pleister wonde Talen Fouten aan basis nederlaag pemengde gevoelens in stal Williams STsjechoslowaken beheersen US Open 5PORTTRIBUNE WEER WERELDRECORD VOOR HORDENLOOPSTER DONKOVA Argentin sluit seizoen sterk af uLONGO PROLONGEERT WERELTITEL irWEET WAAROM U GEEFT, f Softbalsters verspelen titel I CeidaeSouAont MAANDAG8SEPTEMBER 1986PAGINA i^ONZA De Braziliaan Nelson Piquet heeft giste- >n in een Williams op het circuit van Monza de for- lule 1 race om de Grote Prijs van Italië gewonnen, fldjn Britse stalgenoot Nigel Mansell werd tweede. De weed Stefan Johansson werd derde in een Ferrari, (ansell voert na 13 van de 16 races de ranglijst aan de strijd om het wereldkampioenschap met 61 finten Piquet volgt op vijf punten als tweede, •fereldkampioen Alain Prost werd gediskwalifi- jerd en zakte een plaats naar de derde met 53 pun- De vierde kandidaat voor de titel bleef de Brazi lian Senna, die al na enkele meters uitviel, met 48 ünter t zeventiende formule 1-zege van Piquet, wereld- ^mpioen in 1981 en '83, werd in de Williams-stal iet gemengde gevoelens ontvangen. Blijdschap heerste er over de eerste dubbele overwinning op het huiscircuit van Ferrari, onzekerheid over de afloop van het wereldkampioenschap. Mansell en Piquet wantrouwen elkaar, hebben constant ruzie over al lerlei muizenissen en liggen voortdurend te bakke leien over het kof>manschap. Piquet eist hand- en spandiensten van zijn Britse ploeggenoot. Hij wijst naar zijn contract, waarin hij tegen een jaarsalaris van tien miljoen gulden als kopman is aangenomen. Mansell is in zijn team de tweede rijder en verdient navenant de 'fooi' van 1,5 miljoen gulden. Door experimenten haalde Piquet in de eerst belft van het seizoen zelden de eindstreep. Mansell reed in de 'oude' wagen en scoorde punten aan de lopende band, waardoor hij zijn kopman overvleugelde en de leiding nam in het wereldkampioenschap. De eer zuchtige Piquet nam geen genoegen met de situatie: zijn reputatie stond op het spel. Hij dreigde aan het einde van dit seizoen op te stappen tenzij Williams hem een ouderwets lopende bolide ter beschikking zou stellen. Op die eis werd ingegaan. Niet op zijn tweede, waarin Mansell een dienende functie werd opgedragen. De manager van de Williams-stal koos tussen twee kwaden: beide coureurs moesten onder ling op het circuit maar uitmaken wie in aanmer king kwam voor de wereldtitel. Huub Rothengatter reed twee ronden mee. Tijdens de training van zaterdag reed hij over een stuk me taal, waarbij zijn Zakspeed aanzienlijk werd bescha digd. Hij voltooide de trainingsrit als 24e, maar moest zondag in de reserve-wagen van start. Na twee ron den parkeerde hij de wagen met mechanische pro blemen in de pits. LJUBLJANA Jordanka Donkova heeft gisteren haar eigen wereldrecord op de 100 meter horden verbeterd en gebracht op 12,26 seconden. De Bulgaarse won de finale van de Balkan-spelen in Ljubljana. Het was haar vierde wereldrecord in dit sei zoen. Op 17 augustus had ze het record in eigen hand genomen met 12.29. De 24-jari- ge Donkova verbeterde gisteren haar re cord bij een ideale rugwind van 1,5 meter per seconde. Donkova arriveerde pas zon dagmorgen na een lange treinreis uit Brus sel, waar zij vrijdag op de Ivo van Damme- memorial uitkwam. Samen met dit wereldrecord waren de bes te wereldseizoenprestaties van Olympisch kampioene Evelyn Ashford (100 m in 10,88) en de twee Engelse Europese kampi oenen Steve Cram (800 m in 1.43,19) en Se bastian Coe (3.29,77 op 1500 m) de hoogte punten van het weekeinde voorafgaand aan de Grand Prix-finale van komende woensdag in Rome. Moreno Argentin (rechts) wordt gelukgewenst door landgenoot Gianbattista Baronchelli na het veroveren van de wereldtitel bij de profs.- COLORADO SPRINGS Moreno Argentin door onderstreepte de 25-jarige Italiaan zijn heelt een ongelukkig seizoen met de best kwaliteiten met de overwinning in Luik-Bas- denkbare overwinning afgesloten. Wereld- tenaken-Luik. Het kampioenschap van Colo- kampioen. na een jaar waarin hij de twee Ita- rado Springs was één van zijn laatste kansen liaanse toppers. Milaan - San Remo en de in 1986. Hij heeft die mogelijkheid gegrepen Giro miste. Milaan San Remo omdat hij ziek in een indrukwekkende demonstratie van uit de Tirreno - Adriatico kwam; de Giro we- macht, durf en koersinzicht in een wedstrijd gens een gebroken sleutelbeen in het Kampi- die zonder zijn inbreng onvergelijkbaar saai schap van Zurich. Tussen de tegenslagen zou zijn geweest. anCOLORADO SPRINGS stHet wereldkampioenschap twielrennen op de weg bij de dames eindigde, zoals alge- mocht worden ver- vwacht. in een overwinning i Van Jeannie Longo. Door de van Maria Canins aijhad zij geen enkele moeite r haar titel te prolongeren. De «Franpaise toonde het hele sei- R^oen al tot de besten te beho- ïajren. In de Tour werd zij twee- de, in de Coors Classic eerste 'i«en op de baan sleepte zij vori- onder. Na de eerste ronde be vonden Connie Meijer, Heieen Hage, Monique de Bruin en Mieke Havik zich nog in de eerste groep. Eén ronde later waren Havik en De Bruin al gelost. Hage was in de derde ronde aan de beurt. Alleen Connie Meijer handhaafde zich naar behoren, en werd elfde. Tijdens de laatste beklimming moest zij de beste klimsters la ten gaan. „Ik had 'teveel moé ten geven om bij te blijven". Stjge week de mondiale titel op vertelde het 23-jarige meisje vjde achtervolging in de wacht, dn het met name door de Ame- eirikaanse Inga Thompson en de ortRussische Galina Matsyc ont •oi)ketende geweld in de beginfa- uit Vlaardingen, dat mentaal wordt begeleid door psycho loog Ferdi Oyen. „Ik kon niet meer versnellen, maar ik zal zorgen nog lichter te worden, vise ging de Nederlandse afvaar- zodat ik in de toekomst met de nagenoeg compleet ten bestë klimsters mee kan". Connie Meijer, die dit jaar overwinningen behaalde in de Tour de France, de Postgiro en de Ronde van Acquitaine was door Oyen bewust gemaakt van het belang van een gering vetpercentage. Het was haar gelukt haar gewicht met 5 kilo te verminderen. „Mijn vetper centage is momenteel 17 pro cent. Ik heb er bij het klim men inderdaad baat bij". Connie Meijer was de enige Oranje-rijdster, die in het kou de, door een laaghangende be wolking onherkenbaar Colora do Springs kon meekomen. Monique de Bruin, van wie veel was verwacht, had een off-day. Volledig uitgeput arri veerde zij aan de eindstreep, niet in staat ook maar iets uit te brengen. COLORADO SPRINGS Vloekend kwam John Ta len in Colorado Springs van zijn fiets. Aan de eindstreep kwam hij lutte le meters tekort om de ontsnapte Uwe Ampler te achterhalen. Toch mocht Talen tevreden zijn. Het zilver betekende een groot succes. Hij had het eremetaal mede te dan ken aan Arjan Jagt. De coureur uit Woubrugge had op het beslissende moment een gaatje laten vallen, waardoor Talen achter de ontsnapte Am pler kon aangaan. Boven dien bleek Jagt op de laatste meters nog zo sterk, dat hij zelf op de bronzen plak beslag kon leggen door het complete peloton te verslaan. indrukwekkend. Jammer ge noeg bleken slechts weinig toeschouwers daarvan getuige. Kwamen er bij de profs niet meer dan 12.000 kijken, bij de afhateurs bleef het aantal ste ken op 2800. Een nieuw bewijs dat het onjuist was deze mon diale titelstrijd in Amerika te doen plaatsvinden. De ama teurs haalden in de naargeesti ge, sombere omgeving nage noeg hetzelfde gemiddelde als de profs. Naast het succes van Talen en Jagt behaalden ook andere renners uit de selectie van Boskamp goede klasseringen. Cordes, Harmelink en De Vries reden de wedstrijd uit. Van Passel had niet zo veel geluk. Tweehonderd meter na de start kwam hij ten val door een stuurfout van een Amerikaan. Twee ronden lang reed hij met een achterstand van 30 seconden achter het pe- loton aan. Hij kon het gat ech ter niet dichtrijden. Uiteinde lijk gaf hij zich na 80 kilome ter met een grote afstand ge desillusioneerd gewonnen. DE KANKERBESTRIJDING BEZOEKT WEER 14MIU0EN NEDERLANDERS De Oostduitser Uwe Ampler gaat als eerste amateur over de eindstreep. Hij reed uiterst zuinig en re kende erop dat een hergroepe ring tot stand zou komen. An- ,Dit is een droom", stamelde derhalve ronde voor het einde Niet alleen in het Oostduitse kamp heerste tevredenheid. Ook André Boskamp glom. Voor het eerst sinds jaren had Nederland tijdens de wegkam- Ampler. „Het was' alles of vond hij dat toch te link wor- niets". Dat gold eigenlijk ook den. In gezelschap van onder pioenschappen weer een be- voor bondscoach André Bos kamp. Met een zorgelijke blik had hij tijdens de 169 kilome de sterke Oostduitser langrijke rol gespeeld. In de Ludwig sprong hij daarom slotfase van de onder erbarme- _.v naar de kopgroep. Dat bleek lijke weersomstandigheden af ter lange koers moeten consta- achteraf overbodig want in de gewerkte wedstrijd - het was j__j i. i~ cje koudste 7e september ooit teren dat zijn mannen lange laatste ronden streek het pelo- tijd een te afwachtende hou- ton toch weer op de kopgroep ding aannamen. Dat leek fa- neer. Uwe Ampler demarreer Colorado gemeten - kwam tot uiting dat de Oranje-cou- zullen worden, omdat de meteen. De 22-jarige renner reurs werkelijk in een goede verschillende keren een kop- uit Leipzig werd niet meer groep ontstond waarin renners achterhaald. Een langdurig verblijf in Mexico als voorbe reiding had zijn vruchten af- situatie echter goed ingeschat, geworpen. conditie waren. Indrukwekkend De op de laatste kilometers ge leverde topprestaties waren VEE GESTELDE VRAGEN - Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Sophialaan 8, 1075 BR Amsterdam. Telefoon: 020-640991 Postgiro: 26000. Bankrekening: 70.70.70.007. COLORADO SPRINGS Adri van der Poel had het er achteraf eigenlijk hele maal niet zo moeilijk mee, dat hij in de strijd om het wereldkampioenschap niet „in beeld" was geko men. „Ik reed goed, maar was niet echt super. Ik had ook niet gezien dat Fignon en Argentin in het groepje zaten dat tijdens de ravitaillering weg reed". De kopman van de Oranje-equipe vertelde eerlijk, dat hij daarna even had getwijfeld. Hij beoordeelde de situatie verkeerd. Zijn besluit niets te doen werd fataal. Het peloton naderde in een later stadium, vooral door het harde werken van Van Vliet, Ducrot, Veldscholten en Breu- kink, de vluchters welis waar nog tot op ruim 30 seconden, maar dat mocht niet meer baten. Toen werd namelijk opnieuw een fout gemaakt. Teun van voor de onstuimig oprukkende Vliet vertelde: „Steven Rooks Argentin. Toen de Italiaan vond het beter de zaak nog eenmaal bij de leiders kwam, even aan te zien. Ik had me was de strijd beslist. Da Silva willen opofferen om op die en Fignon probeerden nog wel laatste sprint het gat dicht te terug te vechten, maar waren rijden". Beoordelingsfouten en kansloos, ook al omdat Brykt het tekort aan macht stonden geen medewerking verleende, derhalve aan de basis van de Voor Theo de Rooy was het Nederlandse nederlaag. Hoe wel iedereen met goede bedoe lingen was bezield, lukte het anderen niet kwamen, was het niemand een stempel op de bekeken", wedstrijd te drukken. Heel lang werd alert gereden, maar Verklaringen waren er ge- toen Fignon ruim 60 kilometer noeS Steve" Rooks- die oven- voor het einde demarreerde, ëens 50c meemareheerde, sloot van de Nederlanders al- vertelde: „Demarreren op die •leen Theo de Rooy aan. Voorts laats'e klim had geen zin. Het bleken aan de greep van de groep te zijn ontsnapt, Argen tin, Keuls, Emönds, Kiefel, Mottet. Brykt, Hilse, Prieto, strijdverloop had aangetoond dat iedereen door luchttekort na een demarrage al na 50 me ter stilviel". Johan van der Da Silva en de volgend jaar Yelde: 'Ik zat °p hel be?'issen- voor PDM rijdende Zwitser de moment ergens midden in Jorg Muller. Met name door het peloton. Die klim zou op het opvoeren van het tempo ?ee"'veau °ver'ge.n.s„ wam'S door Golz werd de groep aan- zienlijk gedecimeerd. Uitein- hebben voorgesteld". Teun van Vliet wilde voorts nog wel delijk kwamen de Duitsers ev,en kwijt waarom de koers •Mottet - ploegmaat van Fig non; Hinault was door de ont wikkelingen meteen machte loos - en Brykt aan de leiding. zo'n vlak verloop had gekend. „Door competitiegebrek was iedereen in het begin bang voor elkaar. Niemand wist of Laatstgenoemde moest lossen de ander goec* reed .De rustig en vormde zo een springplank ëe aanloop naar de finale had ook Gerard Veldscholten vol ledig verrast. „Ik had een zwaardere koers verwacht. Al leen de zijwind tijdens de klim voor de finish was echt lastig. Niet-klimmers hadden in deze wedstrijd ook een kans. Als je ziet dat Kelly vijfde wordt en Zoetemelk de wedstrijd uit rijdt. kun je inderdaad best de vraag stellen of het alle voor bereidingen allemaal waard is geweest. Maar ja, dat is achter af praten". Van de Nederlanders werd Nico Verhoeven uiteindelijk de beste. Hij legde beslag op de dertiende plaats. Poels, Breu- kink (beiden leeggereden), Stevenhaagen (kramp) en Hermans (steken in de zij) haalden de finish niet. Ploegleider Jan Raas toonde zich na afloop niet ontevreden. „De jongens hebben goed gere den, maar hadden niets extra's over. Wat Van der Poel te weinig had, had Argentin te veel. Als formatie werd er goed gereden. Als ik overigens ploegleider van Golz zou zijn geweest, zou hij anders hebben gereden!" PETER VAN PUTTEN Weer anti-olympische bom in Barcelona BARCELONA De Cala- laanse afscheidingsbeweging Terra Liure heeft voor de vierde keer met een bomaan slag geprotesteerd tegen de kandidatuur van Barcelona voor de Olympische Spelen van 1992. Gisteren richtte een vuurbommetje volgens de poli tie minieme schade aan in een kiosk in het stadsdeel Banolas, waar promotiemateriaal voor de^Spelen te koop was. In een telefoontje aan het plaatselijke radiostation eiste Terra Liure de aanslag voor zich op. Eer der deed de groep dat voor soortgelijke acties in twee ban ken en een arbeiderskeet. ANTWERPEN Het Neder lands damesteam is er niet in geslaagd de Europese softbalti- tel te prolongeren. In Antwer pen verloor de nationale ploeg twee keer op rij van Italië. Za terdag werd het 1-0, gistermid dag 2-1 Door de dubbele zege namen de Italiaanse dames tot veler verrassing de Europese titel over. In de aanloop naar de finalereeks had Nederland de Italiaanse ploeg nog twee keer verslagen met 1-0 en 9-2. De nederlaag van zaterdag werd in het Nederlandse kamp aanvankelijk als een in cident beschouwd. Coach Don Wedman nam een dag later geen risico, zette zijn sterkste werpster. Els Koks van Ter rasvogels, in, terwijl voor Ita lië wederom Corvino op de heuvel plaats nam. In de ope- nings-slagbeurt maakte het Nederlandse veld voor 2.000 toeschouwers een fout. Een dure fout. De Terrasvogels- speelsters Gerda Treuren en Willy Rietman liepen in het verre veld bij een poging een vangbal te maken tegen elkaar op, wat Italië twee punten op leverde. Els Koks kwam verder niet meer in gevaar, stond nog een honkslag toe en het Neder landse veld deed haar werk verder correct. Voor Italië was Corvino andermaal bijzonder sterk met zes keer drie slag. In de derde innings kwam zij in gevaar. Renee van de Berg kwam door een honkslag op het eerste honk en werd door een driehonkslag van Jolanda Droog van ADO naar de thuis plaat geloodst (1-2). Hoewel Corvino in de resterende in nings in benauwdheid werd gebracht, stelde zij met onder steuning van het voortreffelij ke Italiaanse veld de eerste Europese titel veilig. VOOR-OLYMPISCH VOLLEYBAL HIER PRAAG Precies één jaar voor de viering van het 40-ja- rig jubileum van de Neder landse volleybalbond is be kend geworden, dat één van de drie kwalificatie-toernooien (heren) voor de Olympische Spelen van Seoel in Nederland zal worden gehouden. Het kwalificatie-toernooi zal de af sluiting vormen van de jubile um-viering. In het toernooi, waaraan naast Nederland als organiserend land, vijf ploegen zullen deelnemen, gaat het om één plaats in Seoel. De NEVO- BO wil het evenement in janu ari 1988 in Amsterdam laten plaatsvinden. ülNEW YORK Miloslav konden gisteravond e^in New York twee verwij- 1 *>ten worden gemaakt. Eerst was hij verantwoor delijk voor de uitschake ling in de halve finale van Boris Becker. Hierdoor nj stond er geen echte kam- pioen tegenover titelver- Ivan Lendl in de 'effinale van de open Ameri- pkaanse tenniskampioen schappen op Flushing Me- Trdadow. Ten tweede -bleek ,rn hij zelf geen finalist in een klassiek toernooi. Na wat je, inspelen kon Lendl met minimum aan inspan ning zijn banknummer lsifj voor de eerste prijs van c een half miljoen gulden pWgaan opgeven. Voor zijn st> stunt tegen Becker en zijn P;f wanprestatie in de finale U( kreeg Mecir de helft. De eindstrijd duurde slechts een uur en 53 minuten: 6- 4, 6-2, 6-0. Tsjecho-Slowakije heeft in New York op ondubbelzinnige wijze laten zien waar een be trekkelijk klein land groot in kan zijn. Alle deelnemers aan de enkelspel-finales waren in dat land geboren. De tennis- klasse was groot, de vertoonde finales uitermate klein. Nooit eerder zullen de toeschouwers op Flushing Meadow - en vroeger Forest Hills - zich zo verveeld hebben bij beide en kelspelfinales. Navratilova-Su- kova 6-3, 6-2 was niet specta culair. Lendl-Mecir beloofde al wei nig, het werd uiteindelijk niets. Alleen in de eerste set liet Mecir, een oud-winnaar in Rotterdam, zien hoe het kwam dat de Zweden Mats Wilander en Joakim Nystöm en bovenal de Westduitser Boris Becker van hem hadden verloren. De eerste set ging gelijk op tot de superieure Lendl er genoeg van had. Zijn opslagen en pas- seerslagen hadden opnieuw zo'n precisie, dat Mecir al heel snel het hoofd liet hangen. De underdog wist slechts eenmaal door de opslag van Lendl te breken; in de tweede game, di rect nadat hij zijn eigen servi ce had verloren. Na afloop kregen het ontevre den publiek een dolenthousias te Lendl te zien en te horen. „Het is zo'n geweldig gevoel te winnen", zei de winnaar na zijn vijfde achtereenvolgende optreden in de Amerikaanse eindstrijd, „eerst verloor ik drie keer. Toen ik vorig jaar eindelijk zegevierde was dat zo fantastisch dat ik het wilde overdoen. Ik wil na drie opeenvolgende nederlagen ook drie opeenvolgende overwin ningen". Harten gestolen Martina Navratilova heeft de harten van het chauvinistische Amerikaanse tennispubliek gestolen. Niet zozeer met haar derde overwinning in het da mes-enkelspel van de open Amerikaanse titelstrijd op Flushing Meadow, maar met haar eerste reactie na afloop van de finale. „Deze zege heeft een extra be tekenis voor mij. Ik ben hier niet geboren, maar in mijn hart ben ik Amerikaanse", zei de in Fort Worth woonachtige Navratilova. 's Werelds beste tennisspeelster werd bijna der tig jaar geleden geboren in Praag, maar is sinds 1984 in het bezit van een Amerikaans paspoort. In de finale kreeg Navratilova beduidend minder tegenstand dan in de halve eindstrijd. Za terdag weerstond de koningin met moeite de aanval op haar troon door Steffi Graf. De Westduitse tiener was drie keer slechts één klap verwij derd van de overwinning. Dank zij haar surplus aan rou tine voorkwam Navratilova haar tweede nederlaag van dit seizoen tegen Graf: 6-1, 6-7 (3- 7), 7-6 (10-8). De finale bete kende slechts een uur werk voor Navratilova. Derde zege Voor Navratilova betekende het succes haar derde over winning in het dames-enkel spel op Flushing Meadow en haar vijftiende grand-slamze- ge. In 1983 en '84 won zij eveneens de „US-Open". De Wimbledon-winnares ontving voor haar overwinning in New York 210.000 dollar (bijna 500.000 gulden). In haar prof loopbaan heeft Navratilova tot dusver meer dan elf miljoen dollar aan prijzengeld ver diend. Sukova, als zevende geplaatst en zaterdag sterker dan Chris Evert-Lloyd, maakte na afloop van de finale duidelijk dat ze eigenlijk al had verwacht te verliezen. „Ik was niet verrast door het sterke spel van Marti na, maar wèl door het feit dat ik zelf zo zwak tennniste". Martina Navratilova retour neert met een verbeten trek op het gezicht een klap van Hele na Sukova.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13