jagos hoopt p komst van Wassenaarse .1 verwin teraars PROVINCIE SCHRAPT 300 BANEN financieel slecht voor Ir i^^iu s Nootdorps raadslid vraagt om inzage in stukken dierenpark Lisse ontregeld door harddraverijfeesten -[DEN OMGEVING £cidóc@ou/uMtt DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 trische deken iorzaakt brand De slaapkamer van een [ig aan de Derde Poellaan in is vannacht uitgebrand. De po- ermoedt dat een elektrische de- e brand heeft veroorzaakt. De was rond twee uur aangezet de bewoonster van het pand, -jarige mevrouw. Het apparaat erg heet en begon te roken, ns de vrouw heeft ze toen de gr uit het stopkontakt getrok- waarna ze naar beneden ging krant te lezen. Even later bei- buurman aan met de medede- dat de slaapkamer in brand De brandweer had het vuur tnder controle. Gewond na val KATWIJK Een 11-jarig meisje uit Kat wijk is gistermid dag gewond ge raakt toen ze op het parkeerter rein in de Noord- duinen van haar paard viel. Het meisje liep een rechterschouder- fractuur op. Ze is naar het Acade misch Zieken huis in Leiden gebracht. Nieuw orgel In het gebouw van de Neder landse Protestanten Bond is gisteravond het nieuwe orgel in gebruik genomen. Leo van Doeselaar verzorgde een eer ste concert op het Alexandre- harmonium. M.G. van Zoen van de Orgelstichting droeg het nieuwe orgel over. Het concert werd geopend met een knappe uitvoering van een viertal werken uit „Heures Mystiques" van Léon Boël- mann, gevolgd door een over tuigende vertolking van „Petit Canon" van N. Boulanger. Na de pauze werden met veel vir tuositeit zes werken van Louis Vierne uit „24 Pièces en style libre" gespeeld. Geen voorrang VOORSCHOTEN Een 16-jarig meisje uit Voorschoten is gister middag licht gewond naar het AZL gebracht na een aanrijding op de Voorstraat. Het meisje reed op haar brommer vanaf de Koninklij ke Marinelaan de Voorstraat op en gaf geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 39-jarige vrouw uit Voorschoten. Bejaarde breekt been VOORSCHOTEN Een 73-jarige vrouw uit Den Haag is gisteravond met een gebroken been naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag gebracht. Zij kwam op de Veurse- weg (bij de Gouden Leeuw) ten val. ORSTEL TOT AANGAAN STEDENBAND ORAL OM ECONOMISCHE REDENEN OS/WASSENAAR hopen dat veel Was- trders vooral in de ermaanden Lagos be en. We willen daar breide voorzieningen gaan treffen". Anto- Guedes de Ouveira, lichter van het Zuid- 5 igese plaatsje Lagos, r toe dat het plan voor ftedenband met Was- r vooral gebaseerd is onomische motieven, zo verzekert hij, L enk dat we er allebei rofiteren" Vassenaarse gemeentebe- >ntving afgelopen zomer iief vanuit Lagos, waarin P abelen van het Portuge se atsje opperden een ste- -■ id op te zetten. De raad rde enthousiast en vol maand gaat burgemees- ,H. Schoute naar Lagos et zijn Portugese collega Uberto Baptista te over- i hoe de stedenband ge- kan krijgen. contact is via het Portu- Verkeersbureau in Ne- landse gemeente de winter meer Ne- ders te trekken. Het "ersbureau stelde toen naar voor", aldus Gue- Ouveira. Hij geeft toe keuze vooral te maken net het vermoeden dat Wassenaar met zijn veelal wel varende inwoners veel poten tiële overwinteraars binnen de gemeentegrenzen heeft. Hij verwijst ook nog naar het feit dat Wassenaar aan zee ligt. Dat zou ook een band schep pen, al geeft hij toe dat men in Lagos voorlopig nog niet echt een beeld van Wassenaar heeft. In Wassenaar heeft men dat ook niet van Lagos. Een woordvoerder van het Portu gese consulaat had de gemeen te gemeld dat Lagos wel wat op Wassenaar leek, maar slaat daarmee de plank toch aardig mis. Het plaatsje draait voor het overgrote deel op de in komsten uit het toerisme. Ook de visserij en de visverwer- kende industrie zijn belangrij ke pijlers van de plaatselijke economie. Toerisme De stedenband past in het al gemene beleid van het Portu gees Verkeersbureau om het toerisme in de zuidelijke pro vincie Algarve te stimuleren. Dè laatste jaren is vooral in de zomermaanden het bezoek van toeristen sterk gestegen. De Portugezen hopen nu ook 's winters meer buitenlandse gasten naar de zuidkust te trekken. Die opkomst van het toerisme zal echter geen wildgroei tot gevolg hebben, legt Guedes de Ouveira uit. Het plaatsje telt normaal 20.000 inwoners, maar in de zomermaanden verblijven er geregeld ruim 100.000 mensen. Lagos biedt in Het straatbeeld van Lagos wordt in de zomer vooral beheerst door - druk bevolkte terrasjes, juli en augustus dan ook de aanblik van overvolle stran den en druk bevolkte terrasjes. Die toeristenstroom mag ech ter niet leiden tot de bouw van enorme hotels en restaurants waar een „Hollandse hap" ge serveerd wordt, een beeld dat bijvoorbeeld de Spaanse kus ten beheerst. „Het gemeentebestuur streeft ernaar de voor Lagos karakte ristieke Arabische sfeer te be houden. In andere delen van de Algarve worden hoge flat gebouwen uit de grond ge stampt. Dat willen we hier voorkomen. We zijn de straten van het centrum momenteel aan het opknappen", aldus de voorlichter. „We letten hier erg op om de kwaliteit van het water, de stad, het landschap en het leven te behouden". Lagos werkt duidelijk aan een „representatief voorkomen". Plantsoenen en straten wor den in keurige staat gehouden, de eeuwenoude stadsmuur wordt zorgvuldig onderhou den. De meeste Portugese ste den hebben een krottenwijk, waar hele gezinnen hun dagen in armoede slijten. Bedelende lichamelijke gehandicapten zijn in het land een bekend beeld op straat, omdat de soci ale voorzieningen in het land gebrekkig zijn. Echter niet in Lagos, waar een loods langs de boulevard is ingericht als op vangplaats voor armen en ge handicapten. Sociëteit De Wassenaarse en andere Hollandse bezoekers krijgen een eigen sociëteit en er zullen culturele en sportieve activi teiten op touw gezet worden. „We willen het de gasten naar de zin maken, een prettige ambiance scheppen", aldus Guedes de Ouveira. Lagos heeft ook contacten met Ne derlandse reisbureau's om ge- Rechts: De straten van Lagos worden momenteel voorzien van nieuw plavei sel. Het Zuid- Portugese plaatsje let nadrukkelijk op een „represen tatief voorkomen". heel verzorgde överwinte- ringsreizen naar de Zuid-Por- tugese plaats op te zetten. Vol gens Guedes de Ouveira is La gos in de wintermaanden ze ker voor ouderen niet veel minder dan een paradijsje. „Het is hier heerlijk zacht weer met zeer zonnige dagen. Bovendien is het dan niet zo druk als in de zomermaan den". Hij geeft toe dat de stedenband met Wassenaar voorlopig vrii eenzijdig zal zijn. Het is vooral de bedoeling dat veel Wasse- naarders hun geld in Lagos komen uitgeven. Vertegen woordigers van de Portugese gemeente zullen binnenkort wel een bezoek aan Wassenaar brengen, maar het aantal in woners dat een bezoekje aan de Nederlandse zustergemeen- te zal brengen is vermoedelijk klein. Het gemiddelde inko men in Portugal ligt, ook in een redelijk welvarende ge meente als Lagos, op een dus danig peil dat reizen naar Ne derland onmogelijk zijn. „Maar ik hoop dat de toetre ding tot de EEG er toe zal lei den dat het Portugal spoedig beter gaat. Ik denk dat het over een paar jaar mogelijk is dat ook inwoners van Lagos eens naar Wassenaar kunnen gaan", aldus Guedes de Ouvei- PAUL VAN DER BIJL WASSENAAR/DEN HAAG Het Nootdorpse gemeenteraadslid C. de Kok wil dat de provincie de stukken over de slui ting van het Dierenpark Wassenaar openbaar maakt. Hij heeft een be roepsprocedure bij de pro vincie aangespannen om Gedeputeerde Staten zo ver te krijgen. De heer Kok wil graag inzage in de notulen van de vergade ringen van de raad van com missarissen en de algemene vergadering van aandeelhou ders van de BV Dierenpark Wassenaar. Hij wijst daarbij op de gemeenten in de omgeving van Wassenaar die samen 300.000 gulden hebben bijge dragen aan de renovatie van het park. De bijdrage van Nootdorp bedroeg 2275 gulden. In totaal heeft het dierenpark ruim vijfeneenhalf miljoen gulden van het Rijk ontvan gen. Om nu inzicht te krijgen in de bewuste stukken is de heer De Kok een AROB-pro- cedure begonnen. De heer De Kok zei gisteroch tend bij de behandeling van zijn bezwaarschrift dat de pro vincie Zuid-Holland niets heeft te verbergen. Raadsle den uit andere gemeenten hebben daar andere opvattin gen over. Volgens het raadslid C L. van Kesteren (CDA) uit Katwijk heeft de provincie wel degelijk fouten gemaakt. Volgens hem heeft de provin cie toen ze tachtig procent van de aandelen in bezit had, een unieke kans laten liggen om het dierenpark te redden. Die kans deed zich voor toen het Van der Valkconcern, ei genaar van wegrestaurants, motels en Avifauna in Alphen aan den Rijn, de aandelen van de provincie over wilde ne men en het voortbestaan ga randeerde voor zeker 25 jaar. Volgens de provincie voelde de minderheidsaandeelhouder Louwman niets voor inmen ging van het Van der Valk- concern. Louwman zou daarbij gebruik hebben gemaakt van een vetorecht dat was vastge legd in de statuten van de BV Dierenpark Wassenaar. Het Katwijkse raadslid betwist dit echter. Volgens hem was een goedkeuring nodig van de al gemene vergadering van aan deelhouders waarin de provin cie toen nog de meerderheid had. Informatie De Kok heeft al vele wegen bewandeld om de informatie die hij zoekt te bemachtigen. Zo heeft hij gepoogd aandeel houder te worden. De provin cie kon hem hier echter niet bij helpen, omdat de provincie sinds 1 december 1985 de aan delen had overgedragen aan de andere aandeelhouder van het dierenpark, de Nimag BV van Evert Louwman. Het gaat de heer De Kok er overigens niet meer om het geld terug te krijgen, maar om te achterhalen wat er met de vijfeneenhalf miljoen precies is gebeurd. Het geld was be doeld voor een ingrijpende re novatie van het dierenpark, die overigens nooit is voltooid. De heer De Kok heeft gister ochtend laten doorschemeren de procedure desnoods tot bij de Raad van State uit te vech- LISSE De harddraverij feesten die vrijdag in Lis- se van start gaan, hebben nogal wat gevolgen voor de verkeersafwikkeling, de route van het openbaar vervoer, de openingstijden van het gemeentehuis en het ophalen van huisvuil. Maandag 22 september zullen de Kanaalstraat, de Heereweg, 't Vierkant, de Grachtweg en de Kapelstraat worden afge sloten voor het verkeer van wege de jaarmarkt. De afslui ting geldt vanaf 's ochtends vijf uur tot 's avonds negen uur. Het verkeer in het cen trum zal worden omgeleid via de Westerdreef en de Linden- laan. Voorts zal in verband met het Lunapark op dinsdag 23, woensdag 24 en donderdag 25 september de Hobahostraat af gesloten worden voor alle ver keer. Vanwege de kortebaandraverij wordt donderdag 25 september de Heereweg vanaf de Achter weg tot de Laan van Rijcke- vorsel afgesloten voor het doorgaande verkeer. Deze af sluiting zal duren van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. De omleidingsroute zal met borden worden aange geven. Ook de busroute van lijn 50 zal in verband met de harddrave rij op donderdag 25 september worden omgelegd. De bus zal zowel in de richting Haarlem als Leiden de Laan van Rijc- kevorsel, Gladiolenstraat, Hy- acinthenstraat, Ruishornlaan, Grachtweg en terug langs de halten aan de Hyacinthen- straat rijden. De halten aan de Bondstraat en de Vuurstee- glaan komen dan te vervallen. In plaats daarvan zal ter hoog te van de verzorgingsflat „Swaenendreef' aan de Laan van Rijckevorsel een tijdelijke halte worden gemaakt. Donderdag 25 september zul len in verband met de feesten ook de gemeentesecretarie en de dienst openbare werken ge sloten zijn. Dit houdt ook in, dat de afdeling burgerzaken ook 's avonds gesloten zal zijn. Voor spoedgevallen, die be trekking hebben op de burger lijke stand, dient men zich op die dag tussen negen en tien uur te vervoegen op de afde ling burgerzaken. Diezelfde donderdag zal geen huisvuil worden opgehaald. Het huisvuil, dat normaal op de donderdag wordt opge haald, zal die week op vrijdag worden opgehaald. In verband met het daarmee zal op deze vrijdag geen huisvuil bij de flats in de Poelpolder en de Van Speykstraat worden opge haald. De containers zullen wel worden geleegd. Bromfietser raakt gewond OEGSTGEEST Een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest is gisteravond Cond geraakt bij een aanrijding op de Dorpsstraat De bromfietser de een auto in, die net vanaf de Wijttenbachweg de Dorpsstraat op was gereden. De automobilist een 60-iarige inwoner van Oegstgeest sloeg vervolgens linksaf om de Van Cuyklaan in te rijden en zag daarbij de bromfietser over het hoofd. Het slachtoffer werd geschept kwam te val len en is met een enkelbreuk overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Bromfietser breekt been RIJNSBURG Een 19-jarige Leidse bromfietser is vanmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Sandtlaan/Spinozalaan in Rijns burg. De bromfietser reed op de Sandtlaan en kreeg geen voorrang van een vrachtwagenchauffeur, een 39-jarige Katwijker. Het slachtoffer reed tegeh de vrachtwagen op en brak daarbij sleutelbeen en linkerbeen. Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. 'WIJK Twee zang- ttjes zijn gestikt in de rook itstond toen een vaatwas- ine in brand vloog. Dat irde gisteravond rond ze- iur in een woning aan het neveld in de Noordwijkse Boerenburg. Een buur- w ontdekte de brand en leerde de brandweer, die arriveerde was het snel onder controle. Het in de vaatwasmachine vermoedelijk ontstaan kortsluiting. De bewoners n niet aanwezig. raken in l deriksoord 1SBURG Dieven heb- vannacht toegeslagen in wijk Frederiksoord in burg. Bij drie woningen de schootplaat van het irdeurslot met een schroe- Baaier teruggedrukt, waar- je woning kon worden be ien. De buit omvatte steeds _|en girobetaalkaarten. DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Hol land schrapt 300 banen om de slechte financiële positie te verbeteren. Bin nen drie of vier jaar moe ten de 300 formatieplaat sen zijn verdwenen. Daarbij zullen geen ge dwongen ontslagen val len. Dat blijkt uit de be groting van de provincie voor 1987. Het beeld van een verslechte rende financiële positie van de rijksoverheid vindt zijn weerslag in de begroting van de provincie Zuid-Holland. Om de begroting voor 1987 sluitend te maken, worden de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting met ingang van 1 april 1987 ver hoogd. De verhoging komt neer op 3,75 gulden per jaar voor een auto tussen de 850 en 950 kilo die op benzine rijdt. Deze maatregel levert de provincie drie miljoen gulden op. De opheffing van het openbaar lichaam Rijnmond en de overneming van het personeel hiervan, betekent een extra aanslag op de finan ciële mogelijkheden van de provincie. De provincie heeft voor vol gend jaar ongeveer 977 mil joen gulden te besteden. Vorig jaar was dat 893 miljoen, maar toen beschikte Rijnmond nog over een eigen portemonnee. Bij ongewijzigd beleid moet in 1990 gerekend worden op een tekort van 15 miljoen gulden. Daarnaast moet ruimte wor den gevonden voor de inte gratie van de Rijnmond-taken (25 miljoen). De provincie is inmiddels met een omvangrij ke heroverwegingsoperatie begonnen. Verdeling De uitkering uit het provin ciefonds blijft de belangrijkste bron voor de algemene mid delen van de provincie. De af gelopen jaren zijn deze in komsten voortdurend ver minderd. Zuid-Holland wil dit jaar opnieuw pleiten voor de verdeling van de gelden uit het provinciefonds aan de hand van het aantal inwoners van de provincie. Met name Gelderland en Noord-Brabant drongen aan op een andere verdeelsleutel waardoor Zuid- Holland minder geld in het laatje krijgt. Zuid-Holland heeft per inwoner 14,20 als reserve. Noord-Holland heeft iets meer: 17,40. Provincies als Gelderland (47,40) en Lim burg (50,00) blijken echter over veel meer geld te be schikken. Gedeputeerde Staten vinden echter dat er bij de verdeling nog te weinig rekening wordt gehouden met de structureel hogere kosten, onder andere de vaarwegen. Maar de pro vincie Zuid-Holland heeft het in vergelijking met andere provincies op nog meer pun ten extra moeilijk. Zuid-Hol land kampt met ernstige mi lieuproblemen. En al is het Rijnmondgebied het econo misch trekpaard van Neder land, de hoeveelheid geld die moet worden geïnvesteerd voor het goed functioneren van het gebied wordt onvol doende gecompenseerd. Om de bodemsanering in Zuid-Holland niet te zeer te laten stagneren is de aanleg van een Tijdelijke Opslag Plaats (TOP) voor vervuilde grond nodig. De aanleg moet volgend jaar beginnen. Het ministerie van VROM (mi lieubeheer) kent voor heel Zuid-Holland 20 miljoen gul den toe voor bodemsanerin gen die minder kosten dan 10 miljoen, terwijl een veelvoud van dit bedrag nodig is om alle voorgenomen saneringen te kunnen uitvoeren. Een van de grootste uitgaven posten in de begroting is de post verkeer en vervoer. In 1987 komt onder meer de S 1 gereed, dit is omleiding bij De Zilk. Verder zijn in uitvoering de S 4 (omleiding Valken burg) en de S 6 (omleiding bij Hoogmade). In die S6 komt ter verhoging van de ver keersveiligheid bovendien een fietstunnel. Ook de fiets- verbinding bij de kruising Wassenaarse Slag wordt ver beterd. Verder komt de aan sluiting van de NAM-locatie in Zoeterwoude gereed. Langs de Haarlemmertrekvaartweg en in Oud Ade worden pro vinciale fietspaden aangelegd. In totaal trekt de provincie bijna 7 miljoen gulden uit Grondwater De provincie heeft geen wet telijke mogelijkheden voor een actief grondwaterbeheer. Desondanks nemen de klach-, ten over hoge gronbdwater- standen en onderlopende kel ders hand over hand toe. Daarom zal de komende jaren worden onderzocht of rijk, provincie, dan wel de ge meenten een beleid moeten gaan opstellen op dit gebied. Nauw samenhangend met de waterperikelen in deze pro vincie is ook het probleem van de toeneming van de muskusratten. Het aantal be strijders wordt in 1987 met vijf uitgebreid tot 55.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17