Miinbrand Zuid-Afrika kost zeker 170 levens Bon: Fietsbel me ÜP .USEUi Veinig kans op centraal akkoord )rugshandelaar observeerde politie Baby zat op cocaïne in kinderwagen Shultz: Sancties als Daniloff niet wordt vrijgelaten £eidócSotna/nt J Uitgave Wpsterpers, behorende toi Sijthoif Pere, Apothekeredi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, iaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Woensdag 17 september 1986 77e jaargang no. 23606 Losse nummers f1,10. HET WEER In de nacht enkele mistban ken en een temperatuur van ongeveer 4 graden met plaat selijk vorst aan de grond. Overdag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 14 graden. Matige noor delijke wind, rond kracht 4. Zon op: 07.18; onder: 19.48. Schev. hoog water: 3.47 en 16.19; laag water: 13.32 en 00.17 uur. ITO rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage 1TON Joseph Ken- ly, de oudste zoon van 1968 vermoorde se- or Robert Kennedy, it kandidaat bij de aan- inde verkiezingen voor Huis van Afgevaardig- i.' Hij won gisteren in ssachusetts de voorver- - zingen van de Demo- tische partij. Hij ver- g daarbij onder ande- James Roosevelt jr., si ji kleinzoon van de jegere president Frank- Roosevelt. h week eerder won zijn zus- I Kathleen Kennedy Town- id voorverkiezingen bij de ihiocraten in Maryland. Ver acht wordt dat de 33-jarige leph bij de verkiezingen in I jrember ook in het Huis van aievaardigden gekozen zal k^den, omdat Massachusetts in| Democratisch bolwerk is. +h zuster zal het in haar dis- a*t veel moeilijker hebben, «jus de voorspellingen. gens insiders is de jonge door zijn familie op dezelf- manier voorbestemd voor politiek zoals vroeger zijn Ier en ooms. Op de dag dat n F. Kennedy werd begra- 191 zou zijn vader hem heb- H i voorgehouden, dat hij als We kleinzoon van de Ken- y' ly-clan een traditie in ere ide te houden. Joe was Joseph Kennedy VOETBAL OP TV VANAVOND Nederland 2, 19.26 uur: PSV-Bayern München (in de rust samenvatting van Bursaspor-Ajax) Europa TV, 21.05 uur: Sports Report Duitsland 2, 22.05 uur: samenvattin gen Europa Cup Nederland 2, 22.10 uur: Studio Sport Extra (met o.m. sa menvatting Munkas Pecs-Feyenoord) Anglia TV, 23.30 uur: Midweek Sports Duitse supporters krijgen huisregels PSV EINDHOVEN Bij aankomst in Eindhoven krijgen alle supporters van Bayern München onmiddellijk van de Eindhovense gemeente politie een in het Duits gestelde brief waarin zij worden gewezen op de „huisregeltjes" van de gemeente Eindhoven en het PSV-stadion. In die brief wordt er onder meer op gewezen dat de politie zowel in uniform als in burger patrouilleert. Verder wordt duidelijk ge maakt dat het verboden is vlaggemasten, fles sen, messen en dergelijke in het stadion mee naar binnen te nemen. De politie verwacht in totaal een kleine duizend supporters uit West-Duitsland. Om de wedstrijd in goede banen te leiden beschikt de politie over dertig man Mobiele Eenheid en nog eens dertig man voor de afwikkeling van het verkeer. Russen overleden aan alcohol met anti-vries MOSKOU In Litouwen zijn vijftien mensen gestor ven na het drinken van al cohol die vermengd was met een anti-vriesmiddel. Een vrouw die illegaal drank verkocht had daar per ver gissing een hoeveelheid anti vries in gedaan. Van de 30 mensen die met vergifti gingsverschijnselen naar het ziekenhuis werden gebracht konden er vijftien niet meer worden gered, zo meldde het blad Sozialistitsjeskaja In- doestrija. Excuus Deetman voor uitlekken beurs prins GRONINGEN Minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) heeft aan prinses Margriet en Pieter van Vollenho ven per brief zijn excuses aangeboden voor het uitlekken van het feit dat hun zoon prins Maurits een studiebeurs heeft aangevraagd. De minister vindt dat in dit geval de privacyregels zijn geschonden. Het onderzoek van het ministerie naar het uitlekken heeft volgens de woord voerder nog geen resultaat opgeleverd. De aanvraag van de studiebeurs voor prins Maurits kwam vorige week naar buiten via het personeelsblad van de Centrale Directie Studiefinanciering in Groningen. In het blad was een kopie van de bewuste aanvraag afgedrukt. Chinese leider martelt na stelen fietsbel PEKING De voorzitter van de communistische partij in het Chi nese dorp Hengsjan heeft 72 dorps genoten acht dagen in gijzeling ge houden om er achter te komen wie zich de bel van zijn fiets had toege ëigend. Een aantal verdachten werd zelfs door hem gemarteld om een bekentenis af te dwingen. Het persbureau Nieuw-China, dat dit bekendmaakte, meldde de arresta tie van de partijfunctionaris, die ook parlementslid is. Volgens Nieuw-China liet de man de ver dachten ook voor hun bewaking betalen. Hij is inmiddels uit de par tij en het parlement gestoten. JOHANNESBURG Bij een brand in de Kinross-goudmijn in Zuid-Afrika zijn zeker 170 mijnwerkers om het leven gekomen en 235 mensen gewond ge raakt. Reddingswerkers zoeken nog naar veer tien vermisten, maar er is slechts een kleine kans zij nog in leven zijn. De mijn ligt op 95 kilometer ten oosten van Johannesburg. De meeste slachtoffers zijn zwarten. De brand ontstond maan dagavond in een doorgang tussen twee schachten op 1.600 meter diepte als ge volg van een ongeluk met laswerkzaamheden. Giftige dampen van brandende ka bels en ander materiaal ver spreidden zich snel in een schacht. Inmiddels is het vuur ge blust en zijn 44 stoffelijke overschotten geborgen. Zo'n 128 zwarte en 55 blanke mijnwerkers zijn in zieken huizen opgenomen met ademhalingsmoeilijkheden. Aanvankelijk werd gemeld dat 44 mijnwerkers om wa ren gekomen, terwijl er 154 vermisten waren en 183 ge wonden. In de Zuidafrikaanse mij nen werken vooral zwarte arbeiders. Volgens onbeves tigde berichten zouden de laatste tien jaar in Zuid- Afrika zo'n 8.000 mensen om het leven zijn gekomen bij mijnongelukken en 230.000 gewond geraakt. voor in 1960, toen bij een mijninstorting in Coalbrook North Colliery 437 mijn werkers levend begraven werden. In 1983 vonden 68 mijnwerkers de dood bij een gasexplosie in de kolenmijn Hlobane. In '78 brak brand uit in de goudmijn van Vaal Reefs, waarbij 41 mijnwer kers omkwamen. 3cN HAAG De kansen 'Ut werkgevers en werk- mers gezamenlijk met kabinet in het najaar afspraken zullen ko- n over te voeren soci- -economische beleid 17, zijn wel zeer gering (worden. Zowel van rkgevers- als van xknemerszijde werd :ren bekend gemaakt it de beleidsvoornemens het kabinet geen basis irmen voor overeen- imming. de Miljoenennota noch in Troonrede wordt gerept rer de wenselijkheid van een -lonvenant" (sociaal akkoord) pt de sociale partners, hoe- tl hierover nadrukkelijk gesproken in het regeer- ;oord. Desondanks zei mi- iter De Koning van sociale :en en werkgelegenheid gis- n te hopen dat hij afspra- kan maken met werkge- en werknemers, jens FNV-voorzitter Hans it kan er vajp een conve- »nt geen sprake zijn zolang ambtenarensalarissen en leringen bevroren zijn. >k de vice-voorzitter van het V, Henk Hofstede, gelooft :t dat er voldoende ruimte l zijn om tot een compromis komen. De werkgevers wil- in sowieso geen afspraken er op centraal niveau, maar iden dat de aanpak van de xkloosheid maar moet wor- (n overgelaten aan de onder- idelaars in het cao-overleg, vakbeweging wil daarente- Troonrede stelt rente te rooskleurig voor DEN HAAG Het kabinet heeft in de Troonrede een te rooskleurige voorstelling van zaken gegeven van de hoe veelheid rente die over de staatsschulden moet worden betaald. In de troonrede van gisteren, de langste van deze eeuw, zei koningin Beatrix: „Het rijk moet nu zeer veel rente betalen over schulden die in het verleden zijn aange gaan: liefst circa 50 miljoen gulden per dag!" Deze mede deling klopt niet met de gege vens uit de Miljoenennota. De rentebetalingen bedragen vol gens dit lijvige begrotingspak ket per jaar 22 miljard. Als men dat deelt door 365 dagen is de uitkomst 60 miljoen per dag. Op Financiën wordt toe gegeven dat men de koningin een oniuist bedrag heeft laten uitspreken. gen wel met werkgevers en kabinet verdere afspraken maken over herverdeling van werk, scholing en bestrijding van jeugdwerkloosheid. Op 2 mei van dit jaar werd hierover in de Stichting van de Arbeid op hoofdlijnen overeenstem ming bereikt. FNV en CNV willen met de werkgevers ver der praten over een vervolg van dit akkoord. VNO en NCW hebben dit echter van de hand gewezen. Pag. 3: Kabinetsplannen werkgelegenheid zijn te pas sief Prinses Juliana volgt Prinsjesdag Prinses Juliana volgde de drukte rond Prinsjesdag en de rijtoer koningin aan de Korte Vijverberg. Naast en achter haar leden met de Gouden Koets vanuit het gebouw van het kabinet der van de hofhouding en van het secretariaat. MSTERDAM De Amster- imse politie heeft deze week n einde gemaakt aan de acti- teiten van de 32-jarige R. S. e vanuit zijn woning het po- iebureau Lijnbaansgracht in gaten hield met een video- mera en een schotelvormige chtmicrofoon. De man ving «prekken in de hal van het ireau duidelijk verstaanbaar in een complete studio, had bovendien een omvang rijke drugshandel op poten ge zet, aldus de Amsterdamse po litie vanmorgen. In ziin wo ning werden verdovende mid delen aangetroffen met een straatwaarde van bijna 700.000 gulden. De politie nam daar ook de nodige vuurwapens en 22.000 handelsgeld in beslag. S. werkte aanvankelijk mee, toen de politie zich bij hem meldde. Afluisteren acht de man namelijk niet strafbaar. Zijn videostudio omvatte re corders, computers, CD-spelers en printers. De politie spreekt van een „elektronica-freak", die zelfs in het bijzijn van de politiemensen demonstreerde hoe hij het politiebureau ob serveerde. S. trachtte echter te vluchten, toen hem duidelijk werd, dat de agenten zijn drugsactiviteiten elders in het pand ook in de gaten hadden. SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft afgelopen weekeinde een 30-jarige Colombiaanse aangehouden wegens het be zit van twee kilo cocaïne. De vrouw had het spul verborgen in de zitting en voet steunen van de wandelwagen waarin haar tien maanden oude kind zat. De vrouw was op doorreis naar Spanje. Haar gedrag viel de douane op. De partij cocaïne vertegen woordigt een waarde van ongeveer een half miljoen gulden. Een 25-jarige onge huwde student uit Colombia, die ook in het vliegtuig uit Bogota zat, is in verband met deze zaak eveneens aangehouden. De baby verblijft bij een gastgezin. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, Meubelen, meubefproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkameraktivi- teiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tl)d haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. - Om u een paar voorbeelden te noemen: schitterend) 2-zits slaap- bankje van t 770,- voor f 385,-; complete eiken eethoek (4 stoelen tafel) van I 2.290,-voor 998,-; eiken video t.v.-meubel van t 538,- voor f 269,-; originele eiken secretaire van I 799,- voor f 398,- enz. Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VVD tegen afschaffen Pas 65 DEN HAAG De kleinste coalitiepartner, de VVD, voelt niets voor het voornemen van minister Brinkman van WVC om in 1988 de Pas 65 af te schaffen. „Pas 65 moet blijven", zei VVD-fractieleider Voorhoeve gisteren desgevraagd. Fractievoorzitter De Vries van het CDA wilde zo ver nog niet gaan. Volgens hem zal in de afweging over de voor stellen van Brinkman om te bezuinigen op het sociaal-cultureel werk ook de Pas 65 moeten worden betrokken. „Als we vinden dat er ergens te veel wordt bezuinigd dan zullen we een alterna tief moeten vinden en dat kan de Pas 65 zijn", aldus De Vries. Volgens De Vries zal de bejaardenvoorziening waarschijnlijk niet volledig hoeven te verdwijnen. Hij noemde het duurder ma ken van de strippenkaarten die bejaarden op vertoon van hun Pas 65 met reductie kunnen kopen, als één van de mogelijkhe den voor bezuinigingen. Station Alphen ontruimd na valse bommelding ALPHEN AAN DEN RIJN Na een bommelding heeft de politie gisteravond in Alphen de stoptrein Leiden-Utrecht tot stilstand gebracht. Alle pas sagiers moesten uitstappen en het station werd ontruimd. De melding bleek vals te zijn. Het treinverkeer op de spoorlijn heeft ongeveer een uur stil ge legen. Passagiers werden in die periode met bussen ver voerd. De aanwezigheid van de bom werd om vijf over half negen gemeld in een anoniem telefoontje aan de NS. De mel ding luidde dat een bom rond negen uur in de trein zou ont ploffen. Toen dat niet gebeur de, werd de trein doorzocht door twee zogenaamde bom- verkenners, die geen explosie ven vonden. De Ruslssche minister Sjevardnadze bij aankomst in New York, waar hij deze week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoont. WASHINGTON De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, heeft het gedrag van de Sovjet-Unie in de kwestie-Daniloff „onaanvaard baar" genoemd. Hij liet doorschemeren dat de Vere nigde Staten verdere actie willen ondernemen als de Amerikaanse journalist, die in de Sovjet-Unie werd ge arresteerd op verdenking van spionage, niet spoedig wordt vrijgelaten. „We hebben een actieplan", aldus Shultz, maar op de inhoud er van wilde hij niet ingaan. Wel zei hij dat de kwestie-Daniloff de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie evenzeer zal beïnvloeden, als de Sovjetinval in Afghanistan of het neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig dat hebben gedaan. Uit Amerikaanse regeringsbronnen is vernomen dat president Reagan spoedig strafmaatregelen tegen de Sovjet-Unie zal aan kondigen vanwege de kwestie-Daniloff. Volgens de Washington Post zouden de VS opdracht willen geven de Sovjet-missie bij de Verenigde Naties met 25 medewerkers te verkleinen. Deze maatregel vloeit overigens voort uit een eerder door de regering aangekondigd pjan om de Sovjet-Unie te dwingen haar 243 le den tellende VN-staf per 1 oktober in te krimpen tot 218, en vervolgens tot 170 over een periode van drie iaar. De Ameri kaanse regering zou niet van plan zijn de gesprekken af te gelas ten tussen minister Shultz en zijn Sovjetcollega Sjevardnadze, die voor aanstaande vrijdag en zaterdag op het programma staan. Pag. 5: Zacharov ontkent spionage. „Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel, noo dan weet je het wel". Een liedje, dat in China ongetwij feld niet zo bekend is als hier, maar dat in elk ge val acht dagen lang niet kon worden gezongen door een Chinese communistische partijfunctionaris. Als de man al kon zingen. Hij was zijn fietsbel dezer dagen kwijt en heeft niet minder dan 72 dorpsge noten al die tijd in gijzeling gehouden om achter de identiteit van de dader te komen. Hij liet hen een toontje lager zingen en martelde hen zelfs om een bekentenis af te dwingen. Nee, dan hebben we lie ver te maken met de fietsbel van de bezorger van ons- aller Leidse Courant. Of kondigt die bij u nog steeds de komst van het laatste nieuws niet aan? De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1