Gokverslaafde staat zonder hulp verloren Voer recht en plicht onbetaald werken in" Uitbreiding van kerncentrales staat niet vast .KONINKLIJK HUIS Akkoord: beperkte verlaging gasprijs 18e HAAGSE MINERALENBEURS Binnenland Qeidóc Qowuvnt VRIIDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 remeente maakt van taan een olifant" EN HAAG „De gemeente Valkenswaard heeft jn mijn haan een olifant gemaakt. Alle hanen {aaien." Dat zei gisteren K. Moody uit Valkens- Lard. die bij de Raad van State beroep aanteken- I tegen het besluit van de gemeente dat hij zijn Ln die te hard en te veel kraaide weg moest {en. Dit besluit was in 1984 genomen, na klachten i de buren. Moody ging tegen de beslissing in f> De haan was inmiddels echter gestolen en oos weer bij Moody thuis bezorgd, waarna de n een nieuwe haan nam. De rechter was daar- i niet op de hoogte gesteld ert vroeg of er tegen nieuwe haan ook klachten waren ingediend. It was niet het geval. De vraag waar het om gaat Tof het verbod nu ook alleen voor de eerste haan ildt. Over dit ongewone dilemma zal op 30 okto- r een uitspraak worden gedaan. Het echtpaar Moody met de omstreden haan. HARDERE WAPENSTOK VOOR RIJKSPOLITIE APELDOORN De districten Apeldoorn, Zwolle en Nijmegen van de rijkspolitie vervangen in de loop van dit en volgend jaar de traditionele gummistok door een wapenstok met een harde polyester lading, waarmee zware klappen kunnen worden toegediend. „Het is' de bedoeling dat alle agenten op den duur met de nieuwe wapenstok wordt uitgerust. Zeker niet in de eerste plaats om er mee te meppen, maar vooral om ze te gebruiken als afweermiddel", aldus majoor M.A.C. Mathijsen, waarnemend hoofd alge mene dienst van het district Apeldoorn van de rijks politie. Volgens de majoor kan de nieuwe wapenstok de gapende kloof tussen gummiknuppel en het ge bruik van het vuurwapen opvullen. Het gebruik van een wapenstok met stroom en een traangasmiddel werd door de commissie inzake de bewapening van de gemeentepolitie en het korps rijkspolitie afge keurd in verband met het (te) hoge risico. Benzine 2 cent goedkoper ROTTERDAM Superbenzine zal morgen twee cent per liter goedkoper zijn. Normale benzine, diesel, huis brandolie en petroleum één cent. Een prijsverlaging van ongeveer dezelfde omvang wordt voorzien voor dins dag. De daling van de brandstofprij zen is een gevolg van de prijsdaling van de dollar en van de olie. De adviesprijzen per liter aan de zelf- tank bedragen voor superbenzine 149 cent, voor normale benzine 142 cent, en voor diesel 75,4 cent. Voor huis brandolie en petroleum komen deze literprijzen bij afname van 1500 liter uit op respectievelijk 51,35 en 58,6 cent. WERKLOZENPLEIDOOI NIEUWE HOOGLERAAR: 99 TILBURG Een werkloze moet, als hij dat wil, recht kunnen doen gelden op onbetaalde arbeid. Iedereen zou betaalde arbeid moeten kunnen weigeren om door te kunnen gaan met de onbetaalde arbeid waar PROF. WAGEN AAR: „OVERHEID ONDERSCHAT PROBLEMEN" UTRECHT „Pas toen ik stopte merkte ik hoe 1 ziek ik was", vertelde een gokverslaafde giste ren in Utrecht tijdens een congres dat het pro bleem van hem en min stens 10.000 lotgenoten behandelde. De hulpver lening aan alcoholisten en gebruikers van verdo vende middelen is alom geaccepteerd, maar de samenleving kijkt nog altijd vreemd aan tegen iemand wiens hele leven ontwricht is omdat hij zijn hele vermogen in de fruitautomaat gestopt heeft. Steeds meer men sen raken, mede als ge volg van aanpassing aan de Wet op de Kansspe len, in de ban van het gokken. Deskundigen hebben becijferd dat ze ker 100.000, maar wel licht dubbel zoveel gok lustigen, als het ware trainen om verslaafd te raken. Naarmate zich meer legale en illegale speelgelegenheden aan dienen, groeit de behoef te om eens een gokje te wagen. Prof. dr. W- Wagenaar van het Instituut Toegepaste Functieleer aan de Rijksuni versiteit van Leiden heeft uitgebreide studie verricht naar het gedrag van de be zoekers aan casino's. Hij ver wijt de overheid het pro bleem van de gokverslaving te bagatelliseren. Als voor beeld noemt hij het voorne men van het Britse bedrijf Ladbroke om binnen afzien bare tijd 250 winkels te ope nen, waar het publiek op paarden kan wedden. „Stel je voor dat er in ons land even veel verkooppunten voor co caïne ontstaan, wat voor op winding dat teweeg zou brengen. Maar hier hoor je niemand over". Langzamerhand begint ech ter ook de Raad voor de Casi nospelen zich zorgen te ma ken over de ontwikkeling van het gokwezen, maar de aandacht van die instantie richt zich vooral op het ille gale karakter. De verwijten de vinger wordt gericht naar het Openbaar ministerie, dat niet alleen 200 Golden Ten- clubs, maar bijvoorbeeld ook tien goktenten in Rotterdam al jarenlang ongemoeid laat. De Raad voor de Casinospe len noemt „kanalisatie" van het beleid het sleutelwoord. Het liefst zou men nog een aantal kleine casino's uit de grond willen stampen om zo doende het illegale gokken en de daarmee vaak gepaard gaande kans op criminalise ring een halt te kunnen toe roepen. Bovendien worden speelautomaten voortaan aan strengere eisen onderworpen, waardoor volgens de Raad wel degelijk een oogje in het zeil wordt gehouden. In kinderschoenen Niettemin groeit het aantal gokkers gestaag. J. Arzbach van de Jellinek Kliniek in Amsterdam geeft toe dat de behandelingen nog in de kin derschoenen staan. Zelf ge looft hij dat de Consultatie bureaus voor Alcohol en Drugs (CAD) zich langzamer hand meer om de problemen van gokverslaafden bekom meren. De psycholoog drs. W. Fonteyn, verbonden aan het CAD Twenthe, heeft in dit opzicht pioniersarbeid verricht. Onlangs nog for meerde hij een groep gokver slaafden onder de naam „gamblers anonymous". Prof. Wagenaar heeft ontdekt dat de verslaafde speler aan een spel als „Black Jack" zelfs niet de moeite neemt om zich dusdanig in de regels te ver diepen dat de kans op verlies afneemt. Wagenaar: „De ver woede gokkers hopen steeds maar weer dat het geluk hen ditmaal zal toelachen. Ze hebben ooit eens een winstse rie gehad en denken dat hen dat opnieuw overkomt. Ze beseffen niet dat als het rou letteballetje tweemaal achter een de goede kant oprolt, niet roulette lijkt vaak voor het oprapen. Honderden fiches binnen *van geluk maar van toeval sprake is. Hun geluk heet dus eigenlijk pech. Ze weten dat de andere partij sterker is, maar toch proberen ze het opnieuw. Rationeel denken is hen vreemd. Hun enige zorg is wanneer ze aan de speelta fel verschijnen, om zoveel geld te winnen dat ze daar mee het geleende bedrag on middellijk kunnen terugbeta len. Zij zetten dus hoog in met alle nare gevolgen van dien. Arzbach omschrijft de gok verslaafde als emotieloos en contactarm. „Dat is niet zo'n wonder omdat de verslaafde gewend is met machines om te gaan en niet met mensen. Hij is ook niet zo gemoti veerd om te stoppen als een alcoholist of een drugsver slaafde, maar de gevolgen zijn net zo verschrikkelijk. Als hij niet geholpen wordt gaat ook de gokverslaafde kapot". En een gokverslaafde zelf: „Een gokker is een so list, een eenzaam mens, een manupilator, die niet kan ge nezen. Daar is moed en kracht voor nodig en dat heeft een verslaafde niet". „Meestal zoekt de gokver slaafde onder druk van de le venspartner hulp. En denk niet dat alleen de bovenlaag van de bevolking gokt. Nee, je vindt de gokverslaafden in alle geledingen van de maat schappij", aldus Arzbach, die bij de behandeling van pa tiënten zelf de ervaring heeft dat gokkers zelfs nog tijdens de klinische behandeling weddenschappen afsluiten. „Ik heb het meegemaakt dat een gokverslaafde tijdens een wandeling tegen een mede patiënt zei: „Wedden dat de volgende auto die om de hoek verschijnt een Volvo HES LAGRAND t inderporno "via telefoon -liet strafbaar (SN HAAG Seksbood- ïappen die via kooplijnen t 06 nummer van de PTT irden aangeboden, vallen 'ider de vrijheid van me- ngsuiting. De inhoud van de jodsehap is geheel voor ver van de aan- leder. Óok indien de bood- ihap de suggestie bevat dat linderjarigen bij seksuele indelingen zijn betrokken, is lar juridisch niet tegen op te eden. Er is geen sprake van :n afbeelding of een informa- :drager die een afbeelding :vat. Minister Korthals-Altes ustitie) heeft dit de kamerle- ?n Van der Burg en Evers- ijk (CDA) laten weten in ant- foord op vragen. 19 september Prins Claus opent het nieuwe hoofdkantoor van de Koninklijk Verbond van Grafische Onder nemingen. Prins Bernhard opent in Dor drecht het nieuwe bedrijfsterrein van Kloek Zout BV en Kloek Grondstoffen BV. Dit valt semen met het 50-jarig jubileum van deze onderneming. Verder geeft de prins op het voorplein van rijksmuseum Het Loo te Apel- i doorn het startschot voor de Pa leizen-estafetteloop. De deelne mers zijn werkzaam bij veilig heidskorpsen van de koninklijke familie. Prinses Juliana opent in Maas tricht het nieuwe gebouw van de stichting Instituut voor Gezond heids Ethiek. 20 september Prinses Margriet is aanwezig bij de uitreiking van de Four Free dom Awards in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Deze onderschei dingen worden toegekend aan 'personen die zich hebben inge zet voor de vier vrijheden die president Roosevelt van de VS op 6 januari 1941 noemde: vrij heid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. DEN HAAG Het staat allerminst vast dat het kabi net na talrijke studies over de effecten van de kern ramp in de Sovjet-Unie toch besluit tot de bouw van meer kerncentrales. „Die studies kunnen leiden tot „nee". Het „ja" staat niet bij voorbaat vast", aldus mi nister Nijpels (VROM) gisteren in de Kamer. Nijpels bevestigde dat het kabinet begin 1988 denkt te kunnen besluiten over de eventuele bouw van meer kerncen trales, een besluit dat na de ramp in Tsjernobyl werd opgeschort. Ondanks het noemen van het jaar 1988 stelde Nijpels dat het kabinet niet koste wat kost aan die tijdslimiet zal vasthouden. „Wij zullen niet onder druk werken. Het kabinet zal uiterst zorgvuldig opereren". Nijpels betoogde dat het kabinet de ko mende jaren „in alle openheid" een discussie wil voeren over de toekomst van kernenergie, zowel naar de bevolking als naar het parlement toe. „Er mag en wordt niets verborgen gehouden. Ie dereen moet mee kunnen discussiëren. Alle rapporten en gege vens die wij krijgen gaan naar de Kamer. Alleen zo is een dis cussie te voeren over het al dan niet doorgaan met kernener gie". Nijpels benadrukte wel dat Nederlandse besluiten terzake niet los kunnen staan van besluiten die in internationaal ver band worden genomen. Pleidooi voor onderzoek hepatitis zwangere vrouwen ROTTERDAM Bij zwangere vrouwen zou na moeten worden gegaan of zij draagster zijn van het hepatitis B-virus. Als dat zo is, besmetten zij vaak hun kind dat hierdoor ziek kan worden. Als de besmetting direct na de geboorte wordt vastgesteld, kun nen injecties dat voorkomen. Dat schrijft de arts J. Mazel in een proefschrift, waarop hij op 8 oktober in Rotterdam promoveert tot doctor in de geneeskunde. In Nederland worden jaarlijks naar schatting 400 kinderen met hepatitis B geboren. Enkelen van hen krijgen een acute leve rontsteking, maar zo'n 200 kinderen ontwikkelen een chroni sche hepatitis met een grote kans op leverbeschadiging of zelfs leverkanker later in het leven. De promovendus heeft berekend dat onderzoek van alle zwan gere vrouwen en behandeling van besmette kinderen per jaar ruim 1,8 miljoen gulden zou kosten. Dat is, aldus Mazel, minder dan de jaarlijkse kosten van de behandeling van hepatitis B la ter in het leven. FRIEMELS 7bie NiBjue -tandws weer ik: Nier. fcR. STWW EEN pepERCURE V/tfEN VyooROe OBJ a en iK.2At cus W6L SUSCHT/gfllT NeéteM Ü52i_ Het gaat weer goed met Xara. De wijfjes-gorilla in Diergaarde Blijdorp was en kele weken gele den levensge vaarlijk ziek, maar nu is ze al weer verhuisd van de intensive- care afdeling naar het apen- verblijf. Verzor ger Cor Note- boom probeert zijn oogappel met spelletjes en stoeipartijtjes te rug in haar oude ritme te brengen. (ADVERTENTIE) Help de lepra bestrijden. Doe het nul Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Universiteit Groningen wil hockeyclub sponsoren GRONINGEN De rijksuni versiteit Groningen wil de Groninger studentenhoefcey- club Forward sponsoren. Op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gas prijs voor gezinnen zal op 1 januari niet zo ver dalen als op grond van de kop peling aan de prijs van huisbrandolie mogelijk zou zijn. De daling wordt met 33 procent beperkt. Dit nadeel voor de consu ment zal in 1988 en moge lijk ook in' 1989 worden teruggegeven. Tegen die tijd zullen de gasprijzen waarschijnlijk weer stij gen. Het bestuur van de vereniging van gasbedrij ven Vegin is gisteren na weken aarzelen met deze opzet akkoord gegaan. Hoeveel centen de gasprijs op 1 januari omlaag gaat, kan pas na 31 oktober worden bepaald. Dan loopt de periode van zes maanden af waarover de prijs wordt berekend. Bij de Vegin houdt men het op een prijsda ling van zestien of zeventien cent (exclusief btw). Als ge volg van de nu bepaalde rege ling zal de consument daar maar elf tot twaalf cent van toegewezen krijgen. De Vegin is onder druk van minister De Korte (Economi sche Zaken) met de regeling akkoord gegaan. De bewinds man had met een accijns op gas gedreigd indien de gasbe drijven de prijsdaling voor gas op 1 januari niet zouden willen beperken. Vegin-voorzitter Kaland noemde de handels wijze van de minister gisteren „onwaardig en onbehoorlijk". Door de overeenkomst zal de gasprijs op 1 juli 1987 (met cir ca zes cent) stijgen. Prijsverho gingen in 1988 zullen echter afgevlakt worden, aldus Ka- land. Op 1 juli jongstleden ging de gasprijs voor gezinnen, ex clusief BTW, al met 7,5 cent omlaag. deze manier wil de universi teit nadrukkelijker aan de weg timmeren en bewerkstelligen dat meer studenten zich in Groningen zullen laten in schrijven. Hoe groot het be drag is dat de universiteit voor deze reclamecampagne over heeft is nog niet bekend. „We wachten eerst de reactie van de hockeyclub af", aldus een woordvoerder. In Delft wordt de studentenroeivereniging al gesponsord in ruil voor het voeren van shirtreclame voor de TH. men mee bezig is. Zo ont staat ruimte op de ar beidsmarkt voor mensen die wél per se een betaald de baan willen hebben. Tegelijkertijd moet de overheid een werkloze die op zoek is naar een pas sende betaalde baan kun nen dwingen om zich voorlopig nuttig te maken met onbetaald werk. Dat zei de nieuwe buitenge woon hoogleraar in het Sociale Zekerheidsrecht dr. Danny Pieters vanmiddag in Tilburg bij de aanvaarding van zijn ambt aan de Katholieke Uni versiteit Brabant. Voorwaarde voor het plan van de hoogle raar is dat er een garantie is, dat de uitkeringsgerechtigde zich serieus voor z'n onbetaal de werk inzet en dat het onbe taalde werk maatschappelijk nut heeft. De opvoeding van kinderen of de verzorging van zwaar zieke huisgenoten zou in dat geval volgens professor Pieters door de beugel kun nen. Onderzoek heeft uitgewe+ zen dat een flink deel van de uitkeringsgerechtigden wel voelt voor het door Pieters be pleite systeem van „Bewust- Baanlozen". „Misschien moer ten we zelfs verlangen dat, wie geen werk vindt, ofschoon zijn voorkeur uitgaat naar be taalde arbeid, in afwachting daarvan alvast zijn werk kracht inzet voor maatschap pelijk nuttig, maar onbetaald werk. Een dergelijke arbeids plicht zal wellicht grote deels historisch geïnspireerde weerstanden oproepen, maar op de keper beschouwd aanvaarden we nu toch ook reeds deze arbeidsplicht waar het om betaalde arbeid gaat Welnu, een plicht tot onbetaal de werkzaamheid zou niet an ders gehandhaafd kunnen worden dan die tot betaalde werkzaamheid: wie tekortschiet, zal tijdelijk niet dienen te reke nen op de volle financiële solidariteit van de gemeenschap. Wie die plicht dus niet nakomt, zal tijdelijk geheel of gedeeltelijk een uitkering worden geweigerd", aldus professor Pieters, die ook wel voelt voor een combinatie van betaalde en onbetaalde ar beid met uitkering. Daarvoor zou straks een verplichte en alge mene arbeidsduurverkorting moeten worden doorgevoerd met een corresponderend loonverlies. Zo zou een herverdeling van betaalde én onbetaalde arbeid tot stand kunnen komen, waar door iemand bijvoorbeeld per werkweek vier dagen betaald en één dag onbetaald werk verricht. Professor Pieters pleit voor een juridische herbevestiging van het traditionele „arbeidsethos". Arbeid is naar zijn oordeel es sentieel voor de „persoonlijke menswording en een opbloei van de samenleving". De hoogleraar hekelde vanmiddag het materi alistisch arbeidsethos van deze tijd, waarin slechts de „plicht tot geld verdienen" centraal staat en veroordeelde de heersende af wijzende houding jegens onbeloonde arbeid door uitkeringstrek kers. „Die houding kluistert hen aan de luie stoel, om er slechts uit op te staan om het evenmin motiverende sollicitatieritueel te voltrtekken". Als de samenleving verder gaat op de weg van het materialistisch arbeidsethos, dan zal de gevreesde tweedeling van de maatschappij snel naderbij komen, denkt de kersverse professor. „Waar dat arbeidsethos de betaalde arbeid verafgoodt, wordt het voor de betaald werkende gemakkelijker zijn bevoor rechte positie te rechtvaardigen. Mijn vrees voor een dergelijke evolutie wordt nog versterkt door de aanhoudende afwijzing om vertegenwoordigers van uitkeringsgerechtigden in de grote soci ale adviesorganen op te nemen en door de roep de sociale zeker heid in ruime mate in handen van alleen werkgevers en werk nemers te leggen". ARJEN VAN DER SAR De nieuwe buitengewoon hoogleraar in het Sociale Zekerheids recht dr. Danny Pieters heeft vanmiddag in Tilburg zijn ambt aan de Katholieke Universiteit Brabant aanvaard. ADVERTENTIE van de NEDERLANDSE LAPIDARISTEN CLIIB Zaterdag 20 en zondag 21 september, 10.00-17.00 uur in het NEDERLANDS CONGRESGEBOUW, Den Haag. Expositie van mineralen, edelstenen, sierstenen, fos sielen, schelpen, machines enz. GRATIS LOTERIJ. Gratis determinatie ven alle edelstenen en mineralen. GROTE OPAAL TENTOONSTELLING. Toegangsprijs 3.50. Tot en' met 16 jaar en 65+ 2.00

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3