(Sowuvnt Lubbers verwacht uittiee discussie BfBI over mili oenennota Inkrimping HCG treft Leiden Bon: M et het gel ld d atil k: he bverd iend ,verd ieni] k nu gel ld Rede(n) Tikkend postpakket bij Amerikaanse ambassade Benzine 2 cent goedkoper CDA NIET GEHEEL TEVREDEN ~W*ai UK' mMM3Fi: ÊêL mum mm y Terroristen dreigen met aanslag op paleis Mitterrand IN TOTAAL 320 BANEN WEG f Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeurhoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 5% BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Dinsdag 16 september 1986 77e jaargang no. 23605 DAGBLA VOOR ZUID-HO Wisselend bewolkt en vooral in de kuststreken een enkele bui. Minimumtemperatuur 5 graden met in het noorden van het land kans «p vorst aan de grond. Middagtemperatuur 14 graden. Matige noordelijke wind. Zon op: 07.17, onder: 19.51; hoog water Schevenin- gen: 03.05 en 15.51; laag water: 11.58 en 23.34. 1 i DEN HAAG Veiligheidspersoneel van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag heeft gistermid dag de hulp ingeroepen van de Explosieven Op ruimingsdienst (EOD) in verband met de ontdek king van een verdacht tikkend pakketje temidden van de post. Het aan „US Embassy-New York" gerichte poststuk kwam van Schiphol en bevatte een metalen doos. Ambassadepersoneel maakte eerst zelf röntgenopnamen van de bewuste doos en besloot na bestudering van de foto's de EOD te waarschuwen. Het postpakket werd op een terrein achter de ambassade in de strobalen gezet. Tevens werd de omgeving voor alle verkeer afgesloten. Deze maatregel gold tot kwart voor zeven. Toen irTde strobalen pas was duidelijk dat de metalen doos niet meer dan een uurwerkje bevatte. Het postpakket werd op een terrein achter de ambassade ROTTERDAM De benzine prijzen gaan met ingang van morgen omlaag. Super zakt twee cent in prijs, normaal en diesel 1 cent. Als meest voorkomende advies prijzen aan de zelftankpomp geldt dan voor super 151 cent, voor normaal 143 cent en voor diesel 76,4 cent per liter. Ook de prijzen van huisbrandolie en pe troleum gaan omlaag, naar res pectievelijk 52,35 en 59,6 cent per liter bij afname van 1.500 liter of meer. De prijsverlagingen zijn het gevolg van ontwikkelingen van de internationale prijsnote ringen en de dollarkoers. VIS KRIJGT GLAZEN OOG BRUSSEL Een tropische vis, die rondzwemt in een aquarium van de universiteit van Luik, heeft een gla zen oog gekregen als vervanging van een oog dat wegens een oog ziekte verwijderd moest worden. De operatie werd uitgevoerd door zoöl ogen van de universiteit. De patiënt was een vijftien centimeter lange Doktersvis uit de Stille Oceaan. Vanwege zijn toch al opmerkelijke uiterlijk, een scherpe stekel op zijn neus, was de Dokfersvis een van de grootste attracties van het aquarium van de universiteit. Volgens de zoöl ogen is de operatie goed geslaagd en zal het beestje spoedig weer te be wonderen zijn. Van den Broek positief over plannen Suriname BRUSSEL Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft uit het ge sprek dat hij zondag met de Surinaamse premier Radhakishun heeft gevoerd de „positieve indruk" overgehouden dat de plannen van de Surinaamse regering wor den uitgevoerd in maart of aprU een volksraadpleging over de nieuwe grond wet te organiseren. Dè minister heeft de hoop uitgesproken, dat de gebeurtenissen in het Marowijne-gébied het optreden van het „Jungle-Commando" van Bruns- wijk, en de acties van de Surinaamse leger het democratiseringsproces niet zullen doorkruisen. Van den Broek heeft het ini tiatief voor het gesprek genomen toen hij hoorde dat de premier Nederland zou be zoeken. Het was kil toen vanmorgen de eerste toeschou wers zich bij de dranghekken langs de route van de koninklij ke rijtoer meld den. Ze hadden 'JsJÊ zich voorbereid op regen, maar tegen het eind van de ochtend zou de zon soms door de bewol 1-x^lK Sg 1 king heenbreken. Foto: Milan Kon- valinka (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft gezegd een „pittige discussie met het parlement" te verwachten over de voorstellen die het kabinet vandaag voor 1987 heeft ingediend. Als het aan de Tweede Kamer ligt zal die discussie er ook komen. Want niet alleen de oppositie, maar ook de grootste rege ringspartij, het CDA, heeft kritiek op het voorstellenpak- ket, met name op de bezuini gingen in het onderwijs en het sociaal-cultureel werk. Het CDA wil overigens niet tornen aan de financiële omvang van de bezuinigingen. De VVD heeft vrijwel niets dan lof voor het kabinet. Volgend jaar wil het kabinet 5,4 miljard gulden op de rijks uitgaven bezuinigen. Vooral op de gebieden van onderwijs, welzijn en volksgezondheid wordt flink gesnoeid. Daar naast zullen door de aange kondigde lastenverzwaringen (zoals de btw-verhoging, stij ging van de accijnzen op olie- produkten, duurder openbaar vervoer en hogere telefoonta rieven) de inkomsten van het rijk met 6,8 miljard toenemen. In totaal bevat de Miljoenen nota dus 12,2 miljard aan „te- kortverminderende maatrege len". Volgens het kabinet zijn deze voorstellen bitter noodzakelijk omdat het rijk volgend jaar ruim 12 miljard gulden minder aan aardgasopbrengsten in kas krijgt. Ondanks de uitgaven beperking en de lastenverzwa ringen zal niemand er volgend jaar op achteruit gaan. De soci ale uitkeringen blijven gelijk, maar door- de algemene daling van het prijspeil krijgen de uitkeringstrekkers iets meer financiële speelruimte. Hun koopkracht stijgt met 1 a 2 procent, hetgeen in de praktijk zal neerkomen op gemiddeld 15 gulden per maand. In een toelichting op de Troonrede en de Miljoenenno ta zei premier Lubbers: „Ik begrijp best dat veel mensen zullen denken: wat zit de overheid toch te zaniken over verdergaande bezuinigingen, want het gaat toch beter met de economie? Inderdaad, het gaat de goede kant op, maar het probleem is dat het rijk zelf opeens met een flinke strop zit door die sterk terug vallende gasinkomsten. Als we daar niets tegen doen, gaat al les binnenkort weer de ver keerde kant op". Echte daling Een zeer opmerkelijk feit is overigens dat de totale over heidsuitgaven volgend jaar voor het eerst sinds 30 jaar werkelijk zullen dalen. De af gelopen jaren stegen de uitga ven voortdurend, ondanks alle bezuinigingen. Het aantal werklozen zal vol gend jaar naar verwachting met 40.000 afnemen tot 670.000. Volgens het regeerak koord moet de werkloosheid m vier jaar met 200.000 wor den verminderd, hetgeen dus een daling met 50.000 per jaar betekent. Lubbers benadrukte dan ook dat het kabinet samen met de werkgevers en werk nemers „de pas moet versnel len" om in 1991 het einddoel uit het regeerakkoord te kun nen bereiken. Pag. 2: Hoofdartikel; pag. 3: Prinsjesdag op straat; reac ties op begroting; pag.19: tekst Troonrede; pag. 17: in terview Ruding; pag. 21,22,23: begrotingsnieuws. Jecialisten van de Explosieven Opruimings Dienst bewaken de strobalen ingepakte bom, die onbekenden tegen de gevel van it paleis op de Dam hadden geplaatst. Tsjernobyl- reactoren binnenkort heropgestart MOSKOU De eenheden 1 en 2 van de Tsjernobyl-reactor worden begin november en mogelijk zelfs al volgende maand opnieuw in gebruik ge nomen. Dit is gisteren op de Russische televisie bekendge maakt door Gennadi Vederni- kov, een vice-premier. Reactor 4 werd op 26 april openge scheurd door een serie chemi sche explosies. De radio-actie ve wolk die hierdoor vrij kwam, heeft over de hele we reld het stralingsniveau doen stijgen. De nummers 1 en 2 werden door de ramp niet werden beschadigd maar wel direct buiten werking gesteld. Vedernikov liet er zich niet over uit of de eenheden 1 en 2 zijn aangepast. Russische ex perts achtten aanpassingen aan het verouderde type reac tor nodig. LEIDEN De Hollandse Constructie Groep HCG gaat de organisatie ingrij pend aanpassen. Dit leidt tot een verlies van circa 320 arbeidsplaatsen. Het aantal gedwongen ontsla gen kan worden beperkt tot ongeveer 200. De klap komt net hardste aan bij de vestiging aan de Leidse Zoeterwoudse weg, waar diverse afdelingen wor den gesloten onder meer de fabricage van scheeps- ankers. De vakbonden hebben laten weten nog niet over de plan nen geïnformeerd te zijn. „Maar we zijn niet compleet verrast", aldus H. Krul, dis trictshoofd van de FNV. „HCG zit ook in de off-shore. Door de ontwikkelingen van de olieprijzen dreigden er moeilijkheden". Morgen is er een gesprek tussen de bonden en de directie van het bedrijf. In afwachting van dat gesprek wil de vakorganisatie nog geen verder commentaar geven. Het personeel van de HCG in Leiden werd vanmorgen door de directie over de plannen geïnformeerd. Men voelde zich bij de Leidse. vestiging min» of meer overvallen door het bericht. Enkele jaren gele den was men al getroffen door een periode van „afslanking", en velen meenden dat de moeilijkheden thans overwon nen waren en men in een vei liger vaarwater terecht was gekomen. Pag 11: Ontslagen bij HCG door lage olieprijs «ARIJS Het „Comité an Solidariteit met de rabische politieke ge en politieke ge- in net Midden- ei losten" (CSPPA) heeft met nieuwe aan klagen in Parijs. In een te lefonische boodschap uit pjleiroet is aangekondigd dat men „tot het bittere einde zal gaan en steeds drastischer zal worden". De organisatie, die de ver antwoordelijkheid heeft op geëist voor de aanslagen van de afgelopen dagen in Parijs, heeft ook de aanslag van gis termiddag opgeëist. Op de af deling rijbewijzen van het Parijse hoofdbureau van po litie ontplofte een bom, die aan een man het leven heeft gekost. Meer dan vijftig an deren liepen verwondingen op, van wie twee er ernstig aan toe zijn. In het anonieme telefoontje werd verder ge zegd: „Wij zouden dankbaar zijn als u Mitterrand en Chi rac ervan op de hoogte wilt brengen dat de volgende aanslag zal plaatsvinden op het Elysée" (het werkpaleis van president Mitterrand - red). Een zwijgzame maar zich van woede verbijtende pre mier Chirac was gisteren di rect na de aanslag ter plaat se. De keuze van het doelwit wordt als een regelrechte provocatie gezien aan het adres van de Franse premier. Een raadsel is vooralsnog hoe het CSPPA de bpm heeft kunnen plaatsen. Aan de in gang van het commissariaat wordt net als bij alle andere overheidsgebouwen sinds twee weken streng gecontro leerd. Binnen tien dagen zijn in Parijs nu vijf aanslagen gepleegd, waarbij in totaal drie doden en bijna honderd gewonden zijn gevallen. Het Parijse publiek helpt de poli tie zoveel mogelijk. Dat heeft onder meer tot gevolg dat politie en brandweer vele malen uitrukken wegens bomalarm, dat later vals blijkt te zijn. Pag.7: Abdallah brein ach ter lange reeks moorden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto'e en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De telefoon wordt duurder. Trams en bussen ook. De treintarieven blijven gelijk. De BTW moet met 1 procent omhoog. Er komen minder, maar betere ambtenaren. De eerste vijfguldenstukken komen eind 1987 in de circulatie. Meer vrouwen moeten traditionele mannenberoepen gaan uitoefenen. U begrijpt het al^ we hebben het over de Miljoenen nota. Het staat vandaag allemaal te lezen in de speciale Prinsjesdagbijlage, waarin ook de Troonre de is opgenomen. En ook is er weer een lijst met jargonwoorden, die in begrijpelijk Nederlands zijn vertaald. Echt weer een extraatje van de Leidse Courant, de krant waarin u vandaag ook leest, dat minister Ruding „niet op zijn achterhoofd is geval len". Rede(n) om de Leidse Courant in huis te ha len. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel i wv r opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 'A ADI N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ficldócSouAont rtj (ADVERTENTIE) '1 De Amro Vermogensrekening combineert een toprente met een minimum aan verplichtingen voor de spaarder. KHKOL Die rente bedraagt op dit moment KJ^I KJ /(J En geldt voor het gedeelte van uw tegoed dat één of meer kalenderkwartalen op uw rekening staat. U kunt er f 5.000,- per maand vrij van opnemen. Bij hogere be dragen wordt over het meerdere slechts 'A% aan opname kosten berekend. En mocht u na verloop van tijd uw geld via de Amro Bank in bij voorbeeld effecten, onroerend goed of deposito's willen beleggen, dan worden helemaal geen kosten in rekening gebracht. Wilt u meer weten over de Amro Vermogens rekening? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt voor een gedegen advies. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1