I Bloedbad onder winkelend publiek S DOEN GEMATIGDER WAPENVOORSTELLEN Goudmijnen Zuid-Afrika ;evaarlijkste ter wereld Buitenland Miljoenenschade door windhoos in de Eifel Boerenveen hangt 25 jaar boven 't hoofd Pat Phoenix overleden £eidóc@outa/nt DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA S ïevangenen Brazilië ten gijzelaars vrij I van, e-ai IJPUDA Braziliaanse gedetineerden hebben veertien gijzelaars vrijgelaten en zijn uit de ingenis ontkomen, op de voet gevolgd door po- auto's en bussen vol gewapende agenten. Gis- ;avond laat was de verblijfplaats van de ontsnap- nog niet bekend. gevangenen hadden erin toegestemd om hun telaars te ruilen tegen drie priesters en drie ad- caten. onder wie de hulp-aartsbisschop van Bra- is i«. Gerald Avia. Die zijn inmiddels ook vrij. Het 547 ital ontsnapten is nog niet bekend, maar volgens ^lieden waren bij de opstand veertien gedeti- >rden betrokken. De opstand was de tweede ge- ngenisrel in Brazilië binnen twee dagen. Dins- 153 g trad de oproerpolitie op tegen rebellerende ge- 2U7 ngenen in de stad Presidente Venceslau. Daarbij -rden veertien gedetineerden gedood. Amnestie wegens plaatsgebrek in gevangenissen (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Met een amnestie voor minstens achtduizend gedetineerden wil de Italiaanse regering een eind ma ken aan de overbevolking van de gevangenissen en de dolgedraaide justitie weer wat lucht verschaffen. Italië, dat net als Nederland een groot tekort heeft aan cellen, heeft na de oorlog al vaker naar het middel van de am nestie gegrepen om plaats te maken in de gevangenis sen. Vrijgelaten worden die gedetineerden, die tot min der dan drie jaar veroordeeld zijn, met uitzondering van degenen die zich hebben schuldig gemaakt aan moord, doodslag, terrorisme of die de staat hebben opgelicht. De andere gevangenen zien zoveel van hun straf geschrapt dat er nog twee jaar overblijft, met uitzondering op nieuw van bovengenoemde categorieën. Slachtoffer vlucht na aanrijding Van onze correspondent Rink Drost) BONN Doorrijden na een aanrijding komt be treurenswaardig vaak voor, ook in Duitsland. Nieuw is daar, dat niet de veroorzaker van een aanrijding, maar het slachtoffer er vandoor gaat. De politie van Kassei zoekt nu een flink beschadig de rode VW-kever plus de jonge man die dat voer tuig maandag bestuurde. Op een drukke kruising in Kassei knalde een dertigjarige vrouw, die even niet oplette, met haar auto op de Kever. Om de door gang van het andere verkeer niet al te zeer te be lemmeren wilde ze de schade liever aan de kant van de weg regelen. Ze gebaarde de bestuurder van de VW, de kruising vrij te maken. De jongeman ging inderdaad rijden, maar bleef dat doen. Voor alle zekerheid meldde de vrouw zich bij de politie. Die vraagt zich nu af, wat voor gebaren de vrouw heeft gemaakt naar de bestuurder van de Kever. Italië doet mee aan SDI (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Na Engeland, West-Duitsland en Japan gaat ook Italië deelnemen aan het Amerikaanse onderzoeksprogramma SDI naar een afweerschild tegen raketten in dè ruimte. De overeenkomst, waarin de deelname van Italiaanse bedrijven na der wordt geregeld, zal deze week in Washington worden ondertekend door vertegenwoordigers van beide landen. Bij zijn deelname aan SDI heeft Italië de bondsrepubliek als voorbeeld genomen. De Duitse regering heeft zich beperkt tot een „let ter of intent", waarin is uitgewerkt op welke voorwaarden Duitse bedrijven aan het Ameri kaanse SDI-programma mee kunnen doen. Ook Italië houdt het op een dergelijke, vooral techni sche, „letter of intent". Over eventuele politieke steun aan SDI moet in NAVO-verband beslist worden in nauwe samenspraak met de Europese bondgenoten, zo vindt de Italiaanse regering. Weer twee moorden in Noord-Ierland BELFAST Schutters hebben gisteren de katholieke eigenaar van een amusementshal in Noord-Ierland doodgeschoten. Eergiste ren werd ook een katholiek vermoord. De politie vermoedt dat er een verband bestaat. Voor de moord van gisteren op de 28-iarige Joseph Webb is de verantwoordelijkheid nog niet opgeëist. Eergisteren eiste een protestantse terreurorganisatie de moord op. van de 33-jarige koster Raymond Mooney. Terwijl hij net de kerkdeuren achter zich had gesloten werd hij doodgeschoten. Dit jaar hebben zeker 38 mensen al het leven verloren bij het geweld in Noord-Ierland. De helft van hen zijn burgers, de meesten katholiek zijn. De andere slachtoffers zijn agenten, soldaten en „verdachte" collabora teurs die door de IRA zijn vermoord. 'ervolg van de voorpagina) 80 2" LRUS De aanslag ui n gisteren voor het po- sa laire warenhuis Tati is 5 ernstigste in de bloedi- 50 serie die de Franse ofdstad nu al bijna twee st ïken teistert „Het is g rschrikkelijk. Een klap 47s toen overal bloed", al- 321 is een getuige. Het was 71 het moment van de nslag zoals rond dat ;tip gebruikelijk erg op straat voor het •enhuis. Onder de achtoffers waren veel w, ouwen en kinderen. 57 oi bom werd vanuit een rij- nde auto gegooid waarin besnorde mannen zaten, n van de twee draaide het omlaag en gooide de Otém tegen de etalage van het 107. irenhuis, aldus assistent-offi- r van justitie Laurent Dave- 0) s. >20|oor de ontploffing werd een 98. orbijgangster aan stukken l194reten en werd een ander chtoffer meters de lucht in 129' slingerd. Binnen de kortste ren lag het trottoir voor de n kei vol met bloedende ge- j*|)nden die kermend en om lp riepen. De politie maakte 89; n gedeelte van de straat vrij 138.11 een landingsplaats te creëren voor helikopters, die de ergste gewonden naar zie kenhuizen afvoerden. Acht tien gewonden verkeren in kritieke toestand. „De ontploffing was zeer he vig; ik was op de zesde verdie ping en alles schudde. De rui ten in de omgeving sprongen kapot. De hulpdiensten waren er in een oogwenk en het weg brengen van de gewonden be gon onmiddellijk", aldus een journalist van het weekblad Le Point, waarvan de redactie gevestigd is in het gebouw van Tati. Direct na de aanslag heeft pre mier Chirac met de op dit mo ment in Indonesië verblijven de president Mitterrand uitge breid telefonisch overleg ge voerd over eventuele nieuwe veiligheidsmaatregelen. Later op de avond riep de premier de uit een aantal ministers be staande binnenlandse veilig heidsraad bijeen om zich te be raden over de nu ontstane si tuatie. De Franse politie verdenkt de 20-jarige Robert Ibrahim Ab- dallah, broer van de in Frank rijk gevangen zittende Geor ges Ibrahim Abdallah, ervan betrokken te zijn geweest bij de aanslag van vorige week op een cafetaria in de Parijse voorstad la Défense. Ook de 25-jarige broer Maurice Abdal lah wordt gezocht. De gebroe ders verschenen gisteren ech ter op een persconferentie in Robert (rechts) en Maurice Ibrahim Abdallah, de broers van Ge orges Ibrahim Abdallah, wiens vrijlating wordt geëist door het CSPPA. het Noordlibanese Tripoli, om mee te delen dat zij niets met de gebeurtenissen in Frankrijk te maken hebben. Zij ver klaarden al twee jaar niet in Frankrijk te zijn geweest. Zij zeiden dat zij zich ter beschik king hielden van de Libanese, Franse en internationale justi tie. De Franse autoriteiten geloven evenwel, dat de broers deel uitmaken van de FARL, de beweging die hun broer Geor ges oprichtte met familieleden en bewoners uit zijn geboorte dorp in Libanon. Deze groep richt zijn acties vooral tegen Israëlische en Amerikaanse belangen in Europa. Volgens het Madrileense dagblad El Pais zou Abdallah ook achter de aanslag zitten die op 12 april 1985 werd gepleegd op een restaurant, dat veel werd bezocht door Amerikaanse mi litairen van een luchtmachtba sis bij Madrid. De FARL werd berucht na de moordaanslagen op een Israë lische en een Amerikaanse di plomaat in 1982 in Parijs. Vreemd genoeg heeft Abdal lah zichzelf in 1984 aangemeld bij de politie in Lyon „om een moordcommando van de Is raëlische geheime dienst Mos- sad te ontlopen". Bij nader on derzoek bleken zijn achtervol gers agenten van de Franse geheime dienst DST. Abdallah had bij zijn aanhoudfhg maar liefst vijf verschillende pas poorten bij zich en daarvoor werd hij veroordeeld tot vier jaar. Chronologie van bomaanslagen in Parijs waarvoor het „Comité van Solidariteit met Arabische politie-* ke gevangenen en gevangenen uit het Midden-Oos ten" (CSPPA) zich verantwoordelijk heeft gesteld of die de politie met deze organisatie in verband heeft gebracht: - 7 december 1985: de warenhuizen „Lafayette" en „Printemps" aan de boulevard Haussmann, 35 gewonden. Verantwoordelijkheid niet opgeëist door CSPPA; - 3 februari 1986: winkelgalerij bij hotel Claridge op de Champs Elysées, acht gewonden. Bom bij Eifel-toren on schadelijk gemaakt; - 4 februari: de boekwinkel Gilbert Jeune aan de boule vard Saint Michel, vier gewonden; - 5 februari: FNAC-sportwinkel in het Forum van de Hallen, negen gewonden; - 17 maart: supersnelle TGV-trein van Parijs naar Lyon, tien gewonden. - 20 maart: de winkelgalerij Point Show op de Champs Elysées, twee doden, 28 gewonden. Bom onschadelijk ge maakt in de metro bij station Chatelet; - 4 september: bom gevonden en onschadelijk gemaakt in forenzenmetro bij Gare de Lyon; - 8 september: postkantoor bij Hotel de Ville (stadhuis), een dode en achttien gewonden; - 12 september: Cafetaria in de wijk La Défense, 42 ge wonden; - 14 september: restaurant van Pub Renault op de Champs Elysées, en dode en twee gewonden; - 15 september: Hoofdbureau van politie op lie de la Cité, een dode en 51 gewonden; - 17 september: kledingwinkel Tati in het centrum. Vijf doden en 51 gewonden. fASHINGTON/BRUS- De Verenigde Sta- hebben nieuwe voor- «Mellen op tafel gelegd in ontwapeningsonder handelingen in Genève, JJje vandaag zijn hervat. qq4 Washington werd van een üonieme Amerikaanse rege ringsfunctionaris vernomen dat president Reagan de dele gatie in Genève toestemming heeft gegeven te onderhande len over een vermindering met dertig procent van de strategische kernbewapening. Dat betekent niet, zo onder streepte de functionaris, dat Reagan niet langer streeft naar een halvering van het aantal strategische kernwa pens. Het voorstel voor een re ductie met dertig procent moet «gezien worden als een „ver zoenend gebaar" in de richting van de Sovjet-Unie om de on derhandelingen uit de impasse te halen. Op hun top in Genève, eind vorig jaar, riepen Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov op tot een halvering van de nucleai re arsenalen. In juni dit jaar stelde Gorbatsjov inzake de strategische wapens een inte rim-akkoord voor dat voorziet in een reductie met 30 procent. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, is bereid tijdens zijn ontmoeting morgen met zijn Russische ambtsgenoot, Edu- ard Shevardnadze, over de wapenbeheersing te bespre ken. Volgens de Amerikaanse pre sident kunnen deze besprekin gen de basis leggen voor een tweede topontmoeting tussen hem en de Russische partijlei der Michail Gorbatsjov later dit jaar in de VS. Reagan waarschuwde tegelij kertijd dat de Russische be handeling van de Amerikaan se journalist Nicholas Daniloff de mogelijkheden voor een verbetering van de betrekkin gen tussen de grootmachten onder zware druk blijft zetten. )HANNESBURG In iid-Afrika is het onder- ek begonnen naar de orzaak van de ramp in goudmijn Kinross, die 177 mensen het leven jostte. Vijf mijnwerkers rorden nog vermist en er at weinig hoop dat zij vend worden gevonden. h de mijn brak brand uit door En ongeluk bij laswerkzaam- «den. Chemische afdichtmid- jelen, waarmee de muren van p schachten waren versterkt, logen in brand, waarna zich giftige gassen in dè gangen verspreidden. Het onderzoek brandbaar materiaal gebruikt ter versterking van de muren en waarom was er geen brand- blusapparaat op de plaats waar werd gelast, zoals volgens de regels hoort. Cyril Ramaphosa, leider van de Nationale Unie vart Mijn werkers (NUM) zei na een in spectiebezoek aan de mijn dat het ongeluk vermeden had kunnen worden. Deze ramp toont duidelijk aan hoe onaan vaardbaar laag de veiligheids- standaards zijn in de Zuidafri- kaanse mijnbouw, aldus Ra maphosa. De mijnindustrie zelf wijst er met klem op, dat de goudmij nen in Zuid-Afrika de meest verraderlijke zijn in de we reld. De gemiddelde diepte van de schachten is ongeveer twee kilometer en de diepste schachten gaan zelfs bijna vier kilometer diep. Dat is veel die per dan elders in de wereld. Desondanks verklaarde de ge zamenlijke Zuidafrikaanse mijnindustrie onlangs, dat de mijnen in het land op dit mo ment veiliger zijn dan ooit te voren. Bij verkrachting „brand"roepen BARNSLEY Vrouwen die na en John Lang, die een als ie „brand" roept, reageren l worden aangerand of ver- cursus zelfverdediging voor ze beter. Mensen komen al- l kracht moeten „brand" roe- vrouwen geven, zijn tot de tijd naar de brand kijken, al I pen in plaats van „help". Het conclusie gekomen dat veel was het maar om er zeker j publiek reageert dan eerder, mensen gewoon geroep om van te zijn dat hun eigen huis J aldus twee Britse zelfverde- hulp negeren, omdat ze den- geen gevaai' loopt, zei Andre- to47) Enkele dagen later wandelde Kareltje op oneen rustige zaterdagmiddag door het bos. Hij handelde voor zijn plezier maar zo'n beetje v^ieen en weer, want het was nu fraai en kalm pit#interweer. Het was niet koud en de sneeuw bwas al lang helemaal weggedooid. De bodem zefcegon zelfs alweer op te drogen, welk natuur verschijnsel natuurlijk ook waargenomen was hdoor Janus Kornernemer, de voorzitter van de ïaisportvereniging B.E.R.O.L. Hij had een tweetal zijner trouwste spelers opgetrommeld en hij had ze ervan weten te overtuigen, dat het nu weer u lijd werd een beetje aan de lichamelijke conditie d te denken. Midvoor Keesie Schavelings en kee- /rfper Willem Kneusje hadden daar van harte mee ^ngestemd en nu waren ze op een open plek in het roerloze woud bezig met het uitvoeren van een aantal orde- en vrije oefeningen. Alles on- 4^ der de persoonlijke leiding en supervisie van Ja nus Kornernemer. Ze liepen ook wat rondjes en trapten de luie beentjes een beetje los. De kun dige Janus stond er scherp naar te kijken en brulde allerlei deskundige aanwijzingen. Op een afstandje stond ook Kareltje Knetter te kij ken. Hij was een beetje jaloers en dacht: „Hé..., ik zou bést willen meedoen." En juist op dót moment geraakte een verdwaalde bal in Karel- tjes buurt en wat iedere jongen in zo'n geval doet, deed Kareltje ook. Hij rende juichend toe, tikte de bal even voor zijn rechtervoet en loste toen een dreunend schot in de richting van de persoon, die als keeper fungeerde tussen twee bomen. Nu was Willem Kneusje een goede kee per en hij was dan ook bepaald van plan zich onvervaard op de bal te werpen De Britse premier Margaret That cher en de Duitse Bondskanselier Kohl hebben gis teren in West- Duitsland een rit gemaakt in een tank. Thatcher bracht een be zoek aan een Brits legeronder deel in de Bonds republiek. Kohl trok voor de ge- I legenheid een le gerpak aan. Beschadigde huizen in en rond Prum worden van nooddaken voorzien, na de winhoos die voor miljoenen marken schade aan richtte. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het 11.000 inwoners tellende stadje Prüm in de Eifel, een bij veel Nederlandse toeristen geliefd oord, ziet er uit alsof er een oorlog heeft gewoed. Oorzaak is een windhoos, die maan dagavond enkele minuten huis hield in het PrUm-dal. Van een aantal markante gebouwen en talrijke woonhuizen is het dak verdwenen. Enkele woonhuizen zijn ingestort. Zware buien met windsnelheden tot 150 kilometer per uur richtten ook in de om ringende plaatsen Gerolstein en Daun voor miljoenen gulden schade plus een grote hoeveelheid ongerief aan. Tientallen au to's werden door vallende bomen beschadigd en telefoon- en stroomleidingen werden vernield. Volgens meteorologen van het weerstation in Trier is de windhoos ontstaan door een bot sing van warme en koude lucht. (Vervolg van voorpagina) MIAMI De Surinaamse le- gerkapitein Etienne Boeren veen en Ricardo en Cilvion Heymans kunnen door de rechter in Miami worden ver oordeeld tot 25 jaar gevange nisstraf en een boete van 250.000 dollar (575.000 gulden). Boerenveen is een bevelheb ber in het Surinaamse leger en maakt deel uit van de regeren de militaire junta. Heymans junior was de directeur van de vestiging in Miami van Suri nam Airways, een staatsbe drijf. Heymans senior woont in Amsterdam en bezit zowel de Nederlandse als de Suri naamse nationaliteit. Rechter Aronovitz bepaalde dat het drietal in hechtenis blijft tot hun straf is vastge steld. Zij verblijven sinds hun arrestatie op 24 maart aan boord van een jacht in de ha ven van Miami in het federale Metropolitan Correctional Center. William Norris, een assistent officier van justitie, verklaar de in zijn slotargumenten dat beelden op videofilm duidelijk aantonen dat deze drie man nen samenzweerden, mogelijk met anderen, om hun land te verkopen. De Surinaamse ambassadeur, die in de rechtzaal aanwezig was, verklaarde teleurgesteld te zijn door het vonnis, maar zei dat het een eerlijk proces was geweest. Volgens het Openbaar Minis terie hebben de beklaagden de bescherming van de Suri naamse autoriteiten, het leger en de politie aangeboden voor drugsverzendingen via hun natie. Zij deden dit aanbod aan ver meende drugshandelaars, die in werkelijkheid geheim agen ten waren van de narcoticapo- litie (DEA). De videofilms toonden de mannen terwijl zij onderhandelden over de prijs van de bescherming. Senaat bekrachtigt benoeming Rehnquist WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft de benoeming bekrachtigd van William Rehnquist als de nieuwe Amerikaanse opperrechter, na drie maanden van heftige debatten waarin te genstanders van de benoeming twijfel uitten over de integriteit van Rehnquist. Rehnquist heeft zich dè afgelopen vijftien jaar laten kennen als het meest conservatieve lid van het Ameri kaanse hooggerechtshof. Hij volgt opperrechter Warren Burger op, die met pensioen gaat. VN-commissie hekelt EG na beperkte sancties nigde Naties heeft gisteren de door de Europese Gemeen schap afgekondigde strafmaat regelen tegen Zuid-Afrika „volkomen ontoereikend" ge noemd. De Nigeriaanse voor zitter van de VN-commissie, Joseph Carba, zei dat de EG- landen door het schrappen van een invoerverbod op steenkool uit het pakket, het effect van de strafmaatregelen „vrijwel tot nul" hebben gere duceerd. Carba keerde zich te gen het argument van West- Duitsland dat een verbod op de invoer van steenkool slechts tot werkloosheid onder zwarte mijnwerkers zou lei den. Volgens Carba is dit in te genspraak met de roep van zwarte Zuidafrikanen om strafmaatregelen. Pat Phoenix, de Britse actrice die meer dan 20 jaar de rol speelde van Elsie Tanner in Coronation Street, is gisteren op 62-jarige leeftijd aan longkanker overleden. Zoals miljoenen Britten ja renlang de belevenissen volgden van Elsie Tanner, volgden zij de afgelopen jaren ook de strijd van Pat Phoenix te gen kanker. Het overlijden van de actri ce was de opening van het nieuws op de TV en het enige avondblad in Lon den, de London Standard, drukte over een hele pagina haar necrologie af. De actrice trouwde vorige week op haar sterfbed met haar oude vriend Ton> Booth. Pat Phoenix speelde in Corona tion Street van 1960 tot 1983, met een onderbreking van twee jaar. Zwitserse kliniek moet Frank Sinatra schadeloos stellen LOS ANGELES Een Zwitserse kliniek is door een rechtbank in Los Angeles veroordeeld tot het betalen van 450.000 dollar (meer dan elf miljoen gulden) aan Frank Sinatra. De kliniek had bekend gemaakt dat de zanger er een cellenbehandeling zou hebben onder gaan voor het afremmen van het verouderingsproces. De rechtbank achtte echter bewezen dat Sinatra nooit in de kliniek is geweest. Het bericht over de behande ling van de zanger was gepubliceerd door het week blad „National Enquirer", dat schreef het van de Zwit serse kliniek te hebben gekregen. De advocaat van Si natra zei voor de rechtbank dat zijn cliënt de kliniek vervolgde en niet de National Enquirer, omdat dit blad buiten justitie om Sinatra al een kwart miljoen dollar schadevergoeding had gegeven. De advocaten van de kliniek hadden de zitting kort na het begin verlaten omdat zij vinden dat alleen de Zwitserse justitie deze zaak kan behandelen. Kunstenaars tegen nazi- kunst DüSSELDORF Meer dan 180 kunste naars en museumdirecteuren uit verschil lende landen hebben gisteren in Düsseldorf een petitie ondertekend waarin zij zich uit spreken tegen expositie van kunstwerken van de nazi's. Onder de ondertekenaars is ook de directeur van het Van Abbemuseum. Zij reageren op een voorstel van de chocola defabrikant Ludwig, die door een belangrij ke schilderijenschenking zijn naam heeft gegeven aan een nieuw museum in Keulen, en die vindt dat ook nazikunst geëxposeerd moet kunnen worden. De ondertekenaars zeggen dat deze „geen enkele kunstzinnige waarde" heeft en dat de grote kunstenaars werden vervolgd, vermoord en verdreven, terwijl de nazikunst dankzij intimidatie, ge weld en misdadigheid musea binnenkv am.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5