Veel winkeliers kunnen hogere btw niet innen Consument Stichting Lifeline, met de officiële ingebruikname van de Lifeline noodhulp en service-organisatie Lubbers noemt onderzoek naar inzet noodzakelijk Peres en Moebarak oneens over Palestijnse kwestie HET WEER Vrijdag 12 september 1986 77e jaargang no. 23602 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 1 2300 AA, lel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l.I.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) I. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losser tADVERTENTIE Afzender: Siemens Nederland N.V., Afd. Beveiliging Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Premier Lubbers heeft minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) gisteren een steun tje in de rug gegeven bij diens pogingen het aantal rijksambtenaren de ko mende vier jaar met 20.000 te verminderen. Hij noemde het noodzakelijk dat alle departementen worden doorgelicht op in zet en efficiency en sprak de veronderstelling uit dat het overheidsapparaat best een aantal arbeids plaatsen zal kunnen mis sen zonder dat de kwali teit van de dienstverle ning wordt aangetast. In een interview voor het tele visieprogramma Den Haag Vandaag zei Lubbers dat de opmerkingen van Van Dijk over de geringe inzet van veel ambtenaren „met een beetje ironie moet worden bekeken", maar dat de onderliggende ge dachte wel serieus moet wor den genomen. „Ik kom zoals u weet uit het bedrijfsleven. Daar spelen dit soort zaken ook. Wij plachten in ons be drijf altijd te zeggen: hier werkt ongeveer de helft. Dat is natuurlijk ironie. Maar het is wel nodig dat er zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid geregeld aandacht wordt besteed aan de inzet, de motivatie, de produktiviteit en de kwaliteit". Volgens Lubbers moet er in eerste instantie niet worden gedacht aan gedwongen ont slagen bij de ministeries. „Zo veel mogelijk moet getracht worden via natuurlijk verloop het aantal arbeidsplaatsen te verminderen. Als iemand met de vut gaat, dient men zich af te vragen of die stoel nog wel moet worden opgevuld". De premier bepleitte ook een be tere verdeling van het werk op de departementen, „want sommige afdelingen zijn over belast en andere juist onderbe last". De ambtenarencentrales heb ben aangekondigd volgende week van minister Van Dijk te willen horen waar hij zijn be kritiseerde opmerking op heeft gebasserd. Een brief met het verzoek om er in het eerst komende ambtenarenoverleg over te praten is naar Binnen landse Zaken gestuurd. (ADVERTENTIE) alesa blij iet amnestie oor politieke evangenen 9)ARSCHAU De vroe- 9hre leider van Solidari- 91 it, Lech Walesa, heeft jdiiteraard zeer tevreden" gereageerd op de aange- g^ondigde vrijlating van jle Poolse politieke ge- ingenen. Het bewind in farschau maakte gisteren ekend dat aanstaande baandag enkele honder- 9! en politieke gevangenen orden vrijgelaten. Onder 9(en bevinden zich alle g^og gevangen zittende ac- visten van Solidariteit. 9É 'alesa waarschuwde de auto- 9( leiten echter dat „er alleen gc n garantie is dat de gevange ssen zich niet weer spoedig iet politieke gevangenen vul- n, als men in Polen de weg an politiek pluralisme be lt andelt". Bij een eerdere am- ïstie, in 1984, werden ook le politieke gevangenen vrij platen. maar de gevangenis- "8 n stroomden daarna weer 1 vol. De kwestie van de alitieke gevangenen was tot m usverre ook een hinderpaal f ,oor verbetering van de be- ekkingen van Polen met de 'S. Op het moment dat de urtjmnestie bekend werd, kwam politie in heel Polen overi- ens in actie tegen de opposi- e. Daarbij werden veel spul- :n in beslag genomen, maar iemand is aangehouden. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGGEBS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjeè vanaf 30.- p.dag. fevaarlijk speelgoed: ,0° oete voor importeur >oo. r >00 LMELO Otto Simon, de >00. rootste speelgoedimporteur >50. 'an Europa en met vestigin- en over heel het land, is gis- 'ren door de economisch poli- erechter in Almelo veroor- eeld tot een boete van 4.500 ulden. De rechter achtte het ewezen dat het concern ge- aarlijk en in Nederland niet oegelaten speelgoed had inge- 'oerd en verkocht. Zo bleek 350/ Ie verf van met name politie- 'utootjes en poppen te veel [iftig lood en barium te bevat ten en zaten er ook naar noepgoed ruikende kleine jummetjes in het assortiment. ,Daar hadden kinderen ge- lakkelijk in kunnen stikken", Idus de rechter. Open huis onder de blote hemel BONN Een compleet inge richt woonhuis trof de politie van Darmstadt dezer dagen aan in het dorp Gross-Zim- mern. toen ze wegens buren gerucht ter plaatse was geroe pen. Er ontbrak echter wat aan het kennelijk bewoonde huis. Wanden en een dak wa ren nergens te bekennen. Maar op op een bank lag de bewoner rustig te snurken. Van burengerucht bleek geen sprake en de politie trok zich daarom zonder ingrijpen te rug. De „bewoner" was een zwerver, die zijn moede lijf te rusten had gelegd op een bank die bij het grofvuil aan de weg stond. Enkele stamgasten in een aanpalende kroeg hadden dat gezien. Zonder de zwerver in diens slaap te storen, richt ten ze de directe omgeving knusjes in. In de omgeving vonden ze bij het grofvuil al lerlei spullen waarmee ze een complete woon-slaapkamer annex keuken rond de slaper opbouwden. Voor de bank werd een tapijt neergelegd, in een boom hingen ze gordijnen en lampen op. Op het aanrecht stond een broodsnijmachine en een tv-toestel en staande sche merlamp ontbraken evenmin aan het geheel. De vuilophaal dienst heeft zich de volgende morgen over de „woning" ont- De Egyptische president Hosni Moebarak en de Israëlische premier Shimon Peres hebben gisteren een onderhoud met elkaar gehad. Het was voor 't eerst in vijf jaar dat een Egyptische leider een topontmoeting met zijn Israëlische collega had. ALEXANDRIË De Is raëlische premier Shimon Peres heeft gisteren in de Egyptische havenstad Alexandrië een eerste on derhoud gehad met presi dent Hosni Moebarak. Het was de eerste topontmoe ting in vijf jaar tussen een Egyptisch staatshoofd en een Israëlische premier. Peres zei te hopen op een „toe nadering van gedachten" over het doorbreken van de,impas se in het vredesproces. Er zijn echter nog grote meningsver schillen tussen Peres en Moe barak over de Palestijnse kwestie. In Egypte, Israël en onder de Palestijnen waren de meningen verdeeld over het belang van het topgesprek. Zowel Israël als Egypte bena drukten het belang van de Palestijnse kwestie voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. De Egyptische eerste-minister Ali Lutfi zei dat de Palestijnse kwestie wordt beschouwd als een on derdeel van de nationale vei ligheid van Egypte. Het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen is de belangrijk ste voorwaarde voor een om vattende en blijvende vrede, zo herhaalde Lutfi het Egypti sche standpunt. Peres ging niet verder dan het aanhalen van een zin uit het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag van 1979: „De Palestijnen hebben het medebeslissingsrecht over hun eigen toekomst". aagse graffiti op hutting rond euwbouw Kamer IN HAAG De Haagse graffiti- k ep „The Split Force" gaat morgen schutting rond de nieuwbouw van Tweede Kamer met hun spuitkunst - levendigen. Het gaat om de schut- voor het voormalige hotel Central i de Lange Poten, dat wordt ver- iwd tot kantoorruimte voor het uwe parlementsgebouw. De Tweede mer zelf en het ministerie van IOM hebben 8.000 gulden beschik- ir voor de graffiti-groep, die onlangs de zaterdagse bijlage „Finale" van e e krant uitgebreid aan het woord 'am. De beschilderde schutting zal begin 1987 bijven staan. Rijk draagt scholen over aan gemeenten DEN HAAG Rectoren van de rijks scholen protesteren tegen plannen van minister Deetman in de komende jaren geleidelijk alle nog bestaande rijksscholen over te dragen aan de ge meenten. De rectoren zijn vandaag bij staatssecretaris Ginjaar ontboden. Het rijk heeft momenteel nog 59 scholen in eigen beheer. De meeste daarvan zijn scholen voor voortgezet onder wijs. De overdracht van het beheer en de exploitatie van de rijksscholen ge beurt uit het oogpunt van decentrali satie. Een bezuiniging levert de opera tie nauwelijks op, omdat de gemeen ten die de scholen overnemen een ex tra vergoeding van het rijk ontvan gen. Karate Bob vrij DEN HAAG De voormalige Joegosla vische geheimagent Slobodan Mitric wordt vrijgelaten, mogelijk vandaag al. Het gerechtshof in Den Haag heeft van daag bepaald dat „Ka rate Bob" niet naar zijn vaderland, waar hem de doodstraf wacht, mag worden uitgewezen. Het hof bevestigde het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag. Damrak reageert scherp op koersval Wall Street AMSTERDAM/NEW YORK De internationale aandelen hebben vanochtend op de Amsterdamse ef fectenbeurs scherp gereageerd op de koersval in Wall Street gisteravond. Unilever werd bij opening van de handeling al 16 minder waard en Kon. Olie ging di rect 6.40 omlaag. Kort na opening werd enig herstel merkbaar, in de hand gewerkt door de stijgende dol lar tot boven 2,37. Na een zeer chaotische handel in New York gisteren, sloot de toonaangevende Dow Jo- nes-index op 1792,89 punten: 87 punten lager dan woensdag. In punten betekent de daling een record, alleen in procenten uitgedrukt was de daling minder groot dan tijdens de beurskrach van 1929. Ameri kaanse beleggers zouden de hoop op een rentedaling in hun land, evenals in West-Europa en Japan, heb ben opgegeven. Pag.4: Rente lijkt laagste punt gepasseerd. HHHB Bejaardenverzorgster bekent moord op Leidschendamse vrouw LEIDSCHENDAM De 30-jarige bejaardenverzorgster C.M.P. uit Leidschendam heeft gisteravond bekend dat zij de 89-jarige weduwe Kolstee-Sluiter op vrijdag 22 augustus heeft vermoord. De bejaardenverzorgster werd afgelopen maandag aangehouden door de politie. De verdachte is vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie. Het slachtoffer woonde in één van de flats van het bejaarden complex Duivenvoorde. De verzorgster, die wist dat mevrouw Kolstee geld in huis had, werd door de weduwe betrapt bij dief stal toen zij eerder terugkwam van het toilet dan de hulp ver wachtte. De verzorgster raakte in paniek en wurgde haar. De politie kwam de dader op het spoor door twee kascheques die na de moord waren geïnd. Inmiddels heeft de verdachte ook de diefstal bekend van bankchèques en 800 gulden aan contant geld. Volgens een woordvoerder van de politie had de vrouw schulden. „De schulden waren echter niet schrikbarend". (ADVERTENTIE) NïtUWI RIJN 9 (CENTRTMI Die consument toch! Hij heeft in de loop der jaren al heel wat in de melk te brokkelen gehad. Nu eens wil hij dit, dan weer dat. Hij koopt ook van alles. Of juist niet. En soms heeft hij ook ergens een mening over. Nu laat het Centraal Bureau voor de Statistiek weer zijn oren hangen naar zijn in druk over de gang van zaken in de economie. En daar blijkt hij dan wat minder vertrouwen in te hebben. De consument is langzamerhand pessimis tischer geworden. In mei \yas hij nog tamelijk opti mistisch. Gelukkig is de consument over zijn eigen financiële situatie niet van mening veranderd. Die is goed. Zijn mening over de Leidse Courant is ook bekend. Als hij hem leest, loopt hij er mee weg. Vooral in het midden en noor den van het land perioden met zon en vrijwel overal droog. In het zuiden meer bewolking en kans op wat regen. Minimum temperatuur rond 7 graden. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Weinig wind. Zon op: 07.10; onder: 20.00. Schev. hoog water: 11.09 en 23.53; laag water: 5.36 en 18.38 uur. Krachttoeren van minister Brinkman Het is een krachttoer van ongeveer vijf jaar geworden om het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) onder éèn dak te krijgen. Met de ingebruikneming gistermiddag van het nieuwe gebouw in Rijs wijk door premier Lub bers is een eind geko men aan het heen en weer reizen tussen de vestigingen in Leid schendam en Rijswijk. Minister Brinkman van WVC heeft nu in navol ging van zijn collega's van onder meer Justi tie en Binnenlandse Zaken een fitnessruim te voor zijn ambtena ren. Want ondanks het vaak harde werk moet iedere ambtenaar toch monter en fit blijven. Zeker op het ministerie van Volksgezondheid. Foto: Tjerk Heringa. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. tarieven levert de overheid twee miljard gulden op. Te gen stemden PvdA en PPR. Ruding liet weten bereid te zijn een studie te doen naar de effecten daarvan voor arbeidsintensieve bedrijven (die duurder worden) en de mogelijke gevolgen die dat heeft voor het zwarte cir cuit. De Kamer ging ook akkoord met het afschaffen van de voorraadaftrek en het verlagen van de vermo gensaftrek van vier naar een procent. Dit levert de staat 1.8 miljard op. De overheid zal ook niet langer een financiële bijdra ge in de sociale fondsen le veren als compensatie voor het verlies dat ontstaat door het niet kunnen innen van premies of kwijtschelding daarvan. Desondanks gaan de sociale premies in 1987 niet omhoog, aldus minister Ruding. Dat is ondermeer mogelijk omdat de financië le reserves van de sociale fondsen toenemen door de aantrekkende economie het afnemend beroep op de verzekeringen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Telefoon (voor controle bezorging); RIJSWIJK Veel win keliers zullen de giste ren door de Tweede Kamer goedgekeurde verhoging van de btw niet kunnen invoeren op 1 oktober. Dat bete kent voor de consument dat de prijzen van veel artikelen voorlopig nog even ongewijzigd blij ven, aldus het Konink lijk Nederlands Onder- nemersverbond KNOV. Het KNOV stelt dat voor de meeste bedrijven en win kels de tijd veel te krap is om hun produkten voor 1 oktober van een nieuw prijskaartje te voorzien. De organisatie noemt de ma nier waarop de regering de btw-verhoging „door de Tweede Kamer heeft ge drukt, volstrekt onaan vaardbaar". Zij vindt het „zeer onbehoorlijk" om het bedrijfsleven op zo korte termijn met de verplichte prijsverhogingen „op te schepen". De verhoging van de btw-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1