„Binnenlandse Zaken (tamelijk) machteloos Kabinetsplannen werkgelegenheid zijn te passief Collectie van Max Heymans eenvoudig iiJ s OOK FRACTIES KRITISCH: Jaar wikken en wegen over kerncentrales Twee man vast na relletjes Prinsjesdag Duizenden reacties op campagne tegen roken Deetman neemt afstand van onderzoek door ministerie-ambtenaren Gekeurd en toch bekeurd BINNENLAND üeidwQowuwt WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 AMSTERDAM Op de modeshow van Max Heymans wemelt het altijd van de fotografen. Misschien komt dat wel omdat deze oudere, maar nog steeds actieve modeontwerper zowel werkt voor de verwende yup pie als voor de goed geklede oudere vrouw. Dat is lang niet iedere mo demaker gegeven. Ook iemand die niet meer zo jong is, kan lang genoegen beleven aan zo'n paarse ze venachtste mantel met twee royale zak ken op een keurige paarse wollen rok. Er hoort een leverkleurige zijden blouse met grote halsstrik bij. En zo'n zogenaamd eenvoudige doorknoopjapon met zak ken en stiksels op de juiste plaats, wat na tuurlijk helemaal niet zo simpel is kan iedereen dragen. Alle details zijn exact af gewogen in het geheel geplaatst. Als altijd is er wel weer een fantastisch pak a la Chanel: deze keer gemaakt van een heel aparte, fel getinte multicolor tweed-stof. Een blousonpak heeft de kleur van auber gines. Het bovendeel heeft een capuchon en er hoort een lange, wijde overslagrok in dezelfde kleur bij. Daarvan is de brede tailleband met zilveren decoraties ver sierd. Bij een zandkleurige rok hoort een iets kortere mantel, met speels vierkant, iets weggesneden schoot. Erg representa tief is een grijs flannel pak in matrozen- stijl. Deze combinatie bestaat uit een hal- terjapon met col en een korte grijze blou- son met laag toegesneden, V-vormige bre de revers. Natuurlijk zit er ook deze keer weer een gevaarlijker creatie in de collectie. Het is een goud met zwart bedrukte glanzende tijgeijurk. Keurig hoog gesloten, met lan ge mouwen, maar zeker zullen de tongen los komen als men het waagt hierin te verschijnen. Tegenover deze beschaafde junglesfeer vormt een vrolijke Schots-ge ruite japon met wit kraagje en manchet ten en ballroom-rok een tegenwicht. Zo'n licht bollende rok is er ook bij een zwart zijden cocktailgewaad. Een grote verrassing is de creatie Miss Dior. Dit is een toverachtig glanzende, satijnen, paars blauwe japon met een geheel bolle, korte rokvorm. Grappig genoeg heeft deze cocktailjapon één reusachtige, korte pof mouw, terwijl van de andere schouder- punt een elegante wijdvallende shawlcape afdaalt. Een diep-paarse rok met kleurige Indiaanse onderrok wordt gecombineerd met een goud met rood gepailleteerd man teltje. Voor een klassiek concert adviseert Max Heymans een parelgrijs kanten ensemble met een losvallend, heuplang jasje van kant. Het jasje is prachtig versierd met een rand bezet met kristallen stenen en paarse en zilverkleurige pailletten. Het klassieke concert moet dan ook wel ver draaid boeiend zijn, wil de aandacht van menige bezoekster en bezoeker toch niet blijven hangen bij die ene dame, zo intri gerend en chic gekleed in dat grijze kan ten pak. PHI A BARUCH WIEGEL EN VAN THIJN OVER "1 HET OUDSTE DEPARTEMENT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mi- nister van binnenlandse zaken heeft veel te wei- nig bevoegdheden. Op IJ,het gebied van binnen lands bestuur dient hij net zo machtig zijn als de minister van financiën inzake de rijksbegroting. Dit zeggen de oud-minis- alters Hans Wiegel, thans JJI commissaris der konin- gin in Friesland, en Ed r® van Thijn, thans burge- 5 meester van Amsterdam, in het vandaag gespre- N senteerde boek „Frag- menten uit de geschiede- nis van Binnenlandse Zaken". Het gaat hier om het tweede deel van de geschiedschrij ving van het oudste van alle departementen. Er was al een „agent" van binnenland se zaken in de Franse tijd *J(rond 1800). Sinds die tijd is iif „BiZa" echter behoorlijk uit gekleed door de oprichting van allerhande vakdeparte menten en dreigt het een al „lege doos met restklussen" ei te worden, aldus Wiegel. De in VVD'er is één van de minis- )fl ters, die in dit tweede deel geïnterviewd worden. Net als |d zijn opvolger Van Thijn n' maakt Wiegel van zijn hart hl geen moordkuil. De ministers na hen. wijlen Rietkerk en sl De Korte, vonden het kenne lijk veiliger zich zoveel mo gelijk op de vlakte te houden, rj De huidige bewindsman. Van IDijk, komt niet aan het woord. Hans Wiegel, die op Binnen landse Zaken zat van 1977- 1981 (eerste kabinet-Van i Agt), erkent dat hij niets be- v| reikt heeft op het gebied van vj de reorganisatie van het bin- „Een passant": Wiegel draagt Binnenlandse Zaken over aan Van Thijn bij het aantreden van het tweede kabinet-Van Agt in nenlands bestuur. Vrijwel al zijn plannen voor decentrali satie van beleid zijn inmid dels mislukt. „Iedereen is het ermee eens dat er moet wor den gedecentraliseerd en ge reorganiseerd, maar niemand wil bevoegdheden afstaan. Ik heb er veel werk voor ge daan maar niets tot en met de beslissingen kunnen af ronden. Inmiddels zijn we weer terug bij af", aldus Wie gel. Justitie won v Ed van Thijn, die slechts één jaar (*81-*82) minister van binnenlandse zaken is ge weest, wijt dit onvérmogen van het departement aan een aantal „nog steeds grote zwakheden". Bij geschillen tussen Justitie en Binnen landse Zaken bijvoorbeeld was het bijna altijd het eerst genoemde ministerie „dat won". Wiegel pleit ervoor Justitie maar weer bij Bin nenlandse Zaken onder te brengen, waar het ook uit voortgekomen is. Een idee, dat afgewezen wordt door zijn partijgenoot Rietkerk. Ook vandaag de dag consta teert Van Thijn dat de minis ter van BiZa en zijn ambte naren „geen vuist kunnen maken" in het kabinet. Als burgemeester van Amster dam woont hij immers het door hemzelf ingestel de overleg tussen het Rijk en de vier grote steden bij. „De minister en zijn ambte naren geven ons (burgemees ters) permanent het gevoel aan onze kant te staan. Maar helaas is er vaak sprake van vrijblijvendheid en lichtelijk ridicuul gepraat. Het grote- stedenoverleg verwordt tot een platform waar de vakmi nisters opdraven om toe te lichten waarom ze de goede voornemens van Binnen landse Zaken op niets uit la ten lopen". Per ommegaande Van Thijn geeft ook nog een andere verklaring van het falen van veel ministers. Vol gens hem slaagt „de politiek, die het beleid moet bepalen", er niet in voldoende greep te krijgen op „de ambtenarij, die het beleid moet uivoe ren". Als minister vond Van Thijn op een ochtend schrif telijke vragen over een poli tiezaak van het CDA-kamer- lid Sytze Faber (thans burge meester van Hoogeveen). Omdat hij per ommegaande wilde reageren, schreef Van Thijn onmiddellijk een ont- werp-antwoord. Drie weken later trof de minister volko men bij toeval een zestal ambtenaren bijeen „die zich bezig hielden met de voorbe reiding van de beantwoor ding van de vragen van de heer Faber". Wat bleek? De ambtenaren hadden de zaak opgehouden, aangezien er eerst „uitvoerig overleg met Justitie moest worden ge voerd...". De houding van de ambtena rij illustreert Van Thijn ook nog door middel van een an der tenminste zo pikant voorbeeld. De directeur-ge neraal binnenlands bestuur in die tijd blijkt namelijk geen al te hoge dunk van mi nisters gehad te hebben. De man in kwestie vergeleek zijn minister Van Thijn eens in alle openheid met „een passant" die terecht kwam in een „going concern", het de partement. Die hoge ambte naar was... mr.drs. L.C. Brinkman, de latere en hui dige minister van WVC. Zes jaar Wiegel en Van Thijn komen ook nog tot een opmerkelijke conclusie over het ministers in het algemeen. Zij zouden zelfs aan een volledige kabi netsperiode van vier jaar niet voldoende hebben om be langrijke wetgevende arbeid te voltooien. Wiegel pleit daarom voor een ambtsperio de van zes jaar. Van Thijn noemt geen termijn, maar acht de huidige periode wel een staaltje van „permanent kiezersbedrog", omdat de partijen tevoren wéten dat ze hun beloften op hoofdpunten toch niet in daden kunnen omzetten. RIK IN T HOUT Bert de Vries (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Net als de vakbeweging zijn ook de meeste fracties in de Tweede Kamer niet te spreken over het werkge legenheidsbeleid van het kabinet. CDA-fractielei- der Bert de Vries toonde zich teleurgesteld en beti telde de kabinetsplannen ter bestrijding van de werkloosheid als „te pas sief". Ook de oppositie toonde zich teleurgesteld: Pvd A-fractieleider Wim Kok zei dat zijn partij tij dens de Algemene Be schouwingen van het ka binet zal eisen dat het met een duidelijk voorstel komt voor het najaarsge- sprek met werkgevers en werknemers. Minister De Koning gaf toe dat het half procent arbeids tijdverkorting voor 1987 waar over de kabinetsstukken rep pen, te laag is. „We zullen elke vorm van herverdeling van arbeid nodig hebben, ook in de vorm van korter werken per week". In de danswereld heerst grote teleurstelling over het niet op volgen door kabinet van het advies van de Landelijke Werkgroep Dansbestel om 12,5 miljoen gulden extra subsidie te verstrekken voor dans en ballet. De Landelijke Werk groep Dansbestel had minister Brinkman geadviseerd dit be drag beschikbaar te stellen voor het inhalen van de ach terstand ten opzichte van an dere kunstenaars en om het Danstheater te kunnen laten functioneren in zijn nieuwe behuizing. Stanley H., de vice-voorzitter van de vereniging van gedeti neerden Justa Causa in de ge vangenis in Scheveningen, noemt het plan om in gevan genissen gebruikers van ver dovende middelen op te spo ren via onderzoek van de uri ne „een nutteloze aantasting van de privacy van gevange nen". Volgens cijfers van het departement van Justitie stijgt het aantal gevangenen dat hasj, cocaïne of heroïne ge bruikt. Een derde van de ge vangenisbevolking zou nu ver slaafd zijn. Stanley H. denkt dat de autoriteiten met deze kennis ook weinig opschieten: meestal is al bekend of iemand „wel eens wat opsteekt". „Wat Lubbers nodig heeft is een opgaande buitenlandse conjunctuur en hulp van de sociale partners", zo betoogde de Tilburgse econoom prof.dr. D.B.J. Schouten gisteren tij dens een debat over de miljoe nennota. Hij noemde het „de zoveelste mazzel van Lubbers" dat zich in 1986 in Europa geen conjunctuurdaling heeft voorgedaan. „De energieprijs- daling heeft de conjunctuurin zinking uitgesteld met als ge volg onverwacht meer moge lijkheden voor de Europese consument". Schouten voor spelde dat het geluk van Lub bers de komende periode zal omslaan in pech. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net gaat gedurende onge veer een jaar „wikken en wegen" of het aantal kerncentrales in ons land ondanks de ramp in Tsjer- nobyl toch kan worden uitgebreid. „Rond Prinsjesdag volgend jaar zullen we de balans opge maakt hebben", zei premier Lubbers gisteren. Hij gaf een toelichting op de uitspraak van koningin Beatrix in de Troon rede dat de regering zich zou gaan bezinnen op het terrein van de kernenergie. Lubbers vertelde dat hij die periode van een jaar was overeengeko men met de twee meest be trokken ministers, De Korte (Economische Zaken) en Nij- pels (Milieu). Het moge dan duidelijk zijn dat het ongeluk in de Russische reactor het ge volg was van menselijk falen, maar daarmee is niet tevens gezegd dat zo'n ongeluk in het vervolg te voorkomen is, aldus de minister-president. De oppositie is niet gerust op de zaak. PvdA, PPR en PSP zijn bang dat de regering al leen om tactische redenen het besluit over uitbreiding uit stelt. „Het zou kunnen zijn dat ze de gemoederen tot bedaren willen laten komen om daarna de zaak alsnog door te druk ken," aldus het PSP-kamerlid Andrée van Es. AMSTERDAM De politie van Amsterdam houdt nog twee mensen vast die betrokken waren bij gewelddadigheden ter ge legenheid van Prinsjesdag. Ze zouden gistermorgen vroeg in de hoofstad ruiten hebben ingegooid. Volgens een politiewoord voerder hebben ze vrijwel zeker niets te maken met de mislukte bomaanslag op het Paleis op de Dam. Drie personen die gisteren werden betrapt bij het bekladden van muren met leuzen zijn in middels weer op vrije voeten gesteld. Vooral in het centrum van de stad werd een groot aantal vernielingen aangericht als pro test tegen „het beleid van dit zakenkabinet". I?Vier maanden 'Voor dierenbeul AMSTERDAM De Amster- 'r lamse rechtbank heeft giste- en de 45-jarige Frank B. uit r lalsmeer conform de eis ver oordeeld tot acht maanden ge- angenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, we- *tens zijn mislukte poging en Amerikaanse verzeke- 'ingsmaatschappij op te lichten roor ruim drie ton. B. had wee paarden veel te hoog ve'r- ekerd en liet de dieren ver bolgens op gruwelijke wijze 'erdrinken. B. zelf was niet 'oor de rechter verschenen. ,En dat is maar goed ook. Ik ou deze misselijk makende afbekken niet kunnen verde- ligen", aldus twee weken ge- eden zijn advocaat mr. H. Ka- er uit Amsterdam. B. had vo- ïg jaar twee paarden gekocht ïn verzekerd voor drie ton. lij had het daarbij doen voor- comen alsof de twee dieren op-arabische renpaarden wa- "en. In werkelijkheid waren de hengsten samen nog geen tienduizend gulden waard. Om de verzekeringspenningen te sunnen opstrijken huurde B. inkele anderen in, die de die- "en met een trailer in het Noordhollands Kanaal moes ten rijden. Hier wordt niet naar een preek geluisterd, maar naar een college recht: er zijn dit jaar In Groningen weer zoveel eerstejaars studenten in de rechten, dat géén zaal groot genoeg is om hen alle 800 op te vangen. De Martinikerk is daarom ingeschakeld' ais collegezaal. FRIEMELS f Hi|N TANDARJS IS EÉN «PRBlCGTypB ^IN 2i\N vACHTKWÊfc SWT eei AOJAR/1 Bhl 6D0ÉM VAN G&MtK&f <9M Kieusu SStL 18 september Prinses Juliana woont in de Rid derzaal op het Binnenhof de academische zitting bij ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van het cultureel verdrag tussen Nederland en België. Prins Margriet en haar echtge noot mr Pieter van Vollenhoven wonen in Groningen een sympo sium bij over culturele contacten tussen Europeanen en bewoners van de North-West Territories Telefoonlijn met China uitgesteld DEN HAAG De introductie van automatisch telefoonver keer van en naar China is on verwachts uitgesteld. De Chi nese PTT heeft gistermiddag laten weten dat de opening van de nieuwe verbinding, die voor vanmorgen was gepland, door technische tegenslagen niet door kan gaan. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) zou in een Chinees restaurant in Den Haag de nieuwe verbinding feestelijk in gebruik stellen. Wanneer automatisch bellen tussen Ne derland en China wel mogelijk zal zijn, is nog onbekend. Juliana en Bernhard week naar Israël JERUZALEM Prinses Juli- ana en prins Bernhard ver trekken 14 oktober voor een particulier bezoek van een week naar Israël. Daar zullen zij onder meer de werkzaam heden voor de aanleg van een bos ter ere van koningin Bea trix in Galilea bijwonen. Dit heeft het Nationaal Joods Fonds in Jeruzalem gisteren bekendgemaakt. HILVERSUM De voorlichtingcampagne „Roken, waarom zou ik....?" lijkt een groot succes te worden. Naar aanleiding van een tv-uitzending van de NCRV begin september over de mogelijke gevolgen van roken én passief roken (niet-rokers, die onvrijwil lig de rook van derden moeten inademen) zijn al meer dan 15.000 brochures verzonden. De Stichting Volksgezondheid en Roken heeft inmiddels uitzendkrachten moeten inschakelen om de vele aanvragen te kunnen verwerken. De voorlichtingscam pagne is vooral gericht op de middelbare-schooljeugd, ook omdat cijfers aantonen dat met name meisjes de laatste tijd meer zijn gaan roken. AMSTERDAM Onderwijsminister Deetman distan tieert zich van de uitkomsten van een onderzoek door zijn ambtenaren naar de taakverdelingsoperatie binnen het wetenschappelijk onderwijs. Volgens dit onderzoek heeft die operatie niet heeft geleid tot kwaliteitsverbe tering en vernieuwing aan de universiteiten. Dit heeft al geleid tot woedende reacties uit de universitaire we reld. Minister Deetman heeft nu te verstaan gegeven dat hij het eva luatie-onderzoek niet kende. De conclusies uit dat onderzoek ko men dan ook voor rekening van de betrokken onderzoekers, is het oordeel van de bewindsman. Hij heeft één en ander via di recteur-generaal R.J. in 't Veld aan de Vereniging van Samen werkende Nederlandse Universiteiten (VSNU) laten weten. Deetman wil nog wel een eigen oordeel vormen over het onder zoek en daar eventueel te zijner tijd conclusies aan verbinden. VSNU-woordvoerder drs. H.J. Brinkam maakt vooral bezwaar tegen wat hij noemt de eenzijdige presentatie waarin veel kri tiek op de universiteiten werd geuit. In 't Veld geeft toe dat het weinig hoffelijk was dat de universiteiten via de pers moesten vernemen wat de resultaten van het onderzoek waren. De uni versiteiten werd ook toegezegd dat zij wat meer tijd zullen krij gen om hun standpunt voor te bereiden over de nieuwe bezuini gingsronde die door Deetman in het vooruitzicht is gesteld. Deze moet in de komende vier jaar 130 miljoen opleveren. De minis ter wil zijn nieuwe bezuinigingsplannen vóór het kerstreces in het parlement brengen. HALFWEG Tijdens een verkeerscontrole op rijksweg A-5 in Halfweg heeft de rijks politie Amsterdam gistermid dag elf bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten van wie de auto onlangs na de verplichte autokeuring (APK) officieel was goedgekeurd. Dat heeft de politie meegedeeld. Totaal werden 51 auto's gecontro leerd. Zeventien automobilis ten, onder wie de elf met een kregen een bekeuring wegens techni sche mankementen aan de wa gen. Daarnaast bleken drie voertuigen bij controle rijp voor de sloop. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat liet in het weekeinde nog weten dat zij een onderzoek wil naar de deugdelijkheid van de ver plichte autokeuring. Werkloosheid in Z-Holland gedaald DEN HAAG De werkloos heid in de provincie Zuid-Hol land is in augustus met 0,9 procent gedaald tot 12,8 pro cent van de werknemers. Eind augustus stonden er 143.839 mensen als werkloos geregi streerd. De werkloosheid daal de zowel onder mannen als vrouwen. De ontwikkelingen waren volgens het districtsbu reau voor de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland tegenge steld aan die in augustus vorig jaar, toen de werkloosheid iets steeg. De daling van het aantal werkloze mannen kwam nu geheel terecht bij de ouderen, boven 25 jaar. Het aantal werkloze jongeren bleef bijna hetzelfde.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3