Het voorspelbare kind en zijn onzekere ouders Joerenveen wilde boerderij jouwen voor maken cocaïne Russische invloeden bij Frank Govers Utrecht krijgt Exploratorium VU beledigd Surinaamse leger sluit grens af 3anen ^an 9.000 jongeren staan op le tocht PTT wil reclamepost gericht gaan zenden INNENLAND/BUITENLAND Zeidó&Qowuvnt VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 De Amsterdamse propagan damachine voor de Olympi sche Spelen draait op volle toeren. Gisteren kwam direc teur L. Ploeger (I) van de Ne derlandse Spoorwegen naar het station Amsterdam-Sloter- dijk om daar persoonlijk de Olympische trein" aan bur gemeester Van Thijn over te dragen. De Nederlandse dele gatie vertrekt 9 oktober met de trein (twee eerste klas rij tuigen) naar Lausanne, waar het IOC uiteindelijk de knoop zal doorhakken. Op de foto in het midden: de oud-kampioe nen Fanny Blankers-Koen en Anton Geesink. AMSTERDAM De conclusie van twee ambtenaren van het ministerie van on derwijs dat de taakverdelingsoperatie binnen het wetenschappelijk onderwijs niet tot de tevens beoogde kwaliteitsver betering en duidelijke vernieuwing heeft geleid is „uitermate beledigend en schan- dalig".Volgens de woedend reagerende voorzitter van het college van bestuur van de Vrije Universiteit (VU), drs. H.J. Brinkman, staat één ding als een paal bo ven water: voor het onderzoek van de ambtenaren is nooit enige informatie door de VU verschaft. Ook zijn de onder zoekers er nooit voor op de Vrije Univer siteit geweest, dus op deze instelling kan het verhaal formeel nooit slaan. Brink man denkt dat dit laatste ook voor een aantal andere universiteiten geldt. Bemiddelingspoging in gijzelingszaak Hofman AMSTERDAM De hoofdofficier van justitie bij de réchtbank in Amsterdam, mr C. van Steenderen, heeft in een brief aan de hoofdcommissaris van politie in de hoofdstad een bijdrage proberen te leve ren aan het beëindigen van de gijzeling van de persfotograaf H. Hofman, de foto graaf is vorige week in gijzeling genomen op verzoek van de advocaat van de 31-ja- rige Amsterdammer T. van der Giessen. De fotograaf zou de enige getuige zijn ge weest, toen Van der Giessen vorig jaar tij dens het bezoek van de Westduitse presi dent Von Weizacker door een agent was gestompt, terwijl hij al geboeid was. Hof man weigert daarover echter een verkla ring af te leggen, zolang hij geen garantie krijgt dat de politie hem na zijn getuigenis met rust laat. In het laatste- tprek voor zijn arresta- op 24 maart in Miami left Suriname's tweede hn kapitein Etienne terenveen het idee ge- jperd om in Suriname n grote boerderij te huwen voor de bereiding jn cocaïne. Dit blijkt uit laatste videoband die iteren in de rechtszaal Miami is afgespeeld. Het doel van de bouw van zo'n boerderij is om ether nodig voor de bereiding van cocaïne als veevoer binnen te bren gen. Kunnen de cocaïnehan delaren in natura (cocaïne) be talen in plaats van geld, wordt voorzichtig geïnformeerd Nee, zegt Boerenveen: hij wil geld zien. Het gesprek met geheim agent Kenneth Peterson van de Amerikaanse narcoticabriga de, die zich voordeed als han delaar en twee Surinamers die de contacten legden, vader Cilvion en zoon Ricardo Hey- mans, vond plaats op een jacht. Na afloop werd Boerenveen gearresteerd samen met de twee andere Surinamers. Boe renveen was volgens de dag vaarding van plan een net werk voor de handel in en produktie van cocaiïne in Su riname op touw te zetten. Eerder in het gesprek tonen de cocainehandelaren van de narcoticabrigade al belangstel ling voor een haven in Surina me om per boot grote partijen ether aan land te kunnen brengen voor doorvoer naar Brazilië. Ook dat vindt Boerenveen een prima idee, maar hij wil dan wel meer geld zien dan de één miljoen dollar waar partijen het eerder over eens waren geworden. Die één miljoen dollar js het tarief voor een tussenlanding van twintig minuten voor een vliegtuig met cocaïne voor doorvoer naar de VS en heeft geen betrekking op gebruik maken van een haven en ethertransport. De besprekingen worden niet afgerond. Boerenveen moet nog nadenken over een nieu we prijs. Het gaat immers nu om een veel grotere operatie. Verder komen de heren niet als zij de boot verlaten wor den zij gearresteerd. DEN HAAG/PARAMARIBO Het Surinaamse le ger heeft een deel van de Marowijne-rivier, de grens met het buurland Frans Guyana, „uit veilig heidsoverwegingen" afgesloten voor burgers. Ook is een stuk weg naar Oost-Suriname afgesloten voor verkeer. De maatregelen zijn genomen in verband met de vijandelijkheden van de groep-Brunswijk en het offensief van het leger tegen deze groep. Gewe zen wordt op de „grote risico's", die burgers op de rivier en de weg lopen. Negen van de 14 Amerika nen die eind juli in de VS werden aangehouden in verband met een samenzwering om de regering van Suriname omver te werpen, hebben gisteren beken tenissen afgelegd op een minder zware tenlasteleg ging. De negen hebben bekend de vuurwapenwet te hebben overtreden. De vijf anderen, onder wie de vermeende bèndelei- der Tommy Denley, zullen 22 september voor de rechter moeten verschijnen om zich te verantwoor den voor overtreding van de Amerikaanse Neutrali- teitswet. EN HAAG De subsi- iekraan voor werkgele- :nheidsprojecten voor ngeren wordt met in- ng van volgend jaar chtgedraaid. Jet betreft de WJW-regeling Werkgelegenheidsprojecten öor jeugdige werklozen) en fc regeling „Voorrang voor bngeren". Hiermee is in to- jal een bedrag van 45 miljoen ulden gemoeid en de werkge- genheid van 9.000 jongeren, e ministerraad beslist van- lag over dit voorstel van mi- ster De Koning van sociale ken en werkgelegenheid, •ide regelingen waren be leid voor (langdurig) werklo- jongeren. De WJW-regeling erd vorig jaar in het leven roepen en stelde jongeren in gelegenheid in de mark- ector een eigen bedrijfje te jginnen onder begeleiding in beroepskrachten. Ruim lizend jongeren in zo'n hon- rd projecten, variërend van ussenbedrijfjes tot kinder- igverblijven, hebben via deze geling werk gevonden. De JW kost de overheid jaar-, ks 35 miljoen gulden, ok de twee jaar oude subsi eregeling „Voorrang voor ingeren" voorziet in het op- tten van projecten, zij het et behoud van uitkering, en illen onder de supervisie van plaatselijke overheden. Het treft hier 8.000 jongeren in 0 projecten. Aan deze rege- tig betaalt Sociale Zaken arlijks 10 miljoen en'het mi- sterie van WVC 5 miljoen, erwacht wordt dat de WJW- geling zal worden opgeno- en in de zogenaamde „star- rsregeling" van Economische iken. Deze regeling voorziet een startsubsie tot maxi-* aal 25.000 gulden en het be- >ud van uitkering in de be nfase van het eigen bedrijf, e regeling „Voorrang voor ngeren", zal waarschijnlijk orden opgenomen in het ugdwerkgarantieplan. PROEFSCHRIFT OVER VROEGTIJDIGE ONDERKENNING AFWIJKINGEN BUNNIK In Duitsland besloot een echtpaar hun kind te laten aborteren omdat uit een onderzoek tijdens de zwangerschap bleek dat het met een hazelip geboren zou wor den. In India en China worden kinderen gea borteerd als blijkt dat het meisjes zijn; alleen jongetjes zijn in deze lan den gewenst. In Neder land is daj ondenkbaar. Maar waar zijn onze grenzen op gebaseerd? In geen geval op weten schappelijke gronden, zegt drs. Micha de Win ter. In een proefschrift over de „vroegtijdige on derkenning van ontwik kelingsstoornissen" rukt hij de wetenschap het objectieve masker van het gezicht. En wat dan overblijft is niets anders dan ideologie. Pallas Athene werd, zo ver meldt de Griekse mythologie, geboren uit het hoofd van haar vader, de oppergod Zeus. Uit zijn goddelijke hoofd, dat door een bijlslag werd gekliefd, kroop Pallas tevoorschijn met een helm op haar hoofd en gekleed in vol ledige wapenuitrusting. Even daarvoor nog had Zeus zijn echtgenote Metis opgepeu zeld. Het was, kortom, een zooitje rond de geboorte van de godin. „In onze tijd zou Pallas Athene al bij haar ge boorte zijn bestempeld als een „high-risk"-baby, een kind met een verhoogde kans op latere ontwikkelingsstoor nissen", schrijft De Wilde in zijn proefschrift waarop hij vrijdag hoopt te promoveren tot doctor in de sociale we tenschappen. Pallas zou tegenwoordig een „voorspelbaar" kind zijn, zo als alle kinderen nu voor spelbaar zijn, aldus De Wilde. Nog voor een kind „papa" heeft gezegd, weet de weten schap al of het wel praten kan Want het is „prenataal begluurd, chromosaal ge screend, verticaal te water gelaten, ontleed in ontwikke lingsdomeinen, op tijd of te laat met twee-woord-zinne- tjes, onderzocht op zeldzame afwijkingen, gaat op zijn der de jaar in psycho-analyse", zo schrijft De Wilde ironisch. De Wilde, als ontwikkelings psycholoog verbonden aan de universiteit van Utrecht, mag dan ironisch zijn, hij ziet wel degelijk de voordelen van het vroegtijdig opsporen van afwijkingen en stoornissen bij kinderen. „Met de vlok kentest en de vruchtwater punctie kan al in het prille begin van de zwangerschap geconstateerd worden of het kind misschien een of andere afwijking heeft. Dat is op zich natuurlijk een goéde zaak: je moet er zo vroeg mo gelijk bij zijn om een (verde re) ontwikkeling van een stoornis te voorkomen. Vroe ger ontdekte men soms pas op de kleuterschool dat een kind doof was, dan was in middels al de nodige schade opgelopen. Het is natuurlijk heel goed dat zoiets nu met een bij de geboorte al te on derkennen is". Volgens De Wilde volgen de technische mogelijkheden el kaar echter zo snel op dat de ethiek het niet bij kan hou den. „De grenzen verschui ven voortdurend. Ouders en deskundigen kunnen nu al kiezen welk soort kind ze willen. In India en China worden kinderen geabor teerd omdat het meisjes zijn. Dat vinden we in het Westen belachelijk. Toch is in Duits land al e'en kind geaborteerd Micha de Winter omdat het met een hazelip geboren zou worden. Daar is men in medische kring nu nog verontwaardigd over. maar in Leiden werden al drie kinderen van een vijf- ling geaborteerd, met als ar gument dat de geboorte van alle vijf te riskant zou zijn". „Het is tegenwoordig moge-i lijk voor de geboorte vast te stellen of een kind met een „open-ruggetje" geboren zal. worden. Dat is een hele ern stige stoornis. Sommige kin deren overlijden er meteen na de geboorte aan, anderen belanden na talloze operaties in een rolstoel en ongeveer vijf procent van hen leeft licht tot matig gehandicapt verder. Aan deze afwijking kan voor de geboorte niets gedaan worden, dus het enige argument voor het onderzoek er naar is dat de ouders kun nen besluiten tot abortus. Daarmee wordt niet alleen het leven van een aantal zeer ernstig gehandicapte kinde ren beëindigd, maar ook dat van een aantal die licht ge handicapt door het leven hadden kunnen gaan". De Wilde concludeert daaruit dat het vroegtijdig onderken nen van stoornissen (onder wetenschappers afgekort als V.T.O.) op het oog wel lo gisch en acceptabel is, maar in de praktijk leidt tot grote dilemma's en ethische con flicten. Volgens De Wilde gaan de wetenschappers (psycholo gen, medici, pedagogen) gro tendeels aan deze ethische consequenties voorbij. Zij wa nen zich boven elke twijfel verheven (ze zijn immers ra tioneel wetenschappelijk be zig) en ideologisch gezien volslagen neutraal. De Wilde: „Ik verwijt de hulpverleners niet dat ze stom zijn, maar dat ze zich presenteren als „wetenschappelijk" en „neu traal", want dat zijn ze niet. Door hun werk, hun onder zoekingen en tests, geven ze de ouders de mogelijkheid te kiezen, zelfs tussen leven en dood. Dat is niet neutraal. Bovendien zijn ze niet onfeil baar". Veel ouders kijken wel zo te gen de vele „gogen" en ande re academici aan. Het gezag van pastoor en dominee is nagenoeg verdwenen en daarvoor in de plaats is de wetenschap gekomen. De ideologie daarachter zien de ouders niet, aldus De Wilde. „De meeste ouders van nu zijn heel onzeker. Ze doen steeds eerder en vaker een beroep op de hulpverlening, waarbij ze ervan uit gaan dat wat de professor zegt wel waar zal zijn. Kinderen wor den daardoor steeds meer ge zien als „mogelijke dragers van afwijkingen". De ouders voeden het niet meer „ge woon" op, maar doen dat we tenschappelijk. Ze gaan zich afvragen of hun Jantje wel op tijd „twee-woord-zinne tjes" begint uit te spreken en dergelijke". Voeg daar de „jong, mooi en gezond"-rage van deze tijd (waar natuurlijk lang niet alle kinderen aan voldoen) aan toe, en de ouderlijke ver warring is compleet. De Wil de vindt daarom dat de hulp verleners zich bescheidener moeten opstellen en duidelijk moeten maken van welke normen en waarden ze uit gaan. „Ze mogen best advies geven, maar laten ze dat niet presenteren als de enig mo gelijke waarheid. Laten ze ook vertellen waarom ze er gens voor kiezen, welke mo gelijkheden er zijn en welke afweging ze maken". Om te voorkomen dat de ouders met een kluitje in het riet worden gestuurd stelt De Wilde voor informatiecentra te vormen die onafhankelijk consumentenvoorlichting ge ven. „Daar kun je dan heen gaan en vragen: „Leg me eens uit hoe dit in elkaar zit", zonder dat je bang hoeft te zijn dat de deskundige alleen zijn eigen mening vermeldt. Alle pro's en contra's moeten daar op een rijtje worden ge zet. Als iedereen het recht heeft zelf te kiezen moet je er ook voor zorgen dat iedereen voldoende informatie kan krijgen om een goede keus te maken" STEVO AKKERMAN Wiê de couture-collectie voor deze winter van Frank Govers uit Amsterdam bekijkt, denkt aan Petrouchka. Anna Karenina komt tot leven in heavy creaties, als gedrapeerde japonnen van felgetinte sprankelend gedessineerde zijde, japonnen met een dramatische brede schouderlijn en soms op de rugzijde tot de taille gedecolleteerd. Onder weids koorgezang betreedt de in drukwekkende vrouw in een lange felro de cape met brede zwarte bontkraag het podium. Haar felrode grote hoed heeft de vorm van een admiraalssteek en is gede coreerd met een ridderorde. Zij voert een hele brigade van zwarte mantelpakjes aan, mét Russisch borduursel gegarneerd. De zwarte pakken worden verlevendigd met een rode leren handschoen met brede gedecoreerde kap, die teruggeslagen ge voerd blijkt te zijn met zwart leer. Een astrakant bontmuts bij een zwarte cape met astrakan kraag accentueert de Russi sche invloed. Herfstkleurige tweed panta- lonpakken met een hele grote aangeknip te capuchon, die doorloopt in het voor pand, lijken een comfortabele en plezieri- - ge dracht. De mantelpakken met schootjes van geruite stoffen en de fluwelen uit- gaansjurken met kopmouwen vormen een geslaagd teruggrijpen op de mode uit de jaren vijftig. In.de avondkleding worden gepailletteer- de mouwloze cocktailjurken gecombi neerd met wijde tot de grond reikende zij den overslagrokken, die met een prachti ge grote strik middenvoor de taille accen tueren. Zo kan een cocktailjapon ook als galakleding worden gedragen. De oversla- grok is tweekleurig en reversible draag baar. Op een zwarte cocktailjurk kan men bijvoorbeeld kiezen voor een zwarte of een rose overslagrok. Bepaald geheimzin nig is een serie halfdoorzichtige lange gedrapeerde gewaden, die dofgroen en asgrijs zijn. Iets voor een elegante heksensabbath misschien? De avondmode is weer betoverend rijk van kleur. Zijden gewaden met gepailletteerde korte jasjes in goudrood, ja- degroen of dieppaars maken veel indruk. Toch heeft de hele col lectie een wat melancholieke retro-sfeer. De smoking voor dames kan warm worden aanbevolen. En een fonkelend bruidsgewaad, bestaande uit een goud met rood pail- lettenmanteltje over een glanzende goudkleurige zijden japon met wijde strokenrok mag ook als heel bijzonder worden be schouwd. Vooral voor herfstbruiden! PHI A BARUCH Couturier Frank Govers neemt het applaus van het publiek in ontvangst na afloop van de show. PROTEST TEGEN DATABANK DEN HAAG PTT Post en Distrimedia Services BV, dochter van de Amerikaanse uitgeverij Readers Digest, gaan volgende week een steekproef houden door 300.000 Nederlandse gezinnen door middel van een uit gebreide vragenlijst om persoonlijke gegevens te vra gen. Die gegevens zijn bedoeld voor het bedrijfsleven met het oog op het gerichter versturen van reclamema teriaal. De hiervoor opgerichte Stichting Consumenten Informatie moet erop toezien dat die gegevens niet worden misbruikt, Omnidata is opgezet voor het beheer van de gegevens. Als de proef slaagt hoopt Omnidata op den duur een adressenbestand van ongeveer één miljoen Nederlanders op te bouwen. De Consumentenbond heeft geen goed woord over voor de proef met de vragenlijst. Hiermee worden alle grenzen van de privacy te buiten gegaan. De gegevens kunnen onderling worden gekoppeld aan andere adressenbestanden in computers, zodat je de mensen zo kunt uit tekenen, aldus een woordvoerder va'n de bond die invullen van de vragenlijsten afraadt. De PPR heeft over het PTT-onderzoek kamervragen gesteld. iUSKE EN W1SKE DE GLANZENDE GLETSJER o O o° A 'o°° 120 (c}"5tandaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. UTRECHT „Weg met de hokjesgeest! Aankomen a.u.b.". Onder dit motto heeft een initiatiefgroep met aan het hoofd de burgemeester van Utrecht, mevrouw drs. M.W.M. Vos-Van Gortel, gisteren in de Domstad de plannen gepresenteerd voor een landelijk weten schapscentrum. Het project, aangeduid als Exploratori um, moet verrijzen op het Utrechtse universiteitscom plex De Uithof. De bouwkosten worden geraamd op zo'n 40 miljoen gulden. Volgens burgemeester Vos zijn alle voorbereidingen getroffen om desnoods morgen met de bouw te kunnen beginnen. Een on afhankelijk onderzoeksbureau uit Nijmegen heeft beraamd dat het wetenschapscentrum jaarlijks op ruim 600.000 bezoekers kan rekenen. Het karakter van het Exploratorium is te vergelijken met dat van de recente tentoonstellingen Fenomina en Mens en Weten schap. Dit betekent dat er een constant overzicht is van alle nieuwtjes op het gebied van wetenschap en technologie en dat het publiek daarmee mag vaan stoeien. Het educatief karakter van het nieuwe centrum staat dan ook hoog in het vaandel, al dus mevrouw Vos. Nóg geen hoger beroep Heineken-ontvoerders PARIJS De twee ont voerders van Heineken en zijn chauffeur die in het Franse Fleuri-Merogis in arrest zitten in afwachting van hun uitlevering aan Nederland, hebben nog niet besloten of zij tegen die beslissing hoger be roep aantekenen bij de Franse Raad van State. Dat heeft hun advocate, mr. J. de Jongh-Dunand, gisteren desgevraagd gezegd. De twee hebben daaarvoor tot eind ok tober de tijd: twee maanden na de uiteindelijke ondertekening van de uitleveringsbeslissing door premier Chirac en minis ter Chalandon van justitie (en niet tien dagen zoals eerder gezegd). In principe kunnen ze in de tussentijd over de grens worden gezet. Maar het ge bruik is dat de termijn om be roep aan te tekenen gerespec teerd wordt, aldus een woord voerder van het ministerie van justitie in Parijs. Celstraf geëist tegen ambtenaar sociale dienst AMSTERDAM Een chef van de afdeling uitkeringen en vorderingen van de gemeente lijke sociale dienst in Amster dam die een steunfraudeur helpt moet ontslagen worden. Met deze eis van acht maan den gevangenisstraf (drie voorwaardelijk) ben ik er ze ker van dat dit hem zijn baan kost. Dit zei de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Pie- t<ys gisteren tijdens een steun- fraudezaak, waarbij de 35-jari- ge D.B. ambtenaar van de Amsterdamse sociale dienst, betrokken zou zijn geweest. B. wordt er van verdacht aan vraagformulieren voor een bij standsuitkering van een vriend van hem valselijk te hebben ingevuld. Volgens de officier van justitie moet B. hebben geweten dat de vriend nog andere inkomsten had. Uitspraak op 25 september. Prinsjesdag direct op tv HILVERSUM Tussen 12.50 en 16.00 uur op Ned. II geeft NOS-tv dinsdag een direct verslag van Prinsjesdag, te be ginnen bij de rijtoer. Om 17.45 uur wordt de Troonrede her haald. Om 21.30 uur trekt Den Haag Vandaag bijna een uur uit voor het doornemen van de Miljoenennota.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7