Kamer positief Heibel rond helikopter-order ijOverval op s militairen opgelost Eis twaalf jaar voor huurmoord Verbaal vandalisme onderwerp landelijk voetbaloverleg KONINKLIJK HUIS BINNENLAND £cidóc6omcmt VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 lam moet rustiger worden MSTERDAM Ben W van Amsterdam illen een einde maken aan de geluidsover- st op de Dam door het toezicht daar te erscherpen. Er zijn klachten van omwo- enden binnengekomen over lawaai dat eroorzaakt wordt door spontane muziek- itVoeringen op het plein. Daarom zal voor et optrekken van grote bouwsels en Stella 's geen toestemming meer worden ver end. Voor kermissen zoekt men naar an- >re mogelijkheden. loge straf heroïnehandelaar EN BOSCH Een 40-jarige man uit eesch. W.C., is gisteren door de rechtbank Den Bosch voor het importeren van ten inste 200 kilo heroïne veroordeeld tot de aximum-gevangenisstraf van zestien jaar. e verdachte zou jarenlang aan het hoofd 'bben gestaan van een heroïnelijn. Vijftien jaar voor moord op filiaalhouder DORDRECHT De rechtbank van Dordrecht heeft de 22-jarige M. M. uit Zwijndrecht giste ren veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De rechtbank achtte bewezen dat M. zich heeft schuldig gemaakt aan onder meer het doodschieten van de 38-jarige filiaalhouder J. Nouwen van de Verenigde Spaarbank in diens woning in de nacht van 4 op 5 mei van dit jaar. De rechtbank achtte M. verder schuldig aan twee gewapende overvallen op de supermarkt Gruma en de Verenigde Spaarbank in Zwijn drecht, waarbij ongeveer 70.000 gulden werd buitgemaakt, gijzeling van een psychiater van het Pieter Baancentrum, invoer van 2,5 kilo hasj vanuit Marokko en een serie inbraken in woningen en winkels. De officier had twintig jaar geëist. De mede-verdachte kreeg vier jaar celstraf. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis in Almere overhandigde burge meester drs C. de Cloe drie ere-penningen van de stad aan de beman ning van de Dutch Vi king. De ballonvaarders Henk en Evelien Brink en Wim Hageman (v.l.n.r.) landden des tijds na hun Altantische overtocht in Almere. IDA EN KLEINE CHRISTELIJKE PARTIJEN BEZORGD OVER VRIJSPRAAK IN EUTHANASIEZAAK (Van onze parlementaire redactie) j 'EN HAAG De meer- erheid van de Tweede amer heeft positief gere op de vrijspraak ie het Haagse gerechts- of heeft bevolen met be- rekking tot een al vier tar slepende euthanasie- aak. Het ging om een arts it Purmerend die vier iar geleden euthanasie e leegde bij een 95-jarige >i rouw. Zij had om levens beëindiging gevraagd we gens ondraaglijk geestelijk lijden. Alleen het CDA en de kleine christelijke partijen toonden zich verontrust over de vrij spraak van de arts. „Er is nog wel ruimte voor de hoop, dat er geen soepeler euthanasiebe leid komt, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we van daag een stapje terug zijn ge raakt", zei het CDA-kamerlid Borgman gisteravond in een interview voor de EO-televi- sie. Borgman vraagt zich af of er sprake is van een kentering in het justitiële vervolgingsbe leid inzake euthanasie omdat de procureur-generaal, die na mens het ministerie van Justi tie optreedt, ook op ontslag van rechtsvervolging had aan gedrongen. In het regeerakkoord tussen CDA en VVD is afgesproken dat het vervolgingsbeleid niet zou worden gewijzigd zolang de coalitiepartners het nog niet over de euthanasiekwestie eens zijn. Borgman heeft hier over twee weken geleden (na het verzoek om vrijspraak door de procureur-generaal) al schriftelijke vragen gesteld Wetgeving Van PvdA-zijde werd gisteren gezegd dat de uitspraak van het Haagse hof de noodzaak van nieuwe wetgeving inzake euthanasie onderstreept. Het uitblijven van een wettelijke regeling zou er volgens de PvdA toe kunnen leiden dat de rechterlijke macht zelf gaat uitmaken wat wel en niet toe laatbaar is, hetgeen in PvdA- ogen een ongewenste ontwik keling zou zijn. De VVD heeft er geen bezwaar tegen dat de rechters in afwachting van een euthanasiewet de richting aangeven in het maatschappe lijk denkproces over levens- VVD-onderhandelaar Nijpels dit ook meermalen gezegd. D66 noemt de uitspraak van het gerechtshof „baanbrekend en in meerdere opzichten toe te juichen". De Democraat Kohnstamm kondigde aan dat zijn fractie zal blijven pogen een euthanasiewet tot stand te brengen op basis van het wets ontwerp van mevrouw Wes- sel-Tuinstra, voormalig ka merlid voor D66. Volgens Kohnstamm is het „baanbre kend, dat het Haagse hof zich niet heeft begeven op het on begaanbare pad van het uiteen rafelen van geestelijk lijden enerzijds en lichamelijk lijden anderzijds". De artsenorganisatie KNMG stelt in een reactie dat het ei genlijk onjuist is pijn lichame lijk lijden te noemen en lijden zonder pijn geestelijk lijden. Pijn lijden en ook ander lijden zijn in wezen geestelijk lijden, al is bij pijn meestal een licha melijke oorzaak aan te wijzen. Het ging in deze zaak om een bejaarde patiënte die ernstig psychisch leed. STOOP ERKENT ONDERSCHATTING AMSTERDAM Het verbale vandalisme het discriminerende schelden moet worden meegeno men in het landelijk over leg met het LOV, het Landelijk Overleg Voet balvandalisme. Dat was gisteravond het be langrijkste akkoord tussen het FC Den Haag-bestuur en de door voorzitter De Stoop uitge nodigde gesprekspartners van de Anne Frank Stichting, het Samenwerkend Verzet, het Auschwitz Comité en het CIDI. Het gesprek in Amster dam ontsteeg de aanleidingen de anti-semitische leuzen tijdens het recente duel Ajax- FC Den Haag en de late reac tie van afkeur daarop van de zijde van het FC Den Haag-be stuur en leidde tot een eensgezinde bereidheid het verbale vandalisme als een alge meen maatschappelijk probleem te zien. FC Den Haag en de stichtingen zullen elk apart de noodzaak om oplossingen tegen racistische en anti-semitische kreten schriftelijk aankaarten bij het LOV, waarvan de KNVB deel uitmaakt. De huidige publici teitsgolf en gerichte voorlichting op scholen moeten de onwe tendheid van de „onschuldige" 12- tot 16-jarige schreeuwerds van anti-semitische leuzen ongedaan maken. „Maar een menta liteit kun je niet veranderen", aldus het Haagse CDA-raadslid en FC Den Haag-man Pieter den Duik. De voetbalbond heeft zich tot nog toe opvallend afzijdig gehou den van de affaire waarbij enkele Haagse supporters Ajax be zochten onder het roepen van „wij gaan op jodenjacht". Voorzit ter Dé Stoop van FC Den Haag gaf na de alerte kritiek van de bovengenoemde stichtingen zijn fout vlak na de overschaduwde zege op Ajax toe. In alle oprechtheid sprak hij gisteren in het Apollo-hotel: „Ik heb de zaken ip1Gestald Deze drie heren en een dame hebben zich letterlijk geïnstalleerd iA n de Brabanthallen, waar vandaag en morgen de vierenveertig- eijste tentoonstelling „Het Nederlandse trekpaard" wordt gehou- Een beetje paardenliefhebber laat zijn viervoeter niet snel in ende steek, vandaar dat vrij veel mensen de nacht op het stro n<|doorbrachten. ne I s DEN HAAG De marechaussee in Noord-Holland heeft met de aanhouding van zeven verdachten de overval op twee patrouillerende militairen van de Rip- 'perdakazerne in Haarlem op 20 oktober vorig jaar op gelost. Drie verdachten hebben bekend de overval te hebben gepleegd, de andere vier zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Op .10 september zijn door het rechercheteam van de mare chaussee Noord-Holland op diverse adressen in Amsterdam huiszoekingen verricht, waarbij in één van de woningen een .aantal vuurwapens met munitie werd aangetroffen. Dit was een uitvloeisel van een langdurig onderzoek naar aanleiding van de overval, waarbij twee patrouillerende militairen met geweld en onder bedreiging van vuurwapens gedwongen werden hun uzi- pistoolmitrailleurs en de daarbij behorende munitie af te geven. Eén van ivï overvallers was in 1985 gelegerd op de Ripperdaka- zerne. Tijdens de overval was hij nog militair. Het bezit van vuurwapens voor eigen gebruik was het motief van de overval. INDUSTRIE-LOBBY OP VOLLE TOEREN DEN HAAG Neder land schijnt geen defen sie-order te kunnen plaatsen zonder daar herrie over te krijgen. De Walrus-onderzeeërs bleken veel te duur, het aantal compensatie-or ders voor de F-16 straal jagers bleek vies tegen te vallen en vorige maand nog werd bekend dat de geplande opknapbeurt van de 450 Leopard- tanks te veel geld gaat kosten. Geen wonder dat het parlement een beetje zenuwachtig begint te worden nu Defensie op het punt staat nieuwe ge vechtshelikopters aan te schaffen. Staatssecretaris Van Houwe- lingen brak begin dit jaar het ijs met de mededeling dat de Mangusta-helikopter van het Italiaanse Agusta-concern „in principe" een geschikte op volger zou zijn van de verou derde Nederlandse Alouette- helikoptervloot, die vooral voor verkenningen gebruikt wordt. In eerste instantie zouden twintig Mangusta's A-128 besteld kunnen wor den voor totaal 760 miljoen gulden. Vanaf 1995 moeten er nog eens dertig tot veertig van een modernere versie bijkomen. Dat gaat de staats kas de lieve som van 2,5 mil jard gulden kosten. Maar nog vóórdat één gulden is overgemaakt of intentie verklaringen zijn onderte kend, is de kamercommissie voor defensie al over de staatssecretaris heengevallen. De verouderde Alouette uit de Nederlandse militaire helikoptervloot moet plaatsmaken voor een geschikte opvolger. De liefdesverklaring van Van Houwelingen aan het Italiaanse Agusta-concern is vrijwel de voltallige commis sie in het verkeerde keelgat geschoten. Het is, zoals ka merlid Ad Ploeg het deze week verwoordde, niet ver standig om met één fabrikant te flirten terwijl nog meerde re kandidaten in de wachtka mer zitten. Nederland zou als gewiekst handelsland de con currenten zo veel mogelijk tegen elkaar moeten uitspe len. Dat laatste lijkt alsnog aardig te lukken. Er is de laatste weken een enorme lobby van helikopterfabrikanten op gang gekomen. De concur renten roepen in koor dat ze door de Nederlandse staatsse cretaris gepasseerd dreigen te worden en zetten alles op al les om hun ontwerpen en prototypes voor nieuwe ge vechtshelikopters onder de aandacht van de Nederlandse beleidsmakers te brengen. Er wordt geborreld, gedineerd en geproost en vrijwel elke dag zijn er demonstraties en presentaties van helikopters van Engelse, Amerikaanse, Franse en Duitse industrieën. Operette De schermutselingen aan het Nederlandse politieke front worden inmiddels binnen de EG niet afgedaan als afge zaagde operette, maar met overweldigende belangstel ling gevolgd. Nederland wordt binnen de NAVO im mers het eerste land dat een order voor gevechtshelikop ters gaat plaatsen. Met het oog op de nagestreefde stan daardisatie zal de Nederland se order dus meewegen bij de keuze die andere NAVO- partners maken. En vrijwel alle bij de verdragsorganisa tie aangesloten landen bezin nen zich op de aanschaf van nieuwe helikopters, die een belangrijke rol moeten gaan vervullen in de nieuwe de fensiestrategie. Uitgerust met hypermoderne wapensyste men biedt de helikopter im mers een bijzonder snel en flexibel instrument voor tankbestrijding. Al met al dient zich interna tionaal een gigantische markt aan voor de helikopterbou wers. Toch is Agusta op dit moment nog de enige heli kopterfabrikant die een spe ciaal toestel als anti-tankwa pen ontwikkeld heeft. Een toestel dat bovendien al sinds 1983 zonder problemen vliegt. Voorwaar een comfor tabele marktpositie. De heli kopters van de andere fabri kanten (Aérospatiale, West- land. MBB en Sikorski) moe ten óf nog omgebouwd wor den óf hebben een veel alge menere taak. In dat laatste geval zijn ze aanzienlijk duurder dan de Mangusta. Voor de defensiecommissie is het niettemin nog maar hele maal de vraag of Nederland wel behoefte heeft aan een zo gespecialiseerde wentelwiek als de Mangusta. Bovendien doet de concurrentie zijn ui terste best de Italiaanse heli kopterbouwer met allerlei „extra aanbiedingen" af te troeven. Agusta en de Itali aanse regering mogen dan honderd procent compensatie bieden door tegenorders te plaatsen bij de Nederlandse industrie (o.m. Fokker, RDM, DAF en Oldelft), het aas dat de andere fabrikanten de Ne derlandse overheid voorhou den is ook niet mis. Zo zou Aérospatiale de Nederlandse industrie willen inschakelen bij de bouw van de wapen systemen voor de Dauphin helikopter. En Sikorski heeft zelfs aangeboden een nieuwe fabriek in Nederland neer te zetten voor de bouw van Apache-helikopters. Vandaag heeft de lobby bij de presentatie van de Man gusta op de vliegbasis Ypen- burg opnieuw op volle toeren gedraaid. Bij Defensie, dat is inmiddels wel duidelijk, gooit de Mangusta de hoogste ogen. Maar de parlementaire de fensiecommissie kan de order als ze het wil nog vele maan den tegenhouden. Eerst, zo heeft de aanstaande commis sievoorzitter Ploeg laten we ten, zal Van Houwelingen heel duidelijk alle voor- en nadelen van de diverse heli- kopterontwerpen en even tuele alternatieven op een rijtje moeten zetten. Des noods wordt het hele Man- gusta-project afgeblazen, zo heeft Ploeg al gedreigd. Waarmee het nog maar de vraag is of Nederland bij de helikoptervernieuwing in NAVO-verband écht het voortouw zal (durven) ne men. PAUL KOOPMAN 13 september Prinses Juliana woont in de Domkerk in Utrecht de plechtige zitting bij die wordt gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond Heemschut. Verder is de prinses in het Muziek centrum Vredenburg In Utrecht aan wezig bij het jubileumconcert ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van het Jostiband Orkest, het huisor kest van de Hooge Burch, een cen trum voor geestelijk gehandicapten in Zwammerdam. Prins Claus opent als beschermheer van Scouting Nederland in Ameron- gen het nieuwe Scoutingcomplex „De Kameel" openen. Prins Bernhard opent in het Museum Flehite in Amersfoort de tentoonstel ling „Hoynck van Papendrecht". Deze expositie wordt gehouden ter gele genheid van het vierde lustrum van de Nederlandse vereniging ter beoe fening van de militaire historie „Mars et Historia". FRIEMELS MlW 2CWï KEES H0SPT wArc/sr van stress. ZAC V6L VCCR Z'H STUDIE mHBN.tteMhK Eindrapport over Walrus- brand duurt nog maanden DEN HAAG Twee commissies zullen een onderzoek instellen naar de brand aan boord van de Walrus-onderzeeër, zo heeft staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) de Tweede Kamer meegedeeld. Het zal nog wel enkele maanden duren voordat het eindrapport over de oorzaak van de brand gereed is. De staatsse cretaris weigerde gisteren in te gaan op suggesties als zou de brand zijn veroorzaakt door sabotage. Onder leiding van de offi cier van justitie te Rotterdam wordt ook een justitieel onderzoek ingesteld, maar dit is gebruikelijk bij grote branden. Kamervragen over gemeentelijke herindeling van Midden-Betuwe DEN HAAG De CDA-kamerleden Mateman, Van der Burg en Hennekam willen van minister Van Dijk (binnenlandse za ken) weten hoe hoog de kosten zijn van de late behandeling door de Tweede Kamer van een voörstel tot gemeentelijke her indeling van de Midden-Betuwe. De behandeling van het voor stel werd in april onderbroken en eerst zeer recent voltooid. In mondeling te stellen vragen verwijzen zij naar een uitlating van de vroegere staatssecretaris Van Amelsvoort, die stelt dat in de kwestie van de herindeling „bewust op uitstel (is) gespeeld en de zaak over de verkiezingen is heengetild, in de hoop dat er dan een andere samenstelling van de Kamer zou zijn". eerst iets te gemakkelijk bena derd. Dacht dat het de volgen de dag wel vergeten zou zijn. Die denkfout heeft mezelf op gebroken. Verbaal vandalisme heeft altijd bestaan, maar niet in deze vorm, niet met dit ac cent. Dit was voor ons ook De stichtingen vinden dat FC Den Haag iets van zijn verant woordelijkheid ten opzichte van het gedrag van zijn sup porters kan laten merken door sancties in het leven te roepen, zoals iemand die fout geweest is de toegang tot het stadion te ontzeggen. Volgens Stoops rechterhand Fred van Hal be staat die mogelijkheid al, maar is de praktische uitvoerbaar heid heel moeilijk. Maar de club gaat zeker over een nieuw beleid praten. Stoop: „Van de Haagse politie hebben we in elk geval de toezegging dat als iets dergelijks in het Zuiderparkstadion gebeurt, de schuldigen ogenblikkelijk zul len worden gearresteerd". Ook de stichtingen voelden wel aan dat de kreten van de overtredende FC Den Haag supporters niet per se anti-se- mitisch bedoeld hoefden te zijn, maar ook domweg anti tegenstander, in dit geval anti- Ajax. En Ajax staat al sinds ver voor de laatste wereldoor log bekend als een club waar van veel joden lid zijn. Joke Kniesmeijer van het Ausch witz Comité vertelde zelfs te zijn opgebeld door een suppor ter van FC Den Haag die een eigen staaltje van historische logica ten gehore bracht. „Jood mag niet, maar voor wat moeten we ze dan uitschel den?", had deze haar ge vraagd. „Het is irrelevant of iemand bedoelt wat ie roept. Hoe komt het over, daar gaat het om", aldus Joke Kniesmeijer. „Dit lossen we binnen een jaar niet op, maar veel mensen zouden zich veel veiliger voelen als na een half jaar of een jaar een club als FC Den Haag, de KNVB en het Openbaar mi nisterie kunnen laten zien dat ze energie hebben gestopt in de bestrijding van verbaal vandalisme". HERMAN JANSEN Brinkman coördineert homo-beleid DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) zal het kabi netsbeleid ten aanzien van ho- mosexualiteit coördineren. Het besluit het ministerie van WVC met de coördinatie te be lasten is genomen met het oog op het feit dat dit departement reeds jaren het „meeste speci fieke beleid op dit terrein voert", aldus premier Lubbers gisteren in een toelichting. Met deze beslissing komt het homo-beleid definitief niet on der het emancipatiebeleid te vallen. De Nederlandse Vere niging tot Integratie van Ho- mosexualiteit COC heeft met „gemengde gevoelens" kennis genomen van dit feit. Kinderen milieubewust door wateronderzoek APELDOORN Om leerlingen van de hoog ste klassen van het basisonderwijs milieube wust te maken en inzicht te verschaffen in de kwaliteit van het oppervlaktewater, is voor hen een waterproject ontwikkeld. Het project be staat uft een opdrachtenboekje c#i een water- werkkist. waarin allerlei materialen zitten waarmee de leerlingen aan de waterkant proe ven kunnen doen. Zo kunnen ze bekijken wel ke stoffen er in het water zitten en welke die ren er leven. Samenstellers van het project zijn de centra voor biologie-onderwijs in de ge meenten Apeldoorn, Ede en Wageningen en het Zuiveringsschap Veluwe. DEN HAAG Een gevangenisstraf van twaalf jaar is gisteren op de Haagse rechtbank geëist tegen een 41- jarige Hagenaar. Mr. J. de Waardt, de officier van justi tie, is van mening dat er genoeg bewijs is om aan te nemen dat deze verdachte eind 1984 een ex-beroeps bokser inhuurde om zijn concurrent in de Haagse pros titutiewereld, Tinus Fens uit de weg te ruimen. Ook is de Hagenaar volgens de officier medeplichtig aan de po ging tot doodslag op Albert Fens, de jongere broer van Tinus. Zij werden op 17 december 1984 in de hal van een makelaarskan toor aan de Anna Paulownastraat door een man onder vuur ge nomen. Tinus, die in de Haagse onderwereld een voorname rol speelde, overleefde de aanslag niet. In alle verklaringen die na de schietpartij zijn afgelegd, komt de Hagenaar als de opdracht gever voor deze executie naar voren. „Het is een aaneensluitend verhaal", oordeelde mr. De Waardt gisteren. De verdachte zelf voelt zich het slachtoffer van een complot, opgezet door de fami lie van het slachtoffer. „Ik heb nooit wat persoonlijks tegen Ti nus Fens gehad". Zijn raadsman, mr. J. van der Plas: „Fens had heel veel vijanden. Er zijn tussen de betrokken personen, het slachtoffer en de plaats waar de moord is uitgevoerd, allerlei verbanden te leggen". Eén van de getuigen verklaarde tegen over de politie: „Tinus vroeg er om vermoord te worden". De rechtbank wijst over 14 dagen vonnis.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3