Pakistaanse president: kapers krijgen doodstraf 8r* viSURIN Verzet tegen Pinochet wordt steeds feller EG neemt sancties tegen Zuid-Afrika Peres: Israël zal aanslag vergelden „Bevrijdingsraad Suriname zit[ achter operaties Brunswijk* Daniloff moet terecht staan wegens spionage BUITENLAND tteidóaOowiarit MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986PAGINA4 Rassendiscriminatie Engeland in opmars LONDEN' r „Rassendiscriminatie is alge meen m Engeland en bovendien in op mars Dal is de conclusie van een rapport Eenderde van de werkgevers stelt zwarte sollicitanten achter bij blanke; een hoger aantal dan uit voorgaande studies bleek en dat er op wijst dat de discriminatie in de werksfeer toeneemt. Zwarten die wèl werk inden verdienen minder dan blanken en hebben taken op lager niveau, zelfs wan neer je rekening houdt met verschillen in opleiding, ervaring en taalmoeilijkheden'' Het rapport zegt dat de 2.400.000 zwarten ook in de woningsfeer gediscrimineerd worden ..In de niet-vrije sector krijgen /warten huizen die inferieur zijn aan die van blanken". De politie krijgt eveneens een veeg uit de pan. Zwarten worden op straal eerder aangehouden en bekeurd. Poedermelk ook in Brazilië niet welkom RIO DE JANEIRO Dp Brazili- aanse regering heeft de distributie tegengehouden van een scheepsla ding van 2.700 ton poedermelk uit Nederland op verdenking van ra dio-actieve besmetting Laboratoriumonderzoek moet uit wijzen of de poedermelk inder daad besmet is Eind vorige maand werd in Brazilië poedermelk uit Noord-Ierland in beslaggenomen wegens ongewoon hoge stralings niveaus. De regering heeft nog niet gezegd ol de melk wordt te ruggestuurd. Nederlandse poeder melk werd eerder op de Filipijnen ongeschikt geac ht voor consumptie wegens te hoge stralingswaarden. Water ontsnapt uit Finse kerncentrale HELSINKI Bij een ongeluk in een Finse kerncentrale is licht radio-actief water ont snapt. Dit heeft het Finse Cen trale Bureau voor de veilig heid van kerncentrales giste ren bekendgemaakt. Volgens het bureau is in een van de twee centrales in Lovisa, op 50 kilometer van Helsinki. 17 ku bieke meter licht radio-actief water vrijgekomen toen een veiligheidsklep in het koelsys teem het begaf. Het ongeluk is het gevolg van tien menselijke fout. aldus de verklaring, de kerncentrales zijn tijdelijk stil gelegd. De twee centrales in Lovisa zijn van Sovjet-makelij. Britse chauffeur vermaakt vermogen aan Sovjet-Unie LONDEN Een op 81-jarige overleden gepensioneerde Brit se autobuschauffeur heeft zijn vermogen nagelaten aan de re gering van de Sovjet-Unie. Het gaat om ongeveer 55.000 pond sterling, ruim 150.000 gulden. ..Hij had geen bepaalde politie ke overtuiging. Hij vond alle re geringen even slecht", zei dc wat onaangenaam getroffen broer van de overledene, die zelf alleen een garage heeft ge ërfd. De ambassade van de Sov- jet-Ume had geen commentaar over het al of niet aanvaarden van de ertenis. Nieuwe komeet stelt Halley in schaduw PASADENA Een 24-jarige Ame rikaanse student. Christine Wilson, heeft een nieuwe komeet ontdekt, die volgens astronomen helderder is dan de befaamde komeet van Hal ley. De nieuwe komeet is naar zijn ontdekker genoemd: komeet Wil son. De ontdekking werd op 5 au gustus gedaan met een telescoop van het Mount Palomar Observato rium in het zuiden van Californie. De komeet Wilson zal volgend jaar op 20 of 21 april op een afstand van 177 miljoen kilometer langs de zon scheren en daarbij de aarde op 80 tot 97 miljoen kilometer naderen. Halley's komeet kwam in april van dit jaar op een afstand van 63 mil joen kilometer langs de aarde. LEMSFORD De twaalf ministers van buitenlandse zaken van de E{ v hebben zaterdag tijdens een informeel overleg in Engeland een akkooif bereikt over het op korte termijn instellen van economische strafmaaivi regelen tegen Zuid-Afrika. Dit is uit diplomatieke bron vernomen 'v De sancties, die definitief moeten worden vastgesteld tijdens een officii le ministersbijeenkomst op 15 en 16 september in Brussel, omvatten t verbod op de invoer van staal, kolen, ijzer en Krugerrands. Verder z len nieuwe investeringen in Zuid-Afrika verboden worden. Het besluit is genomen omdat Pretoria geen vooruitgang heeft geboei in de richting van afschaffing van de apartheid, zo zeiden EG-diplomJ»P ten. jvi De EG wil ook „positieve maatregelen" nemen. Gedacht wordt aan h£n geven van geld aan groeperingen die vreedzame veranderingen voo(ëe staan, en aan het geven van hulp aan de slachtoffers van het apartheid^ systeem Daaronder vallen ook de buurlanden van Zuid-Afrika, <i Frontlijnstaten. p b KARACHI/FRANKFURT De 209 overlevenden van de kaping in Karachi, die er vrijwel allemaal zonder kleerscheuren af kwamen. werden voor hun vertrek naar Frank furt gehoord door Paki staanse rechercheurs, die hoopten nieuwe aanwij zingen te krijgen. Met bloed besmeurde schoe nen. kleren en door kogels be schadigde handbagage lagen uitgestald na uit het vliegtuig te zijn gehaald. Maar geen van de voormalige gegijzelden stak or een hand naar uit. De 40 ge gijzelden die het zwaarst ge wond werden toen de kapers het vuur op hun gevangenen openden, liggen in ziekenhui zen in Karachi. De Indiase premier Gandhi heeft Pakistan de schuld gege ven van het bloedbad, waarbij een aantal mensen uit India om het leven is gekomen. Pa kistan zou onverantwoordelijk gehandeld hebben. De Paki staanse onderminister van bui tenlandse zaken Noorani zei dat zijn land en India beide slachtoffer van het drama wa ren en dat hun betrekkingen er niet door geschaad zouden mogen worden. Maar India vindt dat het poli tieke munt moet slaan uit elke gelegenheid en het minste voorwendsel is daartoe belang rijker dan enige stap om de betrekkingen normaal te ma-- ken". zei hij. Noorani opperde dat Gandhi's opmerkingen op onjuiste informatie stoelden, „wellicht met opzet door zijn mensen aan hem verschaft". De vier gewapende mannen waren vrijdagochtend, toen de Een van de gewonde Amerikaanse passagiers uit het gekaapte PanAm-toestel bij aankomst in Frankfort, waar elf zwaar gewonde passagiers zijn opgenomen in het ziekenhuis van het Ameri kaanse leger. laatste passagiers instapten, vermomd als vliegveldbewa kers en van hun vuurwapens gebruikmakend, in de Boeing doorgedrongen Het avontuur eindigde op de late avond, toen de kapers de 390 passa giers om zich heen verzamel den, Allah prezen en in het wilde weg schoten. Diplomatieke kringen deelden mee dat de mannen, die met een Palestijns accent spraken, vier springstofladingen aan boord hadden aangebracht, maar er in de duisternis en op perste verwarring niet in wa ren geslaagd ze tot ontploffing te brengen. De Duitse passagier Werner Ohlemacher vertelde: ..Ineens gingen alle lichten uit. Het duurde nog tien minuten voor dat plotseling de deuren open gingen en de (opblaasbare) noodchutes uitrolden. Op dat ogenblik regende het kogels. De passagiers waren in paniek op de deuren afgestormd om naar buiten te komen. „Ze be gonnen gewoonweg te schie ten. Het was ongericht en van korte afstand", vertelde de Amerikaan Dick Melhart. De Italiaan Virginio Carati zei dat de kapers tot het laatste ogenblik ..gedisciplineerd en ontspannen" waren geweest, maar dat het uitvallen van de stroom hen de koelbloedigheid had doen verliezen. Ze riepen in het Arabisch „God is groot" en openden het vuur. De vier terroristen werden gisteren op een onbekende plaats in Pakistan verhoord. Een van hen, de 24-jarige Bomer Hoessein, werd door de Pakistaanse commando's ge wond. Hij had de onderhande lingen gevoerd. De anderen opereerden onder de namen Walid. Ismael en Abdullah. Als nationaliteiten werden Sy rische. Palestijnse Bahreinse opgegeven. De vier waren met vervalste Bahreinse paspoor ten uit Libanon Pakistan bin nengekomen. Hun doel was de invrijheidstelling te verkrijgen van drie gedetineerde geest verwanten op Cyprus. Dezen vermoordden in september 1985 in Larnaka drie Israë liërs. Cyprus had het doel van de overmeestering moeten zijn, wat mislukte doordat de bemanning van de Boeing bij tijds had kunnen vluchten. Een federale rechter in de VS heeft tegen de terroristen een bevelschrift tot aanhouding uitgevaardigd. Het ministerie van justitie in Washington verwacht echter dat het vier tal in Pakistan wordt berecht De Pakistaanse president Zia- ul-Haq heeft gezegd dat de ka pers de doodstraf krijgen, als zij schuldig worden bevonden. Een van de terroristen had te gen passagiers gezegd dat men Palestijn was. Twee organisa ties hadden de verantwoorde lijkheid voor de kaping op zich genomen: „Libische Revolutio naire Cellen" en „De Soldaten van God-Groep van de Marte laar Zulfiear Ali Bhoetto (de Pakistaanse ex-premier die in 1979 werd terechtgesteld). Gisteren werd in het Ameri kaanse ministerie van defensie in Washington vernomen dat men bereid was geweest Pa kistan militaire hulp te verle nen bij het bevrijden van de gegijzelden. Voordat evenwel gespecialiseerde onderdelen van de Amerikaanse krijgs macht het toneel van het dra ma konden bereiken, was het al geëindigd. (Vervolg van voorpagina) ISTANBOEL/JERUZA LEM De synagoge sjoel Neve Shalom van Istan- boel, die zaterdag een bloederige aanblik bood met her en der verspreid liggende lijken, wordt woensdag weer gebruikt voor de begrafenis van de slachtoffers. Dit heeft de gouverneur van de pro vincie Istanboel, Nevzat Ayaz, gemeld. De politie van Istanboel voerde in tensieve verkeers-en iden titeitscontrole uit en be waakte belangrijke ge bouwen, waaronder het consulaat-generaal van Is raël. Ayaz zei dat de politie had vastgesteld dat de daders eerst al hun munitie hadden opge bruikt. wat de theorie van een zelfmoordcommando staafde Er zijn bij de aanslag 21 doden (allen mannen) gevallen. De woordvoerder van de jood se gemeente van Istanboel, Jak Veissid, zei dat geschokt als zij waren, de plaatselijke joden zouden doorgaan met te leven zoals zij gewend zijn. „Turkije is voor ons een zeer veilig land", zei hij. De uit 25.000 mensen bestaande ge meente. die zich opmaakt voor de herdenking van de 500e verjaardag van de vlucht in 1492 van vele voorvaders voor de Inquisitie van Ferdinand en Isabella in Spanje, heeft nooit behoefte gehad om te vragen om politiebescherming voor haar synagoges. Minstens vier organisatie heb ben gezegd dat zij voor de aan slag verantwoordelijk zijn. Eén daarvan noemde zich het „Is lamitisch Verzet", maar vanuit Beiroet werd het opeisen van de verantwoordelijkheid uit naam van de organisatie be streden. In een buitengewoon veront waardigd Israël verklaarde premier Peres op de televisie: „Wij zullen niet rusten voor wij deze moorddadige hand af kappen. Wie pleegt te twijfe len aan Amerikaanse vergel ding of aan Israëlische vergel ding, kan nu een lesje leren" Hij weidde niet uit. maar Is raël staat bekend om vergel dingsacties voor aanslagen op joden in en buiten het land. Het Israëlische kabinet kreeg overigens geen kans de aan slag in Turkije te bespreken, want de premier brak haar af omdat hij zich door opmerkin gen van minister Sharon bele digd voelde. Sharon oud minister van defensie had gezegd dat de aanslag in Istan boel „het Palestijnse antwoord op de Israëlische concessies aan de PLO. koning Hoessein van Jordanië, koning Hassan van Marokko en president Moebarak van Egypte" was. Peres eiste van de minister „openbare verontschuldigin gen" en liet doorschemeren dat als zij niet werden gege ven, hij hem uit het kabinet zou ontslaan. Minister Sharon liet weten dat hij een brief met excuses aan Peres zou sturen, maar dat hij zich niet in het openbaar zou verontschuldi gen. De minister van buitenlandse zaken. Yitzhak Shamir van Likoed. die Peres volgens af spraak over nog geen veertig dagen als premier opvolgt, vond het moment voor een po litieke crisis erg slecht geko zen. Hij zei dat hij Sharons op vatting niet deelde, maar de reactie van de premier over dreven vond. De minister van binnenlandse zaken. Yitzhak Peretz, zei. „Er heeft joods bloed gevloeid en ziedaar breekt er ruzie uit tussen jo den". SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 38) Nu zou men zich natuurlijk kunnen afvragen waarom de heer Opopol Istietof zo verheugd was over de sportieve prestaties van Kareltje Knetter. Het antwoord op deze vraag ligt beslo ten in de functie, waarmee meneer Opopol zijn dagelijkse bete broods placht te verdienen. Opopol Istietof was namelijk minister van sport zaken en volkscommissaris van lichamelijke op voeding en hygiëne in de centrale regering van Barreberié. Daar bezat hij een pracht van een werkkamer, van waaruit hij de opvoeding van zijn volk in goede banen trachtte te leiden. Die zelfde meneer Opopol Istietof dan bevond zich momenteel op dienstreis dwars door Europa. Hij moest namelijk overal eens goed gaan on derzoeken wat de buitenlandse atleten allemaal weJ klaarmaakten. Hij moe';t hun techniek en tactiek bestuderen en als ze héél erg goed wa ren. moest hij proberen ze te ronselen voor de eer en glorie van zijn bloedeigen Barreberié. In het primitieve Barreberie denken ze namelijk ook nog. dat het buitengewoon eervol is als hun hardlopers net nog iets harder lopen dan de hardlopers vun dc 6:0 and. e vaderlandjes, die er op de wore .1 ;jn. Q;.t verhoogt het aanzien v.::, i ir c' '-n -e. Hcva': dus gemakke- lij, te bij:. d. r Op pel dikwijls op de sportvelden aanwez.g was om persoonlijk de lopers, werpers en springers te oefenen. En nu rijpte er een plannetje in 't hoofd van Istietof. Een héél leep plannetje. En het was maar goed. dat Kareltje Knetter van dat plannetje niets wist. Anders was hij vast niet zo rustig en zelfverze kerd naar huis gelopen als hij nu deed Aartsbisschop San Salvador hoopvol over vredesgesprek SAN SALVADOR De aartsbisschop van San Salva dor heeft gezegd dat de voor volgende week geplande on derhandelingen tussen de re gering en het verzet in het land waarschijnlijk zullen doorgaan, ondanks onenig heid over de beveiliging van de delegaties. Kardinaal Ri vera Y Damas treedt op als bemiddelaar tussen de rebel len en de door de VS ge steunde regering van presi dent Jose Napoleon Duarte. Vorige maand kwamen beide partijen in Mexico overeen een derde onderhandelings ronde te beginnen op 19 sep tember in Sesori, 150 km ten noordoosten van San Salva dor. De burgeroorlog in El Salvador heeft in zeven jaar aan 61.000 mensen het leven Deng Xiaoping: top met Gorbatsjov is mogelijk PEKING De Chinese leider Deng Xiaoping heeft zich be reid verklaard tot een topont moeting met Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov in Moskou, als de Sovjet-Unie ertoe bij draagt dat Vietnam zijn troe pen terugtrekt uit Kampuchea. De Chinese leider deed zijn aanbod in het Amerikaanse te levisieprogramma „60 Minu tes". Westerse diplomaten in Peking toonden zich verrast door de uitspraak van de Chi nese „sterke man". Het was voor het eerst sinds de breuk tussen Moskou en Peking in het begin van de jaren zestig dat een Chinese leider zich be reid verklaarde naar Moskou te gaan. Peking heeft steeds drie voorwaarden gesteld aan de toenadering tot de Sovjet- Unie: terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Afghanis tan. vermindering van het aantal Sovjet-troepen langs de Chinees-Russische grens en tenslotte de terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Kampuchea. Secretaris Ludwich van Muiier van de Liga van Surinaamse Patriotten (r) stelde gisteren in Amstei dam dat de actie van de groep-Brunswijk snel afgelopen zal zijn. DEN HAAG/PARAMA RIBO Volgens de Suri naamse sergeant Reginald Geysvliet zit de Raad voor de Bevrijding van Surina me achter de acties van Ronnie Brunswijk. Geysvliet, die op 21 juli met elf andere militairen door de groep-Brunswijk werd ontvoerd in Oost- Suriname, zag kans te ont vluchten. In een gesprek voor de Surinaamse tele visie wilde hij niet zeggen hoe dit in zijn werk is ge gaan. De militair wekte een „gemaakte en geher senspoelde" indruk. Geysvliet zei dat hij tijdens zijn gevangenschap vaak na men heeft horen noemen als Somohardjo. Haakmat en Van Rey. Van Rev is een ex-offi cier van het Surinaamse leger, die na kort minister te zijn geweest onder het militaire bewind uit onvrede de wijk naar Nederland heeft geno- Geysvliet meldde dat hij en zijn medegevangenen het re delijk goed gehad hebben bij Brunswijk. Nu hij echter heeft weten te ontvluchten, vreest hij dat de situatie voor zijn makkers er niet beter op zal worden. De actie van de commando groep van Brunswijk is binnen een week afgelopen. Dit ver telde secretaris Van Muiier van de Liga van Surinaamse Patriotten gisteren op een bij eenkomst van deze groep var Bouterse-aanhangers in Nel derland. Van Muiier, die contacten or derhoudt met leidende krin gen in Paramaribo verklaard een en ander zaterdag uit Pa ramaribo te hebben vernomei „De actie tegen Brunswij heeft het leger verliezen opg( leverd, maar heeft er ook to geleid dat men het karaktc van de criminele groep va Brunswijk heeft leren kei nen". Van Muiier gaf zijn gU hoor de absolute verzekering dat de strijd binnen een wee j bekeken zou zijn. Brunswijk is volgens hem niër de leider van de gewapend groep. De leiding is in handeoi van blanke buitenlanders di(g Brunswijk als hun handlange misbruiken, aldus Van Mulie VS dreigen met tegenmaatregelen WASHINGTON De Verenigde Staten hebben Moskou ge waarschuwd voor tegenmaatregelen, wanneer de Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff inderdaad wordt berecht wegens spionage, zoals het afgelopen weekeinde werd aangekondigd. Op spionage staat in de Sovjet-Unie maximaal de doodstraf. De officiële aanklacht tegen Daniloff volgt op een persoonlijk schrijven van president Reagan aan Sovjet-leider Gorbatsjov. Daarin verzekert de Amerikaanse president hem dat de journa list geen spion is en verzoekt hij om zijn vrijlating. Nu de corres pondent, ondanks dit persoonlijke initiatief van het Witte Huis, voor het gerecht zal moeten verschijnen, krijgt de affaire een nieuwe dimensie. Het is onduidelijk of Washington met tegen maatregelen zo ver wil gaan, dat de Amerikaans/Russische top ontmoeting dit jaar in gevaar komt De 52-jarige journalist werd een week geleden aangehouden toen hem geheime documenten werden overhandigd. Volgens de VS is de affaire opgezet, als vergelding voor de aanhouding wegens spionage van een Russische VN-medewerker in New York. Het kan overigens nog maanden duren voordat het proces tegen Daniloff begint. (Vervolg van de voorpagina) SANTIAGO Het „Pa triottisch Front Manuel Rodrigues" (FPMR) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de mislukte aanslag op generaal Pino chet. „Het FPMR leeft nog. Wij hebben dit keer ons doel gemist, maar zul len de volgende keer niet missen", zo stond in een verklaring aan een inter nationaal persbureau. Het is voor zover bekend de eerste poging tot een aanslag op het leven van de dictator, die dertien jaar geleden door een staatsgreep aan de macht kwam. Vorige maand ontvoer de het FPMR een kolonel van het leger, maar hij werd na vier dagen ongedeerd vrijgela ten. Het front en de Linkse Revolutionaire Beweging wor den verantwoordelijk gehou den voor de dood van 21 poli tiemannen en militairen en voor het plegen van meer dan 1.000 bomaanslagen sinds 1983, toen het verzet tegen de dicta tuur grote vormen begon aan te nemen. Minister van binnenlandse za ken Ricardo Garcia riep voor een periode van 90 dagen de noodtoestand uit. na een spoedberaad van de militaire junta. Op grond van de nood toestand kan de regering on beperkt telefoongesprekken afluisteren, post openen en ar restanten op geheime plaatsen vasthouden. De gerechtelijke macht wordt buiten spel gezet voor zover het gaat om het ar resteren en verbannen van echte of vermeende dissiden ten, het verbieden van open bare bijeenkomsten en het censureren van de pers. De aanslag kwam vier dagen voor de 13e herdenking van de bloedige staatsgreep, die Pi nochet in 1973 aan de macht bracht en die eindigde met de dood van de democratisch ge kozen socialistische president Salvador Allende. Tijdens en na de staatsgreep van 1973 werden enkele duizenden mensen door het leger ver moord. Celstraf voor videohandelaren in Sovjet-Unie MOSKOU De grootste republiek van de Sovjet- Unie heeft de particuliere vertoning van gewelddadi ge films en video's tot een strafbaar feit gemaakt, waarvoor maximaal twee jaar celstraf mogelijk is. De bezorgdheid van het Kremlin over de versprei ding van westelijke video films die als anti-Sovjet worden beschouwd, neemt toe In Sovjet-kranten hebben onlangs berichten gestaan over veroordeling van mensen, wegens „spe culatie", omdat ze toe gangsgeld hadden geheven op de vertoning van de Amerikaanse films „Ram- bo" en „Rocky". In het vervolg wordt dit bestraft met maximaal twee jaar hechtenis. De andere Sovjetrepublieken volgen meestal het voor beeld van de Russische Federatie. Zoon sjah illegaal op Iraanse televisie NEW YORK De zoon vaif wijlen de sjah van Iran heef afgelopen vrijdag gedurendi elf minuten het Iraanse voll toegesproken via een van de officiële tv-kanalen. De uit zending is met behulp van eet kleine zender in het normal] avondprogramma ..geprikt'! Dat heeft de Amerikaanse om roepmaatschappij ABC ge meld. Uit navraag is gebleker dat veel Iraniërs de uitzending gezien hebben. Precies om ne gen uur 's avonds verscheel Reza Pahlavi op het Iraansi televisiescherm. Hij verklaar de onder meer: „Ik kom teruj en samen zullen wij, in vrij heid. de weg openen naar he geluk en het welzijn van d( natie". De zoon van de sjah i door zijn aanhangers tot sjaf gekroond na het overlijdei van zijn vader, zes jaar gele den. 1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4