SV betaalt het loon van de angst Ajax scoort na vier jaar in uitwedstrijd Cieft (Torino) icoort tweemaal FORT CeidacSomcwt Wolkbreuk spelbreker DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 NDHOVEN PSV eft weer even mogen r iken aan Europees top- letbal en opnieuw de be- stiging gekregen dat de eg daarheen zeer lang is. roog bezorgde Bayern ünchen de Eindhovens oeg gisteravond een lude douche in eigen idion: 0-2. De angst voor koele counter van de uitsers bleek volkomen recht. Tweemaal kwam oland Mathy alleen voor >elman Hans van Breu- ilen en beide keren was ;t raak. PSV kon er hoe- inaamd niets tegenover ellen. bnald Koeman, de beste man in de Eindhovenaren, schatte I situatie met de meeste zin |or de realiteit in en beves- gde dat de return in Mün- jen niet meer is dan een for- aliteit. „Het is gebeurd. Wat tb je eraan als je zelf leuk jeelt wanneer je net met 2-0 p de oren hebt gehad. Dit iyern was gewoon een paar laatjes te groot voor ons. We pramen steeds een mannetje i kort, omdat die gasten de |1 verschrikkelijk goed rond leelden en iedereen daarbij leedeed, van rechts-back tot bksbuiten". jogelijk dat met wat meer op- frtunisme een beter resultaat igelijk was geweest tegen de Ook invaller Jurrie Koolhof (ree niets veranderen. gisteren aanzienlijk betere Duitsers. Angst is altijd een slechte raadgever en PSV be zat daarvan aanvankelijk een te grote portie. Het durfde het niet aan Jurrie Koolhof naast René van der Gijp in de twee- mansaanval te posteren, maar had meer oog voor het voorko men van doelpunten dan voor het zelf produceren daarvan. Dat leidde in de eerste helft tot een spelbeeld waarin Bay ern de zaken opmerkelijk ge makkelijk kon controleren. Norbert Nachtweih toonde zich een zeer bekwame ver vanger van de geschorste Klaus Augenthaler. De enige kon aan de malaise bi] PSV keer dat hij wel in de proble men kwam was hij daaraan zelf schuldig, omdat hij de bal met te veel risico „breed" speelde. Michel Valke, niet dwingend genoeg op het mid denveld, kon er evenwel niet van profiteren. Machteloos Het illustreerde slechts de machteloosheid bij PSV, dat als team veel minder was dan Bayern en te weinig spelers telde die met hun opponent konden wedijveren. Eric Ge- rets bijvoorbeeld was met veel te veel dingen tegelijk bezig, De niet fitte Frank Arnesen speelde zeer onrustig en de weke Gerald Vanenburg liep er zelfs compleet voor spek en bonen bij; op één geslaagde ac tie in de tweede helft na. Zijn komst in plaats van de te snel van de hand gedane Ton Lok- hoff heeft PSV eerder zwak ker dan sterker gemaakt. Na de pauze toonde PSV wel de agressie die het voor rust ontbeerde, maar toen was het in feite al te laat. Het over wicht dat de thuisclub toen veroverde was slechts optisch, al hadden Ronald Koeman en de negentien minuten voor tijd voor Michel Valke ingevallen Jurrie Koolhof in de 78ste mi nuut de openingstreffer op de voet. Het duo liep elkaar ech ter in de weg. Koeman: „We raakten de bal allebei half, het was zo'n moment waarop je wat geluk moet hebben". En Koolhof: „Als Ronald een hal ve pas later is, gaat die bal erin en staan we voor. Dan loopt het anders". Teleurgesteld Koolhof was uiteraard teleur gesteld dat hij niet van meet af aan de kans had gekregen te bewijzen terug te zijn. „Maar Kraay maakt de opstelling en die zal z'n redenen wel gehad hebben. Ik was in elk geval fit. Je voetbalt om een doel te bereiken, dat zijn we van avond voorbij geschoten. Bay ern benutte wel de twee kan sen die het kreeg, dat is na tuurlijk wel hun klasse". Ivan Nielsen (links) grijpt niet In en Reinhold Mathy kan even later uithalen en doelman Hans van Breukelen kalm de kansen af die in de slotfase kwamen. Mathy ont trok zich toen tot tweemaal toe aan de bewaking van zijn ci pier Nielsen en was beide ke ren ook zeer accuraat in de af ronding: 0-2. „Hopelijk heb ik nu nog wat meer de aandacht van de bondscoach op me ge vestigd", aldus de aanvaller nuchter, die kon terugkijken „op een fijne avond". Nielsen niet. Ik was fit", trachtte de teruggekeerde Deense verde diger de geruchten te ontzenu wen dat hij te vroeg zijn ren tree had gemaakt. Zijn optre den bij de eerste treffer of lie ver het gebrek aan ingrijpen daarbij was echter op een ma nier zoals van een fitte Nielsen zelden te zien is geweest. In de tang „Dit was Bayern ten voeten uit", treurde trainer Guus Hid- dink van PSV. „In een fase dat we ze in de tang hadden, kregen ze twee kansen en be nutten ze allebei". En Hans van Breukelen: „Dit is inter nationaal voetbal, hieruit blijkt welk een goede ploeg het is. Ze vangen je gewoon op en slaan toe. Op een gegeven moment hebben ze ons hele maal gek getikt". Dat gebeurde vooral na 1-0 toen er bij PSV van enig over leg helemaal geen sprake meer was en elk verband in de li nies zoekraakte. Hans Kraay zag tijdens die slotfase het tweede doelpunt al in de catacomben op de televi sie. De technisch manager weigerde te geloven in uit schakeling. Maar net als die anderen, die nog in een won der geloven, kunnen ze beter realist zijn zoals bijvoorbeeld Ronald Koeman. „Geloven dat je nog verder komt na 0-2 op eigen veld, is iezelf alleen maar wat wijsmaken". WILLEM PFEIFFER PSV (Ned)-Bayern München (Wdl) 0-1 (0-0): 80. Mathy 0-1, 90. Mathy 0- 2. Scheidsrechter: Valentine (Sch). Toeschouwers: 27.500. Gele kaart: Rummenigge (Bayern). PSV: Van Breukelen; Gerets, Niel sen, Koeman, Heintze; Van Aerle, Van de Kerkhof, Arnesen, Valke (Koolhof); Vanenburg, Van der Gijp. Bayern München: Pfaff; Flick, Nachtweih, Eder, Pflügler; Brehme, Willmer, MatthSus, Mathy; Rumme- nigge, Wohlfarth. )EN HAAG Wim lieft had gisteravond met vee treffers een belang- (jk aandeel in de opval- inde overwinning van 4- die zijn Italiaanse werk- fever Torino in de eerste pnde van het toernooi om e UEFA Cup behaalde dj Nantes. Ie Nederlandse spits scoorde i de 83e en 90e minuut het ërde en vierde doelpunt voor b gasten, die de return over jeertien dagen in Turijn tot en formaliteit maakten. Bij |e rust was de stand in Nantes ^erigens nog gelijk. Pas na de lervatting zorgden Comi, Be- jiatto en tweemaal Kieft voor p ruime marge. De fikse ne erlaag van Nantes was mede en gevolg van het gemis van (racigliano, die na een ruim alf uur door de Schotse theidsrechter Syme de rode aart werd voorgehouden. lok Rob McDonald kon giste- bn terugzien op een geslaagd ptreden. De ex-PSV'er, sinds lort onderdak bij Sporting lissabon, doelpuntte bij het rme Akranes drie keer. De Portugese gasten zegevierden h IJsland tenslotte met liefst j-0. Eenzelfde score behaalde Ie Portugese kampioen FC forto in de thuiswedstrijd te len Rabat Ajax uit Malta. Fer- lando Gomes werd met vier -peffers de topscorer van de lerste Europese bekerronde. uventus' 7-0 (driemaal Mi- haél Laudrup) tegen Valur leykjavik verdiende eveneens en eervolle vermelding. )e Belgische titelhouder An- erlecht, zonder de geschorste Percauteren en de geblesseer- e Denen Frimann en Morten- en, schiep zich voor 12.000 loeschouwers in het Astrid- »ark tegen Gornik Zabre vele tansen, maar benutte er lechts twee: 2-0 door treffers fan Gudjohnsson en Scifo strafschop). Bekerwinnaar 'lub Brugge bereikte een re- lelijke uitgangspositie voor de weede wedstrijd tegen Rapid Wien. De Belgen verloren gis teravond weliswaar, maar de uitslag 4-3 biedt voldoende mogelijkhèden voor de return. In de strijd om de UEFA Cup waren beide Belgische verte genwoordigers succesvol. Stan dard Luik won dank zij Nico Claesen met 1-0 bij het Joego slavische Rijeka, Beveren wees met dezelfde (in dit geval wat bescheiden) cijfers het Noorse Vaalerengen terug. Nog niet warm Bröndby accentueerde nog eens de misere in het Hon gaarse voetbal. De Deense kampioen droogde Honved Boedapest na de rust volledig af: 4-1. Real Madrid, houder van de UEFA Cup en dit sei zoen één van de kanshebbers op de duurste beker, was in Bern nog niet warm of het stond tegen Young Boys al achter. Bamert deponeerde in de 2e minuut de bal achter de Spaanse doelman (1-0). Verder lieten de spelers van Leo Beenhakker het niet komen. Paris Saint Germain, met Pierre Vermeulen op het mid denveld, moet vrezen voor een kort bekeravontuur. In het Pare des Princes werd tegen Vitkovice uit Tsjëcho-Slowa- kije slechts 2-2. De door Europa toerende Westduitse clubs boekten nog al wisselende resultaten. Wees Bayern München PSV op z'n zwakke punten, VfB Stuttgart (verliezend bekerfinalist tegen datzelfde Bayern, maar dan toch uitkomend in het toer nooi om de Europa Cup 2) had de nodige problemen met het Tsjechoslowaakse Spartak Trnava. Pas twee minuten voor het einde zorgde Karl Allgöwer uit een strafschop voor de enige treffer. In de UEFA Cup was Bayer Lever- kusen op dreef bij het Zweedse Kalmar (4-1), wees het door dezelfde firma gesponsorde Uerdingen met 3-0 het Oost- duitse Carl Zeiss Jena terug, maar keerde Werder Bremen met een nederlaag van 2-0 te rug uit Spanje na een bezoek aan Atletico Madrid. I INNSBRUCK De Europa Cupwedstrijd tussen SSW Innsburck en Sredets Sofia heeft gisteravond een onge-. bruikelijk einde gekregen. De Italiaanse scheidsrechter Carlo Longhi zag zich genoodzaakt de spelers na 33 mi nuten naar de kleedkamers te sturen wegens een wolk breuk, die in een mum van tijd het veld tien centimeter onder water zette. Op dat moment stonden de Bulgaren met 1-0 voor door een treffer van Stoitsjkov in de vijf- - tiende minuut. De 8.000 toeschouwers, onder wie de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer die een kijkje kwam nemen naar de voormalige international Hansi Miiller, krijgen vandaag de gelegenheid opnieuw Europees voetbal te zien. In onderling overleg werd be sloten de wedstrijd uit te stellen tot vanavond. John Bosman Is attent ter plekke om de eerste treffer voor Ajax te scoren. Aron Winter, pas 's ochtends op de hoogte gesteld van zijn basisplaats, in duel met de Turk Tay- gun. BURSA Ajax heeft gis teren in het snikhete Bur sa een goede traditie ge handhaafd. De Amster damse ploeg sloot zijn confrontaties in het verre Turkije altijd met winst af. In 1966 tegen Besiktas (1-2), twee jaar later ook tegen Fenerbahce (0-2). Achttien jaar na die suc cessen kopte Ajax zonder enige moeite en met „ge flatteerde" ciifers (slechts 2-0 door treffers van Bos man en Van Basten) de Turkse bekerwinnaar Bursaspor, waardoor de thuiswedstrijd over veer tien dagen in De Meer een formaliteit zal zijn. Ajax, gehandicapt door het ontbreken van de met een spierblessure kampende spel bepaler Mühren, kreeg vol gens verwachting in de eerste Europa-Cupronde te maken met een uiterst zwakke tegen stander, die bij voldoende scherpte een dik pak voor de broek had kunnen krijgen. Dat hardhandige lesje bewaar de de ploeg van coach Cruijff volgens zeggen tot de thuis- beurt. De vaak kritische Cruijff, die dit jaar streeft naar een betere sfeer in zijn ploeg, wenste de beperkte scorings drift van zijn elftal ook niet te hekelen. „Laten we nou niet gaan zeu ren, nu we voor het eerst in vier jaar weer eens gescoord hebben in een uitwedstrijd. De laatste keer tegen Celtic was ik er zelf nog bij", aldus de op geluchte coach, die zijn ploeg pas laat, achttien minuten voor tijd door uitblinker Bos man door die nulbarrière in het buitenland zag breken. „Die nul, al vier jaar achter el kaar, heeft ze nerveus ge maakt. Vooral in de eerste helft, na rust was er initiatief en dat leidde tot doelpunten. Dat doet de ploeg goed op ter mijn". Technisch-directeur Johan Cruijff had volgens Europese voetbalwetten en met het oog op de tropische hitte een voor al defensief sterke ploeg het veld ingestuurd. De aanvallen de middenvelder Bosman, de laatste weken indruk makend als tweede man naast Van Bas ten in de spits, bleef aan de kant. De kleine lastpost Aron Winter bezette het centrum van het speelveld, aan de lin kerkant gedekt door de stugge Wouters en ter rechter zijde door de doorgeschoven verde diger Blind. Het behoorlijk door elkaar ge hutselde middenveld van Ajax (Wouters speelde in een heel andere zóne dan hij gewend is) maakte, vooral door het ont- 'breken van schakelpunt Müh ren in de eerste helft vaak een rusteloze indruk, die slechts opgeheven werd als libero Rijkaard met machtige passen kwam inschuiven. De ruimte, die Ajax kreeg, bleef voor de pauze echter on benut. De Amsterdamse ploeg was blijkbaar onder de indruk van de slopende temperatuur, de laaghangende smog en de met fanatieke Turken bezette tribunes. Ajax kreeg al snel te maken met de hardheid in de Turkse verdediging. De trage Hon gaarse ausputzer Kerekes raakte in de tiende minuut de dappere en lastige Winter met gestrekt been op de schouder. Van 't Schip werd getorpe deerd bij een wraakactie door Salih, wat de Turk geel kostte. Van Basten, cover-held in de Turkse kranten, had geen trek In de tweede helft bracht coach Cruijff Bosman toch in het veld om gebruik te maken van de grote ruimte in de Turkse linies. Die omzetting ging ten koste van de zwakke Boeve. In de 72e minuut was het de actieve Bosman zelf, die zijn dominerende rol in het vijan delijke strafschopgebied on derstreepte. De zoveelste voor zet van Van 't Schip werd door Van Basten doorgekopt. Bosman prikte de bal in twee ën mee langs twee verdedigers en passeerde van vier meter afstand de uitstekende doel man Eser met de punt van de schoen: 0-1. Voor Bosman be tekende de treffer een per soonlijk succes. Twee jaar ge leden was hij, tegen Bohemi ans Praag, de laatste schutter van Ajax in Europa-Cupver- band geweest. De weerstand van het gebrek kig verdedigende Bursaspor - de bekerwinnaar bezet niet voor niets de voorlaatste plaats in de nationale competitie - was meteen gebroken. De wei nig alerte Van Basten kreeg in de slotfase drie keer gelegen heid vrij uit te halen. Pas bij de derde poging, vier minuten voor het laatste signaal van de uitstekende Russische scheids rechter Koesnetsov, maakte de 21-jarige topscorer van Europa zijn reputatie waar. Een sim pel tikje opzij van Bosman in het strafschopgebied werd door de Utrechter keihard langs Eser geschoten: 0-2. Over kookpunt Cruijff na afloop „We hebben ze over het kookpunt gejaagd". Cruijff beaamde, dat het spel in de eerste helft niet groots was, maar hij had toch lof voor het tempo dat werd on derhouden. „Het was vooral heet en hobbelig. Ajax liet zich aanvankelijk met opzet ver te rug zakken om met tegensto ten de Turken af te matten. Dat het geen geweldige wed strijd was in de eerste helft kwam ook door de nervositeit wegens het uitblijven van een treffer". Bursaspor - Ajax 0-2 (0-0): 72. Bos man 0-1, 86. Van Basten 0-2. Scheids rechter: Koesnetsov (Sov). Toeschou wers: 8.000. Gele kaart: Salih (Bur saspor). Bursaspor: Eser; Suphi (Talip), Kere kes, Esat, Salih; Kalicaftin, Yalcin, Beyhan; Taygun, Günsel, Bülent (Ca- vit). Ajax: Menzo; Silooy, Rijkaard, Spel- bos, Boeve (Bosman); Blind, Winter (Scholten), Wouters; Van 't Schip, Van Basten, Witschge.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7