MÉ- Wie wil er nou niet op z'n vader lijken? Prinsjesdag weer ouderwets druk Bouw moet handschoen opnemen Londen krijgt nieuwe, open aandelenbeurs ""NNENLAND QeidóaQowtunt woensdag 17 september iqss pagina 7 CONGRES OVER VERNIEUWING Vërder danVan Haren hoeft: u voor schoenen niet te lopen. Groot en klein zwaaiden naar de koningin en haar gevolg portwereld elrennen Op de laatste van de WK voor studen-' in Moskou heeft de Neder- ^der Bob Rasenberg zijn der- zilveren medaille gewon- -1. Hij werd gisteren tweede p|de wegwedstrijd over 165 ■«meter. idge Bij het open WK in imi plaatsten de Europese lior-kampioenen Wubbo de r. Marcel Nooyen, Henri ifkens en Berry Westra voor de Europese top- ep, waarin 32 teams uitko- laken De zesde partij in finale van het kandidaten- mooi tussen de Russen Joe- pov en Sokolov is gisteren de tweede zitting in remise indigd. Joesoepov leidt met sketbal In de eredivisie ■en heeft Noordkop gisteren t 98-81 gewonnen van Am- rdam. GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES f EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN De Londense effectenbeurs is het met een groep grote internationale banken en effectenkantoren eens geworden over plannen voor een nieuwe internationale aan delenmarkt in de Britse hoofdstad. De bekendmaking komt kort voor de grootscheepse deregulering van de Londense beurs (de „Big Bang") op 27 oktober. De banken en effectenmakelaars, verenigd in de Internatio nal Securities Regulatory Organisation (ISRO), en de Lon dense effectenbeurs hebben zich lange tijd afzonderlijk voorbereid op de Big Bang. Volgens de voorzitter van de ISRO, Ian Steers, waren de onderhandelingen over samen werking „langdurig en ingewikkeld" en moeten er nog zeer veel details worden geregeld. De internationale beurs krijgt de naam International Stock Exchange of the United King dom and the Republic of Ireland. Het lidmaatschap van de beurs zal openstaan voor zowel Britse als buitenlandse ondernemingen. Dit betekent dat de 43 Japanse bedrijven die bij de ISRO zijn aangesloten auto matisch lid zullen worden en daarmee zijn verlost van de problemen die zij ondervinden om bij de bestaande Londen se beurs binnen te komen. Wat betreft de betrokkenheid van Japan komt de Britse re gering volgens de voorzitter van het beursbestuur, Nicholas Goodison, voor een „interessant dilemma" te staan. Hij wees erop dat de regering er haar ongenoegen over heeft geuit dat buitenlandse bedrijven moeilijk een notering op de beurs in Tokio kunnen krijgen en dat zij heeft laten doorscheme ren mogelijk vergeldingsmaatregelen te zullen nemen. Volgens de verklaring van de Londense beurs „garandeert, de overeenkomst dat de nieuwe markt niet alleen een be langrijke kracht wordt in de handel in internationale aande len, maar mogelijk zelfs het voornaamste centrum in de we reld". Het beursbestuur zei gisteren dat er bezorgdheid is ge weest over versplintering van de Britse aandelenmarkt. N HAAG Prinsjes- heeft ook dit jaar >r duizenden mensen heel Nederland op de n gebracht. Bii het Pa- Noordeinde, langs de te en op het Binnen- overal stond het pu ik enkele rijen dik ter de dranghekken koningin Beatrix en te mogen toe- ik het zachte larsweer heeft ertoe Iragen dat er meer ihouwers waren dan jaar. Paleis Noordeinde fette tussen het talrijke pu le uiteraard ook de gravin (Limburg Stirum. Zij was lelijk gekleed in het Behalve de gravin Ben veel mensen al uren •en te wachten op het mo- t dat de koningin en prins 1 de Gouden Koets zou- jen voor de traditio- t naar het Binnenhof, iet bestijgen van de koets het koninklijk paar de Itin droeg een prachtige, fe japon met een jas van luit India, in blauw met li, en een blauwe hoed 1de de kapel van de Ko- pijke Luchtmacht het Wil- fcus. Het applaudiserende lek probeerde reikhalzend plimp op te vangen van de bn Voorafgegaan door Escorte van de Cavalerie de Gouden Koets let zicht op weg naar het lenhof. rises Juliana idden van de wuivende nmassa bevond zich ook, anoniem, prinses Juliana, if een stoeltje achter het van het Kabinet der Ko- in aan de Korte Vijver- volgde zij de zegetocht aar dochter. De trottoirs de route waren te smal aan alle belangstellenden te bieden. Op de Kneu- ijk onderwierp een knaap- n amper een meter hoogte de dienstdoende agen- lan een pittig kruisver- Waarom dragen die allemaal scheenbe- mers?", wilde hij weten, zijn toch alleen maar voetballers?", ederlandse fotohandel zal lag geconfronteerd wor- met de prettige gevolgen Prinsjesdag, wanneer er 1 r honderden rolfilms bin- 'ebracht worden. Elke I nemer aan de ere-escorte t gisteren wel bij iemand en foto terecht zijn geko- y Hoog te paard en met het cht strak in de plooi, de op oneindig. Het waren inenten van Grote Ernst, de route van en naar het nenhof De viervoeters yop de geüniformeerden I verplaatsten hadden wat ider gevoel voor protocol. ook gold voor sommige I de toeschouwers. Zoals ROTTERDAM „De bouw heeft een nieuw élan nodig. Er wordt zó op deze bedrijfstak ge timmerd, de bouw wordt de put in geduwd. Daar om is het een goede zaak dat wij nu met een ver- niewingsprogramma naar buiten komen". De voorzitter van de com missie „Innovatiegericht Onderzoekprogramma Bouw" (IOP), de aanne mer G. J. Tiemstra, is zich zeer bewust van het belang van zijn missie. Als de Nederlandse bouwwereld wil overle ven, zal ze zich moeten vernieuwen. Morgen spreekt Tiemstra, even als minister Nijpels, in Utrecht op de congres dag „Visie op feiten", waar de bouw nog eens uitgedaagd wordt tot me dewerking. De commissie IOP-Bouw is van de IOP-commissies die de overheid heeft inge steld om de technologische klok bij te houden. Dergelij ke commissies zijn er onder meer voor de bio-technologie, de gehandicaptenzorg en ook vóór de bouw. De ministeries van economische zaken, on derwijs en wetenschappen en volkshuisvesting hebben voor de bouwcommissie veertig miljoen gulden uitge trokken en gevraagd een programma op te stellen waardoor wetenschappelijk onderzoek en bedrijfsleven meer op elkaar afgestemd ra ken. Tiemstra: „Het unieke 1 IOP-Bouw is dat alle ge ledingen van de bouwwereld er bij betrokken zijn. Niet al leen de aannemers, maar ook de leveranciers van materia len, de ontwerpers en de ad viseurs. En allen staan ze achter de doelstelling de ver houding tussen kosten en kwaliteit te verbeteren" Risico De bouw loopt volgens Tiem stra uit de pas als het om ver nieuwing gaat. Overige in dustrieën en bedrijfstakken hebben het voortouw geno- n en profiteren daar nu van, terwijl de bouw in een crisis verkeert Dat betekent niet dat vernieuwing een doel op zich is, maar de bouw Voorzitter G J. Tiemstra kan er niet omheen. „Dat er iets schort is alleen al duide lijk als je ziet dat de bouw van woningen niet kosten dekkend is zonder subsidies", zegt Tiemstra. Er moet dus iets veranderen. De kosten moeten omlaag, zonder dat dat ten koste gaat van de kwaliteit „Er wordt wel wat gedaan in de bouw, maar de vernieu wing wordt teveel belem merd door traditionele over wegingen", aldus Tiemstra. „Men durft nieuwe materia len niet toe te passen, geen risico's te nemen. Men moet, net als in de auto- en vlieg tuigindustrie, meer onder zoek plegen, testen doen. vooruit kijken. Ook de ver doorgevoerde regelgeving van de overheid stimuleert de bouw niet". De IOP-commissie, die in 1983 werd geïnstalleerd, heeft na overleg met het bedrijfsleven, een aantal priori teiten vastgesteld. De toepassing van computers (bouw-informatica) is daar één van. Aannemers, archi tecten en informatici onderr zoeken samen met TNO en de technische universiteiten van Eindhoven en Delft de mogelijkheid van een „tech nologische infrastructuur" in de bouw. „Het is een ver- keerswegennet van informa tie, de wegen waarlangs we informatie uitwisselen. En nu is het de bedoeling dat we al lemaal dezelfde taal spreken, om verwarring te voorko men. Uiterst belangrijk. De Hollandse Beton Groep uit Rijswijk bouwde de chips-fa brieken voor Philips. Het ontwerp werd in Eindhoven op de computer ontworpen. vervolgens werd dat in Rijs wijk per computer omgezet in werktekeningen en tijdens de bouw werd nog van alles aangepast in het programma. Dat betekent alleen al een enorme tijdwinst, omdat de traditionele communicatie in woord en geschrift is vervan gen door het computersys teem" Spatborden De computer is in alle onder delen van het bouwen bruik baar, zegt Tiemstra. Zo kan de computer snel en gedetail leerd alternatieven voor een bouw-ontwerp op tafel leg gen en via modellen het eindprodukt vantevoren goed weergeven. „Dat is ook voor kleine aannemers aantrekke lijk. zeker. Onze operatie is juist gericht op het midden- en kleinbedrijf. Weliswaar is de apparatuur nogal duur, maar daarom roepen wij de aannemers op samen te wer ken. Daarom is het ook zo noodzakelijk dat die techno logische infrastructuur er komt, dat men dezelfde taal spreekt" Naast de bouw-informatica heeft de bouwtechniek een hoge prioriteit voor de IOP- commissie. „Tot nu toe stond de bouw altijd klaiar om de stellingen te ontvangen en daarmee aan het werk te gaan. Maar nu de nood aan de man is. moet de kostprijs' gedrukt worden en gaan de ondernemers dus ook kijken naar de prijs van het materi aal. Daarom is standaardisa tie erg belangrijk. Zoals twee autofabrieken kunnen zorgen dat hun spart borden dezelfde aansluitingen hebben (zonder er hetzelfde uit te zien), waardoor ze door één fabriek in serie gemaakt kunnen worden, zo kan dat ook met bouwmaterialen. Dat is in de bouw nog nooit gelukt, rnaar als ik daar niet in geloofde zat ik hier niet", zegt Tiem stra. Hij hoopt dat na het congres meer „beslissers in de bouw" daarin gaan geloven. „Na de congresdag start een pro gramma waarbij de deelne mers ingeschakeld worden bij het onderzoek. We zullen ze vragen mankracht te leve ren om samen met de weten schappers verder te gaan Want het bedrijfsleven zal toch zelf de handschoen móe ten opnemen die de overheid heeft toegeworpen" STEVO AKKERMAN Exclusieve Docksiders bij Vin Haren: schoenen die net zo goed lopen ak ze emit zien. Dit model bijvoorbeeld: gemaakt van soepel zwart leer en afgewerkt met bijpassende lederen veter en een comfortabele rubberzool Ook verknjgbaar in bruin en jongensmaten. Q Q 95 Maten 40 t/m 46: Ol>| Traditiege trouw ver scheen de ko ningin na te rugkomst van het Binnenhof op het bordes van het Paleis Noordeinde. spelen van het Wilhelmus met een levensechte hinnik aan sprak en daarmee voor grote hilariteit zorgde. Witte duiven Achter de ramen van de ge bouwen op het Binnenhof was een uur voor de aankomst van de de Gouden Koets al geen plaatsje meer te krijgen. Veel personeelsleden hadden kin deren en kleinkinderen mee gebracht om hun het beste plekje te geven. Ook achter de dranghekken en op de tribu nes was geen centimeter ruim te meer. Met de regelmaat van de klok weerklonken bevelen van commandanten van de di verse pelotons over het plein, waarna dan weer het korps Mariniers en dan weer de Gre nadiers en Jagers in de hou ding sprongen. Om overigens enkele minuten later in „rust" te mogen gerugkeren. Een zeer vermoeiende bezigheid die het publiek echter wel be zig hield. Voordat de ceremo nie op het Binnenhof begon liet cabaretier Herman van Veen twee maagdelijk witte duiven los als blikvanger voor de actie „Eén miljoen minuten voor vrede" Om kwart' over één kwam de stoet het Binnenhof oprijden. „Toch doet zo n ]ied je elke keer iets", mompelde een jon- kapel van de Koninklijke Luchtmacht, die zich voor het „lunchconcert" voor het Paleis had opgesteld, weer terug on der de rechtergalerij van het pdleis. De spanning steeg, elk ogenblik kon de kop van de stoet in beeld komen. Het po dium voor het paleis stroomde vol met fotografen, hun came ra's in de aanslag. Om tien over twee kwamen de Glazen Koets en de Gouden Koets weer in zicht en er steeg een enthousiast gejuich op onder het publiek. In het kielzog van de stoet drong het publiek op, de agenten van de Haagse po litie hadden de grootste moeite om de enthousiaste menigte in bedwang te houden. Toen de sterke arm iets verslapte, brak het publiek door de rij agenten heen om een goed plaatsje bij de hekken van het paleis te bemachtigen. Even later ver schenen koningin Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven op het balkon om zich door de menigte te laten toejuichen. En daarmee werd Prinsjesdag weer op een traditionele wijze afgesloten. Foto's: MILAN KONVALIN- KA en CEES VERKERK Zo vader, zo zoem. Dus vindt u bij Van Haren ook volop Docksiders in kleinere maten. Kinderschoenen van volwassen kwaliteit: zwart met gnjs zwarte veter en zwarte zool 4 QC Maten 36 t/m 39: 79,95. Maten 31 t/m 35: Een uurtje nadat koningin Bea trix de troonrede had uitge sproken bood minister Ruding de Miljoenennota aan het par lement aan. een man in de Paleisstraat die één van de paarden tijdens het ge toeschouwer terwijl de Ko ninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus speelde. Nadat eerst prinses Margriet fraai gekleed in een donkerblauw ensemble, een kanten topje, een zijden rok en een bijpas sende toque en mr. Pieter van Vollenhoven in de Glazen Koets waren gearriveerd, be reikten koningin Beatrix en prins Claus in de Gouden Koets het eindpunt. Kamer voorzitter Dick Dolman bege leidde de vorstin en haar ge maal de Ridderzaal binnen. De door koningin Beatrix uit gesproken troonrede was via luidsprekers ook op het plein van net Binnenhof te beluiste ren. Eén lid van het Gardere giment Jagers wilde de inte ressante rede best volgen, maar zijn aandacht ging in pa niek uit naar het bloed dat hij door het lange stilstaan uit zijn hoofd voelde wegtrekken. De militaire dienst leert alle man schappen in dergelijke situa ties de tenen te bewegen opdat de bloedsomloop gestimuleerd wordt en de uniforme houding niet aangetast. Maar voor deze Jager was er op een gegeven moment geen houden meer aan. Languit viel de flauw ge worden jongeman voorover, waarbij de klap op de stenen vooral werd opgevangen door zijn voortanden. In afwachting op de terug komst van de stoet speelde de kapel van de Koninklijke Luchtmacht bij het Paleis Noordeinde vrolijke muziek, dat door het wachtende pu bliek zeer werd gewaardeerd. De sfeer was ontspannen, af en toe zelfs vrolijk te noemen. Een groep politiemannen leg de er nog een schepje bovenop door bij de breaks in een sam ba telkens luidkeels „oe" te roepen. Deze onverwachte muzikale bijdrage werkte zelfs op de lachspieren van de mu zikanten. Rond kwart voor twee trok de

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7