Omwegen Postkoetsen klunen van Workum naar Makkum Een jubilerende zaak van onderlinge betrokkenheid „in het geestelijk vlak Belangstelling enorm Koetsen zaterdag in Bollenstreek en Leidse regio Reiden omgeving £eidófcSou>ia*it DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 15.. KATHOLIEKE INVALIDENBOND ST. LIDWINA BESTAAT 40 JAAR 99 In 1946 werd landelijk en ook plaatselijk de Kath.Inva liden Bond „St.Lidwina" op gericht. Dus ook de afdeling Leiden en Omstreken. Zo ging dat na de oorlog, toen de saamhorigheid en eensge zindheid overal gestalte kreeg in het oprichten of we- deroprichten van verenigin gen op allerlei gebied. Ook de invaliden in deze omge ving konden zich met hun belangen geborgen voelen ibinnen „St.Lidwina", maar de eerste drie jaar was de in teresse nagenoeg nihil. Pas in '49 was de Leidse afdeling van de bond levensvatbaar; ze werd heropgericht in Oud Hortuszicht aan de Witte Sin gel. De hoge bomen daar en de uitspanning werkten schijnbaar vruchtbaar en in- jirerend. Voorzitter werd trusparochie later opge volgd door father Vaneman van Mill Hill. Pastoor drs. A lb. Vreeburg van „de a Lodewijk" modereert nu ti sinds '65. Gijsbert Kok is thans alweer negen jaar 1 voorzitter. De eerste aanduiding was: 1 Bond voor Lichamelijk Ge- a brekkigen. Dat deed nog ^denken aan de vooroorlogse tt tijden van armenzorg en „St.Vincentius", bakermatten In 1985 werd de jaarlijkse uitgaansdag in een bosrijke omgeving gehouden. van sociale zorg in de crisis jaren. De contributie bedroeg 50 cent per maand en de bode kwam elke week bij de leden (het waren en zijn er nog steeds ongeveer hon derd) 12 en een halve cent ophalen. Voorzitter Kok ver telt van enige beroering bin nen de afdeling, toen Roelo- farendsveen met een fors be stand een eigen bestaan ging leiden, waardoor „enig ver lies ontstond, maar voorna melijk door sterfgevallen. Verder valt er een lichte stij ging te constateren en we ho pen, dat er wat meer jonge ren zich onder ons vaandel zullen scharen. De meesten van onze contribuanten zijn lichtgehandicapt, maar er zijn ook zo'n zeven rolstoel- patiënten bij. Het aantal do nateurs, in elk geval, over schrijdt dat van de leden. Het is een zaak van betrokken heid die een katholieke orga nisatie in deze dagen over eind houdt en ook volhoudt". Huisbezoek Pastoor Vreeburg (met z'n onafscheidelijk klein sigaar tje) licht toe, dat de activitei ten van „St.Lidwina" de laat ste tijd „vooral in het geeste lijk vlak liggen; daar valt de nadruk op". Er is huisbezoek door de bestuursleden en ook door de geestelijk raadsman. Er is ook zoiets als de Kerst viering in het Antonius Club huis, een H.Mis met koffieta fel na: de „kerk" verandert dan in een mum van tijd in een drink- en eet-etablisse- ment, en de leden vinden dat geweldig. Ook is er telkenjare de bede vaart naar Schiedam, waar Lidwina (1380-1432) pas toor Vreeburg somt die jaar tallen blindelings op bijna haar hele leven lang met ziekte en pijn te kampen had: „We houden haar in ere! Eén van de doelstellingen van de bond is ook onder Lidwina's bescherming te werken tot zegen der leden. Wij willen één groot gezin vormen met elkaar en daarbij ligt dus het accent op het „geestelijk voedsel", ook al door de te loorgang van veel katholieke organisaties en principes. In deze tijd vooral de geestelijke belangen van de mensen be hartigen. Maar we blijven be scheiden", glimlacht de geëerde moderator wijs; „er Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U. kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen AU wie u graag in deze rubriek zou willen ^9 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 BHKs fcSH .- 12 22 44 op toestel 10. door Ton Picters is behoefte aan kleinschalig heid waarin de mensen een band met elkaar kunnen hebben". De materiële steun is dus in de laatste decennia op de achtergrond geraakt; daar zijn andere instanties voor. Het gehoorapparaat is het laatste dat pastoor Vreeburg zich nog herinnert uit zijn adviseurschap vol geestelijke injecties: „Dat was een jaar of vijftien terug". Voorzitter Gijsbert Kok vertelt, dat er tot rond '70 ook nog zwem lessen aan invaliden werden gegeven. „We hebben zelfs nog een wereldkampioen af geleverd op de Olympische Spelen voor gehandicapten in Japan. Dat was onze Co Prins. Die zwom de hele con currentie bijkans het water uit". Uitgaansdag De contributie is inmiddels van vijf dubbeltjes in de maand opgelopen tot 25 gul den per jaar, waar je natuur lijk geen wonderen van kunt doen. Ofschoon het bestuur van de Leidse afdeling niet wil klagen. De donaties zijn vrijblijvend; 5 gulden per jaar is wel het minimum. Ook hiervoor is het bestuur dankbaar. Zo reilt en zeilt „St.Lidwina" in deze regio nen. Met vier H.Missen per jaar, één in elk seizoen. Dan is men steeds weer echt „on der ons". De jaarlijkse uit gaansdag is de enige „wereld se" ontspanning die de jubile rende bond zich veroorlooft. Bij de komende viering mo gen ook de inspanningen van velen die ongenoemd bleven gememoreerd worden: er is door hen hard gewerkt, waarvoor het afdelingsbe stuur ten zeerste erkentelijk is. Komende zaterdagmorgen. 20 september, komt Rotter dams bisschop. mgr.R.Philip pe Bar, met mijter en krom staf en assistentie pontifice ren in het Leidse Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, „St.Lidwina's" bloedeigen ad hoe „bedehuis". Dan voltrekt zich er opnieuw die opvallen de metamorfose, want na af loop van de eucharistievie ring is ter plaatse een feeste lijk en gezellig samenzijn, met medewerking van het Intercity Koor. Zondag is de dag des Heren, een rustdag derhalve, maar volgende week maandag houden de le den van „St.Lidwina" hun feestelijke uitgaansdag. Deze keer rijdt de karavaan rich ting Veluwe, via de beroem de molens van de Kinderdijk. Er zit een rit met paardetrac- tie in het vat en een diner vormt de afsluiting van een ongetwijfeld heerlijke dag, waaraan eventueel somber gestemde weergoden geen af breuk zullen kunnen doen. i aal Vervolg van voorpagina a4AKKUM/ LEIDEN 'tynder het motto „Je kan -^iet uit Friesland weg JJnder gekluund te heb- hebben de deelne mers aan de Grote Post- v£oetsenrace gisteren een .°,luuntraject afgelegd tus sen Workum en Makkum. „5et werd een spectaculair ïoinderdeel, niet alleen om- ?dat de koetsen voor de fferste en enige maal een r3tappe zo snel mogelijk jioesten afleggen, maar Jjok omdat het klunen, in .Jit geval het uitleggen jan tapijten over de wil- Iroosters, door de passa giers moest worden uitge roerd. u4ieter van Vollenhoven, die iet prinses Margriet de koets de 3-October-Vereeniging 'mande, ontpopte zich direkt s een fanatiek deelnemer, iet Leidens burgemeester C. 'S' oekoop en voorzitter ^i.Rörsch rolde hij de matten iver de wildroosters en spoor- hij koetsier Reitsma aan om koets voor hen in te halen, idanks de inspanningen van notabelen eindigde de koets Reitsma in de achterhoede ivende plaats). De Postbank ;de tijdens dit traject beslag de eerste prijs voor Natio- le Nederlanden (V.d. Nagel [it Voorhout). De laatste voert het algemeen klassement pn. [och waren niet alle deelne- irs geinteresseerd in het rijdgebeuren. „Wij heb- kalm aan gedaan om te ieten van de omgeving. aQet zal niet vaak meer voor- imen dat we onder deze om- mdigheden kunnen rijden; heerlijk zonnetje, mooie ituur, en de koetsen die zich 'er de landweggetjes kronke- i", zei één van de koetsiers. andere deelnemer was 'enmin geïnteresseerd in het e^edstrijdgebeuren. Hij liet de sagiers niet eens uitstappen •r het klunen en rolde rus- met zijn koets over de wil- •osters. De koetsier toonde laar bij aan dat de organisatie lich voor niets kopzorgen had ,jemaakt over het traject Wor- Jum-Makkum met de wil- Iroosters. Een creatieve geest rjiad het gebruik van tapijten gedacht om de obstakels te be trekken. Maar toch werd de [vond voor de rit nog de mo- lelijkheid besproken dat de paarden het wel eens konden vertikken om over de matten jan kunstgras te stappen, enkele van de paarden Tiet zich echter afschrikken ^loor de groene tapijten en de [heeste namen de hindernis in jolle vaart. »"tn Makkum stapte het gezel schap over op skutsjes. Het doornemen om skutsjes te ge bruiken bracht de gemoederen in Friesland enige maanden ;eleden al in beweging. De 3- Ïctober-Vereeniging had con- j'lact gelegd met een plaatselij- ce vereniging van skutsje-zei- ers. Via commissaris van de toningin in Friesland, H. Wie- [el, was de organisatie van de - Vers brood uit 1574 LEIDEN Als extraatje bij de Postkoetsenrace heeft de 3 October Vereeniging gezorgd voor speciaal brood, dat de bevrijde Leidenaars in 1574 ook aten. Bij alle pleisterplaatsen die tijdens de tocht van de koetsen wor den aangedaan, is het brood te koop. In Leiden is het voedsel verkrijgbaar bij de bakkers Dijsselbloem, Hen driks, Rijnswouw, Tijsterman, Van der Hoeven, Meyers, Raaphorst aan de Van der Hofstraat, bij Hugo de Groot, C. de Witt en bij het Friese bakkertje. De bakkers zijn herkenbaar aan een poster en een affiche met een repro- duktie van een werk van Jan Steen, waarop de Leidse Bakker Oostwaard staat afgebeeld. Wedstrijdleider Hennie Visser komt tijd tekort om de Postkoetsenrace in goede banen te leiden. WEDSTRIJDLEIDER HENNIE VISSER: 99 HOORN/LEIDEN Hennie Visser uit Leider dorp stond de trein op het perron in Hoorn al weer op te wachten. De taak van Visser is wedstrijdlei der. Druk gebarend bij de start, een fluitje in de mond, gespannen of het allemaal wel goed zal lo pen. Gehuld in een grijs pak en niet in een jacquet met als het weer dat ver heeft slechts een exemplaar van het draaiboek op zak om geïnteresseerden futiliteiten als namen van de koetsen door te geven. Het aanknopen van een ge sprekje met Visser is een bij na ondoenlijk zaak. En wan neer hij dan een paar uur de tijd heeft om de verslaggever te woord te staan, wordt het gesprek om de minuut on derbroken door een mede organisator, die iets van Vis- eist een regenjas. „Het be- ser wil weten. Ook in de stuur van de 3 October voorbereiding is Visser een Vereeniging draagt een SPU geweest in de organisa- tie. Uren en dagen heeft hij aan het evenement besteed. Hij kan zich opwinden over fouten die ondanks de gron- jacquet. Sommigen heb ben er wel op aangedron gen dat ik ook een jacquet aantrek. Een jasje vind ik Sgè~ voorbereiding, door Tó- echter wel voldoende". kale comités worden ge maakt. „In Leeuwarden Visser kent het draaiboek, de stuurde een organisator de f het startsein voor de etappe van gisteren. Pieter van Vollenhoven zou zich later ontpop pen als een fanatiek meer dan 100 pagina's tellen de bijbel voor de organisatie, uit z'n hoofd. Vraag hem waar de karavaan zich zater dag om 12 uur bevindt, en hij koetsen het zaaiveld op, ter wijl er nog een klein rondje door de stad gelopen moest worden. Honderden mensen hebben voor niks staan weet het. De Leiderdorper wachten. Velen zijn maar naar huis gegaan. Dan is zo iets uitgebreid besproken en gaat het toch mis". Net als de andere Leidse or ganisatoren is Visser over de publieke belangstelling ver baasd. „Als organisatie heb ben we wel met publiek re kening gehouden. Als we echter geweten hadden, dat het zo overweldigend zou zijn, hadden we meer ruimte gecreëerd wanneer de koet sen zich moeten opstellen. Dan konden nog meer meh- sen het spektakel bekijken. Niet alleen in de steden, maar ook in de dorpen heeft de omvang van de belanstel- ling me verbaasd. Ik stond deze week op een kruispunt verkeer tegen te houden. Daar stond ook een klas met schoolkinderen. Toen de stoet voorbijreed, zei de le raar: Kom jongens, we gaan weer naar school. Als ik dat zie, dan denk ik: wie zijn wij dan wel om die kinderen uit school te halen". Postkoetsrace echter te ver staan gegeven dat het toch de bedoeling was gebruik te ma ken van de officiële Friese vereniging, de Sintrale Kom- misji Skutsje-silen en niet van een alternatieve club. Secreta ris D.Sieserda, in een poging om het verschil tussen de ver enigingen duidelijk te maken: „Wat wij doen is skutsje-zei- len. De anderen zeilen met skutsjes, dat is heel wat an ders". Sieserda verduidelijkt dat leden van zijn club aan de traditionele wedstrijd mogen meedoen, dat de bemanningen van de bij hem aangesloten skutsjes een schipperstraditie hebben en vaak nu nog actief zijn in de binnenvaart. De tocht op de skutsjes over de Zuiderzee gaf de passagiers die de gehele tocht vanaf Gronin gen meemaken, de gelegen heid tot rust te komen. Een paar uur geen hoefgekletter, geen muziekkorpsen, geen el kaar in cliché's overtreffende burgemeesters, geen schreeu wende schoolkinderen langs de route. De rust duurde maar een paar uur omdat de Noord oostenwind de skutsjes in ijl tempo naar Medemblik blies. Het was weer voorbij met de rust van de passagiers en de meegereisde postkoetsbeman ningen, want de stoet werd vanaf hier weer hardnekkig door een PTT-blazerskorps achtervolgd. Het folkloristisch gezelschap reisde vanaf Medemblik per stoomtrein door naar Hoorn. De hoofdcontroleur sprong bij sommige spoorwegovergangen uit een wagon om traditioneel met de rode vlag het wegver keer voor de trein te waar schuwen. Wat minder traditio neel was het wanneer hij uit de trein stapte om de Ahop-in- stallatie met een druk op een knop in werking te stellen. Met de aankomst in Hoorn eindigde de vierde dag van de Postkoetsenrace, waarbij op één dag van drie middelen van vervoer gebruik was ge maakt. WILLEM SPIERDIJK FINISH IN LEIDSE BINNENSTAD LEIDEN/STREEK De ze vende en laatste etappe, die de deelnemers aan de Postkoet senrace afleggen, gaat zater dag van Lisse via Sassenheim, Warmond en Oegstgeest naar Leiden. Hoogtepunt is onge twijfeld de overval die rond twee uur plaats heeft op de Bisschopslaan in Warmond. De koets van de 3 October Ver eeniging, die de leden van het Comité van Aanbeveling ver voert, wordt daar belaagd. De laatste etappe begint zaterdag om half elf bij hotel De Nagtegaal in Lisse. Via de Lange Herenweg gaat de stoet door de dorpskern. Tot half twaalf heeft in het cen trum een concours d'elegance plaats. Daarna draven de paarden richting Sassenheim. Bij het kruispunt van de weg naar Noordwijk gaat de stoet rechtdoor de Hoofdstraat in. Het Sassenheimse college van B en W ontvangt de stoet om twaalf uur bij de Nederlands Hervormde Kerk. De paarden en passagiers rusten een uur in het dorp in de Bollenstreek, waar ook de oranje feesten worden gehouden. Om half twee maken de deelne mers zich op voor een individuele rit naar Warmond. De route gaat van de Hoofdstraat, de Warmonder- dam, de viaducten over de rijksweg A44 en de spoorlijn naar de dorps kern van Warmond. De koets van de 3 October Vereeniging volgt een andere weg in verband met de roof overval. In Warmond komen de postkoetsen weer bij elkaar en om half vier gaat de karavaan op weg naar Oegstgeest. De koetsen gaan het spoorwegviaduct onderdoor en de Oranje Nassauweg op. Bij het Warmonder Hek gaan ze de burg over naar de Abtspoelweg. Bij de stoplichten in Oegstgeest wordt r^|||tsaf geslagen richting Lange Vtfort. De optocht gaat daarna link saf, de Hofbrouckerlaan op. Bij clubhuis OLTC heeft om 14.20 uur de ontvangst plaats. Via de Hof brouckerlaan gaat de stoet de Ma- relaan op. Bij de kruising, met de Laan van Oud Poelgeest sturen de koetsiers de paarden rechtsaf de Laan van Oud Poelgeest op. De paarden volgen de Warmonder- weg en slaan bij de Rijnsburger- weg linksaf richting Leiden. Van 15.15 tot 16.15 uur is het postkan toor aan de Schipholweg pleister plaats voor paarden en passagiers. De stoet gaat daarna terug naar het station. Via de Stationsweg en de Steenstraat en de Princessekade ar riveert de karavaan rond half vijf in de Breestraat. Bij het Stadhuis worden de deelnemers ontvangen. Ook heeft daar een paardenbanket plaats. Het plein voor het postkantoor Lei- den-Schipholweg verandert zater dag in een evenementenplein, com pleet met zitjes, muziektent en springkussens. Tussen 09.00 en 10.30 uur kan worden gestart voor een veertig kilometer lange fietspuzzel- tocht. Tevens verkoopt de PTT mi niatuur postkoetsen en herinne ringsboekjes.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15