Christelijke ambtenaren: niet langzaam aan, minister ziet verschil toch niet Te weinig bezuinigd op geneesmiddelen Korthals Altes tegen sluiting koffieshops met soft-drugs op menu We stoppen 3,25 miljoen extra in de prijzenpot, dat kan dus nog een mooie herfst worden. INENLAND Joed of fout in oorlog ingewikkelde vraag RIEMELS £eidóC<3ou/umt DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 I rlement kiest voor ►Vsterking publiek bestel HAAG De Tweede Kamer heeft waar mo- ,jk en met wisselende meerderheden, gekozen een versterking van het publieke bestel binnen wetsvoorstel Mediawet. Tijdens de stemmingen ren over de amendementen, is het wetsvoorstel nig aangepast dat de positie van de publieke r >ep is versterkt ten opzichte van de oorspronke- e versie vap het wetsvoorstel. - best komt dat tot uiting in het schrappen van 'l elen waarin de omroep op hoge kosten wordt 'igd De Nederlandse televisiekijker zal voorlo- log weinig merken van de nieuwe wet. Alleen stlitbreiding van de STER via zwevende reclame- d ken vanaf begin volgend jaar, vormt een tast- uitvloeisel van de nieuwe Mediawet in de huis- eijer. De introductie van het derde net, staat daar Kamerlid gebruikt geboortekrik DEN HAAG De Algemene inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw stelt een onderzoek in naar het gebruik van de verboden geboortekrik door het CDA-kamer- lid Duyn. Bij de officier van justitie in Alk maar is door de stichting Lekker Dier een klacht tegen Duyn wegens dierenmishande ling ingediend. De zaak is aan het rollen ge komen door een filmpje dat op Prinsjesdag in het NOS-journaal te zien was. Het was de be doeling te tonen hoe een kamerlid zich ge droeg op die dag. Voordat hij naar Den Haag vertrok hielp Duyn, veehouder in Midden Beemster, nog een kalf te wereld. Daarbij ge bruikte hij de geboortekrik, een toestel waar mee het kalf met kracht uit de koe wordt ge trokken. Het gebruik van dit apparaat is ver boden. Het bezit ervan niet. Nieuw belastingsysteem voor 220.000 bejaarden DEN HAAG Naar schatting 220.000 be jaarden zullen met ingang van 1 januari 1987 te maken krijgen met een nieuw belas tingsysteem. Het gaat om die groep bejaar den die naast hun aow-uitkering nog uit an dere bron pensioengelden ontvangen. Tot nu toe wordt voor beide zaken eenzelfde be lastingtabel gehanteerd. Met ingang van volgend jaar komt er voor pensioen dat naast de aow worden verkregen, een nieu we belastingtabel. Daarin wordt over deze pensioenen minstens zestien procent loonbe lasting berekend. Het nieuwe systeem levert de staat jaarlijks 190 miljoen gulden op. Onze krant meldde eerder abusievelijk dat 620.000 bejaarden met ingang van 1987 loon belasting zouden gaan betalen. Maar dat be talen ze al lang. Logeren bij de wethouder DIEPENVEEN De fa- milie G. Preuter zal vier weken inwonen bij wet houder A. Domela Nieu- wenhuis in Diepenveen. Voor het gezin Preuter is geen andere woning be schikbaar nu hun huis moet worden gereno veerd. Tijdens een infor matie-avond deed de heer Preuter de suggestie om in te gaan wonen bij de wethouder. Na twee minuten bedenktijd zei mevrouw Domela Nieu wen hu is daarmee ak koord te gaan. Broers wegens incest op zusje aangeklaagd LEEUWARDEN Tegen twee broers van 27 en 32 jaar is gisteren voor de Leeuwarder rechtbank twaalf maanden celstraf geëist wegens jaren lange seksuele kindermishandeling van hun minderjarig zusje. Het meisje heeft van de gebeurtenis sen een syndroom overgehouden en een poging tot zelfmoord gedaan. De incest begon in 1972, toen het meisje negen was en duurde tot haar acht tiende jaar. Volgens de oudste broer was de incest bedoeld als „een stukje voorlichting. Ik heb het nooit gezien als ontucht en voel me dan ook niet schuldig". De rechtbank doet uit spraak op 1 oktober. Uitspraak zaak Van Zon op 1 oktober (Vervolg van de voorpagina) Eén van de twee hoofdverdachten in de geruchtmakende ABP-affaire, ir. J. van Zon (67), zal woensdag 1 oktober verne men of de Maastrichtse rechtbank hem al dan niet schuldig acht aan het omko pen van de andere hoofdverdachte, de geschorste directeur beleggingen bij het ABP, mr. drs. E. Masson. De rechtbank bepaalde de datum voor haar uitspraak gistermiddag nadat verdediger mr. F. Duynstee nog gereageerd had op de re pliek van de officier van justitie, mr. J. Laumen, en het laatste woord van de verdachte. Dat bevatte slechts enkele woorden aan het adres van de officier van justitie. „Zijn requisitoir stond bol van halve en hele onwaarheden". rins Claus isedankt voor elukwensen kéLVERSUM Prins ?k ius heeft gisteren voor h televisie bedankt voor vele gelukwensen die ter gelegenheid van 60e verjaardag zater- heeft ontvangen. Hij .jjttving vele duizenden ^°ven. Behalve de brie- en kaarten was hij verrast door „heel mfel mooie tekeningen n i kinderen", e^m trof ook de „tweede q f" brieven met reacties ir aanleiding van het -gesprek dat hij zaterdag jerde met Ria Bremer. verschillende onder- :rpen die toen zijn aan sneden hebben veel aanleiding gege- tot heel persoonlijke ren, „waaruit bleek zij hun ervaringen of inneringen met mij len delen. Dit heeft mij gevoel gegeven dat ik alleen een vraagge- rek met één persoon heb >erd met een char- te dame beter gezegd maar dat het eigenlijk gedachtenwisseling vele anderen is ge- brden". mige mensen schre- uitvoerig over moeilij- ituaties waarin zij ver- n. „Ik weet hoe moei- het is over deze dingen jraten, laat staan ze op «er te zetten", aldus de die deze mensen sterkte toewenste. wezigheid e Korte |gert CDA [I HAAG Het ontbreken minister De Korte van iomische zaken gisteren er de regeringstafel tijdens vragenuurtje in de Tweede per, heeft tot enige irritatie hd bij het CDA. Leden van fractie vroegen enkele ke- naar de reden van De te's afwezigheid bij de be- voording van hun vragen r ae verwikkelingen rond gemeentelijke herindeling de Midden-Betuwe. De ner stemde gisteren in met herindeling, maar Heteren t door een wijzigingsvoor- zelfstandig. JW- miljoenen )or nderopvang N HAAG De 35 miljoen ien die voor de regeling rkgelegenheidsprojecten ir jeugdige werklozen IW) was bestemd, wordt gewend voor kinderop- tg, vrouwenvakscholen en [dwerkgarantieplannen. De W gaat niet door omdat rkgevers en werknemers de eling niet steunden, zoals was voorgesteld. Minister Koning van sociale zaken werkgelegenheid heeft sa- ""n met minister Brinkman sl i WVC de Tweede Kamer :u «n brief meegedeeld dat de b eling onvoldoende draag- I k heeft bij de sociale part MIDDELBURG Enkele honderden leden van de christelijke ambtenaren bond CFO hebben giste ren op een bijeenkomst van hun centrale in Mid delburg zeer gelaten gere ageerd op de uitspraken van minister Van Dijk over de werkinzet van ambtenaren. Hoewel de zaal versierd was met tal loze spandoeken waarop ongezouten kritiek op de bewindsman te lezen viel, werd deze niet verwoord door de aanwezigen. Ook de bezuinigingen en het schrappen van 4.000 ba nen konden de zaal in de beroering brengen. Minister Van Dijk toonde zich na afloop toch wat opgelucht. Voor hem was de eerste con frontatie met een zaal vol ambtenaren goed afgelopen. Zelfs bloemen en applaus vie len hem ten deel. „Ik ben hier onder vrienden", was dan ook zijn laconieke antwoord. Ondanks de relativerende woorden van de bewindsman bleef CFO-voorzitter De Jong bij zijn opvatting dat Van Dijk „op een verkeerde manier met zijn personeel omgaat". En ook het pakket maatregelen voor het arbeidsvoorwaardenbeleid van de ambtenaren werd door de CFO-voorzitter verworpen. „In feite krijgt de overheids sector de rekening van het ka binet gepresenteerd van de te genvallende aardgasbaten", al dus voorzitter De Jong. Volgens Van Dijk is de reden waarom van de ambtenaren een extra bijdrage in de salar rissfeer en andere arbeids voorwaarden wordt gevraagd nogal voor de hand liggend: „Werknemers in een bedrijfs tak waar het niet goed gaat, ondervinden daarvan ook de weerslag. Het is vele jaren in het bedrijfsleven niet anders geweest: ook daar werd loon ingeleverd, om maar niet te spreken over de ontslagen die er op grote schaal zijn geval len". Wel zei Van Dijk dat de ko mende jaren een voorzichtig begin zal worden gemaakt met het verkleinen van de achter standen waar die het grootst zijn (de hogere inkomens). „Ik denk daarbij aan salarismaat regelen die gedifferentieerd zijn naar prestatie en inspan ning van de ambtenaar en verschillend vanuit de behoef te van de overheid om het ap paraat goed te laten functione ren". Minister Van Dijk sprak gisteren in Middelburg tot de ambtenaren. Ook was de CFO-voorzitter weinig te spreken over de af slanking van het overheids personeel met 20.000 mensen in vier jaar. Volgens De Jong blijft het daar niet bij: „Ik ver wacht dat er in deze kabinets periode zeker het dubbele aan tal arbeidsplaatsen zal ver dwijnen". Over acties wilde de CFO- voorzitter zich nog niet uitla ten. „Bovendien", zei hij, „van acties zal minister Van Dijk waarschijnlijk niet onder de indruk komen. Hij is er im mers van overtuigd dat velen nu al constant „met langzaam aan" bezig zijn". Van Dijk luisterde onver stoord naar de kritiek. Eerder die dag had hij al laten weten niet alleen veel boze brieven te hebben ontvangen, maar een even groot aantal waarin mensen hun instemming met zijn woorden betuigden. bevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Rogers, bracht gisteren onverwacht een bezoek aan het Nederlandse ministerie van defensie in Den haag. Daar voerde Rogers gesprekken met minister Van Eekelen. DEN HAAG Staatssecreta ris Dees (Volksgezondheid) maakt zich zorgen over de al maar stijgende kosten van ge neesmiddelen. Volgens hem moet alles op alles worden ge zet om die kostenstijgingen in de komende jaren daadwerke lijk terug te dringen. Hij gaf gisteren toe dat allerlei maat regelen uit het verleden die bedoeld waren om de kosten van het medicijnverbruik (waaraan de staat flink meebe taalt) te verminderen, bitter weinig hebben geholpen. Ook de instelling van een „negatie ve lijst" voor artsen (een lijst met dure medicijnen, die men beter niet meer zou kunnen voorschrijven) heeft niet tot kostenbeheersing geleid. In 1985 schreven huisartsen, spe cialisten en andere beoefe naars van de geneeskunst voor 3 miljard gulden aan medicij nen voor. Vijf jaar eerder was dat nog 2 miljard gulden. Bij deze cijfers zijn niet inbegre pen de kosten van de medicij nen die in ziekenhuizen en an dere inrichtingen worden ver strekt. Uit het gisteren door de staatssecretaris gepresenteerde „Financieel Overzicht 1987" blijkt dat Nederland en West- Duitsland in de Europese Ge meenschap de hoogste genees middelen-uitgaven hebben. Oorzaken, van de voortduren de omhoog schietende medi- cijnkosten zijn onder meer de gestegen fabrieksprijzen, de enorme toename in het ge bruik van moderne maar dure verbandmiddelen tegen incon tinentie, de neiging van veel artsen en apothekers om duur dere medicijnen ook als betere medicijnen te zien en de afna me van het aantal apotheek- houdende huisartsen (die vaak uit een beperkt assortiment betrekkelijk goedkope medicij nen putten). Staatssecretaris Dees wil de komende twee jaar 160 miljoen gulden op de kosten van ge neesmiddelen bezuinigen. De wijze waarop dat zal gebeuren is nog niet geheel duidelijk. )TTERDAM Voor antwoord op de vraag e goed dan wel fout was de Tweede Wereldoor- ei wordt te veel naar de vitste oorlogsjaren geke- wie toen met de be tters meewerkte was '|ut, de rest goed. De eer- jaren van de overheer sing was de situatie echter veel gecompliceerder. De geschiedenis van het op Spanje en Portugal gerichte radicalisme in die tijd is daar van een goed voorbeeld, aldus drs. J.L. Schippers uit Eindho ven die vandaag in Rotterdam promoveert op het proefschrift „Zwart en Nationaal Front. Latijns georiënteerd rechtsra- dicalisme in Nederland (1922- 1945)". Voor de oorlog had deze stro ming o.a. het antisemitische Zwart Front van Arnold Meij er een beperkte aanhang, vooral in zuidelijk Nederland. Na de Duitse inval echter be leefde het Nationaal Front, de wat gematigder opvolger van lit V/ND 16 e£N JiRDiCe JCNsénAN. O tcnd -meotr in je het Zwart Front, een sterke groei. Het fronl streefde naar een autoritaire-coöperatieve staat naar het voorbeeld van Franco en Salazar. Net als de Nederlandsche Unie, die in 1940 naar een fusie met het front streefde, werd het front in 1941 ontbonden. Na de oorlog ontstond een con troverse over de vraag hoe het optreden van het front moest worden beoordeeld. Na een langdurige striid achter de schermen werd besloten de be weging niet toe te voegen aan de lijst Landverraderlijke Or ganisaties. Wel werd leider Meijer tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. In een analyse van het leden bestand van het Zwart en het Nationaal Front, meldt Schip pers dat vooral handarbeiders uit het zuiden de belangrijkste beroepsgroep vormden die de bewegingen steunden. Het Na tionaal Front trok ook veel witte boordenwerkers en stu denten. DEN HAAG Minister Kort hals Altes van justitie ver wacht geen positieve resulta ten van sluiting van koffies hops waar kleine hoeveelhe den marihuana en hasj wor den verkocht. CDA-kamerlid Gualtherie van Weezei repte gisteren van een „doorn in het oog" van ziin fractie, met name door koffieshops met sterk afficherende teksten en drong aan op een krachtiger ontmoedigingsbeleid. In de marge van een debat over een wijziging van het en kelvoudig verdrag inzake ver dovende middelen, waarbij Nederland zich heeft aangeslo ten, beklemtoonde de minister dat het soft-drugsverbruik door jongeren duidelijk op de terugtocht is, terwijl het hard- drugsverbruik zich stabiliseert. Te bewijzen valt het niet, maar deze ontwikkeling is wellicht te danken aan de scheiding tussen de markten van soft- en hard-drugs die door het tolereren van deze koffieshops in de hand wordt gewerkt, aldus de bewinds man. Tegen koffieshops die hun hennepprodukten al te nadrukkelijk aanprijzen kan worden opgetreden en als er sprake is van ontaarding in de vorm van drugsholen gebeurt dat ook. Verder is het altijd mogelijk de horecavergunning van de koffieshop in te trek ken, aldus de minister. Met deze eigen foto gunt de politie van Amsterdam iedereen een blik in de met video en microfoon uitgeruste post die een drugs handelaar observeert tegenover het politiebureau Lijnbaans gracht. Tijdelijke verhoging loonbelasting ook in 1987 van kracht DEN HAAG De in 1983 doorgevoerde tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting blijft ook volgend jaar van kracht. De maatregel le vert volgend jaar 725 mil joen gulden op. Bij de verhoging van beide btw-tarieven met één procent had het kabinet laten weten dat deze verhoging ongedaan zou worden gemaakt als de olieprijs weer tot boven 60 gul den zou stijgen. Een dergelijke prijsverhoging zou zoveel ex tra gasbaten opleveren, dat de btw-verhoging niet langer no dig zou zijn. Ruding heeft de Kamer nu laten weten dat hij in dat geval de loon- en in komstenbelasting weer wil verlagen. De belastingverhoging bete kent voor volgend jaar: de eer ste belastingschijf wordt met 650 gulden ingekort, de schij ven tussen 41 en 60 procent gaan met een procent omhoog en tussen 65 en 68 procent met twee procent. De Raad van State heeft kritiek geuit op het feit dat de maatregel'weer als tijdelijk wordt voorgesteld. (ADVERTENTIE) o Iedere maand is het weer winnen geblazen in de Staatsloterij. Met ruim 1 miljoen prijzen, van een tientje tot 't half miljoen. Bij elkaar zo'n 33 miljoen gulden. En... schoon in 't handje! Maar in oktober is het helemaal feest Want dan hebben we 'n Najaarsloterij met maar liefst dertienduizend prijzen extra in de pot (bij 26 series). 7.800 xf 125,-, 2.600 xf 300,-, 2.600 xf 400,-, 260 x f 1.500,- en 26 x f 2.500,-. Dat is samen zo'n 3,25 miljoen extra! Wilt u meespelen? Kijk dan in de Gouden Gids voor de verkoopadressen bij u in de buurt Speelt u liever per bank of giro mee, bel dan 070-477294/477484. Want het kon wel eens'n mooie herfst worden met 'n lot uit de Staatsloterij. O y|/ü NÓG MEER KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3