lommissarissen van LDM weten antrouwen niet weg te nemen Sjaal met kranten a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) bewoners Roomburg krijgen log een week voor bezwaren Huisje Goeie Mie gaat toch piat iholingsprojectensteeds elangrijker voor Leiden Leidens beleg en ontzet nau wgezet in beeld gebrach t schransen geopend VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 handeld ir vriend )EN Een 20-jarige g is gisteravond mishan door haar vriend. Ze voor behandeling van jnden in haar gelaat wor- overgebracht naar het De jongen verklaarde lisje te hebben geslagen vlaag van woede". Het ruzie gekregen in de van het meisje aan de [are. De jongen, 21 jaar staat ingeschreven in laar, maar verbleef eni- bij zijn vriendin. Aan lyllisch" samenwonen is n abrupt een einde ge- Politie pakt twee piraten LEIDEN Het begint meer dan een gewoonte te worden: de illegale radio zender Freewave is gister morgen rond tien uur we derom uit de lucht ge haald. De politie heeft twee jongens aangehouden die de zender bedienden: een 21-jarige Leidenaar en een 19-jarige jongen zon der vaste woon- of ver blijfplaats. De uitzending werd verzorgd vanuit een pand aan de Arendshorst. De zendinrichting is in be slag genomen en de mast is van het dak gehaald. Egyptenaren werken zonder vergunning LEIDEN Twee Egyptenaren zijn gis teren naar het poli tiebureau gebracht omdat ze werkten bij eethuisje aan de Breestraat, zonder dat ze daarvoor een vergunning hadden. De mannen, 22 jaar oud, hebben geen vaste woon- of ver blijfplaats. Bij een controle van de Loontechnische dienst kwam de zaak aan het licht. Samenwerking Reinwardt en universiteit blijft LEIDEN De Reinwardt Academie blijft samenwerken met de Rijksuni versiteit Leiden, ook wanneer de HBO-opleiding naar Amsterdam verhuist. Wanneer dit laatste ge beurt, is nog onduidelijk. Maandag besloot de gemeenteraad de oplei ding voor museummedewerkers te laten fuseren met de Academie van Bouwkunst, de Film- en Televisie academie en de Academie voor Beel dende Vorming in Amsterdam. Met de Reinwardt vormen deze institu ten de Amsterdamse Hogeschool voor de kunsten. De hogeschool wil beginnen met nieuwe studievarian ten en onderzoeksgebieden, zoals cultuurbehoud (conservering, restau ratie en educatie) en informatica. Nu ook buitenschoolse opvang in binnenstad LEIDEN „Jullie moeten blijven aangeven dat kinderopvang belangrijk is", aldus wethou der Van Dongen (onderwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie) gistermiddag bij de offi ciële opening van buitenschoolse opvang De Kever aan de Pieterskerkchoorsteeg. Van Don gen zei somber te zijn over wat de overheid voor heeft met kinderopvang. „Toch moet er wat veranderen", aldus de wethouder. „Want de gemeente Leiden kan niet alleen blijven op draaien voor de kosten. In 1987 willen we niet bezuinigen op het sociaal-cultureel werk, maar in 1988 moet er worden bezuinigd". De Kever is een onderdeel van Inde Vroolijcke Arcke, resorterend onder de katholieke stich ting voor club- en buurthuiswerk Leiden. In augustus is de buitenschoolse opvang vopr kin deren van vier tot acht jaar begonnen in het clubhuis in de binnenstad. Ook in de Meren- wijk en in de Burgemeesterswijk kunnen kin deren buiten de schooltijden om worden opge vangen. Acht kinderen maken gebruik van De Kever. Leidster Henny van der Mark heeft elke mid dag van half drie tot ongeveer half zes vijf kin deren onder haar hoede. Het aantal kinderen kan uitgroeien tot maximaal acht per middag. De Kever werkt samen met de Lucas van Ley- denschool en met de Haanstraschool. De ope ningstijden van de buitenschoolste opvang zijn aangepast aan de schooltijden. De gemeente heeft van de subsidie die de de stichting Kin derkantines Leiden niet heeft gebruikt, speel goed aangeschaft voor De Kever. Fietsendief aangehouden LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden. Hij wilde er met een fonkelnieuwe fiets vandoor gaan, die hij had weggehaald uit een rij wielhandel aan de Turfmarkt. Samen met een maat had de jongen de etalage van de zaak vernield met een twee me ter lange balk. Getuigen sloegen alarm. De politie kon de knaap met de fiets aanhouden; de andere jongen was ver dwenen. Politie haalt fuiken weg LEIDEN De politie heeft gisteren ze ven fuiken en een bootje in beslag geno men van een 36-jarige Leidenaar die il legaal paling ving in de Korte Vliet. Uit het water bij de Wilhelm inabrug wer den twee fuiken gehaald en uit de Witte Singel ook. De eigenaars van deze net ten zijn nog onbekend. lADSLEDEN WORDT INZAGE IN NOTULEN GEWEIGERD ,EIDEN De Raad van ommissarissen van de ,DM is er gisteravond iet in geslaagd het wan- •ouwen van enkele poli- eke partijen in de ge- ïeenteraad weg te ne- ien. De commissarissen ;den in bijzijn van de ipectie voor de Volks- ondheid en voormalig M-directeur C. de ing verantwoording af iver het waterschandaal iij het drinkwaterbe- ijf. Vragen van de adsleden werden door iresident-commissaris J. 'ase slechts moeizaam antwoord, terwijl de eigering om de notulen ran vergaderingen van le commissarissen ter in- ige te leggen, opnieuw le nodige argwaan op- iep. buidelijk is dat de commissa- isen niet hoeven te vrezen •or enige oppositie vanuit vdA en VVD. Woordvoer ders van deze beide college- aartijen lieten gisteravond al .onmiddellijk weten dat deze vergadering wat hen betreft niet belegd had hoeven wor den. Zij beschouwen het schandaal met de schorsing van de LDM-directeur en en kele toezeggingen over reor ganisaties bij de LDM, als af gedaan. Dat gold niet voor D66, Links Leiden, CDA en SP. Daar de verantwoordelijk heid van de commissarissen gisteravond maar nauwelijks uit de verf kwam, zullen deze partijen dinsdag in een vergadering van de gemeen teraad hun oordeel vellen. De Jong ontkende gister avond dat hij zijn handelen zou hebben verzwegen. Te- minste twee commissarissen, Fase en W. Bleijie, zou hij er van op de hoogte hebben ge steld. Hij was er verder niet op terug gekomen „want het toevoegen van oppervlakte water leek me geen onjuiste zaak". De commissarissen hadden hem er verder ook nooit meer naar gevraagd. Wel had hij zijn personeel tij dens het onderzoek van de inspectie dat afgelopen zomer plaats had, gemaand tot enige terughoudendheid bij het verstrekken van informatie. „Als ze niets vragen, hoeft er ook niets verteld te worden", was zijn motto. „Ik heb nog steeds de heilige overtuiging dat ik goed heb gehandeld", aldus De Jong. Koorts Vertegenwoordigers van de inspectie bleken tot aan het incident uitstekend met De Jong te hebben samenge Inspectie overwoog in '84 ingreep bij LDM LEIDEN De Inspectie voor de Volks gezondheid overwoog reeds in '84 de LDM te bevelen Haags drinkwater aan te kopen. Dit blijkt uit de notulen van een vergadering die vertegenwoordigers van de inspectie in november van dat jaar hadden met Gedeputeerde J. Noor- land. De inspectie maakte zich na het be drijf doorgelicht te hebben toen al zor gen over de drinkwaterproduktie van de LDM die aanmerkelijk hoger was dan het toegestane in de vergunning. Betwij feld werd of de hoge produktie van de LDM wel langer „verantwoord" was. „Ingrijpen is niet ver meer", staat in het verslag. Afgesproken werd dat de pro duktie van de LDM niet langer zou mo gen stijgen (deze steeg het jaar daarop licht). Ook werd de mogelijkheid geop perd de LDM te dwingen de produktie te rug te brengen tot de omvang die in de vergunning werd genoemd. De LDM zou dan Haags water aan moeten gaan ko pen. Om welke redenen precies de hoge pro duktie van de LDM niet verantwoord zou zijn, komt uit dit verslag niet naar voren. Duidelijk wordt wel dat de be drijfsvoering van de LDM met enige zorg werd bekeken. Zoals bekend besloot de inspectie afgelopen zomer daadwerke lijk aktie te ondernemen nadat het ge knoei bij de LDM hen was medegedeeld. werkt. Wanneer de kwaliteit van het water verslechterde, werden zij steeds door de di recteur op de hoogte gesteld waarna maatregelen werden genomen. Meestal bestonden deze uit het toevoegen van chloor. Dergelijke situaties de kwaliteit van het drink water tot ingrijpen gebood. „Je moet het vergelijken met een patiënt die constant lijdt aan een aankomende koorts. Maar nooit eens last krijgt van een flinke koorts", aldus de heer Jansen van de in spectie. De koortsaanvalletjes namen de laatste jaren echter sterk toe. Tesamen met de hoge waterproduktie van de LDM „had dit voor ons mis schien een signaal moeten zijn dat er wat mis was", al dus Jansen. Hij zei het stand punt van De Jong over de juistheid van zijn handelen niet te delen. Jansen: „Het gaat er niet om net onder de normen te zitten, maar om er zo ver mogelijk vandaan te blijven". De Raad van Commissarissen werd veelal achteraf op de hoogte gesteld wanneer er extra chloor was toegevoegd. Maar men kon hieruit onmo gelijk conclusies trekken. De waterkwaliteit, beaamden De Jong en de inspectie, was een verantwoordelijkheid van de directeur. Ook het bestaan van de leiding waardoor het oppervlaktewater werd toe gevoegd, hadden de commis sarissen niet kunnen vermoe den. Weliswaar kwam het bestaan van deze shuntlei ding een enkele maal in de financiële boeken voor, maar daar had zelfs de commissie die de rekening van de LDM controleerde, overheen gele zen. Om de verantwoordelijkheid van de commissarissen voor het schandaal te kunnen be oordelen, vroeg R. Van Lint (Links Leiden) gisteravond de notulen van de vergade ringen van de commissaris sen voor de raadsleden open baar te maken. Dat werd vooralsnog geweigerd omdat er geheime zaken in zouden staan. „Dat doet mij het erg ste vrezen", zei Van Lint na afloop van de vergadering. De commissarissen kondig den tenslotte aan de bedrijfs structuur van de LDM te zul len wijzigen om herhaling van deze affaire in de toe komst te voorkomen, doen zich overigens bij ande re drinkwaterbedrijven ook voor. Het gebeurde nogal eens dat lat Dit huisje aan de Oostdwarsgracht 24, waar eens de be ruchte Leidse gifmengster Goeie Mie leefde, zal geen historische gedenkplaats worden. Het huisje zal net als de andere huisjes aan de Oostdwarsgracht worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwe woning. Dit heeft de commissie Volkshuisvesting en Sport gisteren besloten. De heer Langerak van de VVD had graag ge zien dat dit huisje gespaard zou blijven om de herinne ring aan dit beruchte verleden te bewaren. De rest van de commissie nam echter ook genoegen met een ge denkplaat in de gevel van de nieuwbouwwoning, die daar op die plaats zal worden gebouwd. -Jthouderj. Peters bij opening Kraaierbrug: DEN „Het zal steeds dijker worden om ver- iwingsprojecten in de stad Ij te pakken. Vanuit Den is daar steeds minder oor en als we niet alle regelingen die er aan afstruinen om toch jecten gefinancierd te krij- „Doordat de renovatie tevens een scholingsproject was dat in samenwerking met het GAB is opgezet, konden vier werklo zen werkervaring opdoen, maar tevens werden de kosten voor de gemeente gedrukt. Op dezelfde wijze zal nu binnen- kort de Scheluwbrug gereno- dan zie ik de toekomst veerd kunnen worden. Deze iber in", aldus wethouder wijze van werken zal in de toekomst steeds belangrijker worden voor Leiden. Door dit soort regelingen kunnen nu nog projecten gefinancierd worden en het is daarom dat ~n."Peters gistermiddag bij de opening van de aaierburg. De opening van geheel gerestaureerde Hl alen brug verrichtte Peters ir^ien met de heer C.A.J. Tib- <je gemeente ook gewoon plan- directeur van het Geweste- nen blijft maken. Met de plan- Arbeids Bureau in Leiden, nen gaan we de boer op om de renovatie van de brug, het gefinancierd te krijgen, toen eigenlijk niet veel er was dan een plank over water, werd januari dit begonnen. Vier Werklozen Urden bij de renovatie inge- Meestal lukt het, soms ook niet, maar het is nog de enige manier om iets gedaan te krij- akelVzódat üj'watwerter- 6en in de stad Als "e a"fP ing konden opdoen. De van Pen >?aaS afhankelijk ug- was 29 augustus klaar. Kraaierbrug is een be- jgrijk onderdeel in het ka- r van de stadsvernieuwing, ar ook belangrijk is de wij- 'biiwaarop de renovatie is gefi- ïcierd", aldus Peters. zijn, dan redden we het niet meer", aldus Peters. De heer Tibbe benadrukte het belang van dit soort werkprojecten, maar dan vooral vanuit het gezichtspunt dat de werkloze met werkervaring meer kans op een baan heeft. Wethouder Peters en directeur Tibbe van het GAB verklaren met de victorie kraaiende haan in een kooi, de Kraaierbrug voor geo pend. IIDEN Bewoners van wijk Roomburg krijgen een week de tijd om '4h te informeren over de inen van de gemeente op het nog braak lig- ide bedrijfsterrein imburg een tijdelijk af- depot te vestigen. In extra week kunnen ik nog bezwaren tegen it voornemen van de ge- te ingediend wor- tn. De bewoners hadden een eerdere vergade- tg om twee weken extra idenktijd gevraagd. Dit ojelde wethouder D. Tes tlaar gisteravond in de trgadering van de com- issie Volkshuisvesting Sport. In die vergadering benadrukte hij nog eens het belang van een dergelijk depot. „Zo'n de pot is echt van groot belang voor de voortgang van ver schillende bouwplannen in de stad. De geplande woning bouw aan de Hekkensteeg en het terrein van de Zoutkeet en andere kleinere lokaties in stad stagneren, als we daar de vervuilde grond niet kunnen afgraven". Verder benadrukte hij dat het depot een tijdelijk karakter heeft van ten aller hoogste vijf jaar. „We hebben echt gezocht naar goede plek ken in de gemeente waar we die grond eventueel tijdelijk zouden kunnen opslaan. Het bedrijfsterrein van Roomburg leek ons nog de beste lokatie omdat het buitenom, dus niet door de bebouwde kom te be reiken is en het redelijk ver afgelegen ligt van de woon wijk. Ook zal het een veilig depot moeten worden. Dat is duidelijk", aldus Tesselaar. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de raads commissie verschenen geen bewoners uit de wijk Room burg. Zij hadden de dag ervoor hun ongenoegen over plannen geuit op een door de gemeente belegde bewonersvergadering. De bewoners stelden toen dui delijk dat zij geen vértrouwen meer hadden in de gemeente, omdat deze in het verleden, toen de vuilstortplaats nog in de wijk lag, nooit naar hun be zwaren zou hebben geluisterd. Zij vreesden wel overlast en waren bang dat het depot niet echt veilig zou zijn. Boos wa ren zij vooral over de wijze waarop de gemeente de bur gers van Roomburg inspraak had gegeven. Volgens de be woners zouden de plannen hen nu in recordtempo „door de strot geduwd" worden. Wethouder Tesselaar stelde gisteravond naar aanleiding van deze opmerkingen dat in juli dit jaar reeds met bewo nersvertegenwoordigers van de wijk Roomburg over de plannen was gesproken. „We hebben toen verteld dat Roomburg één van drie moge lijke lokaties in de gemeente zou kunnen worden. In augus tus heeft het college van B en W besloten aan de lokatie in Roomburg de voorkeur te ge ven. Dit besluit werd toen di rect aan de, bewoners kenbaar gehiaakt", aldus Tesselaar. aunaifjiju ÜU tentoonstelling schansen en LEIDEN Ter gelegen heid van het 100-jarig be staan van de 3 October Vereeniging hebben twee studenten van de Rein wardt Academie, Hester Brugman en Hans van Roode, in samenwerking met het Gemeente Ar chief Leiden een tentoon stelling gemaakt over Lei dens beleg en ontzet. Burgmeester C.H. Goe- koop heeft de expositie „Schansen en Schransen" gistermiddag geopend in de Vlietlanden, de ten toonstellingsruimte van het Gemeentearchief aan de Vliet 25. In tegenstelling tot de exposi tie in de Leidse Lakenhal, die volgende week geopend wordt en waar het accent voorname lijk ligt op de feestviering rondom 3 oktober, heeft deze tentoonstelling een puur histo risch karakter. In chronologi sche volgorde wordt aandacht besteed aan het beleg en ontzet van Leiden. De tentoonstelling is in vier delen op te splitsen: de inleiding, het eerste beleg, de adempauze tussen het eer ste en tweede beleg en het tweede beleg. Op de tentoonstellingsborden zijn originelen en afbeeldingen van documenten en veel pren ten' en gravures aangebracht. Veel aandacht is besteed aan het tweede beleg, dat vooraf ging aan het tot op de dag van vandaag nog steeds met veel enthousiasme gevierde ontzet. Vooral honger en ziekte speel den bij dat ontzet een grote rol. Opdracht tot uithongering van Leiden was gegeven door Valdez, de Spaanse opperbe velhebber. Pogingen van zijn maitresse Magdalena Moons om Leiden juist te sparen, mochten niet baten. De stad was hermetisch afgesloten. Enkele postduiven, eigendom van Willem Corneliszoon, vormden de laatste schakel met de buitenwereld. De brie ven waar zij mee heen en weer vlogen, waren zeer be langrijk in het laatste kritieke stadium van de Leidse verde diging. In de nacht van 2 op 3 oktober 1574 wisten de Geuzen onder leiding van admiraal Boisot uiteindelijk Leiden te bevrijden. Aan de tentoonstelling is ook een stadswandeling verbonden van ongeveer 40 minuten. Be gin- en eindpunt zijn bij de Vlietlanden. De tentoonstel ling is tot zaterdag 11 oktober te zien. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 12.00 tot 16.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Op 3 oktober is de ten toonstelling van 10.00 tot 12.00 uur te zien. Wedstrijd De eerste Leidse soundmix- wedstrijd wordt komende zondag gehouden in het An- tonius Clubhuis aan de Lan ge Mare 43. De jury bestaat uit verschillende managers en Arnold Muhren, ex-lid van The Cats. Glenda Peters en Leidenaar Bony Cornelia treden op tijdens het festijn dat begint om 14.00 uur. Toe gangskaarten zijn a 12,50 verkrijgbaar aan de zaal. Voor inschrijven en informa tie, tel. 212734. Matilo Het clubhuis Matilo (Zaan- straat 126) houdt zondag een fietstocht voor het hele gezin. De lengte is ongeveer 25 ki lometer en de start heeft plaats tussen 11 en 12 uur. Deelname kost drie gulden. VOGG De Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicap ten (VOGG) bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan maakt de afdeling Leiden zondagmiddag een rondvaart over de meren in de omge ving. De Opalino's zorgen voor muzikale begeleiding. Volkdansen De 3 October sporthal staat dinsdag 23 september open voor volksdansers. De zaal gaat om 10.15 uur open. De entreeprijs bedraagt f 1,50. Discussie Bij de Stichting Burcht wordt maandag 22 september een Architectencafé gehouden onder de titel: „De veertig duizendste woning betreffen de". Aan de forumdiscussie wordt medewerking ver leend door Auke Mulder, di recteur woningbouwvereni ging Leiden en de wethou ders Tesselaar, Peters en De la Mar. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in de Burg- steeg 14. De toegang is vrij. Zang Het Trio Cas de Marez, be staande uit Cas de Marez, stem, Nedley Elstak, trompet en Martin van Duynhoven, slagwerk, treedt dinsdag 23 september bij de Stichting Burcht op. Cas de Marez is een zangeres en stemperfor- mer, die experimenteert met spreekstem, zangstem en klankassociaties, in relatie met de ruimte waarin zij op treedt. Het optreden is in de Burgsteeg 14 en vangt aan om 20.30 uur. De toegang is 10, donateurs betalen 5 Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). V=88è ler i CcidócSomcunt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11