Met passen en meten komen we er wel uit" Postkoetsenrace heeft de langste etappes achter de rug Concours in Leiderdorp BURGERLIJKE /STAND EIDEN OMGEVINGCeidócQowinntwoensdag itseptcmber i986pagina is e eerste ambtsperiode van de burge- eester van Zoeterwoude zit erop. Op tisdag 16 september was het precies zes ar geleden dat ing. A.J.M. Houd ijk erd geïnstalleerd als eerste burger van jeterwoudc. Vol vertrouwen begint hij 5 tyi de tweede cyclus van zes jaar. De ex- won er van Gouda waar hij 12 jaar adslid was en vervolgens 6 jaar wethou- 'T heeft geen dag spijt gehad van zijn slissing. Hij kijkt met redelijke tevre- '.nheid terug op zijn eerste ambtsperio- Maar de toekomst is belangrijker. Er wachten een aantal essentiële vraagstuk ken (op het gebied van gemeentelijke her indeling, verkeersveiligheid en woning bouw) die tussen nu en 1992 hun beslag zullen moeten krijgen. „De financiële toe komst ziet er niet gunstig uit", zo meent de burgemeester. „Als wij minder ontvan gen, kunnen we ook minder uitgeven. Met uiterste zorgvuldigheid moeten we het be stedingspatroon vaststellen. Er zijn pro blemen genoeg, maar met overleg en pas sen en meten moeten we er toch uitko- lURGEMEESTER HOUDUK OVER SOMBERE 1 'INANCIËLE TOEKOMST ZOETERWOUDE: Burgemeester Houdljk bi] één van de beruchte verkeersknelpunten in Zoeterwoude. »c OETERWOUDE Bur- st[ emeester Houdijk had ;n( iet veel moeite zich in de d; oeterwoudse problema- foi ek in te werken. „Als aadslid en wethouder ad ik al het een en ander ïeegemaakt. Kwa menta- n teit is er nauwelijks ver- ei chil tussen de inwoners o an Gouda en die van 'jj oeterwoude. Wat me wel J irect is opgevallen, is dat 'J e organisaties hier snel de ?r neigen tot een grote lij elfstandigheid. Men is. ia< ier bijzonder goed in aat zaken van de over- eid over te nemen. De is daarvan een e rima voorbeeld. Hoewel wij als gemeente wel heb ben meegewerkt is toch het meeste werk verzet door particulieren. Ik vond dat toen al tekenend voor de wijze waarom men hier met de zaken bezig is", aldus Houdijk. Zonder hoeven na te denken somt de burgemeester een aan tal punten op die hij als de meest belangrijke bestempelt tijdens zijn eerste periode. Het behoud van de Geerpolder wordt door hem van enorm belang genoemd. „En het was echt een dubbeltje op z'n kant. Onze bezwaren tegen het on der water laten lopen van de Geerpolder waren wel bekend, maar onze redding is geweest dat de provincie het roer heeft omgegooid en met een geheel andere indeling van het wa tergebied kwam," zegt Hou-1 dijk. Andere belangrijke zaken zijn de aanleg van de Burgemees ter Wetmersweg, het fietspad langs de Nieuweweg, het wo ningbouwplan „de Goede Her der" en natuurlijk de Klaver- hal. Burgemeester Houdijk be nadrukt dat Zoeterwoude in veel zaken afhankelijk is van andere, hogere overhedèn. „Neem nou de provinciale om- leidingsweg en, een nog beter voorbeeld, rijksweg 11. Als ge meente kan en moet je wel wat doen maar de beslissingen worden elders genomen. Er is al drie jaar vertraging. Vol gens de planning zou het ge deelte van rijksweg 11 tussen de A4 en de Burgemeester Smeetsweg in 1989 gereed moeten zijn. Maar, toch ver wacht ik dat die weg er zal ko men". De gemeentelijke herindeling en de verkeersveiligheid zul len de komende tijd nadruk kelijk aan de orde komen. In de Tweede Kamer is er toch enige terughoudendheid merkbaar als het gaat over herindelingen. „Toch hoop ik dat er snel een beslissing komt. Het is jammer dat de be woners van Stompwijk er zo'n problemen mee hebben, maar aan de andere kant is dat wel enigszins begrijpelijk want de bewoners van de Vrouwen weg (in 1966 geannexeerd door Leiden, red.) voelen zich ook nog Zoeterwoudenaar en zijn ook op ons dorp gericht", meent Houdijk. De verkeersveiligheid staat hoog in het vaandel en daar hoort inspraak van de bevol king bij. Volgende maand komt de eerste fase - herin richting Dorpsstraat en een uitspraak of de tijdelijke ver- keersremmende maatregelen in de dorpskern een definitief karakter moeten krijgen - aan de orde. „Er zullen prioriteiten gesteld moeten worden want vrijwel alle middelen zullen uit de gemeentekas moeten komen. De plannen zullen dan ook in fasen worden uitge voerd", verklaart de burge meester. Over de woningbouw is de heer Houdijk optimistisch. „Er zijn wel zorgen maar in de praktijk valt het soms toch mee. Binnenkort (donderdag 18 september, red.) gaat de eerste paal de grond in voor een project van 29 woningen terwijl we dit jaar ook nog ho pen te beginnen met de bouw van 22 premiekoopwoningen. Voorts staan 21 vrije sector woningen langs de Meerbur gerwetering op het program ma. Natuurlijk zijn we afhan kelijk van de toewijzing van contingenten. Binnen niet al te lange tijd beginnen we aan het opstellen van een bestem mingsplan voor de Bloemen weide. Daar is ruimte voor zo'n 300 woningen en rond 1990 hopen we daar te kunnen gaan bouwen", aldus Houdijk die het bouwen voor eigen in woners van groot belang vindt „Enerzijds voor het winkelbestand en anderzijds voor de bezetting van het gro te aanbod aan accommoda ties". Wat die accommodaties betreft kan inderdaad gesteld worden dat Zoeterwoude rijkelijk is voorzien. Is dat nog wel ver antwoord nu de middelen schaarser worden? „Alles draait goed en dat is het bewijs dat er behoefte aan is. Hier en daar zal nog wel wat verfij ning plaatsvinden. Accommo daties trekken mensen en het is erg belangrijk dat men in ei gen dorp kan sporten en re- creeëren", meent de burgerva der. Voor wat betreft de finan ciën zal nog nauwkeuriger be keken moeten worden wat - zo drukt Houdijk het uit - „wen selijk, nodig en onvermijdelijk LEIDEN/LEEUWARDEN I De Postkoetsenrace heeft de langste étappes achter de rug. Na trajecten van 70 en 50 ki lometer werden de paarden aj gisteren voor de koetsen ge- spannen voor een afstand van nog geen 30 kilometer. De route voerde van Franeker te via Witmarsum naar Bols- ward, waar de koetsen en v paarden naar Leeuwarden a werden getransporteerd voor u een rondrit door de stad. De [j( 12 koetsen hebben er nu in- ia middels de helft van de totale (j race opzitten. Prof.dr. H.J. Breukink, hoogleraar dierge- neeskunde aan de Utrechtse universiteit, is zeer tevreden over de conditie van de paar den. Hij acht het waarschijn lijk dat alle paarden zaterdag in goede conditie de eind streep in Leiden zullen halen. Breukink staat aan het hoofd van een veterinair team, be staande uit vijf dierenartsen, die voortdurend de conditie -van de paarden in de gaten houden. Tijdens iedere stop controleren de artsen hartslag en temperatuur van de die ren, gedurende de rit is één van de dierenartsen voortdu rend telefonisch oproepbaar door de kpetsier, die ook over telefoon op zijn koets be schikt. 's Ochtends zijn de die renartsen om zes uur al in de weer, om 's avonds rond de De Postkoetsenrace legde gisteren op weg naar Leeuwarden maar klok van 11 uur de laatste con troles uit te voeren. niet op temperatuur en de ha- raandoening is intussen al De meeste koetsiers beschik- ren gaan recht overeind ken over twee of meer reser- staan". Eén van de paarden vepaarden. Breukink heeft moest zondag met een spie- dan ook zonder problemen raandoening uit de strijd ge- enige paarden wat rust kun- nomen worden. „Dat had nen voorschrijven. „Die paar- niets met de race te maken, den raken niet zozeer ver- Het had ieder moment kun- moeid door de lengte van het nen gebeuren. De koetsen wa- traject, maar eerder doordat ren namelijk pas tien kilome- ze opgewonden raken. Een- ter onderweg", aldus Breu- maal aangekomen, komen ze kink. Het paard met de spie- GROTE POSTKOETSENRACE i kort traject af. KRUITBOSCH IS LEIDING KWIJT LEIDEN/LEEUWARDEN Koetsier J.Kruitbosch oit Terwolde is de leiding in het algemeen klassement van de Postkoetsenrace kwijt De Golden Tulip-koets eindigde tij dens de tijdrit van gisteren als vierde. De rit werd gewon nen door P. de Boer (Frico/Domo). A. van der Nagel (Na tionale Nederlanden) uit Voorhout leidt nu het klasse ment voor de équipe van Heineken. Het klassement werd nogal dooreengeschud, omdat de organisatie het ringste ken in Franeker niet liet meetellen voor het totaal klasse ment. Er waren volgens de jury nogal wat protesten bin nengekomen over het tellen van de gestoken ringen. Kruitbosch mocht gisteren in Witmarsum overigens wel een zilveren zweep in ontvangst nemen voor dè eerste plaats bij het ringsteken. De koetsier uit Terwolde is erg tevreden over het verloop van de race totnutoe. „Het hele evenement verloopt in een zo ontspannen sfeer. Ik had een veel strakker regime verwacht. Het is helemaal niet erg als je eens een minuut te laat aan de start verschijnt De organisatie helpt je ook waar het maar kan. Mevrouw Rörsch, de vrouw van de voorzitter, hielp ons gisteren zelfs met het poetsen van de paarden". GPV ADUARD PROTESTEERT LEIDEN/LEEUWARDEN De GPV-fractie uit Aduard betreurt het dat de postkoetsen afgelopen zondag door dat dorp reden. „Vroeger reden er ook geen postkoetsen op zondag", aldus GPV-er Alssema. Ook het CDA in de Gro ningse gemeente sprak de hoop uit dat zoiets niet weer zou gebeuren. Volgens burgemeester Blok waren de fracties echter al eerder informeel gepolst of er een meerderheid tegen de zondagse festiviteiten rond de race zou bestaan. Dat was volgens Blok niet het geval. Tuigpaarden Volgens Breukink zijn de (Gelderse) tuigpaarden het meest geschikt voor het afleg gen van het lange postkoet straject. De Engelse trekpaar den, Shires van Heineken, ogen echter het sterkst. Breu kink: „Dat zijn de gewichthef- fers onder de paarden. Eigen lijk meer geschikt om zware boomstammen uit het bos te slepen dan om duwarbeid te verrichten". Wie ook duwarbeid verricht, is route-directeur André de Jong, directeur van de Leidse Groenoordhallen, waar o.m. de Leidse veemarkt wordt ge houden. Vooral het op gang brengen van de koetsen, het bijeenhouden van de stoet bij de rondrit door Leeuwarden, was een enorm karwei. De paarden, die in de Friesland- hal de stal hadden geroken, lieten zich niet gemakkelijk voor de koetsen spannen om nog een ritje te maken. Bert de Jong, de minder bekende broer van basketballende Pe ter en Groenoordhallende André, bood waar nodig de helpende hand aan de koets bemanningen om het verlies op het tijdschema te beper ken. Dank zij telefonisch con tact tussen de achter de stoet rijdende André de Jong en de op de bok in de voorste koets gezeten Rörsch. de voorzitter van de 3-October-Vereeni- ging, die naar gelang de com mando's van De Jong de paarden tot „stappen" of „dra ven" maande, konden duizen den toeschouwers de koetsen uiteindelijk een enthousiast onthaal in Leeuwarden bezor gen. Op één van de koetsen had zich inmiddels burge meester C. Goekoop gemeld na het afwerken van enige futiliteiten zoals de gemeente raadsvergadering in Leiden. De burgemeester had bij de start van de race schertsend over de risico's van het ver voer per postkoets gesproken. „In 1904 werd de postkar van Amsterdam naar Leiden te Houtrijk en Polanen aangere den door een electrische tram. De kar werd verbrijzeld, con ducteur en koetsier raakten beiden gewond. In september van hetzelfde jaar brak het paardetuig van de postkar naar Lekkerkerk. Uit vrees voor het op hol slaan van het paard sprong de begeleidende Eostbode van de bok, waarbij em beide benen werden overreden. De postkar van Groningen naar Leek geraak te in december te water, con ducteur en koetsier konden er beiden afspringen, het paard verdronk". Calamiteiten Leidens eerste burger is tot nu toe nog niet met calamitei ten van deze aard geconfron teerd. „Het hele gebeuren overtreft mijn verwachtingen, vooral door het enorme en thousiasme in de dorpen". Goekoop denkt dat de race een goede promotie voor Lei den is. De gemeente heeft slechts even overwogen ook een koets te sponsoren, maar de kosten wogen volgens de burgemeester niet tegen de baten op. „Leiden-promotie heeft in deze streek alleen maar zin op toeristisch gebied. Je hoeft er hier niet mee aan te komen dat je in Leiden van die mooie kantoren hebt. Ze proberen juist alles van Den Haag naar hier te halen. De finish in Leiden zal toch de nodige publiciteit opleveren. Daar plukken we dan op toe ristisch vlak wel de vruchten van". Goekoop vindt het een goede gedachte om de race eens in de vijf jaar te houden. „Dan moet het met een team organisatoren, voornamelijk bestaande uit vrijwilligers, nog wel eens op te brengen zijn". WILLEM SPIERDIJK LEIDERDORP Veertien Nederlandse verenigingen doen mee aan het nationaal muziek- en majorettencon- cours dat zaterdag 20 septem ber in Leiderdorp wordt ge houden. Plaats van handeling is het speelveld aan de Van der Marckstraat, naast gebouw Zijlkwartier. Het concours, dat om elf uur wordt geopend door burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp, is georganiseerd door Drumfan fare- en Majorettenvereniging Tamarco uit Leiderdorp. Het concours wordt gehouden onder auspiciën van de Alge mene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM). De Little Keytown Stars uit Leiden bijten om tien over elf de spits af. Deelnemende vere nigingen zijn verder: Keytown Stars uit Leiden, De Tieners uit Den Haag, drum- en twirl- groep Melody uit Maassluis, het Leiderdorpse Tamarco, Het Wapen van Maassluis, Door Oefening Sterk uit Dus- sen, Con Fuoco uit Leiden, The Tamarinda's uit Alkmaar, de Schiedamse muziekvereni ging Ambrosius, Con Bravura uit Leiderdorp, de Weesper muziekvereniging Jubal, Con Brio uit Alphen aan den Rijn en muziekvereniging Een dracht maakt Macht uit Capel- le aan den IJssel. Burgemees ter Bruggeman zal rond half zes de prijzen uitreiken. Van der Reijden interim - manager Haags ziekenhuis LEIDEN/DEN HAAG -» Oud-staatssecretaris J. van der Reijden van volksge zondheid is door het Haagse gemeentebestuur aangetrokken als interim- manager van het zieken huis Leyenburg voor een periode van zes maanden. Directeur-geneesheer J. de Boer blijft verantwoor-r delijk voor de dagelijkse gang van zaken. Het Haagse college van B en W heeft de heer van der Reijden benaderd ora, zoals wethouder C. Martini giste ren meedeelde, „het zieken huis weer op de juiste koers te zetten". Leyenburg is de laatste tijd nogal wat keren in opspraak geraakt. Zo werd het zieken huis genoemd in verband met het overlijden van een Marokkaanse vrouw, die geen hulp had gekregen van het ziekenhuis. Vervolgens kwam Leyenburg in het nieuws nadat gynaecologen van Leyenburg een 27 we ken oude foetus levend ter wereld hadden gebracht, waarna zij het kind opzette lijk lieten sterven. Niet veel later kwam het Haagse ge meenteziekenhuis weer in opspraak toen bekend werd dat een 54-jarige gynaeco loog, die ook was betrokken bij de abortuskwestie, ervan werd verdacht zijn eigen sperma te hebben gebruikt bij het kunstmatig insemine- ren van patiënten. Bij de aanstelling van de hui dige directeur de Boer in 1983 heerste nogal wat ver deeldheid binnen de ge meenteraad over de vraag of de juiste keuze was gedaan. Men had twijfels over de ca paciteiten van de aan te stel len chirurg als directeur. Toch is het aantrekken van de heer Van der Reijden vol gens wethouder Martini geen motie van wantrouwen tegen De Boer. Je moet het zien als een steuntje in de rug. Van der Reijden heeft veel ervaring in de gezondheids zorg en kan misschien hel pen de zaak weer op poten te zetten". De oud staatssecreta ris is volgens de wethouder zeker de eerste maand full time aan het werk. Mocht hij na zes maanden nog geen op lossingen hebben gevonden dat wordt bekeken of het contract wordt verlengd. Overigens kan de patiënten commissie van Leyenburg blijven doorgaan met haar werk. Het college van B en W heeft besloten het twee jaar geleden initiatief voor onbepaalde tijd voort te zet ten. De commissie werd in gesteld in het kader van het streven patiënten meer in spraak te geven. In die perio de heeft de commissie naar alle tevredenheid gefunctio neerd. LEIDEN Ondertrouwd: J. E. M. Neuteboom en C. M. Klootwijk; A. Boersma en J. C. Noort; M. A. M. Geers en H. M. J. Peeters; R. J. P. van Staveren en J. Vreeman; I. Me- gadoukas en C. M. E. M. de Bree; E. W. Paiman en J. F. F.H. van Beu- kering; A. J. G. Koppers en J. A. Bu- quet; H. Zandvliet en J. W. A. Truij- ers; W. L. C. Holzmann en M. van der Marei; B. Klootwijk en L. M. van Went. Geboren: Tim Jan Willem, z.v. W. B. M. Harmsen en P. E. de Ruiter; Lydeke Arianne, d.v. J. E. Roos en M. H. Mossel; Laura Marianne, d.v. Mourik; Mark, z.v. B. van der Werf en Y. M. M. van Eijn- dhoven; Jacob Adrianus, z.v. A. B. de Jong en A. L. W. Slootbeek; Rindert, z.v. S.J. Jagersma en C.P.A. van Maarten Henk Jan. R. J. Hup en E. de Vries; Rik Martijn, z.v. F. A. M. ter Beek en J. R. de Ja ger; Annelies, d.v. C. Verloop en M. van Beelen; Marieke Johanna Louise, d.v. A. K. A. E. Manssen en A. D. Faas; Jill, d.v. J. P. M. IJsselmuiden en M. C. W. Geerlings; Arie Gillis, z.v. J. K. Herweijer en A. Boudewijn; Mara Johanna, d.v. J. W. Zandbergen n C. J. Cerdijn; Teunke, d.v. H. van Vhisha&l Rineesh, z.v. B. Sukhraj en R. Sitaram; Genine, d.v. E. Zwart en A.M. Hato; Jan Wülem, z.v. A.M. Heemskerk en J. L. Vettewinkel; Bernadette Irene Stephanie, d.v. M. P. de Heiden en A. van Soest; Jar- ko, z.v. E. Westerdijk en H. T. Vrie- seling; Taco Eric, z.v. T. D. E. Karim en E. H. D. Mulder; Agatha Helena Samantha, d.v. P. Rovers en H. C. J. M. van Roessel; Renate Theo dora Maria, d.v. H. T. Dorrestijn en Y. T. J. M. Koppers; Adriaan Augus tijn, z.v. G. Kamphuis en H. Wen- nink; Frank, z.v. J. C. Hakkenberg en H. C. J. van Rijn; Róbert Pieter, z.v. P. A. Pikaar en M. D. C. Hooij- berg; Stefan Maria, z.v. H. P. C. van den Berg en C. J. Pape; Maartje Jan- nie, d.v. M. van der Kamp en W. Kramer; Kick, z.v. H. J. Salman en M. P. Verhoeven; Antonia Bernardi- na, d.v. A. B. Varkevisser en W. K. Ketting; Steef Wouter, z.v. R. W. Wassing en C. C. van Ooijen; Came ron Lee. z.v. S. W. Smith en G. R. Harding; Neeltje, d.v. T. van der Plas en C. Varkevisser; Evelien, d.v. J. P. A. Castelein en A. R. Ultee; Flo rence Anna Desirée, d.v. J. H. P. M. Stolker en T. G. M. Boerkamp; Soekhwindersing, z.v. Narinda Mahal en S. Ramharakh; Ghislaine, d.v. H. A. de Mooii en L. C. de Gruijter. Overleden: C. Kagenaar, geb. 4-4- 1900, vrl.; A R. Weldon, geb. 18-2- 1975, vrl.; J. C. J. de Groot, geb. 30- 11-1915, man; J. Sjardijn, geb. 11-5- 1913, vrl., echtgen. van F. Lardee; E. M. Weijers, geb. 7-1-1902, vrl., geh. gew. met W. H. M. A. Völker; J. C. A. van den Bos, geb. 21-6-1927, man; J. P. Olivier, geb. 24-10-1913, man; W. van der Meulen, geb. 9-7-1941, *nan; K. Kes, geb. 22-8-1913, man; H. C. Stelma, geb. 12-6-1922, man; L. Klootwijk, geb. 8-10-1943, man; A. G. Schellingerhout, geb. 12-8-1905, vrl., §eh. gew. met M. N. de Meij; K. Bal- ew, geb. 17-9-1932. man; H. Leget, geb. 22-8-1907, man; A. van Dorssen, geb. 9-1-1920, man; M. J. Gordijn, geb. 10-1-1915, vrl., geh. gew. met C. van der Klaauw; N. van der Niet, geb. 13-3-1908, vrl., geh. gew. met C. Barnhoorn; R. Hogewoning, geb. 19- 3-1913, man; C. van der Plas, geb. 10- 9-1916, man; S. El Meslouhi. geb. 3-4- 1985, vrl.; J. Vermond, geb. 18-5- 1905, vrl.; C. C. van den Akker, geb. 10-10-1898, vrl.; B. van der Wiel. geb. 26-6-1922, man. Gehuwd: F. E. Dreef en M. P. F. van der Plas; E. M. Schreuder en A. H. M. Rotteveel; K. E. Vleeming en E. Schoneveld; J. G. Velthuijzen en J. C. van Weerlee; W. C. Ruis en E. van Zeist; H. Tijssen en P. D. C. Louis- zoon; W. M. 't Hart en C. van der Zwet; U. P. Arndt en J. C. Blokland; A. M. S. de Boer en M. H. E. van Eek. J. W. M. Rijnsburger en G. H. Yge'; K. Vehrs en A. J. H. Spruit i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13