„Geen gevaarlijker wezen dan de mens!" Verantwoorde beslissingen? aan tafel Eeidóc1 kerk en wereld beroepingen Schooiuuijzer weer brieven lezers ACHTERGROND fi&tdaeSou/iq/nl VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986PAGIN Bezwaarschriftenaktie tegen defensiebelasting De Beweging Weigering Defensiebelasting (BWDI begint tij- dens de vredesweek (20 - 27 september) met een bezwaar schriftenaktie. De bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen een bezwaarschrift bij de belastingen indienen. Daarin protesteren ze tegen het deel van de belastingen dat voor defensiedoelein den is bestemd. Zij vragen de inspecteur het belastingbedrag met dit deel te verlagen waarop dit in het vredesfonds van de BWD kan worden gestort. Er ongeveer 100 plaatselijke BWD- werkgroepen. Ruim 2.000 mensen houden een symbolisch deel of het gehele bedrag van de defensiebelasting in. De aktie is volgens BWD niet in strijd met de wet. Het „illegale" karakter van de weigering om defensiebelasting te betalen weerhield veel mensen hiervan. Rabbijn Hirsh: Verlosser komt in 1988 De ultra-orthodoxe rabbijn Moshe Hirsh heeft aangekondigd dat de Messias in 1988 zal verschijnen. Hirsh is de leider van de fel anti-Zionistische sekte Neturei Karta en zei dat de Verlos ser in het jaar 5749, joodse kalender, komt. De leden van Neturei Karta weigeren de staat Israël te erken nen omdat zij vinden dat de joodse staat niet eerder mag wor den opgericht dan na de komst van de Messias. De getallen op de joodse kalender worden geschreven in letters en de letters van het jaar 5749 vormen omgekeerd het Hebreeuwse woord Tizmah (U zult vreugdevol zijn). Dat is volgens Hirsh het teken dat de komst van Messiah komende is. Ook baseert Hirsh zijn voorspelling op uitspraken in het boek Daniel. Oorlog is het enige spel waarbij beide partijen verliezen Sir Walter Scott Mr. Claessens neemt afscheid van CMC Vandaag neemt na een perio de van veertien jaar, waarvan elf jaar als directeur, mr. Th. M A. Claessens officieel af scheid van het Centraal Mis sie Commissariaat, het servi ce-instituut voor missionaris sen en r.-k. kerkelijke ont wikkelingswerkers in Oegst- geest. Hem werd een receptie aangeboden. Claessens wordt binnenkort vice-voorzitter Raad van beroep en ambtena rengerecht in Den Haag. Tijdens zijn directeurschap heeft Claessens zich met name ingespannen om een be vredigende oude-dag-voorzie- ning te treffen voor terugke rende Nederlandse missiona rissen. Ook heeft Claessens er voor gezorgd dat missionaris sen van andere sociale rege lingen gebruik konden ma ken. Daarnaast nam hij het initia tief voor het Jongeren Vrij willigers Corps, een soort par ticuliere tegenhanger van de door de overheid opgezette Stichting Nederlandse Vrij willigers. Bij zijn afscheid zal hem het eerste exemplaar overhandigd worden van een brochure waarin een handzaam over zicht wordt gepresenteerd van de activiteiten van het CMC. Hoge Raad vindt klacht Goerees ongegrond De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. W.J.M.Berger, heeft de klacht die het evangelis tenechtpaar Lucas en Jenny Goeree bij hem in dienden tegen de Zwolse rechtbank ongegrond verklaard. Het Zwolse echtpaar had de klacht ingediend naar aan leiding van het gerechtelijk vooronderzoek tegen hen wegens antisemitisme. De informatie van dit vooron derzoek zou hen via de pers ter ore zijn gekomen. De evangelisten noemden dit op zijn zachtst gezegd onzorg vuldig van de rechtbank en klaagden hierover bij de Hoge Raad. De Zwolse rechtbank heeft zich echter niet onbehoorlijk of onoir- baar gedragen, zo motiveert Berger zijn beslissing. Hoewel de rechter-commis- saris het echtpaar zijn ex cuus aanbood over het feit dat het de informatie over het gerechtelijk vooronder zoek via kranten had verno men, was dit niet genoeg. Zij deden hun beklag -zonder succes- bij de Hoge Raad. Aanleiding tot het gerechte lijk vooronderzoek tegen het evangelistenechtpaar was midden vorig jaar een arti kel in hun gospelblad „Evan" begin 1985. Volgens de officier van justitie werd daarin de indruk gewekt dat wat de joden in de twintig ste eeuw is aangedaan aan vervolging en moord hun ei gen schuld is en geweten moet worden aan de keuze van de joden tijdens het pro ces tegen Jezus, namelijk de vrijlating van Barabbas en daarmee de kruisiging van Jezus. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen: naar Schagen. J.Leij- dekkers le Oude en Nieuwe Nie- dorp; naar Nootdorp. J A.Wouden berg. laatstelijk predikant te Put- tershoek, wonende te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn, drs.W.Wes- lerveld te Geleen. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Heemse. M.Brandes te Groningen-Oost. DISCUSSIEREN OVER OORLOG EN VREDE BIJ DE SVP Als het over oorlog en vrede gaat, gedragen sommigen van ons zich alsof zij al verlost zijn. Zij weigeren dienst en willen de kernwapens het liefst afschaffen. Anderen daarentegen die zich zeg gen met de realiteit bezig te houden, beklemtonen juist het belang van de dienstplicht en het be staan van afschrikkings wapens voor het bewaren van de vrede. Voor de kerk is het echter zaak onderscheid te maken tussen de toekomstige staat die ons einddoel is en. de situatie in dit on dermaanse. Wil de kerk zinvol spreken over vraagstukken van oorlog en vrede, dan moet zij wel terdege beseffen bin nen welke context zij spreekt. De Duitse jezuïet Carlo Hu- ber. hoogleraar aan de pause lijke Gregoriana-universiteit in Rome was gisteren zeker een van de opmerkelijkste sprekers op een conferentie van de Stichting Vredes Poli tiek in Bussum. Een uiterst bont gezelschap van theolo gen. humanisten, militairen, veiligheidsambtenaren, pro testanten. katholieken praat daar twee dagen lang over de rol van de kerken in het nu cleaire tijdperk. Een confe rentie die georganiseerd werd door en voor mensen die vóór de komst van het IKV het al leenrecht hadden in discussies over oorlog en vrede. De wat vergrijsde veiligheidselite had zich omringd met mensen uit de kerken, die nooit zoveel op hebben gehad met het poli tiek spreken van de kerk. Carlo Hubers betoog werd door dr. S. W. Couwenberg. als oud KVP'er vertrouwd met en nog steeds gefasci neerd door de moeizame rela tie geloof-politiek getypeerd als een verhaal uit de „oude Thomistische doos" Niette min een verhaal dat ondanks zijn klaarblijkelijke ouderdom verrassend overkwam. Niets van de kruistochtenmentali teit die zich van sommige ker kelijke kaders meester maakt wanneer gesproken wordt van het absolute kwaad: de kruisraket. De katholieke Hu- ber werkte met zijn relative rende opvattingen verfrissend op het dogmatisme van som mige van zijn (protestantse) Nederlandse gespreksgenoten. Er is bij hem zeker nog leven na de kruisraket. Spitsroeden De militaire strateeg in het gezelschap, de Brusselse hoog leraar Desmet had anders dan Huber geen enkel vertrouwen in de mens: Deze is in-slecht. Ik praat niet met de Russen omdat ik ze aardig vind, hooguit omdat ik het noodza kelijk vind. Waarop Huber dit wantrouwen beantwoordde met de opmerking: geen ge vaarlijker wezen dan de mens! Conclusie: dat zo zijnde, rest ons niets anders het toch maar te proberen het met de Russen op een akkoordje te gooien. Niet alleen principes voerden bij Huber de boven toon, maar ook realisme en dat wist men te waarderen Geen wonder was het dat de oud-praeses van de hervorm de synode ds. Cees Roos. woordvoerder van de Raad van Kerken in dit gezelschap van anti-IKV-gezinden. spits roeden moest lopen toen hij voorzichtig probeerde uit te leggen dat de kerken omwille van het welzijn van de mens wel gedwongen zijn hun mond open te doen over de kernraketten. Dat stuitte op ongeloof in de zaal en bij an dere sprekers. Het woord „macht" kwam in Roos' ver haal niet voor en was het daar nou juist niet om begonnen? Probeerde de kerk niet via de vredesbeweging verloren ge- gane macht terug te winnen? Roos hield voet bij stuk, ook al zei hij niet vies te zijn van macht. Dat hém uitgerekend deze behandeling moest over komen was des te pijnlijker omdat uitgerekend Roos met de groeiende politieke rol van het IKV steeds veel moeite heeft gehad. Aan het IKV wilde de confe rentie trouwens geen woor den vuil maken, ook al bleef de nachtmerrie van deze or ganisatie wel boven de confe rentiegangers zweven. Maar dat gebeurde in een sfeer van ingehouden triomfalisame. Had zij feitelijk niet afgedaan nu haar strategie om de kruis raketten tegen te houden was mislukt? Als de conferentie echter goede diensten kon be wijzen om de kerk definitief haar plaats te wijzen of niet langer het werk van de vei- Begroeting in Het Spant: V.l.n.r. Oud premier De Jong (r). minister Van den Broek van buitenlandse zaken (midden) en de Amerikaanse VN- ambassadeur Richard Schitter ligheidselite te verstoren, dan was zij niet voor niets ge weest! Toch waren de discussies op de conferentie zo kerkelijk geladen dat de enige huma nist in het gezelschap, dr. J. van Noordwijk zich als een kat in een vreemd pakhuis voelde. Op uiterst steriele wij ze verkondigde hij het stand punt van het Humanistisch Verbond zonder op zijn ge sprekspartners in te gaan. Het was de enige keer dat oud premier De Jong, die als voorzitter van de conferentie optrad, zich genoodzaakt zag een spreker af te remmen. Hij voldeed er schielijk aan. Minister Van den Broek had aan het begin van de confe rentie de toon gezet met een citaat van de Rotterdamse bis schop Bar. Daarin zegt deze dat het de rol van de kerken in een democratische samen leving is het menselijk be wustzijn op een realistische wijze te vormen. Dat betekent volgens mgr. Bar dat het kwaad wordt erkend als een realiteit, maar dat we ook uit genodigd worden dit kwaad te bestrijden en proberen te ver mijden Daar ligt bij uitstek de taak van de kerk in onze maatschappij. De burgers kunnen dan in het publieke debat praten met de juiste mentaliteit. Zij kunnen im mers onderscheid maken tus sen wat werkelijkheid is en wat een illusie. De Amerikaanse ambassadeur voor mensenrechten Richard Schifter stal met een fraai be toog over de westerse men senrechten alle harten toen hij zei dat de bron voor de Amerikaanse idealen van recht en vrijheid te vinden waren bij Willem van Oranje. Toen hij hem vervolgens in heel behoorlijk zeventiende- eeuws Nederlands citeerde, kon de conferentie niet meer stuk. PAUL VAN VELTHOVEN Islamitisch fanatisme in Noord-Afrika „De christenen in Noord-Afrika hebben te lijden onder een groeiend islamitisch fanatisme: discriminatie door radicale moslimkringen is de laatste tijd aanmerkelijk toegenomen". Aldus de inspecteur van de Evangelische Zending in Opper- Egypte (EMO). ds. Eberhard Troeger, op de jaarvergadering van zijn organisatie. Het wordt steeds moeilijker met moslims een zinnig gesprek over geloofszaken te voeren, aldus ds. Troe ger. daar zij op school en in de media elke dag genoeg argu menten aantreffen om zich antichristelijk op te stellen. Evan gelische activiteiten die vroeger oogluikend werden toegestaan, zijn thans niet meer mogelijk. Volgens ds. Troeger kan het in Egypte ieder ogenblik tot een revolutie komen naar Iraans mo del. KEK sluit af met vredesboodschap Ter afsluiting van acht dagen beraad heeft de Konferentie van Europese Kerken KEK donderdag een vredesbood schap gepubliceerd. Daarin staat dat vrede stichten de al lerbelangrijkste taak is van de kerken in Oost- en West-Eu ropa. Door woord en daad dienen de kerken aan te stu ren op het neerhalen van de muren van wantrouwen die tussen Oost en West zijn opge richt, zodat de koude oorlog kan worden vervangen door een warme vrede, aldus de boodschap. De 210 afgevaar digden van 118 niet-katholie- ke Kerken uit 26 Europese landen koesteren de hoop dat de Conferentie over veilig heid en samenwerking in Eu ropa daartoe een belangrijke bijdrage kan leveren. De KEK-vergadering besloot verder de oecumenische be trekkingen met de Rooms- Katholieke Kerk te verster ken, ook al nodig om de vre desconferentie tot een succes te maken. Voorts wil de KEK samen met de RK Kerk zich sterk maken voor het bijleg gen van het religieuze conflict in Noord-Ierland, terwijl ver der de aanbeveling werd ge daan „de eigen kerkelijke te genstellingen in het licht van het evangelie op te lossen". Men leest en hoort momenteel erg veel over de voorgeno men bezuinigingen in het on derwijs. Alle reden om ook in deze onderwijsrubriek daar aandacht aan te besteden. Vooral ligt het daarbij in de bedoeling om de zaken nog eens op een rij te zetten, het in z'n totaliteit te bekijken en enkele accenten te leggen. In het najaar van 1971 werd in de Jaarbeurshallen in Utrecht een enorme onder- wijsdemonstratie gehouden, die sindsdien nauwelijks in omvang en hevigheid is over troffen. Zij was gericht tegen de voorgenomen onderwijsbe- zuinigingen van minister Van Veen (de latere VNO-voorzit- ter). Deze sprak na afloop de historische en ook veel ver guisde woorden: „Ik be schouw dit als een ondersteu ning van mijn beleid". Ja, dat klinkt wel merkwaar dig als ze zo tegen je aan het protesteren zijn. Maar critici gaan dan voorbij aan wat meestal achter de schermen aan zo'n bezuiniging is voor afgegaan. Zulke maatregelen worden eerst in het kabinet bespro ken. En geloof maar, dat de betreffende bewindsman zich daar niet zo maar bij neerlegt. Het is regelmatig voorgeko men dat pas na hevig verzet van de minister of staatssecre taris het besluit werd geno men. Die zal verder ook voor speld hebben, dat er hevige protesten uit het onderwijs zullen komen. Het zou hem misschien zelfs wel tegenval len als dat niet gebeurde. De minister van Financiën zou dan wel eens kunnen denken: Ze protesteren niet eens... dan kan er misschien nog wel meer worden bezuinigd! Zo moet ook niemand menen, dat minister Deetman zich binnenskamers in het kabinet zo maar bij het bezuinigings bedrag van 1 miljard heeft neergelegd. Daar is natuurlijk wel wat aan voorafgegaan. Tekenend is in dit verband een uitspraak van hem dat hij er aan twijfelde of het voor hemzelf „wel wijsheid was, dat hij een nieuwe ambtspe riode had aanvaard". Al 15 jaar is er nu op het on derwijs bezuinigd. Het aan deel van de onderwijsbegro ting in het totaal van de rijks uitgaven is in die tijd gedaald van 22 naar 15%. Dat gaat om ettelijke miljarden! En toch heeft minister Deet man het weer geaccepteerd. Hij schijnt relatief nog te zijn ontzien, maar hij heeft toch de politieke verantwoordelijk heid op zich genomen om in vier jaar 1 miljard om te bui gen. En hij heeft ook, daar voor is hij lid van het kabinet, dit bedrag mee afgewogen te gen de bezuinigingen op de andere rijksuitgaven. Want dat zijn de twee te onder scheiden vragen: Is het rede lijk dat het onderwijs dit geld inlevert, gezien de situatie in het onderwijs en is het gezien de toestand van 's lands finan ciën in de afweging met ande re departementen reëel dat onderwijs dit bedrag „inle vert"? Op beide vragen heeft minister Deetman ja gezegd en daarvan moet hij straks verantwoording afleggen in het parlement eri ook aan het onderwijs. Protesten Er wordt weer alom hevig ge protesteerd. Uitdrukkingen als „woedend", „verbijsterd", „actie" etc. rollen in overvloe dige mate van de drukpers. En dan zal het mensen buiten het onderwijs ongetwijfeld op vallen dat ieder tegen de be zuinigingen in z'n eigen sector protesteert, zonder een afwe ging te maken met andere be zuinigingen. In zo'n situatie nemen ouders toch een ande re plaats in dan onderwijsge venden. Zij willen voor hun kinderen niet alleen goed on derwijs, maar voor de toe komst nog een groot aantal andere dingen die het Rijk al lemaal geld kosten en die niet allemaal tegelijk kunnen. Dat vergt opnieuw een afweging. Toch vraag ik hier een bijzon dere aandacht voor de'onder wijsgevenden. Al 15 jaar wordt er in hun sector bezui nigd. En dat in een periode dat er in het onderwijs ontzet tend veel gebeurd, veranderd is. En dat in een periode ook dat hun gemiddelde werkbe lasting èn door de maatschap pelijke omstandigheden èn door alle veranderingen onge twijfeld sterk is toegenomen. Steeds vaker kom ik onder wijsgevenden tegen die die met een veelzeggend „ze be kijken het maar" het in feite laten afweten. Ze hebben voor hun gevoel teveel moe ten inleveren. En dat is dus misschien toch wel de ernstig ste vraag die gesteld moet worden bij de komende on- derwijsbezuinigingen: vergen we zo langzamerhand niet te veel van die onderwijsgeven den? En dan is dat nog meer een psychologische dan een materiële kwestie. Ieder weet toch, dat de kwaliteit van ons onderwijs in belangrijke mate bepaald wordt door de moti vatie van de onderwijsgeven den? Parlement Het parlement zal natuurlijk straks in feite de beslissing moeten nemen. Dat is ook het juiste adres voor alle protes ten. Met name de Tweede Ka merleden die onderwijszaken behartigen zullen de komende tijd heel wat te verstouwen krijgen. Maar zij zijn niet de enige verantwoordelijke parlemen tariërs. De fracties moeten straks stemmen. Dat betekent, dat zij in hun geheel de eind afweging moeten maken waar door drs. K. de Jong Ozn. het hier om gaat. Twee afwe gingen dus: is het verant woord voor het onderwijs, is het verantwoord in de totale afweging? Nu zijn, m.n. grote fracties, vaak nogal verko kerd: „ieder vecht voor z'n ei gen winkel". Maar ik hoop dat deze keer de niet-onder- wijsmensen in de fracties niet zullen zeggen: bij onderwijs kan er nog wel wat af. maar het onderwijs echt bekijken in het grotere geheel van onze samenleving. Pas als zo heel bewust beslissingen worden genomen kunnen ze ook te genover die samenleving wor den verdedigd. Dan krijgen we met z'n allen het onder wijs dat we verdienen. De toekomst tal dan leren of we daar nu voldoende in hebben geïnvesteerd of dat we het er bij hebben laten zitten tot schade van onze kinderen. Snijbonensoep met een paprikasneetje - griesmeelpudding met bramensapsaus (vegetarisch) Voor twee: 1 grote ui, kerrie, 1 lepel olie, 8 dl water, 2 groentebouillontabletten, 250 g snijbonen, 3 aardappelen, 0,5 liter witte bonen uit blik of glas, zout, peper, selderij; 2 sneden brood, uitje, 10 g margarine, 1 paprika, 1 to maat, 2 plakken kaas; 0,5 liter melk, 45 g griesmeel, 35 g suiker, circa 200 g bra men, 1 dl water, 1 theelepel aardappelmeel, suiker naar smaak, citroenessence. Fruit dunne uisnippers met kerrie lichtbruin in de olie. Voeg het water met de bouillontabletten toe en breng de massa aan de kook. Doe er de fijn of grof gesnipperde snijbonen en de geschilde aardappelen bij en laat de soep twintig minuten koken. Stamp de gare aardappelen fijn en doe de witte bonen met hun inmaakvocht bij de soep. Laat deze nog een paar minuten opstaan en maak haar af met zout, peper en fijnge knipte selderij. Rooster het brood. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine. Bak al omscheppende stukjes paprika drie minu ten mee en vervolgens nog even de in partjes gesneden to maat. Verdeel het paprikamengsel over de sneden brood en leg daarop de kaas. Leg het brood onder een hete grill om de kaas te laten smelten. Of bak de sneetjes in een koekepan met margarine, met het deksel op de pan, tot de kaas gesmol ten is. Kook de pudding een halve dag van tevoren. Breng alle melk aan de kook, strooi er al roerende griesmeel en suiker in en laat het mengsel vijf minuten zacht koken. Doe de hete pudding in een natgemaakte vorm, laat hem afkoelen en zet hem koel weg. Kook de gewassen bramen vijf minuten in het water en wrijf ze door een zeef. Bind het sap met aardap pelmeel, doe er suiker en citroenessence bij en laat het koud worden. Schud de pudding uit de vorm, schenk er een deel van de saus omheen en geef de rest er apart bij. JEANNE de V eCÜ Bezonnen koers De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft tijdens een zinningsbijeenkomst haar prioriteiten voor de komende binetsperiode gewijzigd. Het terugdringen van het f ringstekort komt voor de liberalen in het vervolg niet la) op de allereerste plaats. Het streven zal bijvoorbeeld gericht zijn op verlaging van de belasting. Het verleggen van de accenten is in zoverre opmerkej dat voor het kabinet juist op aandringen van de Wij het terugdringen van het financieringstekort in de pralj nog steeds als een van de hoogste prioriteiten geldt. De ai' re coalitiepartner, het CDA, heeft daar altijd de nodige i te mee gehad, omdat de christen-democraten de bevordefb van de werkgelegenheid en het terugdringen van de wL loosheid altijd voorrang hebben willen geven. Fractielel De Vries heeft dat deze week nog eens onderstreept ink interview met onze krant. De bestrijding van de werklj heid mag niet ondergeschikt worden gemaakt aan het vd gen van het financieringstekort, aldus het standpunt vaij CDA-fractie. De opvallende verschuiving van de prioriteiten bij kan derhalve een heilzame werking hebben op de VVD-coalitie. Beide regeringspartijen zien het omlaag bi gen van het financieringstekort nu kennelijk nog slechts een geschikt middel om de samenleving financieel-ecs misch er weer wat gunstiger uit te doen zien en niet lai] als een doel op zich. De bezinning bij de VVD heeft nog meer elementen opa verd die wellicht een gunstig effect op het tweede kabir1 Lubbers kunnen hebben. Bijvoorbeeld het stellige voofe men van de liberalen in deze kabinetsperiode niet langen trachten via conflictsituaties met de CDA-fractie result*» te bereiken, maar zoveel mogelijk harmonieus samen te v1' ken met de coalitiepartner. De rustige en weloverwogen p° Voorhoeve lijkt in de VVD veld te winnen en dat is een P de zaak. EeN duidelijk voorbeeld daarvan was deze week napil jarenlang touwtrekken tussen de fracties van CDApc VVD de onverwacht snelle en bevredigende afwikkel van het debat over de mediawet. De VVD stelde zich tenjrr te redelijk op en beloofde voortaan niet alleen naar de lei- maar ook naar de geest van de omroepparagraaf in hetj geerakkoord te handelen. WlJ geloven niet dat die omwenteling bij de VVD ook 1 kent dat met succes wordt gezaagd aan de stoelpoten vail kersverse politieke leider van de VVD, vice-premierl Korte. De kans dat De Korte door zal gaan in de wat wf enigszins naar publicffeits- en sensatiezucht neigende stijft de jaren onder Nijpels. lijkt ons vrij klein. De vooraansU de VVD-politicus De Korte heeft er immers ook altijd I van gegeven zich met een opmerkelijke soepelheid te I nen aanpassen aan veranderende omstandigheden. Nu eil lerwege in de VVD wordt gevraagd om een rustiger, verwogen en meer volwassen aanpak, zal De Korte zichl getwijfeld aan die nieuwe situatie snel als een kameleon ten aan te passen. Vrij zonnig DE BILT (KNMI) Morgen, zaterdag, ziet het er voor het midden en noorden van Ne derland vrij goed uit. Er zijn perioden met zon. en het blijft op de meeste plaatsen droog. Het zuiden van het land kan wat meer bewolking krijgen. Daar is ook een kleine kans op wat regen. Vannacht wordt de minimumtemperatuur circa 7 graden. Het maximum mor genmiddag ligt bij een graad of 'r iii Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- Hoger en langer Tot onze verbazing lazen we enige tijd geleden dat de deu ren in sommige nieuwbouw huizen hoger zullen worden. Men kan er blijkbaar niet aan voorbij gaan, dat de tegen woordige jeugd groter (langer) wordt dan de ouderen. Wij zijn ook begiftigd met lange benen en daarom wilden wij hogere meubelen kopen. Wij gingen naar de meubelshow van de Leidato in de Leidse Groe- noordhallen en vroegen om hoger meubilair. Dat bleek niet mogelijk: er worden al leen maar meubelen in stan- daardmafen gemaakt. Daarbij gaat men voorbij aan het feit, dat er geen standaard mensen zijn. Wij vragen ons af of het meubilair veel duurder zou zijn, als de poten 8 of 10 centi meter hoger worden of als ook de toiletpot hoger zou zijn. Dan hoeven wij tenminste niet met onze kniëen tegen onze kin te zitten en konden mak kelijker uit een stoel opstaan. Fam. Van Saase, HAZERSWOUDE. Tippelzone Welke idioot haalt het in zijn hoofd, om onze mooie bossen zo te laten verpesten, door er een tippelzone van te maken. Het maakt mij niet uit of dat mannen of vrouwen zijn, al leen ik vind het wel een ge vaarlijke situatie voor de ge zondheid. Denk maar aan AIDS. En wij moeten maar be zuinigen op de gezondheid. Wte moet dat betalen, de oud jes die hun bejaardenhuizen moeten verlaten, want ergens moet er naar verloop van tijd die zieken verpleegd worden, dat zit er dik in, want het zijn geen gecontroleerde hoeren die voor het raam zitten. Mevr. M. L. de Ron, Den Haag. 16. Er is weinig wind, krad of minder. Ook de zondag vrij zonnig te beginnen, in de loop van de dag zuj bewolking en regenkans ter worden. Weersvooruitzichten voorj Europese landen, geldig zaterdag en zondag: n Zuid-Scandinavie: Half j zwaar bewolkt en enkele en. Middagtemperatuur ti 12 en 17 graden. Britse Eilanden. Ierland: selend bewolkt en enkele en. Middagtemperatuur va graden in Noord-Schotlancfc» 19 in Zuidoost-Engeland. Benelux, Noord-Frank Half tot zwaar bewolkt en|r kele buien. Middagtempr tuur tussen 17 en 21 grade Midden- en Zuid-Frank r Half tot zwaar bewolkt ersi en toe regen- of onweersbiid Middagtemperatuur tussend en 27 graden, in de Pyrenëd tot 30 graden. Spanje, Portugal: Perid met zon, maar langs de ui kust van Spanje en Porti half tot zwaar bewolkt I buien. Middagtempera» tussen 24 en 30 graden. Duitsland. Vooral zaterdag en toe regen. Zondag wi lend bewolkt en op de mei plaatsen droog. Middagtenl ratuur van 17 graden in I noorden tot 24 in het zuidj Alpengebied: Af en toe maar vooral aan de zuidzj ook enkele regen- of onwa buien. Middagtemperat) omstreeks 22 graden. Italië, Joegoslavische kust:) rioden met zon en vrij overal droog. Middagtemp» tuur van 25 graden in noorden tot 30 graden in| zuiden. 1 WEERRAPPORT HEDENMORGEN Stockholm Warschau Wenen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2