Peter Post wil zaken anders gaan aanpakken Wellicht selectieve boycot contra Engelse voetbalclubs Breuk bij Stal Hazelaar r Navratilova voor rechter )rie ïagenaars n selecties )ranje VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 PAGINA 9 tPORT SaidoaQowumt irras snelste I^LOU Do Belgische wielrenner Wim lid van de ploeg van Roy Schuiten, gisteren het eerste deel van de etappe van de Ronde van Catalo- e gewonnen. Hij had voor de 95 kilo eier van Sans naar Valles een tijd nodig m 2 uur, 11 minuten en 20 seconden. In t tweede deel werd Ar ras tweede met n achterstand van twee seconden op de ansman Thierry Marie. Ditmaal ging rit over 72 kilometer van Valles naar |ou. Marie had daar 1 uur, 43 minuten i 10 seconden voor nodig. De Zwitser rg Muller bleef leider in de algemene ligschikking. De Fransman Pascal Ju- i heeft de eerste etappe gewonnen van Ronde van de Europese Gemeenschap G), voorheen de Ronde van de Toe- mst. Na de rit van 145 kilometer van irto naar Viseu bleef de Spanjaard Mi- el Indurain in de leiderstrui. Veendam-Ajax: dag verschoven VEENDAM Op verzoek van het gemeentebestuur is de ere divisie voetbalwedstrijd tussen SC Veendam en Ajax verscho ven van zaterdagavond 27 naar zondagmiddag 28 september. Volgens de gemeente is het on verantwoord de Amsterdamse supporters te ontvangen op een dag, waarop het centrum van Veendam tot in de namiddag is bevolkt door winkelend pu bliek. De gemeentelijke autori teiten beschouwen de ontmoe ting tussen SC Veendam en Ajax daarom als een duel met verhoogd risico. De Groningse club speelt zijn thuiswedstrijden doorgaans op zaterdag. Zware straf voor Hongaarse vandalen BOEDAPEST Een recht- bank in Boedapest heeft twee voetbalvandalen veroordeeld tot respectievelijk een jaar en tien maanden gevangenisstraf. Beiden moeten bovendien een boete van 500 gulden betalen. De jongemannen hadden afge lopen zaterdag tijdens de com petitiewedstrijd Honved - Raba Eto in Boedapest in kennelijke' staat vechtpartijen op de tribu nes uitgelokt. Daarbij was een toeschouwer ernstig gewond geraakt. De rechtbank gebruik te een videoband van de televi sie als bewijsmateriaal. Geen ontslag Branko Eisner WENEN Het bestuur van de Oostenrijkse voetbalbond heeft de ontslagaanvraag van bondscoach Branko Eis ner afgewezen. Eisner bood zijn ontslag aan na de blamage van woens dagavond in Boekarest, waar Roemenië de Oos tenrijkers met 4-0 ver sloeg in een kwalifica tieduel voor het Euro pees kampioenschap. Eisner kondigde radica le veranderingen in de selectie aan. Demonstranten richting Lausanne LAUSANNE Tijdens de 91e vergadering van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) van 12 tot 17 oktober in Lausanne zullen verschillende actiegroepen demonstreren tegen de Olympische Spelen. Ze komen uit verschillende steden, die op 17 oktober in de Zwitserse stad de organisatie van de Olympische Spelen hopen te verwerven. Volgens eerste schattingen worden duizend demonstranten verwacht voor protestmarsen. Het stadsbestuur kan deze acties niet verbieden gezien de democratische vrijheden. Daarentegen overweegt de leiding van het IOC de tentoonstelling van de Olympische kandidaten in het Palais de Beaulieu uit vrees voor incidenten voor het grote publiek te sluiten. Alleen IOC-leden en geaccrediteerde media-vertegenwoordigers zouden nog toegang kunnen krijgen. De actiegroepen tegen de Olympische Spelen vrezen vooral schade aan natuur en milieu door de bouw van Olympische faciliteiten. De IOC- leiding wil vooral voorkomen dat de demonstraties binnen de muren van het Palais de Beaulieu plaats hebben en zich gewelddadige acties voordoen in de stands. De vrees van het IOC werd versterkt door brandstichting en bomaanslagen in onder meer Barcelona, Parijs en Amsterdam. Blaaspijpje bij volleybal SEOEL Volleybal scheidsrechters moeten zich volgende week tijdens de Aziatische Spelen in Seoel aan alcohol-tests on derwerpen. Voorafgaand aan de wedstrijd dienen de umpires in een pijpje te blazen. Met deze maatre gel wil de organisatie voorkomen dat de arbiters onder invloed van alcohol storende fouten maken, die een internationaal in cident zouden kunnen veroorzaken. Verschillen de deelnemende landen staan op gespannen voet met elkaar. ROTTERDAM Het collectieve falen in het wereldkampi oenschap te Colorado Springs heeft Peter Post gesterkt in zijn mening, dat er veel mis is in de Neder landse beroepswiel rennerij. Hij is dan ook van plan voor het seizoen 1987, mo gelijk het laatste van Panasonic, de zaken anders aan te pak ken. Post, de winnaar, heeft zich dit jaar meer dan ooit geër gerd. Niet eens zo zeer aan de keten van nederlagen, veel meer aan de mentaliteit van veel coureurs. „Sommigen hoefden niet zo nodig. Ze konden elders ook een con tract krijgen, vaak beter be taald ook". De Nederlandse profs telden dit jaar nauwelijks mee. Adri van Poel won de Ronde van Vlaanderen en was goed in alle klassiekers. Het was teke nend, dat juist hij die er zo veel voor over had en trai- ningstochten maakte van 300 kilometer per dag, wel succes sen behaalde. Van der Poel was er nog van doordrongen, dat arbeid adeh. Hij kreeg ge lijk. „Pet af voor Van der Poel", vindt Post. Een bericht vanuit Colorado Springs had hem getroffen. Van der Poel stond op de andere renners van de nationale ploeg te wachten. Alleen Ducrot was er op het afgesproken tijdstip, waarna ze samen maar waren vertrokken. In een Belgische krant las Post: terwijl de Belgische coureurs op last van Eddy Merckx al op beide oren slie pen, tapte Johan van der Vel de nog een pintje bier in de bar....". De Nederlandse prof- ploeg werd daar tot drie da gen voor de titelstrijd begeleid door Piet van der Kruijs, een ploegleider bij de amateurs. Post: „Ik moest eigenlijk in Amerika zijn, maar ik ben maar niet gegaan". Het povere optreden van dc massaal aangetreden Neder landers dit seizoen was vol gens Peter Post te wijten aan het grote aanbod van ploegen. „De spreiding was geweldig voor de werkgelegenheid maar slecht voor de prestaties. Nederland ging met drie ploe gen naar de Ronde van Frankrijk. Wat werd er ge wonnen? Eén etappetje, twee gele truitjes. Maar niemand in de top van het eindklasse ment. Ik weet absoluut zeker dat bij een concentratie van het Nederlandse talent in één ploeg er veel meer gewonnen was. Met de beste renners in één ploeg was de oogst wel vijf klassiekers en tien etap pes geworden. Hoe kon La Vie Claire zo'n overheersende rol spelen? Door overal de ta lenten weg te kopen. Naast Hinault reden dit jaar de beste Fransen, de beste Zwitsers en de beste Amerikanen". Blijvers Volgend jaar gaat Peter Post met een kleinere selectie een beperkter programma afwer ken. Wie de door hem aange reikte truien zullen dragen, is pas voor de helft te zeggen. Zekere blijvers zijn: de Belg Eric Vanderaerden, Eric Breukink, Peter Harings, de Belg Eric van Lancker, Henk Lubberding, de Schot Robert Millar, Bert Oosterbosch, Theo de Rooy. Johan van der Velde en Peter Winnen. Nieuwe aanwinst is John Ta len, goud- en zilver-winnaar bij de amateurs in Colorado Springs. Post had vernomen dat de Belgen Eddy Planckaert, Guy Nulens, Ludo de Keulenaer en de Australiër Alan Peiper zouden willen vertrekken. Post: „Als er nog anderen wegwillen, mag dat. Sommige renners laat ik gaan, anderen niet. Contracten zijn er om nageleefd te worden. Dat is een van mijn voornaamste principes. Daarom ben ik ook pas aan mijn tweede sponsor toe in dertien jaar. Met Planc kaert heb ik afgesproken dat we afwachten tot 15 septem ber. Als ik een andere goede renner in zijn plaats kan krij gen, mag hij vertrekken, an ders niet. Theunisse en Lam- mertink waren vrij en kon den zich verbeteren. Ander son heb ik geen aanbieding gedaan. Te riskant. Hij wilde bovendien op zoek gaan naar het grote geld, zijn goed recht. Phil was lang ziek en moest doorbetaald worden. Met zijn contract kon hij niet in de ziekteverzekering". Verschillende andere ploegen hebben hun definitieve ren nersbestand voor volgend sei zoen al wereldkundig ge maakt. Post heeft er zelf nog nauwelijks idee van. De ploegleider is momenteel in onderhandeling met de Ame rikaan Andy Hampsten, maar erg gelukkig is hij niet met het feit dat dit gegeven is uit gelekt. „Ik ga niet roepen dat ik met een grote renner in onderhandeling ben als later blijkt dat hij toch niet komt. Zo werk ik niet. Ik weet wel dat ik volgend jaar niet nog eens zo'n seizoen als dit jaar wil meemaken. Ik ben een winnaar, altijd geweest. Van een winnaar kun je geen ver liezer maken. Als je het be schikbare geld verantwoord wilt beheren, is het moeilijk een topploeg samen te stellen. Tapie is in wezen een een mansbedrijf. Hij kan ad hoe beslissen en geld ter beschik king stellen. In het bedrijf van mijn sponsor werkt dat niet zo simpel". Voor Post wordt het de ko mende maanden vooral zaak de kopmannen in zijn ploeg te laten presteren. Anderson viel direct weg, Vanderaerden haalde niet het niveau van de jaren daarvoor en Planckaert Peter Post, die dit seizoen weinig reden tot lachen heeft: „Ik ben een winnaar". was maar tijdelijk. „De ploeg was niet slecht bezig, zelfs goed. De kopmannen bleven in gebreke. Wie kon dat tevo ren voorspellen? Cyrille Gui- mard was altijd de beste ploegleider. Hij maakte dit jaar ook niet veel klaar. Toch hebben we nog veel gewon nen, al waren daar weinig grote wedstrijden bij. Wij zijn nergens weggefietst, we heb ben altijd ons best gedaan, zijn altijd blijven proberen. Het was een slecht jaar en zo een wil ik niet nog eens meema ken. Daarom zal ik er alles aan doen om nog zo'n seizoen te voorkomen. Volgend jaar loopt het contract met de sponsor af. Voor twee seizoen daarna zijn er opties. Of daar gebruik van wordt gemaakt, hangt van 1987 af". Martina Navratilova: vier miljoen. RIVERHEAD Martina Navratilova moet zich maandag ver antwoorden voor de rechtbank in Riverhead op Long Island, 's Werelds beste tennisspeelster zou tijdens het toernooi op Flus hing Meadow in 1982 de fotograaf Arthur Seitz hebben geslagen, toen deze een kiek van haar wilde nemen. Seitz heeft een scha declaim van 4,7 miljoen gulden ingediend. De multi-miljonaire wenst daarentegen vier miljoen dollar te ontvangen van de foto graaf. Volgens Navratilova is niet zij, maar de fotograaf handtas telijk geweest. Zij vindt bovendien dat Seitz haar beledigd heeft. UEFA PRAAT PAS VOLGEND JAAR WEER OVER TOELATING De UEFA-bestuurders zijn deze dagen in Prftag bijeen. Tijdens Tsjechoslowakije-Nederland waren voorzitter Georges (links) en Jo van Marle (rechts) eregast. bilander leemt twee naanden rust TOCKHOLM De Zweed- tennisser Mats Wilander i eeft besloten twee maanden I ist te nemen. Het eerste ernooi, waaraan hij weer il deelnemen, is het open impioenschap van Stock- ilm, begin november. „Ik n doodmoe van het tennis i alles wat daar mee te ma ■n heeft", aldus de Zweedse immer één. „Het is goed, at ik er een tijdje tussenuit Als gevolg daarvan zal ilander geen deel uitma- „en van het Zweedse Davis- ipteam, dat begin oktober Praag tegen Tsjechoslowa- |e uitkomt. EIST Bondscoach lert van Lingen heeft de ugdselecties bekend ge taakt van de twee elftal- en, die op woensdag 17 eptember op het veld van Jrachster Boys aantreden egen de leeftijdsgenoten van Oost-Duitsland. Het elftal onder 17 jaar telt in lennis de Graaf een spe et van FC Den Haag. 'an Lingen selecteerde ?vens voor onder 18 jaar odi Roembiak en doel- tan Max de Jong van de aagse eredivisieclub. e selectie onder 17 jaar ziet als volgt uit: De Ron, Lan- ihr. Van Rosmalen (PSV), De oer. Witschge (Ajax), De raaf (FC Den Haag), Simons 'eyenoord), Elzinga (FC Wente), Reinders (FC Gro- ingen), Jaspers (Willem II), Ima (SC Cambuur), Engel laarlem), Janssen (Roda JC), nippenberg (GA Eagles). Inder 18 jaar: Visser (Cam- uur). De Jong, Roembiak (FC >en Haag). Koster (FC Gro- ingen), Vonk (AZ), Markus, toesburg (Haarlem), Keizer, neeker. Roos (Ajax), Meyer Excelsior), Piris (NAC), Baltus Vitesse). De Jong (Feye- oord), Dc Bruin (Sparta), De lunst (PEC Zwolle). Bijna vier ton van donateurs i'dam 1992 AMSTERDAM De actie inder particulieren ter on dersteuning van de kandida- luur van Amsterdam voor de irganisatie van de Olympi sche Spelen van 1992 is tot nu toe een groot succes. Gis- eren hadden ongeveer 10.000 mensen zich als dona teur opgegeven van de Stich ting Amsterdam Olympische Spelen 1992. Per persoon is een bedrag van f. 19,92 over gemaakt, waardoor al bijna een totaalbedrag van vier ton is bereikt. De donateurs spelen tevens mee in een lo terij. De actie duurt nog tot 26 september. WASSENAAR Wim Velis zal zondag niet als rijder achter Annemarie Hazela op Duindigt in ac tie komen. Er is een breuk ontstaan tussen de familie Stassen en de Limburgse trainer-pikeur. Al enige tijd waren er span ningen tussen deze privé-trai- ner en diens eigenaar. Toen deze besloot om het paard Uno Hazelaar, waarmee Velis na tionale en internationale suc cessen boekte, bij Jan Wage naar in training te geven was voor Wim Velis, die twee keer een derby voor Stassen won, de maat vol. Afgelopen dins dag kwam hij al niet meer met arden aan de start in West- uitsland. Zijn plaats achter Annemarie Hazela in het Eu ropees kampioenschap zondag op Duindigt wordt ingenomen door Cees de Leeuw uit Hoofddorp. Zowel morgen als zondag zijn er draverijen en rennen op Duindigt. Morgen is de eerste start om 14.00 uur. Onze tips luiden: BRUSSELPRIJS(l): Amy Buiten zorg. Arnie's Apple en Aty van de BRUSSELPRIJS:(2):Zjimmy Boy. Alk G en Zoon van d'Aster. MUNCHENPRIJS: Zhamara, All American en Ascot K. KOPENHAGENPRIJS: Antoinet Victrix, Zarina Gregor en Zauntie Stap. HELSINKIPRIJS: Alex Wielinga, Agatha Odilia en Zweden. STERREBEEKPRIJS:Zeewind. Zon- ja Morgan en Zamora van Barke. GELSENKIRCHENPRIJS: Zmanza Princess, Zilco Buitenzorg en Ymir Dale. SOLVALLAPRIJS: Yonkers. Wat Nu en Ydo Morgan. MILAANPRIJS: Wenri Princess, William Weber en Yick Buitenzorg. VINCENNESPRIJS: Zingaro Evento, Willie Snel en Yan van de Lente. Zondagmiddag is de eerste start om 13.00 uur. Onze tips luiden: FRANKRIJKPRIJS: Ann Marshall. Ameland en Award Frisia. UET-prijs: Volant Princess, Wyjan Prinses en Winston Jac. W5-l:Aaltje Uithuizen, Arend en Avanti S. W5-2:Bongo, Bruno en Briljant S. W5-3:Alfred, Zeb van de Lente en Atlanta. EUROPEES KAMPIOENSCHAP DER DRIEJARIGEN: Every Way. Rantzau en All or Nothing. W5-4: Action Skoatter, Ygor Peter- hof en Zanzibar Jacky. W5-5: Best of All. Bettina Shoeing en Barja Wold berg. EUROPAPRIJS: Vriend. Veloce en Falcon Pitt. - SKANDINAVIEPRIJS Abrogan Vita, Whirl Pride en Youri Prince. PRAAG Het bestuur van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft gisteren besloten de on gelimiteerde uitsluiting van de Engelse teams voor de Europe se bekertoernooien te handha ven. Het verwachte besluit om de ban terug te draaien kwam bij de UEFA-vergadering in Praag nauwelijks aan bod. De bloedige excessen met Engelse supporters begin augustus op de veerboot naar Nederland en bij het Amsterdam-toernooi hebben daarbij zeker een rol gespeeld. De straf werd uitge sproken na het Heizel-drama van mei 1985, waarbij 39 sup porters om het leven kwamen. Vóór april 1987 wordt er niet meer gesproken over de even tuele toelating van de om hun supporterslegioenen gevreesde clubs uit Engeland. Bij een eerste toelating van vertegen woordigers uit dat land kan zelfs een selectief beleid wor den voorgestaan, waarbij clubs met een goede reputatie eerder in de Europa Cup terugkeren dan verenigingen met een be denkelijke faam. UEFA-voorzitter Georges: „Wij verwachten, dat de situa tie zich verbetert. De groei naar een positieve houding is door de recente gebeurtenissen even tot staan gekomen. Op 25 september bij de herdenkings dienst voor Sir Stanley Rous in Londen wisselen we eens van gedachten met de Engel sen". Jo van Marle, de bondsvoorzit ter van de KNVB, wilde later wat meer uitwijden over de gang van zaken. „Er is weinig over gezegd in deze bijeen komst. We praten in het voor jaar weer en dan over het be kerseizoen 1987/88. We heb ben indertijd bij het uitspre ken van de ban vastgelegd, dat we er elk jaar over zouden spreken. Ik kan me voorstel len, dat de clubs in Engeland, die geen supportersproblemen kennen, hun buik vol hebben van deze zaak. Een club als Everton heeft geen strafblad. Nu is de uitsluiting nog alge meen, maar misschien gaan we na 1987 selectieve toelating toepassen. Daarbij loop je de kans, dat de supporters van L^erpool de boel verstoren bij hun buurtclub. Op die manier is het geen gemakkelijke affai re". Ook Van Marle noemde de ge beurtenissen in augustus op het Kanaal bepalend voor de houding van de UEFA. Overi gens benadrukte de Neder landse bestuurder, dat bij de bestrijding van de supporters- rellen op Europees niveau slechts maatregelen achteraf op de plaats zijn. Geconfron teerd met het voorbeeld FC Den Haag, met zijn harde kern van fans, die volgens Amster dams burgemeester Van Thijn bij voorbaat geweigerd zouden moeten worden, zei Van Mar le: „De UEFA kan zich niet la ten leiden door gebeurtenissen in het land van de club zelf. Er dient zich eerst een feit voor te doen in de Europese bekertoernooien, voordat .wij kUTinen ingrijpen". Het nationale voetbalelftal van Engeland valt buiten de maat regelen van de UEFA. Van Marle: „Een landenteam heeft geen aanwijsbare groep sup porters. Dat is moeilijk aan te pakken. In Mexico waren de ervaringen met de Engelse fans redelijk". In 1988 wordt de eindronde van de Europese titelstrijd in het uit Engeland gemakkelijk bereikbare West-Duitsland ge houden. Een situatie, waar Van Marle nog niet over wilde oordelen. Opvallend in de houding van de UEFA is, dat het vorig jaar ingetrokken verbod voor Engelse clubs in Europa vriendschappelijke wedstrijden te spelen, niet weer is ingevoerd. Met de ac ties van de supporters van West Ham en Manchester Uni ted in het achterhoofd was dat een voor de hand liggende ge dachte geweest. Overigens heeft de Europese unie voor het eerst in de ge schiedenis een Israëlisch elftal toegelaten tot een officieel kampioenschap. Bij het toer nooi om de Europese titel voor landenploegen onder 16 jaar is Israel ingedeeld bij België, het land dat dit jaar nog een waar schuwing kreeg van UEFA-se- cretaris Bangerter over het in competente gedrag van de overheid bij de - dramatisch verlopen Europese bekerfinale van 1985 tussen Liverpool en Juventus. Het Olympisch Stadion van Amsterdam is de voornaamste kandidaat voor de organisatie van de finale van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwin naars van dit seizoen. Het nieuwe Prater-stadion in We nen geldt als de locatie voor de finale in het toernooi der landskampioenen. De Europe se voetbalunie wijst in oktober in 2'irich officieel aan. Vimond gewond na val in nachtclub PARIJS De Franse wereld kampioen motocross in de 250 cc-klasse, Jacky Vimond, is ernstig gewond geraakt bij een val tijdens een show in een Parijse nachtclub. De 25-jarige Vimond wilde zijn entree ma ken in de club met een aan kabels opgehangen motorfiets. Toen een van de kabels brak maakte Vimond een val van acht meter hoogte. Hij liep daarbij een gebroken rib en een gebroken schouderblad op. Volgens de artsen in een zie kenhuis zal Vimond een ope ratie moeten ondergaan en tenminste een maand onbewe gelijk moeten blijven liggen. Maas klimt MORGES Henk-Jan Maas uit Delft heeft gisteren bij de Zwitserse plaats Morges de vijfde zeilrace in de strijd om de Europese titel in de La ser-klasse gewonnen. In het algemeen klassement is Maas daardoor geklommen naar de tweede positie op geringe afstand van de Engelsman Richard Lott. Robby Naish in Noordwijk NOORDWIJK Robby Naish is dit weekeinde één van de meest prominente deelnemers aan de finale om de Holland Cup, voor de kust van Noord- wijk. De Amerikaanse wereld kampioen plankzeilen bereidt zich in Nederland voor op de voorlaatste race om de wereld beker in het Westduitse Sylt. Naish zal, samen met zijn land- en ploeggenoot Peter Ca- brinha, in Noordwijk in ieder geval een demonstratie verzor gen en waarschijnlijk ook aan de wedstrijden meedoen. De strijd om de eerste plaats in het eindklassement van deze serie wedstrijden voor de Ne derlandse kust zal naar ver wachting overigens vooral gaan tussen Stephan van den Berg en Onno Tellier. sportuitslagen SCHIETEN WK in Suhl Heren, sportpistool: 1. Oleg Tkatsjov (Sov) 591 punten, 2. Afanasi Koesmin (Sov) 589, 3. Igor Basinski (Sov) 589. 84. Leo Savelberg (Ned) 556. ZEILEN EK laser Vijfde race: 1. Henk-Jan Maas (Ned). 2. Benny Andersen (Den). 3. David Hibbert (Zaf), 4. Richard Lott (Eng), 5. Johan Thorwid (Zwe), 7. Huub Lam- briex (Ned), 9. Wouter Duetz (Ned), 12. Siebe Schuur (Ned). Stand: 1. Lott 24 punten, 2. Maas 27,75. 3. Glyn Charles (Eng) 29, 4. Duetz 33, 5. Andersen 36, 8. Schuur 49. WK aoling Vijfde race: 1. Paul Thomson (Can), 2. Lennart Persson (Zwe), 3. David Curtis (Vst), 4. Bill Abott (Can). 5. Jo- chen Schumann (Odl), 22. Ron van Manen, 39. Frank Verhagen, 48. Ruud den Outer, 61. Cees Schriel. Alge meen klaaaement: 1. John Kosteki (Vst) 53.0 pnt, 2. Jochen Schumann (Odl) 73,7 pnt. 3. Hans Fogh (Can) 74 pnt. 4. Lennart Persson (Zwe) 76,7 pnt, 5. Paul Richard (Den) 79,0 pnt, 26. Van Manen 179 pnt. 42. Cees Schriel 244 pnt. 50 Frank Verhagen 260 pnt, 61. Ruud den Outer 292 pnt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9