer moesten afleggen, zegevierde de Tsje- choslowaakse Alena Mocario- va in 18 minuten en 50 secon den. Han Kulker van de Bataven uit Leiden trof in de mijl van het Roergebied in Bochum een uitgelezen veld. De bronzen medaillewinnaar van de Euro pese titelstrijd in Stuttgart kwam in de eindsprint echter wat te kort. De Amerikaan Steve Scott zegevierde in 4 mi nuten en 7,1 seconden, voor de Zwitser Deleze, de Nieuwzee- lander Walker en de West duitser Mönkemeyer. De tijd van Kulker bedroeg 4.07,7. Bij de Nederlandse estafette kampioenschappen voor clubs in Groningen zijn zaterdag twee nieuwe récords geves tigd. Op de 4x100 meter finish ten de meisjes (17 en 18 jaar) van atletiekvereniging DEM uit Beverwijk 47,39 seconden. Het record stond met 47,57 se conden al op naam van DEM. Bij de heren verbeterde V&LTC uit Den Haag het Ne derlands record op de 4x1500 meter met ruim een seconde. De Hagenaars liepen de af stand in in 15 minuten en 28,01 seconden. Het record stond al een jaar op 15.29,84. De dames van Olympia wer den kampioen op de 4 x 400 meter, de afstand waarop ook de meisjes van het Haagse Sparta succesvol waren. Zij gingen als eerste over de streep in 3.58,29. De heren van Sparta eindigden als derde bij de 4 x 200 meter (1.27.69) en de meisjes van de club uit de Zuidlarenstraat veroverden de het brons op de 4 x 100 meter in 49,49. DRONTEN Met drie profs en een topamateur als basis heeft de wielerclub De Bataaf uit Zwanenburg zaterdag de nationale clubtitel veroverd. Het Noordhollandse zestal be staande uit Marco van der Hulst, Peter Pieters, Theo Smit, Michel Cornelisse, Dan ny Witkamp en Patrick Eyk onttroonde in de 63 kilometer lange ploegenttijdrit op het klassieke parkoers in de Fle- vopolder rond Dronten de wielerclub Het Luchtschip uit Kerkdriel. Het verschil be droeg minder dan een halve minuut. Het Luchtschip, al jaren sterk in de clubtitelstrijd, verscheen andermaal in de sterkste op stelling met de broers Adri en Jan van Houwelingen en Gert-Jan Theunisse als profes sionele gangmakers. De derde plaats was voor TWC De Kempen uit Valkenswaard met Bogers en Daams als profs in de gelederen. Westland Wil Vooruit è°ld vooraf eveneens als kanshebber. Van de twee jaar geleden sterkste ploeg was echter alleen Gerrit Solleveld nog over. Met de nieuwe lich ting om hem heen was niet meer dan de vierde plaats mo gelijk. Al bij de start werd het zestal van Willibrord Wil Vooruit, met onder andere Jacques Ha- negraaf en Johan Lammerts, gediskwalificeerd. De renners hadden op de schijfwielen on geoorloofde reclame aange bracht. Ze wilden de opschrif ten niet verwijderen, gingen toch van start en reden de ploegentijdrit uit. De wed strijdjury kende de zes Bra banders geen tijd toe. Vorige week tijdens de generale repe titie in Noord-Holland bij het Zilveren Molen-toernooi was de ploeg van André Wagtmans ook al betrokken in een inci dent. De commissarissen kon den za.terdag in Dronten de start van WW niet verhinde ren. Commissaris Roosenburg meende: „Ik kon moeilijk languit voor hun wielen gaan liggen". Geen promotie basketbalsters LAHTI De basketbalsters zijn er in Lahti niet in geslaagd de promotie naar de A-categorie van Europa af te dwingen. Het na tionale damesteam behaalde naar verwachting twee overwin ningen, op Finland (59-55) en Engeland (69-46), maar de neder laag met negen punten op de openingsdag tegen Hongarije (69- 78) brak de ploeg lelijk op. De verdeelde Hongaarse ploeg geloofde het gisteren in de afslui ting tegen Finland wel. Een kleine nederlaag bracht voor de Oosteuropese speelsters de trip naar Cadiz, waar in september 1987 het A-kampioenschap van Europa wordt gehouden, niet in gevaar. De Hongaarse dames togen zeer ongeinspireerd aan het werk en bepaalden zich er toe tegen de Finse damesploeg de score in evenwicht te houden. De thuisploeg greep het cadeau dankbaar aan en .won voor de eigen felle aanhang met 75-73. Door de Finse zege eindigden de drie landen gelijk in wedstrijd- punten, waardoor de onderlinge resultaten doorslaggevend werd. Hongarije had het beste doelsaldo met plus zeven (151- I, Finland had min twee (130-132) en Nederland min vijf (128-133), waardoor het keurkorps van de debuterende coach 144), Meindert van Veen voor het eerst sedert jaren in 1987 zal ont breken op de A-titelstrijd van Eurojfa. „Hier baal ik goed van", verwoordde Van Veen de teleurstelling binnen de damesploeg. „We hebben het maximale er uit gehaald met twee overwinningen. Vooral gezien de ziektes en blessures van belangrijke speelsters. De angina van Blangé heeft ons op gebroken. Zij was conditioneel zo verzwakt, dat zij tegen Honga rije vrijwel niet inzetbaar was. Daardoor liep het verschil in de slotfase op tot negen punten".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13