Euro-festival religieuze muziek steeds veelzijdiger bioscopen Sperziebonen op retour Nederlanders modebewuster Theerecord Groente en fruittip KUNST £ctdóc6otvumt MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 'J Gaudeamus Muziekweek AMSTERDAM Tijdens de Internationale Gaudeamus Muziekweek, die vanaf van daag tot en met 13 september wordt gehouden, zullen 49 werken van componisten uit vijftien landen (waaronder Nederland, Amerika, Canada, Venezuela. Japan. Australië, Israël, Korea en nog enkele Europese landen) worden uit gevoerd. Van deze werken be leven vijftien hun wereldpre mière. Kern van de muziekweek vor men de 23 werken die een in ternationale jury heeft geselec teerd uit 356 inzendingen van recent werk van jonge compo nisten. Opvallend is het grote aantal Italiaanse componisten daarbij. Robert Nasveld is de enige geselecteeerde Neder landse componist. De leeftijds grens voor deelnemers is 35 jaar (volgend jaar 30 jaar). In twee concerten worden even wel werken uitgevoerd van componisten van rond de 25 jaar (woensdag 10 september en donderdag 11 september om 12.30 uur in de IJsbreker in Amsterdam). Er is eveneens een concert van oudere com ponisten die indertijd in een Gaudeamus Muziekweek zijn gestart en intussen naam heb ben gemaakt (vrijdag 12 sep tember 12.30 uur in de IJsbre ker). Ook in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht wor den concerten gegeven, terwijl het slotconcert plaats vindt in de VARA-studio in Hilversum met medewerking van Radio Filharmonisch Orkest. Ook electronische muziek zal tijdens de muziekweek aan dacht krijgen. Op dinsdag 9 september zal in de IJsbreker werk worden uitgevoerd van de winnaars van het concours van electronische muziek in Bourges (Frankrijk) eerder dit Eeuwig feest in Leiden LEIDEN Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de her denking van het ontzet van Leiden door de 3-Oetober-Ver- eeniging-Leiden wordt vanaf 26 september in het stedelijk museum De Lakenhal een ten toonstelling georganiseerd on der de titel „Leiden, eeuwig feest" Aandacht wordt be steed aan onder meer het Lei den van 1886, Leiden ten tijde van het beleg door de Span jaarden en aan de viering van de ontzetting. MAASTRICHT Begon nen als uitvloeisel van de in 1983 gehouden Heilig domsvaart, die Maastricht midden in de belangstel ling plaatste, is het vierde Euro-Festival voor Reli gieuze Muziek, dat afgelo pen weekeinde begonnen is, nog veelzijdiger van opzet geworden. Centraal punt bleef het gregoriaans en het gebruik ervan zo wel in de huidige misvie ring als in de vroege en late Renaissance, maar ook in de hedendaagse muziek. Daarnaast even wel kwam als nieuw ac cent de aandacht voor de Joodse synagogale muziek en voor het Protestantse kerklied. Nog rijker van schakering werd het door de opname in dit festival van het Limburgse orgel. En de Limburgse orgel bouwers op het kruispunt van de" Rijnlandse en Waals/Fran se cultuur mochten er wezen, getuige het virtuoze en krach tig geprofileerde concert van de Zutphenaar Bert Matter en het grote drieklaversorgel (plus pedaal) van Pereboom uit 1878: een imponerend in strument, hoewel enige restau ratie behoevend, sieraad van de St. Martinus in Wijck, als het ware gebouwd voor de verheven warmbloedige schoonheid van César Franck (Choral 11 en 111) en zijn school (hier Vierne). Orgel en muziek stammen immers uit dezelfde hoogromantische tijd. De KRO-radio besteedt overi gens alle aandacht aan deze orgels in een orgeltocht, die tot buiten Maastricht voert, o.a. naar het beeldige Picardorgel uit 1712 in Gronsveld, het Frans getimbreerde De Rycke- re-orgel uit 1770 in Beek en de kleine orgels in de St. Servaas in Maastricht. Pools Requiem Geopend werd vrijdagavond met het Pools Requiem van Krzystof Penderecki, waar voor de componist met diri gent, koor, solisten en orkest uit Krakau was meegekomen. Afgezien van het bezwaar, dat men een Festival - een feest dus - met treurmuziek opent, bleek de uitvoering - de eerste in ons land - een aangrijpende gebeurtenis. Het Poolse volk kwam na afschuwelijk lijden vrijwel gedecimeerd uit de Tweede Wereldoorlog, om van de Joodse bevolking maar te zwijgen, en nog is de vrijheid niet bereikt. Penderercki heeft dit tragische lot van Polen in alle hevigheid ondergaan. Hij gebruikt alle mogelijkheden van de moderne muziektaal, serialiteit, clustervorming, de glassandi-effecten, welbekend uit zijn Threni, en ook tonali teit, om de expressie drama tisch, pathosrijk in alle exube rantie te maken. Het koor stamelt, schreeuwt het uit, het slagwerk ranselt furieus, en dan ineens is er de smeekbede Libera, uit de diep te opstijgend naar Fac eas Do- mine de morte transire ad vi- tam. Een overweldigende cli max aan het slot, die je de adem beneemt. En steeds zit deze heftig gebarende muziek organisch in elkaar, terugval lend op gegevens en deze op andere wijze verder voerend, ofschoon ze in etappes van 1980 tot 1984 is ontstaan. En soms doet ze wat Verdi-opera- achtig aan als in diens Requi em. Dirigent Jerzy Katlewicz, chef-dirigent van het orkest van Krakau, wist precies tot hoever hij in de uitersten kon gaan en koor, orkest en solis ten waren ronduit indrukwek kend. Beethoven Is het Poolse Requiem, 1 elementen uit de Poolse grego riaanse liturgie zijn opgeno men. een belijdenis van het Poolse vertrouwen in God en Kerk - dus toegespitst op Po len -. Beethoven legde in zijn Missa Solemnis "uit 1823, die zaterdagavond in de St. There- siakerk klonk, weliswaar zijn eigen super-persoonlijke ge loofsbelijdenis, maar maakte Krzystof Penderecki: indrukwekkend. deze tot een algemeen mense lijke beleving van de mistekst, gaf er een allesomvattende strekking aan. En dit moet ook de essentie vormen van elke uitvoering ervan. Daarom stoorde Beethoven zich er niet aan of de partijen zingbaar zijn: hij beschouwde het koor meer als instrumentaal mid del, zeker in de grote fugati- sche gedeelten. Nu kreeg dirigent Ed Span jaard de beschikking over het superieure Philips Philharmo- nisch Koor, dat dit werk meermalen gezongen heeft en volkomen beheerst, en over een viertal solisten van kwali teit. al vonden wij de sopraan Alison Hargan en de alt Jard van Nes beter dan Howard Crook en Wout Oostérkamp. En toch bereikte Spanjaard niet het wezenlijke van deze grootse muziek. Er zat geen balans in de samenklank - het Limburg Symfonie Orkest had wel iets minder ruw van -klank kunnen zijn - er zat geen voortgang in, geen op bouw: er werd te zeer „doorge speeld en doorgezongen". Pas in het Sanctus en Agnus Dei met de dramatische inlas kwam het evenwicht en toen werd ook de kern van deze eenmalige Missa Solemnis ge raakt. Ook Beethoven kende het gre goriaans, zoals uit de Missa So lemnis blijkt. Maar de „muziek tussen hemel en aarde", zoals Helene Nolthenius het gregori aans in haar gelijknamig boek noemt, hoort men uiteraard het zuiverst in de dagelijkse praktijk van de kerkdienst. Dit liet men veelvuldig horen, terwijl de Schola Cantorum van het Ward Instituut heel instructief aanschouwelijk on derwijs gaf in de ontwikkeling en het zingen van het gregori aans: de hymne/lofzang, de versierende melodiek van de hymnen, de vormschema's, de processiehymnen met refrein. Werkelijk lofwaardig gedaan zoals het Veni, Creator. Intens Maar hoe verweven het grego riaans is in het dagelijks ker kelijk leven, beleeft men ner gens beter dan in de zondagse latijnse mis in een eenvoudige 12e eeuwse dorpskerk, als b.v. de St. Remigius met het be schilderde plafond in Klim men. waar het kerkkoor zo overtuigend zong, dat je er koud van werd. Daar leeft het gregoriaans intens, precies zo als het kerklied, de psalmen en gezangen leven in de Protestantse erediensten. Maar van een „zweven tussen hemel en aarde" is daar geen sprake. 1 Luther's Ein feste Burg is als uit de rots gehouwen, stoer en onwrikbaar. Terecht begon het programma over psalmen in de Reformatie met dit Luther- lied, en werd geëindigd met de Calvijnse psalmen van Bour geois. Goed, dat deze confron tatie er was. Goed ook, dat de Joodse syna gogale muziek hier naast kwam te staan. Was de Joodse tempelzang niet de oer-bron? Joods-Sephardische muziek werd gezongen door The Voice of the Turtle en de tentoon stelling „Joods leven in de sy nagoge en thuis" waarin de nalatenschap uit het gemeen telijk archief van de Joden in Limburg, mag niemand over- Natuurlijk hebben we een keuze moeten maken uit de veelheid van concerten, die hier in de drie weken van het Festival te horen zijn. Maar mogen we toch een omissie op merken? Limburg is terecht trots op zijn vele mannenko ren. Maar waar bleven ze in dit Euro-festival? NOES KOKEE Boeken eerste boekenbeurs China zijn onbetaalbaar PEKING In Peking is dit weekeinde de eerste internationale boekenbeurs van China geopend. Honderden Chinezen blader den nieuwsgierig door buitenlandse boeken, in onderwerp varië rend van Walt Disney-verhalen tot godsdienstige studies. In to taal ziin zo'n 50.000 boeken van 1.000 uitgevers uit 35 verschil lende landen op de beurs aanwezig. De beurs is overigens alleen toegankelijk voor werknemers van uitgeverijen, technologische instellingen en andere verwante bedrijfstakken. De boeken zijn wel te koop, maar slechts weinigen hebben genoeg buitenlandse valuta om zich een dergelijke uitgave te kunnen veroorloven. De gemiddelde prijs van de boeken bedraagt trouwens meer dan wat een arbeider in de stad in drie weken aan loon ontvangt. In een van de stands maakte de uitgever van Encyclopaedia Bri- tannica reclame voor de Chinese versie van deze encyclopedie. De tien-delige uitvoering ligt vanaf september vorig jaar in de boekwinkels en zal, volgens het persbureau Xinhua, binnenkort ook in andere landen te koop zijn. Voor een uitgebreid agenda, ook voor de k| mende dagen, raadplej men „UIT", de gratis w kelijkse bijlage van dei krant. ALPHEN AAN OEN RIJN ROCINEMA I (Van Boetzela straat 6. tel. 01720-20800): Hoop van Zegen (al); 18, 21.00. wo. ook 14.00. EUF CINEMA II: De Karate Kid d II (al); 18.30, 21.00. 13.45. EUROCINEMA III: Pi ce Academy III (al); 18.45. 21. wo ook 13.45. EUROCINE IV: The Hitcher (16); 18. 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA IV Tom Jerry Tekenfilmfestival V wo 14.00. LEIDEN LUXOR (Stations* 19, tel. 071-121239): Under Cherry Moon (al); 19.00, 21. wo ook 14.30. LIDO en S" OIO (Steenstraat 39. 124130): Big Trouble in Lit China (12); Poltergeist II (1 Top Gun (al); Karate Kid II Op hoop van zegen (al); 14. 19.00. 21.15. TRIANON (Br straat 31. tel 123875): Op ho van zegen (al); 14.30. 19. 21.15. REX (Haarlemmerstr 52. tel. 071-125414); Aziatisc geneugten (16); 14.30. 19. 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: De leukste tekenfil van Donald Duck (al); NOORDWIJK LIDO THEAT (Pr. Bernhardstraat 56. 01719-12800): Out of Africa (i ma. di. 21.15. zo. 14.00. Spi like us (al); ma. di. 19.00. 20.15. KATWIJK CITY THEATER (Badstraat 30, tel. 01718-7407 Op hoop van zegen (al); 14, 19.00, 21.15. ma. di. alle 19.00, 21.15. CITY THEATI II: Cobra (16); tijden zie City CITY THEATER III Po" Academy III (al); tijden zie Ci CITY THEATER IV: Out of rica; 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN CITY IV Martijn en de Magi (al); wo 14 45. VOORSCHOTEN GREENWJ (tel. 01717-4354): Out of Afri (al); ma. di. wo. 20.15. Never never again (al); wo. 15.45. WASSENAAR ASTRA (té* 01751-13269): Out of Africa (al- 20.00. Geen krant ontvangen f, tussen 18.00 en 19.00 uur,r terdags tussen 14.00 en 1C uur, telefoonnr.071-12224ÉT uw krant wordt nog deze£ avond nabezorgd. CONSUMENTENINFORMATIE Gratis sporen voor seniore J Om de belangstelling voor het reizen per trein weer wat r verhogen geven de Nederlandse Spoorwegen iedereen die zS tig jaar wordt een zogenaamde seniorenkaart cadeau. Die ka£ geeft 40 procent korting op een retour en 45 procent op el enkele reis en is twee maanden geldig. Op één dag in die twf maanden mag de bezitter van de seniorenkaart gratis door hqj Nederland reizen. Volgens de NS slaat de kaart erg aan. D afgelopen vier maanden hebben meer dan 6000 mensen hi{ „verjaardagscadeautje" aangevraagd. Er zijn inmiddels 345.0f zestig-plus Seniorenkaarten in omloop, bijna 15.000 meer d3 vorig jaar op dit tijdstip. Ter informatie geven de Spoorweg» het gratis blad „Seniorenwijzer" uit. Snoerloos huishouden makkelijkef opladen worden nikkel-cai? mium batterijen gebruikt, dj bij goed gebruik zo'n duizert keer opnieuw kunnen worde gebruikt. De normale oplaag tijd van een set accu's is ongf veer vijftien uur. Volgeij. Philips kan tien tot vijftiej procent van de huishoudelijk machines in snoerloze vor* worden uitgebracht. De prj van de apparaten ligt tussé de honderd en tweehondeii gulden. In de afgelopen week ging het er wat het weer betreft storij achtig aan toe. Dat de markt zich aanpast is duidelijk. Zo is f weer boerenkool voor 1,80 per kilo te koop. Prei is erg in trt en de prijzen zijn aan de hoge kant, namelijk ruim 1,- pi pond voor mooie prei. Hetzelfde geldt voor knolselderij, wa«j voor men ongeveer 1,80 per stuk betaalt. Enkele gewassen, zoals snijbonen, verdwijnen langzaam uit h' aanbod. De prijs is opgelopen naar zo'n 4,- per pond. De ai voer van sperziebonen is i eveneens op zijn retour. Na I een aantal weken van lage I prijzen, schommelt de prijs I nu rond 2,40 per kilo. I Voor de bladgewassen spi- I nazie en andijvie zijn de I prijzen verder gestegen. I Spinazie kost 1,75 per kilo en voor de andijvie schom melt de prijs rond ƒ2,- per I kilo. Suikermaïs is een minder bekend artikel. Dit gewas led zich zeer goed om in combinatie met andere gewassen te g bruiken. De prijs per stuk komt op 80 cent. Spruiten zijn erg gewild. De aanvoer is groter geworden, ma de prijs is nog niet gedaald, ze kosten 1,50 per pond. Vqj broccoli loopt de prijs op en ligt nu op ƒ3,30 per pond. 1 bloemkool is al weken goedkoop. Voor een grote maat betal men niet meer dan 1,50 per stuk. Er is wel variatie in de h reiding nodig, omdat tafelgenoten anders mogelijk verzadij raken. Een variant op de bekende witte bloemkool is de groei bloemkool, deze kost 1,80 per stuk. Koolrabi is wat duurcl geworden, maar een prijs van 55 cent per stuk is nog sted redelijk te noemen. Let er wel op dat de knollen niet te oi zijn, want dan kunnen ze stugge stukken bevatten. Postelein kost 1,30 per kilo. De groene courgettes zijn in pil gestegen naar f 1,40 per stuk. Voor witte kool, koolrapen, wi terpeen en kroten liggen de prijzen allemaal beneden 1 guldi per kilo. Een mooie krop natuursla kost 80 cent. Voor de lie tere kassla komt de prijs op 60 cent. Bleekselderij en chiné kool ontlopen elkaar ook nu niet veel in prijs, ze kosten ong veer 1,20 per kilo. De ronde tomaten en de vleestomaten zi volop te koop voor prijzen tussen 1,- en 1,20 per pond. F sortiment Hollandse appels bestaat uit: James Greeve 1,3 Benoni ƒ1,80. Discovery 2,70, Tydeman ƒ2,15 en Summerr 1,85, allemaal prijzen per kilo. 4 HUIS ■RAADi Texels wol isoleert beter De wol van het Texelse schaap schijnt verlichting te tikelen waar de wol in ver werkt is, gaan als warme broodjes over de toonbank. Volgens de Texelse Wol On derneming is de wol van dit eilandschaap vetter dan die van zijn soortgenoten uit het oosten van het land, en iso leert het daardoor beter. De vereniging Milieudefensie waarschuwt echter wel dat de extra warme schapewol niet bij iedereen de pijn verlicht. Elektrische wadjan Voor het bereiden van onder meer Indonesische gerech ten is de wadjan de aange wezen pan. Om het koken gemakkelijker te maken en eventueel aan tafel maaltij den te kunnen bereiden is er nu een elektrische wadjan. De pan is gemaakt van ge- tefloneerd aluminium, waar door hij binnen enkele mi nuten op de juiste tempera tuur is. Verder is hij voor zien van een thermostaatk- nop, waarmee de tempera tuur geregeld kan worden. Naast het koken kan men in de wadjan ook stomen en bakken. Philips brengt de pan uit voor een adviesprijs van 175, Tabakshandel de sigaar Ondanks protesten van de Organisatie van Sigarenwin keliers gaat de verkoop van tabaks waren in bezinestations en levensmiddelenzaken ge woon door. Die verkoop be stond vorig jaar uit 34,1 mil jard sigaretten, iets wat de si garenwinkeliers niet kunnen waarderen. Toch wil het mi nisterie van WVC de uitge breide tabaksverkoop niet aan banden leggen. Ongetwijfeld vanwege de drie miljard gul den accijns die het jaarlijks op de tabaksverkoop ontvangt. KIEN OPENT ACHTENDERTIG WINKELS De mode is „gedemocrati seerd". Maar liefst 84 procent van de Nederlandse vrouwen en 55 procent van de Neder landse mannen vindt mode belangrijk. In 1984 lagen die percentages lager, respectie velijk 80 en 45 procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat Kien, een keten van zoge naamde budget modewinkels, heeft laten houden over het Hollandse kleedgedrag. Een derde van de dames vindt de prijs doorslaggevend bij de aanschaf van kleren. Voor 33 procent is de actuele mode trend bepalend voor de aan kopen. Bij kinderkleding is de prijs nog steeds doorslagge vend. Vorig jaar is er voor ruim een miljard gulden aan kinderkleding verkocht. Dat is een stijgeing van'tien pro cent in vergelijking met 1984. Uit het onderzoek blijkt ook dat er steeds meer kleding ge kocht wordt: vorig jaar voor 10,1 miljard, dat is ruim tien procent meer dan in 1984. De spijkerbroek blijft belangrijk, want er zijn in 1985 in Neder land maar liefst 5.7 spijker broeken aangeschaft. Het aan tal verkochte herenkostuums bedroeg 1,4 miljoen. De strop das blijft in met 2,7 miljoen verkochte exemplaren. De Kien-groep, een onderdeel van het Vendex concern, heeft er na deze optimistische cijfers duidelijk weer zin in en opent aanstaande woens dag 38 modewinkels in Ne derland. Bij Scrupules moet je inschatten hoe je tegenspelers zich door hun geweten laten leiden. Scrupules, spel vol dilemma's Wie nooit last van zijn geweten heeft gehad, krijgt het wel bij het spelen van het nieuwe spel ,,'n Kwestie van Scrupules". In dit spel zitten 259 kaarten waarop dilemma's staan als:„Je fiets is gestolen. Op het politiebureau laten ze een fiets zien die op de jouwe lijkt. Neem je die dan mee als de joüwe?" en „Op de terugweg .van de supermarkt ontdek je, dat je zoontje een cho coladereep heeft gepikt. Ga je met hem terug en laat je hem alsnog betalen?" Het gaat erom zo snel mogelijk je eigen dilem- makaarten kwijt te raken door precies in te schatten hoe je te genspelers zullen antwoorden op de morele dilemma's waar ze voor komen te staan. Je kunt dit spel van MB met drie tot tien mensen spelen. Het kost 59,50. Frivole kleuren uit de gratie bij lingerie Er is een run op het vroeger misdeelde zwart in de linge rie. Volgens de pleitbezorger van lingeriehandel Warners, Bob van Meurs, is er geen be langstelling meer voor de meer frivole kleuren: „Nie mand wil meer oranje, geel, smoke, grijs. Frivool is feeste lijk geworden". Met de don kere kleuren en de opkomst van stretch-kant is zwart weer je-van-het. „Revolutionair" noemt Van Meurs de contrast look voor de mode onder de mode, als bijvoorbeeld een alternatieve huidkleur champagne, bleek pink, gespoeld ivoor. De grap is dat de onderdelen van zo'n setje (beha. vlinderbroekje, hemdje of tangaslip) daarbij zijn afgezet met een kantsoort waarvan het weefsel zo teer is, dat het de kleur aanneemt van de huid. Dit procédé ver kleint ook de grote maten en dit is nooit weg. Bij de kleine maten voldoen de contrast beha en de rioslip echter ook. Samengevat gaat de lingerie, ook qua glanzende, gladde stof, terug naar de jaren zes tig, geënt op de jaren tachtig. Niet meer in wit, doch wel in mooie schaduwtinten. In de serie ..Bouquet" een volledige, glad gevormde beha met of zonder beugel, met of zonder mistige kant. in onderdelen bijeenpassend. „Le Yacht" en „Sport" geven meer (onzicht bare) steun. Tegen het voor jaar worden dat toppers in de contrast-serie, waarbij de kleur zacht abrikoos is. TINY FRANCIS GEGOMDE STICKERS HuishoudkunststoLfabri- kant Curver zal zich tij dens de Najaarsbeurs weer presenteren met een aantal nieuwe artike len. Hieronder zijn was manden, matten van rub ber voor in keuken en badkamer en hoofd-, nek- en ruggesteunen voor in bad. Met een zeer vooruitziende blik heeft het bedrijf ook een stic kerboekje uitgegeven met gegomde afbeeldin gen van Curver-produk- ten, die kunnen worden geplakt op een (Sinter- klaas)verlangenlijstje. De Sinterklaaskoorts begint dus weer op te steken. Verzorgingsserie in bruin glas Omdat het niet gaat om de verpakking maar om de inhoud geeft drogisterij Etos een serie van 32 schoon heids- en 12 gezondheidsprodukten uit in simpele potjes en flesjes van bruin glas. Terug naar de natuur dus. Volgens Etos zijn alle verzorgingsprodukten ge baseerd op plantaardige middelen. Naast het onder houd van de uiterlijke mens door crèmes, milks en shampoos, is ook aan de innerlijke mens gedacht. In het bruinglas-assortiment zijn enkele „reform"-artike- len als biergisttabletten, knoflookcapsules en tarwe- kiem-oliecapsules te koop. Theeleuten hoe ven voorlopig niet bang te zijn dat er een tekort zal ontstaan aan hun favoriete drank. In 1985 bereikte de pro- duktie van thee namelijk het hoogste niveau aller tijden. De produktie was met zes procent toegenomen in vergelijking met het jaar daar voor. De totale wereldproduktie is nu al groter dan 2 miljoen ton. Het theever- bruik per hoofd van de bevol king is trouwens in de afgelopen tien jaar nogal gestegen. In 1978 gebruikten de Nederlanders ge middeld 622 gram per per soon. In 1982 werd de top be reikt van 671 gram per per soon. Vorig jaar daalde de con sumptie weer iets, naar 646 gram per per soon, toch nog goed voor heel wat litertjes thee. Dekbedden met verwarming Elektrische dekens kennen we allemaal. Elektrische dekbed den zijn minder bekend. Ze zijn op iedere gewenste tempera tuur in te stellen en hebben alle eigenschappen van een nor maal dekbed. Philips maakt ze in een- en tweepersoonsuitvoe ring voor een adviesprijs van respectievelijk ƒ389,en 499,De dekbedden zijn elektronisch beveiligd en hebben drie jaar garantie. Als vulling is een holle polyester vezel ge bruikt. De elektrische bedrading wordt door speciale naden op zijn plaats gehouden. Huishoudelijke apparaten, zijn vaak moeilijk te hanteren vanwege het snoer. Philips heeft daarom een serie „snoerloze" apparaten ont wikkeld die door accu's wor den opgeladen. Het assorti ment bestaat onder andere uit een mixer, een mes, een blik opener, een strijkijzer en een monddouche. De frequentie van opladen verschilt per ap paraat. Meestal is de oplaadu- nit ondergebracht in houder

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8