Rol van Brokx in •ouwkosten-affaire ►lijft onduidelijk Claus overwoog in verlovingstijd relatie op te geven Concert ter ere van verjaardag Claus Verdwijnen openbaar en bijzonder onderwijs denkbaar Jongen (10) schiet buurmeisje in schouder DE GANG BINNENLAND £aidóc6ou/UMit MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 [Voorhoeve sluit Samenwerking met Je PvdA niet uit nEN HAAG De VVD-frae- tjeleider in de Tweede Kamer, Joris Voorhoeve, sluit niet uit de nabije toekomst sa- ienwerking met de PvdA ontstaan in een links-libe rale coalitie. De VVD-fractie- üeider zei gisteren voor de VRO-radio dat de PvdA op hoofdpunten „realisti- moet worden: meer •uimte voor individu en ijfsleven ten behoeve van economsch herstel; en r het de vrede en veilig- leid betreft meer loyaliteit de Navo-bondgenoten. Vier doden bij botsing SCHIJNDEL Bij een frontale botsing op de rijksweg Den Bosch-Veghel zijn za terdagochtend vier inzittenden van een personenwagen om het leven gekomen. De twee bestuurders van beide bij de bot sing betrokken perso nenwagens zijn zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. Volgens de politie is de personenauto uit de richting Den Bosch vermoedelijk op de verkeerde weghelft terecht gekomen. Primeur: vijfjaars call opties op beurs AMSTERDAM De optiebeurs intro duceert op 20 oktober langlopende call opties (kooprechten) met een looptijd van vijfjaar op Akzo, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De president-di recteur van de optiebeurs, drs. T.E. Westerterp, heeft dat vandaag bekend gemaakt bij de introductie van opties op Elsevier. Tot nu toe worden alleen opties verhandeld met looptijden van drie, zes en negen maanden. De nieuwe vijfjaars opties zullen aflopen in okto ber 1991. Vervolgens zullen vanaf okto ber 1987 elk jaar nieuwe vijfjaars opties worden geïntroduceerd, zodat in 1991 op Akzo. Koninklijke Olie, Philips en Unilever opties bestaan met looptijden van drie, zes en negen maanden en van één, twee, die, vier en vijf jaar. Man bij jacht op meeuwen gedood BREDERWIEDE De 24-ja- rige A.J. Beijering uit het Drentse Valthe is zaterdag in St. Jansklooster bij de jacht op meeuwen om het leven geko men. Dit heeft de rijkspolitie meegdeeld. Beijering zat met een collega-jager in een bootje om vogels uit het water te ha len die vanaf de wal waren neergeschoten. Omdat één van die vogels nog leefde loste de jager die zich bij Beijering in de boot bevond, een extra schot. Nadat de man het ge weer had neergezet ging het wapen nog een keer af, waar bij Beijering dodelijk gewond raakte. Zwangere vrouw na frontale botsing overleden JOURE De 29-jarige zwangere F. L.-H. uit Oudehaske in zaterdag avond aan de gevolgen van een frontale botsing in Joure overleden. Haar 35-jarige echtge noot D. L. en hun 6-ja- rige dochtertje, raakten gewond door het onge luk. De botsing werd veroorzaakt doordat de 20-jarige P.H. K. uit Joure bij het rechtsaf- slaan de bocht te ruim K. zijn tende liepen geen letsel Minder bezoekers op Firato-beurs AMSTERDAM De tweejaarlijkse internationale tentoonstelling voor geluid, beeld en muziek Firato heeft dit jaar 310.403 bezoekers ge trokken; een daling van vijf pro cent vergeleken met twee jaar gele den toen 326.905 mensen naar de Rai in Amsterdam kwamen. Dat maakte een woordvoerder van de Firato gistermiddag bekend. De be langstelling van de bezoekers aan de Firato '86 ging, zo blijkt uit de bezoekersenquête, vooral uit naar hoogwaardige geluidsinstallaties (40 procent), compact disc-spelers (38 procent) en televisie-apparatuur (22 procent). Er waren totaal 160 expo- II DEN HAAG Staatsse- cretaris Brokx (Volkshuis vesting) zal de Kamer precies moeten aangeven vanaf welk moment hij wist, dat er onvoldoende controle plaatsvond op subsidies die zijn ministe rie aan beleggers gaf voor bouw van premie- huurwoningen. Een mermeerderheid is die mening toegedaan na le zing van een groot aantal rapporten over de zaak, die Brokx het afgelopen weekeinde aan de Kamer zond. Het ging in totaal om 20 kilo papier. Volgens de kamerleden Wol- ters (CDA) en Kombrink (PvdA) komt de rol van Brokx uit de stukken niet duidelijk naar voren. Uit de paperassen blijkt dat Brokx in april 1985 ngelicht de subsidieregels. Dat was drie jaar nadat de hoogste ambte- Brokx in Zuid-Hol land, hoofdingenieur-directeur ;i^drs. Post, in een nc t de subsidies gerom meld kon worden, mede mj onvoldoende controle werd lev uitgeoefend op de aanvragen zo is nu gebleken, wel tot een discussie binnen de ambtelijke top geleid. In sep tember 1982 schreef topambte naar Steensma, directeur rijks- steun volkshuisvesting en huurzaken, in een nota dat de opmerkingen van Post wel juist konden zijn, maar dat hij ten onrechte uitging van kwa der trouw bij de beleggers. In maart 1983 besloten de top ambtenaren op VROM dat bouwplannen van beleggers globaal getoetst moesten wor den. Dat zou echter alleen bij twijfel aan de juistheid ervan mogen gebeuren. Dat besluit werd echter nooit geformali- In augustus 1984 opperden de ambtenaren op VROM een nieuw plan. Beleggers zouden bij bouwprojecten een accoun tantsverklaring moeten indie nen. Bovendien zou het subsi diesysteem zo veranderd moe ten worden dat het opvoeren van bouwkosten geen effect meer zou hebben op het te verkrijgen subsidiebedrag. Er zou dus een vast bedrag per project moeten komen. Over dit laatste voorstel nam Brokx in april 1985 een besluit. Met ingang van 1986 werd van de beleggers een accountantsver klaring verlangd bij bouwpro jecten. Volgens Wolters en Kombrink blijkt uit de stukken welis waar dat er jarenlang gepraat is over de subsidieregeling maar dat er kennelijk nooit besluiten zijn genomen. Dat terwijl de accountantsdienst op VROM al jaren aandrong op een betere controle. Bij de be handeling van deze zaak is laksheid troef, aldus Kom brink. Het PvdA-Kamerlid vraagt zich ook af of Brokx wel had moeten wachten op besluiten van zijn ambtenaren. Bij het CDA is men na lezing van de stapel papier van Brokx tot de conclusie geko men dat er in elk geval een ander subsidiesysteem moet komen, vaste bedragen per bouwproject. Zoals bekend overwegen CDA en PvdA het instellen van een parlementai re enquête. VVD-Kamerlid van Rey wil een nader onder zoek van de Kamer zelf waar bij het parlement eigen ac countants zou kunnen inscha kelen. ,Hulk' mag uit dienst AMSTERDAM Bodybuilder Jarno Seijmonsbergen uit Am sterdam mag zijn burgerkloffie weer aantrekken. De legerlei ding heeft alsnog besloten geen nieuwe maatplunje te la ten maken voor de 20-jarige „Hulk" die er als gevolg van zijn enorme spierbundels (bor- stomvang 1.48 meter) nooit zonder kleerscheuren vanaf kwam. Speciale legerkleding zou defensie 15.000 gulden hebben gekost en daarom is besloten Seijmonsbergen bui tengewoon dienstplichting te verklaren. Volgens de leger- keuringsarts was van een te grote borstomvang van Seij monsbergen bij de eerste.keu ring nog geen sprake geweest. De voor zijn kleding „fatale" buitensporige spierontwikke- ling vond plaats tussen keu ring en opkomst van de body builder. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Prins Claus heeft klaarblijkelijk in zijn verlovingstijd wel eens de afweging gemaakt of hij zijn relatie met de toenmalige kroonprinses Beatrix niet beter kon op geven, gezien de vele moeilijkheden die het paar te wachten stond. Uit de volledige tekst van het tv-interview, dat zater dagavond ter gelegenheid van de zestigste verjaar dag van de prins werd uit gezonden, kan gezien de context de conclusie wor den getrokken, dat hij daarbij doelde op de situa tie vóór zijn trouwen en niet op de periode na zijn huwelijk, zoals vrijdag is bericht. Die berichtgeving was geba seerd op een wat verwarrend persbericht van de Avro, waarin werd meegedeeld dat prins Claus in het interview onthulde wel eens de afweging te hebben gemaakt „weg te gaan", zonder dat daarbij werd gesproken over zijn verloofde of zijn echtgenote, terwijl evenmin werd aangegeven in welke periode van zijn leven hij zich die vraag stelde. Enke le zinnen verder in het persbe richt zegt de prins, dat tenslot te „zijn gevoelens en een wat optimistischer kijk op de toe komst" de doorslag hebben ge geven. En dan vervolgt hij: „Ik heb een groot vertrouwen in mijn vrouw. Dat is terecht geweest". De woordkeus „weg te gaan" in combinatie met het even later genoemde grote vertrouwen „in mijn vrouw" leken eerder te wijzen op een afwegingsproces na dan vóór het huwelijk. Een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst kon aanvankelijk ook geen zekerheid geven over de periode waarop de woorden van prins Claus betrekking hadden. Maar na te hebben ge ïnformeerd kon een woord voerder van de RVD vanmor gen verzekeren dat zij sloegen op de verlovingstijd. De Rijksvoorlichtingsdienst had de Avro overigens ontra den het interview vooraf aan journalisten te laten zien, waarna de omroep besloot in een persbericht een aantal ci taten te verstrekken. AMSTERDAM Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prins Claus is zaterdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een concert uitgevoerd. Dat gebeurde in aanwezigheid van de prins, koningin Beatrix en hun zoon Constantijn, prinses Juliana en prins Bernhard, prinses Irene, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en Jorge Guillermo. Het concert werd verder bijgewoond door enkele honderden ge nodigden. Onder hen bevonden zich premier Lubbers en diverse andere leden van het kabinet, burgemeester Van Thijn van Am sterdam, kamerleden zoals Den Uyl en Van Mierlo en ook oud ministers en figuren uit het culturele leven. Tijdens het concert werden werken uitgevoerd van onder ande ren Sweelinck, J. van Eyck, Mozart en Bach. Bij het begin van de bijeenkomst dankte prins Claus in een kort welkomstwoord allen die het concert mogelijk hadden gemaakt. HOOGLERAAR DODDE: UTRECHT Rond de komende eeuwwisseling 1 zal Nederland een over wegend humanistisch ge kleurde levens- en we reldbeschouwing kennen die leidt tot geïntegreerd onderwijs met een brede doelstelling van intellec tuele, sociale en culturele vorming. Deze verwach ting sprak prof. dr. N. Dodde vanmiddag uit in zijn inaugurele rede bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van het onderwijs aan de Rijksuni versiteit Utrecht. De leerlingen dienen vanaf hun vierde tot achttiende le vensjaar zonder zittenblijven de school te doorlopen. Na de basisschool gaan zij naar het ongedeelde, maar gedifferen tieerde voortgezet basisonder wijs en kiezen na drie tot vier jaar tussen op beroep gericht onderwijs en algemeen voort gezet onderwijs. Dodde acht het denkbaar dat deze samen voeging van verschillende on derwijsvormen tot het ver dwijnen van openbaar en bij zonder onderwijs zal leiden. Volgens Dodde verdient het uit oogpunt van besparingen overweging van alle openbare scholen bijzondere scholen te maken. Door de jaren heen is bet bijzonder onderwijs steeds goedkoper geweest dan het openbaar onderwijs. De bu reaucratisering van het mana gement maakt openbaar on derwijs duur. Het omzetten van openbaar lager onderwijs in bijzonder onderwijs zou in 1980 een winst van ruim 166 miljoen gulden hebben opgele verd, maar volgens de hoogle raar is het veel interessanter na te gaan welke besparingen mogelijk zijn bij samenvoeging van openbaar en bijzonder on derwijs. Dodde verwacht dat daarbij een opleving van de schoolstrijd in het verschiet ligt. Deze ontwikkeling moet worden betreurd; het betekent bovendien een voortgaan op een heilloze weg, betoogde de hoogleraar. „Het heeft geen zin telkenmale de principiële vraag naar openbaar en bij zonder onderwijs te stellen. Didactisch-methodisch gezien is het bijzonder onderwijs niet veel meer dan een protestanti sering dan wel een katholise- ring van het openbaar onder wijs. Een onderwijskundige rechtvaardiging van de school strijd ontbreekt", zo meent prof. Dodde. FRIEMELS /ffoeo,ik wilftesrCEtoveN OArje (MAAft 'N KOO KOfTiE MÉT M1)N VfZflUW H£8T teoetwcEN. maak affaiée moet wet uit STEAKS eeswwENjuu'e AAN OfiM/i Min. Nijpels wordt vader DEN HAAG Minister Nij pels (VROM) wordt vader. In januari/februari 1987 zal, in dien alles goed verloopt, het kind worden geboren. Nijpels trouwde in 1983 met Ingrid Pieters. Nijpels (36) is de eerste minister sinds lange tijd die vader wordt. Een zegsman van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) was vanmorgen niet in staat om de laatste minis vader werd, te qoemen. APELDOORN Een zevenjarig meisje uit Apeldoorn is gistel middag door haar buurjongen met een pompbuks een zwaé kaliber luchtbuks in de schouder geschoten. Artsen hebben het kogeltje operatief verwijderd. Het knulletje had het wapen van een oudere broer „geleend". Achter zijn ouderlijk huis ge bruikte hij het wapen om op vogeltjes en andere „kleine doelen" te schieten. Daarbij zag hij plotseling boven het hoofd van zijn zevenjarige buurmeisje een vogeltje opdoemen. Terwijl hij het wapen richtte ging plotseling een schot af. Het meisje werd door het kogeltje geraakt die vier centimeter diep, net onder haar schouderblad bleef steken. Het wapen is in beslag genomen. Redactie: Frans Weerts en Dick van Rietschoten Het zomerreces zit er sinds vorige week weer op voor de leden van de Tweede Kamer. De komende maanden heeft het parlement weer een forse kluif aan de behandeling van de Rijksbegroting '87, nog af gezien van de vele wetsvoor stellen en nota's, die ook dit parlementaire jaar weer moe ten worden afgehandeld. In deze rubriek opnieuw een wekelijkse kijk op de „gang van zaken" in en rond het Binnenhof. PvdA - wanbetalers De PvdA telde op 1 juli van dit jaar 103.636 leden, zo le zen we in het partijblad ..Voorwaarts". Een regel ver der blijkt, dat het ledenaantal een maand eerder (1 juni dus) 506 hoger was. Op het eerste gezicht is dat een zeer opmerkelijke mededeling, die de wenkbrauwen enigszins plafondwaarts doet bewegen. Zouden in die ene zomer maand maar liefst 506 PvdA- leden voor hun lidmaatschap hebben bedankt of zijn er wellicht toevallig in juni 1986 zoveel socialisten overleden De volgende zinnen helpen de lezer echter uit de droom. De meesten van die 506 le den (namelijk 493) hebben niet bedankt, noch het tijde lijke voor het eeuwige ver wisseld, maar zijn door het partijbureau zélf uit het le denbestand geknikkerd. Het ging hier om wanbetalers, zo meldt „Voorwaarts". Elk jaar in juni wordt gecontroleerd of iedereen zijn contributie wel heeft voldaan. Degenen die een betalingsachterstand van een jaar hebben, worden dan voortaan niet meer als lid beschouwd. Bij deze jaar lijks terugkerende grote schoonmaak in het ledenbe stand is het aantal afvalligen vrijwel altijd gelijk, zo rond de 500. Het betreffende arti keltje eindigt optimistisch met de mededeling: „Na de Derde Dinsdag en met be hulp van de PvdA-zendtijd voor politieke partijen begint er weer een nieuwe leden werfactie". Leiderloos 1 „Politiek leider" van een partij is in Nederland een on beschermde titel, die als zo danig ook niet in ons staats bestel verankerd ligt. Het is eigenlijk een soort eretitel die, zoals Lubbers onlangs zingen was het wachten op het moment, dat een van li berale politici zich als de nieuwe VVD-leider zou ont poppen. Even leek het erop dat Rudolf de Korte, die bin nen de kamerfractie al de status van „kroonprins" had verworven, de scepter zou overnemen als nieuwe „dy namische VVD-leider". De Korte was het fractieleider schap echter te min: hij moest en zou minister wor den en daarmee verpestte hij het bij een deel van de VVD'ers. Nijpels deed nog een vergeefse poging De Korte in het zadel te tillen, door hem tijdens de recente formatie als co-formateur naast Lubbers voor te dra gen. Die poging mislukte evenwel en daarmee ver bleekte zijn kans op het poli tieke leiderschap aanmerke lijk. De huidige VVD-fractielei- der, Joris Voorhoeve, heeft voorlopig ook niet de papie ren in handen, die hem auto matisch het recht op die lei- derstitel geven: pas na veel geharrewar en opperste ver deeldheid in de fractie werd Joris Voorhoeve, tot dan toe een relatief onbekende fi guur in de fractie, gekozen tot fractievoorzitter. Leiderloos 2 Voor het feit dat de liberalen nu zonder duidelijk politiek „gezicht" zitten, heeft men nu een passende verklaring gevonden: de term „politiek leider" past niet goed binnen de visie van de VVD op het staatsbestel. Pikant is. dat dit afgelopen zaterdag door vice- fractievoorzitter Frits Bol- kestein naar voren werd ge bracht. Bolkestein was een van degenen, die ervoor J5' liet .jee dienen". Een kwestie van po litiek gezag dus, die men zich in brede lagen van de eigen partij moet weten te verwer ven en die door anderen ook erkend moet worden. Voor noemde Ruud Lubbers bij voorbeeld wordt als de on betwiste leider van het CDA gezien, ook al is hij als lid van de regering formeel „in dienst van de koningin". Tot voor kort was Den Uyl de PvdA-leidéren Wim Kok is als zijn opvolger nauwe lijks omstreden. Sinds kort verdient Hans van Mierlo ook weer de titel van de eni ge échte D66-leider. Alleen bij de VVD ligt het al enige jaren wat moeilijker met dat politieke leiderschap. De voormalige fractieleider Ed Nijpels, nu minister van vrom, kon zich alleen in de beginjaren van zijn fractielei derschap duidelijk als poli tiek leider van zijn partij on derscheiden. Na een gestaag groeiend aantal evidente blunders en foute inschattin gen werd steeds harder aan zijn stoelpoten gezaagd, ge tuige bijvoorbeeld de roep om de terugkeer van Hans Wie gel bij het naderen van de verkiezingen. Na de Tweede-Kamerverkie- heeft gezorgd dat Nijpels het veld moest ruimen, maar zelf kon hij niet genoeg steun vinden om het fractieleider schap over te nemen. Een ne derlaag, want na zijn anti- Nijpels campagne hoefde hij ook niet meer te rekenen op terugkeer in het kabinet- Lubbers. Bolkestein heeft inmiddels eieren voor zijn geld gekozen en zich neergelegd bij de troostprijs van het onder- voorzitterschap. Want voor de A VRO-radio kronkelde hij zich in alle bochten, om toch vooral te verhullen dat momenteel een strijd gaande is tussen De Korte en Voor hoeve om het VVD-leider- schap. Beiden hebben vol gens Bolkestein ..gescheiden veran t woordelijkh edenen daarin is „onmogelijk een rangorde aan te brengen De Korte en Voorhoeve moe ten volgens Bolkestein ..sa men het gezicht van de VVD naar buiten dragen". Maar welk gezicht moeten je je daarbij dan voorstellen? De Kamer deze week In de laatste vergaderweek vóór Prinsjesdag buigt de Tweede Kamer zich morgen over de Wet personenver voer, de wettelijke regeling van het openbaar vervoer en het besloten bus- en taxiver voer. Woensdag wordt ver der gebakkeleid over de Me diawet. waarbij de vraag of buitenlandse commerciële zenders van de kabel moeten worden geweerd, opnieuw centraal staat. Voorts wordt die dag gedebatteerd over een aantal belastingmaatre gelen. Donderdag spreekt de Kamer zich uit over de voor genomen wijziging van de Onteigeningswet en de Wet op de woningsplitsing.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3