In Parijs is elk pakketje verdacht Frankrijk biedt grote beloning in terroristen-jacht CeidacSomant BOMMENPSYCHOSE IN FRANSE HOOFDSTAD Politie Brazilië slaat $evangenisopstand neer EG ZWAKT SANCTIEPAKKET TEGEN ZUID-AFRIKA AF Zacharov ontkent spionage UITENLAND WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 ussische lomaat vermoord MABAD In Pakistan is Russische diplomaat doodge- iten. Het semi-officiële pers- au APA noemde de dader geestelijk gestoorde. De di- jmaat, assistent militair-attaché odor Figorenkov, werd doodge- ioten toen hij in zijn auto in de ilomatieke wijk van Islamabad sd. De dader werd door voor gangers overmeesterd en aan "politie overgedragen. De afge- ien weken zou de dader ver- ïillende vergeefse pogingen ibben gedaan om een visum te rijgen om in de Sovjet-Unie te an wonen. Duitse postbodes de gebeten hond (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Maar liefst 3050 keer zijn Westduitse postbodes in 1985 gebeten door honden. Het ministerie van posterij en neemt dat hoog op en laat bij hondenbezitters een fol der bezorgen met als titel: „Wen uw hond aan het bezoek van uw postbesteller". Op sommige adressen zullen de postbodes de folders met knikkende knieën naar de brie venbus brengen, omdat ze wel weten hoezeer de hond aan het bezoek van „zijn" postbesteller gewend is. In de brief wijst het ministerie op de wettelijke aansprakelijk heid die de hondebaas heeft voor de schade die het dier aanricht. Maar ook doet het ministerie aanbevelingen die bijterijen kunnen voorkomen. Voorgesteld wordt de hond aan te lijnen in de tijd dat de postbode zich pleegt te melden, of de brievenbus zo aan te brengen dat die buiten het bereik van de hond blijft. Een dreigement staat er ook in: als de postbode gevaar blijft lopen, zal de geadresseerde voortaan zijn post zelf van net postkantoor moeten komen ophalen. Meer wrakken VOC-schepen voor kust van Indonesië JAKARTA Vermoed wordt dat in de na bijheid van „De Geldermalsen", het VOC- schip waaruit begin dit jaar in Amsterdam goud en porcelein werd geveild, nog eens vijf andere rijkgeladen wrakken van VOC- schepen liggen. Onderzoek heeft aange toond dat in deze schepen nog meer kan zit ten dan in „De Geldermalsen", aldus Indo nesische functionarissen. Volgens Indonesië liggen de schepen evenals „De Geldermal sen" in wateren van de Straat van Malakka, die nu tot zijn territoriale wateren behoren. Het land overweegt juridische stappen om de geveilde goederen uit „De Geldermal sen' op te eisen en bereid wettelijke maatre gelen om verdere berging van schatten uit zijn wateren te regelen. DENEMARKEN HEEFT BESTE SOCIALE VOORZIENINGEN PHILADELPHIA Denemarken is het land met de beste sociale voorzieningen en Angola de slecht ste. Dat blijkt uit een Amerikaans onderzoek. Ri chard Estes maakte zijn lijst op aan de hand van gegevens als het percentage van de begroting dat aan onderwijs en volksgezondheid wordt uitgege ven, het inkomen en de kindersterfte. De tien meest sociale landen liggen in Europa. Denemarken kreeg 207 punten, Italië 202 en West-Duitland 199. De rest van de top: Oostenrijk, Zweden, Frankrijk, Noorwegen, Ierland, Nederland en België. De VS kwamen uit op de 27e plaats, de Sovjet-Unie op de 58e. Volgens Estes kwam de lage notering van de VS vooral door de systematische achterstelling van het zwarte deel van de bevolking. Estes stelt dat de Europese landen hun sociale programma's tot hoog peil konden uitbouwen, omdat zij weinig uitgeven aan militaire zaken. De Europeanen laten de VS voor die kosten opdraaien, aldus Estes. Tand om tand. CRANSTON Een 29-jarige inwoner van Cranston in de Amerikaanse staat Rhode Is land heeft zijn ongecontroleer de wegggedrag duur moeten betalen. De man, Carlos Infan te, verloor tijdens een ritje door een park de macht over het stuur en ramde een andere auto. Dit wekte de woede van een aantal omstanders, die In fante echter niet alleen een pak slaag verkochten, maar hem bovendien beroofden van een aantal gouden halskettin gen, zijn horloge, zijn geld en een ring, en hem tot slot met een tang zijn gouden tand uit rukten. De daders zijn aange houden. PARIJS „Wanneer u een verdachte koffer of tak ontdekt, zoek dan eerst de eigenaar. Het kan tenslotte gaan om kwijtge raakte bagage. Ziet u geen eigenaar, neem dan af stand van het voorwerp zonder trillingen te ver oorzaken. Kom er vooral niet aan". Dit advies van het hoofdcom missariaat van politie in Parijs was een van de vele, waarmee de burgers gisteren werden ge waarschuwd voor mogelijk nieuwe bomaanslagen. Maar liefst vijf keer in elf dagen was het raak in de Franse hoofdstad en het einde van de ellende is nog niet in zicht. Pa rijs beleeft daardoor een soort oorlogspsychose. Een doos in een hoek, een plastic zak op een metrobank; elk onbekend pakketje is verdacht. Politie en militairen van de explosievenopruimingsdienst moeten er honderden keren op uit om zogenaamde bommen onschadelijk te maken. Een bij Les Invalides aangetroffen koffer bleek vol kaas te zitten. Eigendom van een verstrooide geest of werk van een grap penmaker? De nerveuze agen ten die het voorwerp moesten onderzoeken konden er niet om lachen. Een van hun colle ga's werd zondag aan stukken gereten toen hij een vreemde bos bloemen uit een stampvol café aan de Champs Elysées naar een kelder bracht voor nader onderzoek. In de metro zit eigenlijk nie mand nog op z'n gemak. Vele kijken onder de bank alvorens plaats te nemen. Op het nip pertje werd twee weken gele den een aanslag in de RER voorkomen. Zou deze bom zijn onploft, dan was het leed niet te overzien geweest, want de lading was afgesteld op het spitsuur. Pariizenaars en fo rensen staan dan als haringen samengepakt in uitpuilende wagons. Het alom heersende wantrou wen treft vooral mensen met Arabische trekken, aangezien niemand er nog aan twijfelt dat Libanezen deze golf van terreur dirigeren. De gevrees de CSPPA eist vooral vrijla ting van de terroristen-chef Georges Ibrahim Abdallah, die een proces wacht wegens moord op tenminste twee di plomaten. Racistische opmer kingen kunnen daarbij niet uitblijven. In de rij bij de bakker en voor de kiosk ontbreekt het niet aan ideeën om van Ibrahim af te komen. „Waarom overkomt hem geen ongeluk in zijn cel?", zo vraagt iemand zich af. „Stuur hem naar Libanon, waar hij vandaan komt en met hem dan meteen alle andere Arabieren. Laat ze elkaar daar maar onderling afslachten", zegt een ander. „Khadaffy zit er achter en ook de Russen", weet een man in de metro. De In de buurt van het werkpaleis van president Mitterrand wordt door de Parijse politie scherp ge controleerd, nadat gedreigd was met een bomaanslag op het Elysèe. populaire krant Le Parisien Gaulle staan bij de douane lan- gen uitstekend. „Het was echt verwoordt het algemene ge- ge rijen reizigers. EG-Europe- nodig, want veel Amerikanen voel met de grote openings- anen en Zwitsers kunnen zon- durfden niet meer naar Euro- kop: „Parijs-Beiroet". der problemen verder, de an- pa te komen", zegt de vrouw. Linkse politieke partijen en deren hebben een visum no- Terug in Parijs beklaagt een humanitaire en religieuze or- dig. „Na alles wat we in de winkelier in een normaal ge- ganisaties in Frankrijk hebben laatste wereldoorlog voor sproken drukke passage aan de regering gewaarschuwd Frankrijk hebben gedaan vind de Champs Elysées zich over voor het risico van wederople- ik dit te ver gaan", zegt een het wegblijven van de toeris- vend racisme en verschil van Amerikaanse zakenman als hij ten. „De hele dag sta ik voor behandeling voor iemand uit een stempel in zijn paspoort het raam. Ik zie precies wie er het Midden-Oosten of uit de krijgt. „Frankrijk moet toch binnenkomen. Mensen die met weten wie zijn vrienden zijn", tassen binnenkomen hou ik in Verenigde Staten. Een ouder toeristenechtpaar de gaten, tot ze de zaak weer Op het vliegveld Charles de vindt de visumplicht daarente- uit zijn". (Van onze correspondent in Parijs) ges Ibrahim Abdallah. De laatste zit in een Franse gevangenis in afwach- PARUS - De Franse politie is een ting van een proces wegens moord op "klopjacht begonnen op Maurice en tenminste twee diplomaten in 1982 in Lobert Ibrahim Abdallah, de twee ari^s' iroers van de terroristenleider Geor- Met een reeks bloedige aanslagen in Parijs probeert het „Solidariteitscomité met de die worden gezocht omdat ze volgens de po- aangeplakt Het s voor het eerst dat de Arabische en Middenoosterse politieke ge- ''tie meer zouden weten van de acties van Franse justitie tot een dergelijke methode vangenen in Europa" (CSPPA) bij de Fran- h"< CSPPA. Het ministerie van binnenland- van opsporing overgaat, waar waarnemers se reeerine vriilatine van Georees Ibrahim se zaken heeft bovendien een premie uitge- uit concluderen dat het onderzoek naar de Abdaflah ff tedw'nf en 8 loofd van één miljoen franc, bijna 400.000 daders van de recente golf bomaanslagen tot gulden, voor tips die leiden tot aanhouding nu toe niets heeft opgeleverd. Vrijwel alle Franse kranten openden van- van het tweetal. Affiches met hun foto's zijn morgen met grote foto's van de twee broers, vandaag in heel Frankrijk verspreid en 3oerenveen: „Ik deed in VS onderzoek naar drugssmokkel' tflAMI Kapitein Etien- ïe Boerenveen, de tweede nan in Suriname, heeft [isteren in zijn proces in irtiami tegenover de jury verklaard dat zijn ont- noetingen met vermeen- ie drugshandelaars in de VS deel uitmaakten van sen eigen onderzoek. landings- en tankrechten in Suriname te hebben aangebo den voor met cocaïne geladen smokkelvliegtuigen met be stemming de VS. De recht bank kreeg van Boerenveen te horen dat deze alleen maar de indruk had gewekt alsof hij inging op de aanbiedingen van de drugshandelaars. Boeren veen voerde maandag nog aan dat hij in de VS was in ver band met visserijkwesties van de regering. 1AO PAULO De Braziliaanse politie heeft gisteren «n opstand neergeslagen in de gevangenis van Presi dente Wenceslau, 600 kilometer ten noordwesten van Sao Paulo. Daarbij zijn zeker tien gedetineerden dood schoten. Een aantal ménsen raakte gewond. )e opstand in de gevangenis was maandag uitgebroken. Een [roep van zo'n 20 gevangenen nam 18 personeelsleden van de pvangenis in gijzeling. De gedetineerden hadden messen, ex- ilosieven en benzine. De gevangenen dreigden de gijzelaars in brand te steken als niet jan hun eisen werd voldaan. Zij verlangden vier geladen machi negeweren, drie auto's, een bus en 100 liter benzine voor iedere JUtO. Na 20 uur vruchteloos onderhandelen besloot de politie de ge- rangenis schietend binnen te trekken nadat de opstandige ge- rangenen onderhandelaars hadden bedreigd met een molotov cocktail. De gijzelaars zijn ongedeerd. Wachten op hulp Een Grieks-or thodoxe pries ter en bejaarde inwoners van het Zuldgriekse Kalamata wachten gela ten op hulp, na de nabevingen die de stad de afgelopen da gen hebben getroffen. De bejaarden woonden In huizen die bij de aardbeving van zaterdag waren blijven staan, maar onherstelbaar werden be schadigd toen de grond afge lopen maandag opnieuw begon te trillen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft gisteren genoegen moeten nemen met een veel zwakker pakket strafmaatre gelen tegen Zuid-Afrika dan waar hij zich twee dagen lang in Brussel sterk voor had ge maakt. Uit het pakket, dat in principe afgesproken was op de EG-Top in Den Haag, ver dween de invoerstop op kolen. Wat resteert is een EG-invoer- verbod op ijzer, staal en gou den munten en een verboa op nieuwe investeringen in Zuid- -Afrika. Omdat de invoer op kolen uit Zuid-Afrika 69 pro cent (3 miljard gulden) uit maakt van het aanvankelijke pakket (4,3 miljard gulden) werd door de concessie die Van den Broek moest doen „vanuit een eenzame positie" de angel uit de strafmaatre gelen getrokken. Als klein winstpunt zag een duidelijk teleurgestelde Van den Broek dat de kolen-sanc tie niet helemaal van tafel is geveegd. „Het blijft op de agenda en het voorzitterschap (Engeland) heeft de opdracht alsnog een akkoord te berei ken. Gezien de ontwikkelin gen blijft de kans aanwezig dat ook overgegaan wordt op een invoerstop van kolen". De poging van de Nederlandse bewindsman was gedoemd te mislukken, toen de Bondsre publiek en Portugal bleven weigeren een verbod op kole- ninvoer uit Zuid-Afrika in te stellen. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 46) „Drek hoort op de vaalt!" gromde Kareltje en deze woorden namen alle onzekerheid weg. die er misschien nog mocht bestaan aangaande zijn bedoelingen. Want zie, daar dook de heer Opopol al de mestvaalt in. Weliswaar strekte hij zijn handen nog afwerend vooruit, doch dat hielp niet veel. Hij bevond zich namelijk in de onvrijwillige positie van 'n duiker tegen wil en dank. De wetten van de zwaartekracht wonnen het dan ook royaal van zijn tegenzin tegen de mesthoop en dus belandde hij met een doffe smak in de weke massa. - „Bah!" riep Opopol toen verbitterd uit: „In dit landje van mest en mist Is het zoeken naar goede atleten inderdaad een mestige en vieze bezigheid!" - En omdat hij terecht van oordeel was, dat hij wel niet veel goede zwemmers of hardlopers zou tegenko men in de mesthoop van boer Knolle, krabbelde hij overeind en begaf zich kliederend naar het hekwerkje toe, waar Kareltje Knetter hem zo- Juist overheen gesmeten had. Toch was Opopol Istietof helemaal niet ontevreden, wat ook dui delijk te constateren was aan de wijze, waarop hij verschillende zaken op zijn dikke vingers af telde. „Hij Is een boksert en hij is een schaat- sert.mompelde hij. „En hij is óók nog 'n criminele gewichtheffert, want ik weeg maar eventjes 300 pond. Wie weet wat-ie nog méér kan. Ik móet dat ventje hebben, koste wat het koste!" - En aangekomen bij zijn auto wierp Opopol met een verachtelijk gebaar een bank biljet op de grond, waarna hij er knetterend vandoor reed. - „Hé baas! Kom 'es kijken!" riep Kareltje. Knetter toen de smidse In naar de heer J. J. F. Verholen. „Hij is uit de mesthoop ge klommen en hij heeft tóch zijn benzine be taald!" (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De Russische VN-functionaris Gennadi Za charov, die eind augustus in New York werd gearresteerd op beschuldiging van spionage, heeft verklaard het slachtoffer te zijn geworden van een sa menzwering van de Ameri kaanse federale recherche (FBI). Zacharov, die sprak tij dens een persconferentie op de Sovjet-missie bij de Verenigde Naties, zei dat de Verenigde Staten uit waren op het ver storen van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Zacharov, die als wetenschapper bij de VN werkt, ontkende herhaal delijk zich aan spionage schul dig te hebben gemaakt. „Ik deed alleen maar onderzoek. Voor wat betreft geheime in formatie, ik heb er nooit om gevraagd en het nooit ontvan gen". De Russische VN-mede- werker werd op 23 augustus aangehouden in een metrosta tion nadat hij geprobeerd had militaire documenten (over een vliegtuigmotor) te kopen van een informant, die samen werkte met de FBI. Zacharov zei dat er geen verband be stond tussen zijn arrestatie en de daarop volgende arrestatie van de Amerikaanse journalist NicholasDaniloff in Moskou. Hij zei geen sympathie te voe len voor Daniloff en stelde dat hun zaken totaal anders lig gen. Daniloff heeft in Moskou gezegd dat hij in de val is ge lokt door de KGB. Israël eist concessies van Russen WASHINGTON De Israëli sche premier Shimon Peres heeft de Amerikaanse rege ring gisteren beloofd dat zijn land het standpunt over deel name van de Sovjet-Unie aan een internationale vredescon ferentie voor het Midden-Oos ten niet zal verzachten. Israël eist dat de Sovjet-Unie de di plomatieke betrekkingen her stelt, de joden in het land beter behandelt en hun emigratie- recht erkent. Tijdens zijn ont moeting met president Reagan verzekerde Peres dat hij niet van dat punt zal afwijken. Pe res heeft Europese landen er van beschuldigd terughoudend te zijn bij het bestrijden van terrorisme. Europese landen die getroffen worden door guerrilla-aanvallen betalen de prijs voor aarzeling en terug houdendheid bij het bestrijden van terrorisme". Affaire Daniloff nachtmerrie voor westerse pers in Moskou MOSKOU De tele- foon gaat over in het kantoor van de Guar dian in Moskou. Ik neem hem op en hoor een opgewonden Rus sische stem. Deze ver telt me dat hij net te rug is uit Georgië of Latvia of Siberië en dat hij me graag weer eens wil zien„Waar zullen we afspreken"? Vroeger, dat was voordat Nick Daniloff na een zelf de soort afspraak in de Le- fortovo-gevangenis be landde, zou ik geen mo ment getwijfeld hebben. Ik zou me verheugd heb ben op een ontmoeting met een oude kennis. We zouden, zoals gebruikelijk, een bourgondische maal tijd nuttigen en de nieuw ste roddels uitwisselen. Vandaag de dag echter denk ik wel twee keer na voordat ik op zo'n uitnodi ging inga, net als al mijn collega's van de westerse pers in Moskou. Ik pro beer me precies voor de geest te halen onder wat voor omstandigheden ik de beller heb ontmoet. De Daniloff-affaire heeft tot gevolg dat de westerse journalisten door twijfel en wantrouwen worden achtervolgd. De meesten van ons wer ken op het moment vol gens de ongeschreven wet ten van een Koude Oorlog; als wij een ontmoeting hebben met Sovjet-contac ten nemen we voor de ze kerheid een collega mee. We vertellen echtgenotes en vrienden waar we naar toe gaan en wanneer we weer terug zijn. We ver mijden de bekende me trostations en favoriete boulevards waar de meeste „toevallige" ontmoetingen plaatsvinden. We proberen zoveel mogelijk af te spre ken op onze kantoren, ook al weten we dat de muren daar oren hebben en de te lefoongesprekken afgeluis terd worden. Al enige jaren, maar voor al de laatste tijd, worden we gedwongen tot een be paalde wijze van werken, die zelfs de meest slome KGB-man achterdochtig maakt. Wanneer de ont moeting bij een Sovjet thuis plaats zal vinden, ne men we de metro in plaats van onze eigen autos met opvallende nummerplaten. In het andere geval, als wij een Sovjet-contact bij ons thuis uitnodigen, scheuren we snel naar de deur en sleuren hem naar binnen. Dit om te verhoe den dat een politie-agent, die samen met het prik keldraadhek de standaard uitrusting van onze huizen vormt, zijn papieren gaat controleren. We krijgen telefoontjes van mensen die vragen „Herken je mijn stem"? Verder komen ze met raadselachtige berichten dat Sacha gearresteerd is, of dat Lev z'n baan kwijt is, omdat hij een visum wilde hebben, of dat het Marina gelukt is de gevan genis te bezoeken, maar dat ze onze vriend niet heeft gezien. Aan de ene kant krijgen wij steeds makkelijker toegang tot topfunctionarissen van de Sovjet-Unie, academici en andere goedgeïn formeerde mensen van onderzoeksin stituten, maar aan de an dere kant worden ons daardoor weer zware be perkingen opgelegd. In de achttien maanden dat Gorbatsjov nu het be leid van de Sovjet-Unie voert, werden de betrek kingen tussen ons en de Sovjet-top steeds openhar tiger en oprechter. Als ge volg hiervan kregen wij steeds beter inzicht in het functioneren van het sy steem, waardoor het aan zien van de Sovjet-Unie internationaal gezien enorm opgepept werd. Als deze opgaande lijn nu door het Daniloff-voorval tot staan gebracht wordt, gaan de journalisten weer terug naar „af". Dat wil zeggen: Sovjet-persberichten ver talen en persconferenties bijwonen, kortom precies die informatie verkondi gen die het Kremlin kwijt wil. Misschien is deze situ atie exact wat de KGB voor ogen heeft, al denk ik zelf dat de Daniloff-af faire een vreemde misstap. MARTIN WALKER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5