feidaeSowa/nt Inkrimping HCG moet nog dit jaar worden voltooid ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING De Leidse Gourant is een krant met prima service Mini-kermis in Leidse Lakenhal Onderwijs protesteert tegen plannen Deetman leeftijd van 16 tot 25 jaar van dinsdag tot en met vrijdag van drie tot vijf uur naar de inloopsoos. Verder kan men deelnemen aan allerlei aktivi- teiten zoals sport, spel, video- projecten, uitstapjes en cus- russen. Wie meer wil weten of zich op wil geven kan bij Stats terecht of bellen naar 071-142139. NZH aan de Haarlemmerstraat 73c openbaar vervoer in de Leid- start deze maand weer met se regio staat vanavond cen- en nieuw seizoen. Bij Stats traal tijdens een bijeenkomst kunnen alle jongeren in de in het NZH-ontspanningslo- kaal aan de Rijnsburgerweg. Daar houdt de Nederlandse Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en tram wegwezen vanaf acht uur de bijeenkomst waar namens de NZH B. Leeuwenburgh het woord voert. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Meidenopvang De stichting Meidenopvang huis houdt woensdag 24 sep tember een informatieavond voor belangstellende vrouwen dte willen helpen met het op zetten en draaiend houden van het Meidenopvanghuis Leiden. Belangstellenden zijn welkom om 20.00 uur op het JAC aan het Noordeinde 2. EHBO Tijdens 18 lessen van twee uur kan iedereen worden op geleid voor het eenheidsdiplo ma van de EHBO. De cursus begint donderdag 23 oktober in de Bevrijdingkerk aan de Aerent Bruunstraat in Leiden Zuid-West. Nadere inlichtin gen via 071' 313703/120649/315588. Basisvorming Het rapport 'Basisvorming in het onderwijs' staat morgen centraal tijdens een openbare discussie om 20.00 uur in res taurant 'In den Vergulde Turk' aan de Steenstraat. Het rapport is opgesteld door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en omvat een herziening van de eerste fase van het voortgezet onderwijs. De bijeenkomst wordt gehouden door de Al gemene Bond van Onderwij-- zend Personeel (ABOP). In het forum hebben zitting de heer G.J. Kronjee (WRR), E. Schtlssler (o.a. secretaris Mid denschoolvereniging), W. Oehlen (lid Adviesraad) en mevr. E. Vogelaar (ABOP). Goden Studentenvereniging ELS houdt morgenavond in het Hooglandse Huys op de hoek Hooglandse Kerkgracht en de Moriasteeg, een lezing over God, goden en de Afrikaanse goden. Spreker is prof. Sita Luemba uit Zaire. Luemba is een kenner van de Afrikaan se goden en hun uitwerking op mensheid en maatschappij. De vraag zal zijn: Waarom herleeft de Afrikaanse reli giositeit Aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986PAGINA 11 ischrijving voor averjastoernooi 'DEN De inschrijving voor de /erjasdrive op 4 oktober in de lenoordhallen, heeft zaterdag 20 ember plaats. Tussen twee en uur kunnen kaartliefhebbers te lt bij Bowlingrestaurant Menken de Boshuizerlaan, bij het restau- t van zwembad De Zijl aan de amaribostraat, bij de sportzaal het Broekplein en bij de kantine de 3 Oktober Sporthal aan de iragdlaan. Opgeven kan ook door gulden over te maken op girore- ing 1065 ten name van de Stich- Eeuwfeest 3 October Vereeni- Leiden. Op 4 oktober liggen deelnemerspapieren klaar in de enoordhallen. Rijnland leidt buitenlanders op LEIDEN De Stichting Welzijn heeft van het ministerie van WVC 30.000 gulden gekregen voor het opzetten van een cursus radio-journa listiek voor buitenlanders. Omroep Rijnland zal zich met de praktische uitvoering van de oplei ding bezig houden. De streekomroep is inmid dels begonnen met het werven van deelnemers. De belangrijkste voorwaarde waaraan zij moe ten voldoen is dat zij de Nederlandse taal mach tig zijn. Aan het volgen van de cursus zijn geen kosten verbonden. Na de cursus, die vijftien weken duurt, zullen de cursisten meewerken aan het radioprogramma „migranten-cultuur" van omroep Rijnland. Deze uitzendingen rich ten zich op groepen Turkse, Marrokaanse en Surinaamse Nederlanders. Inlichtingen bij om roep Rijnland tel. 254648 of 216572. Bezwaarschriften tegen hoge OGB LEIDEN Bewoners van de Spoor- laan, Bielsenstraat, Mecklenburger- straat, Nassaustraat en Seinpaalstraat in Leiden Noord zijn een bezwaar schriftenactie begonnen tegen de hoge aanslag van onroerend goed be lasting voor 1986. Deze aanslag is on geveer vijf procent hoger dan vorig jaar, als gevolg van een gemeentelij ke hertaxatie. Bij deze hertaxatie ble ken vooral de goedkopere eengezins woningen hoger en duurdere wonin gen lager getaxeerd te zijn. De be zwaarschriften worden donderdag 18 september om 09.00 uur aangeboden aan de verantwoordelijke wethouder Bordewijk. Reinwardt Academie naar Amsterdam LEIDEN De Reinwardt Academie vertrekt naar Amsterdam al wil het gemeentebestuur trachten de verhuizing zo lang mogelijk op te houden. Dit heeft de gemeenteraad besloten. De Reinwardt Academie moest als gevolg van de concentratieplannen van de regering fuse ren. De keuze daarbij ging tussen samenwer king met de Leidse Hogeschool en enkele Am sterdamse kunstopleidingen. Aanvankelijk koos de gemeenteraad voor het behoud van de aca demie in Leiden, de opleiding zelf zag in de fu sie met de Amsterdamse partners de kwaliteit van het onderwijs beter gewaarborgd. Daarop gingen PvdA, CDA (bij deze partij heerste de twijfel lang) en Links Leiden over stag. Onderwijswethouder H. van Dongen wil de contacten tussen Leiden en de Reinwardt Academie zo lang mogelijk behouden. Bromfietser gewond LEIDEN Een 16-jarige brom fietser uit Leiden is gistermiddag omstreeks kwart voor drie ge wond geraakt bij een aanrijding op de Bosrode. De jongen reed op zijn bromfiets over de Gooimeer laan en wilde de Bosrode inrij den. Bij die manoeuvre maakte hij een nogal forse bocht, waarbij hij op de linker rijbaan terecht kwam. Daar kwam een automo biliste aan, die niet meer kon uit wijken. Hij is met een gebroken onderbeen overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Lei den. Heroïne en cocaïne in beslag genomen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermid dag omstreeks drie uur invallen in twee wonin gen gedaan, waarbij enkele grammen heroïne en cocaïne, wat tabletten methadon, weegappa- ratuur en geld in beslag genomen zijn. Bij de inval in een woning aan de Irenestraat werden vijf personen aangehouden, waarvan er drie na verhoor weer naar huis konden. Een 29-jarige Leidse vrouw en een 31-jarige Leidse man werden wegens handel in verdovende middelen vastgehouden. Ook is de politie een woning aan de 's Gravenzandestraat binnen ge vallen. Daar werd vanwege handel in verdo vende middelen een 36-jarige man uit Rotter dam, een 29-jarige man uit Roelofarendsveen en een 26-jarige vrouw uit Leiden aangehou den. Op de Lammenschansweg werd tenslotte nog een 34-jarige Leidenaar aangehouden, die ook betrokken zou zijn bij deze handel. VAKBOND ZOEKT RUIMTE OM ONTSLAGEN UIT TE STELLEN LEIDEN Het is de be doeling dat de reorgani satie bij de HCG nog dit iar wordt voltooid. Dit eeft een woordvoerder van het bedrijf vanoch tend laten weten. Ver wacht wordt dat door •ersoneel af te stoten, iet volgend jaar reeds een bescheiden winst kan worden gemaakt. Hoewel de hardste klap pen vermoedelijk in Lei den zullen vallen, is nog niet bekend hoeveel mensen in het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg hun baan kwijt zullen raken. Volgens de woordvoerder moet dat nog ingevuld worden. In de zeven vestigingen van de HCG moeten in het totaal 320 arbeidsplaat sen vedwijnen. Rekening gehouden wordt met 200 gedwongen ontslagen. Personeel en vakbonden zijn door de directie in middels op de hoogte ge steld van de plannen. Voor beide bleek de in krimping nauwelijks een verrassing. Gistermiddag werd de onder nemingsraad op de hoogte gesteld. „Het plan van de di rectie is voor ons niet uit de lucht komen vallen. We wis ten natuurlijk ook dat er pro blemen zijn in de off shore en de metaal. Dat hebben we onder meer gemerkt aan de moeilijkheden bij onze con currenten". Aldus C. Martens voorzitter van de Onderne mingsraad van Hollandse Constructie Groep. Uitstel Tussen OR en directie wer den afspraken gemaakt over de te volgen procedure. OR- voorzitter Martens sprak na afloop van een goed overleg. „We hebben natuurlijk als OR nog geen standpunt inge nomen. Daar is alles nog veel te vers voor. We zullen in de komende dagen eenieder de gelegenheid geven om het plan grondig te bestuderen en er op de werkvloer over te praten. Pas als dat gebeurt is, zullen we ons als OR over de materie buigen. Daarbij zullen we de realiteit onder ogen moeten zien", aldus de heer Martens. Hij is overigens van plan goed overleg te voeren met de betrokken vakorganisa ties. „Hoewel we een andere verantwoordelijkheid heb ben, zijn er natuurlijk raak vlakken met de vakbonden. We zullen een en ander goed op elkaar moeten afstem men", aldus Martens. De OR- voorzitter deelt het stand punt van de directie dat het onlangs uitgevoerde onder zoek van het bureau Mckin- sey geen enkele relatie heeft met het thans gepresenteerde plan. Vanmiddag zijn ook de vak bonden door de directie inge licht. Ook voor hen komen de aangekondigde ontslagen nauwelijks als een verras sing. Volgens CNV-bestuur der G. Duel hebben zich als gevolg van de marktontwik keling al eerder problemen bij de HCG voorgedaan. Toen echter kon een aantal werk nemers via natuurlijk ver loop afvloeien. Duel wijst er daarbij op dat in het bedrijf veel gebruik wordt gemaakt van tijdelijke (uitzendkrach ten waarmee een arbeidscon tract eenvoudig beëindigd kan worden. Merkwaardig is volgens Duel, dat de directie na de reorganisatie in 1987 ver wacht een bescheiden posi tief resultaat te boeken. „Dat biedt misschien de mogelijk heid om ontslagen nog wat uit te stellen", aldus Duel. Daling De HCG is een dochteron derneming van de Holland- sche Beton Groep met vesti gingen in heel Nederland. Gisteren werd een plan ge presenteerd om ongeveer 320 arbeidsplaatsen te schrappen. Als reden werd opgegeven de daling van de olieprijs en het ineenstorten van ae off-shore industrie. Het bedrijf wil de staal en off-shore aktiviteiten in Schiedam concentreren. Deze sectoren zullen daarom in Leiden moeten verdwij nen. Dit geldt ook voor de fa bricage van scheepsankers aan de Zoeterwoudseweg. Niet uitgesloten wordt dat werknemers vanuit Leiden naar Schiedam overgeplaatst worden. Volgens een woord voerder van het bedrijf is geld beschikbaar voor een fi nanciële regeling voor de werknemers die op straat ko men te staan. Eén en ander is afhankelijk van de resultaten van het overleg met de bon den. „Maar we willen deze zaak netjes afwikkelen", al dus deze woordvoerder. Leerlingen van Rhljnwijck hesen gistermorgen de protestvlag. LEIDEN „De kaas schaaf-methode van de eerste bezuinigingsronde is vervangen door de me thode van de botte bijl". Dat zei stagedocent en - coördinator Ton Uijl gis termorgen tijdens de de monstratie van ongeveer 180 leerlingen, docenten en medewerkers van Rhijnwijck, een protes tants-christelijke school voor middelbaar dienst verlenend en gezond- heidsonderwijs. In de pauze werd op het schoolplein „uit solidariteit" gedemonstreerd tegen de be- zuiniginsplannen van minister Deetman. De leerlingen hesen een protestvlag en zetten hun handtekening onder een brief aan de minister. Het voortgezet onderwijs wordt vooral getroffen door de „vervangingsmaatregel". „Een leerkracht die twee maanden ziek is, mag niet worden ver vangen. De leerlingen vinden het heus niet erg om een weekje een bepaald vak te missen. Maar als het vlak voor het examen gebeurt, dan is het natuurlijk wel erg", schetst Uijl het probleem. De Stichting Katholiek Onder wijs Leiden heeft gisteren een brief verstuurd naar het dage lijks bestuur van het CDA. De strekking van de brief is dat de minister toch weer wil be zuinigen op het onderwijs, ter wijl in de verkiezingscampag ne was beloofd dat dat niet meer zou gebeuren. Op de christelijke scholen zijn pro- testkaarten uitgedeeld die ou ders kunnen ondertekenen. D. Cossee van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft de indruk dat op bijna alle openbare scholen oudera vonden zijn belegd. Op die avonden zijn kaarten ingeno men, en de kaartenactie is nog eens extra aanbevolen bij de ouders. Daarnaast hebben sommige scholen een brief op gesteld, bestemd voor de vaste kamercommissie voor onder wijs. Ouders konden deze brief ondertekenen. De adviesraad voor openbaar onderwijs, waarin scholen en ouders zijn vertegenwoordigd, heeft een protestbrief verzonden naar de minister en naar de kamer commissie. uziekcentrum i>or korpsen logelijk bij iroenoordhallen IDEN De omgeving van Groenoordhallen is één van lokaties waar mogelijk een iziekcentrum wordt ge- iwd. Een mogelijk andere atie voor het gebouw is omburg. In dat centrum ook wel muziekverzamel- xjuw wordt genoemd iden alle Leidse muziek- rpsen onderdak moeten jgen. Met de bouw van dat ïtrum wil de gemeente defi- ief een einde maken aan de chte huisvesting van veel rpsen. het centrum er ook daad- rkelijk komt, is nog zeer de aag. Het grote probleem is financiering ervan. Een rgelijk gebouw zal miljoe- n gaan kosten en de ge rente heeft dat geld niet. >k de muziekverenigingen y innen het bedrag onmogelijk elkaar brengen. De ge- ;ente hoopt met behulp van kssubsidie de benodigde gel- n toch bij elkaar te brengen ook de verenigingen zou- n hun steentje bij moeten agen. Een aantal verenigin- n heeft inmiddels laten we- n in principe akkoord te met de bouw van het itrum. Iet zal toch een flink gebouw )eten zijn met een goede iso- ie en ruimten om behoorlijk' kunnen oefenen. Dan heb je in een paar ton niet genoeg", 'us een woordvoerder van gemeente. fel vinden de verenigingen kt de gemeente veel te lang et over de totstandkoming n het gebouw. In een boze rief aan de gemeenteraad laagt de Federatie van Leidse Jmateur Muziekverenigingen jn nood: „De amateuristische unstboefening voelt zich het Itdergeschoven kind. Ruim muzikanten wachten vol ming op antwoord". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nat>«7nrnfl Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van Een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. LEIDEN Een heuse kermis wordt op dit moment opge bouwd in een van de zalen van de Lakenhal. Een zweef molen, schiettent, gokautoma ten en andere attracties die op een kermis niet mogen ontbre ken, krijgen hun plaats op het kermisterrein. In miniatuur natuurlijk, maar levensecht op schaal nagebouwd. De mini- kermis maakt deel uit van een grote tentoonstelling „Leiden, eeuwig feest", die door de La kenhal in samenwerking met de 3 October Vereeniging wordt gehouden. De vereni ging bestaat 100 jaar en de kermis is altijd een van de tra ditionele hoogtepunten. Ontwerper en maker van de kermisattracties is Aad van der Sman uit Nootdorp. Toen hij nog geen tien jaar oud was, maakte hij zijn eerste, kleine kermis. Dertig jaar geleden be gon hij aan een grotere uitvoe ring, zoals die nu wordt ten toongesteld. Zijn eerste pro- dukt, een zweefmolen naar een oud, niet meer bestaand model, kostte hem drie jaar. De molen was toen nog niet verlicht en kon niet draaien. Voordat het zover was, ver streek er nog een aantal jaren. Ondertussen bouwde Van der Sman door, een luchtschom- mel was zijn tweede project. Later volgden onder meer een draaimol^» en een schiettent, ook met verlichting en bewe gende figuren. Op het moment is hij bezig met een oliebollen tent Het bouwen is Van der Sman's hobby. Vijf jaar geleden kwam hij in de WAO, zijn eigenlijke vak is elektricien. Gemiddeld werkt hij twee tot drie uur per dag aan ziin kermis. Hulp daarbij heeft hij nauwelijks. Een broer die timmerman is, heeft eens een paar beesten voor de draaimolen gemaakt en onder anderen zusters en nichtjes zorgen voor de aan kleding van de kermisgangers. Zijn hobby kost hem veel geld, maar daarvoor heeft hij een oplossing gevonden. Een deel van zijn kosten worden goed gemaakt als het publiek de at tracties wil laten bewegen en een muntstuk moet inwerpen. De kermis reist ook, elk jaar staat hij in Nootdorp tijdens de echte kermis, en ook Delft, Pijnacker en andere gemeen ten worden aangedaan. Nu is dus de beurt aan Leiden. De tentoonstelling „Leiden, eeuwig feest" is te zien van vrijdag 26 september tot zon dag 16 november. Nootdorper Van der Sman bij de Calypso en de zweefmolen, die vanaf volgende week vrijdag te bewonderen zijn in De Lakenhal.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11