Sjaal met kranten Stadskabei wil goedkoper en kleiner zenderpakket leveren ïekiae Qowumt STAD OMGEVING Hoge produktie LDM alarmeerde inspectie niet h Moker woedend op Omroep Rijnland Opschudding over openmaken post in Endegeest op Leidse geldloper Gewapende overval VRIIDAG 12 SEPTEMBER 1986PAGINA 13 Brutale reiger LEIDEN Een bewoner van de Thorbeckestraat heeft gis teren enkele uren een reiger opgesloten in zijn schuurtje. De reiger zou het vijvertje in de tuin van de man als gelief koosd viswatertje hebben uitegzocht en al verschillende Chi nese karpers daaruit hebben verslonden. Ook zou de reiger andere vissen uit vijvertjes in de buurt het leven zuur maken. Om de reiger te hinderen had de man boven de vijver draden gespannen. Toen gisteren de reiger weer zijn gezicht liet zien, liep de bewoner zijn huis uit om het dier te vangen. De reiger vloog op, maar raakte verstrikt in de draden boven de vijver. Daarna sloot de man de reiger op zijn schuur en ging vervolgens naar een bioloog om te vragen wat hij nu moest doen. Die adviseerde de rei ger in de buurt van Amsterdam maar weer los. te laten. Toen de man naar huis ging om het advies van de bioloog op te volgen, vond hij niet de reiger in zijn schuur maar de politie, die net het dier weer had losgelaten. Omwonenden hadden gewaarschuwd. LEIDEN De kerkelijke radio-omroep Moker is woe dend op Omroep Rijnland. De eerste uitzending van Moker, afgelopen woensdag avond, begon niet om zeven uur zoals afgesproken, maar een uur later. Volgens Omroep Rijnland is dat een gevolg van het in de lucht zijn, woensdag, van de Katwijkse omroep Vlok. De Vlok gebruikt dezelfde fre quentie als Rijnland en op het moment dat de Vlok gaat uitzenden, moet Rijnland uit de lucht. Woensdag zond de Vlok een uur uit, waarop Omroep Rijnland besloot na afloop van de Vlok-uitzen- ding de eigen programma's weer te laten beginnen. Dat leidde ertoe, dat alle Rijn land-programma's, en dus ook Moker die van de Rijn land-zendtijd gebruikt maakt, een uur later begon nen. Volgens Moker heeft Omroep 'Rijnland daarmee gemaakte afspraken ge schonden. „Wij hebben met Rijnland de afspraak, dat we om zeven uur mogen uitzen den. Daar betalen we zelfs voor. Met problemen die Rijnland voor zeven uur heeft, hebben wij niets te maken. Rijnland heeft onze overeenkomst geschonden". Omroep Rijnland heeft in middels toegezegd, dat Mo ker voortaan vanaf zeven uur mag uitzenden. Kampioenschap computerschaak LEIDEN In het Centraal Rekeninstituut (CRI) van de Leidse Universiteit aan de Wassenaarseweg wordt dit en komend weekeinde het Nederlands kampioenschap com puterschaak gehouden. Morgen beginnen de wedstrijden om negen uur en zondag duren ze van 15.00 tot 20.00 uur. Het toernooi is voor publiek gratis toegankelijk. De prijsuitreiking heeft plaats op 21 september. Het toer nooi staat open voor Nederlandse deelnemers met een programma dat door hen zelf is ontwikkeld. Deelname met een van de vele in de handel zijnde schaakcomputers is niet toegestaan. •of. Baehr op èveringaleerstoel [DEN De 51-jarige prof. PR. hr is benoemd tot buitengewoon gleraar in de mensenrechten en het lenlands beleid aan de Leidse Uni- 1 siteit. Hij bezet dit academisch jaar Cleveringaleerstoel. Baehr is lid van Wetenschappelijke Raad voor het ipringsbeleid en voorzitter van de 'tescommissie Mensenrechten Bui- lands Beleid. De Leidse gasthoogle- f begon zijn loopbaan aan de Uni- sitcit van Amsterdam, waar hij ach- icnvolgens als medewerker ('61-'66), pr (tot '69) en gewoon hoogleraar in eer der internationale betrekkingen !76) werkzaam was. Hij promoveer- in '64 aan de Georgetown Universi- Washington. Laatste sleutel woningen Hoflaan LEIDEN De laatste sleutel van het nieuwbouwcomplex op de hoek Hoflaan en Telderskade is gistermiddag officieel uitge reikt aan de 46-jarige mevrouw J. van As-Voorthuijzen. Uit han den van het oud-bestuurslid van woningbouwvereniging De Goe de Woning, de heer J.H. Hoge- ling, ontving ze behalve de sleu tel een bos bloemen en een enve loppe met inhoud. Gisterochtend werden de sleutels aan de andere bewoners van van de flatwonin gen uitgereikt. Met de bouw van de dertien driekamerwoningen werd vorig jaar november begon- Fietsen verwijderd van Stationsplein LEIDEN De Leidse politie heeft gistermid dag in samenwerking met de gemeentereini ging weer eens schoon schip gemaakt op het Stationsplein. Er werden 71 fietsen, gedeeltelijk wrakken, maar ook goede fietsen die tegen bo men en lantarenpalen stonden, in beslag geno men. Wie zijn fiets mist sinds de schoonmaak beurt, kan naar het politiebureau aan de Lan- gegracht gaan. Tegen betaling van een tientje boete kan men dan zijn fiets weer terug krij- Jubilaris bij drukkerij LEIDEN Bij de Leidse drukkerij De Bink is het 40-jarig jubileum gevierd van de heer H. van de Bogaard, die in '46 begon als leerling handzetter en nu actief is als fotozetter. Het ju bileum werd in besloten kring gevierd. De jubi laris werd de gouden legpenning van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del overhandigd. Swift begint bultlopen LEIDEN De wielrenvereniging Swift heeft een alternatief bedacht voor de gebruikelijke strandlopen. De naam voor deze trimactiviteiten is 'Bultlopen', naar de naam van het park aan de Roomburgerweg op de plek van de vroegere vuilstortplaats. De vereni ging heeft op het nieuwe fietsparcours in Roomburg een aantal looproutes uit gezet. De deelnemers kunnen gebruik maken van de faciliteiten in het nieu we clubhuis, zodat wachten en verkle den in de kou, zoals dat op het strand wel gewoon was, tot het verleden be hoort. Er is een parcours uitgezet over 2'/j, 5, 10 en 15 km. Voor het eerst gaat men van start op zaterdag 13 september om 10.30 uur. Daarna zullen elke twee de zaterdag van de maand de bultlopen gehouden worden. LEIDEN De Inspectie van de Volksgezondheid en Milieu hygiëne geeft toe reeds in '84 op de hoogte te zijn geweest van het feit dat de LDM meer water produceerde dan feite lijk mogelijk was. Een woord voerder heeft dit gisteren meegedeeld. Volgens deze woordvoerder meende de in spectie dat de overproduktie te danken was aan „flexibiliteit in de waterwinning". Later zou blijken dat deze het gevolg zou zijn van toevoeging van oppervlaktewater. De LDM heeft in een reeks van jaren miljarden liters drinkwater meer geprodu ceerd dan de capaciteit van de waterzuivering toeliet. Die ca paciteit bedroeg circa 14 mil jard liter. In '85 werd 21 mil jard liter water geproduceerd. Het verschil moet zijn ontstaan door toevoeging van opper vlaktewater. Een woordvoer der van de LDM zegt niet te kunnen vaststellen hoe groot de exacte capaciteit van het bedrijf is. De provincie heeft de inspectie in het voorjaar van '84 van deze overproduk tie op de hoogte gesteld. „De inspectie is hierdoor niet gea larmeerd geraakt. Daarom is er niet direct aktie onderno men", aldus de woordvoerder. Pas in de zomer van het vorig jaar werd de inspectie door de Raad van Commissarissen van de LDM op de hoogfe gesteld van de oorzaak van deze over produktie. Toen gelastte deze de toevoeging van oppervlak tewater onmiddellijk te sta ken. Er zouden „vermijdbare en onnodige risico's zijn geno men", betoogde de inspectie toen. De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft het college van B en W gevraagd om maandag in de raadsverga dering opheldering te ver schaffen over een aantal ele menten in de affaire rond de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM). Het CDA wil met name weten in hoeverre de Raad van Commissarissen mede-verantwoordelijk is voor de gang van zaken en of in dit kader de schorsing van de di recteur van de LDM wel te recht is. Zo wil CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp een reactie van het college op het verwijt van de directeur dat in de notulen van één van de vergaderingen van de Raad van Commissarissen verslag werd gedaan van de toevoe ging van oppervlaktewater aan reeds gezuiverd drinkwa ter. Bovendien wil Walen kamp weten wie van de com missarissen verantwoordelijk was voor de contacten met de directie van het bedrijf. Walenkamp verwijst naar een artikel in de L.C. van afgelo pen woensdag, waaruit blijkt dat de provincie de inspectie van de Volksgezondheid enke le jaren geleden attent heeft gemaakt op de gang van zaken bij de LDM. Wanneer ook de inspectie verantwoordelijk kan worden geacht, is de schorsing van de directeur dan nog wel redelijk, vraagt het CDA zich af. Stadhuisplein dag in teken Chileense strijd Chileense kunstenaars hebben gisteren drie grote schilderijen gemaakt op het Stadshuisplein. De schilderingen hebben een politieke en maatschappelijke inhoud. Dit soort kleurige schilderingen behoorden tot de beste tradities van het democratische Chili van voor 11 september 1973. De kunstenaars Jorge Kata Nünez, Julio Moreno Robles, Juan Heinsohn Hoale en Margarite Mene en het Chilifront Leiden wilden met de schilderingen weer eens de aandacht vestigen op het feit dat het gisteren precies dertien jaar geleden is dat de democratie in Chili moest plaats maken voor een dictatuur. Dit feit werd gisteren op verschillende manieren in heel Nederland herdacht. In Leiden koos men voor de schilderingen. Het is de bedoeling dat een kunstwerk in het Leidse Volkshuis terecht komt. Een ander zou misschien een plaatsje in het stadhuis kunnen krijgen. Het derde doek zal inzet zijn bij activiteiten van het Chilifront en wellicht deelnemen aan tentoonstellingen. INSPECTIE ERKENT IN 1984 TE ZIJN GEWAARSCHUWD record aantal mensen gisteren in de Stads- ingeschreven de traditionele uitrei- UVI king van haring en witte- brood in de Waag op 3 ok- tober. Het aantal inschrij vingen bedroeg 20.800 en dat is 2500 meer dan vorig jaar en het meest in de ge- - schiedenis sinds het ont staan van de 3 October Vereeniging Leiden in 1886. Door de overgrote belangstelling groeide de 1 rij van inschrijvers af en 35 toe tot zo'n 100 meter. On- redanks fout geparkeerde auto's en steigers bij de Waalse kerk bleef er vol doende ruimte om alle ha ringliefhebbers een plaats je op het trottoir te bieden. Irr de Stadsgehoorzaal za- ax< ten 50 mensen de belang- J'i' stellenden in te schrijven. ire Er zullen dit jaar 40.000 3n haringen en 5700 witte broden worden uitgereikt. gemeenten nogen huizen inteigenen EIDEN Gemeenten mo rn sterk verwaarloosde par-, uliere woningen gaan on- igenen. De meerderheid an de Tweede Kamer is ep< Dorstander van uitbreiding an de Onteigeningswet op 01 it punt. De gemeenten kun nen,-als de eigenaar weigert me;ijn pand op te knappen, het ndérhoud onder politied- iang uit laten voeren op iten van de eigenaar of -\ZZ dat financieel niet moge tot onteigening rergaan. Er is ook een etsvoorstel in de maak om eventueel failliet gaan an de eigenaar verhaal op le volgende eigenaar te hou- en, zodat gemeenten niet tet oninbare schulden blij- en zitten. ;n krant ontvangen Bel tussen r-ÖO en 19 00 uur. zaterdags tussen '-<& 4 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 22248 en uw krant wordt nog dezelf- are ie avond nabezorgd. LEIDEN Het openma ken van alle binnenko mende post heeft beroe ring gewekt onder het personeel van het psychia trisch ziekenhuis Ende geest. Gedurende ander halve week is een groot deel van de post in op dracht van de directie opengemaakt in verband met een onderzoek hoe de postverspreiding binnen het ziekenhuis geautoma tiseerd kan worden. Volgens directiesecretarresse T. Meijers is de post die me dische gegevens van patiën ten bevatte uitdrukkelijk niet geopend. „Daarmee zou het medisch geheim geschon den worden en dat kan na tuurlijk niet", aldus Meijers die niet uitsluit dat dit soms. „per ongeluk" wel eens is ge beurd. Zij zegt dat het de be doeling was dat slechts de post voor het ziekenhuis geo pend zou worden. „Iedereen werkt hier onder verant woordelijkheid van de direc tie. Waarom zou de directie daar geen recht toe hebben. Ik sluit niet uit dat ook niet eens een keer een persoonlij ke brief is opengemaakt. Maar als dat aan de envelop pe te zien was geweest, was dat zeker niet gebeurd, het is immers volstrekt niet rele vant voor het onderzoek". de hoogte gesteld van de ak tie. Meijers: „Het was elegan ter geweest als we van te vo ren een uitgebreide toelich ting hadden verspreid. Het personeel heeft zich er te recht aan geergert dat zij niet precies op de hoogte was". Het personeel van Endegeest Het onderzoek is inmiddels is pas in een laat stadium op afgesloten. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam:. Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Naam: Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). LEIDEN Een 22-jarige medewerker van een ge luidswinkel aan het 5 Meiplein in Leiden is gis teravond omstreeks kwart voor tien door drie gemas kerde jongens overvallen. Eén van hen was met een mes gewapend en be dreigde de man. Er werd ongveer 15.000 gulden buitgemaakt. Een deel van dit bedrag was in de vorm van cheques. De overval gebeurde bij een bank, die eveneens aan het 5 Meiplein is gesitueerd. De medewerker was met een collega naar de bank gelopen om het geld in de nachtkluis te deponeren. De collega liep bij het bankgebouw naar een brievenbus om brieven te posten, terwijl de man met het geld achterom naar de nachtkluis ging. Daar werd hij door de drie onbekende jongens overvallen en be dreigd. Het geld zat in een cassette in een plastic tasje waarin ook enkele bierblik jes zaten. De overvaller met het mes zou volgens de man ongeveer 16 jaar geweest zijn. Hij droeg een bivakmuts en een zwart leren jack. Een andere overvaller had een groen jack aan en een zwarte helm op, de derde had even eeens een bivakmust op en droeg een zwart leren jack. Het is vrijwel zeker dat een man van ongeveer 45 jaar, gekleed in een lange donke re stoffen jas, de overval heeft gade geslagen. De poli tie van Leiden zou graag wil len dat deze man contact op nam, tel. 071-258888. LEIDEN Stadskabei heeft plannen ontwik- keld om de televisiekij- r kers in Leiden een klei- - ner en goedkoper zen derpakket te gaan leve ren. Wanneer de com missie Stadskabei daar mee instemt, is het vol- gend jaar mogelijk, naast 3i het dan bestaande pak- ket van achttien zenders, slechts zes Nederlandsta lige zenders tegen een aangepast tarief te ont vangen. De kosten van een abonne ment voor dit kleinere zen derpakket komen te liggen tussen acht en tien gulden. Eén en ander is afhankelijk van het aantal geïnteres seerden. Uitgangspunt is dat het terugbrengen van acht tien tot zes zenders kosteloos geschiedt. Wanneer later toch weer besloten wordt achttien zenders te nemen, moeten opnieuw aanslui- tingskosten a raison van 88,50 betaald worden. Om het aanbieden van dit zenderpakket mogelijk te maken, dienen filters in de verdeelkastjes te worden aangebracht. De kosten hier van moeten door alle abbon- nee's (momenteel ruim 31.000) worden opgebracht. Bovendien leidt Stadskabei een fors verlies aan inkom sten wanneer veel kijkers be sluiten het kleine pakket te nemen. Daarom wordt niet uitgesloten dat de tarieven voor het pakket van achttien zenders zullen stijgen. Het ta rief voor het maximale aan tal zenders (nu nog vijftien, een uitbreiding naar achttien staat zonder kosten voor de abbonnee voor de deur) be draagt momenteel zestien gulden per maand. De hoogte van deze tariefstijging is ook weer afhankelijk van het verloop in het abonneebe stand van Stadskabel. Niet uitgesloten wordt dat aanbie ding van een kleiner pakket een nieuwe kijkersmarkt zal aanboren. In dat geval kun nen tariefstijgingen beperkt blijven. Men gaat er vanuit dat 90 procent van de abon- Momenteel worden zes Ne derlandstalige zenders op de kabel aangeboden: Nederland 1 en 2, België 1 en 2, Europa tv en Filmnet. Binnen af zienbare tijd is de komst van Nederland 3 te verwachten terwijl ook de regionale tele visie zich aandient. Waarmee de capaciteit van dit beperkte zenderpakket over enkele ja ren te klein zal blijken te zijn. A Janneke en Hillina van Duyn uit Katwijk aan Zee wonnen de eerste prijs in de wedstrijd zelfmaak- kindermode van de Leidato huishoudshow in de Groenoordhallen. De zelfmaakmode werd tot groot genoegen van eenieder geshowed door kinderen van vier tot tien jaar. De Leidato duurt nog tot komende zondag. Janneke en Hillina CeidócQowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13