Tutu veroordeelt geweld van blank én zwart Voorrang aan liturgie en verkondiging aan tafel CmUcSomaiif kerk wereld „Zonder evangelisatie geen bestaansrecht' VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. ACHTERGROND QeidtaQowuvnt MAANDAG 8 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5j WERELDBEVOLKING WORDT RELIGIEUZER De belangstelling voor religie groeit over de gehele wereld. Het aantal godsdienstige mensen is sinds 1970 gestegen van 72 naar 79 procent. Daarentegen daalde het aantal „belijdende" atheïs ten in dezelfde periode van 13 naar 4,4 procent. Aldus George Gallup van het gelijknamige bureau in Princeton (V.S.). Er zijn momenteel 1.600 miljoen christenen, 837 miljoen moslims, 661 miljoen hindoes, 300 miljoen boeddhisten, 457 aanhangers van andere religies, 825 miljoen niet-godsdienstige mensen en 213 miljoen atheïsten. De vooruitzichten voor het christendom zijn overigens „niet bepaald gunstig", aldus Gallup. Weliwaar is het aantal christenen de afgelopen 50 jaar met 47 procent gegroeid, maar de groei van het boeddhisme bedroeg 63 procent, van het hindoeïsme 117 procent en van de islam zelfs 235 procent. Van de Westerse landen is de Ierse bevolking het meest gelovig, ge volgd door die van de Verenigde Staten. Denemarken en Zwe den sluiten de rij. In Nederland, Groot-Brittannië, Italië, Frankrijk, Finland en West-Duitsland gelooft minder dan een derde deel van de be volking in een persoonlijke God. Slechts een vierde deel van de Westeuropese bevolking is van mening dat de Tien Gebo den geldig is voor de meeste mensen. Door zich onmogelijke dingen ten doel te stellen, verwezenlijkt men op de lange duur dingen, die men anders nimmer tot stand zou hebben gebracht. Alleen als de regering- Botha zich tot wezenlijke veranderingen verplicht, is Desmond Tutu bereid een tijdelijke stopzetting van alle sancties tegen Zuid-Afrika te bepleiten. Dit heeft hij gisteren bij de aanvaarding van het ambt van aartsbisschop van de twee miljoen an glicanen in Zuidelijk Afrika verklaard. „Zo lang de blanke regering de zwarten hun politieke rechten onthoudt, blijf ik voorstander van econo mische sancties door het Westen." Als voorwaarden noemde Tutu de opheffing van de noodtoestand, die drie maan den geleden werd afgekon digd, terugtrekking van alle troepen uit de zwarte woon steden, vrijlating van de poli tieke gevangenen alsmede onderhandelingen met de zwarte leiders, inclusief de top van het ANC, over een nieuwe grondwet. „Ik zal tot de wereld zeggen: zet uw plannen voor sancties opzij als de regering in Preto ria ingaat op de eisen van de zwarte bevolking," zei Tutu in, zijn preek in de St. Geor- geskathedraal in Kaapstad. „Ik veroordeel het geweld, zowel van het onrechtvaardi ge apartheidsysteem als van degenen die de apartheid willen beëindigen," aldus Tutu. Voortzetting van de politiek van de regering-Botha voert het land naar een ramp. „Het is een Godswonder dat ons land nog steeds niet in vlam men is opgegaan." Tutu wees erop dat hij presi dent Botha, die hij een broe der noemde, herhaaldelijk voor diens moed had gepre zen. „Het is alleen betreu renswaardig dat hij niet ver genoeg gaat met zijn hervor mingen zodat hij niet die ver anderingen tot stand brengt die wij allen wensen." De wereld zal pas dan gelo ven dat er wezenlijke veran deringen in Zuid-Afrika plaatsvinden als deze door de slachtoffers van het duivelse apartheidssysteem worden bevestigd, en niet wanneer dit gezegd wordt door dege nen die verantwoordelijk voor de apartheid zijn, aldus Tutu. Tot de teg.enstanders van sancties zei Tutu: „Noemt u ons een andere geweldloze strategie die tot het einde van de apartheid leidt." De regering heeft totnutoe op alle geweldloze pogingen om haar tot verandering van het beleid te dwingen, afwijzend gereageerd, zo zei Tutu, die zichzelf geen vriend van sancties noemde. De verantwoordelijkheid ligt thans bij de regering en de blanke bevolking. „De blan ken behandelen ons zwarten als minderwaardige wezens. Zij*vrezen dat als de bevrij ding eens is gekomen, de zwarten hen op dezelfde wij ze zullen behandelen. Maar zo is ons volk niet," aldus Tutu. Onder het luiden van de klokken begaf Tutu zich na de dienst naar het stadion Goodwood, tien kilometer verder, waar naar schatting tienduizend mensen de re genbuien trotseerden voor een avondmaalsdienst. Vele zwarten droegen het il legale groen, goud en zwart van het verboden Afrikaanse Nationale Congres en brach ten de "Zwarte Macht"-groet. Zij gaven Winnie Mandela een luidruchtig welkom. Runcie De aartsbisschop van Canter bury en als zodanig primaat van de Anglicaanse kerk van Engeland, dr. Robert Runcie voor het eerst in Zuid- Afrika zei in een preek dat hij sympathie had voor zwarten èn blanken in Zuid- Afrika. Hij zei dat de zwar ten bereid moesten zijn, zelfs na alles wat zij hebben door gemaakt, plaats te maken voor de aanspraken van mensen die zij als hun onder drukkers hebben beschouwd. De blanken, aldus de aarts bisschop, moeten bereid zijn "alles te riskeren" voor vre de. "Wij moeten bedroefd zijn over alle slachtoffers van ge weld en wreedheid, maar de kerk mag niet opgeëist of ge manipuleerd worden om óf een systeem te stutten dat onchristelijk is, óf een ideolo gie te dienen die aan God voorbij gaat. "Zoals geen stel sel kan blijven voortbestaan dat op wrede onderdrukking is gefundeerd, zo, kan geen verandering die op geweld is gefundeerd ontkomen aan zijn fnuikende besmetting". Tot de gasten bij de kerk dienst behoorde Winnie Mandela, echtgenote van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela. De z.warte aanwezi gen buiten de kerk applaudi- seerden toen zij voorbijliep en riepen „Amandla" (macht). Zij antwoordde met een brede glimlach, terwijl ze met haar vuist de „Black Po- wer"-groet bracht, van de Zuidafrikaanse regering was niemand uitgenodigd. Het ge beuren in Kaapstad werd ge negeerd door de blanke Zuid afrikaanse media. KARDINAAL SIMONIS: „In de bijbel staat dat ik als bisschop de meeste tijd zou moeten geven aan bidden en de verkondiging van het Woord. Vaak denk ik: was het maar waar. Tot mijn gro te spijt en ongenoegen verga der ik zeker drie volle werk dagen per week. Desondanks is mijn prioriteit: alle aanvra gen inzake liturgie en ver kondiging honoreren. Daar om ben ik 's zaterdagavonds en 's zondags bijna altijd in een parochie. Deze week preek ik vijf maal. Dat kost me alleen al aan voorberei ding zo'n tien uur." Deze hartekreet slaakte aartsbisschop dr. A.J. Simo- nis afgelopen weekeinde in Huis ter Heide op de verga dering van de Diocesane Pas torale Raad, waar de staf van het bisdom informatie gaf over zijn werkzaamheden. „Als gevolg van de democra tisering, waar ik geen kwaad woord over zeg, moet ik soms vijf maal over hetzelfde pro bleem vergaderen, een pro bleem waarmee ook de hulp bisschoppen en de vicarissen kampen. In de Nederlandse kerk vergaderen we te veel. Laten we wat meer zingen," aldus mgr. Simonis, die aan het begin van de vergadering verslag had uitgebracht van zijn bezoek in juli aan de RK Kerk in Brazilië („een zin gend volk"). Als grootste problemen in zijn werk noemde hij de vra gen van geloof en spirituali teit, de verdeeldheid binnen de kerk en de roepingen, vooral van priesters en reli gieuzen („jonge mensen die zich met huid en haar willen geven aan de Kerk van de Heer"). Priesteropleiding Dr. P.A.G. Rentinck, bis schoppelijk vicaris, belast met de opleiding van pries ters en diakens, verklaarde in diezelfde vergadering dat het aartsbisdom Utrecht het dieptepunt voorbij is wat be treft het aantal priesterwij dingen betreft. „Ik hoop dat de komende tijd er jaarlijks twee tot vier priesterstuden ten gewijd kunnen worden." Momenteel zijn er 28 pries terstudenten, van wie 12 eer stejaars, verbonden aan het Ariënskonvikt, waarvan Rentinck rector is. Vorig stu diejaar hebben drie studen ten de priesterwijding afge legd, terwijl acht studenten een andere richting in kerke lijke dienst hebben gekozen. Vicaris-generaal dr. A.J. Vermeulen wees er overigens op dat de grootste problemen als gevolg van het priesterte kort nog moeten komen. Van de 365 priesters in het aarts bisdom is de helft ouder dan 55 jaar. Deze groep zal de ko mende tien jaar met emeri taat gaan. Bovendien zijn er de laatste 15 jaar bijzonder weinig priesterwijdingen ge weest, waardoor bijna een hele generatie priesters ont breekt. Het is volgens dr. Vermeulen zelfs de vraag of in de huidi ge situatie alle dekenaten vervuld kunnen worden. Is het verantwoord 23 priesters hiervoor uit de parochies te halen? Hoe lang ga je hier mee door, zo vroeg hij zich af. Behalve de priesters en de diakens werken er ongeveer 80 pastorale werkers en werksters in het aartsbisdom Utrecht. PAUS IN ALPENREDE: Europa moet gemeenschappelijke basis hervinden Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de volkeren van Europa tot eenheid op basis van hun gemeenschap pelijke menselijke en christe lijke waarden opgeroepen. Terzelfdertijd herdacht hij de slachtoffers van de bloedige gebeurtenissen in Karachi en Istanboel. De waarheid van het christe lijke geloof is de kern van het gemeenschappelijke erfgoed van alle Europese volkeren, zo zei de paus. Op basis hier van kan Europa zijn nieuwe eenheid hervinden. De paus sprak in de Italiaanse plaats Courmayeur, dat op de 2343 hoge Mont Chetif nabij de Mont Blanc ligt. Zaterdaga vond was hij voor een kort bezoek aan het Aostadal in het Noordwesten van Italië in Aosta gearriveerd. Per heli kopter vloog hij over het Mont Blanc-massief. Op 3500 meter hoogte landde de heli copter voor korte tijd waarbij de paus (gehuld in een dikke ski-jas) een kenkele stappen in de sneeuw zette. De paus daalt de Mont Chetif af, nadat hij zojuist het Maria beeld heeft bezocht dat zich op de top van de berg bevindt. DIREKTEUR VAN STICHTING „KRUISTOCHTEN" „Kerken spelen communisten in de kaart" De vredesbeweging en de media spelen een hoofdrol in de infiltratie door de communisten in de kerken in Nederland. De eenzijdige voorlichting die ook sommige christelijke kranten vaak bieden, draagt er indirect toe bij dat de com munisten verdeeldheid kunnen zaaien onder kerken en christenen. Onvoldoende wordt onderkend dat eenzijdige vredesdemonstraties indirect het doel van Moskou dienen en vaak vanuit deze stad worden georganiseerd en gefinan cierd. Dat zei Jan Pit, directeur van „Kruistochten", in Amers foort op een studieconferentie in samenwerking met de Evangelische Alliantie over het toenemend anti-christelijke klimaat in Nederland. „Kruistochten", opgericht door Anne van der Bijl, werkt vooral onder vervolgde christenen in Oost-Europa en in Afrika. Pit vertrok in 1965 als zendeling naar Laos, waar hij mid denin de Vietnamese oorlog terechtkwam. Hij werd met zijn gezin door een ouderling verraden en aan de Vietcong over geleverd. Ze ontsnapten óp het nippertje aan een moord. VEERTIG JAAR YOUTH FOR CHRIST: Veertig jaar Youth for Christ Nederland: „We hebben geen bestaans recht als we de drang verliezen mensen te ver tellen van het evangelie". George Brucks, directeur van Youth for Christ Eu ropa, was zaterdag in Driebergen heel duide lijk. De jubilerende stich ting moet naar zijn oor deel blijven wat ze was: Een evangelisatiebewe ging. Zo'n achthonderd mensen vierden het 40-jarig bestaan van. hun beweging en ze wa ren er allemaal. Jeugdleiders van toen, oud en grijs gewor den, en de jonge medewerkers van nu. De „rallies" van vlak na de oorlog zijn vervangen door muziekfestivals, theater teams, vakantiekampen en gespreksgroepen. Het doel is hetzelfde gebleven: evangeli satie onder jongeren. Het is er in de loop van de ja ren niet gemakkelijker op ge worden voor de beweging. Het komende jaar wordt voor Youth for Christ dan ook een van bezinning, vertelde Niek van Exel, directeur van Youth for Christ Nederland. „We gaan ons afvragen wat Nederland bezielt en hoe we daarop kunnen inspelen". In 1987 hoopt de stichting een interkerkelijke conferentie aan dit onderwerp te wijden. Van Exel schetste breedvoerig de moeilijke tijd waarin chris telijke en niet-christelijke jon geren leven. „In deze verzor gingsstaat hebben de mensen God niet meer nodig". De mo derne cultuur wordt geken- m'erkt door „nihilisme, een koude, kille genotzucht en een steeds sterker wordende onverschilligheid". In kerk en gezin speelt God een steeds kleinere rol. „Waar leren jon geren nog geloven", vroeg Van Exel zich ietwat vertwij feld af. Hij verwierp het verwijt dat Youth for Christ de sociale implicaties van het evangelie zou vergeten. Als mensen christen worden, zullen ze volgens hem ook oog krijgen voor de nood van anderen. „Op basis van je geloof kom je tot sociaal handelen en niet andersom". George Brooks trok zich het verwijt wel wat aan. De internationale bewe ging moet zich naar zijn me ning meer op de armen rich-' ten. „Met name in Zuid-Ame- rika is Youth for Christ te veel een middenstandsclub geworden." Bamigoreng vruchtensalade met hangop De benodigdheden voor twee personen zijn: 250 g mie, zout, 100 g magere runderlap, 1 ui, 1 dikke prei, knof look, 1 paprika, 50 g taugé, 2 lepels olie, djahé, 2plakken schouderham, ketjap, ketoembar, djinten, peper, 2 kleine eieren, 15 g margarine, peterselie; 1 liter karnemelk, halve kleine meloen, 1 perzik, 2 prui men, paar druiven, 1 lepel citroensap, basterdsuiker naar smaak. ok de mie volgens de gebruiksaanwijzing op het pak gaar. Knip of snijd het runderlapje in dunne reepjes. Snijd de ui klein. Verdeel de prei in de lengte in vier stukken en spoel die schoon. Snijd het witte en lichtgroene deel van de groen te in smalle stukjes en was de groente zonodig nog een keer. Pers de knoflook uit. Snijd de afgespoelde en van steel en pitjes ontdane paprika in gelijke stukjes. Was de taugé en haal er de groene dopjes uit. Bak ui, prei en knoflook een paar minuten al omscheppende in de olie in een ruime braadpan of in een wadjan. Voeg het vlees met wat djahé toe en bak de massa op een flink vuur nog een paar minuten. Bak dan de stukjes paprika even mee en vervolgens de tau gé. Doe er de gare mie en de kleingesneden ham bij en laat de massa onder voorzichtig opscheppen warm worden. Voeg intussen naar smaak ketjap, ketoembar, djinten, zout, peper en djahé toe. Bak spiegeleieren en leg die met fijngeknipte peterselie op de bami. Zet de karnemelk een halve dag weg in een met 'n natge maakte doek belegde zeef. Schep vervolgens de hangop uit de doek en doe het door doek en zeef gelekte vöcht weg. Maak de vruchtensalade kort voor de maaltijd klaar. Snijd de schoongemaakte vruchten in gelijke stukjes en meng ze met citroensap en basterdsuiker. Leg de hangop op de vruch tensalade. Garneer met een paar mooie stukjes achtergehou den fruit. JEANNE Surinaamse spanningen TERWIJL de onderlinge schermutselingen voortduren, ,i men de spanningen in Suriname verder toe en ze blijven n zonder gevolgen. Legerleider Bouterse heeft het bijvoorbei niet aangedurfd naar de conferentie van regeringsléidi van ongebonden landen in Harare te reizen. Zijn plan v deze samen met de Libische leider Khadaffi bij te wopi Maar uiteindelijk stuurde hij zijn minister van buitenlam zaken, waaruit blijkt hoe onzeker de situatie in Suriname het ogenblik is. „Zeer, zeer ernstig", zo heeft Bouterse de t( stand omschreven, nadat zijn elitebrigade opnieuw een sl met zijn ex-lijfwacht Brunswijk had verloren. HeT heeft Bouterse niet geholpen dat hij tijdens een monstratie in Paramaribo vervolgens Nederland de schi gaf. Ons land zou de groei naar democratie in Suriname fi streren door steun te verlenen aan de groep Brunswijk. E aantal in Nederland wonende Surinamers, onder wié" vroegere vice-premier André Haakmat, zou moeten word gearresteerd. Kennelijk had Bouterse al weer vergeten c hij nog slechts een week eerder had laten weten dat Haa mat een vrijgeleide zou krijgen als hij naar Paramaribo wil komen. Het antwoord van de Nederlandse regering liet a duidelijkheid niets te wensen over: zij verleent geen stei aan Brunswijk en blijft er naar streven dat de democratie Suriname wordt hersteld. INMIDDELS wordt steeds duidelijker, dat de machthebbi in Paramaribo geen greep meer hebben op de situatie. Brui wijk lijkt ongrijpbaar te zijn, het geregelde leger lijdt nede laag op nederlaag en ook de inzet van een helikopter bov het oerwoud liep uit op een mislukking. Veel militairen zi gedeserteerd. Hen is de angst om het hart geslagen nadat bij acties enkele doden zijn gevallen en de opstandeling steeds meer militairen gevangen nemen. Brunswijk hei zelfverzekerd een ultimatum gesteld: er moet spoedig ovérl worden gepleegd over het herstel van de democratie of komen meer acties. Zelfs tot in het regeringscentrum. ONVERMIJDELIJK nadert de ontknoping. De „avönt rier" Brunswijk heeft aangetoond dat de legerleider mind machtig is dan menigeen dacht. Het leger van Bouterse.k geen stabiliserende factor meer worden genoemd, omdat I het eerste het beste gevaar de desintegratie een feit werd. I uit angst nog altijd zwijgende, redelijk denkende oppositie z er ongetwijfeld moed uit putten zich ook te weren. Dat v niet zeggen dat die oppositie Bouterse zou willen inruili voor Brunswijk. Ook de Surinaamse oppositie in Nederlan, onder meer verenigd in de Raad voor de Bevrijding, den er zo over. Die groep heeft een-tot in details uitgewerkt pla klaar liggen voor de machtsovername. En daarin is geé ruimte voor militairen. Or in dat geval alles in orde komt, is overigens zeer vraag. Want ook onder de tegenstanders van Bouterse is-ni alles pais en vree. De rol van Brunswijk komt dan zeker o< aan de orde: zal hij, na het vuile werk te hebben gedaan, zit laten afschepen of zal hij op zijn beurt eisen stellen? Zelfs legerleider Bouterse de handdoek in de ring gooit zullen problemen in Suriname nog niet achter de rug zijn. De ka op herstel van de democatie en dus op herstel van norma betrekkingen met Nederland zal er echter niet slechter worden. Ondertussen uit Bouterse nauw verholen drei§ menten, dat de strijd tussen voor- en tegenstanders zich o best eens tot ons land zou kunnen uitbreiden. Er is derhal geen reden voor al te groot optimisme over een goede aflo van de huidige ontwikkelingen. De doodstrijd van het mil taire regiem zou nog wel eens verrassingen kunnen oplevj ren. Zelfs in ons land. 1 Kans op een bui DE BILT (KNMI) Met een koele noordwestelijke lucht stroming wisselen zonnige pe rioden en wolkenvelden el kaar af. Plaatselijk kan uit die bewolking een bui vallen.' Vannacht daalt de tempera^ tuur in het binnenland tot on geveer 7 graden maar aan zee wordt het niet kouder dan 11 graden. Morgenmiddag blijft het kwik bij circa 16 graden steken. De wind is matig noordwestelijk, windkracht 3 tot 4. Ook de rest van de week blijft het met middagtempera- turen van ongeveer 16 graden wat aan de frisse kant. Naast zonnige perioden blijft er kans op enkele buien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandina vië: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 14 graden. Britse Eilanden: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Benelux: Perioden met zon en nog een kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur omstreeks .16 graden. Duitsland: Af en toe zon, maar ook nog een enkele bui. Middagtempe ratuur van 14 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Frankrijk: Zonnige perioden, maar dins dag in het zuiden kans op een bui. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 26 graden aan de Rivièra. Portugal, Spanje: Zonnig, maar in het uiterste noorden meer bewolking en kans op een bui. Middagtem peratuur van 22 graden in het noorden tot 30 graden landin waarts en langs de Middel landse Zee. Italië, Joegoslavische kust: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 21 graden in het noorde tot 30 graden in het zuiden. Alpenlanden: Half tot zwaar bewolkt kans op een bui. Middagten peratuur omstreeks 20 grédei WEERRAPPORT HEDENMORGEN. Weer Max Min Reg<

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2