Chileense officieren eisen opheldering moord journalist Zelfdoding tieners stijgt na tv-uitzendingen over zelfmoord Peres deed concessies in Palestijnse kwestie lUITENLAND QeidóaQowiant VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986PAGINAS Mandela's en Geldof kandidaten Nobelprijs OSLO De Zuidafrikaanse anti-apartheidsactivisten Nel son en Winnie Mandela alsmede de Ierse popzanger Bob Geldof behoren tot de 99 kandidaten voor de Nobelprijs voor de vrede van 1986. Dit heeft het Noorse persbureau NTB meegedeeld. President Ronald Reagan, premier Da vid Lange van Nieuw-Zeeland en de nazi-jaagster Beate Klarsfeld staan ook op de lijst van kandidaten, aldus het persbureau. Verder worden het Internationaal Olympisch Comité en de internationale padvindersbeweging genoemd als kanshebbers. Maar Bob Geldof, de man achter de pro jecten die grote sommen gelds opbrachten voor de honger bestrijding in Afrika, is dit jaar de voornaamste kandidaat voor de vredesprijs. lostenrijkse ijnhandelaar rijgt 8 jaar ENEN In Oostenrijk gisteren een 47-jarige jnhandelaar tot acht jaar straf veroordeeld we ns het toevoegen van di- ivleenglycol aan .14,2 ljoen liter -wijn. Zijn on kreeg een boete van igerekend 1.400 gulden, i hoogste straf die tot nu .in het Oostenrijkse jnschandaal van de zo- er van vorig jaar is gege- n bedraagt tien jaar ge- ngenis. Verdachte Palestijn opgepakt na kaping ISLAMABAD De autoritei ten in Pakistan ondervragen in verband met de kaping in Ka rachi een man die een vervalst Libisch paspoort had en zoeken naar een andere man, die zijn toevlucht heeft gezocht in het diplomatieke kantoor van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie in Islamabad. Salman Tara- ki is vermoedelijk een Palestijn, maar had een Libisch paspoort. De Libische regering heeft ie dere betrokkenheid bij de ka ping ontkend. De vier kapers zijn geïdentificeerd als Palestij- Zware straffen voor corrupte Russen MOSKOU Hoge functionarissen van het handelsdirectoraat van Moskou zijn wegens corruptie tot zware celstraffen veroordeeld. De voormalige chef van het directoraat, N. Tregubov, kreeg vijftien jaar, zijn plaats vervanger, Petrikov, twaalf jaar, zo meldde het blad Sovietskaja Rossija gisteren. Tre gubov heeft steekpenningen aangenomen. De chef van de levensmiddelenafdeling van het aan het Rode Plein gelegen waren huis GUM, Tveritinov, werd wegens omko perij en diefstal tot tien jaar veroordeeld. De chef van de handelsorganisatie voor het district Kuibisjev kreeg acht jaar, en een directeur van een ander groot levensmid- delenenbedrijf elf jaar. Hun bezittingen werden geconfisceerd. Huis VS: doodstraf drugshandelaren WASHINGTON Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich gisteren met overgrote meerderheid uitge sproken voor een nieuwe drugs- wet, die de doodstraf voor drugs handelaren mogelijk maakt. Verder wil het Huis dat militai ren worden ingezet bij de bestrij ding van drugssmokkel. Het wetsontwerp, dat met 392 tegen 16 stemmen werd aangenomen, moet nog naar de Senaat. Het Pentagon is tegen een militaire rol in de strijd tegen drugs. „Daardoor worden de strijd krachten afgehouden van hun eigenlijke taak". Opperrechter in overtreding ARLINGTON De Ameri kaanse hogerechter William Rehnquist is vorige week aan gehouden omdat hij een snel heidslimiet van 50 km per uur had overschreden. De 62-jarige Rehnquist, die door president Reagan is voorgedragen als opvolger van de terugtredende opperrechter Warren Burger, werd op 4 september gesnapt bij een radarcontrole. Behalve te snel rijden werd de rechter ten laste gelegd dat hij zijn kentekenbewijs niet bij zich had en zijn rijbewijs had laten verlopen. Muziek uit maag hond SHREWSBURY De 13-jarige Marcus Waters in Shrewsbury in Engeland miste zondag zijn wek ker, die was afgesteld op het door het orkest van Glenn Miller be roemd gemaakte nummer „Ame rican Patrol". De volgende och tend hoorde zijn moeder de wek- kermuziek. „We zochten ons een ongeluk, maar vonden de wek ker niet. Mam hoorde de muziek de volgende morgen wéér, en toen ging ons een licht op en dachten we aan Fudge (de jonge Boxer van de familie)". De die renarts verloste Fudge operatief van de wekker. Marcus had ech ter de smoor in dat zijn wekker klokje in stukken en brokken naar buiten kwam. Kliniek voor slachtoffers Tsjernobyl MOSKOU De Sovjet-Unie opent in okto ber een speciaal 600 bedden tellend hospi taal en een kliniek voor patiënten met stra lingsziekte. Het complex in de buurt van Kiev is bedoeld voor registratie en behan deling van de slachtoffers van de ramp in Tsjernobyl. Door de registratie kunnen exacte gegevens worden bijgehouden van de mensen die aan straling werden blootge steld. Tot het centrum horen ook een insti tuut voor stralingskunde, een instelling voor klinische stralingskunde en een voor de voorkoming van schade als gevolg van radio-actieve straling. De Sovjets komen verder met wetenschappelijke normen voor de maximale stralingsbelasting waaraan werknemers van kerncentrales mogen worden blootgesteld. Koelsysteem kernfabriek Hanau lekt (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het koelwatercircuit van de Reaktor Brennelement Union (RBU) in Hanau, in de Duitse deelstaat Hessen, is lek. Dagelijks vloeien zes a zeven - kubieke meter licht radioactief besmet koelwater weg in de bodem onder de opwerkings fabriek. De RBU vervaardigt ongeveer tachtig procent van de in de Duitse kerncentrales gebruikte brandstofelementen. Volgens het bedrijf is er geen schade voor mens of milieu. Over het in bedrijf nemen van de fabriek voor brandstofele menten loopt al ongeveer elf jaar een rechtszaak. Nog steeds beschikt de RBU niet over alle vereiste vergunningen. Klap voor SDI-project door vertrek van genie LIVERMORE Een bril jante wetenschapper, die een sleutelrol vervulde in het Amerikaanse SDI-pro ject, heeft door ontslag te nemen een enorme slag toegebracht aan het ruim tewapenprogramma. Dit is vernomen van collega's. De 32-jarige Peter Hagelstein, die verantwoordelijk was voor het ontwerp van de röntgenla- ser, legde onlangs zijn functie neer bij het Lawrence Liver- more National Laboratory. Het geesteskind van Hagelstein vormt een van de sleutelon derdelen van het SDI-onder- zoek naar een raketafweersys teem in de ruimte. Hij gaat zich nu bezighouden met me disch onderzoek aan het Mas sachusetts Institute of Techno logy (MIT), zo deelde een woordvoerder van het labora torium mee. Hagelstein stu deerde ooit aan het MIT elek trotechniek en computerkun- de. Het toonaangevende weteri- schappelijke tijdschrift Science 1 noemde Hagelstein, een klas siek geschoolde pianist en componist, in 1984 een van Amerika's knapste koppen. Op zijn twintigste kreeg hij een aanstelling bij het Livermore laboratorium, het grootste on derzoekscentrum op het ge bied van kernwapens in de Verenigde Staten. Het is niet bekend waarom Hagelstein ontslag heeft geno men bij Livermore. Maar vol gens een van zijn collega's had hij grote moeite met het idee dat zijn werk ooit gebruikt zou kunnen worden voor militaire doeleinden. Hagelsteins benoe ming bij het MIT zal volgens een collega vrijwel zeker lei den tot een röntgenlaserpro- gramma voor medisch ge bruik. Nieuwe aanslag op Salt-verdrag WASHINGTON De VS dreigen opnieuw door de bo vengrens voor strategische kernwapens van het SALT-2- akkoord met de Sovjet-Unie te gaan. Nu doordat de marine heeft besloten twee Poseidon- onderzeeërs met zulke raket ten te moderniseren. Dit is be kendgemaakt door functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Presi dent Reagan besloot in mei zich niet langer aan SALT-2 te houden, een verdrag met de Sovjet-Unie om de strategische bewapening aan beide zijden te beperken. ONDERZOEKEN IN VS TONEN AAN: Kingen Mandela Coretta Scott King, de weduwe van de vermoorde Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King, heeft in Soweto een bezoek gebracht aan Winnie Mandela. Winnie Mandela had laten weten dat zij Scott King alleen zou ontvangen als deze afzag van haar voornemen om een bezoek te brengen aan president Pieter Bot ha. „Dit was voor mij een van de grootste en zinvolste ogenblik ken van mijn leven", zei Coretta King na haar bezoek dat eigen lijk maar tien minuten had zullen duren. Het afscheid tussen bei de vrouwen was emotioneel (foto). De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft inmiddels gevraagd om een onderhoud bij de terugkeer van mevrouw King in Washing ton. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Tele visieprogramma's over zelfdoding leiden tot een verhoogd aantal zelfdo dingen onder tieners. Dat is de conclusie van twee recente Amerikaanse on derzoeken. l&t is nu voor 't eerst aange toond dat er verband bestaat tussen publiciteit over zelfdo ding en een verhoogd aantal gevallen van zelfdoding direct na die publiciteit. De universiteit van Californië heeft 12.500 gevallen van zelf doding onder tieners, die plaatsvonden tussen 1973 en 1979, diepgaand onderzocht. De Columbia Universiteit in New York hield het onderzoek in de periode 1984-'85. In de VS gaan dan ook stem men op om de tv-publiciteit over zelfdoding te beperken. De wetenschappers zeggen dat de journalisten terughoudend heid moeten betrachten bij de behandeling van het onder werp. Dat geldt nog meer voor films waarin de zelfdoding van een van de hoofdpersonen is te zien. De onderzoekers hebben geconstateerd dat veel slacht offers zichzelf op precies de zelfde wijze om het leven brengen als in de films. De grote televisiemaatschap pijen hebben al laten weten dat in het ohderzoek niet is ge let op de positieve effecten die documentaires over zelfdoding bij een groot publiek tot gevolg hadden. Een aantal niet bij het onder zoek betrokken deskundigen heeft laten weten dat sommige tvHdtzendingen inderdaad tot een verhoogd aantal zelfdodin gen kunnen leiden, maar dat die zelfdodingen vroeger of la ter toch zullen plaatsvinden. Volgens hen verhaasten de uitzendingen de beslissing van de slachtoffers alleen maar. In de VS komen jaarlijks 1700 tieners in de leeftijdsgroep van 13 tot 17 jaar door zelfdoding om het leven. Zelfdoding is de tweede doodsoorzaak in die .leeftijdsgroep. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ten de ontvoering van en de moord op Carrasco, die journa list was van het oppositieblad Analisis. Zij willen dat de au toriteiten haast maken met hel identificeren van de daders opdat „de moordenaars zo hard kunnen worden gestraft als de wet toestaat". Volgens de officiële versie werd de journalist maandag, de dag na de mislukte aanslag op Pino chet, door onbekenden van zijn bed gelicht en enige uren later met tien kogelwonden in het hoofd buiten Santiago ge vonden. Het is voor het eerst sinds de afkondiging van de staat van beleg op zondagavond dat hoge officieren de moord op een tegenstander van het be wind veroordelen. De gruwe lijke gebeurtenis heeft bij de bevolking grote angst gewekt voor de opleving van de „doodseskaders". Behalve Car rasco, zijn dinsdag twee lijken gevonden van oppositieleden, die eveneens maandag uit hun huizen werden gehaald. Op de dertiende herdenking van zijn staatsgreep heeft Pi nochet de oppositie scherp aangevallen en verklaard het terrorisme met wortel en tak Ie zullen uitroeien. Hij drong er bij de oppositie op aan sa men te werken met de militai re regering. Hij veroordeelde ook in scherpe bewoordingen acties binnen de kerk. „Het is jammer dat sommige kerklei ders hun eigen interpretatie Chileense ambassadeur weer op BZ ontboden DEN HAAG De Chileense ambassadeur in Nederland, Rios de Marimon, is gistermid dag opnieuw op het ministerie van buitenlandse zaken ontbo den. De Nederlandse regering maakt zich kennelijk steeds meer zorgen over het lot van de vier studenten die dinsdag door de geheime politie uit au to's van de Nederlandse am bassade in Santiago werden gesleurd, en gisteravond nog steeds niet waren vrijgelaten. De afgelopen dagen zijn in Santiago de lijken gevonden van tegenstanders van het Pi- nochet-bewind die kennelijk door agenten van de geheime politie waren ontvoerd en ver moord. van hun pastorale missie erop nahouden", aldus Pinochet. „Vandaag vraag ik de almach- tigde God mij toe te staan te leven en te strijden voor de vrijheid van mijn land", zo schreeuwde hij aan het slot van de twee uur durende toe spraak. „Zolang Hij het mij toestaat, zal ik al mijn energie ten dienste stellen van dit land". )nderzoek naar 1 iedwongen |terilisaties n Berlijn ONN In West-Berlijn is g >n onderzoek op gang geko- en naar de praktijken in een ziekenhuizen voor psy- natrische patiënten. Het ver goeden bestaat dat systema- sch patiënten zijn gesterili- zonder dat zij daarvoor ®^iestemming hebben gegeven. 2 05 1 veei gevallen waren de be- f25 okkenen ook niet in staat de 0.70|greep goed dan wel af te 3.26 euren onderzoek blijkt al maan- Ijpn aan de gang te zijn, maar door het openbaar ministe- t nu toe geheim gehou- Volgens woordvoerder 51(Jeuhaus van het openbaar mi- isterie wordt op het ogenblik iderzocht in hoeverre de pa- ënten in slaat zijn geweest de» de sterilisatie wettelijk ereiste toestemming te geven, oor een aantal artsen in Ber- I )n blijkt dwangmatige sterili- itie van geestelijk gestoorden psychiatrische patiënten auwelijks een discussiepunt, ij noemen deze vorm van ste- lisatie „een niet in de wet ge- i egelde speelruimte". Vaak okoefenen de ouders van eestelijk gestoorde jongeren ruk op de artsen uit om tot erilisatie over te gaan, omdat i de verantwoording voor ventuele kleinkinderen niet 'illen dragen, de VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Gedienstig schoot Kareltje Knetter toe, want was duidelijk: de plicht riep. Dapper dook hij plenzende regen in en soppend kwam hij op fijn rubberlaarsjes naar de auto gelopen. „Hoe liter had meneer gehad willen hebben?" Woeg hij nijver en met kundige hand wipte hij Ie afsluiter al van de benzinetank. „Smijter- laar dertiginsk!" antwoordde Opopol en met Lamengeknepen ogen keek hij Kareltje aan. Het s duidelijk, dat hij zich afvroeg waar hij dit entje toch eerder gezien kon hebben. Doch tseling wist hij het weer. Geestdriftig hief hij armen omhoog en brullend van vreugde acht hij eruit: „Pofferdikski! De kleine schaat- t en boksert! Hahaha! Daar moet op gedron- worden. hi ha ho!" In zijn geestdrift rukte hij Kareltje de slang van de benzinepomp uit de hand en voortvarend bracht hij de straalpijp in zijn mond. Slobberend en genietend slikte hij het brandbare goedje naar binnen en hij scheen helemaal niet te merken dat-ie benzine dronk in plaats van kokalodka, wat een vreemd licht werpt op de kwaliteit van deze drank óf op het smaakvermogen van Opopol. Daar willen we af zijn. „Pas op, meneer!" gilde Kareltje nog en geschrokken rukte hij de heer Istietof de benzi neslang uit de mond. doch niet nadat hij eerst snel de pomp had afgezet. „W..waarom deed u dat?" vroeg de kleine leerlingsmid ontdaan. Maar Opopol antwoordde niet en likte slechts genietend de laatste druppeltjes van zijn lippen. \NTIAGO Hoge Chi- Hun verklaring viel sa- dor Allende, die generaal j ense officieren hebben men met de dertiende Augusto Pinochet aan de moord op de linkse verjaardag van de staats- macht bracht. S jrnalist José Carrasco greep tegen de socialist!- Ue tovelhebters van de vlj(de ipia scherp veroordeeld, sche regering van Salva- divisit. van dc. landmacht laak- (Vervolg van voorpagina) ALEXANDRIË De Is raëlische regering vindt dat er geen onafhankelij ke Palestijnse staat mag komen in de bezette ge bieden en dat slechts kan worden onderhandeld met Palestijnen die geen banden hebben met de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO. De top met de Egyptische pre sident. waar Peres sinds zijn aantreden in '84 voor heeft ge ijverd. kon doorgaan omdat beide landen woensdag ter el- fer ure een akkoord sloten over de al jaren voortslepende kwestie-Taba. Het akkoord werd gisteren getekend. Het grensgeschil wordt aan een in ternationale arbitragecommis sie van vijf juristen voorgelegd die met een bindende uit spraak zal komen. Peres en Moebarak spraken in het Engels zonder tolken en zonder andere medewerkers. Er werden geen bijzonderhe den bekendgemaakt, maar naar verluidt zou de sfeer vriendelijk zijn. Peres is van daag na een twee gespreksron de met Moebarak naar Israël teruggekeerd. - Peres zei met „nieuwe ideëen" te zijn gekomen. Hij bena drukte dat Israël er niet op uit is andere volken te overheer sen en zei de „koude vrede" met Egypte te willen beëindi gen. Moebarak sneed vooral de Palestijnse kwestie aan. Peres heeft echter van zijn kabinet de opdracht gekregen zich'te concentreren op het verbete ren van de betrekkingen met Egypte en slechts over het Palestijnse probleem te spre ken in het kader van de ak koorden van Camp David (waarin wel over het Pale stijnse volk wordt gesproken, maar niet over de PLO). De „top op een laag pitje" is de bekroning van het premier schap van Peres, dat volgende maand afloopt. Dan zal minis ter van buitenlandse zaken Shamir premier worden. Voor de Egyptische bevolking is de top een controversieel onderwerp. De oppositie en een deel van de pers maken groot misbaar over de ontmoe ting. Moebarak zou verraad plegen aan de Palestijnse zaak, omdat hij heeft ingestemd met een ontmoeting zonder dat vooruitgang is geboekt. De meeste Egyptenaren verwel komen de vrede met Israël, maar willen niet dat de ban den al te vriendschappelijk worden met wat nog steeds wordt beschouwd als „de vij and van het Palestijnse volk". Tussen Israël en Egypte be staan geen grote meningsver schillen over het houden van een internationale vredescon ferentie over het Midden-Oos ten, zo heeft Moebarak giste ren gezegd na zijn eerste on derhoud met Peres. Hij zei dat er een merkbare verandering was in het Israëlische stand punt over de Palestijnse kwes tie. Hij gaf echter geen nadere bijzonderheden. Rellen bij f bezoek Thatcher Geheime opvoedingskampen voor zwarte jongeren JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse oppositiepartij Pro gressieve Federale Partij PFP heeft de regering gevraagd ope ning van zaken te geven over wat de partij „geheime heroriën tatiekampen" .noemt voor jongeren, die in de afgelopen tijd uit gevangenschap op politieke gronden zijn ontslagen. Kinderen die vrijkomen na gevangen genomen te zijn op grond van bepa lingen krachtens de noodtoestand zouden documenten moeten tekenen, waarbij zij zichzelf verplichten naar deze kampen te gaan. Het bureau voolichting van het ministerie van onderwijs zou alleen hebben toegegeven dat „vroegere gevangenen in jeugdcentra op bepaalde plaatsen zitten". Het bezoek van de Britse premier That cher aan Noorwe gen, dat al in het te ken stond Van on enigheid over kwes ties als olieproduk- tie en zure regen, is verder ontsierd door de ernstigste rellen die zich sinds jaren in dat land hebben voorge daan. Een groep van ongeveer 1.500 demonstranten wist gisteren door te dringen tot het ter rein van kasteel Akershus, waar Thatcher een staatsbanket bij woonde. Politie trad met wapenstok en traangas op tegen de menigte. al van landen is gisteren gedemonstreerd tegen de dertien jaar oude dictatuur-Pinochet. In sterdam trokken ongeveer drieduizend mensen met spandoeken door de stad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5