Sporthal op NAL-terrein NAAL De Jostiband: 20 jaar muziek uit het hart Afscheid Leimuiden schrapt woonboten- haven aan Noordeinde Te weinig kantoren in de Rijnstreek LEIDEN OMGEVING£eid6e<2ou/umt VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1986 PAGINA lijf Ontbijtshow Een wervelende show van zang, dans, een spectaculaire uitvinding die een einde maakt aan het stelen van au toradio's en een smakelijk ontbijt met alles erop en er aan. Dat zijn enkele bestand delen van de derde Ontbijt show van dit seizoen, die za terdag in Winkelcentrum Leidsenhage in Leidschen- dam wordt gehouden. Een van de topattracties is dit keer het optreden van Lenny Kuhr. Leidsenhage is er niet alleen in geslaagd deze zan geres aan te trekken, maar ook de Maddies Act Dansers, een tien leden tellende dans groep uit Maassluis. Voor een ander muzikaal hoogtepunt zorgt de 60-jarige Gerard Ol- vers uit Zoetermeer. Hij brengt nummers van Frank Sinatra en Perry Como ten gehore. De Ontbijtshow be gint om negen uur en is rond twaalf uur afgelopen. Jazz Het vierde seizoen van jazz club De Wagenschuur in Lei derdorp begint op zondag 14 september met een concert van de Cyril Jazzband uit Parijs. Dit optreden vindt plaats in de Hollandsche Tuyn en begint om half vier. Andere concerten zijn: Jojo Swingband (4 oktober), Har lem Bound (1 november) en Big Band Voorschoten (29 november). De vaste concert avond is verplaatst naar de eerste zaterdagavond van de maand, aanvang telkens ne gen uur. De toegangsprijs be draagt zes gulden. Plok Theatergroep Plok brengt zondagmiddag de kinder voorstelling Rodo, Sok en de wonderschone Piane in Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude. In het stuk draait alles om Rodo, die met zijn knecht Sok op zoek gaat naar de mooie Piane om met haar te trouwen. Aanvang half drie, voor kinderen van af zeven jaar, entree 2,50 Stal Zondag wordt de nieuwe stal van de Coöperatieve Vereni ging Stal en Weide op het complex aan de Roovers- broekdijk in Lisse in gebruik genomen. De feestelijke dag begint om één uur met de openingstoespraak door voor zitter J.G.M. Verdegaal. Daarna volgt de receptie en de bezichtiging van de nieu we stal en vervolgens vindt er een steeplechase plaats waaraan onder meer wordt deelgenomen door paarden en pony's van leden en oud- leden en ruiters van de lan delijke rijvereniging St. Hu- bertus en de Pony Club Poe- leway. Verzamelbeurs Collector Service, evenemen tenverzorging voor hobbyis ten houdt zondag 14 septem ber een ruil- en verzamel beurs in Treslong aan de Parklaan in Hillegom. Op deze beurs zijn tal van zaken te vinden, zoals stenen, mine ralen, fossielen, schelpen, ko ralen, oud plateel, porselein, keramiek, glas- en aarde werk, wandborden, vinger hoedjes, eierdopjes, oude boe ken, albums, strips en kin derboeken. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder voor volwassenen en één gul den voor kinderen. Voor meer informatie: 02520-17552. Lenny Kuhr. Open Deur In de Gereformeerde kérk aan de Julianalaan in Sas- senheim wordt zondag 14 september een Open Deur- dienst, uitgaande van de ge zamenlijke reformatorische kerken, gehouden. Voorgan ger is dominee A. H. van Gent uit Vught en medewer king wordt verleend door het Chr. Gemengd koor Meren - stein uit Beverwijk onder lei ding van Kocx en met Dirk Out aan het orgel. De dienst begint om zeven uur. Expositie Willem Vis opent vanavond om half negen in het Am- bachts en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorscho ten een tentoonstelling met werk van Sierk Schroder (naakttekeningen en pastels), Paul Citroen (portretten en landschappen) en Harm Ka- merlingh Onnes (schilderijen en keramiekDe tentoon stelling duurt tot en met 28 september en is dagelijks van twee tot vijf uur geopend. Boekverkoop Tijdens de landelijke biblio theekdag, zal in het openbare bibliotheek in Oegstgeest morgen vanaf 9.30 uur een boekverkoop van afgeschre ven boeken worden gehou den. Gedurende een groot ge deelte van de dag zullen in de gemeente een bibliobus en een bibliotheek-trailer rijden. Men kan bij beide wagens- boeken zonder boete te beta len inleveren. De bibliotheek is zaterdag van 9.30 tot 12.30 Missionarissen Vanavond wordt in het Zoe- terwoud se buurthuis „de Weipoort" een kaartavond gehouden. De opbrengst daarvan is bestemd voor de Zoeterwoudse missionarissen die overigens de komende dagen centraal zullen staan bij allerlei akties in het dorp. Om 20.00 uur wordt troef ge draaid en er zijn leuke prij zen te verdienen. Voorts wordt een loterij gehouden. Alkemade praat met Moussault ALKEMADE Het college van B en W heeft deze week een onderhoud met de Alkemadese notaris H. F. G. Mous sault gehad naar aanleiding van diens brief aan de raadsleden. Zoals bekend leeft de heer Moussault al lang in on min met het gemeentebestuur. Dit leid de er nderhalf jaar geleden uiteindelijk toe dat de gemeente in zee ging met de Aarlanderveense notaris Bergsma. Des gevraagd liet loco-burgemeester L. Beelen weten dat geen mededelingen over het gesprek worden gedaan. „We zijn er nog niet uit", zei hij. Er is een afspraak gemaakt voor een volgende ontmoeting. Notaris Moussault liet we ten dat het eerste gesprek goed is verlo pen. Winkelcentrum op de tocht ROELOFARENDS- VEEN Het winkelcen trum dat het Alphense bouwbedrijf Maas-Dijken had willen bouwen op het terrrein van de Veense kweker Ron Huigsloot aan het Noord einde kan niet doorgaan. De heer Huigsloot heeft namelijk de optie die het bouwbedrijf op zijn kwe kerij had. niet verlengd. Maas-Dijken heeft de heer Huigsloot nu een nieuw aanbod gedaan. Dit aanbod heeft de Veense kweker in studie. Zoeterwoude voert actie tegen bezuinigingen ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse basis scholen én peuterspeezalen sluiten zich aan bij de tot protest-aktie „Nationale Ouderavond", die maandag wordt gehouden. Aan het protest tegen de bezuinigingsmaatregelen op het on derwijs en de peuterspeelzalen met ingang van 1 januari 1987 zal vorm gegeven worden door middel van een handtekeningenaktie. Voorts zijn maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur de Bernardusschool (Looikerspad) en de Westwoudschool (Veldzichtstraat) geopend en wordt door de teamleden van de scholen en peuterspeelzalen informatie verstrekt. Vandaag hebben alle schoolkinderen een kaart meege kregen zodat ook de ouders en andere geïnte resseerden in Zoeterwoude in de gelegenheid worden gesteld om te protesteren tegen de maatregelen van de minister. Afspraak is afspraak TER AAR De directeuren van de bijzondere scholen in Ter Aar boycot ten het onderwijsoverleg. Dit is een re actie op het besluit dat schoolbesturen en -directeuren apart vergaderen. Dit zogenoemde gesplitst overleg is een plan van wethouder mevrouw V. Born- Toers Bijns. Omdat het overleg (met gemeente, besturen en directeuren) niet goed liep, werd afgesproken apart te gaan vergaderen. Er werd een proefpe riode van een half iaar ingesteld. Het CDA is tegen gesplitst overleg en is bang dat het onderwijs nu schade op loopt. zo betoogde het raadslid A. Otto gisteravond in een vergadering van de raad. Burgemeester P. Verhoef zei ech ter dat men zich maar aar de afspra ken moet houden en dat men de wet houder een kans moet geven. Notariskeuze moet vrij ALKEMADE CDA en PvdA willen dat de gemeente in ver koopovereenkomsten niet langer opneemt dat de gemeente de notaris aanwijst. Dat bleek gisteravond in de vergadering van de raadscommissie financiën. J. Kret (CDA) eiste dat het artikel in de transportaktes voortaan wordt weggelaten. ..De keuze van een notaris is het recht van de koper" zo betoogde hij. Hij voeg de eraan toe: „Kopers hebben in Alkemade toch al niet zo veel rechten". Wethouder L. Beelen verdedigde het omstreden artikel. Hij zei dat het doelmatiger is om met één notaris te werken. „Als ko pers van premiekoopwoningen allemaal met hun eigen notaris aankomen, staan er straks 35 verschillende op de stoep". Vol gens Beelen hebben de kopers van premiekoopwoningen er ook helemaal geen moeite mee om met één aangewezen notaris te werken. Hierop reageerde F. Schoonderwoerd (PvdA) met: „Ze hebben geen keuze tenzij ze met een andere gemeente in zee gaan". Uiteindelijk werd afgesproken dat deze zaak aanstaande donderdag uitvoerig besproken wordt in de vergadering van de raadscommissie bestuurszaken. TER AAR De kans dat er op het NAL-terrein in Ter Aar een sporthal wordt gebouwd, is bijzon der groot. B en W hebben grote voorkeur voor dit plan en gisteravond sloten de grote partijen CDA en Gemeentebelangen zich hierbij aan. VVD en Pro gressief Akkoord zijn te gen bebouwing van het NAL-terrein. Volgens de plannen van het college zou sportzaal De Wip on derdak moeten verlenen aan de bibliotheek, jonge rencentrum Open Huis en een fitnesscentrum Burgemeester P. Verhoef ont hulde deze plannen gister avond in een vergadering van de gemeenteraad. Verhoef liet weten dat er twee alternatie ven zijn: Het eerste alternatief is het plan een sporthal te bou wen op het NAL-terrein aan de Aardamse weg en sportzaal De Wip te bestemmen als een soort multifunctioneel cen trum. Het tweede alternatief is sportzaal De Wip uitbreiden, op de Ringdijk een nieuw buurt- en clubhuis bouwen en het NAL-terrein egaliseren en reserveren voor de toekomst. De bibliotheek zou dan blijven waar hij nu is. De voorkeur van het college gaat dus uit naar alternatief 1. Volgens de burgemeester zijn beide plannen ongeveer even duur. „Moetje 1.4 miljoen gul den aan een uitbreiding uitge ven als je voor hetzelfde geld een sporthal krijgt", zo vroeg hij zich af. Verhoef gaf toe dat het bouwen van een hal iets duurder is. „Maar op langere termijn is het veel voordeli ger". beweerde hij. Op het NAL-terrein zou ook een bus overstapstation van Centraal Nederland kunnen worden ge bouwd. De busmaatschappij is bereid hiervoor 250.000 gulden uit te trekken. De burgemeester liet weten dat de hoofden van de scholen voorstander en de beheers commissie van De Wip voor stander zijn van een sporthal en dat het bibliotheekbestuur niet onwelwillend staat tegen over een eventuele verhuizing naar De Wip. Daarbij kan bouw op het NAL-terrein snel worden geregeld (het bestem mingsplan staat dit niet in de weg). Nieuwbouw voor het jeugdwerk op de Ringdijk stuit daarentegen op ernstige be zwaren. Jongerencentrum Open Huis (nu gevestigd in de Ringhoeve) heeft overigens eisen gesteld bij een eventuele overgang naar De Wip. Zo wil men de ruimte gratis krijgen. Verhoef zei deze eisen te hoog te vin den. Volgens de burgemeester is voor het jongerencentrum 200.000 gulden subsidie be schikbaar. Hij zei gisteren dat de eisen van Open Huis ver tragend kunnen werken en dat de mogelijkheid bestaat dat de subsidie wordt misgelopen. De heer A. van der Vliet (CDA) zei blij te zijn met de plannen van het college. „We moeten zo min mogelijk men sen pijn doen". De CDA'er meldde voorts dat de biblio theek ..best een paar centen mag kosten". Ook de heer W. van Tol was ingenomen met de plannen. „We zijn er heel gelukkig mee". Van Tol noem de het een „prachtige invul ling van het NAL-terrein". Wel vond hij dat het een fraaie sporthal moet worden. De heer H. Ruijgrok (VVD) waarschuwde het college met de worden „Bezint eer ge be gint". Hij zei het niet juist te vinden dat er op het NAL-ter rein. volgens hem een zeer be langrijk punt in de gemeente. een sporthal wordt neergezet. H. van der Meulen (PAK) toonde zich voorstander van het tweede alternatief. „Je helpt de organisaties en daar mee is het afgelopen. Ik heb er bezwaar tegen dat er op zo'n markant punt een koekdoos wordt neergezet", betoogde hij. De man van het PAK merkte tevens op dat de bibliotheek er volgens hem met de haren bij de plannen is gesleept. Burgemeester Verhoef erken de dat het NAL-terrein be langrijk is voor Ter Aar. „Het is een gevoelige plaats, aan de hal moeten dan ook hoge ar chitectonische eisen worden gesteld. Daar hebben we veel geld voor over". De raadsleden zullen zich binnenkort in raadscommissie-vergaderingen definitief uitspreken over een officieel voorstel van het colle ge. Verhoef deed de hal giste ren als een mededeling af. Meer vrijheid provincie bij opruimen van gifgrond DEN HAAG/LEIDEN Provincies zullen in de toe komst zelf kunnen gaan be palen welke gevallen van bodemvervuiling in een be paald jaar aangepakt zullen worden. De rijksoverheid zal dan niet meer vooraf toe stemming hoeven te geven voor de provinciale activitei ten. Deze bepaling wil minister Nijpels (VROM) opnemen in een toekomstige Wet bodem bescherming waarin de be staande interimwet bodem bescherming op zal gaan. De bewindsman wil in de eerste helft van volgend jaar met een wetsontwerp terzake komen. Nu moeten de pro vincies ieder jaar aan VROM opgeven welke gevallen van bodemvervuiling zij denken aan te gaan pakken. Het gaat dan om gevallen die minder dan tien miljoen gulden kos ten. Zijn de kosten hoger dan wordt de vervuiling door de staat opgeruimd. Gemeentebelangen - boos op EBR en hoogheemraadschap RIJNSATERWOUDE Hi Energiebedrijf Rijnland (EBI moet nu eindelijk wat doen aa de slechte verlichting in Rijnsa terwoude. Dat zei G. Barte (Gemeentebelangen) gistei avond tijdens de raadsvergadt ring. Het EBR heeft nog steed geen maatregelen genomen oi „de donkere hoekjes" in Rijnsa terwoude van verlichting voorzien. Het Hoogheemraadschap Rijnlan op haar beurt heeft ondanl verzoeken hiertoe nog steet de analyses van de watei monsters der Braassemei meer nog steeds niet vei sterkt. Rijnsaterwoude hee twijfels over de afdoend controle door het hoogheem f raadschap van de stortir van lichtverontreinigd slibi de Braassem. Rijnland dier voor en na storting te contru leren. Vandaag zal burgi meester M. Boelen opnieu contact zoeken met de Dijk graaf. De raad stemde unaniem i met de uitbreiding van Algemene Begraafplaats mi 38 graven. Tijdens de rondvraag brad de heer J. Boot (VVD) het door de bewoners van Kalmoeslaan vergui» hek bij de toegangsweg na de rioolwaterzuiverignsii stallatie ter sprake. De voo zitter benadrukte dat verkl ringen van het Hoogheer raadschap Rijnland omtre het afgeven van een vergu ning door het gemeenteb stuur op onwaarheid beru ten. Het betreft eigen terrei dat zal mogen worden afg sloten maar niet voordat e« vergunning is aangevraagd Na een dienstverband van 41 jaar waarvan 18 jaar als direc teur van de Rabo-bank van Oude Wetering nam de heer G. Eveleens gisteren afscheid. De 60-jarige Eveleens maakt ge bruik van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding en zal zich in Katwijk vestigen. Tijdens de massaal bezochte af scheidsbijeenkomst in Restaurant „De Woelige Baren" giste ren werd de scheidende directeur toegesproken door diverse Rabo-prominenten en andere vrienden. Op de foto Eveleens en zijn vrouw. Het gemeentebestuur is voo namens met Rijnland te bi spreken hoe de afsluiting t realiseerd zal worden. I middels hebben de bewonei van de Kalmoeslaan zich ti het gemeentebestuur gewen omdat op een verzoek tot ee gesprek géén antwoord ontvangen van Rijnland. LEIMUIDEN De aanleg van een woonbotenhaven aan het Noordeinde gaat waar schijnlijk niet door. Het college van B en W heeft de gemeen teraad voorgesteld van dat plan af te zien. Indien de raad donderdag 18 september het voorstel van het college over neemt, betekent dit een totale ommezwaai van het beleid. De vier schepen in de Drecht mo gen blijven liggen. Het college van B en W komt tot dit voorstel na een uitge breid overzicht gegeven te hebben van de maatschappelij ke, financiële en politieke haalbaarheid van de diverse alternatieven. Verder wordt gesteld dat de acceptatie van woonschepen in het landschap niet per definitie betekent dat het landschap- of dorpsschoon wordt aangetast. Deze stelling gaat lijnrecht in tegen het tot nu toe in diuscussie gestelde van de meerderheid in de Raad. Ten aanzien van de maatschappelijke haalbaarheid schrijft het college over de in spraakavond van december vorig jaar, waarop bleek dat de overgrote meerderheid van de woonschip-eigenaren/bewo- ners onder geen voorwaarde naar de haven wil. Slechts de bewoners van de zes schepel waar de haven is geprojecteer zijn bereid over de inrichtin mee te denken. De juridisch haalbaarheid van het tot n toe door de meerderheid va de Raad gekozen beleid won in de nota op zijn minst „twi felachtig" genoemd. Het college geeft nu de vooi keur aan stabilisering van d huidige situatie. Uiteindelij zullen de vier woonschepe toch verdwijnen uit de Drech (de gemeente heeft ook te ma ken met toezeggingen aan d bewoners van huizen aan d Raasdhuislaan). De Jostiband bestaat uit 135 geestelijk gehandicapten. ALPHEN AAN DEN RIJN De Jostiband, een orkest dat bestaat uit 135 geestelijk gehandicapten, viert morgen het 20-jarig jubileum. In „Jullie optre den spreekt tot iedereen" (Josti) spelen bewoners van het in Zwammerdam gevestigde Hooge Burch en andere huizen in de omgeving. De band doet zijn naam eer aan, want het succes is onge- kend. In het begin was het nog onzeker hoe het grote publiek zou reageren op een orkest met mensen die geestelijk ge handicapt zijn. Die onzeker heid bleek niet nodig, aldus de directeur van de Hooge Bruch, de heer M. van Capel. „De toe hoorders doorbraken zelf de barrière van de vooroordelen en clichés, die hen van hun zwakzinnige medemensen scheidden. Ze klapten en zon gen mee. Er was ineens corP tact tussen de gehandicapten en de anderen door de muziek uit het hart", legt Van Capel uit. Vooral na een tv-programma dat de NCRV in mei 1977 uit zond, kreeg de Jostiband be kendheid. Heel veel kijkers zagen hoe er met overgave ge musiceerd werd en konden het eens zijn met de woorden van Peter van Campen, het toen malige hoofd filmzaken. „Mu ziek uit het hart", vond deze. Na dat programma („Muziek uit het hart" genaamd) kwa men er ruim 20.000 reacties binnen en werden uiteindelijk 25.000 langspeelplaten ver kocht waarvoor de Jostiband in 1980 een gouden LP kreeg. Het was vooral een groot suc ces voor Orkestleider Wim Brussen die in 1966, het idee had om een orkest te forme ren. Een orkest waar zuiver voor het plezier gemusiceerd kon worden. Samen met Ben Rietveld ontwikkelde Wim Brussen speciaal voor hun band een muzieknotatie met kleuren. Hierdoor was het voor de Josti-leden makkelij ker om het notenschrift te le ren beheersen. Dat systeem van muzieknotatie met kleu ren is inmiddels in binnen- en buitenland vermaard en wordt heel veel gebruikt voor men sen die anders nooit noten zouden kunnen lezen. Na het succes van het tv-op- treden in 1977 werd in 1980 een kerstprogramma opgeno men. Ook dit was een grandi oos succes met als resultaat de verkoop van 10.000 kerstsin gles in één maand. Nu is er ter ere van het twintigjarig jubile um weer een LP uitgebracht. Het eerste exemplaar hiervan wordt bij de feestelijke viering van het jubileum, op zaterdag 13 september in het muziek centrum Vredenburg in Utrecht, overhandigd aan Prinses Juliana. Op dinsdag avond 23 september is er een programma via de NCRV met als titel „Twintig jaar muziek uit het hart". In dat program ma, dat om 10 uur begint, wordt een beeld gegeven van 20 jaar Jostiband met opnames van de repetities voor het feest van 13 september. De LP's worden verder ver kocht en kosten 19,60 exclu sief de verzendkosten. Ze zijn te bestellen via de Hooge Burch, postbus 2016 te Zwam merdam. Van de opbrengst worden onder meer nieuwe instrumenten gekocht en uni formen voor de bandleden. REGIO Er zijn te weinig kleine kantpren in de Rijn streek, terwijl de behoefte er aan zal toenemen. Die conclu sie wordt getrokken in de nota „Kantoren in de Rijnstreek" van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). De gemeenten zullen hier iets aan moeten doen, al dus drs. F.V. Marcus, de op steller van de nota, wil de Rijnstreek geen ondernemers kwijtraken. „Een enthousiaste, kansrijke startersvloot in de Rijnstreek, die bakzeil dreigt te halen op het gebied van de geschikte en betaalbare huis vesting dreigt definitief uit te varen", zegt hij. Het rapport is gebaseerd op een aantal gesprekken met „sleutelinformanten", verte genwoordigers van bedrijven, van de makelaardij, de ge meente Alphen en van de Ka mer van Koophandel in Lei den. Volgens het rapport moet er een hoogwaardig kantoren complex (office park) komen in Alphen, dat representatief is, bestaat uit geschakelde kan toorvilla's met goed te beveili gen ruimtes voor opslag, repa ratie en showroom, in een parkachtige omgeving. In Al phen staan er weliswaar kan toren leeg, maar dat is gezien de inrichting en de bereik baarheid ook niet zo verwon derlijk. Bij de zogenaamde Castellum-as in Alphen zou den één of meerdere verza- melkantoren moeten komen. De heer Marcus denkt daarbij ook aan een project dat tevens creatief is, met een Romeinse architectuur, dat een toeristi sche centrumattractie kan worden. Daarvoor zou een be roemde architect moeten wor den aangetrokken. Een representatief kantoorge bouw zou er ook in Ter Aar moeten komen, op het zoge naamde NAL-terrein. Verder is een bedrijfsverzamelgebouw aan de rand van het industrie terrein Bovenland haalbaar. Het gebouw zou er goed moe ten uitzien, zichtbaar moeten zijn vanaf de Ringdijk en goed bereikbaar. De kracht van een dergelijk centrum is het ge mengde karakter. In Nieuw koop bestaat behoefte aan een soortgelijk project als in Ter Aar. Daar kan zelfs een roya lere kantoren/produktieruim- te komen. Marcus benadrukt dat zijn aanbevelingen direct aangepakt zouden kunnen worden, en zelfs overbodig dreigen te worden als er te lang mee wordt gewacht. Snel handelen zou echter niet ten koste mogen gaan van de kwa liteit van de plannen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14