'DONZIGE' ZEEP Overvallers slaan weer Buurt in paniek 'toe in Leiden Zuid-West leidteSowumt STAD OMGEVING Wereldwinkel viert 15-jarig jubileum Minder ontslagen nodig bij HCG u""u a DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986PAGINA 13 larborgen voor bewoners op te knappen huizen )EN Het conflict tussen de ge ile en de Stichting Welzijn over de leiding van bewoners van gemeen- ningen die opgeknapt gaan wor- is grotendeels opgelost. De stich- is tevreden met een aantal toezeg- in van de gemeente die de belan- /an de bewoners moeten waarbor- De Stichting Welzijn had zich be- gd over de gang van zaken bij en- tientallen woningen die na een op- ibeurt aan de Woningbouw Vere- Leiden worden overgedragen, i erneente werd verweten geen aan- t te besteden aan de wensen van ewoners. De Stichting Welzijn had ekondigd de begeleiding te zullen ?n wanneer daar geen verandering in zou komen. De gemeente heeft in middels toegezegd geen onderhoud te zullen uitvoeren wanneer de desbetref fende bewoner daar niet mee instemt. Wanneer dit het geval is, wordt de wo ning na beëindiging van de huur alsnog opgeknapt. Bewoners krijgen boven dien gelegenheid eigen verbeteringen voor te stellen. Deze zullen echter in een aantal gevallen middels een huur verhoging moeten worden betaald. Dat er weinig tijd is voor het maken van verbeteringsplannen, erkent de ge meente. Een woordvoerder van de Stichting Welzijn liet gisteren weten te vreden te zijn met de toezeggingen van de gemeente. Meer aandacht voor gezondheid migrant LEIDEN Migranten in Leiden zullen meer voorlichting krijgen over gezondheid. Uit lite ratuuronderzoek is gebleken dat veel migran ten kampen met vitamine-, kalk- en ijzerge brek, dat zij relatief meer „gaatjes" hebben bij de tandarts en dat zij door onbekendheid met electrische apparaten meer brandwonden oplo pen dan de Nederlanders. Hoewel de GG en GD van Leiden al geruime tijd veel aandacht besteedt aan de specifieke gezondheidsproblemen van migranten en hun kinderen is de directie Gezondheidszorg nu van plan om de buitenlandse schoolgaande kinde ren en hun ouders meer voorlichting te geven over voeding, veiligheid, gezondheid en zuige lingen- en kleuterzorg. Ook zullen de leraren, die met buitenlandse kinderen omgaan, deze informatie worden aangeboden, zodat dit op de scholen in het lespakket kan worden opgeno men. In buurt- en clubhuizen, waar bijvoor beeld naai- en taalcursussen worden gegeven voor buitenlandse vrouwen, zal eveneens aan dacht voor voeding, veiligheid en gezondheid komen. Verder zal worden nagegaan of buiten landse gezinnen en hun kinderen in dezelfde mate gebruik maken van de diensten van de tandarts als de Nederlandse kinderen en of de drempelvrees die er bestaat voor de huisarts weggenome^ kan worden. Ter ondersteuning van dit zogeheten Gezondheids Voorlichting en Onderwijs Project zal de directie Gezondheids zorg een tijdelijke medewerker krijgen. Dit is gisteravond door de raadscommissie cultuur, volksgezondheid en groen besloten. Vrouwelijke ambtenaren willen gemeentecrèche LEIDEN Drie vrouwelijke ambtena ren hebben het gemeentebestuur ge vraagd om geld beschikbaar te stellen voor een kindercrèche in het gemeen tehuis. Volgens het drietal zijn de wachtlijsten voor de kinderopvang in Leiden zo lang, dat veel vrouwen ge dwongen zijn na de bevalling ontslag te nemen om voor hun kind te zorgen. Dat ondergraaft de doelstelling van het gemeentebestuur om meer vrouwen in dienst te nemen terwijl het bovendien veel geld kost om nieuwe mensen aan te trekken, stelt het drietal. De vrouwen wijzen er bovendien op, dat het AZL een jaar geleden het aan bod heeft gedaan kinderen van ge- meentepersoneel in de AZL-crèche on der te brengen. Dit zou 10.000 gulden, per jaar per kind gaan kosten. Het aan bod zou nog steeds geldig zijn en de, drie vrouwen hebben een dringend be roep op het college gedaan hier alsnog" positief op in te gaan wanneer een ei-^ gen crèche niet mogelijk zou zijn. Eerij jaar geleden werd het aanbod van het' AZL echter al door het gemeentebe- stuur van de hand gewezen. Het college wilde het beperkte budget dat voor kinderopvang aanwezig is, ten goede1 laten komen aan de gehele Leidse be- volking en niet (gedeeltelijk) aan de ei- gen ambtenaren. Wethouder H. van Dongen zal het college adviseren hét" verzoek van de drie ambtenaren op— nieuw af te wijzen. Bonden willen invoering arbeidstijdverkorting Werkwinkel Vrouw en Werkwinkel (start woensdag 22 oktober en cursus arbeids- en beroe- oriëntatie voor vrouwen net weinig opleiding die bui tenshuis willen gaan werken of zich verder willen ontwik kelen. De cursus duurt 8 maanden, is gratis en wordt op woensdagochtend van 9 tot 12.30 uur in het Leidse Volkshuis gegeven. Informa tie en aanmelding bij Hannie van Dijk tel. 071-254892. Toneelclub In het buurthuis Cornelis Joppensz begint morgenmid dag een toneelclub voor kin deren van 10 - 12 jaar. On derdelen zijn grimeren, ver kleden en ïmrpoviseren met als doel het instuderen van een toneelstukje. Informatie hierover op ma. van 9-13 uur Vrouwen Het nieuwe Vrouwen Cen trum Leiden wordt zaterdag om 14.00 uur officieel geo pend aan de Doezastraat 34. De hele middag en avond is er een programma. Voor in formatie: tel. 071-123538. Bingo Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat houdt morgen een bin go-avond. Buurthuis Morsc- hwijk houdt vrijdag 26 sep tember een bingo-avond. Nobelprijswinnaar Professor S. Chandrasekhar spreekt morgen in het Huy- genslaboratorium. Chandra sekhar won in 1983 de Nobel prijs voor de Natuurkunde. Zijn lezing waarin onder meer de zwaartekracht en witte dwergen aan de orde komen besint om drie uur. Fotomania De Rotterdamse kunstenares Gina K. exposeert van 20 september tot 18 oktober in Galerie Fotomania aan de Koppenhinksteeg 6 foto's on der de titel Hoogmis I. Het zijn grote kleurenfoto's op linnen en papier, die op zeer gecompliceerde wijze tot stand zijn gekomen. Eén af druk kan bestaan uit een combinatie van veertig dia 's. In haar foto's probeert de kunstenares gegevens uit de mythologie tè 'vertellen'. Ga lerie Fotomania is van woensdag tot en met zaterdag van *13.00 tot 17.00 uur geo pend. Zuiderkwartier Speeltuinvereniging Zuider kwartier bestaat op deze week 60 jaar. Vanwege dit ju bileum houdt de vereniging op 20 september feest. Om tien uur kunnen kinderen in de speeltuin verzamelen voor de kinderoptocht door de wijk met het muziekkorps „Matillo". Om half twaalf wordt het clubhuis officieel geopend en om twaalf uur worden balonnen opgelaten. Vanaf half één is er een broodmaaltijd in het clubhuis en vanaf half drie is er een kindervoorstelling, 's A vonds wordt een receptie in het clubhuis gehouden. LEIDEN De Industrie bond FNV en CNV den ken dat het aantal ontsla gen bij de HCG beperkt kan worden door maatre gelen als arbeidstijdver korting en herverdeling van werk. De directie van het bedrijf, die de bonden gistermiddag op de hoogte stelde van de reorganisa tieplannen, heeft beloofd de mogelijkheden hiervan te onderzoeken. Binnen kort zal hierover een tweede gesprek met FNV en CNV plaats hebben. De HCG kondigde eerder deze week een reorganisa tie aan waarbij 320 ar beidsplaatsen moeten ver dwijnen. Het aantal ge dwongen ontslagen blijft volgens de HCG beperkt tot 200. Hoeveel arbeidsplaatsen er ge red kunnen worden, is nog niet bekend. De bonden wach ten voorstellen van de directie op dit punt af. Volgens CNV- bestuurder G. Duel is het mo gelijk voor arbeidstijdverkor ting subsidie aan te vragen bij de ROM, het overleg van werkgevers en werknemers in de metaalsector. Volgens FNV-bestuurder Th. Berger is het niet de bedoeling dat on middellijk een 36-urige werk week in het bedrijf wordt in gevoerd. „Dat werkt hier min der", aldus Berger, waarbij hij doelde op de offshore-activi teiten van HCG, die „hoge pie ken en dalen" kennen. Ook is de suggestie gedaan, dat de tij delijk aangenomen werkne mers plaats maken voor men sen met een vast arbeidscon tract. Met name de afdeling van de HCG in Schiedam zou veelvuldig met tijdelijke krachten werken. „Weliswaar betekent dat dat er arbeids plaatsen verdwijnen maar het kan de mensen die al jaren lang bij de HCG in dienst zijn ten goede komen", aldus Duel: „Maar dan moet er wel de be reidheid zijn om van Leiden naar Schiedam te verhuizen".^ In Leiden dreigen na de reor ganisatie de meeste ontslagen te vallen. De directie zou nog dit jaar overeenstemming willen be reiken over de reorganisatie zodat deze in de eerste helft van het volgend jaar gereali seerd zou kunnen worden. De bonden willen deze reorgani satie niet tegen houden, omdat duidelijk is dat het bedrijf op deze wijze niet verder kan. Volgens Duel is er door het personeel uiterst tam gerea geerd op de plannen van de: directie. „Hoe hard het ook is* de mensen kunnen niet ont kennen dat er problemen zijn", aldus Duel. „Het is de bedoeling dat zij op zo'n kort mogelijke termijn duidelijk heid krijgen over de afwikke ling van de reorganisatie". De HCG heeft, verspreid over een aantal vestigingen in het land, totaal 1730 mensen in dienst. In het bedrijf in Leiden werken 700 mensen. De HCG dat deel uit maakt van de Hollandse Beton Groep maakte de afgelopen jaren een verlies van circa zes miljoen gulden per jaar. De oorzaak hiervan is gelegen in de daling van de olieprijs waardoor met name de activiteiten in de off shore, de staalbouw en de me taalbescherming onder druk zijn komen te staan. Capaci teitsaanpassing in deze secto ren is daarom volgens de HCG-directie noodzakelijk. Dat wordt door de bonden niet bestreden. Het reorganisatie plan van de HCG-directie houdt onder meer een concen tratie in van de staalbouw- en offshore-activiteiten in Schie dam. In Leiden zullen de staalbouw- en metaalbescher- mingsactiviteiten en de fabri cage van ankers worden be^ ëindigd. Na het uitvoeren van de reorganisatie wordt het vol gend jaar een bescheiden winst verwacht. Geluidshinder zangwedstrijd LEIDEN De politie heeft rond het middernachtelijk uur een eind gemaakt aan een zangwedstrijd. Het concours had plaats op het Stadhuisplein en werd gehouden door enkele tientallen stu denten. Buren hadden geklaagd over de herrie, niet alleen door dat de studerenden nogal luidkeels te keer gingen, maar mede omdat velen de zangkunst niet al te best meester waren en er meer sprake van een bralwedstrijd was. Heup uit de kom LEIDEN Een 18-jarige jongen uit Den Haag is gistermiddag met een uit de kom geschoten heup overgebracht naar het AZL. De jongen was gevallen doordat hij op het Roomburgerpad tegen een paaltje in het fietspad aanreed. Êpl*: V; 's/ïDeze grappige zeepdieren zijn V;\: t'ik" bijzonder. Zodra u ze uit de v. Not I Nat heel verpakking haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de Soapy dierenfïguren naar: Naam: Postcode/plat Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ws£ - I JNZ| politie verricht twee arrestaties - ^EIDEN Voor de derde (naai binnen zes dagen is een gewapende roofoverval ge pleegd in het winkelcentrum pan het 5 Meiplein/Bevrij- pingsplein. Gistermiddag (■ond twee uur pleegden twee hiannen de overval op de Nutsspaarbank in het win kelcentrum. Ze namen ruim pO.OOO gulden mee en vlucht ten weg in een auto, waarin pen derde man zat. In Rotter- flam zijn gisteravond om acht uur twee verdachten aange houden. De twee mannen stormden gistermiddag met bivakmut op en met vuurwapens in pun hand de bank binnen. Een van hen riep: „Dit is een pverval". Een man hield een vijftal bezoekers en vier per soneelsleden onder schot. De ander sprong over de balie en duwde vuilniszakken in _nanden van twee employés. Mij moesten onder bedreiging 'van een vuurwapen de zak ken vullen met de inhoud de kasboxen. Daarna lie- 0,pen de mannen de bank uit n en vluchtten weg in een auto die achter de klaar stond. Ze reden in de richting van Voor- korte tijd later de buurt uit. manstraat. Daar zijn de over schoten. De vanuit de bank Een agent vond al snel de vallers overgestapt in een politie kamde vluchtauto in de Jan Kelder- rode personenauto. Dit voer- Gistermiddag rond twee uur pleegden twee mannen een overval op de Nutsspaarbank in het winkelcentrum in Zuid-West. Omstanders keken verbijsterd toe. tuig werd gisteravond rond acht uur teruggevonden in Rotterdam. De twee inzitten den, Rotterdammers van 24 en 30 jaar oud, zijn aange houden en overgebracht naar het politiebureau in Leiden. Het geld en de derde man werden niet gevonden. De blauwe auto bleek eerder op de dag in Leiden te zijn ge stolen. Het is de derde overval in zes dagen in het winkelcentrum. Vorige week donderdag avond werd een medewerker van een winkel in geluidsap paratuur door drie jongere knapen beroofd van 15.000 gulden. De man wilde op dat moment het geld naar de nachtkluis brengen. Een dag later, vrijdagmiddag om half vier, maakte een gewapende man een geldloper 30.000 gulden afhandig in een su permarkt, recht tegenover het gisteren beroofde bankfi liaal. Angst De schrik zit er goed in bij de buurtbewoners van het Be vrijdingsplein. De winkelen de mensen hebben er bijna geen woorden voor. „Vrese lijk", zegt een wat oudere dame, „dit is vreselijk". In kleine groepjes stonden gis termiddag de mensen lang na te praten over het gebeuren. „Onvoorstelbaar" en „eng", vonden ze het, vooral omdat het de tweede keer was dat zoiets op klaarlichte dag ge beurde. „Je durft gewoon de bank niet meer binnen te stappen", griezelde een me vrouw, bij wie de spanning op het gezicht stond te lezen. Direct na de overval kón nie mand de bank in. De politie hield de deuren goed geslo ten. Binnen zaten personeels leden van de bank en getui gen, die later met een busje naar het politiebureau wer den vervoerd. Iedereen die ook maar iets meer wist dan alleen „van horen zeggen" werd door de politie ver hoord. De anderen maakten zichzelf en elkaar nog banger door allerlei wilde verhalen te verkondigen. Bij sommi gen maakte de angst plaats voor machteloze woede: „En ze krijgen die kerels nooit te pakken". De eeuwige lol broeken konden hun grapjes gistermiddag prima kwijt: „Heb ik net vanmorgen een wapen gekocht in België, zjjn anderen me weer voor", natuurlijk waren er ook grapjassen, die juist na de overval een heleboel geld van de bank wilden halen. Maar helaas, „de bank heeft niets meer". JlTHV BEESTEN WOEDEN ER NIET MEEK VERKOCHT JIDEN Aan de muur hgt een poster met de 1st: „Geen socialisme ^der feminisme". De rticale streep in het juwenteken is veran- ;d in een gebalde vuist, -pken over zure regen, ders over dienst weige- i, een affiche tegen irtheid, informatie over vredesbeweging. Het is emaal verkrijgbaar bij Wereldwinkel aan de ienstraat, die vijftien r bestaat en in de loop jaren steeds meer is gegroeid tot een poli- k actief actie- en infor- itiecentrum. Houten estjes uit de Derde We id worden er niet meer ("kocht. r 'aalf vrijwilligers staan bij rbeurt in de winkel, die dinsdag- tot en met vrij- ïmiddag is geopend tussen (f drie en zes uur en op za- jdag van twaalf tot vijf. iee van hen, Noor Evertsen Friedhelm Dreckmeier rtellen bij een kop caffeïne- -$e koffie (alsof je nooit an- rs hebt gedronken) over het nB en waarom. h willen de mensen in Lei- )Ih duidelijk maken", zegt lor, „dat de problemen in de le Wereld heel nauw sa- ihangen met de historische lemen hier". Ze legt uit: armoede bijvoorbeeld, veel te maken met het ihiale verleden van het westen. De gedachte was: Daar halen we arbeid en eten voor ons vandaan, verder niet. Wij eten hier zoveel, er is genoeg voedsel voor iedereen. Maar voordat dat eerlijk verdeeld is, moet hier heel wat gebeuren". Friedhelm vult aan: „In Zuid- Amerika zijn hele streken on bewoonbaar geworden doordat er jaren roofbouw is gepleefd op die grond. Veel rampen zijn gevolgen van het ingrijpen van de mens". Links „Toen ik hier bijna zes jaar ge leden kwam", zegt Noor, „lag de nadruk heel sterk op La tijns Amerika. De laatste tijd is er wat meer aandacht voor de inheemse bevolking. Voor in dianen en papoea's, voor de bewoners van al die kleine ei landjes in de Stille Zuidzee". Friedrich: „De Fransen doen daar atoomproeven. De bevol king gaat daar steeds meer te gen protesteren. Daardoor komt de ellende van al die volkjes naar voren. Hele cultu ren worden bedreigd met de ondergang". Meestal kunnen de vrijwilli gers tussen de tien en twintig klanten begroeten op een mid dag. Volgens Noor Evertsen is de klantenkring een dwars doorsnede van de bevolking. „De mensen die hier werken zijn overtuigd links. Dat „links" is misschien wel een afgesleten woord. Wat we wil len is vrijheid en recht voor iedereen. De mensen moeten niet denken dat we van ons land een soort Rusland willen maken, zo is het niet. Wel wil len we een rechtvaardige ver deling van alles", aldus Noor. Ze vertelt dat een groot deel vart het geld dat een klant voor de koffie betaalt, recht streeks ten goede komt aan de mensen die het hebben ge maakt. „Wij betrekken de pro- dukten van de SOS-wereld- handel. We hebben een keer uitgerekend dat per jaar tussen de twaalf- en vijftienduizend gulden bij die mensen zelf te recht komt. Meestal zijn ze ge organiseerd in coöperaties. Van het geld bouwen ze een ziekenhuisje of een school". Feest Behalve koffie wordt in de Wereldwinkel ook wijn, riet suiker en cacao verkocht. Voorts zijn er elpees te koop van musici uit de Derde We reld. „Zij geven door middel van hun muziek uiting aan het verzet", zegt Noor Evertsen. Veel (kinder)boeken zijn er ook. Evertsen: „We hebben subsidie gekregen van de ge meente om een bibliotheek op te zetten. Zodra het kleine op slagkamertje is verbouwd, en dat is zeer binnenkort, begin nen we met de uitleen van boeken". Ter gelegenheid van het 15-ja- rig bestaan wordt donderdag 18 september om 14.00 en 20.00 uur de documentaire „Pacific, Paradise and Pain" vertoond in gebouw Alarm, Korte Mare 24. Donderdag 25 september wordt een feest gegeven. De muziekgroepen Clamor, Yel low Yellow en Ozlem treden op in het LVC aan de Bree- straat 66. De zaal is open vanaf 21.00 uur. Friedhelm Dreckmeier (links) en Noor Evertsen: „We willen de mensen duidelijk maken dat de pro- JANET VAN DIJK blemen in de Derde Wereld heel nauw samenhangen met de historische problemen hier". CcidócSoutcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13